Wyjazdy-El Tur Egipt-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Warunki wietrz
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Vasiliki 2024 FAMILY CAMP

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  VASILIKI 2024 - FAMILY CAMP
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
Powrót

Przewodniki

EL TUR

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - EL TUR - EGIPT

El Tur (dawniej Raithu) to stolica administracyjna Synaju Południowego, leżąca na półwyspie Synaj, nad Morzem Czerwonym. Leży w strefie passatów, co czyni to miejsce popularnym spotem wind- i kitesurfinfowym. Półwysep Synaj jest "azjatycką" częścią Egiptu.

Niemal cała powierzchnia półwyspu pokryta jest pustynią.

El Tur nie jest wielkim kurortem, lecz zwykłym miastem, zgodnie zamieszkiwanym przez Beduinów oraz ludność chrześcijańską. Panuje tu spokój i pokojowa atmosfera koegzystencji. Niezbyt rozbudowana baza noclegowa sprawia, że jest to idealne miejsce dla osób nieprzepadających za turystyczną atmosferą. Piaszczysta plaża nie jest zatłoczona.

 

El Tur to przede wszystkim windsurfing. Jest bardzo uniwersalnym spotem, oferującym kilka rodzajów warunków – płaska woda do freestyle'u, bump&jump oraz wspaniałe fale do jazdy, co nie jest wcale powszechne w Egipcie, słynącym z płaskich lagun do nauki i freeride'u.  

Miejscowość leży w strefie passatów, więc wieje tu nieźle przez większość roku, najlepiej od kwietnia do września. Wybrzeże tworzy tutaj zatokę, którą można podzielić na mniejsze akweny. Wiatr side off shore, z lewej strony, równy i stabilny. Można pływać w głównej zatoce – z płaską, lecz głębszą wodą (nawet od brzegu do brzegu) oraz w płytkiej lagunie po drugiej stronie cypla. Przy wejściu do zatoki większe fale (ok 1-1,5m) lub chop. Baza organizuje też wyprawy w miejsce położone kilka kilometrów od hotelu, gdzie docierają fale z otwartego morza, wysokie nawet na ponad dwa metry – jeśli zamarzy nam się wave w Egipcie, to jest właściwe miejsce.

El Tur to miejscówka dla ludzi szukających odpoczynku od tłumów. Każdy znajdzie tu mnóstwo przestrzeni dla siebie.

Zatoka jest wolna od zagrożeń, uważać trzeba jedynie na przepływające czasem kutry lub innych pływających.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - EL TUR - EGIPT

Jak dotrzeć?

Najlepiej samolotem czarterowym lub rejsowym do Sharm El Sheikh, stamtąd transfer autobusowy.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EL TUR - EGIPT

W El Tur możemy nie tylko plażować, ale oczywiście nurkować – korzystając z miejscowego centrum nurkowego.

Półwysep Synaj to jednak przede wszystkim miejsce o niesamowicie bogatej historii, ważne dla trzech największych religii świata – chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

Najbardziej znanym obiektem, który koniecznie trzeba odwiedzić będąc na półwyspie, jest Góra Mojżesza czyli Góra Synaj liczącą 2285m n.p.m., druga pod względem wysokości góra półwyspu (najwyższa jest góra Św. Katarzyny, mająca aż 2637 m n.p.m.). Według chrześcijan, to tu Mojżesz otrzymał słynne tablice z X przykazaniami. Na górę można wejść dwoma szlakami – bardziej łagodną Ścieżką Wielbłądzią lub stromymi Schodami Pokutnymi. U podnóża góry znajduje się Klasztor Św. Katarzyny, najstarszy w Egipcie, działający nieprzerwanie od VI wieku. Klasztor został wybudowany w miejscu, gdzie do Mojżesza przemówił Bóg, przyjmując postać gorejącego krzewu. Ów krzew symbolizuje drzewko, zdobiące dziedziniec klasztoru. Ciekawostką jest fakt, iż na terenie klasztoru znajduje się meczet z minaretem, którego istnienie prawdopodobnie uchroniło cały kompleks przed zniszczeniem przez muzułmanów.

Monastyr słynie z niezwykle bogatej biblioteki, dorównującej zbiorom watykańskim.

Jeśli chcemy ponurkować w najpiękniejszych miejscach świata – jedźmy do Parku Narodowego Ras Muhammad, w pobliżu Sharm El Sheikh, ok. 70 km na południe od El Tur (na południowym krańcu półwyspu Synaj). Ma on. ok. 400 km2 powierzchni i obejmuje pustynne wybrzeże (gdzie żyje wiele pustynnych lisów, fenków i drapieżnych ptaków) oraz wody Morza Czerwonego, obfite w liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym lasy namorzynowe oraz rafy koralowe.

Warto również zobaczć wody wokół wybrzeża Wyspy Tiran, znajdującą się u "wylotu" zatoki Aquaba (między półwyspem a kontynentem azjatyckim). Wyspa należy do Arabii Saudyjskiej i wstęp na nią jest zabroniony, ale nurkowanie w pobliskich rafach już nie. Zobaczymy tu nie tylko delfiny, liczne gatunki kolorowych ryb oraz roślin rafy koralowej, lecz również wraki statków, które spoczywają w tych strategicznych politycznie i gospodarczo wodach.

Wybierzmy się również do Taby – beduińskiego miasta w północnej części Zatoki Aquaba, gdzie znajduje się przejście graniczne na granicy z Izraelem. Istnieje tam forteca krzyżowców z XII w znajdująca się na Wyspie Faraona (7 km od miasta, na Zatoce Aquaba). W Tabie znajduje się wiele hoteli, jak również kasyno i pustynne pole golfowe oraz centrum wakeboardingu. Na wakacje przybywa tu wielu obywateli Izreala, od kiedy sytuacja polityczna tego miejsca jest w miarę ustabilizowana. Wcześniej miasto znajdowało się na spornym terytorium.

Oferta biur turystycznych często obejmuje również Kolorowy Kanion w górach półwyspu oraz Ain Khudra – oazę beduińską w pobliżu Kanionu.

Jeśli podróżujemy z dziećmi, z pewnością największą frajdę sprawi im wielki aquapark w Sharm El Sheikh, z licznymi basenami, ponad trzydziestoma zjeżdżalniami, wodospadami, pontonami do zjeżdżania i wieloma innymi wodnymi atrakcjami.

Warto również wyjechać poza sam półwysep i zobaczyć niesamowitą Petrę – na terytorium Jordanii (graniczy od wschodu z Izraelem, zaś z Egiptem tylko przez wody Zatoki Aquaba). Jest to miasto wykute w skałach przez Nabatejczyków prawdopodobnie już w VI w p.n.e., a lata jego świetności przypadły na okres od III w p.n.e. do I w n.e.; w tym okresie miasto znalazło się na szlaku komunikacyjnym i handlowym między Indiami a Egiptem, a od pewnego momentu stało się sojusznikiem Imperium Rzymskiego. Petra podupadła, gdy ostatecznie została zdobyta przez Arabów. Do miasta prowadzi droga przez kanion As-Sik. Petra zachwyca precyzją wykonania skalistych budowli, z których najsłynniejsza to Khazneh zwana Skarbcem Faraona.

W rejonie Zatoki Sueskiej znajdują się stare, koptyjskie klasztory – Św. Antoniego z IV w n.e. (w pobliżu groty, w której ten święty mieszkał jako pustelnik) i Św. Pawła.

Pamiętajmy, że jeśli dysponujemy płatną wizą egipską, gdy wyjeżdżamy poza terytorium Egiptu, straci ona ważność i po powrocie na półwysep otrzymamy jedynie bezpłatną wizę "synajską", przez co stracimy możliwość wstępu do "afrykańskiej" części Egiptu. Zatem jeśli planujemy odwiedzić Kair czy Luksor, zróbmy to przed wycieczką do Petry, nie odwrotnie, Petrę najlepiej zostawić sobie na koniec. Nie ma to znaczenia, jeśli odwiedzamy tylko półwysep i nie mamy w planach odwiedzania "afrykańskiego" Egiptu. Warto o tym pomyśleć, gdyż Kair i jego okolice to miejsce wyjątkowe w skali światowej. Stolica Egiptu to rozległa metropolia, największy ośrodek arabskiego świata, Miasto Tysiąca Minaretów. W Kairze obiektów i miejsc wartych uwagi jest tak wiele, że nie sposób wspomnieć choćby połowę w krótkim przewodniku. Trzeba pamiętać, że to miejsce mające setki lat historii, w którym przenikają się kultury i religie.

Wycieczki często zabierają turystów do Muzeum Egipskiego, w którym oglądać można mumie, posągi faraonów i królowych, egipskich bogów oraz skarby pochodzące z grobowców władców Egiptu. Niesamowita jest również dzielnica koptyjska. To stara część miasta, powstała w czasach "łączących" okres panowania faraonów z okresem po narodzinach islamu, gdy miasto zostało podbite przez muzułmanów. Mieszka tu społeczność koptyjska (chrześcijanie) i żydowska, można tu zwiedzać wiele pięknych i starych kościołów i synagog, m.in. synagogę Ben Ezry, kościół Zawieszony (z III w n.e.), Kościół Najświętszej Dziewicy czy Kościół Św. Jerzego.

Nie sposób przegapić górującej nad miastem Cytadeli Kairskiej, zbudowanej w XII wieku, w której obecnie mieści się kompleks muezalny oraz mnóstwo meczetów, a która przez 700 lat była siedzibą władców Egiptu. Aby poczuć arabski klimat miasta, należy wybrać się do dzielnicy islamskiej – i zgubić się w krętych, wąskich i zatłoczonych uliczkach (koniecznie przejść się średniowieczną ulicą Muizz), odwiedzić tutejsze targowiska (warto zobaczyć nie tylko słynny Khan El Khalili, lecz również Targ Namiotów).

Jeśli intryguje nas nocne życie miasta, najlepiej zaznać go nad brzegiem Nilu i popłynąć w rejs jedną z licznych łodzi, pełniących funkcję nocnych klubów i oferujących rozrywki na każdą kieszeń - od  tych najtańszych (wybieranych przez miejscowych, gwarantujących najbardziej gwarną i roztańczoną zabawę) poprzez prawdziwie ekskluzywne.

Poszukiwacze egzotyki i lokalnych osobliwości, muszą wybrać się do Miasta Umarłych. W samym Kairze żyje ok. 7 mln ludzi (nie licząc oczywiście całej aglomeracji, która ma niemal trzy razy tyle mieszkańców), a jedna trzecia z nich zamieszkuje teren cmentarza. Są to ubodzy, często usunięci z ich domostw w Kairze, podczas jego urbanizacji lub lokalni imigranci z terenów wiejskich, poszukujący pracy. Mieszkają w grobowcach, ale również w nowopowstałych domkach, budowanych tu nielegalnie. Ich obecność na cmentarzach nie jest w żaden sposób rejestrowana, ale powszechnie akceptowana przez władze i pozostałych mieszkańców miasta.

Standardowe wycieczki nie obejmują swoim programem nie tylko Miasta Umarłych, ale również Miasta Śmieciarzy – dzielnicy, której mieszkańcy zajmują się sortowaniem przywiezionych tu śmieci. Będąc w tej okolicy możemy jednak, prócz ubóstwa i slumsów, zobaczyć prawdziwy ukryty skarb Kairu – sześć podziemnych kościołów wykutych w skałach wzgórz Mokattam.

Ozdobą zakurzonego i zatłoczonego Kairu jest Al Azhar Park – oaza zieleni między dzielnicą islamską a Miastem Umarłych. Można tu znaleźć palmy, oczka wodne, wodospady, rzeczki, plac zabaw dla dzieci oraz restauracje. Przede wszystkim miejsce słynie jednak ze spektakularnego widoku na miasto.

Jeśli jesteśmy w Kairze, musimy oczywiście odwiedzić również Gizę, w której znajduje się jeden z siedmiu cudów świata – piramida Cheopsa oraz inne, nie mniej słynne i okazałe piramidy. Ich ogrom można docenić, oglądając codzienne pokazy pod hasłem "Światło i dźwięk", kiedy to po zmroku wyświetlane są na ścianach piramid naturalnej wielkości wizerunki innych, najbardziej znanych na świecie obiektów – co pozwala nam porównać ich rozmiary.

W Gizie, prócz piramidy Cheopsa, obejrzymy również piramidę Mykerinosa czy Chefrena. Obok tej ostatniej stoi Wielki Sfinks, nie mniej słynny niż same piramidy. Prócz największych piramid, w Gizie jest też grupa mniejszych grobowców i piramid.

Piramidy znajdziemy jednak nie tylko w Gizie. Stosunkowo niedawno odkryto kolejną piramidę w okolicach Sakkary. Oczywiście nie jest to pierwsza piramida w tej miejscowości. Najsłynniejszą budowlą tego typu jest w Sakkarze schodkowa piramida Dżesera.

W okolicach Kairu znajduje się również Memfis, które warto odwiedzić, by zobaczyć imponujące posągi Ramzesa II w miejscowym muzeum, czy poznać metodę wytwarzania papirusu.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - EL TUR - EGIPT

 

HOTELE EL TUR

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - EL TUR - EGIPT

Wizy

Dla turystów z Polski wymagana jest wiza, jednak, w odróżnieniu od afrykańskiej części Egiptu, półwysep Synaj możemy odwiedzić "bezpłatnie". Wizę otrzymamy na lotnisku, wystarczy wpisać w formularzu adnotację SINAI ONLY (maksymalnie na 14 dni pobytu). Niestety, jeśli z półwyspu chcemy zrobić sobie wycieczkę do Kairu czy Luksoru, musimy zapłacić za wizę standardowe 25 USD, jak wszyscy turyści udający się do afrykańskiej części kraju. Wybierając się na półwysep, koniecznie trzeba sprawdzić, które z atrakcji możemy zwiedzać bez płatnej wizy, gdyż może sie okazać, że mimo iż nie mamy w planach opuszczania półwyspu, i tak będzie ona wymagana.

Paszport ważny musi być przez jeszcze minimum sześć miesięcy.

Jeśli podróżujemy z dziećmi – pamiętajmy, że muszą one mieć swój własny paszport.

 

Dla osób odwiedzających "afrykańską" część Egiptu wiza kosztuje obecnie 25 USD i jest wydawana na lotnisku. Jest wydawana na okres trzydziestu dni.

 

Ambasada polska w Egipcie znajduje się w Kairze - Kair Sh. Aziz Osman 5, Zamalek, Tel. (0020) 27359583, 27367456.

 

Waluta

W Egipcie walutą jest funt egipski (EGP lub LE).

1 funt egipski to ok 0,46 złotego. Ceny piwa lub przekąsek nie różnią się znacząco od tych w Polsce. Napiwki są ogólnie przyjętą normą.

 

 

Kuchnia i zdrowie

W Egipcie mamy okazję zjeść niedrogo i bardzo smacznie. Niezbędnym składnikiem podawanym do każdego posiłku jest chleb typu pita – pusty w środku, tak by można było wypełnić go jedzeniem. Je się tu większość znanych nam mięs, z wyjątkiem wieprzowiny, zabronionej muzułmanom. Tradycyjne potrawy egipskie to na przykład foul czyli fasola przyrządzona na tłuszczu, najczęściej podawana w sosie pomidorowym, taameja – kotlety z fasoli, mahszi czyli coś w rodzaju gołąbków – mięso z ryżem, z tą różnicą, że najczęściej zawija je się w liście winogron. Często używany jest sezamowy sos tahini. Egipcjanie, prócz mięsa, jedzą dużo warzyw – pomidorów, fasoli, bakłażanów, ogórków, itd. oraz owoców.  Należy pamiętać o dokładnym myciu owoców oraz piciu wyłącznie wody butelkowanej lub przegotowanej, ze względu na duże ryzyko biegunek i zatruć.

Nie są wymagane szczepienia.

Kultura i język

Egipt to przede wszystkim kraj islamski i od turystów wymagany jest szacunek dla tutejszych zwyczajów. Przede wszystkim dotyczy to stroju, zachowania kobiet oraz kwestii jedzenia i picia. Zazwyczaj latem w Egipcie przez miesiąc trwa Ramadan – muzułmański post. W tym czasie wierni nie mogą jeść ani pić przez cały dzień, dopiero po zachodzie słońca zasiadają do wspólnego posiłku (iftar). Dobrze jest zatem nie afiszować się w te dni z jedzeniem czy papierosem na ulicy, gdyż będzie to niegrzeczne wobec muzułmanów.

Kobiety podróżujące samotnie czy przechadzające się po ulicach miast bez męskiego towarzystwa, muszą przygotować się na zaczepki ze strony mężczyzn. Muzułmanie przywiązani do tradycji nie pozwalają swoim żonom, córkom czy narzeczonym na samotne spacery, dlatego zaczepiając kobiety z Zachodu, pokazują brak akceptacji dla naszych "rozwiązłych" obyczajów, trochę jakby chcieli nauczyć nas moralności.

Absolutną koniecznością jest odpowiedni strój, gdy odwiedzamy miejsca kultu religijnego – ramiona i nogi nie powinny być odkryte (zarówno u kobiet jak i mężczyzn), kobiety powinny mieć również zakryte włosy. Warto stosować się do tego zakazu również podczas zwykłych spacerów po mieście, gdyż dzięki temu nie narazimy się na nieprzyjazne spojrzenia miejscowych (oczywiście nie dotyczy to plaży czy ulic typowych kurortów, gdzie panuje swobodniejsza atmosfera). Nie jest to pozbawione sensu również ze względów praktycznych – słońce grzeje naprawdę mocno i warto jest oslaniać skórę przed jego działaniem.

Pogoda

Sucho i gorąco latem, zimą bardzo ciepło w ciągu dnia, lecz noce mogą być zimne (nawet ok. 10 stopni). W  Morzu Czerwonym można kąpać się cały rok, jednak w najzimniejsze dni z pewnością podczas kąpieli będą nam towarzyszyć wspomnienia z zimnego, nadbałtyckiego lata.

Czas

Do czasu polskiego należy dodać jedną godzinę. Przed wylotem należy upewnić się, jaki jest aktualny czas w Egipcie, gdyż zmiany czasu w tym kraju nie pokrywają się ze zmianami czasu w Polsce. Można to zrobić tutaj: http://24timezones.com/czas_na_swiecie2.php

Prąd

Napięcie i wtyczki jak w Polsce.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by