SARDYNIA-Przewodnik windsurfera;Wyjazd kitesurfingowy na Sardynię
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zobacz ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Grupowy wyjazd WIND 2024

  Zobacz ofertę
  14-06-2024
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Vasiliki 2024 FAMILY CAMP

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  VASILIKI 2024 - FAMILY CAMP
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
Powrót

Przewodniki

SARDYNIA

 • kurs windsurfing
 • kurs windsurfing

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - SARDYNIA - WŁOCHY

Sardynia to druga co do wielkości włoska wyspa, leżąca na zachód od kontynentalnej części Włoch. Słynie z wysokich, klifowych wybrzeży oraz bardzo wysokiej liczby słonecznych dni w roku, dzięki czemu od lat stanowi jeden z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych.

W większej części jest górzysta, pokryta wiecznie zieloną, sucholubną roślinnością.

         

W historii wyspy kryje się kilka ciekawostek. Za jej pierwotnych mieszkańców uważa się Nuragijczyków, zaliczanych przez znawców starożytnych dziejów Europy i Afryki do tak zwanych Ludów Morza. Nuragijczycy zamieszkiwali głównie Sardynię, a z ich cywilizacji zachowały się figurki i budowle z wielkich kamieni. Istnieje również teoria, iż to Nuragijczycy byli tożsami z platońskimi, zaginionymi Atlantami.

Mocną rolę w historii Sardynii odegrali też Kartagińczycy, a ślady ich panowania na wyspie są liczniejsze niż w Afryce.

Kartagińczycy zostali wyparci z Sardynii przez starożytnych Rzymian. Po upadku ich Imperium, wyspa była najeżdżana przez piratów Saqaliba, następnie przechodziła pod władzę m.in. Genueńczyków i władców Aragonii, a ostatecznie królewskiej dynastii Sabaudzkiej, panującej potem w zjednoczonych Włoszech od 1861 roku.  

Jadąc na Sardynię, trzeba więc mieć świadomość jak daleko sięgają jej dzieje. Być może stąpamy po ziemiach zagubionej Atlantydy?

Nawet jeśli to tylko mit, warto wybrać się na tę wyspę i przekonać się, jak wiele znajdziemy tu pięknych miejsc.

Zacznijmy od jej stolicy – Cagliari. Posiada ono piękną starówkę, położoną na wzgórzu, otoczoną niegdyś murami, z których zachowały się wieże – Torre dell Elefante i San Pancrazio. Z poziomu starego miasta roztacza się wspaniały widok na równinę Campidano.

         

W Cagliari możemy zobaczyć kościół San Saturnino, zbudowany w V wieku, katedrę oraz kościół Santa Maria di Bonaria. Miasto posiada także ogród botaniczny i bardzo interesujące muzeum archeologiczne.

Główna plaża Cagliari to piaszczysta Poetto. W jej pobliżu, jak i całym mieście, znajdziemy masę kanjpek, kawiarenek, lodziarni i restauracji, w których miło spędzimy czas w leniwej, wakacyjnej atmosferze.

Niedaleko Cagliari możemy podziwiać budowle megalityczne, pozostałe po starożytnych Nuragijczykach, którzy zbudowali je tu około czterech tysięcy lat temu. Najbardziej znanym z nich jest Su Nuraxi w miejscowości Barumini, gdzie istniała kiedyś osada licząca sto pięćdziesiąt domostw.

Warto także odwiedzić miasteczko Pula, na południe od Cagliari, w której pobliżu zobaczymy pozostałości starożytnej osady Nora. Są to między innymi ruiny kolumnady, świątyń oraz rzymskiego teatru, a także piękne mozaiki.

Południowa część Sardynii oferuje także fantastyczne miejsce dla fanów nurkowania i innych sportów wodnych. Są to wulkaniczne wyspy Sant’Antioco oraz San Pietro. Wody wokół nich są niesamowicie czyste i błękitne, a bogactwo flory i fauny wysp jest zachwycające. Miasteczko Carloforte może się pochwalić zwłaszcza niezwykle malowniczym portem rybackim.

Na Sant’Antioco znajdziemy ślady historii antycznej. Możemy podziwiać je w muzeum archeologicznym. Miejscowość o tej samej nazwie co wyspa słynie z uroku rybackiego miasteczka i przyciąga wąskimi uliczkami oraz wspaniałą, śródziemnomorską kuchnią.

Na zachodnim wybrzeżu nie można pominąć spokojnego półwyspu Sinis, gdzie znajdziemy chronione obszary, na których żyje wiele gatunków ptaków (n.in. flamingów) plaże o delikatnym piasku oraz wysokie wydmy i piękne, klifowe wybrzeże.

W miejscowości San Giovanni di Sinis możemy zwiedzić natomiast kościół San Giovanni. Został on zbudowany z piaskowca, w VI wieku. Ciekawostką jest fakt, że w środku ściany kościoła są zielonkawe, pokryte mchem. Koniecznie należy zobaczyć fenicką twierdzę i miasto Tharros. Znajdziemy tu ślady domostw, rzymskiego akweduktu, ruiny łaźni, świątyń oraz pozostałości kolumnady, wież i murów obronnych.

Warto przejść się także na sam przylądek San Marco, gdzie spokojne wody zatoki spotykają się z falami morskimi.

Jadąc na północ z San Giovanni, docieramy do miasteczka Bosa, nad rzeką Temą o starożytnej historii i ślicznej, malowniczej starówce. Sporo uroku dodają jej kolorowe domy, "wspinające się" po zboczu wzgórza, na którego szczycie stoi zamek markiza Malaspina, zbudowany w XII wieku.

Spacer po mieście to czysta przyjemność, a jego najpiękniejsze miejsca to Plac 4 listopada czy Piazza Constituzione. Nie brakuje kawiarenek z ogródkami, pizzerii i uroczych kamieniczek. To bez wątpienia jedno z najładniejszych miasteczek na Sardynii.

Najstarszy budynek Bosy powstał w XI wieku i jest to kościół San Pietro. Ciekawe są też kościóki św. Antoniego i malutki budynek kościoła św. Jerzego. Choć trzeba przyznać, że ten ostatni robi wrażenie raczej swoją wiekowością niż urodą... W samym zamku najlepiej zachowanym budynkiem jest kościół Nostra Signora di Regnos Altos.

Kolejny przystanek to już słynne, zabytkowe Alghero. Miejscowość jest bardzo popularna wśród turystów również ze względu na bliskość lotniska.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów  Alghero są dobrze zachowane mury miejskie, wznoszące się nad samym morzem. Spacer po nich to obowiązkowy punkt wycieczki do tego pięknego miasta.

Alghero to także liczne, zabytkowe kościoły. Należą do nich Kościół Matki Bożej Miłosierdzia, w którym znajdziemy krucyfiks znaleziony we wraku statku, XVI-wieczny kościół św. Michała, wybudowany w XIV wieku kościół św. Franciszka czy wspaniała, XVI-wieczna katedra św. Marii Panny, kryjąca groby synów króla Sardynii.  Warto zobaczyć także stary kościół św. Anny, aż z XIV wieku oraz klasztor Karmelitów z XVII wieku.

      

Alghero posiada śliczną starówkę, gdzie zobaczymy wiele ciekawych architektonicznie zabytkowych gmachów, np. Palazzo Civico, z zachowaną XV-wieczną fasadą, piękny, renesansowy Palazzo Ferrera czy Pałac rodziny Simon, jeden z najstarszych w mieście, bo zbudowany w XIII wieku.

Alghero, jakkolwiek nieco zatłoczone podczas lata, jest jednym z tych miejsc na Sardynii, które koniecznie trzeba odwiedzić, nie tylko ze względu na zabytki, lecz także wspaniały klimat i atmosferę włoskiego miasteczka. Znajdziemy go zwłaszcza na Via Carlo Alberto oraz Via Umberto. Okolice Alghero również oferują nam nieco atrakcji. Najważniejszą z nich jest Grota Neptuna, w prowincji Sassari. Jest w niej przepiękne jezioro oraz bajeczne krasowe formacje.
Fani górskich wspinaczek muszą wybrać się na półwysep Caccia, gdzie czeka na nich zjawiskowa ferrata del Cabirol.

Po takim wysiłku i wrażeniach odpocząć można na niesamowitej plaży La Pelosa w Stintino (uważanej za najpiękniejszą na Sardynii). Poszukiwaczy śladów cywilizacji Nuragijczyków, z pewnością zainteresuje zaś biała twierdza Palmavera.

Warto wybrać się także na wyspę Asinara, do Parco Nazionale dell'Asinara, by podziwiać piękno morskiej przyrody.

Jadąc dalej, już na północne wybrzeże Sardynii, docieramy do Castelsardo. Miasteczko zostało założone już w XII wieku, posiada śliczną starówkę o charakterystycznych wąskich uliczkach. Niedaleko Castelsardo zobaczymy też przyrodniczą osobliwość – Skałę Słonia, która naprawdę wydaje się być wykutym w skale posągiem tego zwierzęcia.

Północne wybrzeże Sardynii należy do najpiękniejszych we Włoszech. Zwie się ono Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże) i przyciąga nawet najbogatszych i najbardziej wymagających turystów.

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc tej części wyspy jest Capo Testa, gdzie znajdziemy ciekawie ukształtowane, granitowe formy. Warto wejść na Monte Limbara, skąd rozciąga się wspaniały widok na niezwykle urozmaicone, północne wybrzeże Sardynii.

Na Costa Smeralda najbardziej popularne miejscowości wypoczynkowe to Porto Cervo czy Baja Sardinia. Wybrzeże oferuje śliczne plaże, położone w licznych zatoczkach czy na wyspekach.

Jeśli mamy więcej czasu, można wybrać się też na wyspy La Maddalena, objęte obszarem parku narodowego.

Jadąc na południe, docieramy do Cala Gonone. W tym rejonie czekają na nas wspaniałe plaże nad Zatoką Orosei, a baza hotelowo—restauracyjna w miasteczku nie rozczaruje nikogo.

Stąd warto wybrać się też wgłąb wyspy, do Nuoro, gdzie czeka na nas kolejna lekcja historii. Są tu ruiny starożytnej kartagińskiej świątynii Baala, pozostałości osady i cmentarza.

Pozostając w sardyńskim interiorze, trzeba zobaczyć też 500-metrowy wąwóz Su Goroppo, kolejną słynną atrakcję przyrodniczą Sardynii oraz niezwykłe jaskinie Grotta del Bue Marino.

Jadąc w stronę Arbataxu, nie można przegapić jednego z najcudowniejszych miejsc na Sardynii, jakim jest plaża Cala Goloritze, z wodą o kolorze tak turkusowym, że równie dobrze moglibyśmy być na Karaibach. Jej zdjęcia nadają się do ozdobienia folderu biura podróży – bez żadnej obróbki graficznej - a otaczające plażę skały dodają jej uroku i dzikości. Inną znaną prześliczną plażą w okolicy jest Cala Sisine.  Warto też zobaczyć kościół San Pietro i płaskowyż Golgo. Tu też znajduje się największa dziura w Europie - Su Sterru. Koniecznie trzeba też odwiedzić położone na górskich zboczach miasteczko Baunei.

Na Sardynii nie brakuje miejsc, gdzie, nie nudząc się, całe wakacje spędzić mogą nie tylko wielbiciele morza, lecz także gór. Park Narodowy Gennargentu, obejmujący najwyższy masyw na wyspie, obfituje w szlaki turystyczne, a jego najwyższy szczyt Punta la Marmora liczy sobie 1834 m n.p.m.

Wracając na wybrzeże, docieramy do Arbataxu, portu, do którego przybijają statki z kontynentalnej części Włoch. Arbatax słynie z malowniczych, czerwonych strzelistych skał z porfiru. To kolejna pozycja na sardyńskiej liście "must see".

Mogłoby się na niej zmieścić jeszcze wiele atrakcji. Klifowe wybrzeża, schodzące ku piaszczystym plażom, góry i wiele niewymienionych, lecz malowniczych miasteczek – to wszystko wystarczyłoby, by obdzielić niejedną wyspę. Na Sardynii warto zatem zostać dłużej, by móc ułożyć własny ranking najpiękniejszych plaż, najbardziej turkusowej wody – i najbardziej urokliwych starych miasteczek!

 

Spoty

Sardyńskie wybrzeże słynie z urozmaiconych kształtów, licznych wysepek oraz skał i wzgórz, które korzystnie wpływają (współdziałając ze stałymi wiatrami Morza Śródziemnego – głównie są to północny Mistral i południowy Sirocco) na warunki wiatrowe. Dlatego znakomicie rozwija się tu windsurfing czy kitesurfing. Zwłaszcza, że mamy tu całe spektrum warunków – od płaskiej wody po fale.

Poza tym o popularności miejsca decydują też niesamowite warunki krajobrazowe i pogodowe – czysta, turkusowa woda, piasek na plażach i duża liczba słonecznych dni.

         

Do plywania najbardziej "nadaje się" południe wyspy. Najbardziej znane spoty to:

Porto Botte

Ten spot kitesurfingowy znajduje się w zatoce, naprzeciwko wyspy Sant’Antioco, na południowo-zachodnim wybrzeżu Sardynii. Siłę wiatru wzmaga właśnie obecność wyspy – zjawisko dyszy.

Płaska i płytka woda, w tej części wybrzeża niezwykle czysta i błękitna. Kierunki wiatru, które tu występują to północno-zachodni Mistral (najczęściej wiosną i latem – i to on najczęściej dominuje na tym spocie) południowo-wschodni Sirocco, rzadziej wschodni Levante czy zachodni Ponente (od wiosny do jesieni), a także północna Tramontana – bardzo silny, zimowy wiatr.

Porto Pino

Trzynaście kilometrów na południe od Porto Botte pływa się w zatoce z raczej płaską wodą, ewentualnie niewielkimi falami. Dość szerokie, piaszczyste zejście.

W okolicy wyspy Sant’Antioco znajdziemy jeszcze jeden spot – Punta Stretta (inaczej Punta Trettu), w zasadzie na przedmieściach miasteczka Matzaccara. Zatoka oferuje płaską wodę i bardzo stabilny, dobry, silny wiatr, wzmagany dzięki bliskości wyspy. Jest taki bez względu na kierunek, co czyni to miejsce szczególnie atrakcyjnym dla początkujących, ze względu na bezpieczeństwo i brak ryzyka gwałtownych zmian warunków. Ale nie jest to spot tylko dla początkujących.

To jedyny spot, "współpracujący" dobrze z wiatrem wschodnim – Levante. Również dobrze pływa się tu przy Pontente.

Punta Saliga

Chia

La Maddalena

Poetto przy Cagliari

Funtanamare

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

WYJAZDY WINDSURFING

WYJAZDY KITESURFING

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - SARDYNIA - WŁOCHY

Jak dotrzeć?

Można przylecieć samolotem na lotnisko Cagliari lub Alghero czy Olbia.

Z kontynentalnej części Włoch przypływają do Cagliari promy z Neapolu, Civitavecchia (niedaleko Rzymu) i z Palermo na Sycylii.

HOTELE W SARDYNIA -  PORTO POLLO I PORTO BOTTE WE WŁOSZECH

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - SARDYNIA - WŁOCHY

Kuchnia

Włoskiej kuchni nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez wielu smakoszy jest uważana za najlepszą na świecie. Wyspy włoskie słyną szczególnie ze świeżutkich i pysznych owoców morza oraz ryb, wspaniałych deserów – np. rurki canolli, wypełnione serkiem ricotta, najlepsze na świecie lody, serniki, oczywiście z ricotty. Podstawą są oczywiście pasty, szczególnie spaghetti  z rozmaitymi sosami z warzyw. Warto spróbować także tortilli z ziemniakami i jajkiem, oraz arancini, ryżowych kotlecików z rozmaitym nadzieniem. Jako dodatków i składników potraw często używa się oliwek, koziego sera i oczywiście pomidorów.

Spacjalności kuchni sardyńskiej to tuńczyk, dania z jagnięciny oraz pączki sebadas.

 

 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by