Przewodnik-Poznań-wyjazdy,wakacje,biuro podróży,atrakcje turystyczne
 • Soma Bay jesień 2023

  Zapytaj o ofertę
  26-10-2023
  Soma Bay - jesień 2023 - windsurfing
 • LEFKADA Sierpień 2023

  Zapytaj o ofertę
  04-08-2023
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2023
 • Lefkada WIND 2023

  Zapytaj o ofertę
  01-09-2023
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2023
 • Windsurfing Vassiliki '23

  Zapytaj o ofertę
  30-06-2023
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2023
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  31-08-2023
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2023 nr 1
 • Egipt JESIEŃ 2023

  Zapytaj o ofertę
  09-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023 nr.2
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  08-09-2023
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2023 Wrzesień nr 2
 • VASSILIKI Lipiec 2023

  Zapytaj o ofertę
  07-07-2023
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2023 nr 1 Polska Szkoła
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  25-08-2023
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2023
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  16-06-2023
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2023 nr 3
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  14-07-2023
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2023 nr 2
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  05-10-2023
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2023 - PAŹDZIERNIK nr 1
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-09-2023
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2023 NR 2
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  11-08-2023
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2023
 • Soma Bay LISTOPAD

  Zapytaj o ofertę
  02-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  14-09-2023
  Obozy windsurfingowe 2023 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • LEFKADA Czerwiec 2023

  Zapytaj o ofertę
  23-06-2023
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2023 nr 4
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2023

  Zapytaj o ofertę
  19-10-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2023 NR 3
 • Vassiliki Sierpień 2023

  Zapytaj o ofertę
  18-08-2023
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2023
 • Wyjazd windsurfing 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-07-2023
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2023
 • Power Jibe Week '23

  Zapytaj o ofertę
  21-07-2023
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2023
Powrót

Przewodniki

POZNAŃ

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - POZNAŃ - POLSKA

Poznań 2015 Polska - Zwiedzanie - Atrakcje turystyczne - Poland Poznan Sightseeing Attractions

Poznań znajduje się w zachodniej części kraju, praktycznie pośrodku drogi między Warszawą, a Berlinem. Jest piątym, co do wielkości miastem i drugim ośrodkiem przemysłowym, handlowym i edukacyjnych w Polsce. Historyczna stolica Wielkopolski zamieszkiwana jest przez około 545,6 tys. mieszkańców.

Historia Poznania sięga przełomu XVII i IX w., kiedy to na Ostrowie Tumskim został wybudowany przez Polan drewniany gród. Przejęta przez Piastów w X w. leżąca nad Wartą osada była jedną z siedzib królewskich i zajmowała stanowisko miasta stołecznego ( obok Gniezna, Ostrowa Lednickiego i Giecza)aż do roku 1039. W tym okresie oprócz drewnianego królewskiego zamku znajdowała się tu jeszcze tylko pogańska świątynia.  Z uwagi na dogodną lokalizację w szybkim rytmie region ten zaczął się zaludniać, czego skutkiem był błyskawiczny rozwój leżącego pierwotnie nad prawym brzegiem Cybiny i Warty miasta. Uznaje się, że to właśnie w Poznaniu narodziło się Państwo Polskie, kiedy to po chrzcie Mieszka I w 966 roku ( Chrzest Polski) rozpoczęła się rozbudowa grodu i założone zostało pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo. Z upływem czasu Poznań stał się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i gospodarczych kraju, aż do roku 1793, kiedy to wskutek licznych klęsk żywiołowych i niemających końca najazdów Szwedów, Rosjan  i Prusów rozwój miasta stał się znacznie utrudniony. W 1793 roku, po II rozbiorze Polski, Poznań przeszedł we władanie Prusów, a jego nazwa zmieniona została na „Posen”. Na przełomie XVII i XIX w. Poznań jeszcze kilkukrotnie przechodził „z rąk do rąk”, wiele ze starych budowli zostało w tym okresie zniszczonych, równie wiele, a być może i jeszcze więcej zostało dobudowanych. Przełom wieków XIX i XX był to okres potężnych zmian dla Poznania. Miasto w ekspresowym tempie rozbudowywało się we wszystkich kierunkach, a po przybyciu do stolicy Wielkopolski Ignacego Jana Paderewskiego odpowiedzialnego za wybuch Powstania Wielkopolskiego, miasto ponownie odzyskało wolność. Podczas I i II wojny światowej Poznań zajmowany był przez Niemcy, jako region o znaczeniu strategicznym. Obie wojny odcisnęły swoje piętno na obrazie miasta w postaci niewyobrażalnych zniszczeń.

Już od czasów średniowiecza Poznań był ważnym ośrodkiem handlowym. W XIX wieku zaczęła się jego industrializacja, co sprawiło, że Poznań i Warszawa stanowiły główne centra przemysłowe i finansowe Polski. I tak pozostało po dzień dzisiejszy. Przetwórstwo spożywcze, produkcja mebli, samochodów, maszyn przemysłowych oraz wiele innych ważnych dla kraju przedsiębiorstw znajduje się właśnie w Poznaniu.

Atrakcje turystyczne Poznania znajdują się głównie wokół Starego Miasta, ale nie tylko. Obiektami wartymi zobaczenia są m.in.:

 • Ratusz. Budynek ratusza znajduje się na centralnym placu miasta – Starym Rynku. Wybudowany został on w 1253 roku, a jego renesansowy styl zawdzięcza pracom renowacyjnym, które przeprowadzone zostały w XVI w. Podczas II wojny światowej budynek został w znacznym stopniu zniszczony, lecz dzięki posiadanemu przez władze miasta staremu planowi architektonicznemu udało się go wiernie odtworzyć. Jego pokryta patyną wieża góruje nad miastem, a każdego dnia w samo południe goście odwiedzający miasto mają okazję podziwiać niesamowity spektakl. Ze znajdujących się na wieży ratuszowej drzwiczek wychodzą dwa kozły, które bodą się wzajemnie rogami. Legenda głosi, że mają one upamiętniać dzień, w którym została wybudowana owa wieża. Kucharz omyłkowo spalił pieczeń z sarniny i aby zatuszować swoją winę skradł z pobliskiego pola dwa koziołki, by upiec je w miejsce sarny. Niestety koziołki uciekły z kuchni i wskoczyły wprost na wieżę ratuszową, po czym zaczęły się bóść rogami. Porażka kucharza wyszła na jaw, a rozbawiony zajściem wojewoda darował życie zarówno koziołkom, jak i kuchmistrzowi.
 • Fontanna Prozerpiny to jedna z czterech fontann znajdujących się na Poznańskim Starym Rynku. Pierwotnie była ona niczym innym jak studnią publiczną. Około roku 1760 ozdobioną ją kompozycją przedstawiającą mityczną scenę porwania Prozerpiny przez Plutona. Rzeźba ta, jako jedyna z czterech zachowała się po dzień dzisiejszy w swojej pierwotnej formie. Pozostałe fontanny - Apollona, Neptuna i Marsa są dziełem współczesnych polskich artystów, gdyż ich zniszczenia były tak poważne, iż nie udało się ich niestety odrestaurować.
 • Pręgierz. W pobliżu fontanny Prozerpiny znajduje się ośmioboczna kolumna, na której stoi postać kata ubranego w strój rycerza trzymającego miecz wzniesiony ku górze. Pręgierz wyposażony był w metalowe obręcze, do których przywiązywani byli skazańcy, i to tam wymierzano im karę ( chłostę lub naznaczanie przez odcinanie różnych części ciała). Konwenans ten stosowany był do roku 1848, kiedy to został zakazany przez władze pruskie.
 • Domki budnicze. Jest to rząd wąskich, kilkukondygnacyjnych kamienic znajdujących się na Starym Rynku Poznania. Ich przepiękne, kolorowe fasady nie pozwalają nikomu na obojętne przejście obok nich. W czasach, kiedy powstały świadczyły o zamożności ich właścicieli- im bogatszy kramarz, tym szerszą miał kamieniczkę.
 • Katedra św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Jeden z najstarszych kościołów w Polsce i jednocześnie najstarsza polska katedra. To prawdopodobnie tutaj został ochrzczony Mieszko I
 • Stary Browar. Dawna fabryka piwa, centrum handlu i sztuki.
 • Zamek Cesarski. Zbudowany został on dla cesarza Wilhelma II ( ostatniego cesarza niemieckiego). Obecnie w pałacu mieści się Centrum Kultury.
 • Kościół Matki Bożej
 • Kościół farny
 • Średniowieczne mury miejskie
 • Pałac Działyńskich
 • Twierdza. Na północ od starego miasta leży pruska twierdza, której w lutym 1945 roku przez cały miesiąc udało się odpierać ataki wojsk niemieckich liczących łącznie  20.000 żołnierzy. Dziś przepiękny park prowadzi do muzeów wojskowych znajdujących się w twierdzy.
 • Park Wilsona. Na południe od miasta zlokalizowany jest park Wilsona. Na ternie parku znajduje się palmiarnia. Ogród botaniczny zajmuje powierzchnię ponad 7 hektarów i gości około  19.000 gatunków roślin.
 • Zamek królewski
 • Muzea. Na Starym Rynku znajdziemy liczne muzea do zwiedzenia. Na szczególną uwagę zasługuje jedyne w Polsce Muzeum Instrumentów Muzycznych posiadające w swoich zbiorach eksponaty pochodzące z całego świata. Oprócz niego w Poznaniu znajduje się jeszcze muzeum archeologiczne, historyczne, wcześniej wspomniane muzeum wojskowe oraz Muzeum Narodowe.

Poznańska kuchnia z pewnością znajdzie tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. Daniami, które należy koniecznie spróbować podczas pobytu tutaj są m.in. śledź w śmietanie, pyzy z mięsem, pierogi, czernina oraz zupa „ślepe ryby”. Równie dobre są także pyry deptane, kwaśne jaja, gzik, kosek ( wędzony ser) i nadziewana grzybami cebula (gaty cebulowe). Jeśli po degustacji wyżej wymienionych poznańskich specjałów zostanie nam choć odrobina miejsca na deser, to koniecznie powinniśmy spróbować poznańskiej babki, rogala świętomarcińskiego, faworków oraz hyćki ( napoju z czarnego bzu) lub kompotu z suszonych owoców.

W Poznaniu znajdziemy wiele barów i klubów, a z uwagi na fakt, że jest to miasto uniwersyteckie, życie nocne należy tu raczej do ożywionych.  Najpopularniejszymi trunkami są tu oczywiście piwo i wódka, choć tutejsze lokale serwują praktycznie wszystkie typy napojów alkoholowych.

Na czas pobytu w Poznaniu z łatwością znajdziemy nocleg odpowiedni dla nas. Baza noclegowa jest doskonale zorganizowana i obejmuje w swojej ofercie hotele znanych sieci, jak i te mniej znane. Sporą popularnością cieszą się apartamenty i studia. Liczność obiektów noclegowych oraz ich różnorodność sprawia, że znajdzie się tu coś dla każdego i na każdą kieszeń.

HOTELE W POZNANIU

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Copyright 2014 - 2022

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by