Przewodniki
JASTARNIA
PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - JASTARNIA - POLSKA
Półwysep Helski to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Długa na 35 kilometrów, w najwęższym miejscu mająca zaledwie ok. 100 m szerokości (u nasady) mierzeja, oblewana od północy przez wody Bałytku, zaś od południa przez Zatokę Pucką, to prawdziwa ciekawostka przyrodnicza, którą zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy.
W dodatku – co być może ma jeszcze większe znaczenie – plaże na Helu są wyjątkowo urokliwe. Biały piasek, czysta woda i bliskość niezwykle interesujących atrakcji turystycznych, sprawiają, że miejsce to co roku przyciąga spore rzesze turystów. Wielu z nich uważa, że Hel nie ma sobie równych – i zawsze wybierają półwysep jako miejsce swoich nadmorskich wakacji. Przebywając w jednej z helskich miejscowości, mamy zazwyczaj do wyboru plaże po obu stronach mierzei – co daje większe możliwości wypoczynku. Jeśli fale lub wiatr od strony Bałtyku są zbyt duże, możemy relaksować się na plaży nad Zatoką. Jej wody z reguły są nieco cieplejsze i spokojniejsze niż wody otwartego morza.
Półwysep Helski to także mekka polskiego windsurfingu i kitesurfingu. Zwłaszcza obszar Zatoki słynie z bardzo dobrych warunków do uprawiania tych sportów.
Na Helu możemy wypoczywać w kilku niewielkich miejscowościach. Każda ma do zaoferowania nie tylko piękny kawałek wybrzeża, lecz również interesujące miejsca i obiekty, które warto zobaczyć podczas wyjazdu.
Jednym z popularnych helskich kurortów jest Jastarnia. Niegdyś rybacka wioska, obecnie miasteczko (prawa miejskie posiada od 1973 roku) , liczy około 4 tys. mieszkańców. Administracyjnie należą do niej także Kuźnica oraz Jurata.
Prócz plaży z sześcioma wyznaczonymi kąpieliskami, na turystów czekają rozmaite atrakcje.
Molo Surf Spot w Jastarni 2015 - Jastarnia Poland Windsurfing Kitesurfing Spot
W samej Jastarni zobaczyć możemy Port Morski z lat 30-tych XX w, położony nad Zatoką Pucką. Wpływają doń głównie kutry rybackie oraz statki turystyczne. Warto odwiedzić prywatne Muzeum Rybackie Pod Strzechą, gdzie zobaczymy rekonstrukcję XIX-wiecznej izby rybackiej, narzędzia rybackie i sieci, a także warsztat szkutniczy. Jeśli interesuje nas historia i to, jak przed wiekami wyglądało życie tutejszej ludności, wybierzmy się do muzeum Chata Rybacka. Budynek powstał z drewna, wyrzuconego przez morze. W środku znajduje się wyposażenie domostw rybaków, takie jak meble i narzędzia. Niektóre pochodzą już z XV wieku.
Ciekawą ekspozycję sprzętów rybackich można oglądać też w Porcie.
Poszukiwacze śladów historii i wielbiciele militariów muszą zobaczyć tak zwany Ośrodek Oporu Jastarnia. Jest to zespół schronów obronnych z 1939 roku. Ich budowę zakończono tuż przed wybuchem wojny, jednak nie zdążono w pełni wyposażyć fortyfikacji. Po kapitulacji Helu były one wykorzystywane przez Niemców jako schrony przeciwlotnicze.
W Jastarni znajduje się też latarnia morska, jednak nie jest ona dostępna dla zwiedzających.
Będąc w Jastarni warto odwiedzić również Juratę, która zachowała niepowtarzalny styl dawnego luksusowego uzdrowiska. W znacznym stopniu zalesiona, oferuje ciekawą bazę noclegową, w tym wiele pensjonatów i willi z z lat 30-tych. Wypoczywała w nich w okresie międzywojennym polska elita artystyczna i intelektualna.
W samej Jastarni również znajdziemy kilka modernistycznych, klimatycznych pensjonatów.
Ponadto z Jastarni można dość szybko dojechać w inne, nie mniej insteresujące miejsca Półwyspu Helskiego, takie jak fokarium w miasteczku Hel; słynne Muzeum Obrony Wybrzeża ze stanowiskiem artyleryjskim baterii Schleswig-Holstein; oraz wspaniałe Muzeum Rybołóstwa (w dawnym kościele poewangelickim), również w Helu. W tym ostatnim obiekcie znajduje się również wieża widokowa. W Helu zobaczymy także się także latarnię morską.
Warto również pamiętać o fantastycznym aquaparku w pobliskim Władysławowie oraz tamtejszym Muzeum Pająków. W tym największym kurorcie Helu zwiedzić można też wieżę widokową (w Domu Rybaka) i podziwiać z niej okolicę z wysokości 65 m n.p.m! Znajdziemy tam także słynne Muzeum Motyli.
Przez Półwysep Helski można przejechać też rowerem, wyznaczoną ścieżką rowerową.
OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH
KITE / WIND ONLINE SHOP
Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !
PRZELOTY I POBYT - JASTARNIA - POLSKA
Jak dotrzeć?
Od kiedy istnieje Autostrada Bursztynowa, dojazd na Hel jest o wiele łatwiejszy. Po zjechaniu z autostrady, jedziemy obwodnicą Trójmiasta, następnie drogą numer 6 przez Rumię. W Redzie skręcamy z szóstki na drogę nr 216, która prowadzi przez Władysławowo aż do końca półwyspu.
Utrudnienia to niewątpliwie korki na obwodnicy Gdańska – zwłaszcza przed weekendami, w niedzielę w kierunku powrotnym znad morza i w godzinach szczytu w ciągu tygodnia.
Na Hel możemy także wygodnie dojechać koleją. Linia przebiega przez cały półwysep i kończy się w Helu położonym na samym końcu mierzei.
SZKOLENIA / TRENINGI - JASTARNIA - POLSKA
Spot windsurfingowy i kitesurfingowy w Jastarni
Hel to mekka polskich windsurferów i kitesurferów. Pływają oni przede wszystkim w Zatoce Puckiej, oferującej płytką i płaską wodę oraz dobre statystyki wiatrowe. Obszar płycizny jest rozległy, co decyduje o atrakcyjności tego spotu. Zaawansowani mogą też pływać na otwartym morzu, gdy pozwalają na to warunki pogodowe.
W samej Jastarni nawet camping został stworzony z myślą o pływających i ich rodzinach.
Jest w nim sklep sportowy, taras widokowy, z którego doskonale widać to, co dzieje się na wodzie podczas szkoleń, wypożyczalnia przyczep kempingowych, profesjonalna szkoła wind i kitesurfingu, wyposażona w niezbędny sprzęt zapewniający bezpieczeństwo kursantów (skutery, pontony oraz boje, wyznaczające strefę bezpieczną), wypożyczalnię sprzętu, hamaki, a także plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki i koszykówki oraz kort tenisowy.
Przede wszystkim jednak baza w Jastarni słynie z niepowtarzalnej, chilloutowej atmosfery, którą musi znać każdy windsurfer czy kajciarz w Polsce, bez względu na poziom zaawansowania. To miejsce kultowe, obowiązkowe do odwiedzenia.
Można tu przyjechać całą rodziną, gdyż nie brakuje atrakcji dla dzieci – najmłodsze mają do dyspozycji plac zabaw i trampolinę, starsze mogą oczywiście uczestniczyć w kursach pływania na kajcie czy desce windsurfingowej.
HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - JASTARNIA - POLSKA
HOTELE W JASTARNI W POLSCE
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG
INNE INFORMACJE - JASTARNIA - POLSKA
Kuchnia
Nad Bałtykiem jak zwykle czekają na nas niezrównane smażone rybki, takie jak dorsze, flądry, śledzie czy makrele i łososie. Niestety w większość z nich pochodzi z mrożonek (ze względu na ograniczenia połowów w naszym morzu), jednak tradycja jedzenia ryby podczas pobytu na wybrzeżu ma się świetnie, więc może nie ma sensu być szczególnie drobiazgowym, lecz po prostu kierować się pozytywnymi opiniami stałych bywalców.
Obowiązkowo trzeba też zjeść gofry i lody włoskie. W Jastarni znajdziemy także kilka pizzerii czy restaurację z kuchnią polską i potrawami typu rosół, różnego rodzaju pierogi, czy tradycyjny schabowy z ziemniakami i surówką.
Ciekawą ofertę gastronomiczną ma też miasto Hel.