Przewodnik-BIAŁYSTOK-wyjazdy,wakacje,biuro podróży,atrakcje tu
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Wrzesień 2021 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  23-09-2021
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2021
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  17-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
Powrót

Przewodniki

BIAŁYSTOK

 • Białystok Polska - Zwiedzanie - Atrakcje turystyczne - Poland Białystok Sightseeing Attractions
 • Białystok Polska - Zwiedzanie - Atrakcje turystyczne - Poland Białystok Sightseeing Attractions

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - BIAŁYSTOK - POLSKA

Białystok Polska - Zwiedzanie - Atrakcje turystyczne - Poland Białystok Sightseeing Attractions

 

Leżący na Podlasiu Białystok kusi swoim pięknem oraz licznymi atrakcjami, dlatego też jest bardzo atrakcyjnym turystycznie kierunkiem. Ciekawa lokalizacja geograficzna kusi gości z różnych zakątków kraju, ale nie tylko. Na obecny wygląd oraz sposób funkcjonowania miasta miały bezsprzecznie wpływ leżące nieopodal Białoruś oraz Litwa. Liczne tego dowody są niemal namacalne na każdym kroku.

Pomimo iż jest to największe w całej północno- wschodniej Polsce miasto, to Białystok i jego najbliższe okolice obfitują w tereny gęsto porośnięte roślinnością. Zielone Płuca Polski zajmują około 30% powierzchni miasta, a składają się na nie parki, skwery oraz rosnące wzdłuż granic miasta lasy. Dzięki temu w Białymstoku panuje niepowtarzalny, dobroczynny dla zdrowia mikroklimat. Warto nadmienić, iż nieopodal miasta znajdują się aż dwa rezerwaty przyrody, jak również Narwiański Park Narodowy.

Historia miasta jest imponująca, a na każdym kroku można znaleźć świetne tego przykłady. Zabytkowe zabudowania, w skład których wchodzą m.in. liczne kościoły, pałace czy budynek ratusza zdają się szeptać przechadzającym się uliczkami miasta gościom dzieje miasta. Prawa miejskie Białystok posiada od około 1692 roku. Wystarczy rzut oka by móc sobie wyobrazić jak wyglądał on przed kilkoma stuleciami.

W Białymstoku naprawdę jest co zwiedzać. Jest to bezsprzecznie bardzo atrakcyjne miejsce dla miłośników architektury. Renesansowe budynki przeplatają się z gotyckimi budowlami, po czym naszym oczom ukazują się klasycystyczne i eklektyczne perełki architektoniczne.

Najciekawsze atrakcje turystyczne Białegostoku stanowią:

 • Archikatedra białostocka

Wzniesiona w latach 1900-1905 neogotycka, dwuwieżowa świątynia leży w pobliskim sąsiedztwie Starego Kościoła Farnego. Pomimo iż chodziło o wybudowanie nowej katolickiej świątyni, to zakaz ówczesnego cara zmusił budowniczych na stworzenie przybudówki Starej Farny. W efekcie powstała budowla kilkukrotnie przekraczająca rozmiarem kościół, do którego „dobudowano” katedrę.

 • Stary Kościół Farny

To wspomniany już wyżej budynek sakralny, charakteryzujący się renesansowym stylem. Jego wnętrze zaś jest barokowe, co nadaje Starej Farnie niepowtarzalnego charakteru.

 • Kościół Św. Rocha

83 metrowa wieża kościoła wyróżnia się w panoramie miasta zwłaszcza, iż budynek powstał na niewielkim wzniesieniu. Ten pomnik niepodległości powstawał w latach 1927- 1940 i jest on jednym z najciekawszych przykładów modernizmu w architekturze sakralnej.

 • Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy

Prawosławna cerkiew zachwyca bizantyjskim wnętrzem oraz mieszczącą aż 5 dzwonów dzwonnicą.

 • Ratusz

Późnobarokowa budowla z wierzą zegarową zajmuje centralne miejsce Rynku Kościuszki. Mieści się w nim Muzeum Podlaskie.

 • Zespół pałacowo – parkowy Branickich

Nazywany również Wersalem Podlasia jest to niezaprzeczanie najcenniejszy i jeden z najpiękniejszych zabytków Białegostoku. Późnobarokowa architektura pałacu przepięknie komponuje się z otaczającymi go ogrodami. Choć na przełomie stuleci zarówno sam pałac, jak i jego najbliższa okolica kilkukrotnie zmieniały swój wygląd, to wszystko wskazuje na to, że zmiany te wyszły mu tylko na dobre. Ozdobami otaczającego pałac parku oprócz kilku różnych gatunków drzew są również pomniki, fontanny oraz umieszone na cokołach sfinksy. Zadbane alejki prowadzą kolejno przez ogród górny i dolny docierając do flankowanego mostu. Miejsce to jest ulubionym kierunkiem niedzielnych spacerów białostockich rodzin.

 • Pałacyk Gościnny Branickich

W budynku tym mieści się Pałacyk Ślubów, czyli Urząd Stanu Cywilnego.

 • Pałac Rüdigerów (Lubomirskich)

Neoklasycystyczny budynek znajdujący się w dzielnicy Dojlidy. Znajduje się w nim Wyższa Szkoła Administracji Publicznej. Dookoła gmachu rozpościera się przepiękny ogród.

Podczas pobytu w Białymstoku warto wybrać się do tutejszych muzeów, jak również odwiedzić cmentarze żydowskie czy Synagogę Piaskower. Nie mniej atrakcyjny jest Pałac Trylingów oraz Cerkiew św. Ducha. Koneserów sztuki z pewnością zadowoli wizyta w Operze i Filharmonii Podlaskiej, jak również w teatrze Dramatycznym, centrum filmowym Helios oraz tutejszych galeriach.

Białystok może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń osobom o wykwintnym guście kulinarnym. Z uwagi na fakt, iż w pobliskim sąsiedztwie miasta znajdują się granice naszego kraju, białostocka kuchnia to swoisty zlepek dań z polskich kresów, kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, żydowskiej oraz tatarskiej. Jedzenie w tym regionie jest sycące i dość tłuste, dlatego tutejszych specjałów należy próbować z rozwagą. W mieście znajdziemy kilka naprawę świetnych lokali, w których będziemy mieli okazję spróbować tych wszystkich pyszności. Draniki z mięsem wieprzowym, czebureki z nadzieniem z baraniny, kulebiak z łososiem, ziemniaczana babka, vederaja, ser koryciński czy wareniki z pewnością nie mówią zwykłemu turyście zbyt wiele, aczkolwiek tuż po tym, jak zostaną nam podane na talerzu zaczynają smakować nawet największym niejadkom.

Białystok zdaje się nigdy nie spać. Liczne kawiarnie i bary pozostają otwarte do późnych godzin nocnych, a używający życia ludzie zdają się doskonale rozumieć, czym tak właściwie jest rozrywka.

Baza noclegowa Białegostoku obejmuje miejsca zarówno w hotelach czterogwiazdkowych, jak i mniej kosztowne opcje, takie jak niższej kalsy hotele, schroniska oraz liczne kwatery prywatne. Bez względu na posiadany budżet, w Białymstoku nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem noclegu odpowiadającego jego potrzebom czy zasobności portfela. 

HOTELE  W BIAŁYMSTOKU

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie