Wyjazdy-Gran Canaria Wyspy Kanaryjskie-Przewodnik-Windsurfing Kitesurf
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Vasiliki 2024 FAMILY CAMP

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  VASILIKI 2024 - FAMILY CAMP
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zobacz ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
Powrót

Przewodniki

GRAN CANARIA

 • GRAN CANARIA
 • GRAN CANARIA

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - GRAN CANARIA - HISZPANIA

Informacje ogólne:


Gran Canaria to należąca do Hiszpanii trzecia co do wielkości  (po Teneryfie i Fuerteventurze) wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. Leży na Atlantyku, u północno-zachodnich wybrzeży Afryki . 


Jest znana jako doskonałe miejsce dla turystów spragnionych pięknej pogody i łagodnego klimatu. Temperatura nie spada poniżej 20°C nawet w miesiącach zimowych.  Szczególnym powodzeniem cieszą się miejscowości w południowej części wyspy, które mają najwięcej słonecznych dni w roku. Jest to spowodowane faktem, iż góry znajdujące się w centralnej części Gran Canarii stanowią naturalną barierę dla deszczowych chmur, najczęściej napływających z północy. 


Wyspa, a zwłaszcza północna część, gdzie jest więcej opadów, zachwyca również bogactwem świata roślin. Kilkadziesiąt gatunków, które można spotkać na Gran Canarii, nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie.  Południe wyspy jest bardziej suche, ale pogoda w tym rejonie jest gwarantowana.


Stolicą wyspy jest Las Palmas de Gran Canaria. Inne popularne turystyczne  miejscowości  znajdują się przede wszystkim  w południowej części wyspy i są to: Maspalomas, Playa del Inglés, San Agustín, Puerto Rico, Meloneras, Puerto de Mogan czy Playa Taurito. 

Windsurfing:


Gran Canaria to najpopularniejszy w Europie cel wypraw windsurferów. Silne wiatry, imponujące fale oraz gwarantowana pogoda sprawiają, że wyspa jest niekwestionowaną stolicą tego sportu po „naszej” stronie świata. Sprzyjające warunki tworzy również niemal stała temperatura wody przez cały rok. 


Najsłynniejszym bez wątpienia spotem na Gran Canarii jest Pozo Izquierdo, położone w południowo-wschodniej części wyspy (region Santa Lucia de Tirajana). W Pozo odbywają się liczne zawody (w tym mistrzostwa PWA). Jest doskonałym miejscem zarówno dla średniozaawansowanych jak i największych sław tego sportu (w Pozo trzynastokrotnie zwyciężał mistrz świata Bjorn Dunkerbeck, na stałe osiadły na Gran Canarii). 


Najczęstsze warunki to wiatr z lewej strony (side onshore) o sile od co najmniej 15 do 50 węzłów przez większą część roku. Pozo słynie z doskonałych warunków do freestyle’u czy wave’a. To  tu organizowane są konkursy na najwyższy skok czy próby ustania triple loopa. Nieco trudniej o fale do freeride’u, dlatego dla początkujących niektóre szkoły w Pozo organizują czasem wypady do innych spotów. Dobrą okazją do nauki jest też odpływ, kiedy to duże fale formują się dalej od brzegu. Generalnie spot jest znany jako miejsce dość uniwersalne, z całym przekrojem możliwych rodzajów fal i warunków. 


W Pozo ze względu na siłę wiatru, używa się głównie żagli 3,3 – 4,2 m. Plaża jest kamienista, zatem należy uważać na ryzyko uszkodzenia sprzętu, zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy spot bywa mocno oblegany –  masowe „pielgrzymki” to chyba jedyny minus Pozo. 
Spot dysponuje ponadto sporym parkingiem, gdzie można również taklować sprzęt. 

Vargas
To miejsce, również położone w południowo-wschodniej części wyspy, uważane jest za spot nieco łatwiejszy niż Pozo, a to ze względu na równiejsze fale i przyjazny piasek pod wodą wzdłuż wybrzeża. Sama plaża jest oczywiście kamienista, lecz jej zaletą jest długość – ok. 4 km, dzięki czemu cieszymy się większą ilością miejsca dla siebie. 


Nie jest to jednak typowy spot z płaską wodą dla początkujących, ponieważ podczas przypływu, a zwłaszcza zimą, możemy liczyć na wymarzone fale dla uprawiających wave czy freestyle. Doskonałym „źródłem” fal dla bardzo zaawansowanych jest cypel w pobliżu spotu. Vargas, podobnie jak Pozo to miejsce, gdzie zdarza się każdy rodzaj fal, a czasem bywają one nawet większe niż w Pozo. 


Trzeba szczególnie uważać na wyżej wymienione miejsce w okolicy cypla, kamienie oraz czas przypływu, kiedy walka o życie nie jest rzeczą mało prawdopodobną. Za bezpieczniejszą uważana jest prawa strona plaży.


Najczęstszy wiatr to cross onshore z lewej strony. Bywa jednak dość zmienny i może się zdarzyć, że zabraknie go przy pokonywaniu przyboju, co na pewno nie grozi nam w Pozo.


Salina de Arinaga
Spot z bardziej płaską wodą niż w Pozo, jednak wieją tam dość silne wiatry, dlatego nie jest miejsce dla totalnych żółtodziobów. Jego zaletą jest zdecydowanie mniejsza liczba osób, szczególnie zimą. W poszukiwaniu większych fal, należy wypłynąć nieco dalej od brzegu, poza linię falochronu. 


Bahia Feliz 
To spot, w którym mamy do czynienia z osłoniętą zatoką w miesiącach letnich, gdy częściej wieje z północy, zatem jest on rajem dla początkujących windsurferów poszukujących możliwości spokojnej jazdy. 


Playa del Aquila 
Podobnie jak w Bahia Feliz jest to doskonałe miejsce m.in. do spokojnego freeride’u i nauki.


Inne spoty: 
- Galdar
-Ketchup
- Ojos de Garza 
- Mosca Point 
- Salinas de Pozo
- Maspalomas
- Bahia de Formas 
- Puerto Rico
- San Agustin
- Anfi del Mar
- Playa del Inglés

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - GRAN CANARIA - HISZPANIA

Jak dotrzeć?
Na Gran Canarię można dostać się samolotem (regularne loty obsługiwane przez wiele linii oraz loty czarterowe) oraz drogą morską (porty porty Algeciras, Ceuta i Santa Cruz de Tenerife). Możliwy jest również transport samochodu na cotygodniowym promie wypływającym z Kadyksu (połączenie obsługuje towarzystwo Trasmediterránea). Prom wypływa w każdy wtorek o 19.00 i przypływa do Las Palmas w czwartek o 9. rano (rezerwacja biletów pod numerem 91/322 91 00).


Wybierając samolot, warto uwzględnić nie tylko loty z polskich lotnisk, ale również z Berlina czy Frankfurtu, ponieważ może okazać się, ze koszt podróży będzie wtedy mniejszy, nawet uwzględniając dojazd na lotnisko z którego wylatujemy. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - GRAN CANARIA - HISZPANIA

Gran Canaria to nie tylko plażowe lenistwo. Pogoda, sprzyjające silne wiatry oraz ukształtowanie wybrzeża sprawiają, że Gran Canaria o mekka dla windsurferów, surferów  oraz wielbicieli bodyboardingu (na wyspie sport ten jest znany jako boogie).  


Na wyspie można również przez cały rok nurkować. Bogactwo podwodnych krajobrazów oraz morskiej flory i fauny jest urzekające dzięki wulkanicznemu pochodzeniu archipelagu Kanarów oraz niemal stałej temperaturze wody.  Szczególnie pięknym miejscem są wody w pobliżu plaży Las Canteras, chronione przed wielkimi falami oceanu przez skały piaskowca, tworzące naturalną barierę zwaną La Barra. Dzięki temu zjawisku, morskie życie okolic plaży jest zachwycająco różnorodne. Połowy ryb są na tym obszarze zabronione . Inną ciekawostką, którą koniecznie trzeba zobaczyć stanowią wraki statków w okolicy półwyspu La Isleta. 


Inne obowiązkowe miejsce na mapie płetwonurka znajduje się również w pobliżu plaży Cabrón (gmina Agüimes).  Rejon obfituje w niesamowitą ilość gatunków roślin i zwierząt. Najwięcej można ich zaobserwować w podwodnym zagłębieniu Veril de El Cabrón, usianym licznymi szczelinami i grotami. Podobnie ukształtowane dno oferuje Caleta de Abajo (gmina Gáldar), jednak to miejsce bardziej narażone jest na silne fale i dlatego nurkowanie w tych rejonach nie zawsze jest możliwe.


Dla amatorów interesujących formacji skalnych świetnym miejscem będzie również Sardina del Norte. 


Wzdłuż wybrzeża znajdziemy całe mnóstwo szkół dla nurków, oferujących kursy na wszystkich stopniach zaawansowania, oczywiście również dla osób nie posiadających własnego sprzętu. W niektórych szkołach można korzystać z komór dekompresyjnych (na przykład w Las Palmas, Puerto de Mogan czy Puerto Rico). Bez problemu znajdziemy również sklepiki ze sprzętem czy możliwość napełnienia butli. 


Jeśli nie czujemy się pewnie w sportach wodnych lub chcemy odpocząć od gwaru wybrzeża, dobrze jest wybrać się w głąb Gran Canarii. Centralną jej część zajmują góry wulkanicznego pochodzenia (najwyższy szczyt – El Pozo de Las Nieves liczy 1950m n.p.m.). Możemy zobaczyć je uczestnicząc w zorganizowanym safari i objechać wyspę jeepem . Zazwyczaj finałem takiej wycieczki jest kąpiel w oczkach wodnych w otoczeniu sosen kanaryjskich.  Koniecznie trzeba zobaczyć znak rozpoznawczy gór Gran Canarii – osiemdziesięciometrowej wysokości monolit Roque Nublo, spojrzeć na okolicę z punktu widokowego Degollada Becerra oraz zajrzeć do krateru Caldera de Bandama. Samo centrum wyspy wyznacza również imponujący monolit Roqute Betaiga. 


Warto wybrać się również na górskie szlaki trekkingowe czy rowerowe. Wulkaniczne góry Gran Canarii to także doskonałe miejsce dla  uprawiających wspinaczkę skałkową. 


Jeśli nie wyobrażamy sobie wakacji bez zwiedzania zabytków, obowiązkowym punktem jest stolica,  Las Palmas de Gran Canaria. Początki miasta sięgają XV wieku, zatem na Gran Canarii nie będą się nudzić również wielbiciele starych murów i wąskich uliczek. W historycznej dzielnicy Vegueta zwiedzać można m.in. katedrę Świętej Anny oraz muzeum w tak zwanym Domu Kolumba, w którym odkrywca Nowego Świata podobno zatrzymał się przed swoją wielką wyprawą. Stolica to także raj dla wielbicieli zakupów – liczne sklepy znajdziemy przy zabytkowym pasażu Triana, ulicach Mesa y Lopez czy Juan Rejon, a ceny są przystępne dla każdego, ponieważ Gran Canaria to strefa wolnocłowa.  


Gran Canaria żyje również nocą. Do wyboru, oczywiście wśród niezliczonych knajpek i klubów, mamy również kasyno (w San Bartolomé de Tirajana) oraz – Kanary to w końcu Hiszpania – wieczorne pokazy tańca flamenco. 

PUERTO MOGAN

Malownicza miejscowość Puerto de Mogán jest jednym z najpopularniejszych kierunków wśród podróżnych przybywających tu z przeróżnych zakątków świata. Nie ma się czemu dziwić – znajdujące się tu kanały i wznoszące się nad nimi mosty, do złudzenia przypominają włoskie miasto na wodzie – Wenecję.

PUERTO RICO

Puerto Rico jest jednym z najpopularniejszych kurortów na całej Gran Canarii. Kiedyś niewielki port rybacki, dziś wymarzone wręcz miejsce na rodzinne wakacje. Oprócz spektakularnych krajobrazów miejsce to poszczycić może się fantastycznymi restauracjami i kawiarniami,  piękną promenadą i luksusowymi ośrodkami, w których oprócz wymarzonych wręcz warunków zakwaterowania, znajdziemy również szeroki wachlarz atrakcji.

MASPALOMAS

Maspalomas składa się z plażowych kurortów Aguila, Las Burras, San Agustin i Playa del Ingles. Liczne kilometry szorkach i piaszczystych plaż, wydmy, krystalicznie czysta i płytka woda oraz słoneczna aura przez cały rok sprawiają, że każdego roku przybywają tu tłumnie miłośnicy plażowania, a spory odsetek gości stanowią rodziny z dziećmi.

MELONERAS

Elegancja i wyrafinowanie to cechy, które najlepiej Cię wyrażają? W takim razie Meloneras jest miejscem idealnym dla Ciebie! To właśnie tutaj znajdziesz ekskluzywne butiki, restauracje serwujące dania będące w stanie sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających podniebień, kasyno, pole golfowe oraz światowej klasy SPA, w którym przejdziesz pełną odnowę biologiczną.

SAN AUGUSTIN

Nie przepadasz za tłumami, a relaks oznacza dla Ciebie możliwość przeczytania w ciszy i spokoju porywającej powieści lub bujanie w chmurach? W takim razie plaża San Augustin zapewni Ci komfortowe warunki do odpoczynku. Zaciszne miejsce z piękną promenadą, na której znajdują się restauracje serwujące przepyszne dnia z owoców morza oraz kawiarnie i sklepy.

PLAYA DEL INGLES

Każdy, kto na swoich wakacjach pragnie mocnych wrażeń i zabawy od rana do wieczora oraz od wieczora po blady świt, powinien zarezerwować wyjazd do Playa del Ingles! Hotele, centra handlowe, wszelkiego rodzaju fast-foody i ludzie różnych narodowości lubiący poszaleć tak, jak Ty to przepis na udany wyjazd z paczką przyjaciół na zwariowany urlop.

LAS PALMAS

W stolicy wyspy nie sposób się nudzić. Hiszpańska atmosfera daje się poczuć na każdym kroku. Wyśmienite jedzenie, historia, kultura – wszystko to sprawia, że kiedy wakacje dobiegają końca, żal jest stąd wyjeżdżać.

ARUCAS

Miejscowość ta to gratka dla miłośników zabytkowych budowli i szeroko pojętego zwiedzania. Neogotycki kościół ze wspaniałym wnętrzem, stary ratusz oraz Rynek Miejski z pewnością nie pozwolą nikomu przejść obojętnie obok. Po zwiedzaniu można odpocząć w bujnie porośniętym tropikalnymi drzewami i roślinami Ogrodzie Miejskim Jardin de Hesperides.

FIRGAS

W Firgas nic nie jest oczywiste, bo czy gdziekolwiek indziej widziałeś już sztuczny wodospad płynący środkiem chodnika? To właśnie tu butelkowana jest popularna na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich woda mineralna, pochodząca ze źródła w Barranco de las Madres.

GALDAR

Galdar to duże i tętniące życiem miasto zlokalizowane u podnóża wulkanu Pico de Galdar. Plaza de Santiago czyli niewyobrażalnie piękny plac czaruje i inspiruje.  Największą atrakcją miasta jest Malowana Grota (El Museo y Parque Arqueologico Cueva Pintada) przesączona historią, którą „chętnie opowiada” swoim odwiedzającym.

AGAETE

Miejsce szczególnie cenione przez artystyczne dusze. Panujący tu spokój i niespieszny styl życia zdecydowanie sprzyja twórczości. Być może właśnie dlatego znajduje się tu aż tak wiele galerii sztuki.

ALDEA

Niewielki port rybacki, w którym w przytulnych knajpkach można zjeść pyszne dania ze świeżo zwiezionych z morza ryb. Jest to z pewnością miejsce, które warto odwiedzić. Nieopodal miejscowości znajdują się położone na skraju klifu dwa punkty widokowe - Mirador del Balcon i Anden Verde, z których rozpościera się widok na północno-zachodnią część wyspy.

ARTENARA

To jedna z najstarszych i jedna z najwyżej położonych miejscowości na Gran Canarii. Prowadzi do niej dość trudna, jednakże przepiękna droga. Znakiem rozpoznawczym Artenary jest posąg Chrystusa, który do złudzenia przypomina ten z Rio de Janeiro.

ROQUE BENTAYGA

Jedno z najcharakterystyczniejszych miejsc na wyspie i bezsprzecznie jej duża atrakcja. Mowa oczywiście o Roque Bentayga- nietuzinkowej formacji skalnej, która góruje nad okolicą.

ROQUE NUBLO

Obok opisanego wyżej Roque Bentayga, Roque Nublo to kolejna, bardzo charakterystyczna dla Gran Canarii formacja skalna pochodzenia wulkanicznego. Szlak prowadzący do punktu widokowego znajdującego się na szczycie jest doskonałą trasą trekkingową.

TENTENIGUADA

Tenteniguada to miejsce sprzyjające przede wszystkim aktywnemu wypoczynkowi na łonie natury. Imponująca trasa wędrowna, z której rozpościerają się niesamowite widoki to nie lada gratka dla miłośników turystyki pieszej.

DE LAS NIEVES

Malowniczo położona, pełnia uroku wioska rybacka cieszy się dużą popularnością wśród urlopowiczów. Mowa o Puerto de Las Nieves, które na przełomie lat przekształciło się w chętnie odwiedzany nadmorski kurort.

TELDE

Telde to drugie co do wielkości miasto na wsypie leżące nieopodal Las Palmas. W przeszłości wraz z Galdarem było jednym z dwóch królestw latynoskich, jakie znajdowały się na wyspie. Atrakcyjne miasto z mnóstwem zabytków i niepowtarzalnym klimatem.

INGENIO

To jedno z najstarszych miast na wyspie, które w XVI wieku trudniło się rafinacją cukry z trzciny cukrowej. Ponad uroczymi zabudowaniami z drewnianymi balkonami góruje kościół, którego strzeliste białe wierze i charakterystyczna kopuła są widoczne z bardzo daleka.

AGUIMES

Leżące po przeciwnej niż Igenio stronie wąwozu Barranco de Guayadeque miasteczko Aguimes jest pełne uroku. Wąskie uliczki ze stojącymi przy nich domami  w kolorze ochry i terakoty prowadzą do centrum, w którym znajduje się  neoklasyczna bazylika Parroquia de San Sebastian.

CENOBIO VALERON

Spektakularne miejsce, z pewnością niemające sobie równych. Mowa o kompleksie wykutych przez Guanczów 300 jaskiniach, które najprawdopodobniej służyły jako naturalne spichlerze. Miejsce uznawana za święte, którego powstanie datuje się na setki lat przed nadejściem chrześcijaństwa.

GUAYADEQUE

Będący naturalnym zabytkiem przyrody wąwóz Guayadeque fascynuje odwiedzających i zachęca do wędrowania jego powykręcanymi we wszystkie możliwe strony ścieżkami. Surowy krajobraz nietknięty ludzką ręką skłania do refleksi nad siłą natury.

ARINAGA

Rozległe farmy solne, stara fabryka wapnia, piaszczysto kamienista plaża oraz naturalny basen, a wszystko to w pobliżu promenady gęsto usianej sklepikami, restauracjami i wszystkim tym, czego możemy potrzebować podczas dnia na plaży.

CABEZO

Jeśli windsurfing lub kitesurfing są Twoją słabością, to ta plaża jest miejscem idealnym dla Ciebie. Uważana za jedną z najlepszych w Europie, jest gospodarzem renomowanych międzynarodowych zawodów wind i kitesurfingowych.

LOS CRISTIANOS

Miejsce z pięknymi plażami, idealne dla miłośników wędkowania. Podczas pobytu tutaj warto wybrać się na wyprawę wędkarską lub rejs wycieczkowy łodzią ze szklanym dnem. Na promenadzie w Los Cristianos zjesz naprawdę pyszne jedzenia, a wieczorem wyszalejesz się w tutejszych lokalach.

HISTORYCZNE STSTYSTYKI WIATROWE - GRAN CANARIA - HISZPANIA

 

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE GRAN CANARIA POZO

HOTELE NA GRAN CANARII W HISZPANII 

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - GRAN CANARIA - HISZPANIA

Waluta
Na Gran Canarii walutą jest euro. Banki są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9-14 (podobnie jak urzędy pocztowe), aczkolwiek wymiana gotówki jest możliwa również w recepcjach hoteli (oczywiście naliczana jest prowizja za wymianę). Nie ma większych problemów ze znalezieniem bankomatu ani płatnością kartą.


Wizy
Gran Canaria jako terytorium hiszpańskie, należy do Unii Europejskiej, zatem polscy obywatele nie muszą posiadać wiz.


Placówki dyplomatyczne
Konsul honorowy - Las Palmas de Gran Canaria, C/ Triana 104, 5° D, 35002
Tel.: +34 928 366 982 Faks: +34 928 366 982
consul@polonia.nom.es
Ambasada RP znajduje się w Madrycie. Link do strony z kontaktami https://portaltest.msz.gov.pl/pl/p/madryt_es_a_pl/ambasada/kontakt/madryt_es_a_25

Czas
Zegarki należy cofnąć o jedną godzinę. 


Pomoc medyczna/policja
W nagłych przypadkach pomoc uzyskamy dzwoniąc pod numer alarmowy 112. 
Korzystając z pomocy lekarskiej w szpitalu lub ośrodku zdrowia na Gran Canarii, należy zachować rachunek, niezbędny w uzyskaniu zwrotu kosztów leczenia u ubezpieczyciela w Polsce. 


Prąd
Napięcie wynosi 220V, wtyczki najczęściej są standardowe. 


Połączenia telefoniczne
Najtaniej do Polski zadzwonimy z automatów telefonicznych. Połączenia z hotelowej recepcji będą droższe o koszty prowizji. Dzwoniąc do Polski wybieramy numer kierunkowy 0048, następnie numer kierunkowy miasta w przypadku połączeń z numerami stacjonarnymi. Przy rozmowach z numerami na Gran Canarii przed numerem wybieramy prefiks 928.
Warto sprawdzić ofertę połączeń roamingowych u swojego operatora sieci komórkowych. Niektórzy z nich oferują w pakiecie darmowe lub niedrogie minuty na połączenia międzynarodowe z państwami Unii Europejskiej. 


Komunikacja 
Na Gran Canarii funkcjonuje dobra komunikacja publiczna. Połączenia obsługiwane są przez linie Global (www.globalsu.net). Autobusy są klimatyzowane. Bilety można kupić w automatach na przystankach lub po prostu u kierowcy. 
Najwygodniejszym sposobem poruszania się po wyspie jest oczywiście wynajęcie samochodu, co oferują liczne wypożyczalnie, a ceny są niewysokie w porównaniu z innymi krajami UE. 
Warunkiem jest posiadanie prawa jazdy przez minimum rok i ukończony 21. rok życia. Należy pamiętać o zwróceniu samochodu z taką samą ilością paliwa jak w momencie wypożyczenia. Ubezpieczenie z reguły wliczone jest w koszty wynajmu. 


Sklepy
Wybierając się na zakupy, należy pamiętać o sjeście, która na Gran Canarii najczęściej trwa od drugiej do piątej po południu i w tym czasie sklepy są z reguły zamykane. Mniejsze sklepy czynne są w dni robocze, czasem również soboty, w godzinach podobnych do tych w Polsce. Centra handlowe i markety otwarte są siedem dni w tygodniu. 


Kuchnia 
Wielbiciele rozkoszy podniebienia na pewno nie będą rozczarowani Gran Canarią. Liczne knajpy i restauracje oferują menu, w którym wyraźnie widoczne są inspiracje kuchnią wszystkich zakątków świata. Dominuje jednak kuchnia hiszpańska. Koniecznie trzeba spróbować świeżych owoców morza, które podawane są często jako przystawki (tak zwane tapas) oraz korzystać z bogactwa owoców południowych i świetnych hiszpańskich win. Warto wiedzieć, że w miejscowości Maspalomas istnieje polska restauracja Roberto.

Napiwki
Napiwki są wliczone w ceny, jednak zwyczajowo wręcza się je w wysokości ok. 10 procent wartości zamówienia. 

 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by