Przewodnik - Naxos Wyspa Grecja - Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu oraz kitesurfingu
 • Soma Bay jesień 2023

  Zapytaj o ofertę
  26-10-2023
  Soma Bay - jesień 2023 - windsurfing
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-09-2023
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2023 NR 2
 • DAHAB Maj 2022

  Zapytaj o ofertę
  02-05-2023
  DAHAB Majówka nr 2 2023 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • Czerwiec w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  08-06-2023
  WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2023
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  25-08-2023
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2023
 • DAHAB Maj 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-04-2023
  DAHAB Majówka 2023 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • Marzec 2023 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  02-03-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Marzec 2023
 • Soma Bay MARZEC 2023

  Zapytaj o ofertę
  09-03-2023
  Nauka windsurfingu EGIPT Soma Bay MARZEC 2023
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  20-04-2023
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - KWIECIEŃ 2023
 • Soma Bay WIND 2023

  Zapytaj o ofertę
  27-04-2023
  Windsurfing MAJÓWKA 2023 - SOMA BAY - Egipt
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2023

  Zapytaj o ofertę
  19-10-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2023 NR 3
 • Wyjazd windsurfing 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-07-2023
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2023
 • WIELKANOC 2023 EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  06-04-2023
  Soma Bay WIELKANOC 2023 wyjazd z polskim instruktorem
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  31-08-2023
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2023 nr 1
 • Windsurfing Vassiliki '23

  Zapytaj o ofertę
  30-06-2023
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2023
 • VASSILIKI Lipiec 2023

  Zapytaj o ofertę
  07-07-2023
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2023 nr 1 Polska Szkoła
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  14-09-2023
  Obozy windsurfingowe 2023 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  14-07-2023
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2023 nr 2
 • Lefkada WIND 2023

  Zapytaj o ofertę
  01-09-2023
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2023
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  12-10-2023
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2023 NR 2
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  05-10-2023
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2023 - PAŹDZIERNIK nr 1
Powrót

Przewodniki

NAXOS

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - NAXOS - GRECJA

Naxos (w Polsce najczęściej używa się nazwy Naksos) to wyspa grecka, największa w archipelagu Cyklady, znajdującego się na zachód od kontynentalnej Grecji, na Morzu Egejskim.

Wyspa jest dość popularnym celem wycieczek, aczkolwiek tłumnie odwiedzane są jedynie plaże w pobliżu głównych ośrodków. Wciąż można tam znaleźć mnóstwo miejsc nieskażonych masową turystyką.

Spoty

Naxos oferuje niezłe warunki do uprawiania sportów wodnych, ponieważ wybrzeże od zachodu jest dość płaskie, co powoduje, że wieje dość równo i mocno. Najlepsze warunki panują między czerwcem a wrześniem – minimum 4 Bft (co najmniej 80 procent dni) aż do 8.

Spot wind znajduje się w pobliżu Naxos (kilka minut od plaży Agios Georgios). Pływa się tu w osłoniętej lagunie. Płaska i płytka woda, w przypadku silnego wiatru niewielki chop. Świetne warunki do freestyle'u czy slalomu. W pobliżu cypla od strony północy – nieco większe fale, umożliwiające trenowanie skoków. Wiatr onshore lub side onshore.

Jeśli wypłyniemy z laguny, za linię rafy (doskonale oznaczoną), trafiamy na konkretne fale nawet powyżej 2 metrów wysokości. I tu są już warunki do wave, na każdym poziomie zaawansowania.

Ze względu na bliskość lotniska, kajciarzom nie wolno tu pływać.

Spot kitesurfingowy jest w miejscowości (a właściwie wiosce) Mikro Vigla – na południe od Plaki. Można tam również pływać z żaglem. Wiatr silniejszy niż w Naxos, srednio o 1 Bft. Wieje tu mocno ze względu na bliskość wyspy Paros – wiatr między Paros a Naxos rozpędza się tu najbardziej (nawet do 30 węzłów). Brak przyboju sprawia, że to miejsce nawet dla niezbyt doświadczonych, trzeba uważać jedynie na skały z lewej strony.

Pływać można również w Kastraki, Pyrgaki, Aliko, Agiassos czy Amiti.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - NAXOS - GRECJA

Jak dotrzeć?

Promem z Pireusu (ok. 6h) lub samolotem, najlepiej przez Ateny.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - NAXOS - GRECJA

Charakterystyczną cechą wyspy jest bogata roślinność, co nieco odróżnia ją od wielu skalistych, suchych wysp greckich. Świetnie rozwinęło się tu rolnictwo – uprawiane są winorośla, oliwki, owoce cytrusowe – stąd bogiem szczególnie czczonym na wyspie w starożytności był Dionizos, który według mitów poślubił Ariadnę, córkę króla Krety, porzuconą właśnie na Naxos przez niewdzięcznego Tezeusza.

Naxos w znacznej części pokrywają góry. Na ich zboczach wypasa się kozy i owce. Najwyższym szczytem jest Zeus (Zas), liczący 1001 m n.p.m.. Wybrzeża są w wielu miejscach strome, jednak między skalistymi cyplami sporo jest pięknych, piaszczystych plaż. Jednak piękno Cyklad stworzyła nie tylko przyroda, lecz również człowiek. Tutejsze wioski i miasteczka stanowią idealne dopełnienie krajobrazu – białe budynki z jaskrawymi, najczęściej niebieskimi elementami i płaskimi dachami zachwycają każdego podróżnika, który zawita w te strony.

Jak większość wysp greckich, Naxos była zamieszkana od tysięcy lat. Już trzy tysiące lat temu wydobywano tu marmur. Z epoki brązu, z okresu schyłku cywilizacji minojskiej oraz z czasów kultury cykladejskiej, pozostały na wyspie ruiny osady Grotta (w pobliżu miasta Chora). Naxos zasiedlali m.in. Jonowie i Kreteńczycy.

Obiektem pochodzącym właśnie z czasów zasiedlania wyspy przez przybyszów z różnych części Grecji są pozostałości małego fortu Panormos.

Z VII w p.n.e. pochodzą olbrzymie posągi Kurosów (czyli młodzieńców), największy z nich ma 10 m wysokości. Figury te zobaczymy w miejscowości Apollonas (północna część wyspy) i w okolicach Melanes (centralna część Naxos). Kourosy przyciągają do Apollonas wielu turystów, lecz najlepiej odwiedzić to miejsce 29 sierpnia, gdyż wtedy w miasteczku odbywa się coroczny tradycyjny festiwal.

Na południe od Chora znajdują się pozostałości świątyni Dionizosa, zaś w pobliżu miejscowości Sangri znajdują się ruiny świątyni Demeter. 

Inne zabytki wyspy to wieża Chimaros, w południowej części Naxos, również zbudowana w czasach hellenistycznych. Jest ona najlepiej zachowanym na Naxos obiektem tego typu – ma obecnie 15 m wysokości, lecz sądzi się, że była wyższa. W tym rejonie odkryto resztki innych wież obserwacyjnych z różnych okresów.

Od  I w p.n.e. Naxos stała częścią Cesarstwa Rzymskiego, później przejęło ją Cesarstwo Bizantyjskie. Za czasów Bizancjum zbudowano na Naxos Kalogeros Kastro, na wzgórzu w pobliżu Apollonas.

Z czasu panowania na Naxos Wenecjan pochodzi zaś twierdza zwana Kastro, zbudowana przez Marco Sanudo w 1207 roku, mieszcząca się w stolicy. Jest nią miasteczko Naxos (jednak częściej używa się nazwy Chora). Najstarszym obiektem miasta jest niedokończona brama świątyni Apolla – Portara - z 530 roku p.n.e.. W Chora warto zobaczyć również siedemnastowieczny klasztor Urszulanek oraz Muzeum Archeologiczne, mieszczące się w dawnej szkole francuskiej w którym można podziwiać figurki zrobione z marmuru wydobywanego na wyspie.

Chora cieszy turystów wspaniałą atmosferą, licznymi tawernami i podróżniczym, portowym klimatem. Zachwyca również oryginalną architekturą, w której widoczne są wpływy weneckie.

Niesamowite widoki oferuje także północna część wyspy – warto zobaczyć maleńki port Lionas oraz – koniecznie – wioskę Komiaki, z której prowadzi przepiękny szlak turystyczny ze spektakularnymi widokami. W pobliżu zobaczymy również wspaniały, biały klasztor Argokiliotisa.

 

Najpopularniejsze plaże Naxos znajdują się głównie po zachodniej stronie wybrzeża (podobnie jak stolica), które jest bardziej płaskie niż wschodnie.

Inne miejscowości wypoczynkowe to Agia Anna, Agia Marina, Kastraki, Aliki, Pirgaki, Plaka, Stelida, Prokopios i Agiassos.

 

Wiele biur podróży oferuje również wycieczkę na inną wyspę archipelagu Cyklad – Santorini, słynącą z pocztówkowych wręcz krajobrazów i mnóstwa turystycznych atrakcji; wtopionych w strome klify wiosek pełnych białych domków, urokliwych kościołów i kolorowych plaż (ich wulkanicznego pochodzenia piaski mają czerwony i czarny kolor). Centralną częścią wyspy jest wulkan, którego wybuch w XV w p.n.e. pogrzebał miasto z czasów minojskich, którego ruiny odkopali współcześni archeologowie.

 

Będąc na Naxos warto wybrać się również na sąsiednią wyspę Paros. Wyjątkowo piękne miejscowości Parikia i Naussa zasługują na to, by spędzić w nich choćby jeden dzień. Paros słynie z białych, wtopionych we wzgórza wiosek i miasteczek oraz licznych obiektów sakralnych, takich jak klasztory czy kapliczki. Warte obejrzenia są również kamieniołomy, w których wydobywano słynny biały marmur.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - NAXOS - GRECJA

HOTELE NA NAXOS W GRECJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - NAXOS - GRECJA

Czas

Zegrki przesuwamy godzinę do przodu.

Waluta

W Grecji walutą jest euro.

Kuchnia

W Grecji okazji do próbowania miejscowych, lokalnych przysmaków jest wiele. Liczne tawerny i restauracje oferują prawdziwą, tradycjną grecką kuchnię, której bazą są owoce morza, ryby, warzywa, oliwa z oliwek, jagnięcina oraz wyśmienite regionalne wino. Koniecznie trzeba skosztować domowej baklawy, innych deserów z dodatkiem miodu oraz greckiej wódki ouzo.

Wizy

Grecja to kraj UE, wiza nie jest wymagana, wystarczy paszport lub dowód osobisty.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Copyright 2014 - 2022

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by