Wyjazdy-Egipt-Przewodnik,wakacje,biuro podróży,atrakcje turystyczne
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Grupowy wyjazd WIND 2024

  Zobacz ofertę
  14-06-2024
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Vasiliki 2024 FAMILY CAMP

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  VASILIKI 2024 - FAMILY CAMP
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
Powrót

Przewodniki

EGIPT

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - EGIPT

Egipt nieodmiennie od lat przyciąga turystów, nawet obecnie w obliczu niepokoju, jaki przyniosły ostatnie zmiany w świecie arabskim. Wciąż wielu z nas wybiera się tam dla wielowiekowych zabytków, pięknych far koralowych, plaż, słońca i rozrywki. Specyfika Egiptu wynika z tego, że leży na dwóch kontynentach, część w Azji i część w Afryce. Ponad 90% powierzchni to pustynia, a zieleń i jakikolwiek urodzaj skupiony jest wzdłuż doliny rzeki Nil i w strefie nadmorskiej. 

 

PRZELOTY I POBYT - EGIPT

Transport. Oczywiście do Egiptu najlepiej jest dostać się samolotem, przy czym trzeba się zdecydować na zorganizowane wczasy. Z Polski nie ma lotów liniowych. Oczywiście turyści ceniący sobie bardzo swoją niezależność, którzy chcą poznać ten kraj i życie mieszkańców na własną rękę, mogą się wybrać tam samochodem. To jednak duża odległość, bo aż 4 tyś km, a wolność na miejscu jest nieco pozorna. Żeby na terenie Egiptu poruszać się samodzielnie po niektórych drogach, trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia. Trasa z naszego kraju wiedzie przez Grecję lub Bułgarię, następnie Turcję, Syrię. Na koniec zostaje Jordania, gdzie konieczna jest przeprawa promem z Akaby do Nuweiby. Inna alternatywa to wjazd od strony Izraela. Warto pamiętać o dodatkowych kosztach, jak np. dokumenty celne kosztujące 400 zł czy depozyt gwarancyjny sięgający nawet 20 tysięcy zł. Ta pierwsza opłata to gwarancja, że można będzie potem wyjechać swoim autem, bez płacenia cła. Ta druga jest zwrotna, problem w tym, że może być wyższa i możemy się także spotkać z odmową jej zwrotu. 

Ceny. Oficjalna waluta to funty egipskie, ale płacąc dolarami, euro czy funtami brytyjskimi wywołamy uśmiech na twarzy sprzedawcy. Istotna sprawa, aby nie pozwolić na wydanie reszty z tych walut funtami egipskimi, ponieważ zawsze na tym stracimy. Jeśli zaistnieje taka konieczność, należy od razu sprawdzić, czy wydano resztę uczciwie. W Egipcie ceny są umowne i panuje zwyczaj targowania się, więc należy zakładać, że podane wartości są zawyżone o 40%. Warto wiedzieć, że dotykanie towaru oraz rozpoczęcie targowania oznacza chęć zakupu i jeśli zrezygnujemy, to może z tego wyniknąć spory konflikt. Ceny niektórych artykułów: papierosy 10-15 LE, piwo i cola 1L podobnie, woda 2-5 LE. 

Noclegi. Egipt to całe mnóstwo hoteli różnego rozmiaru, o różnym standardzie i w różnych cenach. Noclegi są wliczone w cenę wczasów, a ta bywa ruchoma. Natomiast na samodzielnych turystów czekają także małe hotele, bardziej przypominające pensjonaty, w których można nocować w cenie 70-250 zł/noc. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EGIPT

Abu Simbel

Miejscowość, o której można powiedzieć, że zmieniła położenie. Niegdyś leżała nad Nilem, a obecnie znajduje nad Jeziorem Nasera powstałym po wybudowaniu tamy w Asuanie. Abu Simbel przyciąga turystów głównie ze względu na wzniesione ku czci faraona Ramzesa II świątynie z XII w.p.n.e. Kompleks podzielił kiedyś los innych zabytków i został zasypany przez piasek, ale w XIX w. został odkopany i udostępniony do zwiedzania. To jednak nie był koniec problemów, bowiem okazało się, że po wybudowaniu tamy w Asuanie, poziom wody podniósł się niebezpiecznie i groził zalaniem zabytku. W związku z tym przeniesiono go o 65 m wyżej, co sfinansowało UNESCO, a przedsięwzięciem kierował polski archeolog Kazimierz Michałowski. Świątynie są wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.

Aleksandria

Przede wszystkim to ważny port dla Egiptu, ale także dla transportu odbywającego się na Morzu Śródziemnym. Według podań historycznych założycielem miasta był Aleksander Wielki Macedoński, stąd jego nazwa. Obecnie Aleksandria jest uznawana za najlepiej zachowane starożytne miasto, dodatkowo o niespotykanej urodzie. Warto zwiedzić tu Pałac Montaza w turecko-włoskim stylu oraz najstarszy obiekt pałacowy w Egipcie, Pałac Ras el-Tin. Ponadto nie sposób pominąć ogromny meczet Abu Abbas al-Mursi oraz słynną Bibliotekę Aleksandryjską.

Asuan

Dzięki tamie miasto jest bezpośrednio powiązane z Abu Simbel. Główną atrakcją najsuchszego, zamieszkałego miejsca na ziemskim globie, jest Tama Asuańska. W pobliżu Asuanu znajdziemy też wyspy na Nilu, a jedna z nich, Elefantyna, przyciąga ze względu na obecność wiosek nubijskich.

Dahab

Miejscowość turystyczna nad Zatoką Akaba. To znany ośrodek sportów wodnych, gdzie pełno jest baz nurkowych, a także miejsce nocnych rozrywek. Aż trudno pomyśleć, że kiedyś była tu jedynie beduińska wioska. Dziś tętni tu życie, pełno jest straganów, knajp, jest poczta, bank, butiki i inne zdobycze cywilizacji przy jednoczesnym arabskim klimacie.

El Tur

Miejscowość znana jest także jako Tur Sinaj, a leży bezpośrednio nad Morzem Czarnym w Zatoce At-Tur. Jedno z wielu miejsc w Egipcie upodobanych przez maniaków sportów wodnych. Królują tu łagodne pasaty, płaska woda i długie fale.

Edfu

Turyści zapędzają się tu głównie ze względu na Świątynię Horusa, najlepiej zachowanego obiektu sakralnego. Edfu leży nad Nilem, na południu kraju. Ważna w tym miejscu jest także polska odkrywka Tel, gdzie znaleziono cmentarz oraz elementy zabudowy starożytnej. Sporo okazów z Edfu można obejrzeć w naszym stołecznym Muzeum Narodowym.

Giza

Niegdyś miasto leżące naprzeciwko Kairu, na drugim brzegu Nilu, dziś praktycznie dzielnica Kairu, a konkretnie gubernia. Specyficzny jest fakt, że przed wiekami Giza leżała nad samą rzeką, co ułatwiało transport bloków kamiennych na budowę piramid. Dziś koryto rzeki jest przesunięte i oddalone od budowli. Giza to oczywiście znane piramidy faraonów oraz Wielki Sfinks. Zwiedzenie wielkich piramid wymaga koczowania w kolejce całą noc, ponieważ wejść może dziennie jedynie ograniczona ilość osób. Można za to zwiedzać mniejsze piramidy sióstr i matek faraonów. Jednym z etapów wielu wycieczek jest także punkt widokowy, skąd rozciąga się piękny krajobraz obejmujący dolinę i wszystkie piramidy

Góra Synaj

Uważa się, że jest to biblijna góra Horeb, gdzie Mojżesz dostał od Boga kamienne tablice z dziesięcioma przykazaniami. U podnóża znajduje się przypominający twierdzę klasztor św. Katarzyny. Na górę prowadzi szlak o nazwie Wielbłądzia Ścieżka oraz trudniejszy wiodący Schodkami Pokutnymi wykutymi wysokość skale. Góra jest wpisana od 2002 r. na listę dziedzictwa UNESCO.

Kom Ombo

Niegdyś osada słynąca z obróbki złota, a dziś zwykła rolnicza miejscowość, gdzie zwiedzić można pozostałość dawnej świetności, świątynię Sobeka i Horusa Starszego.

Kair

Stolica Egiptu, ogromne miasto leżące po obu stronach Nilu wraz z przyłączoną Gizą. Pełno tu ogromnych budynków rządowych, siedzib firm, ale także wielowiekowych zabytków. Unikatowym miejscem jest Miasto Umarłych. To cmentarz, który zamieszkuje około 3 mln ludzi wykluczonych. Zorganizowali sobie w tym miejscu domy, w których śpi się na nagrobkach, drogi, szkoły i sklepy. Turyści jednak mogą zobaczyć to miejsce jedynie przejazdem, z okien autokaru. Kair to przede wszystkim Muzeum Egipskie, stanowiące główny cel wycieczek. Tam można obejrzeć ogromne ilości okazów znalezionych w licznych odkrywkach archeologicznych, mumie, posągi, sarkofagi oraz przedmioty codziennego użytku. Z kolei po drugiej stronie Nilu, w Gizie, czekają na turystów piramidy i Wielki Sfinks.

Safaga

Miejscowość niedaleko Hurghady. Słynie z tego, że przez kilkanaście lat ruszały stąd konwoje z autokarami turystycznymi do Luksoru i Kairu. Ale Safaga to także ważne miejsce dla zwolenników nurkowania oraz osób chorych na łuszczycę miejscowość reumatyzm, ponieważ tutejszy piasek ma właściwości lecznicze.

Sharm El Sheikh

Jeden z większych kurortów w Egipcie, leżący na półwyspie Synaj. Wczasy w tym miejscu wybierając osoby chcące oglądać efektowne rafy i ryby, zażywać sportów wodnych albo, które chcą wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Izraela. Znajdziemy tu liczne rozrywki, jak parki wodne, delfinaria, dyskoteki czy tory kartingowe, a także świetne pola golfowe, z których słynie miejscowość.

Taba

Główna funkcja Taby to przejście graniczne z Izraelem, a w zasadzie dwa przejścia, lądowe i morskie, dla katamaranów płynących do jordańskiej Akaby. W Tabie można także zwiedzić twierdzę krzyżowców na wyspie Faraona.

Luksor

Tam znajdziemy największe nagromadzenie ważnych, starożytnych zabytków. Na trasie wycieczek jest świątynia Seti i Ramzesa II, są Kolosy Memnona oraz Muzeum Luksorskie. Najbardziej efektowna jest jednak świątynia w Karnaku. To w zasadzie zabytkowy kompleks, gdzie centralne miejsce zajmuje świątynia Amona wraz z gigantycznymi kolumnami ozdobionymi hieroglifami. Do świątyni odzie się aleją, wzdłuż której stoi 40 posągów sfinksów i faraonów, a w skład kompleksu wchodzi jeszcze święta sadzawka oraz stojący nad nią posąg świętego skarabeusza. Całość jest wpisana na listę UNESCO. Kolejne obowiązkowe miejsce w Luksorze to świątynia Hatszepsut, odkryta przez polskich archeologów kaskadowa budowla wykuta w skale. Nieopodal miasta znajduje się natomiast słynna Dolina Królów, gdzie odkryto 60, wykutych w skałach grobowców faraonów. Ciekawostką jest, że grobowce są połączone korytarzami, a mumie były nimi często przenoszone dla zmylenia rabusiów. Stąd też trudność w określeniu, do kogo należały mumie. Największe odkrycie to grób Tutenhamona, a większość przedmiotów znalezionych w grobowcach umieszczono w Muzeum Kairskim. Wstęp do części grobowców jest w cenie wycieczki, natomiast za pozostałe trzeba dodatkowo zapłacić.

El Gouna (Al-Dżauna)

To taka Egipska Wenecja, kurort uznawany za luksusowy. Leży nad Morzem Czerwonym, około 25 km od Hurghady. Miasteczko swoją efektowność zawdzięcza zapewne temu, że projektowane było przez twórców Euro Disneylandu na usypanych wysepkach oddzielonych kanałami wodnymi. Pełno tu atrakcji i rozrywek dla turystów, są wille bogaczy, rafy koralowe, kasyno.

Hurghada

To bodajże najlepiej znany Polakom kurort w Egipcie. Miasto rozciąga się wzdłuż brzegu morza na około 40 km, zagospodarowanego przez hotele, parki wodne, targi, lokale i inne atrakcje. W Hurgadzie znajduje się duże lotnisko obsługujące ponad 6 mln pasażerów rocznie. Okolica przyciąga wielu nurków ze względu na malownicze rafy koralowe.

Soma Bay

Kolejna ekskluzywna destynacja egipska, położona między Makadi Bay i Safagą. Oferuje turystom przede wszystkim spokój, relaks bez zgiełku wielkich kurortów, a także piękne rafy i zielone pola golfowe uznawane w światowych rankingach.

Marsa Alam

Najmłodszy kurort w Egipcie, leżący 270 km od Hurghady, który do dziś się rozwija i rozbudowuje. Niegdyś była tu jedynie osada rybacka, co zresztą się nie zmieniło, bo nadal można tu spotkać wielu rybaków i obserwować ich przy pracy. Marsa Alam cieszy się popularnością ze względu na plaże i piękne rafy koralowe, które nie są jeszcze zniszczone działaniem człowieka. Najsłynniejsze miejsca do nurkowania to Elphistone oraz Dolphin House. Poza nurkowaniem warto znaleźć czas na wycieczkę do pobliskiego rezerwatu przyrody Wadi al Gema lub zwiedzić pozostałości starożytnych kopalń złota i świątyni Amona. Miasto, choć oddalone od innych ośrodków turystycznych, ma dobrą infrastrukturę. Ma swoje lotnisko, kursują tu autobusy i taksówki, jest tu świetne zaplecze turystyczne, sportowe i rekreacyjne. 

HOTELE W EGIPCIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - EGIPT

Wizy i inne formalności

Dodatkowym kosztem, który musimy brać pod uwagę jest wiza, chyba, że wybieramy się na Synaj i deklarujemy, że nie wyjedziemy poza półwysep. Gdybyśmy zmienili plany w trakcie pobytu, trzeba będzie tak czy inaczej wykupić wizę. Obecna jej cena to 25 USD, a ważna jest przez 30 dni. Ważność zyskuje dopiero po przybiciu na niej pieczątki przez celnika. Po przybyciu musimy wypełnić wyraźnym pismem kartę wjazdową, gdzie trzeba wpisać imię, nazwisko, adres w Polsce, nazwę hotelu w Egipcie, miejsce i datę urodzenia oraz numer paszportu. Sam paszport musi być ważny co najmniej sześć miesięcy od terminu kiedy wygasa wiza. Dziecko musi mieć osobny paszport. Do wwieźć 2l alkoholu, 200 papierosów oraz 25 szt cygar. Ponadto istnieje limit posiadanej gotówki,10 tyś. USD, zarówno wjeżdżając jak i wyjeżdżając. Należy pamiętać, że z Egiptu nie można wywozić koralowców, skór zwierząt, wypchanych zwierząt, spreparowanych okazów morskich oraz antyków.

Kuchnia

W hotelach obsługa jest przyzwyczajona, że przyjeżdżają goście z całego świata, więc stosują menu na tyle uniwersalne i urozmaicone, aby każdy znalazł coś dla siebie. Zdarza się jednak, że podaje się regionalne potrawy, jak koftu z mielonej baraniny, przekąska falafel ze smażonego bobu, fasola na tłuszczu, czyli foul czy owoce morza. Nie należy się spodziewać wielkich doznań w postaci przypraw, ponieważ kuchnia egipska to zwykle kminek, kurkuma, sezam i mięta, mało soli i praktycznie zero ostrości. Można wybrać się na targ i kupić owoce lub od razu sok. Można też wybrać się do miejsc, gdzie pija się tradycyjną herbatę yerba-mate. Są to jednak przygody dla odważnych, ponieważ to szybka droga do zaliczenia zemsty faraona.

Muzyka

Muzyka arabska, a w tym egipska jest specyficzna, bardzo rytmiczna i dynamiczna. Słychać w niej bogactwo instrumentów, głównie bębnów, a rytm zbliżony jest do dźwięków kopyt galopujących koni. Egipcjanie w zasadzie nie mają swojej muzyki rozrywkowej, ponieważ w ich tradycję wpisana jest jedynie muzyka regionalna. Niemniej w licznych hotelowych dyskotekach grane są na bieżąco przeboje światowej muzyki rozrywkowej. Często miksuje się te kawałki z muzyką arabską, co nadaje im specyficznego uroku. Często można obejrzeć tu pokaz tańca wirujących derwiszów, przy akompaniamencie muzyki arabskiej. To dość hipnotyczne przeżycie.

Ludność

Społeczeństwo egipskie jest stosunkowo jednolite, zarówno pod względem pochodzenia, jak i wyznania. Pochodzenia egipskiego jest aż 99% osób. Podział wyznaniowy to proporcja 90% sunnickiego odłamu islamu i 10% mniejszości chrześcijańskiej Koptów. Co ciekawe, każdy obywatel ma wpisane wyznanie w dowodzie, przy czym zwykle nie muzułmanie mają problem z uzyskaniem takiego dowodu. Specyfika Egiptu polega na tym, że większa jego część leży na kontynencie afrykańskim, co skutkuje spory odsetkiem rasy czarnej. Na przykład plemiona negroidalne jak Berberowie, nie są uważane za arabów. Zagęszczenie zaludnienia skupia się głównie wzdłuż doliny Nilu i na terenach nadmorskich, czyli wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość prowadzenia jakichkolwiek upraw. Na tych terenach mieszka około 50% Egipcjan.

Klimat

Klimat w Egipcie to jeden z głównych czynników, dla których przyjeżdżają tu rzesze turystów. Panuje tu suchy klimat zwrotnikowy, a w pasie nadmorskim miesza się on z łagodnym klimatem śródziemnomorskim. Średnia temperatur w ciągu roku to 15-32 stopni, natomiast w wysokim sezonie można spotkać się z 50-stopniowym upałem. Słońce pada tu praktycznie pod kątem prostym, co powoduje tak wysokie temperatury oraz nagrzewanie piachu do 70 stopni, więc warto pamiętać on klapkach. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by