Wyjazd-Francja Leucate-Przewodnik-Windsurfing-Kitesurfing
 • Kurs WIND Lefkada 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-09-2021
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2021
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Wrzesień 2021 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  23-09-2021
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2021
 • Szkolenie Wind Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2021
  Szkolenie windsurfingowe na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 3
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  13-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  27-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  10-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  17-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
Powrót

Przewodniki

FRANCJA- LEUCATE

 • Leucate
 • Leucate

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - FRANCJA - LEUCATE

Leucate to gmina na południowo-zachodnim francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego (rejon Langwedocja-Roussillon). Najbliższe większe miasta to – od pólnocy Narbona, od południa Perpignan. Do granicy z Hiszpanią jest około 45 km.

Miasteczka gminy Leucate mają bardzo interesujące położenie. Leżą na długiej mierzei i wysepkach, oddzielających dwa rozzlewiska-jeziora od morza. Urozmaicone wybrzeże w połączeniu z majestatycznymi szczytami gór, wznoszącymi się na lądzie, sprawiają, że to miejsce wyjątkowej urody. Wysokie klify zachęcają do spacerów nad brzegiem morza lub wycieczek konnych, które są tu popularnym sposobem spędzania czasu. Wspaniałym pomysłem jest też skorzystanie z licznych ścieżek rowerowych, a miejsc do odwiedzenia nie brakuje.

         

Rejon Langwedocja-Roussillon to także gwarancja wspaniałej pogody. Ponad 300 dni słonecznych w roku sprawia, że doskonale mają się tu liczne winnice. To największy obszar upraw winorośli w całej Francji. Pierwsze winnice, w rejonie Narbonny, zostały założone przez Greków, już w V w p.n.e. Obowiązkowo należy je odwiedzić.  

Atrakcję stanowią także liczne farmy ostryg, których można oczywiście próbować na miejscu.

Po aktywnym dniu można zrelaksować się w jednej z  lub na piaszczystej plaży, osłoniętej od wiatru dzięki wysokim klifom.

Gmina Leucate składa się z kilku odrębnych miejscowości – Leucate (village), Port Leucate i Leucate Plage oraz La Franqui. Klimat miasteczek nie ma sobie równych, zwłaszcza dla miłośników wspaniałej, francuskiej, śródziemnomorskiej kuchni, wina, słońca i pustawych, piaszczystych plaż.

         

Obecność gór oraz osłonięte wody zatoki, sprawiają, że panują tu doskonałe warunki do windsurfingu i kitesurfingu.

Leucate to raj także dla żeglarzy i nurków oraz fanów SUP oraz wakeboardu.

Jeśli przyjeżdżamy tu nie tylko po to, by pływać, ale chcemy także nieco pozwiedzać, warto wybrać się na wycieczkę do Regional Natural Park of Narbonne. Na jego obszarze spotkamy wiele gatunków roślin, zwierząt i ptaków, rozległe laguny i rozlewiska, wraz ze skalistym masywem La Clape oraz regionem winiarskim Corbières.

Ciekawym miejscem jest również ogród zoologiczny Reserve Africane de Sigean, 15 km na południe od Narbony, zamieszkiwany przez afrykańskie gatunki zwierząt, posiada warunki zbliżone do naturalnych. Pozwala na to ogromny obszar parku oraz jego suchy klimat i przewaga dni słonecznych.

Niewątpliwym atutem jest też bliskość Hiszpanii. Jeśli mamy więcej czasu, możemy wybrać się na wycieczkę do stosunkowo bliskiej Barcelony czy Andory. Warto zobaczyć również niezbyt odległą Gironę, z jej urokliwą starówką i średniowiecznymi bramami oraz Łaźnie Arabskie, wspaniałą barokową katedrę, kościół św. Dominika, mury obronne i dzielnicę żydowską. Girona zachwyca również widokiem na kolorowe domy, których fasady odbijają się w wodach rzeki Onyar.

Obowiązkowo trzeba zobaczyć słynne miasto Carcassonne, którego najstarsza część, stanowi największy zachowany kompleks miejski z czasów Średniowiecza, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Składa się on z górnego miasta, XII-wiecznego zamku, bram, wałów i murów obronnych, licznych wież oraz dolnego miasta.

Interesującym miastem jest też Narbona, dawny port śródziemnomorski (obecnie miasto jest oddalone od morza kilkanaście kilometrów). Jego historia sięga starożytności – zostało ono założone przez Rzymian. Najważniejsze zabytki to średniowieczny Pałac Arcybiskupi, którego najstarsza część pochodzi z XII wieku; wspaniała gotycka katedra Saint-Just, Most Kupiecki oraz labirynt podziemnych przejść Roman Horrerum. 

         

 

Spot

Okolica Leucate to prawdziwe zagłębie spotów, baz windsurfingowych oraz kitesurfingowych i campingów. Klimatyczna miejscówka, porównywana nawet do hiszpańskiej Tarify. Spoty rozrzucone są na całym pasie wybrzeża w rejonie Leucate, co daje duże możliwości pływania w wielu różnych miejscach, zarówno na jeziorach czy rozlewiskach, jak i pełnym morzu.

Różnorodność warunków sprawia, że Leucate to miejsce zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.

W Leucate występują lokalne, termiczne wiatry. Pierwszy z nich, przy którym przede wszystkim się pływa na tym spocie, to Tramontana – z kierunku NW.

Natomiast Marine najczęściej wieje z SE, on shore.

Siła wiatru dochodzi w sezonie do ok 35 węzłów, zwłaszcza w północnych spotach. Na południu wiatr zawsze jest słabszy.

Pływając w jeziorach, możemy liczyć na płaską wodę, w większości miejsc płytką. Jedyne utrudnienia to farmy ostryg, trzciny oraz często muliste dno (przyjemniej wchodzi się w butach). Plaże są tu przede wszystkim żwirkowo-piaszczyste. Woda z pewnością cieplejsza niż w morzu, w sezonie można zapomnieć o piance.  

Spoty nad morzem są polecane raczej dla doświadczonych windsurferów, ze względu na nieprzewidywalność wiatru i fal.

         

Główne spoty w okolicy Leucate to:

La Palme (wind/kite) – na jeziorze Etang de la Palme

Spot na mniejszym (choć wcale nie małym!), pólnocnym jeziorze, o wszystkich poziomach trudności. Dobre miejsce do nauki kitesurfingu, gdyż woda w okolicy tego spotu jest płytka i płaska. Przede wszystkim jest to spot kajtowy i freestylowy.

C.V.C.L Camping

Można też wchodzić do jeziora po jego drugiej stronie, na mierzei oddzielającej jezioro od morza. Warunki podobne do głównego spotu La Palme.

Kierunek wiatru on-shore.

Warto wiedzieć, że północne jezioro zazwyczaj jest obdarzone mocniejszym wiatrem.

W pobliżu jeziora La Palme znajdują się także dwa spoty od strony morza.

Pierwszy z nich to Plage Sud dla zaawansowanych windsurferów. Nieco dalej na południe Plages des Coussoules. Również dla zaawansowanych – zarówno kite jak i windsurferów. Przy wiejącym Marine z południowego-zachodu może stanowić dobry spot wave. Podobne warunki są na spocie wind/kite La Franqui, jeszcze bardziej na południe, na samym krańcu półwyspu.

Znacznie więcej spotów oferuje większe jezioro – Etang de Leucate.

Zaczynając od północy – pierwszym z nich jest Le Goulet – freeridowy spot windsurfingowy, dla wszystkich poziomów. Znajduje się na półwyspie "wgryzającym" się w jezioro od północnej strony.

Kolejny, około kilometra dalej na południe, mamy Le Mine, warunki podobne jak na poprzednim spocie, za to zdecydowanie bliżej jest ze sporego parkingu do jeziora (ceną za to jest kiepska jakość drogi na parking...).

Na obu powyższych spotach mamy płaską i płytką wodę, z niewielkim czopem, gdy mocniej wieje Tramontana.

Następny spot – od strony morza – to Leucate Plage. Podobnie jak poprzednie spoty morskie, nadaje się do wave gdy wieje wiatr zachodni, on-shore. Jest to jednak zdecydowanie miejsce dla zaawansowanych windsurferów.

Wracając na jezioro, jadąc na południe, mamy następny spot wind (zakaz kitesurfingu ze względu na sąsiedztwo farm ostryg), zwany Parc a huitre. Woda płaska i bardzo płytka. Ponieważ w całym rejonie Leucate można przyjąć za zasadę, że im bardziej na północ, tym bardziej wieje, ten spot charakteryzuje się już bardziej umiarkowanym wiatrem (on-shore).

Dalej na południe trafiamy na morski spot Aqualand, warunki na wodzie podobne do poprzednich morskich spotów – nieregularne fale w przypadku wiatru on-shore (Marine). Jak wszystkie morskie spoty na tym kawałku wybrzeża, przeznaczony zdecydowanie dla osób o dużym doświadczeniu.

         

Kolejne spoty znajdują się znów po stronie jeziora Leucate. Pierwszy z nich to windsurfingowy Dosses, po północno-zachodniej stronie niewielkiej wyspy (na końcu Avenue de Dosses) oraz Teleski (Port Barcares; przy wyciągu wakeboardowym). Woda jest tu, w odróżnieniu od pozostałych spotów na jeziorze, dość głęboka. Kierunek wiatru – side shore. Podobnie głęboko jest na kolejnym spocie windsurfingowym – Eole, położonym na południe, już na wysepce od strony "mierzei". 

Wymienione spoty to tylko część miejsc, w których można pływać na jeziorach i morzu w okolicy Leucate. Jest ich sporo więcej. W centrach wind/kite bez trudu porozumiemy się po angielsku.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - FRANCJA - LEUCATE

HOTELE W LEUCATE WE FRANCJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - FRANCJA - LEUCATE

Jak dotrzeć?

Najprościej i najkorzystniej autostradą przez Niemcy i Francję (niecałe 2200 km). Między miasteczkami gminy Leucate odległości są na tyle duże, że posiadanie samochodu na miejscu z pewnością się przyda.

Kuchnia

O zaletach kuchni francuskiej, uważanej za najlepszą na świecie, nikomu nie trzeba przypominać. Jeśli do tego dorzucimy dostępność świeżutkich owoców morza, na jaką możemy liczyć w regionie Leucate, musimy przyznać, że brzmi to bardzo obiecująco. Ostrygi, ślimaki, mule – prosto ze słynnych miejscowych farm i połowów, a wszystko w towarzystwie wyśmienitych win regionu Langwedocja-Roussillon... Warto wziąć to wszystko pod uwagę przy planowaniu wyjazdowego budżetu!

Ambasada

Najbliższa placówka dyplomatyczna znajduje się w Montpellier.

Konsul honorowy: Daniel Kan-Lacas (języki konsula: francuski, angielski, hiszpański, włoski, portugalski)

32, rue de l'Aiguillerie, 34000 Montpellier

Tel.: +33 430 571 214

consulatpolognemtp@gmail.com

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej we Francji


1, rue de Talleyrand,

75343 Paris Cedex 07

Tel. 01 43 17 34 00

Fax. 01 43 17 34 01

paris.amb.info@msz.gov.pl

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie