Przewodnik - Zanzibar Wyspa Tanzania Afryka - Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu i kitesurfingu Tanzania
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  14-09-2023
  Obozy windsurfingowe 2023 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • LEFKADA BOŻE CIAŁO '23

  Zapytaj o ofertę
  08-06-2023
  WYJAZDY WINDSURFING VASSILIKI GRECJA - POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU - BOŻE CIAŁO 2023
 • Egipt JESIEŃ 2023

  Zapytaj o ofertę
  09-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023 nr.2
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  11-08-2023
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2023
 • LEFKADA Czerwiec 2023

  Zapytaj o ofertę
  23-06-2023
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2023 nr 4
 • Lefkada WIND 2023

  Zapytaj o ofertę
  01-09-2023
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2023
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2023

  Zapytaj o ofertę
  19-10-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2023 NR 3
 • Windsurfing Vassiliki '23

  Zapytaj o ofertę
  30-06-2023
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2023
 • Soma Bay jesień 2023

  Zapytaj o ofertę
  26-10-2023
  Soma Bay - jesień 2023 - windsurfing
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  14-07-2023
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2023 nr 2
 • LEFKADA Sierpień 2023

  Zapytaj o ofertę
  04-08-2023
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2023
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  25-08-2023
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2023
 • Wyjazd windsurfing 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-07-2023
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2023
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  08-09-2023
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2023 Wrzesień nr 2
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  05-10-2023
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2023 - PAŹDZIERNIK nr 1
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  16-06-2023
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2023 nr 3
 • Czerwiec w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  08-06-2023
  WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2023
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-09-2023
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2023 NR 2
 • Soma Bay LISTOPAD

  Zapytaj o ofertę
  02-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023
 • Power Jibe Week '23

  Zapytaj o ofertę
  21-07-2023
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2023
 • VASSILIKI Lipiec 2023

  Zapytaj o ofertę
  07-07-2023
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2023 nr 1 Polska Szkoła
Powrót

Przewodniki

ZANZIBAR

 • ZANZIBAR
 • ZANZIBAR

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - ZANZIBAR - TANZANIA

Zanzibar jest wyspą na Oceanie Indyjskim, należącą do Tanzanii, wchodzącą w skład archipelagu Zanzibar (tworzonego przez Zanzibar wraz z wyspą Pemba oraz kilkoma mniejszymi wysepkami), leżącego u wschodnich wybrzeży Afryki (ok. 40 km od kontyntentu). Ze względu na położenie, od setek lat stanowiła niezwykle ważne miejsce dla żeglarzy, kupców i wszelkich obieżyświatów, podróżujących między Afryką a Azją.

Spot

Zaznzibar to przede wszystkim raj dla kajciarzy. W lagunach płaska woda i dwa sezony na wiatr – połączone z wielkimi, czystymi, białymi plażami oraz szerokimi płyciznami – czegóż chcieć więcej?

Spoty położone są przede wszystkim na wschodnim wybrzeżu.

Sezony są dwa – pierwszy od czerwca do października. Wtedy wieje tu dość równy monsun, zwany Kusini (lub Kusi), z południowego wschodu (side on shore). Średnio osiąga prędkość 15-20 węzłów, nasila się wraz z upływem dnia, późnym popołudniem osiągając nawet do 25 węzłów. Drugi sezon – od grudnia do kwietnia – wieje wtedy Kaskazi, z północnego wschodu, o większej sile niż Kusini. Jest jednak nieco bardziej porywisty. O tej porze roku jest na Zanzibarze bardziej upalnie. Należy również pamiętać, że tylko od stycznia do lutego jest pora sucha, w porze deszczowej, mimo że monsun również dmie porządnie, przyjazd na Zanzibar może być ryzykowny, gdyż wtedy często występuja problemy z komunikacją na wyspie.

Woda przez cały rok jest ciepła, pianki nie są potrzebne. W tych szerokościach geograficznych należy wyjątkowo uważać na palące słońce. Warto zabrać piankowe buty ze względu na jeżowce.

Spoty:

Północny skrawek wyspy – Ras Nungwi – miejsce słynące z jednej z najpiękniejszych na świecie plaży o niezwykle białym piasku. Kierunek wiatru – off shore przy wiejącym z południa Kusini, w kierunku brzegu przy wietrze z północy.

Paje to wioska na południowo-wschodnim wybrzeżu, w pobliżu której znajduje się wielka rajska plaża. Pływa się tu w dwóch lagunach o idealnie płaskiej, płytkiej wodzie.

Poza linią rafy (dość odległą, dzięki czemu mamy przed rafą dużą połać płaskiej wody) – fale, jednak wypłynięcie poza rafy zaleca się jedynie zaawansowanym kajciarzom.

Woda płytka w lagunach lub podczas odpływu – przed linią rafy. W trakcie przypływu musimy liczyć się z koniecznością startu z wody.

 

Pomiędzy nimi znajdują się inne centra kite, o podobnych warunkach co Paje:

Pwani Mchangani

Matemwe Kite Beach

Kiwengwa Kite Beach

Breezes Kite Beach

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - ZANZIBAR - TANZANIA

Jak dotrzeć?

Warto jest popłynąć wodolotem z Dar es Salaam (kontynentalna Tanzania, rejs zajmuje około godziny).

Poza tym na wyspie znajduje się jedno międzynarodowe lotnisko - Abeid Amani Karume International Airport (ZNZ). Poza połączeniami czarterowymi, jest też wiele połączeń liniowych – przez Dubaj, Mombasę, Nairobi, z których dolecimy na Zanzibar przez Dar es Salaam.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - ZANZIBAR - TANZANIA

Sama Tanzania powstała w 1964 roku z połączenia dwóch byłych kolonii – niemieckiej Tanganiki i brytyjskiego Zanzibaru. Brytyjczycy mieli władzę nad Zanzibarem od końca XIX wieku.

Wcześniej znajdowała się ona głównie pod panowaniem Arabów, którzy w XVIII wieku założyli na Zanzibarze plantacje przypraw (do dziś Zanzibar jest nazywany Wyspą Przypraw) oraz uczynili wyspę centrum handlu niewolnikami, pojmanymi w kontynentalnej Afryce.

Ze względu na fakt, iż wyspa od wieków znajdowała się pod władzą arabską (choć należy również wspomnieć, że od XV do XVII wieku panowali tu Portugalczycy), dominującą religią jest islam – na Zanzibarze występuje on w dość radykalnej postaci. Przeplata się tu kultura suahili z arabską, indyjską oraz brytyjską.

Stolicą wyspy jest portowe miasto Zanzibar. Zwiedza się przede wszystkim jego starą część, tak zwane Stone Town (wpisane na listę UNESCO), zachwycające arabską architekturą. Jedną z największych atrakcji, symbolem Stone Town, są setki pięknie ozdobionych drzwi, na których wyrzeźbiono liczne symbole. Starówka zabudowana jest gęsto; niemożliwy jest wjazd samochodem na większość krętych i wąskich uliczek.

Nad miastem góruje pałac sułtana zwany teraz House of Wonders (Beit al ajaib), niezwykle imponująca budowla, z której roztacza się wspaniały widok na ocean. Został zbudowany w 1883 roku. Przez lata miały w nim siedzibę władze Zanzibaru – od sułtana, poprzez Brytyjczyków, aż po władze rewolucyjne, po zdobyciu niepodległości. Pod koniec XX wieku stopniowo popadał w ruinę, a od 2002 znajduje się w nim Muzeum Historii i Kultury.

W pobliżu znajduje się stary Fort Arabski (Ngome Kongwe), zbudowany w końcu XVII wieku. W jego obrębie wciąż możemy zobaczyć pozostałości starego, portugalskiego kościoła, do którego później omańscy Arabowie dobudowali fort.

Warto odwiedzić Africa House Hotel, gdzie w czasach kolonialnych znajdował się klub dla brytyjskich dżentelmenów. Poszukiwacze historii powinni także zobaczyć plac, na którym znajdował się targ niewolników. Obecnie stoi tam anglikańska katedra, zbudowana przez Brytyjczyków. Obok niej zobaczymy pomnik nieszczęsnych Afrykańczyków skutych łańcuchami.

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta jest budynek starego szpitala, zbudowanego w stylu indyjskim, z pięknie zdobionymi balkonami i mostami zawieszonymi nad wewnętrznym dziedzińcem. Równie ciekawy architektonicznie obiekt stanowi Palace Museum, również zbudowany w końcu XIX wieku, dla rodziny sułtana. Obenie mieści się tu muzeum, którego ekspozycje dokumentują styl życia sułtanów Zanzibaru.

Turyści często odwiedzają również tak zwany Dom Livingstone'a. W tym budynku, zbudowanym przez sułtana Majida w 1860 roku, brytyjski podróżnik mieszkał przed swoją ostatnią wyprawą do centralnej Afryki, mającą na celu znalezienie źródeł Nilu. Wcześniej mieszkali tu inni angielscy badacze kontynentu afrykańskiego. Obecnie Dom Livingstone'a to siedziba Zanzibar Tourist Corporation.

Ciekawostką jest fakt, że to właśnie w Stone Town urodził się niejaki Farrokh Bulsara, szerzej znany w świecie jako Freddie Mercury. Niestety, konserwatywni muzułmanie zakazali obchodów 60-tych urodzin wokalisty w 2006 roku, w związku z jego orientacją seksualną (homoseksualizm jest surowo karany w świecie konerwatywnego islamu).

W pobliżu miasta zobaczymy przepiękne łaźnie Kidichi, zbudowane w 1850 roku, w pięknym perskim stylu (żona ówczesnego sułtana była wnuczką perskiego szacha). Na uwagę zasługują w nich szczególnie zdobienia sklepień, pięknie oświetlone dzięki małym okienkom, układającym się w kolisty wzór.

Warto również zobaczyć ruiny pałacu sułtana Barghasha, czyli Maruhubi, kilka kilometrów od miasta, a w pobliżu plaży. Został on zbudowany dla żony trzeciego sułtana oraz jego licznych konkubin. Niestety, uległ zniszczeniu w pożarze w 1899 roku, ale pozostałości pałacu, perskich łaźni oraz otaczający ogród, pozwalają wyobrazić sobie, jak luksusowe było życie kobiet najwyższych dostojników Zanzibaru.

20 km na północ od miasta Zanzibar możemy znaleźć świadectwo tragicznej części historii wyspy – Slave Chamber – groty czy też raczej bunkry, w których przetrzymywano niewolników przed ich dalszą podróżą do Azji.

Dwa kilometry dalej, wzdłuż wybrzeża, zobaczymy wspaniałe koralowe groty – Mangapwani Coral Cave.

W południowym krańcu wyspy, w wiosce Dimbani, znajduje się jeden z najstarszych meczetów we wschodniej Afryce – Meczet Kizimkazi, zbudowany w 1107 roku. Został on gruntownie przebudowany w wieku XVIII, lecz ciągle możemy podziwiać dwunastowieczne elementy zdobień z koralowej skały oraz oryginalne kolumny.

 

Zanzibar leży w strefie podrównikowej, co oznacza, że lato panuje tu przez cały rok. Wyróżnia się jedynie pory suche – od czerwca do października oraz od stycznia do lutego. W pozostałych miesiącach należy spodziewać się ulewnych deszczy, utrudniających komunikację na wyspie. Najlepiej wybrać się na wakacje do Zanzibaru podczas dłuższej pory suchej (u nas trwa wtedy lato), gdyż wtedy upały są nieco mniejsze niż w naszych miesiącach zimowych – Zanzibar znajduje się na półkuli południowej, zatem chłodniejsza pora sucha przypada na czas naszego lata.

Przyroda Zanzibaru jest niezwykle bujna i różnorodna, typowa dla podrównikowego klimatu. W każdej restauracji, sklepiku czy na bazarach, zachwyca nas zapach uprawianych tu aromatycznych przypraw. Zanzibar (wraz z wyspą Pemba) to obecnie największy eksporter goździków. Prócz nich, na tutejszych licznych plantacjach (biura podróży oferują nawet wycieczki – tzw. spice tours, podczas których można w zorganizowany sposób zobaczyć, jak wyglądają uprawy) spotkamy m.in. imbir, cynamon, chilli, wanilia, gałka muszkatołowa. Uprawia się tu również palmy kokosowe, które, poza tym, że są źródłem orzechów, wspaniale zdobią białe plaże Zanzibaru, dodając im rajskiego wyglądu. Rośnie tu również wiele tropikalnych owoców, m.in. grejpfruty, limonki, pomarańcze i banany.

Zanzibar słynie również z lasów namorzynowych, rozsianych wzdłuż wybrzeża, a chroniących je przed erozją. Drzewa są pod ochroną, będąc istotną częścią bogatego ekosystemu wybrzeża. Występują tu również wspaniałe rafy koralowe, które można podziwiać, korzystając z oferty baz nurkowych. Prócz raf, zobaczymy liczne gatunki ryb oraz delfiny. Szkoły nurkowe często oferują wycieczki, których główną atrakcją jest właśnie pływanie z delfinami.

Warto wybrać się do parku narodowego Chwaka Bay – ok. 35 km od Stone Town. Na jego terenie znajduje się rezerwat Jozani Forest. To prawdziwy raj dla wielbicieli dzikiej przyrody – zobaczymy tu m.in.  potężne baobaby, fikusy, drzewa namorzynowe oraz mnóstwo innych gatunków roślin tropikalnych, a także wiele gatunków motyli i ptaków. W parku Chwaka spotkamy również małpy – gatunek Red Colobus oraz Blue Monkeys czyli małpy błękitne.

W miejscowości Mwera znajduje się także niewielkie zoo, polecane szczególnie rodzinom z dziećmi.

Biura podróży oferują również wyprawy na safari do kontynentalnej Afryki – np. do Parku Narodowego Serengeti, Parku Narodowego Ngorongoro (ze słynnym wygasłym kraterem o tej nazwie) oraz nad jezioro Manyara.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - ZANZIBAR - TANZANIA

HOTELE NA ZANZIBARZE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - ZANZIBAR - TANZANIA

Kultura i język

Na Zanzibarze bez prolemu porozumiemy się po angielsku, chociaż językiem urzędowym jest w Tanzanii suahili.

Dominuje islam, dlatego należy uważać ze strojem, podczas zwiedzania miast, gdyż ostatnimi laty nieco zaostrzyła się polityka wobec turystów i zaczyna się od nich wymagać dostosowania stroju do tutejszej kultury – zatem zakryte ramiona i nogi. Jednak Zanzibar nadal słynie jako kraj wyjątkowo tolerancyjny, jeśli chodzi o zachowania turystów, mimo że wpływ religii muzułmańskiej na tutejsze zwyczaje jest bardzo wyraźny, a widok kobiet w kompletnym tradycyjnym stroju – czyli z zakrytą twarzą – nie jest rzadkością.

Zdrowie

Na terenie Tanzanii wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce. Jest ono obowiązkowe dla wszystkich (z wyjątkiem dzieci do 9 miesiąca życia) i powinno być wykonane na 10 dni przed wjazdem do Tanzanii. Przy szczepieniu otrzymamyMiędzynarodowe Świadectwo Szczepień.

Ze względu na ryzyko wystąpienia malarii, należy przed wyjazdem odwiedzić lekarza w celu uzyskania recepty na odpowiedni lek przeciwmalaryczny.

Jak zwykle w przypadku podróży do kraju o tropikalnym klimacie, zalecana jest ostrożność w spożywaniu pokarmów niewiadomego pochodzenia, picie tylko butelkowanej/przegotowanej wody, w przypadku spożycia surowych owoców lub warzyw, należy umyć je przegotowaną wodą. Należy również zaopatrzyć się w leki przeciwbiegunkowe.

Wizy

Wizę można otrzymać na lotnisku. Potrzebny jest wypełniony wniosek oraz dwa zdjęcia paszportowe. Koszt – 50 USD.

Czas

Doliczamy dwie godziny.

Ambasada

Ambasada RP w Dar es Salaam
63 Aly Khan Road, Upanga, Dar es Salaam, Tanzania, P. O. Box 2188v
tel. (0-0255-22) 211-52-71, +266-75-01; tel./fax +211-58-12, +266-83-09

Waluta

Walutą jest szyling tanzański (TZS) 1 EUR = ok. 2000 TZS.

 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Copyright 2014 - 2022

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by