Przewodnik - Sardynia Włochy- Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu i kitesurfingu
  • Soma Bay WIND 2024

    Zobacz ofertę
    28-04-2024
    Windsurfing MAJÓWKA 2024 - SOMA BAY - Egipt
  • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    26-09-2024
    Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
  • Vassiliki WIND wrzesień

    Zobacz ofertę
    06-09-2024
    Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
  • MAURITIUS

    Zobacz ofertę
    06-09-2024
    MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA  SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
  • DAHAB Maj 2024

    Zobacz ofertę
    27-04-2024
    DAHAB Majówka 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    17-10-2024
    SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
  • SOMA BAY 2024

    Zobacz ofertę
    03-10-2024
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
  • Kurs WINDSURFING Grecja

    Zobacz ofertę
    12-07-2024
    Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
  • Lefkada WIND 2024

    Zobacz ofertę
    30-08-2024
    LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
  • MAJÓWKA w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    25-04-2024
    POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT MAJÓWKA 2024 nr 1
  • Vassiliki Sierpień 2024

    Zobacz ofertę
    16-08-2024
    Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
  • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

    Zobacz ofertę
    05-12-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
  • Wind w Soma Bay'24

    Zobacz ofertę
    24-10-2024
    SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
  • Kurs WIND w Egipcie

    Zobacz ofertę
    02-05-2024
    Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2024 - MAJÓWKA NR 3
  • Wrzesień w SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    29-08-2024
    Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
  • Grupowy wyjazd WIND 2024

    Zobacz ofertę
    14-06-2024
    Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
  • WINDSURFING LEFKADA

    Zobacz ofertę
    21-06-2024
    Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
  • VASSILIKI Lipiec 2024

    Zobacz ofertę
    05-07-2024
    Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
  • Power Jibe Week '24

    Zobacz ofertę
    19-07-2024
    Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
  • WIND w Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    31-10-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
  • Wyjazd windsurfing 2024

    Zobacz ofertę
    26-07-2024
    Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
Powrót

Przewodniki

SARDYNIA

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - SARDYNIA - WŁOCHY

Sardynia - przedłużony weekend majowy 2013

Na tydzień przed majówką 2013, jeden z moich kursantów, zaproponował mi wyjazd na Sardynię. Moim zadaniem było nauczenie jego 15-letniej córki i jej koleżanki, podstaw pływania na kitesurfingu. Zgodziłem się bez namysłu.

                                                     

Plan był taki, że jedziemy i śpimy w Camperze:) Tych, którzy nie wiedzą co to, informuję iż jest to duży samochód, przystosowany do dalekich podróży, z możliwością spania i gotowania wewnątrz. Przejazd rozłożyliśmy na 2 dni. Pierwszy nocleg zarezerwowaliśmy na Słowacji. Następnego dnia musieliśmy dojechać do portu we Włoszech - Livorno i stamtąd czekał nas rejs promem na wyspę. Rejs trwał 9 godzin. Koszt niemały. Wyszło około 2 tys. zł, w 2 strony, za 4 osoby i Camper. Nad ranem, kiedy wschodziło słońce, obudziliśmy się i naszym oczom ukazał się wspaniały widok włoskiej wyspy - Sardynii, która notabene ma kształ stopy:P Podobno to odcisk z niebios.

Sardynia, to druga co do wielkości włoska wyspa. Położona pomiędzy Afryką i Korsyką, otoczona przez Morze Śródziemnie. Wyspa ta, to prawie 2 tys km wybrzeża z licznymi zatoczkami, urwiskami, wspaniałymi plażami. Sardynia to nie tylko serdeczni mieszkańcy, łagodny klimat, wspaniałe wybrzeże turkusowe, czyste morze. Sardynia nazywana bywa wyspą skarbów. Skąd taka nazwa? Otóż tłumaczę. Skarbem wyspy jest flora i fauna. Wyspa obfituje we wszelakiego rodzaju rośliny i kwiaty, przez co staje się kolorowa i pachnąca. Amatorzy snorkellingu i nurkowania będą mieli ogromną frajdę, gdyż życie morskie jest na wyspie niezwykle bogate. Rafy koralowe, mnogość gatunków ryb i innych morskich żyjątek. Dania z owoców morza to prawdziwa uczta :)

Nie jest łatwo porozumieć się z lokalną ludnością w języku angielskim. Jednak społeczność wyspy jest dość hermetyczna i wśród osób starszych, ciężko znaleźć kogoś, z kim można by się porozumieć w innym języku. Młodsi natomiast tak, jak najbardziej, mówią po angielsku.

Statystyki wskazują 70-75% szans na dobre warunki wietrzne pozwalające pływać. Liczba dni słonecznych na wyspie sięga 300. Sardynia to najcieplejsze miejsce we Włoszech. Lata są gorące i suche, natomiast zimą klimat jest łagody i deszczowy.

Na Sardynii wieją termiczne wiatry, takie jak Mistral (jego prędkość nierzadko dochodzi do 70km/h), Levante, Sirocco, Ponente

Super sprawą tego miejsca jest fakt, że w odległości kilku minut jazdy samochodem, znajduje się wiele spotów, oferujących wszelkie warunki do pływania - płaska woda, chop, fale.

 

Charakterystyka spotu Porto Botte

Sardynia Porto Botte Punta Trettu Spot Windsurfing Kitesurfing Włochy-Italy Sardegna Island Spot

Spot oddalony jest około 70 km od lotniska w Cagliari. Stamtąd, prowadzi urzekająca otaczającymi widokami, trasa na południu wyspy. Sporą część jedzie się wzdłuż morza. Turkusowa woda, wszechobecna zieleń. Aż zastanowiające jest, że wyspa wcale nie jest masowo oblegana przez turystów. Po drodze mijamy kilka urokliwych miasteczek. Nieraz spotkamy stado kóz lub innej zwierzyny, prowadzonej przez lokalnego pasterza.

Zatokę na spocie osłania, przed otwartym morzem, mała wyspa Sant'Antioco. Raz nawet tam zawitaliśmy, w celu znalezienia noclegu. Pamiętam, że na tej wysepce znajduje się sporo pensjonatów i hoteli. No i przybywa znacznie więcej turystów.

W Porto Botte wieje głównie Mistral, z kierunku północno - zachodniego NW. Czasami pojawia się Sirocco z południowego wschodu SE. Na spocie wiatr ulega wzmocnieniu, dzięki występowaniu efektu venturi. Ze względu na położenie wyspy Sant'Antioco tworzy się tunen-dysza, wzrasta ciśnienie i jednocześnie prędkość wiatru.

Częściowo korzystaliśmy z usług polskiej bazy Skyhigh, prowadzonej przez mistrzynię świata w windsurfingu Martę Hlavaty, jej męża  Karola Orłowskiego "Oreł" oraz Adama "Cygana" Stronczaka. 

Sam spot, gdzie prowadzone są zajęcia, oddalony jest około 400 m od polskiej bazy. Szkółka zapewnia transfer Transporterem. Miejsce jest dosyć dzikie. Rozkładamy sprzęt na trawie. Pływający startują z wody, natomiast latawce przytrzymywane są przez partnera na brzegu. Samo zejście do brzegu to małe urwisko, stworzone przez naturę morską. Urwisko wysokości od 0,5 do 1m, pokryte jest gęstą masą "zieleniny" naniesionej przez wodę morską. Przynajmniej jest miękko, gdybyśmy mieli niekontrolowane lądowanie na brzegu:)

Wiatr wieje side-onshore z prawej strony. Pływamy od brzegu do brzegu, lekko skierowani w lewo, patrząc od strony brzegu. Mamy możliwość wyjścia na około 50-100 m w dal. Nie jest najgorzej. Chociaż, podczas ćwiczeń pierwszych bodydragów i startów z deską, bardzo szybko znajdziemy się przy brzegu. Dno jest piaszczyste. Woda, jak na początek maja, była całkiem ciepła - około 17 stopni. Dla porównania, w tym czasie w Polsce, woda morska miała zaledwie 10 stopni Celsjusza. Chwilę pływałem bez pianki i muszę przyznać, że nawet jak płynąłem mokry, to adrenalina robiła swoje i było mi całkiem przyjemnie. Choć trwało to maksymalnie 5 minut:) W trakcie uczenia, zakładałem grubą, zimową 5 mm piankę. Troszkę było za ciepło. Ale lepiej się zgrzać, niż marznąć. Woda jest bardzo czysta i w słońcu ma piękny turkusowy kolor.

Przy brzegu robi się mały chop. Warunki są podobne nawet kilkaset metrów od brzegu. Muszę przyznać, że warunki wiatrowe były zacne. Na 7 dni spędzonych na spocie, 5 pozwalało na prowadzenie zajęć i pływanie. Wiało od 10 do 25 węzłów. Jednak nie był to wiatr stały. Szczególnie wtedy, gdy nie był on zbyt silny i ledwo pozwalał latawcom unosić się.

Latem z pewnością regularniej i mocniej wieje - ze względu na silniejszy efekt termiczny. Woda w morzu też jest znacznie cieplejsza.

Nie ma na spocie żadnych skał. Choć troszkę dalej, po lewej, jak nas zniesie z wiatrem, to na brzegu są drzewa. Należy na nie uważać, gdy znajdziemy się zbyt blisko brzegu. 

Asekurację mieliśmy wykupioną w polskiej bazie. Do dyspozycji był skuter. Każdemu, kto potrzebował pomocy, niezwłocznie była ona udzielana. Przy odwróconym kierunku wiatru, szkolenia prowadzone są na sąsiednich spotach. Muszę jednak pochwalić.

 

Charakterystyka spotu Punta Trettu

Punta Trettu - znajdziecie tam płaską, płytką wodę. Wokół rozłożone są siatki rybackie, ale nie wszędzie, dzięki czemu pozostaje całkiem pokaźna połać do pływania. Obok jest mała polanka, gdzie można przeprowadzić zajęcia z przygotowywania sprzętu oraz zabawy z latawcem treningowym. Wychodząc dalej na cypel, możemy przygotować większe zestawy i iść na wodę. Spot, podobnie jak Porto Botte, jest dziki. Nie ma żadnego zagospodarowania. Na Punta Trettu nie prowadziłem zajęć, ze względu na brak asekuracji dla kursantów.

 

Warunki dla windsurferów na Porto Botte

Niestety na spocie nie ma zbyt wielu windsurferów. Sama szkółka posiada zaledwie kilka kompletów desek z żaglem. Do akwenu musimy przejść ze sprzętem na piechotę około 50-100 metrów. Można liczyć na pomoc instruktorów w transporcie sprzętu. Miałem okazję uczyć tam moją kursantkę. Zejście do wody było betonowe, o ile dobrze pamiętam. Grunt dostępny maksymalnie do 20 metrów od brzegu. Potem robi się głęboko. Nie ma takiej płycizny jak na spocie kite'owym. Podstaw windsurfingu, jak najbardziej, pouczyć można. Nawet chwilę miałem okazję samemu poślizgać się na większym zestawie. Było całkiem przyjemnie. Więcej jednak popływałem z latawcem. Super sprawą jest mały ruch na wodzie i ogromna wolna przestrzeń. Można skakać do woli:)

 

Sąsiednie spoty

Około 1-2km po lewej stronie od Porto Botte, również znajduje się spot. Nie znam nazwy, ale widziałem sporo pływających. Od szkółki Skyhigh, możemy również skierować się ubitą, piaszczystką drogą w prawo, jadąc wzdłuż zatoki. Zajedziemy na cypel, gdzie również śmigają na deskach. Nawet jeden "Gollito" skaczący na desce z żaglem się tam znalazł:)

 

Porto Pollo

 

Porto Pinno

Porto Pinno znajduje się niedaleko Porto Botte. Bardzo przyjemne miejsce. Znajduje się tam mały port oraz jeden z większych poligonów wojskowych we Włoszech. Zatem nie dziwi widok czołgów, czy helikoptera. Miejsce przyciąga widokami, Wspaniały kolor wody i  duże wydmy. Na plaży spotkamy turystów. Dostępnych jest kilka beach barów. Występują na tym spocie warunki do pływania na długiej, ale niewysokiej fali.

 

Punta Saliga

Punta Saliga - tylko lokalesi wiedzą jak tam dojechać, Długi marsz z przewodnikiem lub dopłynięcie skuterem wodnym. Jest to kawał piaszczystego cypla. Mamy możliwość pływania na lagunie oraz na otwartym morzu. Do tego czas umila nam widok dwóch wysp: Sant' Antiocco i Sant Pietro

 

Chia

Chia - to miejsce, które jest dowodem twierdzenia, że Sardynia to "Karaiby Europy" . W zależności od kierunku wiatru, będziemy pływać na większych bądź mniejszych falach lub na płaskiej wodzie. W okresie zimowych surferzy ujeżdżają nawet 4m fale.

 

Petroil Beach (La Maddalena)

Petroil Beach (La Maddalena) - warto się tam wybrać, kiedy chcemy przy pomocy obiektywu uwiecznić naszą sesję na wodzie. W pobliżu znajduje się rafinerią. Stąd taka nazwa. Pływać można tam tak naprawdę tylko w miesiącach letnich, ze względu na lokalną termikę. Lipiec i Sierpień obdarza fantastycznymi warunkami wietrznymi. Im cieplej, tym mocniej wieje. Dzikia natura i przemysłowy krajobraz z drugiej strony, to niesamowite, unikalne połączenie.

 

Cagliari - Poetto

W stolicy wyspy też mamy możliwość pływania. Spot ten w 2012 gościł najlepszych zawodników świata w kite race. Miejsce charakteryzuje długa i szeroka plaża. Działa tam wiele szkółek, barów, restauracji. Na spocie wieje do brzegu (on shore) i tworzą się małe fale.

 

Funtanamare

Zwolennicy pływania na fali, odnajdą się na spocie Funtanamare. Dostępna jest ogromna, piaszczysta plaża. Nie jest to do końca bezpieczny spot. Pod wodą, w niektórych miejscach są skały, a fale potrafię być bardzo duże, szczególnie po kilku dniach wiania Mistrala. Dodajmy do tego fakt bardzo silnych prądów.

Wiem, że wyspa oferuje znacznie więcej spotów. Bardziej płaskich lub bardziej wave'owych. Mnie bardzo się spodobała. Polecam gorąco. 

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

 

Gdzie na windsurfing za granicą ebook     Omówienie błędów początkujących i zaawansowanych windsurferów 

Kliknij w wybrany baner, aby pobrać e-book

PRZELOTY I POBYT - SARDYNIA - WŁOCHY

Na Sardynię, można dolecieć samolotem. Nawet już za około 600zł/2 strony. Baza Skyhigh zapewnia transport z lotniska w Cagliari. Wyjazd szkoleniowy (cały pakiet zakwaterowanie + wyżywienie + szkolenie), kosztuje około 4 tys zł.

Spot nie jest jeszcze zbytnio zagospodarowany. Trzeba znaleźć zakwaterowanie w najbliższych miejscowościach lub tak jak my, mieszkać na campingu.

Mieszkaliśmy w Punta Trettu na świeżo otwartym Campingu. Właścicielem był młody instruktor kitesurfingu.

Klienci polskiej bazy Skyhigh, mieszkają kilka kilometrów od bazy (około 3km), w wynajmowanych apartamentach.

Warto wypożyczyć samochód, by zwiedzić wyspę. A wyspa się przewspaniała. Urzeka swoim klimatem. Miałem okazję przejechać ją wzdłuż, gdyż port znajduje się na północy, a my musieliśmy dojechać na samo południe wyspy, gdzie znajduje się Porto Botte. Przejazd zajął nam kilka dobrych godzinek, chyba około 5, jeżeli dobrze kojarzę. Po drodzę przejechaliśmy obrzeżami stolicy wyspy Cagliari. Niestety nie udało nam się jej zwiedzić. Wyspa obfituje w atrakcje turystyczne (więcej informacji w zakładce Atrakcje turystyczne).

Ceny artykułów spożywczych, są niestety wyższe, niż w Polsce. Najbliższe sklep znajduje się w promieniu około 20km od Porto Botte - w miejscowościach, takich jak Sant' Antioco, Giba, Carbonia.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - SARDYNIA - WŁOCHY

Sardynia Włochy Atrakcje turystyczne-Italy Sardegna Island Attractions Sightseeing

Poniższa treść powstała w oparciu o teksty z bloga "Polskie Wakacje na Sardynii", który jest świetnym źródłem wiedzy o tej wyspie:

http://wakacje-sardynia.blogspot.com/

Sardynia to druga po Sycylii największa wyspa Morza Śródziemnego, położona około 200 kilometrów na zachód od Włoch kontynentalnych. Wybrzeża wyspy są najczęściej wysokie i skaliste. Natomiast przeważającą część wyspy zajmują góry i płaskowyże. To urokliwe połączenie morza, plaż i historii. Liczne cyple, szerokie, głębokie zatoki. Tysiące nuraghe (kamiennych budowli), dowodzących, że ludzie doceniali tutejszy klimat już przed tysiącami lat. Około 7 tysięcy megalitycznych warownych wież obserwacyjnych, które pochodzą z połowy II tysiąclecia p.n.e. Krajobraz z długimi, prostymi odcinkami oraz mniejsze wyspy w pobliżu wybrzeża.

Na Sardynii każdy znajdzie coś dla siebie: ekskluzywną Costa Smerelda na północy, średniowieczne Alghero na północnym wschodzie, kolorową stolicęCagliari na południu. Stolica wyspy ujmuje przede wszystkim swoim portem oraz położonym na wzgórzu starym miastem, z którego jest imponujący widok na zatokę. Ludność posługuje się językiem sardyńskim i włoskim. Wyspa znajduje się w klimacie podzwrotnikowym śródziemnomorskim: zimy łagodne i deszczowe, lata gorące i suche. Głównym wiatrem jest północno-zachodni Mistral, (wiejący zimą i wiosną).

Bardzo dobrze rozwinięta jest tu turystyka. Oprócz tego jest tu mnóstwo malowniczych miasteczek (stare kościółki i zacienione miejsca) oraz czyste, białe, piaszczyste plaże otoczone stromymi skałami. Lazurowa woda, która w zatokach delikatnie rozbija się o brzeg, rajski cel turystyczny. Jedne z najpiękniejszych plaż wyspy to: Costa Rei i na Costa Paradiso. Zachęca się do nurkowania, snorkingu, żeglowania, windsurfingu i kitesurfingu, wycieczek rowerami górskimi. Wiele tras wspinaczkowych, do wędrówek pieszych umożliwiających podziwianie pięknego krajobrazu.

 

Alghero

Alghero jest zlokalizowane po zachodniej stronie wyspy. To piękne, tchnące historią i sztuką miasto. Architektura z silnymi akcentami iberyjskimi. Miejscowy dialekt bardzo przypomina język kataloński. Alghero jest popularnym miejscem wypoczynkowym. Nazwa miasta  znaczy „pełne glonów”, i na plażach rzeczywiście glony i wodorosty się zdarzają, ale są sukcesywnie czyszczone. Piękne plaże, mnóstwo zabytków do zwiedzania, wystawy biżuterii z korala. Można spacerować po pięknych architektonicznie placach i ulicach miasta, podziwiać piękne autentyczne rękodzieło. W Alghero jest jedno z 3 głównych lotnisk na wyspie.

Słynna zabytkowa Zielona Ciuchcia – Il Trenino Verde, którą warto się przejechać. Trzeba też odwiedzić któreś z klimatycznych miasteczek tej części wyspy , jak Castelsardo czy Bosa. Można wybrać się na któryś z bardzo widokowych cypli wysuniętych w morze jak słynne Stintino, czy Capo Caccia z Grotą Neptuna. To również dobre miejsce do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i innych sportów wodnych. Należy przejechać się na druga stronę północnej części Sardynii – do Olbii, na Szmaragdowe wybrzeże, Archipelag La Maddalena, mijając po drodze przepiękną Valle dei Nuraghi – Dolinę Nurag. Godna uwagi jest też wyspa Asinara.

 

Arbatax

Arbatax położone jest w południowo-wschodniej części wyspy, przy Morzu Tyrreńskim, oddalone 5 kilometrów od miejscowości Tortoli. Jest to trzecie największe pod względem populacji miasto w prowincji Ogliastra (zaraz po miejscowości Lanusei). Pochodzenie nazwy miasta jest niejasne. Odkrywcami miasta byli rybacy z wyspy Ponza położonej nieopodal półwyspu. Najbliższe lotnisko znajduje się w Tortoli. Natomiast port jest używany przez promy zCivitavecchia, zmonopolizowany przez konstrukcję mariny firmy Intermare. Marina jest jedną z najtańszych w Sardynii.

W pobliżu Arbatax znajdziemy wiele zabytków oraz atrakcyjnych miejsc. Warto zobaczyć Rocce rosse- czerwoną skałę. Dodatkowo wybrzeże Arbatax to jedno w najpiękniejszych miejsc do wycieczek łodzią, statkiem lub promem. W pobliżu można wypożyczyć sprzęt i udać się na rejs, uprawiać różne sporty wodne czy wyruszyć na wycieczki ze zwiedzaniem. Można wstąpić do baru Ferreli. Duża ilość hoteli w okolicy

 

Cagliari

Piękne, eleganckie miasto oraz pełna życia i tchnąca historią stolica wyspy. Najstarsza część miasta – Castello to najstarsza część miasta, wznosząca się na wzgórzu i i otoczona hiszpańskimi murami obronnymi . Rozpościerają się z nich niesamowite widoki na wielką Zatokę Aniołów – Golfo d’Angeli. Wiele piaszczystych plaż i dużo miejsc do zwiedzania w mieście i okolicach. Odbywa się tu słynny w tej części Europy festiwal folklorystyczny Festa d’San Efisio(można w nim uczestniczyć na początku maja). Historia miasta ma swe początki w koloniach fenickich z 1000 lat p.n.e.

W Cagliari można zwiedzać najstarsze we Włoszech groty, znaleźć muzea oraz rzymski amfiteatr. Dodatkowo miasto jest znane z nocnego , barwnego życia. Można też udać się na wesołe miasteczko, przejechać zabytkową kolejką, Egzotyczna, dzika, różnorodna roślinność w ogrodzie botanicznym. Jest to również naturalne środowisko dla flamingów. Polecane są rejsy jachtem, ale jest też możliwość opłynięcia miniatury Sardynii w Parku Miniatur (na przykład w czasie wycieczki z dziećmi). Tajemnicze nuragi znajdujące się w pobliskim Barrumini na pewno zainteresują ciekawych turystów. W stolicy można robić wiele innych ciekawych rzeczy lub wypoczywać w cieniu, w zależności od wakacyjnych upodobań. Miejscowość oferuje wiele atrakcji i możliwości spędzenia wolnego czasu, aby zobaczyć wszystko co najpiękniejsze w tej części Sardynii.

Od wschodu do Cagliari jest „przyklejone” inne, spore jak na Sardynię, miasto – Quartu Sant’Elena.

 

Cala Gonone

Włoskie nadmorskie miasteczko i gmina w Dorgali, prowincji Nuoro, w regionie Sardynii. Współczesna wioska została odkryta przez rybaków z wyspy Ponzana początku dwudziestego wieku (dawna wioska rybacka). Miasto pozostało w znacznym stopniu odizolowane od reszty Sardynii, dopóki nie został otworzony tunel przez wzgórza Dorgali w 1860 roku. Miejscowość jest usytuowana w zatoce Orosei na wschodzie wyspy i w geograficznym regionie Supramonte(wspaniały widok na zatokę), 9 kilometrów od Dorgali, 41 od Nuoro i 108 od Olbia.

Blisko wioski i w zasięgu morza jest jaskinia turystyczna Bue Marino. Ze względu na środowisko naturalne, położenie (terytorium należące do Gennargentu National Park) i jakość wód, Cala Gonone jest popularnym turystycznie miejscem. Świetny punkt wypadowy do zwiedzania wschodniego wybrzeża oraz pięknych, najwyższych gór Sardynii – Parku Narodowego. Najbardziej znane plaże w pobliżu to: the Spiaggia Centrale (centralna plaża), S’Abba Durche,Cala Luna, Cartoe, Osalla, Cala Fuili, Sos Dorroles, S’Abba Meica, Ziu Martine and Cala Fuili. Od południa Cala Gonone znajduje się przepiękna panorama, wapienne wzgórza. Morze jest w niezwykle turkusowe. Występują tu dęby skalne, krzewy jałowca oraz rozmarynu. Bardzo urozmaicone wybrzeże, a zatoczki poprzedzielane są klifami (dodatkowo w skalnych ścianach wybrzeża kryją się groty- wiele z nich można zwiedzać). W miejscowości jest też jedno z największych akwariów.

Warto spróbować win Canonau z winnic Dorgali lub Olieny, wstąpić do restauracji. Te dwa urocze miasta są godne polecenia ze względu na bogatą sztukę tutejszych artystów (szczególnie złotników). W Olienie znajdziemy też popularny hotel (odwiedzany przez celebrytów) i mini muzeum. Można zwiedzić muzeum archeologii. W okolicy jest też wiele szlaków do wspinaczki (przecinają wysokie klify wybrzeża od Cala Gonone do Santa Maria Navarese). Jest tu najgłębszy w Europie kanion Su Goroppu i wejście do wielu grot w okolicy. To również miejsce dla turystów lubiących wędrówki (piękne pejzaże, dzika natura). Można odkryć tu wiele niezapomnianych i robiących wrażenie miejsc. Polecany jest też rejs z La Caletta, Orosei, Cala Gonone, od południa z Arbatax i Santa Maria Navarese. Otwarte festyny, festiwale, sagry odbywają się w miejscowości Bargrabii (głównie w lecie i jesienią).

 

Capo Testa

Capo Testa to jeden z punktów obowiązkowych podróżników chcących poznać Sardynię (najdalej na północ wysunięty punkt Sardynii). Najpierw trzeba dojechać do miejscowości o egzotycznej nazwie Santa Teresa di Gallura. Miasteczko nie jest zbyt efektowne i znane jest przede wszystkim za sprawą portu promowego, z którego wypływają promy do korsykańskiego San Bonifacio.

Zbliżając się do Capo Testa ujrzymy najpierw wspaniałe zatoki z krystaliczną wodą. Fantazyjne formy skalne z najbardziej niesamowitymi kształtami (z bliska przypominają czaszki monstrualnych dinozaurów). Podejrzewa się, że od nich pochodzi nazwa przylądka („testa” znaczy „łeb”). Z okrągłej wieży Torre Longosardo roztacza się rewelacyjny widok na dziką okolicę.

Dodatkowym walorem jest to, że nawet przy przeciętnej pogodzie widać białe klify Korsyki, jej ośnieżone szczyty (pod warunkiem, że nie jest to środek lata) i budynki San Bonifacio.

 

Carbonia

To miejscowości i gminy we Włoszech, w regionie Sardynia, w prowincji Carbonia-Iglesias. Carbonia - miasto raczej przemysłowe, choć też uraczy nas kilkoma interesującymi miejscami. Polecam amfiteatr, znajdujący się w samym centrum. Jest to nieduże miasto. To miejscowości i gminy we Włoszech, w regionie Sardynia, w prowincji Carbonia-Iglesias.

 

Castelsardo

Miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sardynia, w prowincji Sassari.

 

Costa Smeralda

Wybrzeże na Sardynii (Włochy), które otrzymało nazwę od koloru morza (jest zwane „Szmaragdowym Wybrzeżem”). Ciągnie się ono 50 km wzdłuż północno-wschodniej części wyspy. Znany ośrodek żeglarstwa i sportów wodnych, oblężony przez bogatych turystów, pełny snobistycznego zgiełku. Turyści znajdą tu także uzdrowiska, wśród których najważniejsze to Baja Sardinia, Porto Cervo i Cala di Volpe.

 

Grobowce Nuragi

W okolicach miasta Arzachena rozpoczynają się pierwsze nuragi oraz grobowce gigantów – charakterystyczne tylko dla Sardynii. Kilka miejsc, wartych uwagi dla turystów chcących liznąć odrobinę historii. Okolice Arzacheny uznawane są dziś za jedno z najstarszych zamieszkałych miejsc na Sardynii. W tym miasteczku z prehistorycznymi stanowiskami archeologicznymi są: Nuraghe Albucciu, Tomba di Giganti Coddu Vecchju i Necropoli Li Muri. Niektóre nuragi były też warsztatami lub miały znaczenie rytualne. Odgrywały też dużą rolę w handlu (kontakty handlowe z wieloma miejscami w basenie Morza Śródziemnego). Te imponujące kamienne grobowce (niektóre mają 27 m długości) od wieków intrygowały przybyszów. Stanowią osobne budowle albo wchodzą w skład większych kompleksów. Na całej Sardynii jest jakieś 7-8 tysięcy nuragów. Zostały zbudowane przez tajemniczą cywilizacje tylko na Sardynii, warto zwiedzić choć jedną z nich.

 

Grotta del Bue Marino

 

 

Grota Neptuna - Grotte di Nettuno

Na zachodnim wybrzeżu Sardynii jest Grota Neptuna (grota ogrodowa w parku Sanssouci). Pomimo, że oddalona jest o 20 km od centrum miasta. Jest jedną z najpiękniejszych grot w całej Europie, a jej wiek szacuje się na 130 milionów lat. Na przylądek Capo Caccia, gdzie znajduje się jaskinia możemy dotrzeć na wiele sposobów. Do Groty możemy również dostać się wybierając jedną z licznych ofert lokalnych przewoźników portowych. Jednak największym wyzwaniem jest zejście w dół groty pokonując 652 schodki (nazywane escala del cabirol, czyli koźle schody), aby się dostać do groty od strony lądu. Bardziej imponujące wejście prowadzi ze szczytu skały.

Grota Neptuna to prawdziwa perełka Sardynii. Piękne formacje skalne i klimatyczne kolory. W jej wnętrzu znajduje się długie na 120 metrów słone jezioro, w którego wodach bajkowo odbijają się fantazyjne nacieki skalne. Duża ilość stalaktytów i stalagmitów sprzed milionów lat (część z nich jest jednak uszkodzona). Ogromna ilość turystów odwiedza to miejsce. Należy również wiedzieć, że przy bardzo wietrznej pogodzie i wzburzonym morzu Grota Neptuna jest nieczynna dla turystów.

Na szczycie groty znajduje się figura rzymskiego boga wód, chmur i deszczu – Neptuna. Wnętrze groty wyłożone jest muszlami, które należały do jednych z głównych elementów dekoracyjnych doby rokoko.

 

Iglesias

To miejscowości i gminy we Włoszech, w regionie Sardynia, w prowincji Carbonia-Iglesias. Oddalone około 40 km od Porto Botte. Polecam dla koneserów piękna, kultury, zabytkowych budynków. Można miło spędzić dzień lub wieczór, zawitać do jednej z wielu klimatycznych kawiarenek. Pospacerować. W mieście znajdziemy dużo bardzo starych, pięknych kościołów i innych monumentalnych budowli. Jeżeli odnajdziecie, pokazany na poniższym zdjęciu, fragment miast, to warto wspiąć się na górę, po schodach. Na szczycie rozpościera się wspaniały widok na miasto.

 

Kościół Trinita di Saccargia

Na południowy wschód stoi pizańsko-romański kościół Santissima Trinita di Saccargia (1116 r.), w którym znajduje się cykl fresków z XIII wieku (jedyny, jaki zachował się na Sardynii). Samotnie stojący kościół.

 

 Park Narodowy La Maddalena

Najbardziej wysunięta na północ – wyspa La Maddalena to największa wyspa najpiękniejszego archipelagu Morza Śródziemnego – Arcipelago della Maddalena. Archipelag przylega do północno-zachodniego krańca Sardynii i składa się z 7 głównych wysp. Wprost idealne miejsce dla zapalonych żeglarzy, fanów nurkowania i podwodnego łowienia ryb, a także tych, którzy cenią sobie spokój i nieskażone środowisko. Na wyspę można przypłynąć promem z miejscowości Palau. Promy kursują co pół godziny, a rejs trwa ok. pół godziny. Miasto na wyspie nosi tę samą nazwę -La Maddalena. Na wyspie mieszka ok. 10.000 mieszkańców. La Maddalena to urocze, zadbane miasteczko portowe, pełne sklepików, barów i  restauracji. W miasteczku jest punkt informacji turystycznej ułatwiający orientację w okolicy, poruszanie się i zwiedzanie. Jest także wypożyczalnia rowerów, skuterów i motorów.

Duża ilość pięknych plaż (niemal całe wybrzeże dookoła wyspy), słynne różowe piaski i błękitne wody. Najbardziej znane plaże to Cala Francese i Bassa Trinita. Parkingi przy plażach są bezpłatne. W centralnej części wyspy jest punkt widokowy, z którego roztacza się niesamowity widok na cały Archipelag della Maddalena. Największą atrakcją są Piazza Umberto I oraz via Garibaldi, ulica prowadząca do portu. Wieczorami w lecie główna ulica miasteczka przemienia się w rozświetlony, pełen stoisk, muzyki i ludzi deptak. Tutejsze święta to głównie uroczystości kościelne związane z katolickimi patronami i świętymi, prawie wszystkie mają charakter religijny. Jednym z najważniejszych jest dzień Świętej Marii Magdaleny, która jest patronką wyspy (obchodzony w czerwcu). Pozostałe to na przykład Zielone Świątki, obchodzone w maju w kościelne Św. Trójcy.

Wyspa przyciąga dużą ilość turystów przez cały rok, którzy przede wszystkim chcą odpocząć i czarterują tu jachty. Na wyspie znajduje sie również rezerwat przyrody o tej samej nazwie: La Maddalena. Można zobaczyć w nim granitowe skały, które porastają krzewy mirtu. Na wyspie znajduje się dawna baza wojskowa marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, która była używana w czasach zimnej wojny. Stanowiła również bazę dla łodzi podwodnych. Większość pozostałych wysp archipelagu jest niezamieszkana lub zamieszkana sezonowo, dzięki czemu stanowią unikalny i niezniszczony ręką człowieka teren przyrodniczy.

Cały archipelag stanowi niezwykle cenny pod względem przyrodniczym obszar Parku Narodowego – Parco Nazionale dell’Arcipelago di La Maddalen. Terytorium parku to zarówno fragment lądu Sardynii jak i wody morskie. Park obejmuje przeszło 12000 hektarów oraz 180 kilometrów linii brzegowej a takżewszystkie wyspy i wysepki w okolicy miasta Maddaleny.

Koniecznie poleca się całodniowy rejs po archipelagu na przykład małymi statkami (wokół wszystkich wysepek, zatrzymują sie w pobliżu najpiękniejszych plaż, do których dostęp jest tylko od strony morza). Turkusowa, krystaliczna, przejrzysta, czysta woda. Można podpłynąć prosto do brzegu lub nurkować wokół statku. Warto zabrać ze sobą w rejs maskę oraz rurkę, aby móc w pełni oglądać i podziwiać liczne atrakcje przyrodnicze. Ciekawe formacje skalne, piękne, niezapomniane miejsca, malownicze krajobrazy.

Nieopodal położona jest sąsiednia wyspa La Caprera (można nawet dotrzeć tam pieszo. Miejsce ważne historycznie oraz turystycznie (warto zwiedzić między innymi muzeum na wyspie). Kilka unikatowych plaż, oznakowane szlaki. Na wyspie znajduje się także Centrum Badania Delfinów.

Można wrócić promem do Palau (na południe w głąb lądu od Palau jest miasteczko Arzachena słynące z licznych nuraghe) i pojechać na przykład do Olbii czy uroczego portowego miasteczka Porto Rotondo.

Archipelag  sąsiaduje ze znanym wszystkim Szmaragdowym Wybrzeżem. Costa Smeralda to najbardziej luksusowy rejon najdroższych kurortów Sardynii (rozbudowany w latach 60 przez arabskiego księcia Aga Khana). Sercem Costa Smeralda jest Porto Cervo, w którym cumują najwspanialsze prywatne łodzie na świecie. Latem odbywa się tam seria światowej klasy imprez sportowych. Duża ilość butików, luksusowych jachtów. Warto udać się tu na spacery, miejsce może stanowić piękne wspomnienie z wakacji.

Można wybrać się również do Santa Teresa di Gallura. Jest to piękne miasteczko o rzymskich korzeniach z wieżą widokową, z której roztacza się widok na okolicę (5 km od miasteczka jest Capo Testa).

 

Oristano

Miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sardynia, w prowincji Oristano. Gospodarka jest oparta głównie na rybołówstwie, rolnictwie i turystyce. Do głównych zabytków miejscowości należy: Wieża św. Krzysztofa, Torrione (Duża Wieża) Portixeddy, Katedra Mariacka. Warto zobaczyć też liczne kościoły:Kościół św. Franciszka z Asyżu, Franciszkański kościół św. Chiary, Kościół i klasztor Karmen, Kościół św. Sebastiana czy Kościół św. Dominika. Wracając z Porto Botte, zawitaliśmy na chwilkę do Oristano. Jest to dosyć spora miejscowość. Miasto bardzo podobne do Iglesias. Znajduje się tam jednak jeszcze więcej zabytków, historycznych budowli.

 

 

Porto Botte

Zatoka ta oddalona jest od lotniska w stolicy zaledwie o 70km. Południowa część wyspy jest nad wyraz dzika i zielona. Lazurowa woda, płytka woda, małe, klimatyczne miasteczka. Piaszczysta i długa na około 3 kilometry plaża. Nie ma tam kamieni ani korali lub muszli. Miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów. Przymusowy postój spowodowany prowadzonym przez pasterza stadem baranów i kóz to nic nadzwyczajnego w tym regionie. Od pełnego morza osłania zatokę niewielka wysepka Sant’Antioco.

Głównym wiatrem jest Mistral z kierunku NW, a rzadziej spotykanym to Sirocco SE. Panują tu idealne warunki dla początkujących w kitesurfingu (Porto Botte to jedna z kilku plaż na południu Sardynii specjalnie przeznaczonych do niego), windsurfingu czy wakeboardingu.

 

Punta Trettu

Południowo-zachodnie wybrzeże Sardynii, w rejonie San Giovanni Sergiu, naprzeciwko przepięknej, małej wysepki Sant’Antioco. Bardzo dobre miejsce do kitesurfingu.

 

Wyspa Sant' Antioco

Mała urocza wysepka na północny-zachód z Teulady, połączona z Sardynią. Piaszczyste plaże, warte uwagi katakumby oraz muzeum archeologiczne i etnograficzne. Jest również przepiękne miasteczko o tej samej nazwie – Sant’Antioco.

Wyspa i miasto we Włoszech, w regionie Sardynia, w prowincji Carbonia-Iglesias (obecnie wioska rybacka). W północnej części wyspy Sant`Antioco znajduje się jeszcze inne miasteczko portowe – Calasetta. Miejscowość założona przez Fenicjan. Jest połączona z południowo-zachodnią częścią Sardynii zbudowaną przez Kartagińczyków groblą. Wyspa Sant`Antioco to obecnie jedyne miejsce na świecie, gdzie jeszcze wyrabia się tkaninę bisiorową (zwaną morskim jedwabiem).

Kręte i wąskie uliczki, niska zabudowa. Bardzo duża ilość ciekawych zabytków w tym rejonie (chętnie odwiedzany przez turystów). Wyspa słynie z doskonałej kuchni i wspaniałych winnic (produkuje się tu dwa gatunki win: Sardus Pater i Trebbiano). Specjalnością tutejszej kuchni są: świeży tuńczyk, jagnięcina, wieprzowina, a także słodki przysmak o nazwie sebadas. Sebadas jest to rodzaj płaskich pączków nadziewanych serem i polanych miodem.

Zachęca się do spróbowania potraw oraz lokalnych, sardyńskich dań w restauracji Ristorante Sebera w Teuadzie.

W pobliżu jedna z dziesięciu najpiękniejszych plaż Sardynii- tajemnicza Cala Domestica .

Można też wypożyczyć rowery i udać się (na przykład z dziećmi) na przejażdżkę po okolicy. Polecane jest zwiedzenie podmorskich grot, wędkowanie czy jazda konna. Dobrym pomysłem jest też rejs jachtem wzdłuż wybrzeży Sardynii. Lokalne wydarzenia dostarczą atrakcji oraz będą dobrą okazją do degustacji. Charakterystyczne zwierzęta i ciekawa roślinność, zapewnione przepiękne widoki.

 

Skała słonia

 

Szlak Muravera

 

 

Zatoka Orosei

Jej włoska nazwa to Golfo Orosei. Duża, przepiękna zatoka w środkowej części wschodniego wybrzeża Sardynii. Punkt gdzie w szczególny sposób morze łączy się z górami. Miejsce w sam raz na górskie wędrówki, wspinaczkę i spokojne wakacje. Egzotyczne morza, a od strony lądu zatokę otulają najwyższe góry Sardynii – Gennargentu. Pełne niezwykłych i widokowych tras turystycznych, niektóre z nich prowadzą do unikatowych, bajecznych plaż (na które można tylko albo dopłynąć łodzią albo dotrzeć pieszo przez góry- przykładowo do Cala Luna czy Cala Goloritze). Warto zwrócić uwagę na jedną z piękniejszych w okolicy plaż Cala Mariolu.

Są tu szlaki i trasy dla rodzin z dziećmi oraz dla wytrawnych znawców. Niesamowite widoki, najwyższy kanion w Europie Su Gorroppu. Dzika przyroda, znajdująca się pod ochroną, częściowo oswojone zwierzęta i autentyczna sardyńska kultura. Piaszczyste zejścia do morza, przejrzysta woda (ciekawe formacje skalne pod wodą, warte zobaczenia). Małe zatoczki, urocze plaże, możliwość kąpieli i miłego spędzenia czasu. Ostre skalne kolumny nazywane są przez miejscowych „obcasy”.

Można udać się w całodniowy rejs po Golfo Orosei i odwiedzić wybrane plaże. Niektóre z nich znajdują się pod ścisłą ochroną. Warto spróbować tutejszych potraw: krewetki, sardynki (słynna fregola), owoce, chleb, różne rodzaje win. Miła atmosfera, przyjaźni ludzie, przepiękny krajobraz.

Quartu Sant’Elena

Miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sardynia, w prowincji Cagliari (przylega do Cagliari od wschodu). To trzecie pod względem wielkości miasto na Sardynii. Jest tu kilka pięknych nadmorskich dzielnic na przykład Capitana.

Villasimius

To typowo turystyczne miasteczko, nad morzem, na południowo-wschodnim cypelku Sardynii – leży u północnej nasady cypla. Wybrzeże od Cagliari na wschód usiane jest plażami oraz zatoczkami (malownicze klify). Villasimius to główny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy w tej części wybrzeża. Stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania i południowej i wschodniej części wyspy. Duża ilość imprez, festynów, dyskotek, restauracji, barów. Lokalna kuchnia, przysmaki, rękodzieło, można kupić pamiątki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest to dobre miejsce dla osób lubiących nurkowanie oraz sporty wodne. W tym rejonie można wybrać się w rejs z któregoś z portów turystycznych – w Villasimius czy Capitana i odwiedzić morski obszar chroniony.

Posada

Posada to malownicza miejscowość położona na zboczu wapiennej góry. Możemy zwiedzić na jej szczycie ruiny średniowiecznego zamku della Fava czyli Zamku  Bobu. Stare miasto, wąskie, kręte uliczki i niezliczona ilość schodków. Malowniczy widok na okolice oraz pobliskie wioski. Rozległa równina oraz jeziora, delta rzeki Posady. Dużo różnych gatunków ptaków (spotkamy tu na przykład flemingi).    Rozległe wybrzeże, piękny krajobraz, piaszczyste plaże (uznawane za jedne z najpiękniejszych we Włoszech przykładowo Orvile, su Tiriarzu) i czyste, ciepłe, turkusowe morze.

San Giovanni

W pobliżu zlokalizowane jest nadmorskie, małe miasteczko San Giovanni (północna część wschodniego wybrzeża Sardynii). Znaleźć tu można wiele atracji, ciekawych miejsc i tras do wędrówki (zwłaszcza w górach), ładne plaże. Pojawiają się małe domki, dużo zieleni, można spróbować lokalnej żywności np. serów i win, sardyńskiego chleba. Nieopodal są też takie miejscowości jak: La Caletta (port turystyczny, warto udać się stąd w rejs po Golfo Orosei- przepiekna zatoka), Montelongu. Trzeba też zwrócić uwagę na: Pedra Longa, la Grotta dei Colombi, Cala Goloritzè, Cala Mariolu, la Grotta del Fico, Cala Sisine. Można nurkować, uprawiać sporty wodne, pływać.

San Teodoro

Nadmorskie miasteczko położone 27 km od San Giovanni. Urocze plaże (największa z nich – długa Cinta, która oddziela wielki staw Stagno di San Teodoro od morza). Bardzo różnorodne ptactwo morskie- można tu obserwować czaple siwe, kaczki łyski oraz sokoły.

Pula

To pełne życia w sezonie nadmorskie miasteczko na południowy zachód od Cagliari. Można tu kupić sardyńskie rękodzieło lokalne. Wiele ciekawych imprez, festiwali, festynów, koncertów i wydarzeń. W miasteczku jest bardzo znana, lubiana przez turystów popularna i ładna plaża Nora. Rosną palmy, występuje wiele gatunków roślin, można dostrzec różne zwierzęta, wybrzeże jest bardzo urozmaicone. Jest tu centrum nurkowe i centrum przyrodnicze. Znajdziemy też niezwykłe akwaria z morskimi zwierzętami, muzeum wielorybów i delfinów oraz szpital dla żółwi. Do ważnych zabytków należy romański kościół z 1080 roku pod wezwaniem Św. Efisio. Pełni on ważną rolę podczas najsłynniejszego folklorystycznego święta Sardynii.

Porto Pino

Nadmorska miejscowość należąca do Sant’Anna Arresi. Wręcz idealne warunki do nurkowania, uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i innych sportów wodnych. Przepiękne plaże i zejścia do morza, biały piasek, krystalicznie czysta woda. Warto też obejrzeć interesujące obiekty pod wodą.


Blisko jest urocza wysepka Sant’Antioco oraz dobre miejsce do surfingu czyli Porto Botte.

Santadi 

Bardzo tradycyjna miejscowość w głębi lądu. Starówka miasteczka została zbudowana ze skały wulkanicznej, można tu kupić prawdziwe lokalne rękodzieło. Do zabytków zalicza się muzeum etnograficzne ze znaleziskami z epoki nuragicznej. Warto udać się w sierpniu na folklorystyczny festyn Matrimonio Mauretano czyli mauretańskie wesele (pełniący ważną rolę w historii). Mieszkańcy przebierają się wtedy w tradycyjne stroje, niezapomniany widok i wspomnienia.

SZKOLENIA / TRENINGI - SARDYNIA - WŁOCHY

ETAPY NAUKI WINDSURFINGU

  • Zabawy na desce i z żaglem
  • Wyciąganie żagla z wody
  • Pozycja na desce
  • Start - płynięcie do przodu
  • Obroty w miejscu na desce z żaglem
  • Sterowanie (ostrzenie, odpadanie)
  • Zwrot przez sztag + pływanie pod wiatr
  • Zwrot przez rufę
  • Pływanie z pasem trapezowym
  • Wchodzenie w ślizg
  • Używanie footstrapów
  • Carving - sterowanie stopami
  • Spin Out
  • Start z plaży
  • Start z wody
  • Pływanie po zawietrznej stronie żagla
  • Helikopter
  • Pływanie Switch-Stance
  • Bezślizgowe 360
  • Pływanie rogiem szotowym do przodu (Clew-First)
  • Pływanie statecznikiem do przodu
  • Ducking
  • Board 360
  • Sail-Body 360
  • Rufa ślizgowa ( Power Jibe)
  • Speed Jibe
  • Laydown Jibe
  • Duck Jibe
  • Bodydrag
  • Slizgowa 360-tka  (Carving 360)
  • Upwind 360
  • Skok (Chop Hop)
  • Vulcan (Air Jibe) na lewym i prawym halsie

W trakcie zajęć przekazywanych jest wiele treści teoretycznych z zakresu sprzętu, kierunków pływania, zasad pierwszeństwa i bezpieczeństwa na wodzie, taklowania (składania) sprzętu.

 

ETAPY NAUKI KITESURFINGU

  • Latawce
  • Bar
  • Deski
  • Trapez
  • Linki
  • Teoria dotycząca latawców, desek, barów, linek, używania trapezów, kapoku, kasku, pompki
  • Przygotowanie sprzętu - rozkładanie latawca
  • Składanie latawca - zwijanie latawca
  • Rozłożenie i przygotowanie baru
  • Zwijanie baru
  • Pompowanie komór
  • Noszenie napompowanego latawca
  • Obracanie napompowanego latawca
  • Pozostawianie napompowanego latawca
  • Podpięcie linek
  • Naprawa i konserwacja sprzętu
  • Teoria latania
  • Wiatr, okno wiatrowe
  • Zasady bezpieczeństwa
  • Znaki sygnalizacyjne
  • Zasady sterowania latawcem
  • Start latawca treningowego
  • Pilotowanie latawca treningowego
  • Awaryjne niwelowanie ciągu i odzyskiwanie latawca na lądzie
  • Startowanie i lądowanie latawca z partnerem
  • Przygotowanie latawca do zajęć w wodzie
  • Zasady bezpieczeństwa transportu i odpalania latawca podczas zajęć w wodzie
  • Przekazywanie latawca między partnerami
  • Start latawca z wody
  • Używanie systemów bezpieczeństwa
  • Odzyskiwanie latawca na płytkiej wodzie
  • Sterowanie latawcem w wodzie
  • Lądowanie latawca w wodzie
  • Zasady pierwszeństwa na wodzie
  • Poruszanie się z latawcem pod wiatr
  • Body dragi
  • Regulacja mocy latawca za pomocą systemu de-power
  • Kontrolowane skoki (bez deski)
  • Ćwiczenia startu z wody na plaży
  • Samodzielny start latawca na lądzie
  • Ćwiczenia startu z wody na plaży
  • Przygotowanie do startu na desce
  • Start z wody na desce
  • Zatrzymanie podczas halsu
  • Praca latawcem podczas pływanie
  • Akcja samoasekuracyjna
  • Odzyskiwanie deski w głębokiej wodzie
  • Trymowanie latawca
  • Pozycja podczas pływania
  • Halsowanie i pływanie pod wiatr
  • Zwrot z zatrzymaniem (przymoczeniem)
  • Zwrot z ześlizgiem
  • Skok prosty ollie
  • Skok
  • Przejście normal-switch
  • Pływanie switch
  • Przejści normal-switch podskokiem 180
  • Zwrot normal-switch i switch-normal

BAZY / CENNIK - SARDYNIA - WŁOCHY

www.skyhigh.pl

Polecam polską bazę Skyhigh w Porto Botte, na południu Sardynii. Nie tylko właściciele są bardzo pomocni i życzliwi. Także i wszyscy pracownicy, bez wyjątku. Baza jest bardzo duża - w szczególności hangar, w którym można przechowywać sprzęt wind/kite. Znajduje się tam również mała siłownia. Na zewnątrz stoi batut, idealny do ćwiczeń wszelakich nowych trików kitesurfingowych na sucho. W otoczeniu palmy, taras i świetna restauracja. Czekają na Was smakowite, wykwintne dania. Szef kuchni z pewnością ma dar kulinarny:) 

Skyhigh prowadzi szkolenia windsurfingowe i kitesurfingowe. Również wypożycza i przechowuje sprzęt. Szkółka używa bardzo dobrych latawców, renomowanej firmy Ozone. Korzysta również z radiołączności - słuchawki wodoodorne wbudowane w kask. W trakcie zajęć na wodzie, zapewniają asekurację skuterem wodnym. Kursanci wypływają i w razie problemów, są ściągani z powrotem.

W dni kiedy nie wieje, możemy spróbować swoich sił na surfingu, czy wake'u . Baza oferuje również przejażdżki rowerowe, na quadach oraz zwiedzanie wyspy. Baza umożliwia również pływanie na wakeboardzie za motorówką. W odległości około 30 km od Skyhigh, znajduje się prowasjonalny wake park z systemem 2.0

Wieczorami Skyhigh organizuje różne eventy, w tym koncerty lokalnych zespołów, czy integracyjne kolacje przy lokalnym winie.

Pracują od kwietnia do Listopada, po czym wracają do Polski i śmigają na deski lub narty.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE SARDYNIA

HOTELE NA SARDYNII

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - SARDYNIA - WŁOCHY

  • Siesta trwa od 13.00 do 17.00 każdego dnia. Na całej wyspie, otwartych jest dosłownie kilka sklepów w tym czasie, a na stacji zapłacimy wyłącznie gotówką w automacie. Restauracje otwierane są zazwyczaj koło 18.00;

  • Z Krakowa lata Ryanair. Przewóz quivera 60 euro/1 stronę;

  • Warto z pewnością wypożyczyć samochód i przejechać wyspę wzdłuż i wszerz. Najbliższa większa miejscowość, położona jakieś 10-15 km od Porto Botte, to Carbonia. Bardzo miłe miasto. Polecam w szczególności, jeżeli spotkają Was problemy z samochodem. My musieliśmy oddać samochód do naprawy, ze względu na zepsute hamulce:) ;

  • Sama przeprawa promem jest ciekawym przeżyciem. Można wynająć kajutę i porządnie się wyspać. Ale jeżeli mamy ograniczony budżet, to można pospać w śpiworach na podłodze, na kanapach lub na zewnątrz na dworze. I tam też spaliśmy. Dobrze się śpi na świeżym powietrzu:) Przepłynęliśmy obok Sycylii. Płynęliśmy od 22 do 7 rano. Prom całkiem spory, można coś przekąsić i wypić (ale nie tanio) :) Można również obejrzeć telewizję;

  • Drogi na wyspie raczej wyglądały na opustoszałe. Mały ruch. Nawierzchnie bardzo dobre, równe, nie rzucało na boki, ani do przodu, ani do tyłu:) Były momenty bardziej płaskie i bardziej górzyste. Morza nie było widać, gdyż droga prowadziła przez środek wyspy;

  • Zielono, zielono i jeszcze raz zielono. Jak wyjeżdżaliśmy z kraju, to dopiero wiosna zaczęła się budzić. Rośliny jeszcze nie zakwitły - dopiero zaczynały. Temperatura też niezaspecjalna - około 15 stopni. Natomiast jakie zdziwienie nas ogarnęło, gdy wróciliśmy do kraju. CIEPLEJ NIŻ NA SARDYNI!!! 40 stopni w słońcu i również zielono zielono zielono....pięknie:) 

 

                                       

​Fajna sprawa taki camper. Ja z Głównym dowodzącym, spaliśmy na dole,a dziewczyny na górze. Dostępne były prąd, elektryczność, światło, nawet zlew z wodą:) Tylko te przejazdy. 5 dni jazdy samochodem. Widoki jednak i to, co działo się po drodze, rekompensują ten czas:) Co ciekawe, na wyspie spędziliśmy 8 dni, a wspomniane kolejne 5 dni, zajęła nam podróż tam i z powrotem. Wyruszyliśmy o godzinie 17.00, by po 48 godzinach dojechać do Porto Botte. Powrót trwał jeszcze dłużej, bo aż 3 dni (z powodu drobnego wypadku, który opisałem poniżej :p)

W trakcie trwającej prawie 2 tygodnie wyprawy na Sardynię, spotkało nas wiele wypadków:

1. Jadąc na Sardynię, pod koniec trasy, zepsuły nam się hamulce i bardzo słabo działały. Zajechaliśmy więc, do miasta Cabonia, by oddać samochód do warsztatu. Szczęście w nieszczęściu, że w ogóle udało się sprowadzić cześć zamienną. Musieli ją przywieźć z lądu, z Włoch. Do tego, było jeszcze lokalne święto w tym czasie. To sprawiło, że zostaliśmy 1 dzień dłużej na wyspie, niż pierwotnie było planowane. W końcu jednak usterkę udało się naprawić. Inaczej, trzeba by było zostawić samochód i wracać samolotem. Ktoś jednak kiedyś, musiałby ten samochód sprowadzić do kraju. Uniknęliśmy na szczęście tej niekomfortowej sytuacji.

2. Pewnego dnia, który spędzaliśmy aktywnie, opalając się na plaży, nagle, nie wiadomo skąd, zaczęło wiać. Szybko zaczęliśmy zbierać "manatki" . Tak szybko, że nawet nie wcisnęliśmy ich wystarczająco głęboko do bagażnika. Część z nich wystawała, w tym moja deska kite'owa. Kierownik obozu, rozochocony, szybko zaczął tyłować, gdy wtem z impetem wleciał na mocny, drewniany płot, solidnej budowy. I co się stało? Całe obciążenie przyjęła moja deską, która z jednej strony dostała w płot, a z drugiej uderzyła w metalowe obręcze wewnątrz samochodu. Koniec końców, oba końce deski były wykrzywione :) Ale nie tylko one. Także i statecznik:) No cóż, samo życie:) Na szczęście dało się kontynuować zajęcia i pływanie:)

3. Limit nieszczęścia wyczerpaliśmy, gdy na autostradzie we Włoszech, kiedy jechaliśmy prawie 120 km/h, pękła nam opona. Dobry kierowca, opanował jednak sytuację i cali zjechaliśmy na pobocze. Opony praktycznie nie było:P Ustawiliśmy znak ostrzegawczy, który przypadkiem wciągnęła przejeżdżająca ciężarówka. Nic z niego nie zostało. I znowu musielismy szukać warsztatu, no i lawety:) Ściągnęli nas lawetą do warsztatu. Tam zalożyli koło zapasowe. Ale i tak musieliśmy szukać innego warsztatu, gdzie mieliby do kupienia normalne opony. I na szczęście mieli takowe w sąsiednim mieście. Wymienili i po 4h od zdarzenia mogliśmy dalej jechać. Znowu jednak trzeba było nocować. A plan był taki, by dojechać tego samego dnia w nocy do domu. Jednak wróciliśmy dopiero następnego koło 17. 

Opinie uczestników

Wyraź swoją opinię

*
*

Dodaj avatar:

Nie wygrano pliku

*

* Pola wymagane

Polecamy

Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
    (opłata wg stawki operatora)
W dniach 8-21.04.2024r ze względu na firmowy wyjazd zagraniczny, prosimy o kontakt najlepiej poprzez maila, Whatsapp (509103273) lub Facebooka.

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

i weź udział w niepowtarzalnej podróży
po świecie windsurfingu!
Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

Trwa zapis na newsletter


Copyright 2014 - 2024

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Powered by