Wyjazdy-Hurghada Egipt-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Warunki wiet
 • Szkolenie Wind Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2021
  Szkolenie windsurfingowe na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 3
 • Wrzesień 2021 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  23-09-2021
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2021
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  10-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  17-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Kurs WIND Lefkada 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-09-2021
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2021
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  13-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  27-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
Powrót

Przewodniki

HURGHADA

 • HURGHADA
 • HURGHADA

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - HURGHADA - EGIPT

Hurghada to kurort w Egipcie, położony nad Morzem Czerwonym. Najbardziej znana w Polsce egipska miejscowość wypoczynkowa (wg statystyk to najpopularniejszy turystyczny cel lotów z Polski). Słynie z pięknych plaż, turkusowej wody, licznych hoteli, restauracji, nocnych klubów oraz szkółek nurkowych – rafa koralowa, szczególnie w pobliżu okolicznych wysp, uchodzi za jedną z najwspanialszych na świecie. Pogoda jest gwarantowana – nawet zimą można pływać w morzu, nie jest ono wtedy zimniejsze niż Bałtyk latem.

Spot

Hurghada Egipt Harry Nass Spot - Sesja windsurfingowa Egypt

Hurghada może pochwalić się bardzo dobrymi warunkami do uprawiania wind- i kitesurfingu. Plaża ma ok. 30 km długości i każdy znajdzie na niej miejsce dla siebie. Bazy posiadają tu wspaniałą ofertę, hotele dysponują nawet basenami szkoleniowymi. Na wybrzeżu znajduje się laguna z płytką i płaską wodą. Doskonałe warunki do nauki.

W okolicy brzegu płycizna i brak fal i przyboju, nieco dalej wgłąb morza fale sięgają nawet półtora metra.

Są oddzielne strefy dla kite- i windsurferów.

Świetnym miejscem do pływania z latawcem jest woda przy tak zwanym sandbarze – jest to podłużna piaszczysta wysepka, będąca naturalnym falochronem, za nią tworzy się pas idealnie płaskiej wody – ta osobliwość znajduje się w strefie dla kite, mającej ok. 1,2 km dlugości.

Wiatr – najlepsze kierunki to północny i północno-zachodni, wieje najczęściej wzdłuż brzegu lub side on shore. Najlepsze wiatry, jak to w Egipcie, w okresie letnim. Zimą bywa często bardzo wietrznie, ale szkwaliście i nierówno, trudniej wtedy trafić w pogodę i jest ryzyko całkowitej flauty przez wiele dni.

Często wystepuje tu zjawisko zmiany kierunku wiatru w ciągu dnia – rano offshore, po południu on shore.

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - HURGHADA - EGIPT

Jak dotrzeć?

Do Egiptu najlepiej dostać się samolotem rejsowym lub czarterowym, w Hurghadzie znajduje się międzynarodowe lotnisko, obsługujące rocznie wiele milionów pasażerów. Bez trudu znajdziemy połączenie ze wszystkich międzynarodowych lotnisk w Polsce.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - HURGHADA - EGIPT

 

Hurghada Jungle Aquapark Egipt

Miasto powstało w początkach XX wieku, jako niewielka osada rybacka. Jako ośrodek turystyczny zaczęła rozwijać się w latach osiemdziesiątych – po 1978 roku, kiedy podpisano traktat pokojowy między Izraelem a Egiptem. Zdarzenie to ustabilizowało sytuację polityczną i gospodarczą rejonu, i umożliwiło rozpoczęcie inwestowanie w bazę turystyczną.

Hurghada to dobra baza wypadowa dla osób chcących zwiedzić najsłyniejsze miejsca Egiptu, takie jak piramidy czy grobowce faraonów.

Najstarsza część miasta to Dahar – tu znajdziemy bazar czyli suk oraz dworzec autobusowy, z którego można jechać do wielu innych egipskich kurortów (w Hurghadzie jest międzynarodowe lotnisko – Hurghada International Airport – kod HRG). Inne dzielnice to Sakkala (centrum miasta), Village Road, Al Ahia – przy drodze w stronę El Gouny. Sahl Hasheesh – dzielnica w budowie – prywatni inwestorzy budują tu nowoczesne turystyczne miasteczko, podobne do El Gouny. Natomiast Marina to portowa i rozrywkowa najnowsza część Hurghady.

W mieście turystyka jest tak bardzo rozwinięta, że dotarł tu nawet Mc Donalds, Pizza Hut i Hard Rock Cafe. Po kurorcie można poruszać się taksówkami lub autobusami, które zatrzymują się na żądanie, a bilety można kupić u kierowcy.

Na bazarze czy w sklepach można dostać mnóstwo egipskich pamiątek, ubrań, egzotyczne przyprawy, owoce i warzywa. Targowanie się jest absolutną normą – jeśli zapłacimy za towar więcej niż jedna trzecia podanej przez sprzedawcę ceny – zostaliśmy oszukani. Uwaga na banknoty – w Egipcie używa się raczej banknotów niż bilonu, a banknot 50 piastrów bywa często mylony z 50-funtowym (niestety nie jest to jedynie wynik pomyłek, ale nieuczciwości sprzedawców – można spotkać się z sytuacją, gdy wmawia nam się, że zapłaciliśmy banknotem 50-piastrowym, myśląc, że to było 50 funtów).

Atrakcje w Hurghadzie to przede wszystkim liczne lokale rozrywkowe, sporty wodne na plaży oraz wycieczki po okolicy organizowane przez biura podróży – na pustynię zazwyczaj jedzie się jeepem do wioski Beduinów, na miejscu jest możliwość przejażdżki wielbłądem i/lub quadem czy zwiedzanie pustynnych źródeł.

 

Świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu są również wyprawy łodzią do okolicznych raf, które można oglądać, nawet nie mając doświadczenia w nurkowaniu – tak zwane snurkowanie czyli nurkowanie powierzchniowe bez aparatu tlenowego, za to z rurką i maską, nie jest trudne. Zwłaszcza warto wybrać się do Sharm el Naga (40 km od Hurghady), gdzie stworzono rezerwat, który chroni tutejszą przepiękną rafę koralową. Spektakularne podwodne widoki znajdziemy również w okolicy wysp Orange, Giftun, Paradise, Utopia. W rejonie tych wysp mamy duże szanse na zobaczenie delfinów. Jeśli się nie uda, udajmy się do Domu Delfina, czyli w rejon rafy Shaab El Erg.

Bogata jest również oferta krótkich kursów nurkowania z butlą tlenową. Dla rodzin z dziećmi oraz tych, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą nurkować, nie lada atrakcją będzie łódź podwodna, zanurzająca się na głębokość około 20 metrów. Aby turyści mogli podziwiać jeszcze więcej kolorowych morskich stworzeń, osoba z obsługi nurkuje dookoła, karmiąc ryby i wabiąc je w okolice łodzi.

Jeśli mimo wszystko nie mamy odwagi zanurzyć się w morskie głębiny, możemy skorzystać z oferty łodzi z przeszklonym dnem i w ten sposób podziwiać piękno rafy koralowej.

Wyprawy na okoliczne wyspy często łączone są z wypoczynkiem na ich czystych i niezatłoczonych plażach (nie pozbawionych jednak niezbędnej "infrastruktury" takiej jak parasole, fotele czy leżaki) – to doskonałe urozmaicenie, jeśli znudzą nam się przyhotelowe odcinki wybrzeża.

Ci, którzy obecność nad morzem muszą wykorzystać, by zaspokoić swój insynkt łowcy – mogą wybrać się na wspaniałe wyprawy wędkarskie. Morze Czerwone obfituje w gatunki i na pewno nie wrócimy z połowu z pustymi rękami.

Jednak Egipt to oczywiście nie tylko okolice naszego kurortu. Każdy z nas wie, że to tu znajdują się piramidy i grobowce faraonów, i Sfinks - pozostałości po starożytnej egipskiej cywilizacji. Zobaczenie tych skarbów to obowiązek turysty przybywającego w te strony. Warto rozszerzyć turystyczny repertuar i nie polegać jedynie na standardowych wycieczkach, ale poszukać również mniej znanych atrakcji. Dopiero wtedy możemy poczuć prawdziwego ducha Egiptu i zobaczyć nieco więcej niż tak zwany "turysta masowy".

Można wybrać się na jedno- lub dwudniową wycieczkę do Kairu, lecz najbardziej skorzystamy mogąc zostać w nim nieco dlużej. Sam Kair to niesamowicie rozległa metropolia, największy ośrodek arabskiego świata, Miasto Tysiąca Minaretów. W Kairze obiektów i miejsc wartych uwagi jest tak wiele, że nie sposób wspomnieć choćby połowę w krótkim przewodniku. Trzeba pamiętać, że to miejsce mające setki lat historii, w którym przenikają się kultury i religie. Wycieczki często zabierają turystów do Muzeum Egipskiego, w którym oglądać można mumie, posągi faraonów i królowych, egipskich bogów oraz skarby pochodzące z grobowców władców Egiptu. Niesamowita jest również dzielnica koptyjska. To stara część miasta, powstała w czasach "łączących" okres panowania faraonów z okresem po narodzinach islamu, gdy miasto zostało podbite przez muzułmanów. Mieszka tu społeczność koptyjska (chrześcijanie) i żydowska, można tu zwiedzać wiele pięknych i starych kościołów i synagog, m.in. synagogę Ben Ezry, kościół Zawieszony (z III w n.e.), Kościół Najświętszej Dziewicy czy Kościół Św. Jerzego.

Nie sposób przegapić górującej nad miastem Cytadeli Kairskiej, zbudowanej w XII wieku, w której obecnie mieści się kompleks muezalny oraz mnóstwo meczetów, a która przez 700 lat była siedzibą władców Egiptu. Aby poczuć arabski klimat miasta, należy wybrać się do dzielnicy islamskiej – i zgubić się w krętych, wąskich i zatłoczonych uliczkach (koniecznie przejść się średniowieczną ulicą Muizz), odwiedzić tutejsze targowiska (warto zobaczyć nie tylko słynny Khan El Khalili, lecz również Targ Namiotów).

Jeśli intryguje nas nocne życie miasta, najlepiej zaznać go nad brzegiem Nilu i popłynąć w rejs jedną z licznych łodzi, pełniących funkcję nocnych klubów i oferujących rozrywki na każdą kieszeń - od  tych najtańszych (wybieranych przez miejscowych, gwarantujących najbardziej gwarną i roztańczoną zabawę) poprzez prawdziwie ekskluzywne.

Poszukiwacze egzotyki i lokalnych osobliwości, muszą wybrać się do Miasta Umarłych. W samym Kairze żyje ok. 7 mln ludzi (nie licząc oczywiście całej aglomeracji, która ma niemal trzy razy tyle mieszkańców), a jedna trzecia z nich zamieszkuje teren cmentarza. Są to ubodzy, często usunięci z ich domostw w Kairze, podczas jego urbanizacji lub lokalni imigranci z terenów wiejskich, poszukujący pracy. Mieszkają w grobowcach, ale również w nowopowstałych domkach, budowanych tu nielegalnie. Ich obecność na cmentarzach nie jest w żaden sposób rejestrowana, ale powszechnie akceptowana przez władze i pozostałych mieszkańców miasta.

Standardowe wycieczki nie obejmują swoim programem nie tylko Miasta Umarłych, ale również Miasta Śmieciarzy – dzielnicy, której mieszkańcy zajmują się sortowaniem przywiezionych tu śmieci. Będąc w tej okolicy możemy jednak, prócz ubóstwa i slumsów, zobaczyć prawdziwy ukryty skarb Kairu – sześć podziemnych kościołów wykutych w skałach wzgórz Mokattam.

Ozdobą zakurzonego i zatłoczonego Kairu jest Al Azhar Park – oaza zieleni między dzielnicą islamską a Miastem Umarłych. Można tu znaleźć palmy, oczka wodne, wodospady, rzeczki, plac zabaw dla dzieci oraz restauracje. Przede wszystkim miejsce słynie jednak ze spektakularnego widoku na miasto.

Jeśli jesteśmy w Kairze, musimy oczywiście odwiedzić również Gizę, w której znajduje się jeden z siedmiu cudów świata – piramida Cheopsa oraz inne, nie mniej słynne i okazałe piramidy. Ich ogrom można docenić, oglądając codzienne pokazy pod hasłem "Światło i dźwięk", kiedy to po zmroku wyświetlane są na ścianach piramid naturalnej wielkości wizerunki innych, najbardziej znanych na świecie obiektów – co pozwala nam porównać ich rozmiary.

W Gizie, prócz piramidy Cheopsa, obejrzymy również piramidę Mykerinosa czy Chefrena. Obok tej ostatniej stoi Wielki Sfinks, nie mniej słynny niż same piramidy. Prócz największych piramid, w Gizie jest też grupa mniejszych grobowców i piramid.

Piramidy znajdziemy jednak nie tylko w Gizie. Stosunkowo niedawno odkryto kolejną piramidę w okolicach Sakkary. Oczywiście nie jest to pierwsza piramida w tej miejscowości. Najsłynniejszą budowlą tego typu jest w Sakkarze schodkowa piramida Dżesera.

W okolicach Kairu znajduje się również Memfis, które warto odwiedzić, by zobaczyć imponujące posągi Ramzesa II w miejscowym muzeum, czy poznać metodę wytwarzania papirusu.

W samym Kairze i jego rejonie, jak również dalej na południe, jadąc wzdłuż Nilu, znajdziemy też inne, niezliczone miejsca warte odwiedzenia. Jeśli mamy więcej czasu, warto jest popytać na miejscu lub poszukać w sieci kolejnych inspirujących wskazówek. Egipt wielu z nas kojarzy się jedynie z piramidami i turystycznymi kurortami nad Morzem Czerwonym, lecz kraj o tak długiej i bogatej historii, może zafascynować najbardziej wymagających podróżników induywidualnych.

W rejonie Zatoki Sueskiej znajdują się stare, koptyjskie klasztory – Św. Antoniego z IV w n.e. (w pobliżu groty, w której ten święty mieszkał jako pustelnik) i Św. Pawła.

Obowiązkowym punktem wszystkich podróżujących po Egipcie jest Luksor. W Luksorze i okolicach zobaczymy słynne Kolosy Memnona, świątynię królowej Hatszepsut, świątynię Karnak, świątynię Luksor oraz oczywiście słynną Dolinę Królów (w tym grobowiec Tutenhamona) i wiele innych zabytków starożytnej cywilizacji egipskiej. Gdy przybędziemy do Luksoru, możemy spodziewać się sporej grupy naganiaczy hotelowych, jednak warto jest rozejrzeć się i wybrać mniejszy, rodzinny pensjonat, który daje okazję do przyjrzenia się, jak wygląda życie zwykłych ludzi w Egipcie.

Jeśli mamy nieco więcej czasu, zróbmy również wyprawę do Abydos i Dendery.

Miastem, które z pewnością nas zachwyci i pokaże nieco inne oblicze Egiptu (dzieki wyraźnym wpływom nubijskim) jest słynący z wyjątkowo suchego klimatu Asuan. Tu została zbudowana Wielka Tama Asuańska, która uregulowała poziom wody w Nilu i zapobiega powodziom. W rejonie tego miasta trzeba zobaczyć miejscowość Abu Simbel, nad brzegiem Jeziora Nasera (sztuczny zbiornik powstały po zbudowaniu tamy asuańskiej), gdzie znajdują się dwie świątynie – większa poświęcona jest bogom słońca – Amonowi-Re oraz Re-Horachte oraz Ptahowi, zaś mniejsza została zbudowana dla bogiń Hathor i Nefertari. Ciekawostką jest fakt, że świątynie te zostały w całości przeniesione o kilkadziesiąt metrów wyżej – aby zapobiec ich zalaniu przez wody Nilu, po zbudowaniu tamy w Asuanie. Inne atrakcje w tej okolicy to świątynia Izydy na wyspie Agilkia (przeniesionej z wyspy File, zalanej po budowie tamy), świątynia Mandulisa oraz Ramzesa II na wyspie Kalabsze.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - HURGHADA - EGIPT

HOTELE W HURGHADZIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - HURGHADA - EGIPT

Waluta

W Egipcie walutą jest funt egipski (EGP lub LE).

1 funt egipski to ok 0,46 złotego. Ceny piwa lub przekąsek nie różnią się znacząco od tych w Polsce. Napiwki są ogólnie przyjętą normą.

 

Paszport/wizy

Wiza egipska kosztuje obecnie 25 USD i jest wydawana na lotnisku. Jest wydawana na okres trzydziestu dni. Należy pamiętać, by ważność paszportu w chwili przylotu do Egiptu był ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy.

Jeśli podróżujemy z dziećmi – pamiętajmy, że muszą one mieć swój własny paszport.

Ambasada polska w Egipcie znajduje się w Kairze - Kair Sh. Aziz Osman 5, Zamalek, Tel. (0020) 27359583, 27367456.

 

Kuchnia i zdrowie

W Egipcie mamy okazję zjeść niedrogo i bardzo smacznie. Niezbędnym składnikiem podawanym do każdego posiłku jest chleb typu pita – pusty w środku, tak by można było wypełnić go jedzeniem. Je się tu większość znanych nam mięs, z wyjątkiem wieprzowiny, zabronionej muzułmanom. Tradycyjne potrawy egipskie to na przykład foul czyli fasola przyrządzona na tłuszczu, najczęściej podawana w sosie pomidorowym, taameja – kotlety z fasoli, mahszi czyli coś w rodzaju gołąbków – mięso z ryżem, z tą różnicą, że najczęściej zawija je się w liście winogron. Często używany jest sezamowy sos tahini. Egipcjanie, prócz mięsa, jedzą dużo warzyw – pomidorów, fasoli, bakłażanów, ogórków, itd. oraz owoców.  Należy pamiętać o dokładnym myciu owoców oraz piciu wyłącznie wody butelkowanej lub przegotowanej, ze względu na duże ryzyko biegunek i zatruć.

Nie są wymagane szczepienia.

Kultura i język

Egipt to przede wszystkim kraj islamski i od turystów wymagany jest szacunek dla tutejszych zwyczajów. Przede wszystkim dotyczy to stroju, zachowania kobiet oraz kwestii jedzenia i picia. Zazwyczaj latem w Egipcie przez miesiąc trwa Ramadan – muzułmański post. W tym czasie wierni nie mogą jeść ani pić przez cały dzień, dopiero po zachodzie słońca zasiadają do wspólnego posiłku (iftar). Dobrze jest zatem nie afiszować się w te dni z jedzeniem czy papierosem na ulicy, gdyż będzie to niegrzeczne wobec muzułmanów.

Kobiety podróżujące samotnie czy przechadzające się po ulicach miast bez męskiego towarzystwa, muszą przygotować się na zaczepki ze strony mężczyzn. Muzułmanie przywiązani do tradycji nie pozwalają swoim żonom, córkom czy narzeczonym na samotne spacery, dlatego zaczepiając kobiety z Zachodu, pokazują brak akceptacji dla naszych "rozwiązłych" obyczajów, trochę jakby chcieli nauczyć nas moralności.

Absolutną koniecznością jest odpowiedni strój, gdy odwiedzamy miejsca kultu religijnego – ramiona i nogi nie powinny być odkryte (zarówno u kobiet jak i mężczyzn), kobiety powinny mieć również zakryte włosy. Warto stosować się do tego zakazu również podczas zwykłych spacerów po mieście, gdyż dzięki temu nie narazimy się na nieprzyjazne spojrzenia miejscowych (oczywiście nie dotyczy to plaży czy ulic typowych kurortów, gdzie panuje swobodniejsza atmosfera). Nie jest to pozbawione sensu również ze względów praktycznych – słońce grzeje naprawdę mocno i warto jest oslaniać skórę przed jego działaniem.

Pogoda

Sucho i gorąco latem, zimą bardzo ciepło w ciągu dnia, lecz noce mogą być zimne (nawet ok. 10 stopni). W Morzu Czerwonym można kąpać się cały rok, jednak w najzimniejsze dni z pewnością podczas kąpieli będą nam towarzyszyć wspomnienia z zimnego, nadbałtyckiego lata.

Czas

Do czasu polskiego należy dodać jedną godzinę. Przed wylotem należy upewnić się, jaki jest aktualny czas w Egipcie, gdyż zmiany czasu w tym kraju nie pokrywają się ze zmianami czasu w Polsce. Można to zrobić tutaj: http://24timezones.com/czas_na_swiecie2.php

Prąd

Napięcie i wtyczki jak w Polsce.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie