Przewodniki
CHORWACJA
PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - CHORWACJA
Niezwykle popularna wśród polskich turystów. Słynie z niewysokich cen i przepięknych krajobrazów wyjątkowo urozmaiconego adriatyckiego wybrzeża. Niezliczone wyspy, bliskość skalistych szczytów i urokliwe, zabytkowe miasteczka czynią ten kraj równie atrakcyjnym jak Grecja czy Włochy, a jednocześnie bardziej dostępnym dla mniej zamożnych wczasowiczów. Śródziemnomorskie położenie, bliskość centrów starożytnych potęg, takich jak Hellada czy Rzym, sprawiła, że nie brakuje tu także śladów antycznej historii. Zresztą, pozostawili je również pierwsi mieszkańcy dzisiejszej Chorwacji czyli Ilirowie.
Kwitnąca turystyka jest zatem bardzo ważną gałęzią chorwackiej gospodarki i skupia się głównie wzdłuż wybrzeża Adriatyku – od Istrii, na północy kraju, po południe charakterystycznego wybrzeża dalmatyńskiego, zdobnego w liczne wyspy i wysepki.
Spoty
Chorwacja to dobry pomysł na wypad windsurfingowy czy kajtowy. Wieją tu termiczne wiatry – Mistral (najczęściej z północnego zachodu), Jugo (z pd-wsch, ciepły i wilgotny, towarzyszą mu często deszcze, burze i spore fale) i Bora (z pn-wsch, częściej zimą, suchy, zimny, silny i porywisty).
Najsilniej wieje w Chorwacji wiosną (kwiecień-czerwiec) i jesienią (wrzesień), aczkolwiek latem wiejący Mistral pozwala na sporą dozę pewności, że wiatr będzie wystarczający.
Najbardziej znany spot wind/kite to kurort Orebič znajdujący się na Półwyspie Peljasac. Wiatr jest tu wzmacniany przez cieśninę między półwyspem a wyspą Korculą.
Spokojniejszy niż sam Orebič jest camp Perna.
Dobre warunki są też w Viganj (gospodarz mistrzostw Chorwacji w windsurfingu), która to miejscowość znajduje się kilka kilometrów na zachód od Orebiča, oraz oczywiście na całym odcinku między tymi miejscowościami.
W tym rejonie latem wieje w zasadzie codziennie między 10 a 18tą, z siłą 2-6 Bft, najsilniejszy wiatr w miarę upływu dnia. Rano lepsze są zatem warunki do nauki na niższym poziomie. Siła wiatru zależy także od miejsca – bliżej brzegu, w zatoczce, fale i wiatr słabsze, w poszukiwaniu większych wrażeń nalezy odpłynąć nieco dalej od brzegu.
Przez windsurferów i kajciarzy odwiedzana jest też wyspa Brač – okolice miejscowości Bol, gdzie mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem, co na półwyspie Peljasac – tu wiatr także powstaje dzięki "dyszy", z tym że między wyspami Brač a Hvar. Można też pływać w miejscowościach Supetar czy Povlja po północnej stronie wyspy Brač. Wieje nieco słabiej niż na Peljasac, ale nie ma reguły. Również występuje tendencja wzmagania się wiatru po południu. Fale na ponad metr.
Można także pływać na wyspie Krk – w miejscowościach Baska (trudniejsze miejsce) oraz Punat (dla mniej zaawansowanych, spot położony w zatoczce, do której wejście osłania zielona wyspa Koslun). Panuje tu szczególnie żeglarska i sportowa atmosfera, ze względu na dużą przystań.
Savudrija – północno-zachodnia część Istrii. Miejsce dla doświadczonych windsurferów, gdyż fale, idealne do wave'a, gdy wieje jugo, mogą być naprawdę fantastyczne. Zdecydowanie nie dla żółtodziobów.
Premantura i Medulin– miejscowość kilka kilometrów na południe od Puli. Dobre warunki do nauki, gdyż woda w zatoce jest płytka, w dodatku osłonięta piaszczystą mielizną, a wiatr ma kierunek on shore. Miejsce odpowiednie także na kajta.
Zatoka Preluk, Opatija Volosko. Także fajna, bezpieczna miejscówka dla początkujących.
Spoty kitesurfingowe:
Ogólnie rzecz biorąc Chorwacja nie jest szczególnie atrakcyjnym miejscem dla fanów pływania z latawcem, ze względu na to, iż trudno spotkać płytkie, piaszczyste zejścia do wody. Dominują żwirek, kamienie, betonowe zejscia. W wielu miejscach dość szybko robi się głęboko. Jednak planując wypoczynek w tym kraju warto zabrać ze sobą sprzęt i obserwować prognozy.
Wśród najczęściej odwiedzanych spotów kite wymienia się:
Sabunike – Nin - w okolicy Zadaru. Jest tu wydzielona strefa kite.
Rogotin – niewielka miejscowość po "lądowej" stronie na wysokości półwyspu Peljasac. Położona nad głęboką zatoczką, z piaszczystą plażą.
Wyspa Pag – jeśli trafi się na dobry wiatr, można pływać wewnątrz zatoczek.
Kajciarze chwalą też sobie wyspę Hvar i plażę Zlatni rat.
OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWYCH
Kliknij w wybrany baner, aby pobrać e-book
PRZELOTY I POBYT - CHORWACJA
Jak dotrzeć?
Z Polski do Chorwacji wygodnie dojedziemy samochodem lub dolecimy samolotem (sporo opcji wyboru)
Warto pamiętać, że winieta na autostradę przez Słowenię jest dość droga. Jeśli chcemy uniknąć tego wydatku, wybierzmy drogę E59.
W Chorwacji jest siedem międzynarodowych lotnisk (Dubrownik, Split, Zadar, Rijeka, Osijek, Pula, Zagrzeb). Loty są obsługiwane m.in. przez Croatia Airlines, Lufthansę lub Air Berlin.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - CHORWACJA
Chorwacja-Bałkany-Wycieczka-Atrakcje turystyczne-Croatia-Attractions-Balkans
Ciekawostką jest fakt, że Chorwacja nie stanowi całości. Na dwie części – "główną", północną, i niewielką południową, dzieli ją kilkunastokilometrowy pas wzdłuż wybrzeża, należący do Bośni i Hercegowiny, a zapewniający temu krajowi dostęp do morza. Chorwacja starała się wprawdzie odkupić ów niewielki obszar od sąsiada, jednak bezskutecznie.
Mimo brakującego kawałka, na chorwackim wybrzeżu dość jest miejsc wartych odwiedzenia.
Dlaczego? Zacznijmy od południa, pozostając przede wszystkim na chorwackiej riwierze.
W południowej Dalmacji znajduje się najsłynniejsze i najpiękniejsze jej miasto – Dubrownik. Jego starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zdecydowanie zasłużenie, gdyż nie brakuje tu zabytków. Średniowieczne kamieniczki, czerwone dachy, zwarta zabudowa, fantastyczne położenie na urozmaiconym wybrzeżu błękitnego morza - wszystko to sprawia, że Dubrownik jest obowiązkowym punktem na mapie każdego szanującego się Europejczyka. Spacer po Dubrowniku, gdyby nie tłumy turystów, mógłby być niepowtarzalną okazją do przeniesienia się w czasie do wieków średnich, poprzez Renesans i Barok. Mimo oblężenia, warto w tę podróż się wybrać, nie tylko ze względu na urok miasta, lecz także jego historię i architekturę. Do najważniejszych zabytków należą między innymi potężne mury obronne, na które można wejść (wejście jest płatne); Pałac Rektorów, ze wspaniałą kolumnadą, odbudowany w stylu renesansowym; gotycko-renesansowy Pałac Sponza; kolumna Rolanda; XIII-wieczny klasztor Dominikanów o obronnym charakterze; barokowa katedra, zawierająca imponujący skarbiec; liczne kościoły oraz... apteka. Dlaczego apteka? Ponieważ jest najstarszą w Europie i działa od 1317 roku. Mieści się w klasztorze Franciszkanów.
Jadąc na północ od Dubrowniku, warto zwrócić uwagę na dobre miejsce na wypoczynek dla osób kochających przyrodę, a niekoniecznie tłumy turystów. Chodzi o wyspę Mljet. To jedna z najbardziej zalesionych wysp Adriatyku. Zobaczycie na niej piaszczyste plaże, piękne jeziora – w tym słonowodne, na terenie Parku Narodowego oraz wydmy i wysokie klify. Jest też coś dla poszukiwaczy śladów dawnych dziejów – XII-wieczny klasztor Benedyktynów oraz ślady z początków osadnictwa iliryjskiego na tej zielonej wyspie.
Dalej – przepiękny Półwysep Peljasac. Miejsce bardzo popularne wśród turystów, z bogatą ofertą noclegową. Najbardziej popularną miejscowością jest niewątpliwie Orebič . Inne to Ston, Trpan, Loviste czy Viganj.
Miejsca, które trzeba zobaczyć, będąc w tym rejonie, to z pewnością slynne mury obronne z czasów Średniowiecza, w miejscowości Ston. Warto wybrać się również na spacer po tym miasteczku, ponieważ rozwinęło się w XIV wieku i zachowało swój zabytkowy charakter. Prócz średniowiecznej i renesansowej architektury, zobaczymy tu także o wiele starsze ślady historii – w pobliżu miasteczka, w wiosce Czesvinica, istnieje jaskinia z eksponatami z czasów neolitu. Inne zabytki to XVI-wieczny pałac książęcy, romański klasztor oraz robiący niesamowite wrażenie, stareńki, bo XI-wieczny, kościół św. Michała.
Bliżej miejscowości Mali Ston zobaczymy natomiast pozostałości twierdzy Koruna.
W samym Orebiču bez wąpienia ucieszy nas częściowo piaszczysta plaża (co w Chorwacji nie jest normą, a raczej wyjątkiem) Trstenica, liczne lokale, sklepiki, knajpki i lodziarnie. Wszystko w zasięgu ręki plażowiczów - idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, dla których przemieszczanie się wraz z plażowym ekwipunkiem może być utrudnione i kłopotliwe.
Półwysep Peljasac słynie także z bardzo dobrych warunków do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy nurkowanie.
Jeśli wolimy mniejsze ośrodki, wybrzemy Loviste – wiedzie doń długa droga, na którą lubią narzekać turyści, ale na wytrwałych czeka nagroda w postaci ciszy i spokoju oraz miłej żwirowej plaży.
Będąc na półwyspie, skorzystajmy z okazji i zobaczmy jego naturalne bogactwo – saliny czyli miejsca, gdzie od setek lat wydobywa się sól, dzięki której mogły rozwijać się tutejsze miasteczka. Poznajmy także inny skarb regionu – wino z tutejszych winnic.
Jeśli jesteśmy w okolicy, warto wybrać się na wycieczkę na wyspę Korčula. Prawdopodobnie to na niej przyszedł na świat słynny Marco Polo. Turyści chętnie odwiedzają jego średniowieczny dom. Co roku, we wrześniu, odbywa się inscenizacja bitwy morskiej (między Wenecją a Geuną) oraz pojmania podróżnika. Innym wydarzeniem ściągających przybyszów, jest Festiwal Marco Polo, znany jako festiwal miejscowego wina.
Miano Korčula nosi także największa miejscowość wyspy. Zdecydowanie piękna (porównywalnie nawet z Dubrownikiem) i warta zobaczenia. Posiada śliczną starówkę oraz, prócz wspomnianego domu Marco Polo, liczne zabytki, takie jak m.in. brama miejska z wieżą Veliki Revelin, pozostałości murów obronnych wraz z basztami, katedrę św. Marka oraz Pałac Biskupi i Pałac Gabrieli, w którym dziś mieści się Muzeum Miejskie.
Kolejnym przystankiem w drodze na północ jest Makarska – niezwykle malowniczo położona i bardzo chętnie odwiedza przez turystów miejscowość na wybrzeżu dalmatyńskim. Góry pasma Biokowo dosłownie schodzą tu wprost do morza! Choć jest raczej tłoczno, zaletą niewątpliwie może być bliskość plaży i miasta oraz atrakcji, takich jak Muzeum Muszli, place zabaw dla dzieci, zjeżdżalnia czy wypożyczalnie wszelkiego sprzętu. Plaże, choć nie są szerokie, ciągną się daleko od miasta, zatem każdy znajdzie prędzej czy później miejsce dla siebie.
Makarska posiada też uroczą starówkę oraz oczywiście mnóstwo hoteli i pensjonatów, a także niezliczone knajpki, restauracje czy lodziarnie.
Wypoczywając w tym rejonie, zwróćmy uwagę na miejscowość Baška Voda. Warto zobaczyć ją ze względu na białą żwirową plażę i piękny kolor morza w pobliżu miasteczka.
Inne znane plaże to piaszczysta Duce czy Punta Rata w miejscowości Brela – wyjątkowo ładna plaża z białym żwirkiem i malowniczymi skałami – obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla wszystkich fanów plażowych rankingów i porównań.
Następne na naszej liście "warto zobaczyć" są dwie wyspy. Pierwsza z nich to Hvar, zwany Lawendową Wyspą, ze względu na rozległe uprawy tej rośliny.
Hvar to bardzo popularne miejsce wśród fanów Chorwacji. Słynie z najlepszej pogody i pięknych, górzystych krajobrazów. Jej miasteczko Stari Grad zostało wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tu ślady z czasów Cesarstwa Rzymskiego, m.in. łaźnie, klasztor Dominikanów, kilka zabytkowych kościołów oraz wspaniałą renesansową willę Tvrdalj, której dziedziniec wyposażono w oryginalnie zdobiony basen z morską wodą.
Największe ośrodki na Hvar to, prócz wymienionego, Jelsa, Hvar, Vrboska czy Sucuraj.
Najważniejsze zabytki wyspy to XVI-wieczna twierdza w mieście Hvar, jego mury miejskie z VII wieku, oraz renesansowe pałace i kościoły.
Drugą wyspą w środkowej Dalmacji, na którą warto zwrócić uwagę jest Brač. Podziwiać tu możemy najsłynniejszą w Chorwacji plażę Zlatni rat (Złoty Róg) w miejscowości Bol.
Na wyspę tę chętnie przyjeźdżają turyści szukający nieco spokojniejszych miejsc na riwierze dalmatyńskiej.
Jeśli mamy ochotę na więcej zabytkowej architektury, jedźmy do Splitu, który, według opinii wielu, nie ustepuje urodą Dubrownikowi, choć jest całkiem sporą, dwustutysięczną metropolią. Miasto rozsławił przede wszyskim cesarz rzymski Dioklecjan, który osiadł tu po abdykacji. Na terenie jego pałacu stoi dzisiejsza starówka. Wśród jej budynków można znaleźć liczne ślady cesarskiej siedziby, powstałej na przełomie III i IV wieku. Obiekt został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO.
Inne istotne obiekty to brama Porta Aurea, świątynia Jupitera, mauzoleum Dioklecjana, kościoły św. Teodora, św. Franciszka, oraz interesujące muzea - archeologiczne i enograficzne.
Jeśli wiedzieliśmy Split, powinniśmy też zahaczyć o Trogir, który także posiada zachwycającą starówkę. Miasto zostało założone w III w p.n.e., zatem sporo czasu mieli jego mieszkańcy na uczynienie swojego domu tak pięknym, by śmiało mógł rywalizować ze Splitem lub Dubrownikiem. Na uwagę zasługują przede wszystkim gotycko-renesansowe pałace, katedra św. Wawrzyńca oraz wieża zegarowa czy tak zwana brama morska. Starówka Trogiru również została wpisana na listę UNESCO.
Split, Trogir czy Dubrownik to miejsca, gdzie z pewnością nie zabraknie nam pogody, historycznej architektury i widoków zapierających dech w piersiach. Pozostaje zatem jedynie życzyć szczęścia w poszukiwaniach miejsc parkingowych oraz zdolności przeciśnięcia się przez tłumy, lgnące do tych miast-perełek Adriatyku.
Jadąc wzdłuż wybrzeża na północ, docieramy do miasta Szybenik. Stosunkowo "nowe", powstałe "dopiero" w VII wieku. Najbardziej znany obiekt to twierdza św. Anny, górująca nad miastem.
W pobliżu miejscowości znajduje się miejsce, którego nie można pominąć podczas zwiedzania Chorwacji – Park Narodowy Krka. Zobaczymy w nim nie tylko cuda natury, takie jak wodospady i kaskady na rzece Krka (tutaj możliwa i całkowicie legalna jest kąpiel!) oraz Jezioro Visovac lecz również zabytki – klasztor Franciszkanów z XV wieku oraz XIX-wieczne młyny wodne.
Jeśli szczególnie kochamy miasta, odwiedźmy też klimatyczny Zadar, w którym odnajdziemy ślady z czasów rzymskich (na przykład forum), bardzo stary (IX w) kościół św. Donata (w surowym, wczesnoromańskim stylu), a także wiele obiektów renesansowych i barokowych. Jednym z najciekawszym zabytków Zadaru jest XIV-wieczny budynek uniwersytetu.
Zadar to miasto, które mocno ucierpiało podczas wojen, jednak odbudowane, wcale nie straciło na urodzie. Zachód słońca oglądany ze słynnego bulwaru Riwa nie ma sobie równych. Znajdują się tu też dwie osobliwe atrakcje miasta – morskie organy, wydające dźwięk pod wpływem fal, dzięki podwodnym rurom, do których wpływa woda – oraz instalacja-model Układu Słonecznego.
W pobliżu miasta znajduje się Park Narodowy Paklenica w górach Velebit. Słynie on z krasowych kanionów, zwanych Velika i Mala Paklenica. Na terenie parku można uprawiać trekking i wspinaczkę.
Jeśli mamy sporo czasu, możemy wybrać się też na Wyspy Kornati. To niezwykle ciekawy zakątek Chorwacji, gdyż cały archipelag pozostaje w zasadzie bezludny. Znajdziemy tu natomiast ślady osadnictwa z czasów iliryjskich oraz rzymskich. Wyspy charakteryzuje skąpa roślinność, za to ogromne jest bogactwo podwodnego życia, dzięki czemu raj mają tu płetwonurkowie. Wspaniałe miejsce dla miłośników dzikiej przyrody.
Wielu wielbicieli oryginalnych widoków przyciaga też wyspa Pag, należąca już do krainy zwanej Kvarner (choć czasem zalicza się ją do północnej Dalmacji) nad zatoką o tej samej nazwie. Wyspa Pag słynie z surowego, "księżycowego" krajobrazu. Zadziwia on już po wjechaniu na wyspę – przez trzystumetrowy most, łączący Pag ze stałym lądem.
Wyspa Pag to, podobnie jak archipelag Kornati, dobra baza dla nurków, ze względu na wyjątkową przejrzystość otaczających ją wód oraz możliwość zobaczenia wraków statków.
Turystom mogą też podobać się czyste, białe żwirkowe plaże, na których bez większego problemu znajdziemy wiele miejsca dla siebie. Nie ma tu bowiem tłumów, typowych dla najbardziej znanych kurortów Chorwacji.
W tym miejscu należy koniecznie przenieść się spory kawałek (ok. 150 km) od wybrzeża i wspomnieć o jednej z najbardziej znanej atrakcji Chorwacji, jaką jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Jego krasowe jeziora, połączone są wodospadami i kaskadami. Park zachwyca bogactwem śródziemnomorskiej flory (przede wszystkim roślinność leśna – m.in. buki i jodły) i fauny (nawet tak duże ssaki jak niedźwiedzie czy wilki). Spotkamy tu także liczne endemiczne gatunki roślin.
Park niestety jest miejscem bardzo popularnym, a przez to dość oblężonym, dlatego by w pełni podziwiać jego piękno, warto przybyć tu poza sezonem.
Inną atrakcyjną wyspą Kvarneru jest duża Krk, słynąca nie tylko z nieco dziwacznej nazwy (wymawia się ją nieco jak "kyrk"), ale również pięknych plaż, z których część jest piaszczysta – na przykład Sv. Marak.
Najbardziej znane miejscowości Krk to miasto o tej samej nazwie, Baška – znana z bardzo malowniczej plaży i urokliwej starówki; Punat – z jej piękną przystanią, w której organizuje się regaty; Malinska - tu nie brakuje dyskotek i nocnych klubów, lecz w miasteczku znajdziemy także wiele śladów historii, takich jak zabytkowy kościół św. Apolinara, kościół św. Marii Magdaleny, kaplica św. Mikołaja czy gotycko-renesansowy klasztor Franciszkanów. Malinska spodoba się też miłośnikom małych, niezbyt zaludnionych plaż.
Miasto Krk zachwyci murami miejskimi, liczącymi sobie około dwóch tysięcy lat. Warto zobaczyć też Kasztel Fronkopański, plac Kamplin, plac Vela Placa oraz oczywiście romańską katedrę, górującą nad miastem.
Koniecznie trzeba też jechać do miasteczka Vrbnik i spróbować miejscowego wina, z którego słynie miejscowość.
Opuszczając Kvarner, jedziemy do najbardziej na północ wysuniętej części Chorwacji, czyli Istrii. To najbliżej położona część chorwackiego wybrzeża, o wieloletniej tradycji wypoczynkowej. Jest regionem, gdzie prócz różnego rodzaju plaż oraz niezliczonych ośrodków turystycznych, czeka nas też spotkanie z miejskim życiem kulturalnym.
Główny ośrodek Istrii to Pula, miasto o wspaniałej, starożytnej historii. Z czasów rzymskich świetnie zachował się amfiteatr (I w n.e.), pozostałości obwarowań, oraz brama Heraklesa. Nowsze dzieje pozostawiły piękną architekturę sakralną i ratusz miejski.
Pula to interesujący ośrodek kulturalny, oferujący wiele atrakcji, takich jak festiwal filmowy, muzeum archeologiczne oraz liczne obiekty rozrywkowe. Zdecydowanie miejsce dla wszystkich, którzy na wakacjach nie stronią od miast i oferowanych przez nie rozrywek.
Będąc w Istrii warto jechać także do Rovinj, gdyż posiada prześliczną starówkę oraz aż dwa porty! Wielu turystów uważa to miasteczko za najpiękniejsze w tej części Chorwacji. Warto tu być też choćby ze względu na liczne wydarzenia kulturalno-artystyczne oraz niepowtarzalną atmosferę kurortu o długiej tradycji.
Równie interesującym miastem jest Novigrad (ciekawe czy mistrz Sapkowski to właśnie stąd czerpał inspirację do nazwania tak jednego z miast swojego fikcyjnego świata...), który doskonale zachował specyficzny średniowieczny charakter. Zobaczymy tu, oczywiście prócz starówki, kościół św. Anastazji z X wieku czy pałac Rigo z wystawą niezwykle cennych klejnotów. Uwaga fani muzyki – w sierpniu w Novigradzie odbywa się festiwal jazzowy!
Poreč to natomiast najbogatsza baza turystyczna Istrii, oferująca liczne hotele i pensjonaty, a wszystko w otoczeniu malowniczej przyrody, nad zatoką Lima. Najważniejszy obiekt zabytkowy miasta to Bazylika Św. Eufrazjusza, zbudowana w VI wieku na terenie wcześniejszej świątyni. Bazylika znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto też zobaczyć tutejsze muzeum historyczne.
Chorwacja to oczywiście także liczne ciekawe miejsca w jej centralnej części, lecz nie skupiają one już tak dużej uwagi masowego turysty. Przede wszystkim interesują tych, którzy poszukują klimatu "prawdziwej" Chorwacji. Przyczyną tego stanu rzeczy jest spora odległość "centrum" od wybrzeża, które samo w sobie obfituje w urokliwe, historyczne miasta, a przy tym oferuje niezliczone możliwości plażowego wypoczynku. Stąd Dubrownik w pewnym sensie wygrywa z Zagrzebiem w wyścigu o uwagę standardowego wczasowicza, szukającego przede wszystkim okazji do odwiedzenia wielu "obowiązkowych" miejsc w niezbyt długim czasie. Lecz do stolicy Chorwacji zdecydowanie warto się wybrać, gdyż to niezwykle piękne miasto o bardzo długiej i bogatej historii.
HOTELE W OREBICU W CHORWACJI
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG
INNE INFORMACJE - CHORWACJA
Ambasada
Ambasada RP w Zagrzebiu
Krležin gvozd 3,
10000 Zagreb
tel. (00385-1) 48-99-444
fax (00385-1) 48-34-577
Wizy
Chorwacja jest członkiem UE (od 2013 roku), wystarczy mieć zatem przy sobie dowód osobisty – dotyczy to także przejazdu przez terytorium Bośni i Hercegowiny do oddzielonej, południowej części Chorwacji (jednak w przypadku takiego przejazdu, gdy dwukrotnie przekraczana jest granica, kierowca powinien mieć też tak zwaną Zieloną Kartę). Dokument powinien być ważny jeszcze przez co najmniej 90 dni - przez taki okres możemy przebywać na terytorium Chorwacji bez dodatkowych zezwoleń. Należy pamiętać, że dzieci również powinny mieć dokumenty tożsamości – dowody osobiste lub paszporty.
Uznaje się polskie prawo jazdy. Prócz OC obowiązuje wykupienie AC i Asistance.
Waluta
1 Kuna (HRK) = 0,13 EUR.
Chorwacja nie jest drogim krajem, ceny zbliżone są do tych obowiązujących w nadmorskich miejscowościach w Polsce. Czyli – nie można powiedzieć, że jest tanio (bo jest dość drogo) ale raczej nie zrujnują nas wakacje w tym kraju, o ile zachowamy umiar. Jak w większości krajów tego regionu, warto kupować tu pyszne owoce czy wina, a obyć się na przykład bez drogich importowanych serów, które i tak kupimy w Polsce. Niskobudżetowy turysta raczej nie będzie mógł pozwolić sobie na codziennie jedzenie w knajpie, jednak wszystko zależy od wielkości miejscowości, rangi lokalu itp..
Zdrowie
Opieka medyczna stoi w Chorwacji na wysokim poziomie. Bezpłatnie uzyskamy pomoc w nagłych wypadkach – za okazaniem dokumentu tożsamości. Aby uniknąć kosztów leczenia w sytuacjach, gdy nasze życie nie jest bezpośrednio zagrożone, należy mieć wykupioną kartę EKUZ.
Kuchnia
Jak wszystkie kraje śródziemnomorskie, Chorwacja posiada wyśmienitą i zdrową kuchnię, słynącą z bogactwa dojrzewających w słońcu warzyw i owoców. Królują oczywiście ryby i owoce morza. Podawane są z ryżem, kluskami lub w sałatkach. Jeśli chodzi o mięsa – popularna jest jagnięcina (przyrządza się z niej na przykład čobanac – rodzaj gulaszu), wołowina oraz drób taki jak kaczki czy gęsi.
Specjały kuchni chorwackiej to fiš paprikaš – potrawa z trzech gatunków ryb, ostrej papryki i cebuli, podawana z kluskami zwanymi rezanci czy burek - słone ciasto z mięsem lub serem.
W kuchni chorwackiej wyraźnie widoczne są wpływy włoskie – bez trudu znajdziemy doskonałą pizzę czy pasty.
Należy wspomnieć, że nieco inne potrawy zjemy w centralnej części kraju, inne na wybrzeżu. W rejonach oddalonych od morza królują raczej mięsa i tłuste specjały przyrządzane na bazie wieprzowiny czy jagnięciny.
Nie można wyjechać z Chorwacji, nie spróbowawszy lokalnych win, rakiji oraz pysznych deserów.