Przewodnik - Marsa El Alam Egipt- Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu i kitesurfingu
  • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

    Zobacz ofertę
    05-12-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
  • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

    Zobacz ofertę
    28-11-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
  • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    26-09-2024
    Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    17-10-2024
    SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
  • SOMA BAY 2024

    Zobacz ofertę
    03-10-2024
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
  • MAURITIUS

    Zobacz ofertę
    07-09-2024
    MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA  SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
  • Windsurfing LISTOPAD 2024

    Zobacz ofertę
    07-11-2024
    Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
  • Jesień 2024 SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    10-10-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
  • WIND w Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    31-10-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
  • Szkolenia WIND Vassiliki

    Zobacz ofertę
    13-09-2024
    Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
  • Wind w Soma Bay'24

    Zobacz ofertę
    24-10-2024
    SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
Powrót

Przewodniki

MARSA EL ALAM

  • MARSA EL ALAM
  • MARSA EL ALAM

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - MARSA EL ALAM - EGIPT

Marsa El Alam to kurort w Egipcie, nad Morzem Czerwonym (Riwiera Egipska), 270 km na południe od Hurghady.

Baza hotelowa i gastronomiczna rozwija się w tej dawnej osadzie rybackiej z roku na rok. Na północ od miejscowości możemy zamieszkać nawet w ekologicznych, kamiennych domach. Piękne, ciągle niezatłoczone plaże, przejrzysta i ciepła woda oraz otoczenie pięknych szczytów górskich sprawiają, że Marsa Al Alam przeżywa prawdziwy rozkwit.

Spot

Marsa El Alam to stosunkowo nowy spot windsurfingowy.

Charakterystyczne cechy to płaska, płytka woda lub niewielki chop.

Wiatr – side shore z lewej, od 4 do 8 Bft, równy.  Za sezon uważa się okres między kwietniem a grudniem, aczkolwiek najlepiej przyjechać tu latem.

Plaża piaszczysta, lecz przydadzą się buty, ze względu na muszelki lub kawałki rafy.

Kite: Zasadniczo wyróżnia się tu dwa spoty dla kajciarzy, oba znajdują się w Zatoce El Nabaa. Pierwszy spot to tak zwana Giant Bay – z niewielkimi falami dla zaawansowanych, osłonięta od większych fal przez Potato Reef – pas rafy chroniący zatokę. Drugi spot to Baby Bay z płytką, płaską wodą dla początkujących i średniozaawansowanych, chcących w spokoju ćwiczyć i udoskonalać wybrane ruchy. 

 

Marsa El Alam Spot Windsurfing Tommy Friedl El Naaba Egipt

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

 

Gdzie na windsurfing za granicą ebook     Omówienie błędów początkujących i zaawansowanych windsurferów 

Kliknij w wybrany baner, aby pobrać e-book

PRZELOTY I POBYT - MARSA EL ALAM - EGIPT

Jak dotrzeć?

Do Egiptu najlepiej dostać się samolotem rejsowym lub czarterowym, w Marsa el Alam znajduje się międzynarodowe lotnisko.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - MARSA EL ALAM - EGIPT

 

 

Snorkeling w Marsa El Alam-nagranie rafy koralowej-Coral reef recording movie Egypt

Miejscowość jest coraz bardziej znana jako baza nurkowa – tutejsze rafy koralowe słyną ze swojego  bogactwa i kolorów, nie są również zniszczone przez działalność człowieka. Nawet jeśli nie mamy doświadczenia w nurkowaniu, możemy próbować snorkelingu czyli nurkowania powierzchniowego, aczkolwiek nurkowania głębinowego również możemy się tu nauczyć, korzystając z pobytu nad czystym i ciepłym Morzem Czerwonym. Najpopularniejsze miejsca do nurkowania to Rafa Samadai (Dolphin House), gdzie najprawdopodobniej uda nam się spotkać delfiny, Abu Dahab, Abu Dabab (w pobliżu ekologicznej bazy noclegowej) Elphinstone – ostatnie polecane doświadczonym nurkom, ze względu na silne prądy morskie.

Prócz plażowania i nurkowania, Marsa al Alam oferuje okoliczne atrakcje, które można oglądać wybierając się na zorganizowane lub indywidualne wycieczki. Przede wszystkim – rezerwat Wadi al Gemal czyli Dolina Wielbłądów – pas wybrzeża około 60-kilometrowej długości, obejmujący wyspy Wadi Gemal, namorzyny, rafę koralową oraz góry i suche koryto rzeki.

Warto wybrać się również na wyspy Qulaan, słynące z wyjątkowo białego piasku i rajskich widoków – oraz oczywiście doskonałych warunków do snorkelingu.

Interesującym miejscem jest także port w Barnis (145 km na południe), gdzie znajdują się ruiny starożytnego portu Berenice Tryglodytica (który obsługiwał statki wożące luksosowe towary z Chin i Indii), ruiny świątyni Serapisa oraz Muzeum Beduińskie.

Obowiązkowym punktem wszystkich podróżujących po Egipcie jest Luksor. W Luksorze i okolicach zobaczymy słynne Kolosy Memnona, świątynię królowej Hatszepsut, świątynię Karnak, świątynię Luksor oraz oczywiście słynną Dolinę Królów (w tym grobowiec Tutenhamona) i wiele innych zabytków starożytnej cywilizacji egipskiej. Gdy przybędziemy do Luksoru, możemy spodziewać się sporej grupy naganiaczy hotelowych, jednak warto jest rozejrzeć się i wybrać mniejszy, rodzinny pensjonat, który daje okazję do przyjrzenia się, jak wygląda życie zwykłych ludzi w Egipcie.

Jeśli mamy nieco więcej czasu, zróbmy również wyprawę do Abydos i Dendery.

Miastem, które z pewnością nas zachwyci i pokazuje nieco inne oblicze Egiptu (dzieki wyraźnym wpływom nubijskim) jest słynący z wyjątkowo suchego klimatu Asuan. Tu została zbudowana Wielka Tama Asuańska, która uregulowała poziom wody w Nilu i zapobiega powodziom. W rejonie tego miasta trzeba zobaczyć miejscowość Abu Simbel, nad brzegiem Jeziora Nasera (sztuczny zbiornik powstały po zbudowaniu tamy asuańskiej), gdzie znajdują się dwie świątynie – większa poświęcona jest bogom słońca – Amonowi-Re oraz Re-Horachte oraz Ptahowi, zaś mniejsza została zbudowana dla bogiń Hathor i Nefertari. Ciekawostką jest fakt, że świątynie te zostały w całości położone o kilkadziesiąt metrów wyżej – aby zapobiec ich zalaniu przez wody Nilu, po zbudowaniu tamy w Asuanie. Inne atrakcje w tej okolicy to świątynia Izydy na wyspie Agilkia (przeniesionej z wyspy File, zalanej po budowie tamy) oraz świątynia Mandulisa oraz Ramzesa II na wyspie Kalabsze.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - MARSA EL ALAM - EGIPT

HOTELE W MARSA ALAM

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - MARSA EL ALAM - EGIPT

Waluta

W Egipcie walutą jest funt egipski (EGP lub LE).

1 funt egipski to ok 0,46 złotego. Ceny piwa lub przekąsek nie różnią się znacząco od tych w Polsce. Napiwki są ogólnie przyjętą normą.

 

Paszport/wizy

Wiza egipska kosztuje obecnie 25 USD i jest wydawana na lotnisku. Jest wydawana na okres trzydziestu dni. Należy pamiętać, by ważność paszportu w chwili przylotu do Egiptu był ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy. Jeśli podróżujemy z dziećmi – pamiętajmy, że muszą one mieć swój własny paszport.

Ambasada polska w Egipcie znajduje się w Kairze - Kair Sh. Aziz Osman 5, Zamalek, Tel. (0020) 27359583, 27367456.

 

Kuchnia i zdrowie

W Egipcie mamy okazję zjeść niedrogo i bardzo smacznie. Niezbędnym składnikiem podawanym do każdego posiłku jest chleb typu pita – pusty w środku, tak by można było wypełnić go jedzeniem. Je się tu większość znanych nam mięs, z wyjątkiem wołowiny, zabronionej muzułmanom. Tradycyjne potrawy egipskie to na przykład foul czyli fasola przyrządzona na tłuszczu, najczęściej podawana w sosie pomidorowym, taameja – kotlety z fasoli, mahszi czyli coś w rodzaju gołąbków – mięso z ryżem, z tą różnicą, że najczęściej zawija je się w liście winogron. Często używany jest sezamowy sos tahini. Egipcjanie, prócz mięsa, jedzą dużo warzyw – pomidorów, fasoli, bakłażanów, ogórków, itd. oraz owoców.  Należy pamiętać o dokładnym myciu owoców oraz piciu wyłącznie wody butelkowanej lub przegotowanej, ze względu na duże ryzyko biegunek i zatruć.

Nie są wymagane szczepienia.

Kultura i język

Egipt to przede wszystkim kraj islamski i od turystów wymagany jest szacunek dla tutejszych zwyczajów. Przede wszystkim dotyczy to stroju, zachowania kobiet oraz kwestii jedzenia i picia. Zazwyczaj latem w Egipcie przez miesiąc trwa Ramadan – muzułamański post. W tym czasie wierni nie mogą jeść ani pić przez cały dzień, dopiero po zachodzie słońca zasiadają do wspólnego posiłku (iftar). Dobrze jest zatem nie afiszować się w te dni z jedzeniem czy papierosem na ulicy, gdyż będzie to niegrzeczne wobec muzułmanów.

Kobiety podróżujące samotnie czy przechadzające się po ulicach miast bez męskiego towarzystwa, muszą przygotować się na zaczepki ze strony mężczyzn. Muzułmanie przywiązani do tradycji nie pozwalają swoim żonom, córkom czy narzeczonym na samotne spacery, dlatego zaczepiając kobiety z Zachodu, pokazują brak akceptacji dla naszych "rozwiązłych" obyczajów, trochę tak, jakby chcieli nauczyć nas moralności.

Absolutną koniecznością jest odpowiedni strój, gdy odwiedzamy miejsca kultu religijnego – ramiona i nogi nie powinny być odkryte (zarówno u kobiet jak i mężczyzn), kobiety powinny mieć również zakryte włosy. Warto stosować się do tego zakazu również podczas zwykłych spacerów po mieście, gdyż dzięki temu nie narazimy się na nieprzyjazne spojrzenia miejscowych (oczywiście nie dotyczy to plaży czy ulic typowych kurortów, gdzie panuje swobodniejsza atmosfera). Nie jest to pozbawione sensu również ze względów praktycznych – słońce grzeje naprawdę mocno i warto jest oslaniać skórę przed jego działaniem.

Pogoda

Sucho i gorąco latem, zimą bardzo ciepło w ciągu dnia, lecz noce mogą być zimne (nawet ok. 10 stopni). W  Morzu Czerwonym można kąpać się cały rok, jednak w najzimniejsze dni z pewnością podczas kąpieli będą nam towarzyszyć wspomnienia z zimnego, nadbałtyckiego lata.

Czas

Do czasu polskiego należy dodać jedną godzinę. Przed wylotem należy upewnić się, jaki jest aktualny czas w Egipcie, gdyż zmiany czasu w tym kraju nie pokrywają się ze zmianami czasu w Polsce. Można to zrobić tutaj: http://24timezones.com/czas_na_swiecie2.php

Prąd

Napięcie i wtyczki jak w Polsce.

Opinie uczestników

    Wyraź swoją opinię

    *
    *

    Dodaj avatar:

    Nie wygrano pliku

    *

    * Pola wymagane

    Polecamy

    Centrum rezerwacji

    wyszukiwarka

    producenci

    wyświetl produkty
    wybranego producenta

    Wybierz producenta<

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

    i weź udział w niepowtarzalnej podróży
    po świecie windsurfingu!
    Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
    ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
    Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

    Trwa zapis na newsletter


    Copyright 2014 - 2024

    © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

    Powered by