Wyjazdy-Capo Verde-Sal-Wyspy Zielonego Przylądka-Przewodnik-Wind-Kite
  • SOMA BAY 2024

    Zobacz ofertę
    03-10-2024
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
  • Wind w Soma Bay'24

    Zobacz ofertę
    24-10-2024
    SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
  • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    26-09-2024
    Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    17-10-2024
    SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
  • WIND w Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    31-10-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
  • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

    Zobacz ofertę
    05-12-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
  • Szkolenia WIND Vassiliki

    Zobacz ofertę
    13-09-2024
    Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
  • MAURITIUS

    Zobacz ofertę
    07-09-2024
    MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA  SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
  • Windsurfing LISTOPAD 2024

    Zobacz ofertę
    07-11-2024
    Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
  • Jesień 2024 SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    10-10-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
  • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

    Zobacz ofertę
    28-11-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
Powrót

Przewodniki

CABO VERDE - SAL

  • CABO VERDE - SAL
  • CABO VERDE - SAL

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - CABO VERDE SAL 

Wyspy Capo Verde położone są około 1500 km na południowy zachód od wysp Kanaryjskich i 500 km na zachód od Senegalu. Dzięki położeniu w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, stały się głównym portem dla statków płynących do Ameryki. Pierwotnie przewoziły niewolników, których potomstwo łączyło się z portugalskimi osadnikami. Później parowce zaopatrywały się w węgiel na Capo Verde. Powierzchnia wyspy to 30km x 12 km.

Capo Verde w Polsce są lepiej znane jako Wyspy Zielonego Przylądka. Od 1975 roku niezależna Republika (República de Cabo Verde), wcześniej kolonia i terytorium zamorskie Portugalii.


Archipelag tworzy dziesięć większych i kilkanaście mniejszych wysepek. Większe wyspy, ze względu na położenie, dzielą się na dwie grupy – Wyspy Zawietrzne (Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal i Boa Vista) – grupa sześciu wysp od północnej strony archipelagu oraz Wyspy Podwietrzne – cztery pozostałe, od strony południowej (Maio, Santiago, Fogo i Brava). Mieszkańcy to głównie ludność kreolska czyli potomkowie Portugalczyków i Senegalczyków.


Wyspy stają się coraz popularniejszym celem dla turystów z Europy, jednak nadal nie przyjeżdża ich tu zbyt wielu. A z pewnością jest to miejsce wyjątkowe. Pojęcie zimy jest na tej szerokości geograficznej czysto umowne, a niemal cały rok wypełniają dni słoneczne. Bliskość Afryki zaznacza się suchym i gorącym klimatem - na wyspach występują pustynie, a rolnictwo, przy niezbyt wysokim poziomie technologicznym, nie ma większych szans się rozwinąć.

 

Spoty

Capo Verde to prawdziwe odkrycie dla wind- i kitesurferów. Wspaniałe, atlantyckie fale nie znudzą się nawet największym wymiataczom, a z pewnością jest tu luźniej niż na plażach Wysp Kanaryjskich, oddalonych o 1500 km na północ. 


SAL:


Najpopularniejsze spoty Capo Verde znajdują się na wyspie Sal.

Zatoka Santa Maria
Plaża, licząca sobie osiem kilometrów długości, oferuje różnorodne warunki i kilka spotów dla wind- i kitesurferów.
Jest to całkiem dobry do nauki spot z najczęściej płaską wodą i łatwym do pokonania przybojem (często nie ma go wcale). Wiatr (na który sezon trwa tu w pierwszej połowie roku i osiąga nawet do 20 węzłów, z reguły w okolicach 10-15, wieje dość równo): sideshore z lewej, czasem również od lądu. Długie, regularne fale, niewielki swell, raczej na większe żagle.
W przypadku dużego przyboju można liczyć na asystę instruktorów przy pokonywaniu go. Większe fale raczej poza zatoką.
Po lewej stronie plaży Santa Maria jest strefa tylko dla kajciarzy.
Na wschód od Santa Maria jest też niewielki spot Ponta Antonia – najlepsze miejsce do nauki. Wiatr onshore, fale niewielkie, brak przyboju. 

Leme Welho
Znajduje się na wschodnim krańcu plaży Santa Maria.  Wiatr – wzdłuż wybrzeża, czasem side onshore, wieje z lewej. Świetna do jazdy, czasem, przy większej fali można poskakać. 

Lepszym miejscem na skoki jest Ponta Sino – zachodni skrawek Santa Marii. Większe (można liczyć na trzymetrowe) i krótsze fale, wiatr również z lewej wzdłuż wybrzeża. 

Ponta Preta
Skalisty spot dla zaawansowanych, a często jedynie dla totalnych wymiataczy. Mekka dla wave’owców, gigantyczne oceaniczne fale. Doskonały wybór, gdy masz wykupione wysokie ubezpieczenie lub znudził ci się stary sprzęt (ryzyko mielonki). Ekstremalny przybój, często trzeba poczekać na mniejsze fale, by w ogóle się wydostać. Wiatr – najczęściej offshore.
Tu odbywają się zawody PWA. 

Secret Spot i Alibaba oraz inne spoty w okolicach cypla po zachodniej stronie wyspy. 
Dobra fala do jazdy, ze względu na długie, duże fale otwartego oceanu. Wiatr sideshore i offshore. Kamienisty brzeg. Spoty polecane zaawansowanym. 


Canoa 
Położony w zatoce po zachodniej stronie wyspy. Spot słynący z mega długich fal, wymarzony do freestyle'u i jazdy na fali. Najczęściej wieje z lądu,  z prawej strony. 

Miejsca szczególnie polecane dla kitesurferów: 

Shark Bay (inaczej Salinas) po wschodniej stronie wyspy. Wiatr z lewej, wzdłuż wybrzeża. 
Kite Beach – część plaży na wschód Santa Marii, jest tu strefa dla kitesurferów – bardzo bezpieczna, z wiatrem w stronę lądu. 


BOA VISTA – najczęstsza alternatywa dla Sal.


Bahia
Bahia jest położona po północno-zachodniej stronie wyspy, w pobliżu jej głównego ośrodka – Sal Rei. Długie fale nie są tu największe, ale trzeba uważać na wiatr. Ten wieje prosto od lądu, jest silny i porywisty, więc może być problem z powrotem na plażę.

All Saints (na Playa de Chave) przy hotelu RIU (spot nazywany Matador). 
Spot generalnie dla wszystkich – i zarazem najbardziej popularny. Dla początkujących jest tam niewielka laguna do nauki oraz miejsce, gdzie fale są niewielkie - w pobliżu laguny. Zaawansowani również nie będą się nudzić. Duży przybój w miejscach bardziej odsłoniętych. Na wprost hotelu RIU można liczyć na dochodzące do czterech metrów długie fale, doskonałe do skoków i jazdy. Wiatr – side offshore z prawej. Spektrum warunków od freeride po wave, szczególnie w pierwszej połowie roku, gdy mocniej wieje. 


English Reef – miejsce na wysokości Riu, gdzie rafa powoduje łamanie się fal (zatem są tam one gwarantowane i duże), około dwa kilometry od wybrzeża. Mimo, że ze względu na odległość od plaży, jest to miejsce dla zaawansowanych (aczkolwiek nie jest trudne dostanie się tam), jest uważane za dość bezpieczne ze względu na brak czegokolwiek, w co można uderzyć. 


Varandinha
Południowo-zachodnia częśc wyspy. Spot bardzo wymagający, duże fale otwartego oceanu, wiatr od lądu z prawej lub sideshore z prawej. Szczególnie trzeba uważać na skaliste klify. 

Ervatao
Zatoka po wschodniej stronie wyspy. Doskonałe miejsce dla fanów odludzi, żółwi i ogromnych fal (przy odrobinie szczęścia trafimy na naprawdę wspaniały zachodni swell, niektórzy uważają, że jest to najlepsze miejsce na Boa Vista). Trzeba zabrać coś do jedzenia, gdyż do najbliższego miejsca, gdzie można się zaopatrzyć jest kawałek drogi. Dobre miejsce do skoków. Płaska woda w lagunie. Wiatr side offshore, najczęściej z lewej strony. Należy uważać na pobliskie skały. 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - CABO VERDE SAL 

Jak dotrzeć?

Loty na wyspę obsługuje narodowa linia TACV. Przylot na lotniska Praia (wyspa Santiago), Boa Vista lub lotnisko na wyspie Sal w pobliżu miejscowości Espargos. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - CABO VERDE SAL 

Atrakcje Wysp Zielonego Przylądka to przede wszystkim to, co oferuje ocean – piękne plaże, ciepła woda, bogactwo podwodnego świata i wymarzone fale do uprawiania sportów wodnych. Jednak górskie ścieżki, wszędobylskie kozy, mury domków, pokryte odrapaną kolorową farbą i przyjazne twarze kreolskiej ludności tworzą klimat egzotyczny, nadal mocno różniący się od krajobrazów znanych z europejskich kurortów. Przybywa hoteli, jednak wyspy to ciągle raj dla poszukiwaczy ciekawych „antropologicznych” tematów w fotografii, oryginalnej muzyki świata i miejsc, gdzie proces globalizacji nie jest jeszcze zaawansowany. Mieszanka kultury portugalskiej i afrykańskiej tworzy niesamowity klimat, który jest tym bardziej widoczny, iż większość mieszkańców Capo Verde to ludzie młodzi.


Najczęściej przez turystów odwiedzane są wyspy Sal i Boa Vista.


Znakiem rozpoznawczym tej pierwszej są długie, piękne plaże, z których najbardziej znana jest Santa Maria, skupisko spotów dla wind- i kitesurferów. Głównym miastem jest Espargos (tu znajduje się lotnisko).


Na płaskiej Sal, ósmej co do wielkości wśród wszystkich Wysp Zielonego Przylądka, występują różne typy wybrzeża, od piaszczystych i kamienistych plaż po te najbardziej wyjątkowe jak na przykład Calheta Funda – z czarnym piaskiem, przypominającym o wulkanicznym pochodzeniu archipelagu.


Inną charakterystyczną atrakcją są tak zwane saliny – jeziora, z których pozyskuje się sól, wykorzystując zjawisko parowania wody. Jeśli chcemy spróbować kąpieli w słonym jeziorze, trzeba wybrać się nad Buracon – słynie ono również ze zjawiska zwanego Magicznym okiem – gry światła, która powstaje dzięki temu, że jezioro znajduje się w wulkanicznym zagłębieniu. Kąpiel w solance z pewnością pomoże zregenerować się turystom wypoczywającym aktywnie. 


Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia jest również okolica Terra Boa, gdzie możemy doświadczyć najprawdziwszej afrykańskiej fatamorgany. Niewątpliwie sympatyczną ciekawostką dla wielbicieli przyrody oceanicznej są żółwie morskie, które spotkamy w Costa De Fragata. Niezapomnianych wrażeń dostarczyć może też wycieczka łodzią; jej przeszklona kabina pozwala na podziwianie podwodnej flory i fauny – oraz wraków dwóch statków, które zatonęły u wybrzeży Capo Verde.


Biura podróży oferują nawet wycieczki statkami rybackimi i możliwość spróbowania swych sił w łowieniu wielkich ryb, a tych z pewnością nie brakuje w okolicy.


Niemal równie popularna wśród turystów wybierających się na Capo Verde jest piękna Boa Vista. Jej wspaniałe, długie plaże, wśród których króluje ośmiokilometrowa Santa Monica, to wizytówka tej wyspy. Tu również możemy zaznać prawdziwego klimatu Afryki, ponieważ na Boa Vista leży pustynia Deserto de Viana, z malowniczymi piaskowymi wydmami, których nie powstydziłaby się Sahara. Przepiękne sylwetki daktylowych palm przywodzą nam zaś na myśl pustynne oazy. 


Wyspa to również miejsce, gdzie wyraźne są wpływy senegalskie – tu zobaczymy piękne afrykańskie wyroby ceramiczne (np. w miejscowości Rabil, gdzie można uczyć się garncarstwa). Dla osób zafascynowanych architekturą kolonialną interesujące będą budynki w Sal Rei, głównym ośrodku na wyspie. Amatorzy zabytków powinni też zobaczyć kościoły Nossa Senhora da Conceição (znajdujący się w Povoação Velha) oraz Igreja São Roque (miejscowość Rabil).


Sport na Boa Vista to nie tylko windurfing czy kitesurfing, ale również bieganie. To tu odbywa się m.in. ultramaraton (bieg na 150 km, w dodatku w znacznej części przez tereny pustynne!).


Wyjątkową w swoim rodzaju wyspą jest również Fogo. Jeśli fascynują nas osobliwe wulkaniczne krajobrazy, koniecznie musimy się tam udać. W kalderze wciąż aktywnego wulkanu (zagłębieniu powstałym w wyniku erozji stożka) o tej samej nazwie istnieje osada (wciąż zamieszkana!)- Cha de Caldeiras – której okrągłe, niemal czarne domki stanowią zdumiewający widok. Wulkan to najwyższy szczyt (Pico de Fogo) Wysp Zielonego Przylądka i liczy sobie aż 2829 m n.p.m..


Santiago jest największą z wysp Capo Verde. Mieszka tu mniej więcej połowa całej ludności Wysp Zielonego Przylądka. To tu mieści się stolica państwa – Praia. Warta odwiedzenia ze względu na jej różnorodność – spotkamy tu wszystko, począwszy od rajskich, piaszczystych plaż poprzez malownicze wulkaniczne góry po miasteczka, które powstały w czasach kolonialnych. Jest decydowanie polecana fanom egzotycznych zakupów (można kupić miejscowe wyroby czy przysmaki, szczególnie lokalnie występujące ryby i owoce morza), ciekawej architektury (obłędnie kolorowe domki stolicy to nie lada gratka dla fotografów) oraz poszukiwaczom śladów historii – tu można zwiedzić na przykład dawny targ niewolników. 


Sao Vincente najbardziej znana jest z muzyki – to tu narodziła się morna i jej bosonoga królowa – Cesária Évora, której sława dotarła do Europy, a jedna z jej płyt zdobyła nagrodę Grammy. Rodzinne miasto piosenkarki, Mindelo, to obowiązkowy punkt na mapie wielbicieli nocnych rozrywek i tańca. Tutejszy karnawał swoją barwnością i rozmachem dorównuje ponoć temu najsłynniejszemu, brazylijskiemu. Odbywają się tu również festiwale – można usłyszeć muzykę afrykańską czy muzykę świata.


Maio – W odróżnieniu od pustynnych i wulkanicznych sąsiadek, Maio jest wyspą częściowo zalesioną (mieszkańcy produkują nawet węgiel drzewny). Tutejsze plaże są puste i piaszczyste. Jeden z ostatnich takich zakątków na Atlantyku, gdzie czas wydaje się stać w miejscu. 
 

Santo Antao - Górzysta wyspa o najbardziej wilgotnym klimacie i dość bujnej jak na ten archipelag roślinności.

 

PEDRA DE LUME

 

BURACON

 

TERRA BOA - ZJAWISKO FATAMORGANY

 

SANTA MARIA

 

ESPARGOS

 

BOM DIA W ESPARGOS

 

PALMEIRA

 

SAFARI NA QUADACH

 

COSTA DE FRAGATA

 

CALHHETA FUNDA

 

REJS STATKIEM Z PRZESZKLONĄ KABINĄ PODWODNĄ

 

POŁOWY TUŃCZYKÓW

 

WYSPA SANTIAGO

 

WYSPA SAO VINCENTE

 

WYSPA FOGO - WULGAN FOGO

 

CHA DE CALDEIRAS - FOGO

SAO FELIPE - FOGO

 

BOA VISTA - PLAŻA SANTA MONICA

 

POVOACAO VELHA - BOA VISTA

 

DESERTO DE VIANA - BOA VISTA

 

SAL REI - BOA VISTA

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - CABO VERDE SAL 

 

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE CABO VERDE SAL

HOTELE NA CABO VERDE SAL

W okolicy spotu znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

Poniżej wybrane z nich 

Hotel Oasis Salinas Sea

Znalezione obrazy dla zapytania: Oasis Salinas Sea

KLIKNIJ: ZAREZERWUJ POBYT

 

Hotel Pontao

Image result for hotel pontao sal

 

KLIKNIJ: ZAREZERWUJ POBYT

 

 

 

Hotel Vila Verde Resort

KLIKNIJ: ZAREZERWUJ POBYT

 

 

Hotel Melia Dunas Beach Resort & Spa

Image result for Hotel Melia Dunas Beach Resort & Spa

KLIKNIJ: ZAREZERWUJ POBYT

 

SPRAWDŹ POZOSTAŁE DOSTĘPNE OPCJE ZAKWATEROWANIA

INNE INFORMACJE - CABO VERDE SAL 

Co warto wiedzieć jadąc na Capo Verde?

Komunikacja z mieszkańcami – Używanym przez obywateli Capo Verde językiem jest kreolski, ale urzędowym portugalski, który jest obowiązkowy w szkołach. Można się dogadać po francusku i czasem po angielsku. Ludzie są przyjaźnie nastawieni do turystów, ale należy uważać na kradzieże. Niestety jest to kraj dość ubogi, a turystyka dopiero od niedawna staje się dochodową gałęzią gospodarki, więc portfele turystów czy ich sprzęt stanowią czasem zbyt wielką pokusę dla miejscowych. Na szczęście tego typu sytuacje nie są częste i Capo Verde jest uważane za miejsce bezpieczne.


Połączenia telefoniczne – Należy pytać u swojego operatora o roaming. Połączenia stacjonarne nie są tanie – szczególnie te wykonywane z hoteli, gdzie nawet za kilkuminutową rozmowę trzeba słono zapłacić. W celu skontaktowania się z krajem, lepiej korzystać z kafejek internetowych, które znajdują się w większych ośrodkach (np. w Santa Maria na Sal).


Pieniądze i koszty - Walutą jest escudos (1 euro – ok. 110 escudos). Ponieważ turystyka nie jest jeszcze mocno rozwinięta (a przecież między innymi dlatego właśnie tam chcemy lecieć), ceny nie należą do przystępnych. Nie jest to miejsce przyjazne podróżnikom z namiotem i włóczeniu się na własną rękę, ponieważ i tak trudno jest tu w ten sposób cokolwiek oszczędzić. Zdecydowanie poleca się noclegi w hotelu i korzystanie z oferty biur podróży. 


Najlepiej wymienić gotówkę w bankach (jest również na Sal, w Santa Maria oraz na Boa Vista – np. w Sal Rei), ponieważ płatność kartą w wielu miejscach nie jest możliwa. 


Czas – należy cofnąć zegarki o dwie godziny w stosunku do czasu polskiego.


Wiza – obywatele Polski powinni mieć wizę, którą otrzymujemy (oczywiście po wniesieniu stosownej opłaty – od 25 do 45 euro, w zależności od tego czy wjeżdżamy indywidualnie czy w ramach grupowej wycieczki) na lotnisku. 

Przedstawicielstwo polskie - Najbliższa ambasada znajduje się w Dakarze (Senegal). 
Adres: Villa „Les Ailles”
B.P. 343 Dakar, Senegal
Telefon: (00-221) 824 23 54
Faks: (00-221) 824 95 26
E-mail: ambassade.pl@sentoo.sl

 

Kuchnia – Zjemy tu przede wszystkim wszelakie owoce morza (podawane najczęściej z ryżem) i wiele gatunków ryb. Koniecznie trzeba również spróbować wina z lokalnych winnic, aromatycznej kawy oraz koziego sera. Najpopularniejszą miejscową potrawą jest cachupa – potrawa z fasoli, kukurydzy z dodatkiem ryb lub mięsa. Warto wykorzystać okazję i jeść owoce – świeże i niepowtarzalne w smaku banany, papaje, daktyle czy mango. Najlepiej jest wykupić ofertę all inclusive, ponieważ jedzenie w restauracjach jest drogie.

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

Opinie uczestników

    Wyraź swoją opinię

    *
    *

    Dodaj avatar:

    Nie wygrano pliku

    *

    * Pola wymagane

    Polecamy

    Centrum rezerwacji

    wyszukiwarka

    producenci

    wyświetl produkty
    wybranego producenta

    Wybierz producenta<

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

    i weź udział w niepowtarzalnej podróży
    po świecie windsurfingu!
    Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
    ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
    Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

    Trwa zapis na newsletter


    Copyright 2014 - 2024

    © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

    Powered by