Przewodnik - Marsa El Alam Egipt- Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu i kitesurfingu
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Szkolenie Wind Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2021
  Szkolenie windsurfingowe na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 3
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
 • Kurs WIND Lefkada 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-09-2021
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2021
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  27-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Wrzesień 2021 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  23-09-2021
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2021
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  17-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  10-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  13-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
Powrót

Przewodniki

MARSA EL ALAM

 • MARSA EL ALAM
 • MARSA EL ALAM

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - MARSA EL ALAM - EGIPT

Marsa El Alam to kurort w Egipcie, nad Morzem Czerwonym (Riwiera Egipska), 270 km na południe od Hurghady.

Baza hotelowa i gastronomiczna rozwija się w tej dawnej osadzie rybackiej z roku na rok. Na północ od miejscowości możemy zamieszkać nawet w ekologicznych, kamiennych domach. Piękne, ciągle niezatłoczone plaże, przejrzysta i ciepła woda oraz otoczenie pięknych szczytów górskich sprawiają, że Marsa Al Alam przeżywa prawdziwy rozkwit.

Spot

Marsa El Alam to stosunkowo nowy spot windsurfingowy.

Charakterystyczne cechy to płaska, płytka woda lub niewielki chop.

Wiatr – side shore z lewej, od 4 do 8 Bft, równy.  Za sezon uważa się okres między kwietniem a grudniem, aczkolwiek najlepiej przyjechać tu latem.

Plaża piaszczysta, lecz przydadzą się buty, ze względu na muszelki lub kawałki rafy.

Kite: Zasadniczo wyróżnia się tu dwa spoty dla kajciarzy, oba znajdują się w Zatoce El Nabaa. Pierwszy spot to tak zwana Giant Bay – z niewielkimi falami dla zaawansowanych, osłonięta od większych fal przez Potato Reef – pas rafy chroniący zatokę. Drugi spot to Baby Bay z płytką, płaską wodą dla początkujących i średniozaawansowanych, chcących w spokoju ćwiczyć i udoskonalać wybrane ruchy. 

 

Marsa El Alam Spot Windsurfing Session Club Mistral Egipt

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - MARSA EL ALAM - EGIPT

Jak dotrzeć?

Do Egiptu najlepiej dostać się samolotem rejsowym lub czarterowym, w Marsa el Alam znajduje się międzynarodowe lotnisko.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - MARSA EL ALAM - EGIPT

Marsa El Alam Miasto - krótki filmik pokazowy - Marsa El Alam City Egypt Short Movie

 

Snorkeling w Marsa El Alam-nagranie rafy koralowej-Coral reef recording movie Egypt

Miejscowość jest coraz bardziej znana jako baza nurkowa – tutejsze rafy koralowe słyną ze swojego  bogactwa i kolorów, nie są również zniszczone przez działalność człowieka. Nawet jeśli nie mamy doświadczenia w nurkowaniu, możemy próbować snorkelingu czyli nurkowania powierzchniowego, aczkolwiek nurkowania głębinowego również możemy się tu nauczyć, korzystając z pobytu nad czystym i ciepłym Morzem Czerwonym. Najpopularniejsze miejsca do nurkowania to Rafa Samadai (Dolphin House), gdzie najprawdopodobniej uda nam się spotkać delfiny, Abu Dahab, Abu Dabab (w pobliżu ekologicznej bazy noclegowej) Elphinstone – ostatnie polecane doświadczonym nurkom, ze względu na silne prądy morskie.

Prócz plażowania i nurkowania, Marsa al Alam oferuje okoliczne atrakcje, które można oglądać wybierając się na zorganizowane lub indywidualne wycieczki. Przede wszystkim – rezerwat Wadi al Gemal czyli Dolina Wielbłądów – pas wybrzeża około 60-kilometrowej długości, obejmujący wyspy Wadi Gemal, namorzyny, rafę koralową oraz góry i suche koryto rzeki.

Warto wybrać się również na wyspy Qulaan, słynące z wyjątkowo białego piasku i rajskich widoków – oraz oczywiście doskonałych warunków do snorkelingu.

Interesującym miejscem jest także port w Barnis (145 km na południe), gdzie znajdują się ruiny starożytnego portu Berenice Tryglodytica (który obsługiwał statki wożące luksosowe towary z Chin i Indii), ruiny świątyni Serapisa oraz Muzeum Beduińskie.

Obowiązkowym punktem wszystkich podróżujących po Egipcie jest Luksor. W Luksorze i okolicach zobaczymy słynne Kolosy Memnona, świątynię królowej Hatszepsut, świątynię Karnak, świątynię Luksor oraz oczywiście słynną Dolinę Królów (w tym grobowiec Tutenhamona) i wiele innych zabytków starożytnej cywilizacji egipskiej. Gdy przybędziemy do Luksoru, możemy spodziewać się sporej grupy naganiaczy hotelowych, jednak warto jest rozejrzeć się i wybrać mniejszy, rodzinny pensjonat, który daje okazję do przyjrzenia się, jak wygląda życie zwykłych ludzi w Egipcie.

Jeśli mamy nieco więcej czasu, zróbmy również wyprawę do Abydos i Dendery.

Miastem, które z pewnością nas zachwyci i pokazuje nieco inne oblicze Egiptu (dzieki wyraźnym wpływom nubijskim) jest słynący z wyjątkowo suchego klimatu Asuan. Tu została zbudowana Wielka Tama Asuańska, która uregulowała poziom wody w Nilu i zapobiega powodziom. W rejonie tego miasta trzeba zobaczyć miejscowość Abu Simbel, nad brzegiem Jeziora Nasera (sztuczny zbiornik powstały po zbudowaniu tamy asuańskiej), gdzie znajdują się dwie świątynie – większa poświęcona jest bogom słońca – Amonowi-Re oraz Re-Horachte oraz Ptahowi, zaś mniejsza została zbudowana dla bogiń Hathor i Nefertari. Ciekawostką jest fakt, że świątynie te zostały w całości położone o kilkadziesiąt metrów wyżej – aby zapobiec ich zalaniu przez wody Nilu, po zbudowaniu tamy w Asuanie. Inne atrakcje w tej okolicy to świątynia Izydy na wyspie Agilkia (przeniesionej z wyspy File, zalanej po budowie tamy) oraz świątynia Mandulisa oraz Ramzesa II na wyspie Kalabsze.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - MARSA EL ALAM - EGIPT

HOTELE W MARSA ALAM

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - MARSA EL ALAM - EGIPT

Waluta

W Egipcie walutą jest funt egipski (EGP lub LE).

1 funt egipski to ok 0,46 złotego. Ceny piwa lub przekąsek nie różnią się znacząco od tych w Polsce. Napiwki są ogólnie przyjętą normą.

 

Paszport/wizy

Wiza egipska kosztuje obecnie 25 USD i jest wydawana na lotnisku. Jest wydawana na okres trzydziestu dni. Należy pamiętać, by ważność paszportu w chwili przylotu do Egiptu był ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy. Jeśli podróżujemy z dziećmi – pamiętajmy, że muszą one mieć swój własny paszport.

Ambasada polska w Egipcie znajduje się w Kairze - Kair Sh. Aziz Osman 5, Zamalek, Tel. (0020) 27359583, 27367456.

 

Kuchnia i zdrowie

W Egipcie mamy okazję zjeść niedrogo i bardzo smacznie. Niezbędnym składnikiem podawanym do każdego posiłku jest chleb typu pita – pusty w środku, tak by można było wypełnić go jedzeniem. Je się tu większość znanych nam mięs, z wyjątkiem wołowiny, zabronionej muzułmanom. Tradycyjne potrawy egipskie to na przykład foul czyli fasola przyrządzona na tłuszczu, najczęściej podawana w sosie pomidorowym, taameja – kotlety z fasoli, mahszi czyli coś w rodzaju gołąbków – mięso z ryżem, z tą różnicą, że najczęściej zawija je się w liście winogron. Często używany jest sezamowy sos tahini. Egipcjanie, prócz mięsa, jedzą dużo warzyw – pomidorów, fasoli, bakłażanów, ogórków, itd. oraz owoców.  Należy pamiętać o dokładnym myciu owoców oraz piciu wyłącznie wody butelkowanej lub przegotowanej, ze względu na duże ryzyko biegunek i zatruć.

Nie są wymagane szczepienia.

Kultura i język

Egipt to przede wszystkim kraj islamski i od turystów wymagany jest szacunek dla tutejszych zwyczajów. Przede wszystkim dotyczy to stroju, zachowania kobiet oraz kwestii jedzenia i picia. Zazwyczaj latem w Egipcie przez miesiąc trwa Ramadan – muzułamański post. W tym czasie wierni nie mogą jeść ani pić przez cały dzień, dopiero po zachodzie słońca zasiadają do wspólnego posiłku (iftar). Dobrze jest zatem nie afiszować się w te dni z jedzeniem czy papierosem na ulicy, gdyż będzie to niegrzeczne wobec muzułmanów.

Kobiety podróżujące samotnie czy przechadzające się po ulicach miast bez męskiego towarzystwa, muszą przygotować się na zaczepki ze strony mężczyzn. Muzułmanie przywiązani do tradycji nie pozwalają swoim żonom, córkom czy narzeczonym na samotne spacery, dlatego zaczepiając kobiety z Zachodu, pokazują brak akceptacji dla naszych "rozwiązłych" obyczajów, trochę tak, jakby chcieli nauczyć nas moralności.

Absolutną koniecznością jest odpowiedni strój, gdy odwiedzamy miejsca kultu religijnego – ramiona i nogi nie powinny być odkryte (zarówno u kobiet jak i mężczyzn), kobiety powinny mieć również zakryte włosy. Warto stosować się do tego zakazu również podczas zwykłych spacerów po mieście, gdyż dzięki temu nie narazimy się na nieprzyjazne spojrzenia miejscowych (oczywiście nie dotyczy to plaży czy ulic typowych kurortów, gdzie panuje swobodniejsza atmosfera). Nie jest to pozbawione sensu również ze względów praktycznych – słońce grzeje naprawdę mocno i warto jest oslaniać skórę przed jego działaniem.

Pogoda

Sucho i gorąco latem, zimą bardzo ciepło w ciągu dnia, lecz noce mogą być zimne (nawet ok. 10 stopni). W  Morzu Czerwonym można kąpać się cały rok, jednak w najzimniejsze dni z pewnością podczas kąpieli będą nam towarzyszyć wspomnienia z zimnego, nadbałtyckiego lata.

Czas

Do czasu polskiego należy dodać jedną godzinę. Przed wylotem należy upewnić się, jaki jest aktualny czas w Egipcie, gdyż zmiany czasu w tym kraju nie pokrywają się ze zmianami czasu w Polsce. Można to zrobić tutaj: http://24timezones.com/czas_na_swiecie2.php

Prąd

Napięcie i wtyczki jak w Polsce.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie