Wyjazdy-Jurata Półwysep Helski-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Waru
  • Kurs WIND w Egipcie

    Zobacz ofertę
    08-05-2025
    Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2025 - MAJÓWKA NR 3
  • Soma Bay jesień 2024

    Zobacz ofertę
    19-11-2024
    Soma Bay - jesień 2024 - windsurfing
  • Power Jibe Week '25

    Zobacz ofertę
    18-07-2025
    Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2025
  • Ladies on WS Board

    Zobacz ofertę
    22-08-2025
    All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2025 Sierpień nr 4
  • DAHAB Maj 2025

    Zobacz ofertę
    29-04-2025
    DAHAB Majówka nr 3 2025 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • MAJ Soma Bay-WIND

    Zobacz ofertę
    29-05-2025
    Soma Bay MAJ 2025 -wyjazd windsurfing
  • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

    Zobacz ofertę
    28-11-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
  • Lefkada WIND 2025

    Zobacz ofertę
    29-08-2025
    LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2025
  • LEFKADA Sierpień 2025

    Zobacz ofertę
    01-08-2025
    Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2025 nr 1
  • MAJÓWKA w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    24-04-2025
    POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT MAJÓWKA 2025 nr 1
  • Vasiliki 2025 FAMILY CAMP

    Zobacz ofertę
    11-07-2025
    VASILIKI 2025 - FAMILY CAMP
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    14-11-2024
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła LISTOPAD 2024 NR 3
  • Grupowy kurs Windsurfing

    Zobacz ofertę
    08-08-2025
    Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2025 nr 2
  • Soma Bay MARZEC 2025

    Zobacz ofertę
    13-03-2025
    Nauka windsurfingu EGIPT Soma Bay MARZEC 2025
  • Soma Bay-LUTY/MARZEC 2025

    Zobacz ofertę
    27-02-2025
    SOMA BAY - LUTY/MARZEC 2025 - NAUKA WINDSURFINGU
  • Dahab MAJ 2025

    Zobacz ofertę
    03-05-2025
    POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU DAHAB - MAJ 2025
  • DAHAB - MAJ 2025

    Zobacz ofertę
    06-05-2025
    Polska Szkoła Windsurfingu DAHAB - MAJ 2025 NR 2
  • Vassiliki Sierpień 2025

    Zobacz ofertę
    15-08-2025
    Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2025
  • DAHAB Maj 2025

    Zobacz ofertę
    24-04-2025
    DAHAB Majówka 2025 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • Soma Bay - MARZEC 2025

    Zobacz ofertę
    06-03-2025
    NAUKA WINDSURFINGU EGIPT SOMA BAY - MARZEC 2025 nr 2
  • WIELKANOC 2025 EGIPT

    Zobacz ofertę
    17-04-2025
    Soma Bay WIELKANOC 2025 wyjazd z polskim instruktorem
Powrót

Przewodniki

JURATA

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - JURATA - POLSKA

 

WIDOK PÓŁWYSPU HELSKIEGO Z GÓRY

 

MAPA POLSKIEGO WYBRZEŻA MORSKIEGO W OBRĘBIE PÓŁWYSPU HELSKIEGO

Po ukończeniu kursu instruktorskiego VDWS, odbyłem praktyki instruktorskie w BO-SPORCIE na Kempingu Chałupy 3, po czym rozpocząłem pracę u Mirka Rakowskiego w WZW Jantar w Juracie – dokładnie tam, gdzie rok wcześniej brałem udział w  kursie VDWS.

 

PLAN MIASTA  JURATA – A NUŻ KTOŚ ZECHE SKORZYSTAĆ:)

 

 SZKOŁA WINDSURFINGU SURF SPORT MISTRAL W JURACIE

1,5 miesiąca spędzone nad morzem, dało mi możliwość zdobycia dużego doświadczenia w nauczaniu. Znacznie podniósł się również poziom moich technicznych umiejętności. To właśnie wtedy zacząłem pływać na małych deskach. Do tej pory pływałem tylko na swojej 161-litrowej. Przed wakacjami kupiłem deskę RRD Twin Tip 100 litrów. Poznałem mnóstwo nowych znajomych i przeżyłem wiele cudownych chwil.

 

ĆWICZENIA RÓWNOWAGI NA MAŁEJ DESCE W IŚCIE „BEZWIETRZNYCH” WARUNKACH W JURACIE:)

 

Jeżeli chodzi o sam spot w Juracie, to należy podkreślić parę charakterystycznych cech, mianowicie:

- im bliżej Helu, tym zatoka robi się głębsza, także w  Juracie możemy zapomnieć o możliwości wychodzenia kilkaset metrów od brzegu na piechotę:P Kiedy uczyłem ludzi, to musiałem pokonać lekkie zagłębienie przy brzegu (około 30m), by wyjść na płyciznę i tam spokojnie uczyć początkujących, a szczególnie dzieci;

 

Jurata Spot Miasto Kurs instruktorski-Poland Jurata City wind/kite spot Instructor course

 

AKWEN SZKOLENIOWY W JURACIE

 

- mniejszy ruch na wodzie, niż w sąsiedniej Jastarnii i Chałupach;

- kilkaset metrów od brzegu widoczne są 2 powojenne torpedownie, umiejscowione na wypłyceniu, które powoduje, iż przy wiatrach ponad 4B, robi się całkiem przyjemna falka, idealna do nauki pierwszych skoków (podczas kursu VDWS, jeden z kolegów kursantów, właśnie tam wylądował swojego pierwszego speedloopa, kilka metrów ode mnie:));

 

A TUTAJ CHYBA ZABRAKŁO INSTRUKTORÓW I NA WODĘ WYSZEDŁ SAM SZEF SURF SPORT MISTRAL:) W TLE WSPOMNIANA WYŻEJ JEDNA Z TORPEDOWNI

- podobno wypływając kilka kilometrów od brzegu w kierunku południowo wchodnim, docieramy do już prawie otwartego Morza Bałtyckiego wpływającego do Zatoki, gdzie przy mocnych wiatrach tworzą się 2-3 metrowe fale i można ćwiczyć loopy – oficjalna wersja kolegi „Barniego” z Surf Sport Mistral:);

 

- początkujący pływający przy wiatrach zachodnich, powinni uważać, by wiatr nie zwiał ich w kierunku Helu, gdyż w pewnym momencie znajdziemy się niebezpiecznie blisko terenu objętego ochroną BOR-u, a mianowicie letniej siedziby Prezydenta RP:) Najpierw podpłynie do nas motorówka i dostaniemy ostrzeżenie, a kolejnym razem zostaniemy wprowadzeni na motorówkę i ściągnęci do brzegu (czy zostaniemy ukarani? Na to pytanie nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi, ponieważ nigdy nie miałem okazji przepłynąć się tą motorówką:P);

 

TAM W ODDALI HEN HEN WIDAĆ LETNIĄ SIEDZIBĘ PREZYDENTA RP W JURACIE. LEPIEJ ZBYT BLISKO NIE PODPŁYWAĆ, GDYŻ NAJPIERW ZOSTANIEMY UPOMNIENI PRZEZ WODNE SŁUŻBY BOR-U, BY KOLEJNYM RAZEM ZOSTAĆ EWAKUOWANYM MOTORÓWKĄ:P

- co do szkoły windsurfingu, to na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje tylko 1 baza - SURF SPORT MISTRAL Mirka Rakowskiego. W czasie kiedy pracowałem, baza była dobrze wyposażona w sprzęt dla początkujących, natomiast W przypadku sprzętu dla zaawansowanych, sytuacja wyglądała bardzo słabo. Zaletą dla rodzin z dziećmi było to, iż można tam było wypożyczyć rowerki wodne, kajaki, katamarany, popływać motorówką, skuterem wodnym, czy pobawić się na bananie i innych ciąganych atrakcjach:) Inne bazy znajdowały się przy Molo w centrum miasta: Bo - Sport i kilka innych mniejszych (w jednej z nich, zatrudniona została moja kursantka, która miała za sobą zaledwie tydzień pływania na desce, jako instruktor dla dzieci i zarabiała dużo więcej, niż ja w tamtym czasie…dodam, że była bardzo ładną dziewczyną:p).

 

WIDOK NA BAZĘ SURF SPORT MISTRAL Z GÓRY W OŚRODKU WZW JANTAR

Ośrodek WZW Jantar położony jest kilkaset metrów od Centrum Juraty, poruszając się w kierunku Helu. Znajdziemy tam dosyć już wiekowy ośrodek wypoczynkowy i kemping, na którym dość tanio można mieszkać w przyczepie lub pod namiotem. Przyjemne miejsce dla rodzin z dziećmi. Mieszkamy w lesie, oddychamy czystym nadmorskim jodem:) W pełni obcujemy z dziką naturą i czasem również dzikimi zwierzętami. Nie raz zdarzyło się spotkać dużą rodzinę dzików (kilkanaście osobników), szukających pożywienia:)

 

OŚRODEK WCZASOWY WZW JANTAR W JURACIE

 

KEMPING WZW JANTAR – TAK MIESZKAŁEM PODCZAS KURSU INSTRUKTORSKIEGO – POD NAMIOTEM, DO KTÓREGO OD CZASU DO CZASU ZAGLĄDAŁY NOCĄ DZIKI, W POSZUKIWANIU POŻYWIENIA:)

 

TAKIE PLAŻE CZEKAJĄ NA WAS W JURACIE:) WARTO ZAUWAŻYĆ, IŻ W PRZECIWIEŃSTWIE DO „CHAŁUPOWEGO” WYBRZEŻA, BRAK JEST FALOCHRONÓW W WODZIE. UŁATWIA TO ZNACZNIE  WAVE’OWCOM PŁYWANIE NA FALACH. TAK SAMO JEST W JASTARNI.

 

CENTRALNA – ROZRYWKOWA CZĘŚĆ JURATY. DESZCZOWO…NIESTETY TAKA POGODA JEST DOŚĆ CZĘSTO SPOTYKANA NAD POLSKIM MORZEM:)

 

KASZUBSKI FESTIWAL NA MOLO W JURACIE. NA SZCZĘŚCIE TAK PIĘKNA POGODA TEŻ NAS MOŻE SPOTKAĆ:)

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - JURATA - POLSKA

Chcąc dojechać na Pówysep Helski, mamy 3 możliwości. Dojazd pociągiem bezpośrednio lub z przesiadką w Gdyni. Można  skorzystać z usług autokarowych, ale z tego, co kojarzę, żaden bus nie jeździ bezpośrednio na Hel. Trzeba przesiąść się w Gdyni. Z Gdyni na Hel i w odwrotnym kierunku można popłynąć promem. Ostatnia możliwość to dojazd samochodem. Zazwyczaj do Gdyni jedzie się bardzo szybko. Największym problemem, jest w sezonie wakacyjnym, wąska droga prowadząca przez cały Półwysep Helski. Ale chodzi tu głównie o powrót. W stronę Helu raczej rzadko tworzą się korki podczas wakacji. Problemy pojawiały się zawsze na koniec turnusów, kiedy korek potrafił sięgać aż Jastarnii, co powodowało, iż dojazd do Władysławowa trwał kilka godzin!!!

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - JURATA - POLSKA

Półwysep Helski Atrakcje Turystyczne - Hel Penisula Attractions Sightseeing

 

JURATA

Ten kurort wchodzi w skład granic administracyjnych Jastarni, ma dobrze rozbudowaną bazę noclegową i dobrze utrzymane kąpieliska. Przez Juratę przebiega linia kolejowa Gdynia-Hel, dlatego też zatrzymuje się tu wielu turystów. Pomiędzy Juratą a Helem znajduje się ośrodek wczasowy Prezydenta RP, obiekt ten jest jednak niedostępny dla osób postronnych. W Juracie znajduje się długie molo, idealne na romantyczne spacery oraz plaże z łagodnym wejściem do wody.

 

CHAŁUPY

Kiedyś część Władysławowa, dziś odrębna wieś na Półwyspie Helskim. Jedno z miejsc, gdzie chętnie goszczą fani windsurfingu, a to dzięki łagodnemu zejściu, stosunkowo płaskiej i płytkiej tafli wody, na której fale są dość spokojne i odpowiednie dla tego sportu. Atrakcją może też być znajdująca się tu plaża nudystów, przyciągająca zwolenników tego sposobu plażowania i oczywiście gapiów. Chałupy to także miejsce, gdzie można poznać stare tradycje rybackie, a raz w roku wziąć udział w dorocznej, lipcowej imprezie „Kaszebszczi bote pod żoglami”, czyli „Kaszubskie łodzie pod żaglami”. Można wtedy podziwiać stare łodzie rybackie, oglądać pokazy miejscowych tradycji, próbować miejscowych specjałów.

 

GDAŃSK

Ma ponad tysiącletnią historię, leży u ujścia Motławy do Wisły, na Żuławach Wiślanych. Jest pięknym i klimatycznym miastem tworzącym wraz z Sopotem i Gdynią twór aglomeracyjny o nazwie Trójmiasto. Jest ponadto miastem wojewódzkim i ważnym portem handlowym. Gdańsk jest dużym miastem, szóstym, co do zaludnienia i siódmym pod względem wielkości w Polsce. Długowieczna historia Gdańska zaowocowała sporą ilością pięknych zabytków, częściowo odbudowanych po II wojnie światowej. Podziwiać więc można Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagenów, Wielki Młyn, Ratusz św. Katarzyny, Bazylikę Mariacką i wiele innych. Nie można zapomnieć także o odwiedzeniu Westerplatte, Twierdzy Wisłoujście oraz Oliwy. Warto także pospacerować wieczorem po Długim Targu, obejrzeć podświetlonego Neptuna, kupić pamiątkę i odpocząć gotyckich jednej z klimatycznych knajpek. 

 

GDYNIA

Odmiennie od Gdańska, Gdynia jest stosunkowo młodym miastem będący częścią Trójmiasta. Początek i impuls stanowiła potrzeba wybudowania portu handlowego oraz bazy marynarki wojennej. Intensywny napływ ludności i rozwój przemysłu sprawił, że Gdynia bardzo szybko przekształciła się z wsi w spore miasto. Dziś to drugie pod względem zaludnienia miasto w województwie pomorskim. O ile nie znajdziemy tu wielowiekowych zabytków, to jednak Gdynia nie jest całkiem pozbawiona uroku. Oferuje duże i atrakcyjne tereny spacerowe na samym morzem, tj. Molo Południowe oraz Skwer Kościuszki, gdzie cumuje Dar Pomorza i ORP Błyskawica. Na Molu Południowym można zwiedzić Akwarium Gdyńskie. Inne ciekawe miejsce to Nadbrzeże Pilotowe, skąd można oglądać okręty wojskowe. 

 

HEL

Miasto na cyplu helskim, które jest znanym ośrodkiem turystycznym i nadmorskim kąpieliskiem, przystanią rybacką, jachtową oraz portem żeglugi pasażerskiej. Sąsiaduje z Jastarnią i jak na dość małą miejscowość, całkiem sporo tu atrakcji. Można zwiedzić Muzeum Rybołówstwa, podziwiać widoki z latarni morskiej z 1942 roku, zabytkową zabudowę rybacką oraz zespół fortyfikacji z czasów II wojny światowej czy Muzeum Obrony Wybrzeża. Poza tym na turystów czeka Fokarium oraz promenada ze specjalnymi kładkami i barierkami za samym końcu cypla helskiego. Okolica ta jest też lubiana przez nurków, ponieważ można tu pod wodą oglądać wraki z czasów wojny. 

Bunkrowisko

Mierzeja Helska, dzięki swojemu położeniu od wieków naturalnie stanowiła strategiczną część obronną naszego kraju. A w okresie międzywojennym zbudowano tu szereg umocnień obronnych, w tzw. Rejon Umocniony Hel.

Dzięki temu dziś możemy oglądać tam zabytki militarne, dzięki którym obiekty wojskowe i stacjonujące tu statki były lepiej chronione. Wokół miasteczka Hel znajduje się sieć fortyfikacji, nieaktywne dziś baterie przeciwdesantowe i przeciwlotnicze oraz cała seria ciężkich schronów. Od lat 90-tych XX wieku wojsko stopniowo wycofuje się z tej okolicy, a odtajnione obiekty mogą tym samych być udostępniane zwiedzającym. Aby obiekty nie niszczały i nie zostały rozgrabione, władze uruchamiają coraz to nowe projekty i inicjatywy. Już dziś zwiedzanie dawnych bunkrów i fortyfikacji to fajna przygoda. Z pomocą dostępnych map można samodzielnie znajdować i oglądać kolejne obiekty. 

Fokarium

Od lat Fokarium stanowi jedną z ważniejszych atrakcji na cyplu helskim. Żyją tam foki bałtyckie, których życie i zwyczaje można obserwować. Fokarium jest czynne cały rok, jednak godziny zwiedzania zależne są od pory roku. Kompleks to trzy duże baseny oraz kilka mniejszych, gdzie odseparowuje się osobniki chore lub młode. Głównych zadaniem Fokarium jest działalność naukowa i badawcza, która ma za zadanie odtworzenie kolonii foki szarej. Cześć turystyczna działalności pozwala wesprzeć budżet placówki. 

Latarnia Morska Hel

W takie miejsce jak Półwysep Helski naturalnie wpisuje się latarnia morska. Znajduje się na terenie gminy Hel, na samym końcu cypla, a zarządzana jest przez Urząd Morski w Gdyni. Obiekt ma podstawę ośmiokąta i wysokość 41,5 metra. Świeci światłem o długości 18 mil morskich. Latarnia została odbudowana w 1942r, do dziś jest czynna, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy. 

Muzeum Rybołówstwa

Znajduje się w budynku, gdzie wcześniej mieścił się kościół ewangelicki. Można go znaleźć w samy centrum Helu, nieopodal portu i obejrzeć ciekawe ekspozycje. Poznamy tam historię Bałtyku, Mierzei Wiślanej, rybołówstwa w Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym. Obok budynku znajduje się ekspozycja wraków statków i zabytkowych przyrządów do połowu ryb wyłowionych przez rybaków

Port w Helu

Zbudowany w 1883 roku, ale pierwotnie stanowił jedynie miejsce do zakotwiczania kutrów. Został potem w XIX wieku mocno rozbudowany i dziś to duże baseny portowe i prawie 1700 metrów nadbrzeża. Jest tu też przystań  dla jachtów i dla statków wycieczkowych. Można tu obejrzeć imponujące jachty albo popłynąć stąd statkiem wycieczkowym bądź tramwajem wodnym

Wieża kierowania ogniem

Budowla znajduje się w Helu i jest częścią składową Rejonu Umocnionego. Została wybudowana przez Niemców w czasie II wojny światowej po zdobyciu Helu. Znajdowała się tu bateria Schleswig-Holstein. Obecnie na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, a w środku Muzeum Obrony Wybrzeża.

 

 

 

JASTARNIA

Największy kurort morski na Półwyspie Helskim, w którego skład wchodzi Jurata i Kuźnica oraz osiedle mieszkaniowe Syberia. Na turystów czeka tu aż sześć kąpielisk. Jastarnia, podobnie jak cały cypel helski, zabudowana jest zabytkowymi kaszubskimi domami i chałupami rybackimi. Poza leniuchowaniem na plaży lub, kiedy pogoda niedomaga, można tu co nieco pozwiedzać. Ciekawość budzą zawsze cztery schrony z czasów wojny umiejscowione przy plażach, wchodzące w skład Rejonu Umocnionego Hel. Można także pospacerować w porcie lub przystani lub zwiedzić piękny neobarokowy kościół z ciekawym, rybackim wystrojem, np. amboną w kształcie łodzi. W Jastarni funkcjonują także dwa muzea rybackie, latarnia morska, liczne restauracje, bary, kino oraz wesołe miasteczko. 

 

JASTRZĘBIA GÓRA

Miejscowość jest najdalej na północ wysuniętym miejscem w Polsce. Pomiędzy drzewami na klifie znajdziemy obelisk, gdzie wyryto odpowiednią informację i współrzędne. Obelisk nazywany jest Gwiazdą Północy i jest umownym miejscem, dostępnym dla turystów. Prawdziwy punkt jest niżej, na plaży, gdzie trudno jest dojść. Szacuje się, że Jastrzębia Góra jest dalej o 120m od Rozewia. Samo letnisko jest niewielkie, a jego wyjątkowość wynika ze znajdujących się tu widowiskowych, wysokich na 30 metrów, klifów. Plaże są tu wąskie i kamieniste, a wchodząc do wody także potykamy się o głazy. Brak szerokich, pięknych plaż wynagrodzi wyprawa do pobliskiej Karwi. Warto także zajrzeć na Przylądek Rozewie i zwiedzić wyjątkową latarnię

 

KUŹNICA

Ta zachodnia część Jastarni to przede wszystkim przystań morska, gdzie rozładowują się kutry. To także najwęższe miejsce na półwyspie, a tory kolejowe biegną tu najbliżej brzegu morskiego na całym polskim wybrzeżu.

 

SOPOT

Miasto wchodzące w skład Trójmiasta, a co ciekawe jest najmniejszym w Polsce miastem na prawach powiatu. Nasz znany, rodzimy kurort, który wszystkim automatycznie kojarzy się z kultowym molo oraz Operą Leśną. Sopockie molo jest najdłuższą tego typu konstrukcją drewnianą w Europie. Opera Leśna została zbudowana w 1909 roku jako miejsce na koncerty wagnerowskie, a dziś odbywają się tu imprezy kulturalne, np. znane festiwale. Na trenie Sopotu znajduje się zabytkowa latarnia morska i Trójmiejski Park Krajobrazowy. Sopot jest także miastem o statusie uzdrowiska. W znajdującym się tu w zakładzie balneologicznym można korzystać z kąpieli solankowych, dobrych na schorzenia reumatyczne, kardiologiczne, dróg oddechowych, nadciśnienie. Poza tym czeka na nas piękna plaża, urokliwe tereny zielone, mnóstwo pubów, kawiarni i restauracji i bogate życie nocne.

 

WŁADYSŁAWOWO

Miasto położone częściowo nad Morzem Bałtyckim a częściowo nad Zatoką Pucką. Jest tu bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, mnóstwo noclegów, pięć kąpielisk, port morski z falochronem służącym za molo oraz Nadmorski Park Krajobrazowy. Atrakcję stanowi także Ocean Park oraz Aleja Gwiazd Sportu. We Władysławowie znajduje się Centralny Ośrodek Sportu „Cetniewo”.

Ocean Park

Atrakcja znajduje się we Władysławowie. To park tematyczny związany ze światem podwodnym, zaaranżowany w postaci spacerów po dnie oceanu. Wrażenie robią modele żółwi, rekinów, delfinów, orek, a także wieloryb w skali 1:1. Można się wiele dowiedzieć o ich zwyczajach i o tym jak należy dbać o morskie środowisko. Poza poważną dydaktyką są tu panele przeznaczone dla małych dzieci oraz dodatkowe atrakcje jak ścianka wspinaczkowa i plac zabaw z trampolinami i zamkami. 

Ścieżka rowerowa

Na Półwyspie Helskim można pojeździć na rowerze w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody. Ścieżka ma długość 10 km i ciągnie się wzdłuż całego cypla.

 

KURS INSTRUKTORSKI VDWS

image031

 

WINDSURFING/KITESURFING

image243

 

Zatoka Pucka 

Wody zatoki opływają Półwysep Helski od południowej strony i jest częścią Morza Bałtyckiego. Zatoka Pucka podzielona jest na część wewnętrzną i zewnętrzną. Część wewnętrzna jest objęta ochroną Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, gdzie pod specjalnym nadzorem znajdują się ptaki żyjące na tym terenie. Zatoka Pucka to miejsce dla aktywnych, ponieważ jest świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, a ponadto wokół niej wiedzie malownicza ścieżka rowerowa. Tutaj też znajduje się najpopularniejszy w Polsce ośrodek do uprawiania kitesurfingu.

SZKOLENIA / TRENINGI - JURATA - POLSKA

ETAPY NAUKI WINDSURFINGU

  • Zabawy na desce i z żaglem
  • Wyciąganie żagla z wody
  • Pozycja na desce
  • Start - płynięcie do przodu
  • Obroty w miejscu na desce z żaglem
  • Sterowanie (ostrzenie, odpadanie)
  • Zwrot przez sztag + pływanie pod wiatr
  • Zwrot przez rufę
  • Pływanie z pasem trapezowym
  • Wchodzenie w ślizg
  • Używanie footstrapów
  • Carving - sterowanie stopami
  • Spin Out
  • Start z plaży
  • Start z wody
  • Pływanie po zawietrznej stronie żagla
  • Helikopter
  • Pływanie Switch-Stance
  • Bezślizgowe 360
  • Pływanie rogiem szotowym do przodu (Clew-First)
  • Pływanie statecznikiem do przodu
  • Ducking
  • Board 360
  • Sail-Body 360
  • Rufa ślizgowa ( Power Jibe)
  • Speed Jibe
  • Laydown Jibe
  • Duck Jibe
  • Bodydrag
  • Slizgowa 360-tka  (Carving 360)
  • Upwind 360
  • Skok (Chop Hop)
  • Vulcan (Air Jibe) na lewym i prawym halsie

W trakcie zajęć przekazywanych jest wiele treści teoretycznych z zakresu sprzętu, kierunków pływania, zasad pierwszeństwa i bezpieczeństwa na wodzie, taklowania (składania) sprzętu.

 

ETAPY NAUKI KITESURFINGU

  • Latawce
  • Bar
  • Deski
  • Trapez
  • Linki
  • Teoria dotycząca latawców, desek, barów, linek, używania trapezów, kapoku, kasku, pompki
  • Przygotowanie sprzętu - rozkładanie latawca
  • Składanie latawca - zwijanie latawca
  • Rozłożenie i przygotowanie baru
  • Zwijanie baru
  • Pompowanie komór
  • Noszenie napompowanego latawca
  • Obracanie napompowanego latawca
  • Pozostawianie napompowanego latawca
  • Podpięcie linek
  • Naprawa i konserwacja sprzętu
  • Teoria latania
  • Wiatr, okno wiatrowe
  • Zasady bezpieczeństwa
  • Znaki sygnalizacyjne
  • Zasady sterowania latawcem
  • Start latawca treningowego
  • Pilotowanie latawca treningowego
  • Awaryjne niwelowanie ciągu i odzyskiwanie latawca na lądzie
  • Startowanie i lądowanie latawca z partnerem
  • Przygotowanie latawca do zajęć w wodzie
  • Zasady bezpieczeństwa transportu i odpalania latawca podczas zajęć w wodzie
  • Przekazywanie latawca między partnerami
  • Start latawca z wody
  • Używanie systemów bezpieczeństwa
  • Odzyskiwanie latawca na płytkiej wodzie
  • Sterowanie latawcem w wodzie
  • Lądowanie latawca w wodzie
  • Zasady pierwszeństwa na wodzie
  • Poruszanie się z latawcem pod wiatr
  • Body dragi
  • Regulacja mocy latawca za pomocą systemu de-power
  • Kontrolowane skoki (bez deski)
  • Ćwiczenia startu z wody na plaży
  • Samodzielny start latawca na lądzie
  • Ćwiczenia startu z wody na plaży
  • Przygotowanie do startu na desce
  • Start z wody na desce
  • Zatrzymanie podczas halsu
  • Praca latawcem podczas pływanie
  • Akcja samoasekuracyjna
  • Odzyskiwanie deski w głębokiej wodzie
  • Trymowanie latawca
  • Pozycja podczas pływania
  • Halsowanie i pływanie pod wiatr
  • Zwrot z zatrzymaniem (przymoczeniem)
  • Zwrot z ześlizgiem
  • Skok prosty ollie
  • Skok
  • Przejście normal-switch
  • Pływanie switch
  • Przejści normal-switch podskokiem 180
  • Zwrot normal-switch i switch-normal

BAZY / CENNIK - JURATA - POLSKA

Do największych szkółek windsurfingu należą: MoloSurf (Chałupy 6), Funsurf (Keping Polaris i Chałupy), BoSport (Chałupy 3, Jurata), EasySurf (Chałupy 6), Surfpoint(Jastarnia), Szkoła Zdrowia(Jastarnia). Wszystkie szkółki na Półwyspie Helskim, obowiązkowo posiadają motorówki i zapewniają asekurację na wodzie, nie tylko swoim klientom, ale każdemu, kto potrzebuje pomocy.

Otwarte w 2011 roku Centrum wind & kite MOLO SURF jest odpowiedzią na zapotrzebowanie najbardziej wymagających klientów, od lat poszukujących zadowalających warunków do aktywnego uprawiania sportów wodnych nad Bałtykiem: wysokiego poziomu instruktażu, nowoczesnego sprzętu i odpowiedniego zaplecza wypoczynkowego. To miejsce pozwoli się Wam odprężyć i spróbować swoich sił w jednym z kultowych sportów wodnych pod okiem najlepszych instruktorów!

Ich misją jest stworzenie najlepszej bazy szkoleniowej windsurfingu i kitesurfingu w Polsce, którą charakteryzują wartości, jakimi kierują się w ich codziennej pracy:

 

- Bezpieczeństwo

- Najwyższy poziom szkolenia

- Nowoczesna infrastruktura

- Wyjątkowy komfort wypoczynku naszych klientów.

 

Unikalne rozwiązania projektu bazy w połączeniu z chilloutowym wyposażeniem sprawiają, że ich baza to także idealne miejsce do spotkań w gronie przyjaciół, organizacji eventów firmowych, czy zawodów sportowych.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - JURATA - POLSKA

Jurata charakteryzuje się ciekawym mikroklimatem – niskie opady, małe różnice temperatur, wysokie statystyki wiatrowe i największa w Polsce liczba dni słonecznych.

HOTELE W JURACIE W POLSCE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - JURATA - POLSKA

Półwysep Helski-Hel

To wyjątkowe miejsce w Polsce, mierzeja przypominająca w kształcie kosę lub gęsią szyję, utworzona z wydm porośniętych lasami. Wydmy zostały utworzone przez prądy morskie i wiatr. Na Mierzeję Helską składają się miejscowości Hel, Jastarnia i Władysławowo, których mieszkańcy żyją głównie z rybołówstwa i turystyki. Półwysep ma długość 34 km, od północy jest oblany wodami Morza Bałtyckiego a od południa Zatoką Pucką. Ten wąski pasek lądu jest częstym celem podróży turystów oraz zwolenników sportów wodnych. Półwysep Helski to ciekawe zabytki z czasów wojennych, klimatyczne miejscowości z niskimi domkami krytymi czerwoną dachówką oraz świetne warunki do surfowania.

Dojazd na Półwysep i transport na miejscu

Niezależnie od tego, z jakiego zakątka Polski ruszamy, należy kierować się na Trójmiasto. Dalej poprowadzą nas na półwysep znaki. Na początek mija się Rumię i Redę, Rekowo Górne, Widlino, Sławutkówko, Puck, Swarzewo, Władysławowo. Po wjeździe na cypel powitają nas kolejno Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i na końcu Hel. W sezonie trzeba wziąć poprawkę na długie korki.

Na miejscu można poruszać się swoim autem, ale można też skorzystać z miejscowej komunikacji, którą stanowią busy, pociągi, ale także tramwaj wodny. Tras jest kilka: Gdańsk-Hel-Gdańsk, Hel-Sopot-Hel, Gdańsk-Sobieszewo-Gdańsk, a przystanek dodatkowy to Jastarnia. Tramwaj wodny cieszy się dużą popularnością, jako atrakcja, ale także jako alternatywa dla ogromnych korków. Wiele osób wybiera dojazd pociągiem do Sopotu lub Gdańska i przesiada się potem właśnie na tramwaj wodny. Inną ciekawostką transportową jest Wojskowa Kolejka Wąskotorowa, jedyna taka w Polsce. Kiedyś służyła do transportu wojskowego, a po wojnie została odtajniona i udostępniona cywilom.

Ceny

Ceny, jak to w naszych nadmorskich okolicach, zależą od tego jak wielki jest w nich ruch turystyczny i jaka jest pora roku. Popularne miejscowości, jak Jastarnia czy Władysławowi to wyższe ceny pamiątek i dań w restauracjach, a także noclegów. Mniejsze jak Kuźnica czy Chałupy dają możliwość znalezienia nieco tańszych kwater, a i przysłowiowa rybka kosztuje nieco mniej.

 

Noclegi

Na Półwyspie Helskim znajduje się kilka hoteli, ale domeną naszych nadmorskich miejscowości są kwatery w mniejszych lub większych pensjonatach. Dużą popularnością cieszą się też trzy tutejsze kampingi, w Jastarni, Helu i Chałupach.

Kuchnia. Półwysep Helski to części regionu kaszubskiego i taka też kuchnia tutaj króluje. A kuchnia ta korzysta głównie z dobrodziejstw lasów, morza, jezior i pól. Na stole króluje ryba, podawana na różne sposoby, a jedną z tradycji kulinarnych jest zasalanie ryb w beczkach, jako zapas na zimową porę. Dziedzictwem kulinarnym w tym temacie jest tradycyjna zupa rybna. Potrawy kaszubskie są proste i zwykle tanie w wykonaniu, poza rybami używa się tu dodatków z gryki, brukwi, grochu i marchwi, mleka i maślanki, czyli właśnie tanich produktów. Poza kuchnią kaszubską znajdziemy tu także smaki i ulubione dania Polaków zapożyczone z innych krajów.

 

Muzyka

Kaszubi, także ci zamieszkujący Półwysep Helski, od wieków mieli upodobanie do muzyki. Śpiewały gospodynie przy pracy, rybacy na morzu i rolnicy na polu. Przekazywali sobie utwory z ust do ust lub poprzez wędrownych bardów. Muzyka kaszubska to pochwała przyrody, życia, piękna kobiet, ale także pieśni patriotyczne. W tym regionie popularne zawsze było grupowe śpiewanie i tańce, często obrzędowe. Warto zauważyć, że Kaszubi mają swój osobny hymn. Dla turystów organizowane są pokazy tańców i pieśni, które są dość egzotyczne, ponieważ nie będąc Kaszubem, nie da się zrozumieć ani słowa.

Inny rodzaj muzyki, który można usłyszeć w knajpach i innych miejscach to oczywiście muzyka żeglarska, czyli szanty. To muzyka sprzyjająca biesiadowaniu, bo utwory zachęcają do grupowego śpiewania i niesamowicie wciągają.

 

Ludność

Większość ludności na Półwyspie Helskim to Kaszubi. Ponieważ to ludność przygraniczna, toteż na przestrzeni wieków przynależała ona do różnych krajów. Stąd też duży stopień germanizacji wśród tej ludności, a ustalenie stopnia przynależności do Polski stanowi spory problem. Od lat coraz częściej rezygnuje się z definiowania tego problemu i uznaje się Kaszubów jako ludność etniczną. Oni sami podkreślają często, że mają podwójną tożsamość- Kaszubską i Polską.

 

Klimat

Największy wpływ na klimat na Półwyspie ma oczywiście Morze Bałtyckie. Zimy są łagodne, a lata niezbyt upalne. Charakterystyczne są wyższe temperatury jesienią niż wiosną. Ten wąski pasek ziemi, pomimo niezbyt dużych opadów w ciągu roku, cieszy się dużą wilgotnością dzięki parującej wodzie morskiej. Zmorą mogą być hulające tu porywiste wiatry sztormowe oraz zmienność pogody. 

Opinie uczestników

    Wyraź swoją opinię

    *
    *

    Dodaj avatar:

    Nie wygrano pliku

    *

    * Pola wymagane

    Polecamy

    Centrum rezerwacji

    wyszukiwarka

    producenci

    wyświetl produkty
    wybranego producenta

    Wybierz producenta<

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

    i weź udział w niepowtarzalnej podróży
    po świecie windsurfingu!
    Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
    ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
    Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

    Trwa zapis na newsletter


    Copyright 2014 - 2024

    © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

    Powered by