Przewodnik - Mui Ne Wietnam- Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu i kitesurfingu
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zobacz ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • Vasiliki 2024 FAMILY CAMP

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  VASILIKI 2024 - FAMILY CAMP
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
Powrót

Przewodniki

WIETNAM - MUI NE

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - WIETNAM - MUI NE

Mui Ne to kurort w Wietnamie, nad Morzem Południowochińskim, w południowo-wschodniej części wietnamskiego wybrzeża (prowincja Binh Thuan). Najbliższym miastem jest Phan Thiet, znajdujące się około 22 km od wioski Mui Ne. Wspólnie tworzą najpopularniejszą miejscowość wypoczynkową Wietnamu.

Niegdyś Mui Ne było niewielką rybacką wioską, obecnie rozwinęła się tu masowa turystyka.

Windsurfing

Od 2011 roku Mui Ne stało się miejscówką dla zawodów Pucharu Świata PWA – w slalomie i freestyle'u. Powoli staje się najważniejszym spotem kite i windsurfingowym Azji południowo-wschodniej. Różnorodność warunków, wspaniała pogoda i pewny wiatr sprawiają, że Mui Ne to fantastyczny spot (o ile nie przeszkadzają nam wszędobylscy Rosjanie).

Najlepiej przyjechać do Mui Ne w porze od listopada do kwietnia (wtedy panuje tu pora sucha i możemy liczyć na najlepsze staystyki wiatrowe – od 18 do 30 węzłów).

Najpopularniejsze spoty to Mui Ne – Rang Beach – główna plaża (po zachodniej stronie półwyspu) Wiatr najczęściej side shore, zwiększa swoją siłę wraz z upływem dnia. Wieje równiej, gdy przybiera kierunek do brzegu, gdyż wtedy nie jest zakłócany przez półwysep Mui Ne. Przybój niestety całkiem spory, przez co nie jest to miejsce dla totalnych żółtodziobów, a woda najczęściej jest zafalowana lub choppy.

Mui Ne Village – tu możemy liczyć na płaską wodę i niezbyt silny wiatr – im głębiej w wodę tym silniejszy. Bywa jednak dość kapryśny i porywisty, ze względu na "zakłócenia" powodowane przez zabudowania wioski i sam półwysep.

Hom Ron Beach (Malibu Beach) Wiatr najczęściej on shore, fale większe niż na plaży Mui Ne. Zachodni kraniec Hon Rom Beach bywa nazywany Graveyard lub Cemetery – tam fale są największe, nieco silniej też wieje, jednak wiatr, najczęściej ze wschodu, nie jest tak porywisty jak po stronie wioski Mui Ne, gdyż wieje bezpośrednio od morza.

Turtle Island

Spot kitesurfingowy, mniej więcej pół godziny samochodem na wschód – na wysokości małej, wypukłej wysepki, doskonale widocznej z brzegu. Zatoka z niewielką przestrzenią płaskiej wody i niezbyt silnym wiatrem.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - WIETNAM - MUI NE

Jak dotrzeć?

Czarterowe loty na lotnisko Ho Chi Minh, stamtąd transfer. W przypadku korzystania z lotów liniowych – z Polski zawsze z przesiadką gdzieś w Azji (wiele opcji) lub np. w Moskwie – na lotnisko w Ho Chi Minh, stamtąd pociągiem do Phan Thiet, stamtąd do Mui Ne – autobusem. Można też jechać autobusem do Mui Ne z samego Ho Chi Minh.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - WIETNAM - MUI NE

Miejscowość leży na półwyspie o tej samej nazwie. Do powstałej dzięki niemu zatoce, rybacy mogli uciec przed sztormami – stąd też nazwa półwyspu, oznaczająca schronienie. Wzdłuż głównej ulicy, łączącej Mui Ne z Phan Thiet, mieści się niezliczona ilość hoteli, sklepów i restauracji. Kolorowe pomalowane łodzie rybackie dodają wiosce niezwykłego uroku. Nocne życie kwitnie w najlepsze.

Pogoda jest tu wspaniała przez cały rok, a temperatura powietrza w dzień nie spada poniżej 25 stopni.  Długie plaże (z których najsłynniejsze to Hon Rom (Ganh Beach) oraz Doi Duong i Rang Beach), czysty, różnobarwny piasek, palmy i wydmy czynią wietnamskie Mu Ne wymarzonym miejscem na wakacje – w dodatku o wiele tańszym i mniej oblężonym niż modne kurorty w Tajlandii. 

Wietnam jest miejscem interesującym ze względu na swoistą kulturę, będącą wynikiem zmieszania się rozmaitych wpływów, zarówno religijnych jak i politycznych. Obecnie państwo ma ustrój socjalistyczny, jednak jego gospodarka coraz bardziej rozwija się i otwiera na współpracę z Zachodem. Ponadto jest to kraj różnorodny etnicznie oraz religijnie, a rozmaite świątynie czy pagody wsółistnieją ze sobą, łącząc kult bogów czy buddów, z czcią oddawaną świeckim władcom.

W kontakcie z ludźmi możemy początkowo odnieść wrażenie, że są nieprzyjemni i wrogo nastawieni do obcych, zaś ich język wydaje się być ostry w brzmieniu i niemożliwy do opanowania. Jednak to wszystko pozory. Wietnamczycy potrafią być niesłychanie gościnni i życzliwi, o czym możemy przekonac się, gdy tylko okażemy zainteresowanie ich krajem i kulturą – i przede wszystkim będziemy traktować ich jak równych sobie partnerów, nie azjatyckich "usługodawców".

 

Mui Ne znajduje się na terenach dawnego Państwa Czamów czyli Czampy – będącego federacją mniejszych królestw, istniejącą od II do XIX wieku. Toczyli oni wojny z Khmerami oraz Wietnamczykami. Faktycznie Czampa dostała się pod całkowitą kontrolę państwa wietnamskiego w końcu XVII wieku, lecz formalnie została włączona do Wietnamu dopiero w 1832 roku.

Państwo Czamów pozostawiło po sobie liczne ślady, widoczne w architekturze regionu w którym znajduje się Mui Ne. Są to m.in. wspaniałe wieże Cham, zbudowane w VIII wieku i poświęcone bogowi Sziwie, jego bykowi oraz księżniczce Po Sah Inu. Znajdują się na wzgórzu, w pobliżu Phan Thiet. Ze wzgórza zobaczymy wspaniałą panoramę miasta.

Warto zwiedzić także wspaniałe buddyjskie pagody. Najbardziej znaną znajdziemy na wzgórzu Ta Cu, około 30 km od Phan Thiet. Mieści się w niej najdłuższy w całym Wietnamie posąg leżącego Buddy, ukazujący jego wejście w paranirwanę. Liczy aż 49 m długości i 11 m szerokości. Na wzgórzu zobaczymy także inne posągi Buddy oraz świątynie. Na szczyt można dostać się kolejką linową lub wspiąć się na własnych nogach.

W Phan Thiet znajduje się również chińska Ong Pagoda z 1770 roku, poświęcona mandarynowi Quan Thanh De Quan oraz Phat Quan, z początków XVIII wieku, położona na piaszczystym wzgórzu.  Znajduje się w niej najstarsza w Wietnamie księga nauk Buddy, złożona ze 118 drewnianych części, w których wyryto około 600 tys. słów, co zajęło trzem chińskim mnichom 28 lat. Pagoda ma również największy w Wietnamie dzwon.

W okolicy (ok 30 km od miasta) możemy zobaczyć także najstarszą latarnię morską w Wietnamie – na wyspie Ke Ga, zbudowaną pod koniec XIX wieku z żółtego piaskowca. Na górę prowadzą kręcone schody, liczące 184 stopnie. 

Turyści, którzy odwiedzają Wietnam dla jego wspaniałej przyrody, muszą zobaczyć wydmy, nazywane Białą Wydmą i Czerwoną Wydmą, ze względu na odcienie ich piasku. Można je oglądać na wiele sposobów – włącznie z jazdą konną, jazdą na strusiu (sic!) oraz... zjeżdżając na czymś w rodzaju plastikowych sanek, które można wypożyczyć na miejscu. Na liście "must see" znajduje się także Suoi Tien - strumień płynący w kanionie za wydmami. Kolory jego ścian są spektakularne. Inną ciekawostką przyrodniczą jest Bau Trang czyli Białe Jezioro.

Jeśli mamy więcej czasu i chcemy rozejrzeć się po okolicy, jedźmy do Ca Na. Plaża ta znajduje się ok. 2 godzin jazdy na północny wschód od Mui Ne i polecana jest ze względu na wspaniałe widoki, w których krajobraz górski łączy się z wybrzeżem. Przede wszystkim jednak jest to miejsce dla wielbicieli nurkowania – tamtejsza rafa koralowa nie ma sobie równych na całym wybrzeżu wietnamskim.

Jeśli lubimy bardziej odludne miejsca, możemy również pojechać do Suoi Nuoc (Full Moon Village), ok. 20 km od Mui Ne.

 

Warto również odwiedzić dawną stolicę Wietnamu, oddalone o ok. 200 km Ho Chi Minh, lepiej znane jako Sajgon (tak miasto nazywało się do 1975 roku). Miasto zachowało swój niepowtarzalny charakter dzięki kolonialnej architekturze (Sajgon był stolicą francuskich Indochin), jednak rosnąca liczba drapaczy chmur (z których najsłynniejszy to futurystyczny Bitexco Financial Tower) zaczyna powoli zmieniać oblicze miasta i nadaje mu coraz bardziej nowoczesnego wyglądu. Ho Chi Minh jest ogromną metropolią (największe miasto Wietnamu), liczącą ok. 9 mln mieszkańców, mimo swoich rozmiarów, zadbaną, zieloną i tętniącą życiem. Atmosfera miasta jest wyjątkowa – wydaje się, że wszystko tu dzieje się na ulicy. Sklepiki, stragany, punkty usługowe – załatwimy tu dosłownie każdą sprawę, a wszystko działa niezwykle sprawnie, mimo morderczego upału.

Jednym z najbardziej znanych budynków w mieście jest Pałac Zjednoczenia, dawna siedziba prezydenta Wietnamu Południowego. Trzeba zobaczyć też zabytkowy gmach poczty z końca XIX wieku oraz neoromańską katedrę Notre Dame, której budowę ukończono w 1883 roku. Bardziej tradycyjną, azjatycką architekturę reprezentują natomiast pagody - całkiem "nowa" (z lat 70-tych XX wieku), zbudowana w stylu japońskim Vinh Nghiem, Giac Lam z XVII wieku. chińska pagoda bogini morza – Ba Thien Hau oraz wietnamsko-chińska Pagoda Jadeitowego Cesarza.

Pozostałości po wojnie w Wietnamie zobaczymy w Muzeum Wojny, warto również odwiedzić Muzeum Historii Wietnamu, ukazujące wspaniałą kulturę kraju, rozwijającą się już od czasów starożytnych.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - WIETNAM - MUI NE

HOTELE W WIETNAMIE - MUI NE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - WIETNAM - MUI NE

Zdrowie

Nie ma obowiązkowych szczepień.

Jak zwykle w przypadku podróży do kraju o tropikalnym klimacie, zalecana jest ostrożność w spożywaniu pokarmów niewiadomego pochodzenia, picie tylko butelkowanej/przegotowanej wody, w przypadku spożycia surowych owoców lub warzyw, należy umyć je przegotowaną wodą. Należy również zaopatrzyć się w leki przeciwbiegunkowe.

Czas

Doliczamy 7 godzin do czasu polskiego.

Waluta

Walutą jest dong wietnamski. 100 000 dongów (VND) to niecałe 4 euro (3,89 EUR).

Wizy

Wydawane są wizy turystyczne na 14, 30 dni lub 3 miesiące. (ceny od ok. 230 do 450 zł w zależności od czasu trwania pobytu). Można zdobyć wizę bezpośrednio w konsulacie Wietnamu w Warszawie (przy jednorazowej wizie turystycznej maksymalnie 7 dni oczekiwania) lub przez internet zdobyć promesę wizową, przez pośrednictwo jednej z firm zajmujących się wizami do Wietnamu, a samą wizę odebrać na lotnisku.

Kuchnia

Krążą legendy o kuchni wietnamskiej – o zjadaniu psów czy kotów, a nawet szczurów. Cóż, może lepiej skupić się na pozytywach. Wietnamczycy potrafią wspaniale gotować (to, co możemy spotkać w wietnamskich knajpach w Polsce to jedynie namiastka). W ich kuchni, zależnej od regionu, bardzo widoczne są wpływy chińskie. Wietnamczycy stosują bardzo wiele aromatycznych przypraw, a bazą są podsmażone warzywa i kawałki mięsa oraz wywary z warzyw. Będąc w nadmorskich miejscowościach, korzystajmy z bogactwa świeżych owoców morza i ryb. Jednak Wietnam to również raj dla wegetarian, a nawet wegan – z mnóstwem roślinnych dań (przede wszystkim smażone warzywa i tofu) oraz deserów.

Język

W hotelach dogadamy się po angielsku i francusku, w Mui Ne bez trudu po rosyjsku – wiele obiektów dla turystów to Rosjanie.

Prąd

Napięcie 220, wtyczki jak u nas.

Ambasada

3 Chua Mot Cot, Hanoi, Wietnam
Telefon: (0084 4) 845 20 27
Faks: (0084 4) 823 69 14

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by