Przewodniki
MAURITIUS
PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - MAURITIUS
Mauritius. Rajska wyspa na Oceanie Indyjskim, leżąca około 900 km na wschód od Madagaskaru. Popularny cel turystów, spragnionych wypoczynku pod palmami, na białych, piaszczystych plażach, których na wyspie z pewnością nie brakuje.
Mauritius ma raczej zwarty, owalny kształt, w linii północ-południe rozciąga się na mniej więcej na 60 km. Centrum wyspy stanowi płaskowyż, najwyższy punkt (Black River Peak) znajduje się na wysokości 826 m n.p.m.. W krajobrazie wyraźnie zaznaczają się pola trzciny cukrowej, zaś na wybrzeżach sporo ośrodków turystycznych.
Wyspa została skolonizowana przez Holendrów w XVII w, zaś jej nazwa pochodzi od imienia holenderskiego księcia Maurycego Ossańskiego. W XVIII wieku Mauritius przeszedł w ręce francuskie, zaś na początku XIX wieku stał się kolonią brytyjską i pozostał pod wpływem Brytyjczyjów do czasu uzyskania niepodległości w 1968 roku.
Prawie 70 procent mieszkańców Mauritiusa stanowią Hindusi, potomkowie ludności sprowadzanej z Indii jako robotnicy w czasach dominacji brytyjskiej. Językiem urzędowym pozostał więc angielski, jednak znaczna część nazw geograficznych na wyspie pochodzi z języka francuskiego, z okresu panowania Francuzów. Reszta ludności to tak zwani Kreole, potomkowie białych kolonizatorów – Francuzów i Holendrów oraz czarnych niewolników z Afryki, sprowadzanych tu przed zniesieniem niewolnictwa przez Brytyjczyków. Język kreolski (bazujący w znacznej mierze na francuskim) dominiuje do dziś w powszechnym użyciu, ponieważ właśnie społeczność kreolska stanowi pierwotną względem hinduskiej, przybyłej dopiero w wieku XIX. Sporą grupę na wyspie stanowią też Chińczycy.
Mauritius jako jeden z nielicznych krajów afrykańskich dobrze radzi sobie w kwestiach gospodarczych. W znacznej mierze to zasługa rozwiniętej turystyki.
Ustrój państwa to demokracja, standardem jest przestrzeganie praw człowieka.
Najbliższą "sąsiadką" Mauritiusa jest wyspa Reunion (ok. 170 km na południowy zachód).
Na Mauritiusie mamy więc wszelkie przesłanki, by nazwać to miejsce Rajem. Rozwinięta infrastruktura turystyczna, oryginalna i bogata kultura – owoc napływu ludności z różnych części świata; niesamowicie piękna przyroda. Na obszarze Mauritiusa znajdziemy kilka parków narodowych, których wielkim bogatwem są wspaniale położone rzeki i wodospady. Na wybrzeżach królują palmy oraz plaże z białym, drobnym piaskiem, zaś w tle wznoszą się szczyty niewysokich, lecz malowniczych gór i stożki wygasłych wulkanów, świadectwo wulkanicznego pochodzenia wyspy.
Prócz palm, piasku i turkusowej wody dookoła, Mauritius słynie w świecie z innego skarbu, mianowicie... dwóch z najrzadszych, najdroższych i najbardziej pożądanych wśród kolekcjonerów znaczków pocztowych, zwanych Blue Penny (lub Blue Mauritius) oraz Red Penny. Skąd ich ogromna sława? Zawdzięczają ją nie tylko faktowi, iż zachowały się jedynie cztery mauritiańskie znaczki z tej serii, ale również... błędowi, które zawierają. Chodzi o umieszczony na znaczkach napis "Post Office" zamiast "Post Paid". Wokół przyczyn tej najsłynniejszej filatelistycznej pomyłki świata na przestrzeni dziesięcioleci powstało już wiele mitów.
Dwa znaczki można obejrzeć w specjalnym muzeum, w stolicy wyspy.
To, czy decydujemy się na wypoczynek w pobliżu hotelu i korzystanie z rozrywek, oferowanych przez kurort, w którym mieszkamy, czy też decydujemy się na wycieczki po wyspie, zależy oczywiście od nas samych. Na Mauritiusie znajdziemy wiele interesujących miejsc, szczególnie atrakcyjnych dla osób otwartych na poznawanie życia miejscowej ludności, podziwianie tropikalnej przyrody oraz dla wszystkich, którzy kochają zakupy.
Nie będziemy opisywać tu atutów poszczególnych kurortów, ponieważ te informacje bez trudu znajdziecie na stronach z ofertami biur podróży. Z grubsza rzecz biorąc, warunki na wybrzeżu wszędzie są podobne, jak w większości tak zwanych "ciepłych krajów". Na Mauritiusie, wzdłuż całego wybrzeża znajdziemy wiele turystycznych resortów z obiektami hotelowymi, restauracjami i drink-barami, basenami z turkusową wodą i dyskotekami oraz dojściem do białych plaż, nad którymi malowniczo wznoszą się palmowe pióropusze.
Spoty
Na Mauritiusie nie brakuje miejsc do pływania, zarówno na kitesurfingu jak i windsurfingu.
Najsilniej wieje podczas tutejszej "zimy", czyli od kwietnia-maja do listopada (15-30 knts), najściślejszy sezon – czerwiec-październik.
Najpopularniejsze miejsce do uprawiania sportów wodnych na Mauritiusie to piękny półwysep Le Morne, na zachodnim wybrzeżu. Jest tu kilka dość uniwersalnych spotów, w zależności od miejsca i odległości od brzegu – całe spektrum warunków od płaskiej wody po fale.
Na półwyspie wyróżnia się kilka podstawowych spotów:
Laguna (wind/kite) od południowej strony półwyspu Le Morne. Wiatr on shore, woda płaska lub niewielki chop. Dobre miejsce dla początkujących oraz średniozaawansowanych. Głównym zagrożeniem są skały na dnie, które, niestety, przy tak płytkiej wodzie mogą być bardzo niebezpieczne i grożą niebezpieczeństwem skaczącym kitesurferom – oraz uszkodzeniem sprzętu windsurfingowego. Jednak czystość wody pozwala zobaczyć ciemne kształty skał pod wodą, zatem należy po prostu zachować ostrożność – nie skakać bezpośrednio w pobliżu skał, zaś na windsurfingu omijać je szeroko.
One Eye (wind/kite) Jedno z najbardziej znanych miejsc wyspy, słynące z szybkiej, wysokiej i doskonałej fali na linii rafy. Jeśli chcemy mieć usługę rescue, musimy zapłacić dodatkowo. Spot przeznaczony zdecydowanie dla prosów, położony jest w południowej części półwyspu Le Morne, od strony pełnego oceanu. Wiatr off shore.
Little Reef, Manawa, One Eye - to światowej sławy miejsca kilkaset metrów na południe i zachód, od zachodniego cypelka, otaczającego lagunę. Gwarantowane kilkumetrowe (4-5 m to absolutny standard, zatem wymarzone warunki do wave'a) fale na linii rafy. Wewnątrz atolu – płytka i płaska woda, w miejscach określanych jako Kite Beach i Indian.
Bel Ombre – niezatłoczony spot kite w lagunie w południowo-zachodniej części wyspy (na południe od Le Morne), ze stabilnym wiatrem wzdłuż brzegu (jeśli odpłyniemy nieco dalej, bardziej porywistym). Woda choppy i nieduże fale, idealne do treningu jazdy na fali dla niezbyt zaawansowanych.
Anse la Raie (wind/kite)– niezbyt znany, lecz bardzo dobry spot, w lagunie na północnym wybrzeżu wyspy, położony między miejscowościami Calodyne a Cap Malheureux. Wiatr najczęściej od wschodu (z prawej). Dobry dla początkujących, ale również zaawansowanych. Raczej płaska woda, należy uważać na skały przy brzegu. Pływać tutaj można niemal cały rok, o ile wieje ze wschodu lub północy.
Bain-Boeuf – również północ wyspy, w pobliżu Cap Malheureux; mogą tu próbować swoich sił co najmniej średniozaawansowani.
Na wschodnim wybrzeżu znajdziemy płaskie laguny z dobrymi warunkami dla downwindów. Najlepiej działają te miejsca między kwietniem a listopadem. W lagunach piaszczyste dno i płaska oraz płytka woda. Wiatr on shore, jedynym problemem może być jego brak lub zbyt mała prędkość, ponieważ nie ma tu wzórz na cyplach, które to wzmacniałyby wiatr. Najbardziej znane to:
Belle Mare (wind/kite) to bardzo dużych rozmiarów laguna na wschodnim wybrzeżu Mauritiusa (w poblizu miejscowości Belle Mare). Płaska woda lub niewielki chop.
Poste Lafayette (wind/kite), laguna kilka kilometrów od Belle Mare, nadaje się zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Najlepiej działa przy wietrze wschodnim lub południowo-zachodnim. Kierunek on-shore lub side on.
Pointe Jerome, Pointe d'Esny (wind/kite) – spoty w zatoce w pobliżu miasteczka Mahebourg.
Zazwyczaj na spotach w przypadku flauty istnieje możliwość popływania na wakeboardzie lub SUP, lokalne kluby organizują też tripy na inne spoty, gdzie wieje mocniej.
OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWYCH
Kliknij w wybrany baner, aby pobrać e-book
PRZELOTY I POBYT - MAURITIUS
Jak dotrzeć?
Jeśli ktoś nie planuje odbycia długiego rejsu, na przykład po wodach Oceanu Indyjskiego, nie ma innej opcji dotarcia niż lot samolotem. Na Mauritiusie znajduje się jeden międzynarodowy port lotniczy, w południowo-wschodniej części wyspy. Z Polski, pomijając loty czarterowe, najczęściej leci się przez Dubaj (liniami Emirates) lub Paryż (Air France).
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - MAURITIUS
Turystycznie najbardziej rozwinięta jest północna część Mauritiusa. Jej najważniejszy ośrodek stanowi stolica, Port Louis, stupięćdziesięciotysięczne miasto portowe, położone nad zatoką. Jego najbardziej znaną częścią jest nowoczesne nadbrzeże Caudan, z licznymi hotelami, restauracjami, sklepami i innymi obiektami, stworzonymi na potrzeby przybyszów.
Architektura stolicy to mariaż kolonialnych, pięknie odnowionych budynków z nowoczesnymi wieżowcami, których domininującym budulcem jest stal i szkło.
W Port Louis koniecznie trzeba odwiedzić Blue Penny Museum, gdzie zobaczymy dwa wcześniej wspomniane, słynne znaczki pocztowe oraz m.in. wystawę starych map. Warto wybrać się także do Mauritius Institute, w którym dom swój ma słynny ptak dodo, niestety jedynie w postaci modelu. Ptaki dodo, endemiczny gatunek wyspy, zniknęly z wyspy mniej więcej w XVII wieku, wytępione jeszcze przez kolonizatorów holenderskich.
Innym niezwykle ważnym obiektem w stolicy jest Aapravasi Ghat, kompleks budynków, stanowiący za czasów dominacji brytyjskiej centrum dla indyjskich imigrantów, którzy przybywali na Mauritius do pracy. Obecnie znajduje się tu muzeum. W nim możemy sporo dowiedzieć się o historii ludzi, których potomkowie stanowią dziś najliczniejszą grupę w społeczeństwie Mauritiusa. Aapravasi Ghat, ze względu na jego historyczne znaczenie, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Port Louis to raj dla wielbicieli zakupów. Kupimy tu wszystko – od luksusowej odzieży, biżuterii, galanterii, zegarków aż po dywany sprowadzane z Pakistanu. Na słynnym stołecznym targowisku Marche Central kupimy pamiątki, ubrania oraz warzywa i owoce. Można oczywiście negocjować ceny ze sprzedawcami.
Stolica jest również dobrym celem dla tych, którzy lubią kolonialną architekturę. Warto wybrać się na spacer po mieście by móc podziwiać odnowione budynki, pomiędzy które z dużym wyczuciem wkomponowano nowoczesną zabudowę biurowców i hoteli.
Niedaleko od miasta znajduje się wspaniały punkt widokowy Signal Mountain – stąd możemy podziwiać panoramę miasta oraz ogromną połać Oceanu Indyjskiego.
Inną atrakcją, której nie można przegapić w północnej części wyspy, jest tropikalny ogród botaniczny w regionie Pamplemousses, ok. 20 kilometrów od stolicy. Ogród znajduje się na terenie dawnej posiadłości konsula francuskiego i został założony pod koniec XVIII wieku. Zobaczymy w nim wiele gatunków palm oraz innych drzew, takich jak drzewa cynamonowe, baobaby i figowce.
Po drodze ze stolicy do ogrodu można zobaczyć świątynie hinduskie.
Warto zobaczyć także Domaine Les Paillles – prywatny teren, na którym stworzono coś w rodzaju "muzeum cukru", gdzie zobaczymy kopię pierwszego młyna (z XVIII wieku) do produkcji cukru. Organizowane są tu pokazy dla turystów, obrazujące jak wyglądał proces przetwarzania trzciny cukrowej, w początkach kolonizacji Mauritiusa. Zobaczymy tu także plantację kawy oraz ogród eukaliptusowy – z tych właśnie roślin na miejscu przygotowywane są słynne, eukaliptusowe olejki.
W miejscowej restauracji zobaczymy m.in. pokazy tańca, w tym słynnej na Mauritiusie segi, chińskiego tańca smoka czy koncerty tradycyjnej muzyki kreolskiej i hinduskiej.
Z pewnością dobrze jest też wybrać się do miasta Moka, kilka kilometrów na południe od stolicy. Znajdziemy tam muzeum kreolskie "Eureka". Powstało ono w latach 30-tych XIX wieku. Można w nim podziwiać meble z czasów kolonialnych, stare mapy, instrumenty oraz fotografie. Budynek jest otoczony przez przepiękny ogród, dlatego warto zostać tu chwilę dłużej i przejść się na spacer, by podziwiać niesamowicie piękne, tropikalne rośliny.
Północne wybrzeże obfituje w liczne kurorty – m.in. Mont Choisy (w którym koniecznie należy zobaczyć śliczny park), Trou aux Biches (w jej pobliżu możemy zwiedzić świątynię hinduską) czy Grand Baie. Można bez trudu znaleźć przewodników po podwodnym świecie i odbyć spacer po rafie koralowej.
Wybierając się w centralną część Mauritiusa, odwiedźmy słynny Trou aux Cerfs Volcano, leżący w obrębie miasta Curepipe. Jest to punkt widokowy nad dawnym kraterem, w którym dzisiaj zobaczymy niewielkie jeziorko. Wzniesienie nie jest wysokie, więc panoramę, którą możemy z niego podziwiać, trudno uznać za spektakularną, ale niewątpliwie krater jest osobliwą atrakcją przyrodniczą.
Około 5 km od Curepipe znajduje się Tamarind Falls, najwyższy wodospad wyspy. Można wybrać się tam indywidualnie lub wziąć udział w zorganizowanej, całodniowej wycieczce, podczas której zobaczymy również inne wodospady, wiele gatunków tropikalnej roślinności oraz ptactwa. To świetny pomysł na spędzenie dnia w otoczeniu lasu, z dala od plaż i kurortów wybrzeża.
Jadąc natomiast ze stolicy na południe, wzdłuż zachodnich wybrzeży wyspy, znajdziemy piękne plaże, krystalicznie czystą wodę oceanu i kilka atrakcyjnych ośrodków turystycznych – m.in spokojną miejscowość Flic en Flac, idealne miejsce do wypoczynku, szczególnie z dziećmi. Jej atutem jest niewątpliwie fakt, iż nieopodal tej miejscowości leży Casela Nature Park, gdzie możemy przeżyć przygodę w stylu afrykańskiego safari. Na terenie parku Adventures Safari żyją m.in. lwy, tygrysy i gepardy.
Nieco dalej na południe docieramy do miejscowości Tamarin. W jej pobliżu czekają nas piękne widoki oraz możliwość zobaczenia zbiorników wodnych, służących do pozyskiwania soli poprzez odparowywanie jej. Warto wspomnieć, że plaże w pobliżu tej miejscowości nie są otoczone przez rafy koralowe, stąd fale są większe, ale przez to znajdziemy tu bardziej oceniczny, surferski klimat.
Najpiękniejszym miejscem w tej części wybrzeża (a być może na całej wyspie) jest jednak półwysep Le Morne, (mekka windsurferów, kitesuferów i surferów), mogący pochwalić się ślicznie położonymi, piaszczystymi plażami ze słynnym skalistym szczytem Le Morne Brabant w tle. To jeden z częściej fotografowanych widoków na Mauritiusie.
Na południowym zachodzie obowiązkowym punktem dla zwiedzających jest Chamarel Waterfall, którego wody cienkimi nitkami spadają ze skały. Jej kształt przypomina nieco łuk mostu.
Ów cud przyrody znajduje się na południowy-zachód od parku narodowego Black River George, w którym z kolei zobaczymy ślady pierwotnej dżungli, na obszarze zwanym Machebee. Warto zobaczyć tu także punkt widokowy Black River Georges Viepoint, koniecznie przy ładnej pogodzie. Znajduje się on tuż przy drodze Plaine Champagne Road, po prawej stronie, patrząc w kierunku zachodnim.
Kilometr od wodospadu Chamarel znajduje się natomiast najbardziej znane miejsce w tej części wyspy. To Seven Coloured Earths czyli formacja geologiczna, stanowiąca niewielki obszar wydmowy, której główny urok polega na niesamowitych kolorach piasku. Mieni się on siedmioma kolorami (czerwony, fioletowy, purpurowy, brązowy, błękitny, żółty, a nawet zielony), co daje spektakularny efekt. Miejsce jest bardzo znane turystom, zatem taras widokowy, zawieszony nad wydmami, rzadko pustoszeje. Seven Colourde Earths warto odwiedzić przy słonecznej pogodzie. Gdy jest pochmurno, będzie trudniej dostrzec pełną urodę tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego.
Nieco na wschód od parku Black River niezwykłą atrakcję znajdą wielbiciele zwiedzania świątyń, szczególnie tych, którzy nigdy nie mieli okazji być w oryginalnej świątyni hinduskiej. Jest to najbardziej znana na Mauritiusie świątynia, położona nad jeziorem, rozlewającym się w kraterze dawnego wulkanu. To święte miejsce zwie się Grand Bassin (Ganga Talao). Warto zostać tu chwilę dłużej i wziąć udział w jednej z ceremonii, gdyż może to być ciekawe doświadczenie dla osób, które nie miały nigdy styczności z obrzędowością religii wschodu.
Najatrakcyjniejsze miejsca po zachodniej stronie wyspy to z kolei miejscowość Blue Bay nad przepiękną, niesłychanie błękitną zatoką o tej samej nazwie. Jest to raczej spokojny ośrodek, wymarzony do rajskiego odpoczynku.
Nie możemy przegapić także skalistego cudu przyrody, jakim jest Pont Naturel, kilka kilometów na południe. Jest to łuk skalny, tworzący most nad spienionymi falami oceanu, mający ok. 20 metrów długości.
Po wschodniej stronie wyspy znajduje się także miejscowość Trou d'Eau Douce, z której można wybrać się w rejs (np. katamaranem lub motorówką) na śliczną wyspę Ile aux Cerfs. To spokojne, niezwykłej urody miejsce, gdzie czekają na nas laguny z cieplejszą niż w oceanie wodą oraz oczywiście białe, piaszczyste plaże.
Najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem na południowych krańcach Mauritiusa są Rochester Falls, nieduży, lecz malowniczo położony wodospad. Dotrzemy do niego spacerkiem z miejscowości Surinam.
Mauritius kryje w sobie o wiele więcej tajemnic. Wielbiciele wędrówek znajdą na wyspie wiele miejsc, gdzie można pochodzić szlakami trekkingowymi.
Na całym wybrzeżu jest także mnóstwo szkółek nurkowych. Niemal cała wyspa otoczona jest rafami koralowymi, zatem nie brakuje okazji do podziwiania jej.
Na Mauritiusie każdy znajdzie zatem coś dla siebie – fani głośnych rozrywek bez trudu znajdą dyskoteki, nocne kluby i gwarne knajpy w stolicy oraz innych największych kurortach. Natomiast rodziny z dziećmi oraz miłośnicy spokoju mogą liczyć na ofertę tych ośrodków, w których czeka na nich leniwy wypoczynek na cichych i pustych plażach.
HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - MAURITIUS
HOTELE NA MAURITIUSIE
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG
INNE INFORMACJE - MAURITIUS
Wizy
Obywatele RP nie potrzebują wiz by przebywać na terytorium Mauritiusa, o ile ich pobyt nie przekracza 180 dni. Należy mieć ze sobą paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy – licząc od chwili wylotu z wyspy. Koniecznością jest także posiadanie biletu powrotnego oraz środków na utrzymanie (co najmniej ok. 80 EUR dziennie).
Najbliższa ambasada polska znajduje się w Kenii, w Nairobi.
Waluta
Walutą jest rupia maurytyjska (1 MUR = ok. 0,1 PLN). Można ją nabyć jedynie na miejscu, na przykład w kantorach na lotnisku lub w stolicy.
Kuchnia
Menu mieszkańców Mauritiusa to efekt mieszania się kultur. Mamy tu widoczne wpływy francuskie, indyjskie, chińskie, portugalskie, brytyjskie oraz afrykańskie. Na wyspie znajdziemy zatem wiele restauracji, specjalizującej się w kuchni charakterystycznej dla danego kraju, np. hinduskiej, francuskiej czy chińskiej.
Na Mauritiusie je się sporo ryżu, curry, owoców morza – to w końcu kraj wyspiarski; mnóstwo owoców egzotycznych, dziczyzny (na wyspie rozpowszechniło się łowiectwo – są regiony, gdzie można wybrac się na polowanie, płacac oczywiście odpowiednią sumę), a także dużo warzyw. Bardzo popularnymi przyprawami są chilli, imbir, cynamon i kardamon. Ulubione warzywa Maurytańczyków to słodkie, miejscowe pomidory oraz... biała kapusta, której pola na pewno zobaczymy podczas wycieczek po wyspie.
Najbardziej znane potrawy to briani – potrawa z mięsa i ryżu oraz roche cari – przygotowywane na kamieniu danie z warzyw, z dodatkiem curry.
Koniecznie należy spróbować egzotycznych drinków (w końcu jesteśmy w raju!) oraz miejscowego rumu, wytwarzanego z trzciny cukrowej.
Zdrowie
Opieka medyczna na wyspie jest na dobrym poziomie, zwłaszcza jeśli chodzi o prywatne placówki – i to z nich przede wszystkim korzystają turyści, zatem obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia.
Nie należy spożywać wody z kranu. Trzeba pamiętać również o tym, iż Mauritius to wyspa tropikalna, zatem należy ostrożnie podchodzić do kwestii nowości w diecie, zwłaszcza jeśli chodzi o surowe składniki.
Nie są wymagane szczepienia.
Ważne informacje
Mauritius to kraj rozwinięty pod względem cywilizacyjnym, jak na warunki afrykańskie.
Mimo wszystko należy pamiętać, iż należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Wielu mieszkańców żyje w bardzo skromnych warunkach, a co za tym idzie – pokusa kradzieży i żerowania na zamożnych, białych turystach jest spora, przede wszystkim chodzi tu o biedniejsze dzielnice stolicy.
Maurytańczycy są jednak niewątpliwie gościnni, otwarci i sympatyczni, jak przystało na ludność kreolską. Hindusi ujmują swoją niesamowitą, azjatycką gościnnością i uczynnością.
Ceny nie należą niestety do najniższych. Turyści wybierający się na Mauritius muszą liczyć się zatem nie tylko ze sporym wydatkiem na długi lot z Europy, ale także wysokie ceny wstępów oraz przemieszczania się po wyspie. Pocieszające jest to, że Mauritius nie jest dużym krajem, zatem wszystkie jego największe atrakcje, z listy "must see", można zobaczyć w ciągu kilku dni (są nawet osoby, które twierdzą, że jeden dzień wystarczy, ale wątpię, by były w stanie docenić piękno wyspy).
Wtyczki
Napięcie i wtyczki najczęściej takie jak w Polsce.
Info dla kierowców
Na Mauritiusie obowiązuje ruch lewostronny. Ze względu na wysokie ceny taksówek, warto jest pomyśleć o wynajęciu samochodu.