ATTYKA I ATENY - przewodnik turystyczny
 • Grupowy wyjazd WIND 2024

  Zobacz ofertę
  14-06-2024
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • Czerwiec w Soma Bay

  Zobacz ofertę
  30-05-2024
  WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zobacz ofertę
  23-05-2024
  Soma Bay MAJ 2024 -wyjazd windsurfing
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zobacz ofertę
  21-06-2024
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
Powrót

Przewodniki

ATTYKA I ATENY

 • ATTYKA I ATENY
 • ATTYKA I ATENY

ATTYKA I ATENY 

Attyka jest regionem administracyjnym Grecji. Jego stolicą są Ateny. Z geograficznego punktu widzenia Attyka jest półwyspem oblanym ze wszystkich trzech stron wodami Morza Egejskiego. Większość powierzchni Attyki zdominowana jest przez przestrzeń miejską Aten, jak również ich przedmieść. Od starożytnych czasów jest bardzo ważnym źródłem ekonomicznym Grecji i jest głównym węzłem komunikacyjnym tego kraju. To tu znajdują się trzy duże porty – Pireus, Rafina oraz Lavrion oraz wiele mniejszych miast portowych. Na obszarze Attyki znajduje się również międzynarodowy port lotniczy im. Elefteriosa Wenizelosa obsługujący każdego roku ponad 20 milionów pasażerów. To właśnie tutaj rozpoczynają się trzy autostrady krajowe, którymi dojedziemy do Sparty, Kalamaty, Salonik lub do Patras, a prace nad ukończeniem kolejnej, łączącej stolicę Grecji z autostradą Egnatia Odos postępują w szybkim rytmie.  

Architektura Attyki jest zdominowana przez niezorganizowany układ urbanistyczny Aten, w którym dominują wielorodzinne bloki mieszkalne. W centrum Aten wyróżniamy w szczególności dwie odmiany architektury – architekturę klasyczną, której przykłady możemy zobaczyć w licznych starożytnych świątyniach i innych miejscach historycznych oraz architekturę nowoczesną, zdominowaną przez wysokie budynki i ruchliwe ulice. Niektóre zabudowania, szczególnie te, znajdujące się w centrum miasta, zachowały swoją neoklasyczną architekturę, ale na przedmieściach daremnie szukać jej przykładów – tu budynki są nowoczesne i dość masywne. Jednak w pozostałej części Attyki architektura nie jest aż tak „bezbarwna i bezkształtna”. Wyjeżdżając z centrum Aten bardzo łatwo zauważamy, że dzielnice te były kiedyś osobnymi wioskami, które w miarę rozwoju stołecznego miasta Grecji zostały przez nie „pochłonięte” (np. Maraton, Kalamos, Oropos, Artemida czy Malakasa, ale również wiele innych attyckich wiosek).

Na Półwyspie Attickim panuje klimat śródziemnomorski. Lato jest tu długie i suche, a temperatura może osiągnąć nawet 40-43 stopni Celsjusza w cieniu w najgorętszych miesiącach, jakimi są lipiec i sierpień. Regiony przybrzeżne nie odczuwają aż tak skrajnie wysokich temperatur z uwagi na orzeźwiające powiewy wiatru znad morza. Zima w centrum Aten jest chłodna, a temperatura zwykle nie spada poniżej 2-3 stopni. Choć śnieg pada niezmiernie rzadko w centrum Aten, to jednak dość częstym zjawiskiem są jego opady w północnych rejonach Attyki, gdzie temperatura może być aż o kilka stopni niższa, niż w centrum (np. Parnitha, Pendeli).

ATTYKA I ATENY - PRZELOTY I POBYT

Do Aten można dotrzeć bardzo łatwo przez cały rok. Ateńskie lotnisko obsługuje loty regularnych, jak i tanich linii lotniczych oraz czarterów z wielu różnych państw na świecie. Korzystając z usług tanich linii lotniczych obsługujących połączenia z naszym krajem przy odrobinie szczęścia bilety lotnicze do Aten można kupić już za 200zł/2 strony. Ponadto lotnisko to obsługuje loty krajowe, dzięki którym przedostaniemy się na praktycznie każdą, mającą lotnisko grecką wyspę, jak również przemieścimy się pomiędzy większymi greckimi miastami bez konieczności podróżowania drogą lądową.

Trzy główne porty w Atenach (Pireus, Rafina i Lavrion) obsługują promy wypływające na greckie wyspy i kilka portów kontynentalnych, dzięki czemu bardzo łatwo możemy dotrzeć do wszystkich miast portowych leżących nad Morzem Egejskim.

Dwie duże podmiejskie stacje autobusowe (jedna w Kifissos, a druga w Liossion) pozwalają na dojechanie z Aten do wszystkich miast i regionów w Grecji.

ATENY I ATTYKA - ATRAKCJE TURYSTYCZNE

WSCHODNIA ATTYKA

Najważniejszym miejscem we wschodniej Attyce jest Maraton, gdzie warto zobaczyć Tymbos – bardzo interesujące stanowisko archeologiczne będące sklepionym grobowcem, w którym zostali pochowani ateńscy żołnierze zmarli podczas bitwy z Persami w 490 roku przed naszą erą.  W pobliżu grobowca znajduje się również niewielkie muzeum archeologiczne. Po drugiej stronie miejscowości Maraton zlokalizowane jest wspaniałe jezioro maratońskie, które pomimo iż jest jeziorem sztucznym, to idealnie pasuje do otaczającego je krajobrazu. Podczas pobytu tutaj warto wybrać się na kąpiel w morzu na plażę w regionie Schinias.

POŁUDNIOWA ATTYKA

Najbardziej wysuniętym na południe miejscem na półwyspie Attyka jest Przylądek Sunion, na którego szczycie zbudowano w VI wieku p.n.e. Świątynię Posejdona. Jest to jedna z kultowych atrakcji regionu, dlatego też Sunion jest kierunkiem licznych wycieczek autokarowych. Jeśli program naszej wycieczki nam na to pozwala, to najlepszą porą na zwiedzanie Sunion jest wczesny wieczór, kiedy słońce zaczyna chować się za horyzontem. Wrażenia i widoki są wtedy nie do opisania. Obok Sounion zlokalizowane jest miasto portowe Lavrion z ciekawym Muzeum Mineralogicznym.

ATTYKA - CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ

Jak każda lokalizacja, Attyka może poszczycić się bardziej i mniej znanymi wśród turystów miejscami. Do mniej znanych zaliczyć można Sanktuarium Amfiarion, znajdujące się w północno-wschodniej części Attyki, w pobliżu nowoczesnej wioski Oropos. Datowane na V wiek p.n.e. sanktuarium zostało poświęcone miejscowemu bohaterowi Amfiaraosowi, do którego tłumnie przybywali pielgrzymi prosząc go o odpowiedzi na trapiące ich pytania, jak również o uzdrowienie ich samych lub ich bliskich.  Innym ważnym miejscem w południowo-wschodniej Attyce, w regionie Vravrona jest Świątynia Artemidy. Zgodnie z mitem jest to świątynia, do której Ifigenia udała się jako kapłanka po powrocie do Grecji z ziemi Taury. W dawnych czasach, co cztery lata odbywał się tutaj wielki festiwal.

Starożytne Eleusis (Eleusina) to najważniejsze miejsce po zachodniej stronie Attyki. Od XVII do IV wieku p.n.e. w Świątyni Demeter (bogini urodzaju) miały się tam odbywać misteria eleuzyjskie.

ATENY – KULTOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Ateny to stolica i największe miasto Grecji. Chociaż dziś wygląda ono, jak ruchliwe i kosmopolityczne miasto, to wciąż zachowało ono elementy swojej starożytnej świetności. Jeśli lubisz zwiedzać, to znajdując się w Atenach jesteś w odpowiednim miejscu. Poza tym stolica Grecji to świetna baza wypadowa do wycieczek po całym kraju. Pomniki wszystkich okresów historycznych porozrzucane są po całym mieście. Zobaczyć tu możemy obiekty zbudowane w czasach starożytnych i rzymskich, po przez czasy bizantyjskie, aż po nowożytne. Ponieważ najciekawsze do zobaczenia lokalizacje znajdują się w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta, Ateny można łatwo zwiedzić pieszo lub korzystając z komunikacji miejskiej.

 • MUZEUM AKROPOLU

Nowe Muzeum Akropolu zostało otwarte w czerwcu 2009 roku i mieści się w nowoczesnym budynku naprzeciwko wzgórza o tej samej nazwie. Wszystkie eksponaty, jakie możemy tutaj zobaczyć zostały znalezione podczas wykopalisk na Akropolu. Najsłynniejszym eksponatem jest fryz świątyni Partenonu, którego niestety nie można tu zobaczyć, gdyż znajduje się on w Muzeum Brytyjskim w Londynie. W ostatnich czasach trwają próby ściągnięcia tego eksponatu do jego ojczyzny.

 • WZGÓRZE AKROPOL

Akropol znany jest również, jako Święta Skała. Miejsce słynne na całym świecie, jako symbol Grecji i greckiej kultury. Jest to najwyższy punkt w mieście, z którego podziwiać można panoramę Aten.  

 • ODEON HERODA ATTYKA

To jeden z najbardziej imponujących zabytków Aten. Znajdujący się na południowym zboczu Akropolu teatr, został zbudowany w 161r p.n.e. przez Heroda Atticusa, zamożnego rzymskiego generała ku pamięci jego żony Regilli. Akustyka tutaj jest jedyna w swoim rodzaju. Teatr może pomieścić nawet do 5000 widzów. Latem odbywają się tu dwie doniosłe imprezy kulturalne – Festiwal Ateński (od czerwca do połowy września) oraz Festiwal w Epidauros (lipiec i sierpień)

 • ŚWIĄTYNIA ZEUSA OLIMPIJSKIEGO

Budowa tej świątyni trwała 700 lat. Dzieło zostało ukończone przez cesarza Hadriana w 131r n.e. Ogromna świątynia pierwotnie składała się ze 104 kolumn w stylu korynckim, każda o wysokości 17 metrów. Do dziś przetrwało tylko 17 kolumn, aczkolwiek robią one niesamowite wrażenie na wszystkich odwiedzających to miejsce.

 • ŁUK HADRIANA

Ten imponujący łuk został zbudowany przez cesarza Hadriana w 132r n.e. Wyznaczał on granicę pomiędzy starożytnymi Atenami, a nowym miastem cesarza. Zabytek ten zlokalizowany jest na końcu alei Amalias, tuż obok świątyni Zeusa Olimpijskiego.

 • STADION RZYMSKI PANATHINAIKO (KALLIMARMARO)

W obecnych czasach znany bardziej pod nazwą Kallimarmaro (tłumacząc na język polski „wykonany z dobrego marmuru”), Stadion Panateński jest jedną z ważniejszych, zrekonstruowanych budowli w Atenach. Znajduje się on w okolicy Ogrodu Narodowego w Atenach i Zappeion. Pierwotnie został zbudowany w czasach rzymskich i jest w całości wykonany z marmuru. Odnaleziony podczas prac wykopaliskowych w 1870 roku stadion został odnowiony, aby gościć pierwsze nowoczesne Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku.

 • ŚWIĄTYNIA POSEJDONA

Świątynia Posejdona na przylądku Sounion została zbudowana w Vw p.n.e. Spora część budowli przetrwała do dziś. Jest to jedno z najsłynniejszych starożytnych miejsc w Atenach.

 • AGORA ATEŃSKA

Starożytna agora była społecznym i politycznym centrum starożytnych Aten. To właśnie tu właśnie spotykali się mieszkańcy Aten, aby porozmawiać o sprawach społecznych. Najbardziej charakterystycznym miejscem starożytnej agory znajdującej się pomiędzy Thissio, a Monastiraki jest Świątynia Hefajstosa.

 • POMNIK FILOPAPPOSA

Wzgórze Filopapposa nazywane jest również Wzgórzem Muz. Znajduje się ono pomiędzy Akropolem i Thissio i rozpościera się stąd wspaniały widok na miasto. Na wzgórzu zobaczyć możemy pomnik pogrzebowy rzymskiego generała Filopapposa, którego imię nosi to miejsce.

 • MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach jest największym i najważniejszym muzeum w Grecji, a jego wśród wystawianych tu eksponatów znajdują się kolekcje prehistorycznych przedmiotów- rzeźb, ceramiki i drobnej sztuki, brązów i sztuki egipskiej. Wszystkie opisy eksponatów są bardzo szczegółowe i dostępne są dla zwiedzających w języku angielskim.  Narodowe Muzeum Archeologiczne zlokalizowane jest w pobliżu placu Omonoia.

 • FORUM RZYMSKIE W ATENACH

Zlokalizowane pomiędzy dzielnicą Monastiraki, a historyczną częścią Aten o nazwie Plaka było miejscem, w którym starożytni Rzymianie handlowali swoimi towarami. W starożytnych czasach, zatem Forum Rzymskie pełniło rolę rynku.

 • NARODOWE MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ (EMST)

Miejsce, które spodoba się wszystkim entuzjastom sztuki współczesnej. Domem tego muzeum jest odnowiony budynek, w którym kiedyś znajdował się browar Fix.

 • SYNTAGMA

Syntagma- słowo to w tłumaczeniu na język polski oznacza „konstytucję”. Jest to  centralny plac Aten, na którym znajduje się budynek Parlamentu. Ze wszystkich stron otaczają go piękne, neoklasyczne budynki.

 • OGRÓD NARODOWY

Położony tuż obok Parlamentu, przy Placu Syntagma, Ogród Narodowy jest oazą zieleni w samym centrum miasta. Bujnie porośnięty różnego rodzaju roślinnością jest doskonałym miejscem na relaks i odpoczynek od miejskiego zgiełku. Na obszarze Parku znajduje się kilka fontann oraz małe zoo.

 • PLAKA

Jedna z najbardziej malowniczych dzielnic stolicy, znajdująca się w samym sercu Aten. Pomiędzy Syndagma i dzielnicą Monastiraki, tuż przy samej stacji metra pospacerować można po okolicy, w której dominują neoklasyczne budynki, sklepiki z pamiątkami oraz liczne tawerny i restauracje. Miejsce jest zupełnie inne, niż Ateny, które poznaliśmy do tej pory. To trzeba po prostu zobaczyć!

 • THISSIO

To urocze miejsce znajdujące się tuż pod Akropolem. Możemy tu usiąść na chwilkę w jednej z licznych kawiarni na świeżym powietrzu i odpocząć po zwiedzaniu. Jest to ulubione miejsce na kawę zarówno wśród mieszkańców Aten, jak i wśród turystów. Tuż obok Thissio znajduje się Starożytna Agora.

 • MONASTIRAKI

W odległości możliwej do pokonania spacerem zarówno od strony Syntagma, jak i Omonoia, znajduje się niesamowicie malownicza dzielnica. Słynie ona z neoklasycystycznych domów, licznych zabytków, otwartego rynku z pamiątkami i sklepów z antykami.

ATENY – ATRAKCJE TURYSTYCZNE W POSZCZEGÓLNYCH DZIELNICACH

 • PLAKA  - ZLOKALIZOWANA MIĘDZY SYNTAGMA I MONASTIRAKI

Co warto zobaczyć:

 • Muzeum Kanellopoulos - Muzeum Paula i Aleksandry Canellopoulos mieści się w neoklasycznym budynku. Obejrzeć tu można prywatną kolekcję należącą do rodziny Canellopoulos, z ponad 6000 przedmiotami i dziełami sztuki od czasów prehistorycznych, aż do czasów współczesnych.
 • Muzeum Dzieci – jego celem jest zaoferowanie najmłodszym przyjemnych i edukacyjnych doświadczeń. Rodzice i dziadkowie mogą towarzyszyć dzieciom biorąc udział we wspólnej zabawie i nauce.
 • Kościół Panagia Gorgoepikoos - jest to jeden z najlepszych bizantyjskich zabytków miasta i pochodzi z XII wieku n.e. Został on zbudowany na ruinach starożytnej świątyni.
 • Muzeum Frissiras - otwarte w 2000 roku muzeum mieści się w dwóch neoklasycznych budynkach. W pierwszym z nich znajduje się stała kolekcja z 3000 dziełami sztuki, a w drugim cyklicznie wystawiane są różne ekspozycje.
 • Pomnik Lizykratesa - zaledwie kilka kroków od Muzeum Akropolu i znajduje się pomnik, który został zbudowany w celu upamiętnienia zwycięstwa chóru Lizykratesa podczas Wielkich Dionizjów w IV wieku p.n.e.
 • Muzeum Sztuki Dziecięcej - ma na celu promowanie artystycznej ekspresji już od bardzo wczesnych lat dziecięcych. Aby to osiągnąć regularnie organizuje się tu seminaria i warsztaty dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Wystawy tutaj są często zmieniane i obejmują głównie prace dzieci.
 • Muzeum Instrumentów Ludowych – poświęcone jest ono greckiemu folklorowi i ma niesamowitą kolekcję składającą się z ok. 1200 greckich instrumentów muzycznych.
 • Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej – hafty, wyroby tkane, kostiumy – wszystko, co ma związek z grecką sztuka ludową możliwe jest do obejrzenia w tym właśnie muzeum.
 • Wieża wiatrów – jest to ośmiokątna wieża zegarowa, najstarsza stacja meteorologiczna na świecie i należy do najlepiej zachowanych starożytnych budowli w Atenach. Została zbudowana w około I wieku p.n.e. przez astronoma Andronikosa. Na zewnątrz wieży znajdował się zegar słoneczny, a w jej wnętrzu zegar hydrauliczny.
 • THISSIO – DZIELNICA ZLOKALIZOWANA NIEOPODAL MONASTIRAKI I AKROPOLU

Co warto zobaczyć:

 • Starożytna Agora – opisana wyżej; miejsce spotkań Ateńczyków w celu omówienia spraw społecznych
 • Kościół Agia Marina – ten imponujący kościół znajduje się tuż obok Obserwatorium Narodowego pod Wzgórzem Pnyka. Został zbudowany w 1922 r. na miejscu wcześniejszej świątyni chrześcijańskiej. Jego patronka Agia Marina świętuje 17 lipca.
 • Kościół Agios Dimitrios Loumbardiaris - znajduje się na wzgórzu Philopappos. Jest to malutki kościół, który jednak warto zobaczyć.
 • Kościół Świętych Apostołów - mały kościół w stylu bizantyjskim znajdujący się przy zachodnim wejściu do Starożytnej Agory. Można w nim podziwiać przepiękne bizantyjskie freski. 
 • Muzeum Sztuk Wizualnych Herakleidon - to prywatna przestrzeń, mieszcząca się w neoklasycznym budynku w samym sercu Thission pod Akropolem. Muzeum to organizuje wystawy artystów, którzy odegrali ważną rolę w ewolucji sztuki.
 • Muzeum Alexa Mylony - prezentuje prace wykonane podczas trwającej 50 lat kariery rzeźbiarza Alexa Mylony.
 • Obserwatorium Narodowe - wielka atrakcja dla wszystkich miłośników astronomii, ale nie tylko. Miejsce to ma bogatą historię, a ponoć największą atrakcją jest wrześniowa obserwacja nieba. Znajdujący się tu teleskop, który zbudowany został w 1902 roku, a w 2014 roku został całkowicie odrestaurowany. W każdą środę, piątek i sobotę o godzinie 21:00 można zwiedzić obserwatorium w towarzystwie anglojęzycznego przewodnika.
 • Wzgórze Philopappos - opisane wyżej; miejsce, w którym znajduje się pomnik pogrzebowy rzymskiego generała.
 • Wzgórze Pnyks – miejsce spotkań Ateńczyków w celu rozmów o sprawach politycznych.
 • Stoa Attalosa - zrekonstruowany w czasach nowożytnych antyczny portyk wzniesiony za panowania króla Pergamonu Attalosa II. W jego wnętrzu znajduje się muzeum archeologiczne, mogące poszczycić się bogatą kolekcją ciekawych eksponatów.
 •  Świątynia Hefajstosa - najlepiej zachowana starożytna świątynia w Grecji. Była poświęcona Hefajstosowi i Atenie.
 • MONASTIRAKI – DZIELNICA ZLOKALIZOWANA W NIEDALEKIEJ ODLEGŁOŚCI OD SYNDAGMY I OMONII

Co warto zobaczyć:

 • Kościół Agia Irini - imponujący kościół, którego patronacką jest Agia Irini. Został zbudowany w 1846 roku przez słynnego architekta Lyssandrosa Kaftatzoglou.
 • Biblioteka Hadriana - znajduje się w północnej części Rzymskiej Agory, tuż obok stacji metra Monastiraki. Została zbudowana około 132r n.e.
 • Agora Rzymska – opisana wyżej; pełniła rolę rynku, na którym Rzymianie handlowali w starożytności swoimi towarami
 • SYNDAGMA – ZLOKALIZOWANA W CENTRUM ATEN

Co warto zobaczyć:

 • Łuk Hadriana - opisany wyżej; ówczesna granica między starożytnymi Atenami, a nowym miastem cesarza Hadriana.
 • Kościół Panagia Kapnikarea - jedna z najstarszych świątyń w Atenach i jedna z najważniejszych budowli bizantyjskich w mieście i kraju.
 • Muzeum Sztuki Cyklad – prywatna kolekcja sztuki Cyklad i sztuki starożytnej Grecji. Muzeum mieści się w przepięknym budynku. Kolekcja Cyklad eksponuje ponad 350 obiektów pochodzących z centralnego obszaru Morza Egejskiego.
 • Parlament Grecki - neoklasyczny budynek górujący nad Placem Syntagma. Pierwotnie został zbudowany w latach trzydziestych XIX wieku, jako pałac pierwszego króla Grecji Ottona. Sto lat później został on przekształcony w budynek greckiego parlamentu.
 • Zmiana warty pod Proedriki Froura - w każdą niedzielę o godzinie 11:00  rano na Placu Syntagma podziwiać można ceremonię oficjalnej zmiany warty pod parlamentem. Ewzoni są strażnikami siedziby głowy państwa. Należą oni do greckiej reprezentacyjnej formacji wojskowej. Żołnierze mający zaszczyt służenia pod budynkiem greckiego parlamentu są wyszkoleni do tego, aby w idealnej ciszy i skupieniu dokonywać swoich obowiązków.
 • Muzeum Historyczne - jest to najstarsze muzeum tego rodzaju. Zbiory, jakie możemy tu podziwiać pochodzą z okresu od XV wieku do II wojny światowej.
 • Muzeum Żydowskie - zostało założone w latach 70-tych i poświęcone jest ono życiu ogromnej społeczności żydowskiej, która przez bardzo długi okres przebywała na greckich ziemiach.
 • Panathinaiko - opisane wyżej; pierwotnie zbudowany w czasach rzymskich stadion. Jest w całości wykonany z marmuru.
 • Ogrody Narodowe – opisane wyżej; park w centrum miasta z fontannami i małym zoo.
 • Świątynia Zeusa Olimpijskiego – opisane wyżej; 17 spośród 104 kolumn tworzących kiedyś Świątynię Zeusa.
 • Zappeion - imponujący neoklasyczny budynek tuż obok Ogrodu Narodowego i Placu Syntagma. Często organizuje tu spotkania i wystawy.

ATENY - ATRKACJE TURYSTYCZNE W CENTRUM MIASTA - MAPA

Ateny atrakcje turystyczne mapa

 

MAPA OPIS

1.  Ogrody Narodowe

2.  Zappeion

3.  Świątynia Zeusa Olimpijskiego

4.  Łuk Hadriana

5.  Kallimarmaro

6.  Muzeum Akropolu

7.  Lalaounis Muzeum Biżuterii

8.  Teatr Dionizosa

9.  Wzgórze Akropol

10. Odeon Heroda Attyka

11. Muzeum Kannellopoulos

12. Muzeum instrumentów ludowych

13. Wieża wiatrów

14. Pomnik Lizykratesa

15. Kościół Świętych Apostołów

16. Stoa Attalosa

17. Rzymska Agora

18. Starożytna Agora

19. Hefajstejon

20. Muzeum Sztuk Wizualnych Herakleidon

21. Kościół Agia Marina

22. Obserwatorium Narodowe

23. Pomnik Filopapposa

24. Kościół Agios Dimitrios Loumbardiaris

25. Archeologiczne stanowisko Keramejkos

26. Muzeum Alexa Mylony

27. Biblioteka Hadriana

28. Kościół Agia Irini

29. Kościół Panagia Kapnikarea

30, Kościół Panagia Gorgoipikoos

31. Muzeum Dzieci

32. Muzeum Folkloru

33. Muzeum Frissiras

34. Palrament

35. Muzeum Numizmatyczne

36. Muzeum Historyczne

37. Muzeum Aten

38. Katedra Katolicka

39. Kościół Św. Dionizego Aeropagity

40. Muzeum Benaki

41. Muzeum Sztuki Cykladzkiej

42. Muzeum Bizantyjskie I Chrześcijańskie

43. Muzeum Wojny

44. Likavitos

45. Muzeum Archeologiczne

46. Muzeum Motoryzacji Hellenic Motor

47. Kościół Agios Konstatinos i Eleni

48. Galeria Miejska

49. Muzeum Sztuki Islamskiej

*Obszar na mapie oznaczony kolorem czerwonym – są to dzielnice: Eksarchia, okolica Politechniki Ateńskiej oraz dzielnica Omonia. Pomimo, iż znajdują się one w samym centrum greckiej stolicy, to przebywanie na ulicach po zmroku w tym „trójkącie” jest wielce niezalecane. Sytuacja ekonomiczna i polityczna Grecji, duża liczba emigrantów z różnych krajów oraz zaostrzające się konflikty między lokalnymi grupami przestępczymi sprawiły, że zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych potrafi tu być naprawdę niebezpiecznie.

ATTYKA I ATENY - WINDSURFING I KITESURFING SPOTY

Attyka jest miejscem, w którym naprawdę nie sposób się nudzić. Każdy, nawet najbardziej wymagający gość tego regionu znajdzie tu wiele ciekawych rzeczy do zrobienia i zobaczenia, dzięki czemu pobyt będzie naprawdę udany.

Z uwagi na lokalizację, panują tu doskonałe warunki do uprawiania m.in. sportów wodnych. Windsurfing i Kitesurfing tutaj to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej spotom w regionie Attyki, rozpoczynając od jej wschodniego wybrzeża.

 • OROPOS

To spot wind i kitesurfingowy. Wiatr wiejący ze wschodu tutaj nie należy do wybitnie mocnych (4-5 bft.). To bardziej termika, ale jej siła jest wystarczająca do pływania na windsurfingu w stylu freestyle i freeride, a także pływania na kitesurfingu. Spot ten znajduje się w odległości około 45 kilometrów od centrum Aten. Duża piaszczysta plaża z wiatrem side shore. Woda raczej płaska, dalej niewielki chop.

 • KARAVI

To znajdujące się w pobliżu Aten miejsce jest doskonałe na plażowanie, ale i do uprawiania sportów wodnych. Plaża ta jest niezwykle popularna wśród młodych ludzi, którzy lubią tętniącą życiem atmosferę. Rozciągająca się na ponad sto metrów piaszczysta plaża oferuje wiele udogodnień, takich jak restauracja czy beach bar. Jest to idealne miejsce zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych windsurferów oraz kitesurferów. Najlepsza pora dnia dla początkujących to zwykle wczesny ranek lub późne popołudnie, kiedy woda jest płaska, a wiatr lekki, ale zależy to również od panujących warunków pogodowych. Zwykle około południa wiatr wzmaga się, a warunki na wodzie zmieniają się diametralnie, ku uciesze osób zaawansowanych.

 • MORAITIS BEACH

Spot windsurfingowy dla początkujących i zaawansowanych. Moraitis Beach to centrum sportowe i klub plażowy na pięknej plaży Schinias, w pobliżu Maratonu. Błękitne wody Schinias położone w bezpiecznej zatoce Marathon są idealne na poranne lekcje windsurfingu. Po południu, kiedy wiatr się wzmaga na wodę wychodzą osoby zaawansowane, aby pokazać swoje umiejętności. Znajdujący się tu Beach bar serwuje kanapki, świeże sałatki i zimne przekąski. Znajdziemy tu również toalety, przebieralnie i prysznice.

 • AIOLOS CLUB

Klub windsurfingowy Aiolos działa na plaży w okolicy Loutsa. To jedno z najbardziej lubianych miejsc do uprawiania sportów wodnych w Atenach zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

 • NISSAKIA

Spot wind/kitesurfingowy. Jedno z najpopularniejszych miejsc do uprawiania sportów wodnych w okolicach Aten. Zorganizowana plaża, na której znajduje się m.in. beach bar. Panujące tu doskonałe warunki wiatrowe sprawiają, że jest to idealne miejsce zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników wind i kitesurfingu.  Wypożyczalnia sprzętu w Nissakia Club dysponuje imponującą ilością desek, żagli i latawców, dzięki czemu może zapewnić sprzęt każdemu, kto w danej chwili ma ochotę popływać.

 • ATHENS WATERS PORTS

Prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych każdego rodzaju. Windsurfing, Kitesurfing i pływanie na SUP-ach to zaledwie namiastka tego, co czeka na nas podczas wizyty tutaj. Idealne warunki dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Świetnie wyposażona baza, zorganizowana plaża – idealne miejsce na spędzenie aktywnych wakacji.

 • KOUROS CLUB

Kolejna miejscówka, gdzie wyszaleć się można na wszystkim, co pływa i jest napędzane wiatrem, ale nie tylko. Spot ten znajduje się w Anavyssos - nadmorskiej osadzie na południowo-wschodniej stronie Attyki, w niewielkiej odległości od Aten. Zatoka Anavyssos jest szczególnie popularnym miejscem dla windsurferów, ze względu na warunki pogodowe, które pozwalają im cieszyć się doskonałymi warunkami wietrznymi przez praktycznie cały rok. Sezon trwa tu od wczesnej wiosny aż do później jesieni, a panujące tu warunki idealnie nadają się do pływania freeride, freestyle, wave oraz race.

 • WATERSPORTS LAGONISSI I GRAND RESORT LAGONISSI

Fantastyczne miejsce, wysokie standardy. Miejsce jest wietrzne, a wody bardzo bezpieczne.  Zatoka Sarońska, nad którą zlokalizowane jest Lagonisi traktowana jest przez tubylców bardziej, jak jezioro, aniżeli morze. Na spocie tym popływać można na windsurfingu.

 • YASURFAKI

znajduje się na plaży Yabanaki w Varkizie, jednym z najlepszych miejsc do uprawiania windsurfingu i SUP w regionie Attyki.  Miejsce idealnie nadające się do nauki windsurfingu przez dorosłych, ale również i dzieci. Plaża Yabanaki to największa zorganizowana piaszczysta plaża w Atenach znajdująca się około pół godziny drogi autem od centrum miasta.

 • NAOVV

To lokalna akademia żeglarska i windsurfingowa, u której można wypożyczyć sprzęt windsurfingowy.

Attyka Windsurfing Kitesurfing mapa

Wzdłuż linii brzegowej Attyki rozrzucone jest wiele innych spotów wind/kitesurfingowych, jednakże w sieci brak ich szczegółowych opisów.

ATTYKA I ATENY - HOTELE

W Atenach można w bardzo łatwy sposób znaleźć zakwaterowanie na każdy gust i na każdą kieszeń. Najprosztszym sposobem jest rezerwacja poprzez opularny wśród podróżujących osób serwis booking com

ATTYKA I ATENY - INNE INFORMACJE

Niezależnie od tego, czy wolisz wykwintną kuchnię, czy masz ochotę poznać smak jedynych w swoim rodzaju greckich dań w lokalnych tawernach, Ateny mają do zaoferowania jedzenie na każdy gust i kieszeń. Grecja to nie tylko szaszłyki czy pita gyros. Chociaż tak naprawdę kuchnia grecka może poszczyci się wieloma wiele specjałami, to jest kilka takich potraw, których niespróbowanie podczas pobytu w Helladzie byłoby grzechem.

 • Horiatiki Salata - sałatka grecka

Jaskrawoczerwone pomidory, orzeźwiające ogórki, szalotki dodające pikanterii i oczywiście greckie oliwki, a wszystko to polane wyborną oliwą oliwek. Duży, przyprawiony solą, pieprzem i oregano kawałek kremowego sera feta na wierzchu wieńczy ten niemalże idealny widok. Jesteś w stanie się powstrzymać?

 • Saganaki

To przystawka dla miłośników sera. Żółty, twardy ser (np. kasseri lub graviera) jest smażony lub pieczony w specyficzny sposób, dzięki któremu na serze tworzy się chrupiąca skórka. Koniecznie przed zanurzeniem w nim zębów skrop go obficie sokiem z cytryny.

 • Tomatokeftedes – placki pomidorowe

Grecy jedzą wiele rodzajów placków: serowe, z cukinii, ziemniaczane – praktycznie każdy półprodukt się nada, by zrobić z nich pyszne placuszki. Ale placki pomidorowe to coś naprawdę wyjątkowego. Słodkie, miękkie i pełne ziół. Zwykle podaje się je z sosem jogurtowym. Absolutne must to eat!

 • Musaka

Bakłażan, ziemniaki, mięso mielone i beszamel, a wszystko to zapieczone w piekarniku – to po prostu prosi się o zjedzenie.  Musaka jest daniem raczej ciężkostrawnym, dlatego najlepiej zjeść ją, jako główny posiłek w ciągu dnia.

 • Pastitsio

Pastitsio to kuzyn musaki. Różnica między nimi polega na tym, że ziemniaki zastąpiono grubym makaronem.  

 • Spanakopita - szpinakowe ciasto

Danie pełne witamin i smaku. Spanakopita to ciasto filo wypełnione szpinakiem, różnymi rodzajami ziół i serów (głównie pikantnym serem feta), pachnącą cebulką dymką i oliwą z oliwek. Palce lizać!

 • Gemista – nadziewane ryżem warzywa

Coś, co jest nadziewane zwyczajnie musi być dobre!  W kuchni greckiej istnieją różne wariacje tej potrawy - jak faszerowane pomidory, cukinie, papryki, bakłażany wypełnione ryżem, ziołami, przyprawami, nasionami sosny i sosem pomidorowym. Pieczone w piekarniku i podawane z chrupiącymi ziemniakami, greckim jogurtem i świeżym chlebem. Kali sas oreksi (tł. smacznego)!

 • Zupa rybna

W zależności od pory roku, ta zdrowa zupa przyrządzana jest na bazie różnych rodzajów ryb, które jednak zawsze dają jej świeży, bogaty i aromatyczny smak morza. Spora ilość soku z cytryny i to, co jest pewne, że nie wstaniesz od stołu, zanim jej nie dojesz do końca.

 • Briam

Briam to danie, którego prostota jest mistrzostwem samym w sobie. Sezonowe warzywa, takie jak bakłażan, papryka, cukinia, ziemniaki, pomidorki koktajlowe, szalotki, marchewki i czosnek zmieszane z ziołami i polane świeżym sokiem pomidorowym upieczone w piekarniku. Koniecznie pałaszować w towarzystwie sera feta i chrupiącego chleba.

No, a skoro już jemy gdzieś w jakiejś uroczej tawernie, to koniecznie skonsumujmy nasz posiłek popijając go pysznym lokalnym winem lub ouzo – koniecznie na kostkach lodu.

Mówią, że nawet podczas kryzysu gospodarczego, jaki przechodzi Grecja nocne życie w Atenach może i rywalizuje z tym, jakie spotyka się w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu. A może i nawet przewyższa te miasta… W czasach „przed kryzysem” ten fenomen był o kilka razy bardziej nasilony – ciężko sobie to nawet wyobrazić. Jakby nie było, jedna rzecz jest pewna. Nigdzie indziej nie znajdziesz tylu tawern, restauracji, barów, dyskotek i klubów, co w Atenach. Większość klubów nocnych znajduje się w centralnych obszarach, takich jak Psiri, Plaka i Thission, a do wszystkich innych lokalizacji, w których można się zabawić dotrzesz metrem. Ale Ateny to nie tylko kluby nocne. Stolica Grecji może poszczycić się życiem muzyczno – kulturalnym.  Liczne koncerty, festiwale muzyczne i inne imprezy odbywają się tu praktycznie przez cały tydzień.

Wychodząc na wieczorne podbijanie miasta po prostu pamiętaj o tym, aby ubrać wygodne buty, bo noc będzie długa.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by