Przewodnik - Turcja - wyjazdy, wakacje, biuro podróży
  • Lefkada WIND 2025

    Zobacz ofertę
    29-08-2025
    LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2025
  • MAJ Soma Bay-WIND

    Zobacz ofertę
    29-05-2025
    Soma Bay MAJ 2025 -wyjazd windsurfing
  • Vasiliki 2025 FAMILY CAMP

    Zobacz ofertę
    11-07-2025
    VASILIKI 2025 - FAMILY CAMP
  • DAHAB Maj 2025

    Zobacz ofertę
    29-04-2025
    DAHAB Majówka nr 3 2025 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • LEFKADA Sierpień 2025

    Zobacz ofertę
    01-08-2025
    Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2025 nr 1
  • Grupowy kurs Windsurfing

    Zobacz ofertę
    08-08-2025
    Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2025 nr 2
  • Windsurfing w SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    03-04-2025
    Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - KWIECIEŃ 2025
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    13-11-2025
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła LISTOPAD 2025 NR 3
  • Kurs WIND w Egipcie

    Zobacz ofertę
    08-05-2025
    Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2025 - MAJÓWKA NR 3
  • Wyjazd WIND Soma Bay 2025

    Zobacz ofertę
    25-09-2025
    Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2025 NR 2
  • WIND w Soma Bay 2025

    Zobacz ofertę
    30-10-2025
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2025
  • DAHAB Majówka nr2

    Zobacz ofertę
    26-04-2025
    WINDSURFING DAHAB MAJÓWKA 2025 NR.2
  • SOMA BAY 2025

    Zobacz ofertę
    02-10-2025
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2025 NR 1
  • GRUDZIEŃ w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    11-12-2025
    Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Grudzien 2025
  • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2025

    Zobacz ofertę
    27-11-2025
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2025 NR 1​ - HOTELE
  • Soma Bay - MARZEC 2025

    Zobacz ofertę
    06-03-2025
    NAUKA WINDSURFINGU EGIPT SOMA BAY - MARZEC 2025 nr 2
  • Szkolenia WIND Vassiliki

    Zobacz ofertę
    12-09-2025
    Obozy windsurfingowe 2025 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
  • SOMA BAY KWIECIEŃ 2025

    Zobacz ofertę
    10-04-2025
    Soma Bay - KWIECIEŃ 2025 NR 3 - Nauka windsurfingu
  • Soma Bay-LUTY/MARZEC 2025

    Zobacz ofertę
    27-02-2025
    SOMA BAY - LUTY/MARZEC 2025 - NAUKA WINDSURFINGU
  • Egipt KWIECIEŃ 2025

    Zobacz ofertę
    27-03-2025
    Windsurfing w Soma Bay - KWIECIEŃ 2025
  • Power Jibe Week '25

    Zobacz ofertę
    18-07-2025
    Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2025
Powrót

Przewodniki

TURCJA

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - TURCJA

To chętnie odwiedzany przez turystów kraj, który podzielony jest pomiędzy dwa kontynenty. Większa część Turcji położona jest w Azji, a jej część europejska to zaledwie 3% powierzchni. Jednak ta skromna część jest nadzieją Turków na uznanie ich za członków Europy. Turcja przez większość roku oferuje turystom piękną pogodę, ciekawe zabytki historyczne, atrakcje przyrodnicze i pyszną kuchnię. Opływają ją cztery morza: Śródziemne, Egejskie, Czarne i Marmara, a to skutkuje dużą ilością plaż i nadmorskich kurortów. Najbardziej popularne kierunki wakacyjne dla polskich turystów to Riwiera Turecka leżąca nad Morzem Śródziemnym oraz Wybrzeże Egejskie na Morzem Egejskim. Jednak poza wylegiwaniem się na plaży Turcja ma dla nas całą masę ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. 

 

Turcja-Podróż-Wycieczka-Atrakcje turystyczne-Turkey-Attractions

PRZELOTY I POBYT - TURCJA

Transport 

Najwygodniejszym środkiem transportu, jakim dostaniemy się do Turcji, jest oczywiście samolot. Z polskich lotnisk dostaniemy się bezpośrednio Stambułu, Ankary, Antalyi, Dalamanu, Bodrum i Izmiru.

Innym sposobem są przejazdy autokarowe, które startują z większości większych miast europejskich, głównie austriackich i niemieckich. Jednak takie połączenie kończy się zwykle w Stambule, a więc jest świetne, jeśli właśnie tam się wybieramy. Inne rozwiązanie z przesiadkami to promy odpływające z włoskich miast, np. z Wenecji, Bari czy Ankory. Dopłyniemy nimi jednak tylko Cesme i Izmiru. Tu czasem dodatkową atrakcją jest trasa przez Kanał Koryncki. Z przesiadkami do Turcji dotrzemy także pociągiem. Najpierw musimy dostać się do Aten, Wiednia, Monachium, Belgradu lub Sofii, ponieważ przez te miasta przejeżdża pociąg Istambuł Express. Do Stambułu kursują także pociągi z Budapesztu, Bukaresztu i Moskwy.

Można też wybrać się do Turcji własnym samochodem, trasą przez Bułgarię lub Grecję. W przypadku takiego wariantu warto pamiętać, że na granicy tureckiej celnicy wpiszą do paszportu dane samochodu i to zezwala na poruszanie się nim po terenie Turcji bez obowiązku oclenia pojazdu. Konieczne jest, aby wracać tym samym pojazdem lub przedstawić dokumenty świadczące, że nie został sprzedany w Turcji. Wymagane jest ważne prawo jazdy, karta pojazdu, dowód osobisty, zielona karta oraz polisa ubezpieczeniowa. Jeśli turysta porusza się nie swoim autem musi mieć pełnomocnictwo właściciela, przetłumaczone na turecki, podobnie jak polskie prawo jazdy. 

Noclegi

Osoby, które podróżują po Turcji w sposób niezależny, bez wykupienia wczasów i wycieczek zorganizowanych, najszybciej znajdą noclegi w pensjonatach i tanich, niewielkich hotelach oraz na kampingach. Ceny noclegów podlegają negocjowaniu i zależne są od planowanej długości pobytu. Wcześniejsze zarezerwowanie takiego noclegu jest średnio możliwe, ponieważ takie hoteliki zwykle nie mają strony. Poza dużymi hotelami, które zwykle przyjmują grupy, obsługa raczej nie zna żadnych obcych języków. Warto więc zaopatrzyć się w słownik i rozmówki tureckie. Jeśli jest taka możliwość należy też poprosić o wcześniejsze pokazanie pokoju przed zapłatą, bo ich standard bywa różny. Ceny takich tańszych noclegów to około 15-65 TRY, w zależności od lokalizacji. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - TURCJA

Alacati

Leży niedaleko znanego kurortu Cesme, nad płytką zatoką, gdzie często gości wiatr o nazwie Meltemi. Takie warunki spowodowały rozwój bazy hotelowej i infrastruktury dla zwolenników windsurfingu i kitesurfingu. Sezon dla tego sportu trwa tu od kwietnia do końca października i bywa tam wtedy tłoczno.

Ankara

Od roku 1923 Ankara jest stolicą Turcji. Jest po Stambule drugim, co do wielkości miastem w tym kraju i ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i handlowym. Miasto leży na wysokości 938 m.n.p.m., w suchym regionie a wokół rozciągają się wypalone stepy. Nieopodal miasta znajduje się wiele, ważnych odkrywek archeologicznych, które mogą pochwalić się odkryciami z czasów rzymskich, bizantyjskich, greckich, frygijskich, osmańskich. Jednym z ważniejszych odkryć jest świątynia bogini Romy i cesarza Augusta. Na jednej ze ścian odkryto tekst dokumentu Oktawiana Augusta. Inne zdobycze warte obejrzenia to łaźnie rzymskie, antyczne kolumny i bizantyjska cytadela z murami obronnymi czy teatr rzymski. W Ankarze znajdziemy też kilka pięknych meczetów, pomników i muzeów do zwiedzenia.

Ararat

Wygasły masyw wulkaniczny, składający się z dwóch wierzchołków, Wielkiego i Małego Araratu. Według legend to właśnie na Araracie miała osiąść Arka Noego. Dziś zwiedzanie masywu jest utrudnione ze względu na lokalne konflikty, bezpieczne podejście jest możliwe jedynie od południowo-zachodniej strony.

Aspendos

Głównym powodem, dla którego większość turystów odwiedza Aspendos, położone niedaleko Antalyi, jest najlepiej na świecie zachowany amfiteatr z czasów rzymskich. Dodatkową atrakcją jest możliwość uczestnictwa w wielu wydarzeniach artystycznych, które po dziś dzień odbywają się w amfiteatrze. Jednakże Aspendos to nie tylko teatr, to również ruiny całego antycznego miasta, w tym stadionu, bazyliki i agory, a także imponujący akwedukt.

Çeşme

Popularna miejscowość wypoczynkowa leżąca na półwyspie o tej samej nazwie. Nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie z faktu, że co krok można spotkać tu fontannę, a nazwa cesme właśnie to oznacza. Miejscowość jest znanym nadmorskim kurortem, co zawdzięcza pięknym plażom i ładnemu położeniu. Cesme ma dobrze rozwiniętą bazę hotelową, jest także popularnym miejscem spotkań kitesurferów, którzy pływają na pobliskich wodach. Poza plażowaniem i uprawianiem sportów wodnych, można zwiedzić kilka miejsc. Godna uwagi jest twierdza z XVI wieku, w której znajduje się muzeum miejskie oraz kościół Ayios Haralambos o wyjątkowej budowie. Ponadto można wybrać się do pobliskiej mariny, aby podziwiać jachty oraz zjeść coś w jednej z wielu znajdujących się tu knajpek.

Cieśnina Bosfor

Wyjątkowe miejsce na mapie. Oddziela Europę od Azji, dzieli Stambuł na część europejską i azjatycką, a jednocześnie łączy Morze Martwe z Morzem Egejskim. Pierwotnie była doliną pomiędzy skalnymi zboczami gór, która z czasem została zalana, a obecnie stanowi ważny szlak morski. Części Stambułu łączą dwa mosty zbudowane nad cieśniną, Most Bosforski i Most Mehmeda Zdobywcy. Ponadto w październiku 2013 został oddany do użytku nowy tunel pod cieśniną i budowany jest kolejny most. Organizowane są tu wycieczki statkami po Cieśninie Bosfor. Można w ten sposób z perspektywy wody podziwiać przybrzeżne zabytki Stambułu.

Dalyan

Miejscowość jest niewielka, położona na wschodnim brzegu rzeki Dalyan. To ciekawa okolica, ponieważ znajduje się tu delta rzeki, której nitki krążą pomiędzy malowniczymi wysepkami zanim dopłyną do plaży Iztuzu. Po delcie pływają wycieczkowe niewielkie łódeczki i warto się wybrać na taką wycieczkę. Teren delty objęty jest ochroną Parku Krajobrazowego i przy odrobinie szczęścia w czasie wycieczki można zobaczyć żółwie Caretta, które żyją w tych wodach i składają jaja na plaży Iztuzu. Okolice Dalyan są uważane za najbardziej zielone miejsce w Turcji. Wokół delty wznoszą się skaliste wzgórza, w których wykuto w starożytności likijskie grobowce. Zostały stworzone w skalnych urwiskach, do których nie ma dostępu z lądu, za to można je podziwiać z wody. W okolicy znajduje się więcej starożytnych pamiątek, teatr rzymski sporych rozmiarów, ruiny czterech świątyń, bizantyjska bazylika czy rzymskie łaźnie. Wiele osób udaje się do Dalyanu, aby zażyć kąpieli błotnych w pobliżu jeziora Koycegiz. Kąpiele te mają właściwości upiększające i zdrowotne, wspomagają zwłaszcza układ nerwowy, trawienny oraz pomagają w chorobach reumatycznych.

Didima i Milet

Świątynia Didima jest zrujnowana, ale i tak robi wielkie wrażenie. Kolumny, które mają 16 m wysokości, wyraźnie górują nad turystami. Kiedyś było ich dużo więcej, ponieważ właśnie tu znajdowała się najważniejsza świątynia poświęcona Apollinowi. Niedaleko od Didimy można zwiedzić Milet, który w czasach starożytnych uznawany był za najważniejsze miejsce w hellenistycznym świecie. Niestety dom słynnego Talesa już nie istnieje, ale dzięki odkrywkom, sporo tu pozostałości z tamtego okresu.

Efez

Wyjątkowość miasta polega na ilości zabytków z czasów starożytnych, które tam się zachowały. Tu także znajduje się miejsce, które skupia chrześcijan i muzułmanów. To Maryemana, miejsce, gdzie ostatnie lata spędziła matka Jezusa, Maryja. Uważa się, że Efez jest najlepiej zachowanym starożytnym miastem na świecie. Można tu natknąć się nawet na pozostałości starożytnej kanalizacji czy toalety, które służą do dziś. Ale poza resztkami infrastruktury w Efezie znajdziemy także zabytki światowej sławy, jak na przykład Artemizjon-świątynię Artemidy, która jest uznawana jest za jeden z siedmiu cudów świata. Do Efezu można wejść przez dwie bramy, a w obrębie murów czekają na zwiedzających starożytne budowle. Świątynia Izydy, Odeon, Prytanejon, Świątynia Domicjana, Fontanna Pollia, Brama Heraklesa, świątynia Hadriana, agora, świątynia Serapisa, Wielki Teatr, Droga Marmurowa, stadion i wiele innych miejsc. Łącznie z latrynami i łaźniami, to wszystko to elementy zachowanej świetności starożytnej Efezu. Ciekawostką jest też osiedle domów na tarasach, które już w starożytności połączone były centralnym ogrzewaniem zwanym hypocaustum.

Góra Nem­rut

Jest największą atrakcją w rejonie wschodniej Anatolii, umieszczaną na wszelkich folderach. Góra Nemrut i znajdujący się na niej kompleks świątynno-grobowy wpisany został na listę UNESCO.

Góry Kaçkar

Na tym terenie po raz pierwszy w dziejach ludzkości zostało zasadzone ziarno, co zapoczątkowało stosowanie takich upraw. Poza tym faktem, wędrówka górskimi szlakami stanowi tu wielką przyjemność za sprawą pięknych krajobrazów, jezior polodowcowych i bujnej roślinności.

Izmir

Trzecie największe miasto w Turcji, ważny ośrodek handlowy i przemysłowy, a dodatkowo miasto portowe, drugie po Stambule. Antyczne miasto, gdzie urodził się Homer, było nękane wojnami i trzęsieniami ziemi, więc ze starożytnej zabudowy pozostało niewiele. Zwiedzający mogą podziwiać szczątki akropolu znajdującego się na górze Pagus wraz z Aksamitną Wieżą, która jest jedyną pozostałością murów obronnych. Warto tam wjechać choćby dla samego widoku na cały Izmir. Inne ciekawe miejsca to liczne bazary, kościoły, meczety, muzeum archeologiczne i etnograficzne, drewniane rezydencje w dzielnicy Alsancak. W Dzielnicy Żydowskiej znajduje się natomiast Stara Winda, która łączy ulice znajdujące się na dwóch różnych poziomach. Zamontowana została na skale 80 lat temu i ma 50 metrów wysokości.

Kapadocja

Jedyne takie miejsce na ziemi. Wulkany utworzyły tu formy na kształt wielkich grzybów lub kominów. W tych tufowych formach mieszkańcy drążą od wieków domy, kościoły i inne budowle. Do średniowiecza Kapadocja była silnym ośrodkiem chrześcijaństwa i miejscem narodzin idei życia klasztornego, stąd wiele tu specyficznych zabytków sakralnych. Krajobraz księżycowy dopełniają wulkany Hasan oraz najwyższy z nich ośnieżony Erciyes. Pośród tych wyjątkowych budowli znajduje się Muzeum Göreme, obejmujące skupisko wydrążonych kościółków, które zostało wpisane na listę UNESCO. Kapadocja to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, którzy zwiedzają, biorą udział w licznych wieczorach tureckich i lotach balonami.

Klasztor Sumela

Jeden z celów turystów udających się nad Morze Czarne. Klasztor wisi jakby przyczepiony na skale, na wysokości kilkuset metrów, robi więc piorunujące wrażenie. W klasztorze znajduje się kościół wykuty w skale, ozdobiony pięknymi freskami.

Mardin

Miasto stanowi niebywałą atrakcję, za sprawą pięknie zachowanych zabytkowych zabytków muzułmańskich, pięknych arabskich domów, autentycznego bazaru i Szafranowego Klasztoru.

Marmaris

Słynny kurort i miasto portowe położone nad Morzem Egejskim. Poza dużą ilością dyskotek, barów i hoteli, które co roku przyciągają rzesze turystów, w Marmaris znajduje się zamek-twierdza, zbudowany w 1044 r.p.n.e. Później rozbudowywany służył jako twierdza i baza wojskowa w wojnie o Rodos. Podczas I wojny światowej został zniszczony, ale obecnie po odrestaurowaniu służy jako muzeum i galeria sztuki. Z Marmaris można także dostać się szybko promem na grecką wyspę Rodos.

Ölüdeniz

Miasteczko, w którym czekają atrakcje, ale tym razem nie są one historyczne. To pięknie położony kurort nad Morzem Śródziemnym, gdzie na wczasowiczów czeka piękna plaża, wyróżniona certyfikatem Błękitna Flaga. Z piaskiem kontrastuje kryształowo czysta turkusowa woda. Nad piękną laguną i miasteczkiem góruje szczyt Babadag, często odwiedzany przez paralotniarzy, przy czym swoich sił mogą także próbować amatorzy z instruktorem. Ale okolice Babadag warto odwiedzić nawet, jeśli celem nie są sporty ekstremalne. W okolicy znajduje się Dolina Motyli, gdzie żyją niezliczone ich gatunki. Można podziwiać wielobarwny taniec i zrobić unikatowe zdjęcia.

Pamukkale

Inna nazwa to Bawełniany Zamek lub Bawełniana Twierdza. Miejscowość słynie z wapiennych tarasów powstałych około 14 tysięcy lat temu na zboczu góry. Woda z gorących źródeł leżących na linii pęknięcia ziemi wypływa na powierzchnię, a ochłodzona, wytrąca węglan wapnia. Ta reakcja daje wodzie biały kolor i inną gęstość, a zbocze góry pozwala na jej powolne spływanie i tworzenie się stalaktytów i innych form nacieków. Od czasów rzymskich formy te nazywane są trawertynami. Ta wapienna woda ma właściwości lecznicze, dlatego też w okolicy znajdują się liczne sanatoria. Już w okresie starożytnym ludzie znali tą zbawienną moc i istniało tu uzdrowisko o nazwie Hierapolis, którego szczątki można oglądać do dziś. Aby ocalić od zniszczenia teren Pamukkale władze tureckie podjęły odpowiednie kroki. Nakazano rozebranie pobliskich hoteli i przeniesienie ich dalej, objęto teren ochroną w postaci Parku Narodowego, zamknięto w 1997 roku trasę dla turystów wiodącą przez naturalne tarasy i wbudowano specjalne, betonowe. Strumień wody termalnej jest kierowany specjalnym kanałem, który powoduje, że węglan wapnia osadza się na tarasach dla zwiedzających. W tych basenach mogą się kąpać zarówno turyści jak i kuracjusze. Obok wapiennych tarasów znajduje się Basen Kleopatry, zwany świętą sadzawką, gdzie woda ma ponoć siłę odmładzającą. W wodzie zatopione są starożytne kolumny. Całość tego terenu wpisana została na listę UNESCO.

Patara

Miejsce, które jest nieco mniej licznie odwiedzane przez turystów. Słynie z pozostałości łuku triumfalnego i rzymskiego amfiteatru, ale także z najpiękniejszej plaży w Turcji.

Safranbolu

Miasteczko będące skupiskiem świetnie zachowanych osmańskich domów. Po ich odrestaurowaniu miejsce okazało się na tyle unikatowe, że wpisano je na listę UNESCO. Dziś ta urokliwa i wyjątkowo dobrze zachowana zabytkowa zabudowa przyciąga rzesze turystów.

Stambuł cz.1

Największe i najbardziej zaludnione miasto w Turcji, a do tego jedno z dwóch miast na świecie leżących na dwóch kontynentach (drugie to rosyjski Magnitogorsk). Część europejską i azjatycką dzieli cieśnina Bosfor, a łączą mosty nad nią i tunel po spodem. Stambuł leży także pomiędzy dwoma morzami, Marmara i Czarnym. To specyficznie położone i piękne miasto, pełne ciekawych miejsc. Obowiązkowe punkty do zwiedzenia to na pewno Błękitny Meczet, pałac sułtański Topkapi, bazylika Hagia Sophia, antyczny hipodrom i Zatopiony Pałac (jedna z cystern wodnych znajdujących się pod miastem). Można odwiedzić miejsce będące polskim akcentem w tym wielkim mieście, czyli Muzeum Mickiewicza znajdujące się w domu, w którym zmarł. Ponadto nie można wyjechać ze Stambułu nie odwiedziwszy jednego z bazarów, nawet, jeśli nic nie kupimy. Bazar to hałaśliwe miejsce, ale oddaje charakter tutejszego życia i ludzi.

Stambuł statkiem

Jednym ze sposobów poznania ogromu i urody Stambułu jest rejs po Bosforze. Statki wyruszają z portu znajdującego się na końcu Mostu Galata, w Złotym Rogu, a koszt rejsu to około 15 TYR. Cena niewielka a wrażenia niezapomniane. Z perspektywy wody możemy podziwiać panoramę starego miasta i zwiedzane wcześniej zabytków, które nabierają zupełnie innego wymiaru. Widać stąd np. Błękitny Meczet, bazylikę Hagia Sophia, Topkapi. Później wyłaniają się kolejno: Wieża Galata, Pałac Dolmabahçe, Wieża Leandra inne piękne budynki, ponieważ promy płyną zarówno wzdłuż brzegu europejskiego, jak i azjatyckiego. Na rejs należy się wybrać w czasie ładnej pogody albo wieczorem, kiedy wrażenie robi podświetlenie zabytków a także mostów, zwłaszcza Mostu Bosforskiego.

Stambuł Panorama

Miasto jest tak duże, że ogarnięcie go z perspektywy ulicy i promu nie jest możliwe. Potrzebny jest trzeci punkt widzenia. Dlatego ważnym punktem zwiedzania jest Wieża Galata, skąd rozciąga się widok na całe miasto. Wieża ma 63 m wysokości i sama w sobie jest zabytkiem z XIV wieku. Przez wieki wypatrywano z niej pożarów, a obecnie jest obiektem turystycznym z restauracją na szczycie i tarasem widokowym dookoła kopuły. Panorama, jak rozciąga się z wieży pozwala zrozumieć jak ogromne to miasto. Rozciąga się ono aż po widnokrąg, bowiem z wieży nie zobaczymy z żadnej strony lasów lub pól, a tylko zabudowania Stambułu. Drugi punkt widokowy to wzgórze Pierze Loti, na które można wjechać kolejką. Wzgórze jest nieco na uboczu, a więc ten punkt wycieczki pozwala na odrobinę odpoczynku od zgiełku. Przy stacji kolejki znajduje się knajpka z tarasem i stąd, popijając herbatę, zobaczymy panoramę Złotego Rogu i starej części miasta. Idąc dalej natkniemy się na muzułmański cmentarz, a widok zmienia się na bardziej nowoczesny, bo stąd widać drapacze chmur i nowszą część miasta. Będąc w którymś z tych miejsc widokowych możemy zwrócić uwagę na wybijające się z krajobrazu wieże minaretów należących do meczetów wzniesionych na siedmiu wzgórzach dawnego Konstantynopola. Kiedy znajdziemy się tam o odpowiedniej porze to dodatkową atrakcją stanie się posłuchanie rozlegającej się nad miastem modlitwy Adhan i śpiewu muezinów. Kiedy odgłos modlitwy z wszystkich meczetów zlewa się w jedną melodię, to na turystach znajdujących się na wieży lub wzgórzu robi to wielkie wrażenie.

Stambuł – Wyspy Książęce

Turecka nazwa to Kizil Adalar, czyli Wyspy Czerwone. Nazwa ta pochodzi od danych złóż miedzi, którą tu wydobywano. Archipelag znajduje się na Morzu Marmara i można tam dopłynąć promami startującymi ze Stambułu. Dziewięć wysepek było niegdyś miejscem zsyłki zbuntowanych obywateli, miejscem odosobnienia mnichów a także bywało kryjówką dla piratów. Od XIX wieku, od kiedy są połączone drogą morską ze Stambułem, stały się ulubionym miejscem letniskowym bogatych kupców tureckich i żydowskich oraz przebywających w Turcji Anglików i Francuzów. Wyprawa na Wyspy Książęce pozwala na oderwanie się od zgiełku i spojrzenie na Stambuł z innej perspektywy. Na wyspach znajdziemy spokój, kolonialny klimat, ciekawą drewnianą zabudowę, kompletny zakaz ruchu kołowego, mnóstwo ciekawych knajpek i okazję do romantycznego spaceru wąskimi uliczkami.

Stambuł – strona azjatycka

Kiedy już zmęczymy się gwarem europejskiej części  Stambułu, możemy przeprawić się promem do części azjatyckiej, gdzie czas płynie nieco inaczej. A będąc tu można udać się do dzielnicy Uskudar, gdzie znajdują się ciekawe meczety, mniej spektakularne niż w europejskiej części, ale za to bardziej autentyczne. Dodatkowa atrakcja to wysepka Kiz Kulesi, na której stoi zaledwie jeden budynek. To Wieża Leandra, która kiedyś pełniła funkcję ostrzegania przed statkami perskimi i była czymś na kształt rogatki miejskiej. Pomiędzy wieżą a półwyspem rozciągany był ogromny żelazny łańcuch, który bronił wejścia do cieśniny. Potem było tam więzienie i miejsce kwarantanny. Dziś mieści się tam stacja kontroli ruchu na Bosforze, a także restauracja. W wieży były kręcone niektóre ujęcia do jednej z części przygód Jamesa Bonda.


Troja

Tą nazwę kojarzą nawet osoby, które chętnie omijały lekcje historii. Któż nie wie, co to koń trojański, a tym samym Troja? Niemniej ruiny zachowane w tym miejscu nie są dla laików, to gratka dla fascynatów. Aby przyciągnąć tu jednak więcej zwiedzających stworzono replikę konia trojańskiego w skali 1:1. Dlatego też warto odwiedzić to miejsce przejazdem, zobaczyć drewnianego, ogromnego konia na kołach i fragmenty olbrzymich murów oraz uruchomić wyobraźnię.

Wyspa Chios

Leży na Morzu Egejskim i jest ważnym miejscem na turystycznej mapie. Nie jest to wyspa turecka, a grecka, jednakże położona blisko terytorium Turcji i dzięki temu widać tam wpływy tej kultury. To ważny ośrodek turystyczny, gdzie znajduje się wpisany na listę UNESCO, klasztor Nea Moni. Poza wiatrem historii, Chios oferuje ciepły klimat, port gotowy na przyjęcie wielkich jachtów oraz mastic. To żywica, która pochodzi z owoców pistacji kleistej i jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym, ale głównie do wykonywania werniksów, tj. zabezpieczeń do obrazów i konserwacji dzieł różnego rodzaju. 

HOTELE W TURCJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - TURCJA

Wizy i inne formalności

Polskich turystów obowiązują wizy, które kupuje się na przejściu granicznym lub na lotnisku po przylocie. Wiza do niedawna kosztowała 20 dolarów, obecnie to cena 30 dolarów. Poprzednia cena obowiązuje osoby, które wykupią wizę przez serwis internetowy E-visa. Ponadto należy zabrać ze sobą paszport, który będzie ważny co najmniej 60 dni od daty wygaśnięcia ważności wizy.

Ceny

W ostatnich latach ceny w Turcji sukcesywnie rosły, ale nadal jest to stosunkowo tani kierunek wakacyjny. Walutą turecką jest lira, ale płacić można tu także w euro i dolarach. Jednakże płacenie w tych walutach może skutkować niekorzystnym przelicznikiem, a dodatkowo wydaniem reszty w lirach i niekoniecznie uczciwie. Bardziej opłaca się znaleźć kantor oferujący dobry kurs, gdzie dodatkowo można negocjować cenę i wymienić posiadaną walutę na liry tureckie. Ceny w Turcji są dość płynne, a targowanie się to tradycja. Tureccy sprzedawcy lubią się targować i niejednokrotnie specjalnie podają zawyżone ceny początkowe. Teoretycznie targowaniu nie podlegają te towary, które mają wypisaną na sobie cenę. Warto pamiętać natomiast, że przystępując do negocjowania ceny wyrażamy swoje zainteresowanie towarem, jeśli więc go nie kupimy wywołamy niezadowolenie sprzedawcy.

Podstawowe produkty w tureckich marketach są w podobnych cenach jak w Polsce, zwłaszcza, kiedy wybierzemy się na zakupy w rejony nieco oddalone od hoteli, plaż czy ważnych zabytków. Droższe niż u nas są z kolei alkohole. 

Kuchnia

Turecka kuchnia ukształtowała się pod wpływem kuchni z różnych regionów dawnego Imperium Osmańskiego. Nie jest skomplikowana i bazuje na prostych połączeniach warzyw z mięsem, najczęściej jagnięciną i baraniną. Najpopularniejsze dania to gołąbki dolma, zawijane w liście winogron, köfte czyli pieczone mięso, börek- pieróg nadziany mięsem lub serem. Popularne są różnorakie pilay, tj. połączenie ryżu z warzywami. Inne znane danie to oczywiście kebab, ale nieco odmienny od swojej turecko-niemieckiej formy.

Do potraw dodaje się dużo oliwek, czosnku, cebuli. Turcy piją dużo herbaty, mocnej i słodkiej, podawanej w specyficznych szklankach w kształcie tulipana oraz kawy. Narodowy alkohol turecki to anyżowa wódka raki z dodatkiem lukrecji, podawana podobnie jak greckie ouzo. Desery tureckie to tradycyjne pozycje znane w tym rejonie świata. To niesamowicie słodkie lokum, baklava, hałwa i inne przysmaki.

Muzyka

To stara turecka poezja śpiewana i ludowe przyśpiewki o życiowych sprawach jak miłość, śmierć, dzieci, bohaterstwo i innych. Muzyka Türkü opowiada o wszystkich ważnych wydarzeniach w dziejach kraju. To także tańce, które pochodzą z różnych regionów i różnią się minimalnie, są wolne chodzone, innym razem szybkie i okraszone figurami akrobatycznymi. W tańcach chodzonych zwykle tancerze ustawiają się w rzędzie i tańczą trzymając się za ramiona. Najpopularniejszy taniec tego typu to halay. W Turcji popularny jest także taniec brzucha, inaczej gobek dans. Obecnie muzyka turecka to także muzyka rozrywkowa, w której słychać motywy tradycyjne, a same utwory są bardzo rytmiczne i taneczne. Turcja jest regularnym uczestnikiem konkursu Eurowizji a raz była jego zwycięzcą.

Ludność

Liczebność narodu tureckiego jest dwukrotnie większa od naszego. To dość jednolite społeczeństwo, około 75% to Turcy. Pozostałe grupy to Kurdowie, Bośniacy, Albańczycy, Gruzini i Arabowie. Jednolitość dotyczy także wyznania. Turcja, zgodnie z zapisami swojej konstytucji jest państwem świeckim, ale szacuje się, że ponad 99% ludności to muzułmanie. Obywatele Turcji, co dziwne w obliczu takich zapisów konstytucyjnych, mają wyznanie wpisywane w dowodzie, a zapis „ateista” jest rzadkością. Pozostałe, niewielkie grupy to chrześcijanie i żydzi.

Klimat

Turcja to nie tylko wakacyjny upał, to kraj zróżnicowany klimatycznie. Nad Morzem Egejskim i Śródziemnym panuje klimat śródziemnomorski, gdzie przez większość roku jest ciepło, jedynie od grudnia do marca panują zwiększone opady i nieco niższe temperatury. Tereny wyżynne to suchy zwrotnikowy klimat, natomiast rejony wysokogórskie charakteryzują się piętrami klimatycznymi. W niektórych partiach panują zimy na tyle solidne, że pomału rozwija się tam infrastruktura dla narciarzy.

Opinie uczestników

    Wyraź swoją opinię

    *
    *

    Dodaj avatar:

    Nie wygrano pliku

    *

    * Pola wymagane

    Polecamy

    Centrum rezerwacji

    wyszukiwarka

    producenci

    wyświetl produkty
    wybranego producenta

    Wybierz producenta<

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

    i weź udział w niepowtarzalnej podróży
    po świecie windsurfingu!
    Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
    ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
    Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

    Trwa zapis na newsletter


    Copyright 2014 - 2024

    © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

    Powered by