Przewodnik - Lanzarote Wyspy Kanaryjskie- Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu oraz kitesurfingu
 • Wrzesień 2021 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  23-09-2021
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2021
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  10-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • Szkolenie Wind Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2021
  Szkolenie windsurfingowe na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 3
 • Kurs WIND Lefkada 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-09-2021
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2021
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  17-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  13-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  27-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
Powrót

Przewodniki

LANZAROTE

 • LANZAROTE
 • LANZAROTE

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - LANZAROTE - WYSPY KANARYJSKIE

Lanzarote położona jest około 125 km od Maroka. Wokół otocza wyspę potężny Ocean Atlantycki. Na wyspie znajduje się około 300 wulkanów. Podobnie jak na Fuerteventurze, przeważa niskie budownictwo. Wyjątkiem jest stolica wyspy Arrecife.

Pod względem liczby turystów, zarówno Lanzarote i Fuerteventura, odstają od sąsiedniej Teneryfy i Gran Canarii. Wciąż są one mniej oblegane, dzięki czemu przyroda ma szansę przetrwać.

Wyspa została wpisana na listę UNESCO. I jak najbardziej, zgadzam się z tym, że Lanzarote zasługuje na to, by być na tej liście. Wyspa jest jeszcze bardziej zróżnicowana krajobrazowo, niż Fuerteventura. A punkt widokowy Mirador del Rio to po prostu mistrzostwo świata - istne dzieło Boga. Takiego widoku nie spotkałem jak narazie w żadnym innym miejscu. Wszystko wygląda jakby było po prostu namalowanym obrazem. Z góry widzimy połać Oceanu, a na nim wysepki - w tym słynną La Graciosę. Widok jest tak piękny, że aż nierzeczywisty. Można by tam spędzić cały dzień i patrzeć przed siebie, w przestrzeń.

Gdy na południu, większa część wyspy ma charakter wulkaniczny, tak północ obfituje w żyzną glebę. Czekają na nas ogromne przestrzenie stepowe. Na wschodniej stronie znajdują się kurorty turystyczne. Tam też położony jest główny spot windsurfingowy.

Na wyspie, praktycznie w każdym miejsce, uraczymy arcydzieła architektury lokalnego artysty Cesara Manrique.

Najważniejsze kurorty to Costa Teguise, Playa Blanca oraz Puerto del Carmen. W Puerto del Carmen, napotkamy ogromną, kilkukilometrową plażę. Playa Blanca odznacza się plażą barwy białej - stąd nazwa tego miasta. W Costa Teguise panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Na południu wyspy, można spotkać się z czarnymi plażami.

 

Port w Playa Blanca na południu wyspy

Costa Teguise sąsiaduje ze stolicą wyspy Arrecife. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Idealne miejsce dla rodzin. Do atrakcji prócz możliwości pływania na desce, możemy zaliczyć tamtejszy aquapark, wiele restauracji i barów, pole golfowe i przepiękne plaże, takie jak:

 • Las Cucharas - główny spot windsurfingowy
 • Las Caletas
 • Los Charcos
 • Bastian
 • El Jabillo

Statystki wiatrowe są do pozazdroszczenia. Szczególnie w okresie letnim, gdyż średnia dni wietrznych, sięga ponad 80%. Temperatura wody sięga trochę powyżej 20 stopni Celsjusza. W oceanie raczej ciężko o wyższą temperaturę:) Natomiast woda w zatoczkach jest znacznie cieplejsza. Polecamy jednak pływanie w krótkiej lub długiej piance.

Wietrzne warunki, Lanzarote zawdzięcza stałym wiatrom Passatom, wiejącym z kierunku północno - wschodniego. Siła tych wiatrów, ulega wzmocnieniu, natrafiajac na wyspy kanaryjskie.

Najlepsze wiatry czekają na nas w okresie letnim, od Czerwca do Sierpnia. Nierzadko wieje z siła 8-9 B :) W okresie zimowym statystyki wskazują poniżej 50% dni wietrznych.

Sam spot w Las Cucharas, uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Początkujący uczą się pod okiem instruktora wewnątrz zatoki, gdzie siła wiatru jest mniejsza. Natomiast średniozaawansowani i zaawansowani będą mieli super warunki poza zatoką. Również pasjonaci wave'u znajdą coś dla siebie. Wiatr wieje z lewej strony zatoki, czyli side shore, zatem pływamy od brzegu do brzegu.

Dla zwolenników pływania na fali, polecany jest spot Jameos del Aqua. Tam również znajduje się atrakcja turystyczna o tej samej, wdzięcznej nazwie. Miejsce to uznawane jest za najlepszy spot wave na wyspie.

Lanzarote oferuje również niecodzienne warunki do uprawiania surfingu. Najlepsze miejscówki znajdują się na północy (La Calet de Famara i La Santa) i północnym wschodzie wyspy  (Od Arrieta do Orzoli)

W Las Cucharas znajduje się bardzo dobrze wyposażona baza Fanatic Board Center - FBC (Club Natalie Simon), położona tuż obok hotelu Les Alizes du Sahara.

W Las Cucharas odbywają się zawody PWA we freestyle'u. Jednak można spotkać się z falami dochodzącymi do 3-4m wysokości, co z pewnością jest nie byle gratką dla pływających wave.

Polecany kierunek wiatru to NE, czyli północno - wschodni. Wieje wtedy side shore z lewej strony. Kiedy wieje z północnego zachodu NW, na spocie jest to kierunek od brzegu - offshore. Wtedy nie pływamy. Często rozwiewa się dopiero po południu. Ale są też dni, kiedy wieje cały dzień.

Spot w Las Cucharas nie jest łatwy, szczególnie dla początkujących. Startujemy z miejskiej plaży, w pobliżu bazy Windsurf Paradise. Ze względu na bliskość hoteli, które znajdują się po stronie nawietrznej, wiatr przez pierwsze 200-300 m jest szkwalisty - nierówny. Dopiero dalej od brzegu, zaczyna równiej wiać.

Zagrożeniem, szczególnie dla słabo pływających, są kamienie chroniące przed falami, po stronie zawietrznej. Może spotkać nas niemiła sytucja, gdy zbyt mocno zwieje nas z wiatrem.

Niedaleko głównego spotu, znajduje się rafa, na której załamują się fale. Można tam trenować pływanie wave. Należy jednak uważać w momencie odpływu. Wtedy niektóre miejsca, stają się zbyt płytkie, do pływania. W miesiącach zimowych na Lanzarote i innych wyspach kanaryjskich pojawia się regularny swell.

Inne znane spoty na wyspie to:

 • Jameos del Aqua
 • Mirador del Rio
 • Playa de Famara
 • Playa Honda
 • Playa Dorada
 • Los Charcos
 • Matagorda
 • La Garita
 • Los Pocillos

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - LANZAROTE - WYSPY KANARYJSKIE

Prom na wyspę

Drugi tydzień Października 2013, miałem okazję spędzić na jednej z wysp kanaryjskich - Fuerteventurze. W trakcie pobytu, nie omieszkałem skorzystać z okazji i zawitać na inną słynną wulkaniczną wyspę - Lanzarote. Wstaliśmy z kolegą o 5 rano, by koło 6 wyruszyć promem. Rejs trwał około godziny.

Ze statku, rozpościerał się cudowny widok na wschód słońca i zbliżającą się wyspę, słynącą z obecności kilkuset wulkanów. Zawitaliśmy do portu "Playa Blanca" na południu wyspy. Samochód wypożyczyliśmy na Fuerteventurze. Okazało się, że ubezpieczenie działało również na sąsiedniej wyspie, więc bez obaw mogliśmy wyruszyć w podróż. W Playa Blanca, wulkaniczny klimat jeszcze nie dawał o sobie znać. Natomiast parę kilometrów dalej, całkowicie zmienił się krajobraz.

 

Zakwaterowanie

Przy spocie Las Cucharas, położonych jest kilka hoteli:

 • Gran Melia Salinas
 • Barcelo Lanzarote Resort (znajduje się od spotu około 10 minut drogi piechotą i oferuje bardzo dobre warunki mieszkaniowe)
 • Mansion Nazaret (znajduje się od spotu około 10 minut drogi piechotą i oferuje bardzo dobre warunki mieszkaniowe)
 • Barcelo La Galea
 • Los Zocos

Warto również skorzystać z pomocy lokalnych baz windsurfingowych. Ich pracownicy z pewnością, udzielą porady gdzie, co, jak i za ile można znaleźć:)

 

Hotel Barcelo Lanzarote Resort

 

Przeloty

Loty w sezonie wakacyjnym nie należą do najtańszych. Powinniśmy zmieścić się w okolicach 800-1000 zł/2 strony za bilet. Poza sezonem jest możliwość kupna biletów za 600-700 zł. Warto rozpatrzyć loty z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Z Polski często dostaniemy się do tamtejszych krajów nawet za 100 zł i mniej. A stamtąd loty kosztują czasami 100-200zł:) 

Ceny pełnych wycieczek na wyspy kanaryjskie w sezonie letnim, startują od 2-2,5 tys zł w górę. Jednakże już w okresie jesiennym można znaleźć niezłe przeceny np. z 3300 zł na 1800 zł :)

Lotnisko oddalone jest o kilkanaście kilometrów od miasta Costa Teguise. Na spot bez problemu dostaniemy się taksówką w cenie około 10 euro. Z pewnością również zabiorą Wasz sprzęt, jeżeli wzięliści go ze sobą.

 

Wyżywienie

Hotelowe lub na mieście. Lokalne jedzenie to istne niebo w gębie. Polecamy:) Smaczne i w dobrej cenie.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - LANZAROTE - WYSPY KANARYJSKIE

Lanzarote Hiszpania Wyspy Kanaryjskie-Atrakcje turystyczne-Spain Canary Islands Attractions

Myślicie, że Wyspy Kanaryjskie są nie dla Was? Wolicie bardziej urozmaicony krajobraz niż woda i biały piasek? A oprócz ciekawych miejsc do zwiedzania, marzycie o błogim lenistwie na pięknej plaży? Wybierzcie Lanzarote – Wyspę Archipelagu Kanaryjskiego zlokalizowaną najbliżej Europy, z panoramą jednak zupełnie „nie-europejską”!

Lanzarote jest wyjątkowa pod wieloma względami. Najbardziej widoczny powód niezwykłości wyspy to stożki wulkaniczne, których jest tu około 300. Mieniąc się w słońcu wieloma kolorami przypominają bardziej księżycowy, niż ziemski krajobraz.

Drugą istotną różnicą jest zabudowa. Tak jak inne Wyspy Kanaryjskie, tak i Lanzarote zyskiwała znaczenie na turystycznej mapie świata. Jej władze jednak, zadbały o zachowanie charakteru wyspy i w porę, odpowiednimi ustawami zablokowały budowę wysokich hoteli i kurortów wczasowych. Dzięki czemu, możemy obecnie podziwiać harmonizującą z otoczeniem architekturę, czyli przede wszystkim niewysokie domki o białych ścianach, ozdobione drewnianymi elementami w odcieniach zieleni i błękitu.

Wyspa obfituje w wydarzenia kulturalne, często organizowane są tu spektakle i festiwale pod gołym niebem, koncerty symfoniczne, a także muzyki popularnej.

Lanzarote zachęca do odwiedzania jej razem z dziećmi – ma dla nich przygotowane sporo atrakcji, a płytkie zatoki i piaszczyste plaże stwarzają idealne warunki do bezpiecznej kąpieli i zabawy najmłodszych turystów.

Na nieco starszych i tych całkiem dorosłych czeka również moc atrakcji. Oto najciekawsze z nich:

 

Casa - Museo

Casa –Museo del Campesino (Dom muzeum Rolnika)

Kolejne dzieło lanzarotańskiego artysty, tym razem poświęcone ludziom uprawiającym rolę i hodującym zwierzęta gospodarskie. Muzeum Rolnika zaprojektowane przez Césara Manrique, gromadzi eksponaty związane z życiem na wsi, zdjęcia warsztatów rzemieślniczych,  a także rękodzieła wytwarzane przez lokalnych artystów. Mieści się tu również winiarnia, restauracja i sklepik z pamiątkami, pośród których możemy znaleźć ręcznie rzeźbione mydła, świece, unikalną biżuterię, wyroby tkackie i ceramiczne.

Nad Muzeum góruje 15- metrowa rzeźba „Płodność”, dedykowana pracy rolników.

 

Cesar Manrique Foundation

Fundación César Manrique  to prywatna instytucja kulturalna mająca za zadanie rozpowszechnianie twórczości lanzarotańskiego artysty oraz przyświecających mu idei. A były nimi dbanie o środowisko naturalne, zachowanie tradycji i kultury wyspy oraz promowanie sztuki.

Fundacja mieści się w  Taro de Tahiche (Teguise).  Siedziba  funkcjonująca jako centrum kulturowe została otwarta w 1992 roku, pół roku przed śmiercią artysty.

We wnętrzu zobaczymy dwie kolekcje – jedna to dzieła samego fundatora, a druga to twórczość współczesna.

Muzeum zostało wybudowane w stylu pasującym do pozostałej architektury na wyspie, a  jego głównym budulcem była lawa wulkaniczna.

 

Cueva de Los Verdes

W wyniku erupcji de La Corona powstał najdłuższy na świecie tunel wulkaniczny, mający 6 km długości od krateru do ujścia do oceanu. W jego wnętrzu znajdują się liczne jaskinie, m.in.:  Cueva de los Verdes i Jameos del Agua.

Cueva de los Verdes uważana za jedną z najciekawszych jaskiń świata. Niegdyś stanowiła schronienie dla wypasanych tu stad kóz, a także ochronę przed atakami piratów dla mieszkańców wyspy. Wystrój jaskini – jej oświetlenie, powstało również za sprawą Cesara Manrique. Dzięki temu, wycieczka z przewodnikiem po korytarzach Cueva de los Verdes dostarczy nam niezapomnianych wrażeń wizualnych i na długo zapadnie nam w pamięć.

Koszt biletu to około 9 euro.

 

El Golfo

El Golfo - wulkaniczne jeziorko, o szmaragdowo-zielonkawej barwie. Podobno bardziej zasolone, niż Morze Martwe w Izraelu.

El Golfo to niewielka rybacka wioska, ale także nazwę tą nosi pobliski krater, we wnętrzu którego uformowało się głębokie jezioro Charco de los Clicos. Zielone Jeziorko to unikalny zbiornik wodny w skali całej wyspy o niepowtarzalnej barwie. Swój głęboki, szmaragdowy kolor, jezioro zawdzięcza wodzie oceanicznego pochodzenia i żyjącemu w niej planktonowi. Przez intensywne parowanie, zasolenie jeziorka jest podobno większe niż Morza Martwego.

Niezwykłe walory wizualne El Golfo doceniają nie tylko turyści, ale także filmowcy – było ono scenerią dla „Milion lat przed naszą erą”, czy ostatniej wersji Moby Dicka : „W samym sercu morza”.

El Golfo

Jameos del Agua

Jameos del Aqua - zaaranżowane przez Cesara Manrique


W wyniku erupcji de La Corona powstał najdłuższy na świecie tunel wulkaniczny, mający 6 km długości od krateru do ujścia do oceanu. W jego wnętrzu znajdują się liczne jaskinie, m.in.:  Cueva de los Verdes i Jameos del Agua.

Jameos del Agua była pierwszym dziełem Cesara Manrique  z cyklu Centrum Kultury, Sztuki i Turystyki. W oddanej dla zwiedzających grocie, znajduje się audytorium na 500 osób, w którym organizowane są koncerty muzyki jazzowej i symfonicznej. Zobaczymy tu również małe jeziorko z krystalicznie czystą wodą i mieszkającymi w niej krabami ślepymi, które są symbolem jaskini i wyspy. W części groty zwanej „Jameo Grande” podziwiać możemy basen z niezwykle jasnym dnem i otaczającą go bujną tropikalną roślinnością.

Bilet wstępu do jaskini kosztuje około 8 euro.

Jameos del Aqua

 

Jardin de Cactus

Ogród kaktusów

Jardin de Cactus to miejsce będące ostatnim dziełem architekta Césara Manrique (zm.1992), którego twórczość miała ogromny wpływ na obecny wygląd całej wyspy.

W miejscowości Giatiza, na terenie dawnego kamieniołomu, artysta połączył piękno natury z wybrukowanymi ścieżkami, dróżkami, schodkami tworzącymi wspólnie niesamowity klimat.

W ogrodzie zobaczymy ponad 1400 przeróżnych odmian kaktusów, zarówno rodzimych – kanaryjskich jak i sprowadzonych m.in. z  Meksyku, Chile, Tanzanii, Madagaskaru, czy Peru.

Najróżniejsze formy, rozmiary i kształty roślin zaciekawią nie tylko botaników, ale także „zwykłych” turystów. Pośród kaktusów znajdziemy również małe oczka wodne, uzupełniające malowniczy krajobraz.

 

La Geria

La Geria - teren żyznych upraw winorośli.

W środkowej części Lanzarote położona jest miejscowość La Geria. Kiedyś, żyzna dolina – zagłębie uprawy warzyw i owoców. Po erupcji wulkanu Timanfaya, krajobraz jednak diametralnie się zmienił – wszystko zostało przykryte warstwą popiołu i lawy. Po tym wydarzeniu dalsze hodowanie warzyw było niemożliwe, jednak mieszkańcy znaleźli sposób na inny rodzaj upraw – stały się nią winorośle.

Każde winna roślinka jest otoczona półokrągłym murkiem z kamieni wulkanicznych w celu ochrony przed wiatrem i obsypana wulkanicznym pyłem zatrzymującym wilgoć. Dzięki takim metodom, udało się uzyskać niesamowite owoce, z których powstaje uznane na świecie wino.

Winiarnie w tym regionie chętnie przyjmują zwiedzających, racząc ich wytwarzanymi specjałami. Warto się wiec skusić na taką wycieczkę. Tak samo jak na odwiedzenie winiarni El Grifo, działającej od roku 1775 i pobliskiego Muzeum Wina.

 

La Geria

 

La Graciosa

La Graciosa, to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę. Wyspa pełna jest bajecznych plaż o delikatnym, białym piasku, znajduje się tu kilka małych pensjonatów i kwater, a mieszkańcy są niezwykle gościnni. Na całej wyspie nie ma dróg asfaltowych, co jest ewenementem na skalę Unii Europejskiej. Można się na nią dostać promem lub wodną taksówką.

Wody otaczające archipelag Chinijo, do którego należy wyspa, obfitują w morskie organizmy, co jest nie lada gratką dla wielbicieli nurkowania powierzchniowego. Żeby ochronić tę niezwykłą faunę i florę utworzono tu w 1995 największy w Europie Rezerwat Morski – Reserva Marina o powierzchni 70 000 hektarów.

Panujące tu warunki wiatrowe, są korzystne również dla kite- i windsurfingu, a wielbicieli aktywnego wypoczynku na lądzie ucieszy możliwość wypożyczenia roweru i udania się na wycieczkę po wyspie.

Na La Graciosa znajdują się też dwie restauracje, bary i lodziarnie, tak więc bez problemu, możemy spędzić tu cały dzień.

 

Los Hervideros

Los Hervideros - wrzące wybrzeże:)

Małe jaskinie, długie tunele i poszarpane klify – to wszystko zobaczymy w Los Hervideros. Jest to fragment południowo-zachodniego wybrzeża Lanzarote, gdzie gorąca lawa pochodząca z wybuchu wulkanu Montana Rajada, pod wpływem styczności z zimnymi wodami oceanu, uformowała niezwykły krajobraz. Wydarzenie to, miało miejsce w XVIII wieku, a sam proces na tyle gwałtowny, że dał nazwę Los Hervideros  (hiszp. hervir –wrzeć, gotować się) .

Los Hervideros

 

Mancha Blanca

Ciekawym miejscem na mapie Lanzarote jest również niewielka miejscowość Mancha Blanca. Znajduje się w niej kaplica patronki wyspy – Virgen de los Dolores, nazywaną Królową Wulkanów i Matką Lanzarote. Legenda głosi, że podczas licznych wybuchów wulkanów w 1824 roku w odpowiedzi na gorliwą modlitwę młodej pasterki, Matka Boska ukazała się dziewczynce i zatrzymała strumień lawy w miejscu, gdzie następnie wybudowano kościółek.

 

Mirador del Rio

La Graciosa oddzielona jest od Lanzarote zatoką El Rio. To właśnie nad nią, na wysokości 400 metrów znajduje się kolejne dzieło artysty Césara Manrique, czyli Mirador del Rio. Jest to punkt widokowy wybudowany z wulkanicznego kamienia, idealnie pasujący do otaczającego go krajobrazu. W budynku znajduje się kawiarnia, a jej panoramiczne okna pozwalają podziwiać archipelag Chinijo. Mniejsze okno, kształtem przypominające oko, wychodzi na wulkan La Corona.

Bilet wstępu do Mirador del Rio kosztuje 4,5 euro.

 

Museo del Emigrante

Ciekawym budynkiem miasta jest zamek Castillo de Guanapay i mieszczące się w nim muzeum emigracji. Zamek zwany także Castillo de Santa Bárbara, usytuowany jest na zboczu wulkanu  Guanapay, z którego możemy podziwiać położone w dole Teguise.

Twierdza obronna została zbudowana w XIV wieku, a jej wieża obserwacyjna w wieku XVI. Podczas napadu piratów w 1586 roku, zamek uległ zniszczeniu. Dwa lata później budowlę odremontowano pod okiem włoskiego architekta i inżyniera Leonardo Torriani.

Współcześnie w latach ’60 ubiegłego wieku, dzięki prywatnym darowiznom i inicjatywom zamek odzyskał swój wcześniejszy blask, a jego wnętrze zajmuje Muzeum Emigrantów, poświęcone Kanaryjczykom mieszkającym poza swoimi rodzinnymi wyspami i  mających wpływ na rozwój i postęp Ameryki.

 

Park Narodowy Timanfaya

Obszar o którym będzie mowa, został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. „Góry Ognia”( Montañas del Fuego), bo tak również nazywany jest  Park, który zwiedzamy, to teren wulkaniczny, który swój obecny wygląd zawdzięcza wielu erupcjom. Z ponad 300 kraterów w połowie XVIII wieku wypływały miliony metrów sześciennych lawy. Ostatnie wybuchy miały miejsce w 1820 roku. Dzięki temu zdarzeniu, na terenie parku możemy obserwować niecodzienne zjawiska: wrzucone do rozpadlin skalnych suche gałęzie – błyskawicznie się zapalają, wlana do otworu woda – momentalnie wystrzeliwuje w powietrze niczym gejzer. Dzieje się tak dlatego, że pod powierzchnią ziemi, temperatura osiąga wartość 100 st. C, a w niektórych miejscach, na większej głębokości nawet 600 stopni!

Ku uciesze turystów, anomalie te, wykorzystują pracownicy Parku organizując różne pokazy udowadniające żar ziemi,  a także restauracja El Diablo, serwująca dania z „wulkanicznego grilla”.

Wycieczka po terenie Parku odbywa się autokarem, który jedzie pomiędzy polami lawy przykrywające dawne wioski. Bilet to koszt około 9 euro.

Echadero de los Camellos

Dwa kilometry od głównego wejścia do Parku, znajduje się Echadero de los Camellos – „baza” wielbłądów. Można stąd wyruszyć na przejażdżkę po terenie Parku na jednogarbnym wierzchowcu. Wulkaniczne pola, możemy podziwiać z grzbietu wielbłąda podczas około 20-minutowej wycieczki, po uiszczeniu opłaty w wysokości 12 euro za dwie osoby.

Moje wrażenia po wizycie: Park Narodowy Timanfaya - park wulkaniczny. Na jego obszarze, będziemy podziwiać kunszt artystyczny lawy wulkanicznej. Panorama na wiele kilometrów powierzchni, zalanej lawą, po wybuchach wulkanów w latach 1730-1736. Objazd turystycznym autokarem trwa około 1h. Polecam gorąco:) Przy kasach, ogranizowane są pokazy geotermalne. Starszy Pan wlewał wodę do otworu w ziemi i nagle z impetem wylatywała para wodna - jak z gejzera:) Super sprawą były naturalnie podgrzewane grille, Gorąc, wydobywający się z czynnego wulkanu, podgrzewał mięsko. Jeszcze jedną ciekawostką był dołek, do którego wkładano suche kawałki drewna i chrust, by po kilku sekundach wszystko podpalało się samoistnie:) Park zwiedzamy autokarem. Z nagrania puszczany jest przewodnik. wybieramy autokar z odpowiednią wersją językową. Niestety polskiego nie ma. Ale jest angielski. Musielibyśmy jechać z polską grupą i polskim przewodnikiem, aby móc słuchać opowieści w ojczystym języku.

 

Park Narodowy Timanfaya

 

Playa Blanca

Playa Blanca jest to jeden z najpopularniejszych obecnie kurortów na wyspie, przekształcony z ważnego centrum rybackiego. Mimo turystycznego rozkwitu, zachowało swój charakter. Nowopowstające pensjonaty i hotele, architektonicznie muszą nawiązywać do starszej zabudowy miasta, stąd też, budynki są co najwyżej trzykondygnacyjne i pomalowane na biało.

Baza noclegowa spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów, gdyż do wyboru są miejsca o bardzo wysokim standardzie, jak również pensjonaty  dla średnio zamożnych turystów.

Z wyspy łatwo możemy dostać się na sąsiadującą Fuerteventurę – przeprawa promem trwa około pół godziny.

dnie zniżki.

 

Playa de Famara

Jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie. Nieobca miłośnikom windsurfingu i kitesurfingu. Nie ma tu rozbudowanych pensjonatów, czy wielkich hoteli. Dzięki temu na Playa de Famara znajdziemy  ciszę, spokój i relaks. Dla turystów przygotowane są niewielkie domki do wynajęcia, co daje możliwość zatrzymania się w tym miejscu na kilka dni.

Plaża była doceniona również przez artystów filmowych – stanowiła scenerię do filmu Pedro Almodovara  „Przerwane objęcia”.

 

Prom na Lanzarote

 

Salinas de Janubio

Na powierzchni 440 000 m2 , przy wykorzystaniu pracy ludzkich rąk, słońca i młynów wodnych, od ponad pół wieku w Salinas de Janubio, uzyskuje się sól. Jest ona wykorzystywana głównie do konserwowania poławianych sardynek, jednak turyści również nie odejdą bez zapasu kuchennej przyprawy.

Te największe na świecie saliny są nazywane również „solnym ogrodem”, który można bezpłatnie zwiedzać. Najlepiej zrobić to w okresie od wiosny do jesieni, gdy proces pozyskiwania soli jest najbardziej intensywny.

 

Teguise

Kolejną atrakcją Lanzarote jest jej była stolica Teguise. Miasto słynie z wielkiego targu, na którym można dostać praktycznie wszystko: od lokalnych owoców, tradycyjnych produktów spożywczych, rękodzieła, po unikalne pamiątki. Jest to obowiązkowy punkt wycieczek, więc oprócz wielu sprzedających, możemy spotkać tu tłumy turystów.

W Teguise corocznie odbywa się karnawał z tradycyjnymi „Diabełkami” – są to mieszkańcy miasta, przebrani w białe stroje pomalowane w kolorowe pasy i kropki. Twarze kryją pod rogatymi maskami, a w rękach trzymają kije, którymi „wygrażają” przechodniom i turystom. Ucieczka przed „Diabełkami” to zwyczajowa zabawa karnawału.

Co roku tematem przewodnim jest inny motyw w 2015 roku to: Puszcza Amazońska.

 

Tropical Park

Jeśli szukamy atrakcji dla najmłodszych, powinniśmy udać się na północ Lanzarote do miejscowości Guinate. To tu znajduje się Tropical Park, gdzie pociechy zobaczą różne zwierzęta takie jak: , flamingi, tukany, sowy, pawie, pingwiny, lemury, surykatki, a także będą mogły wziąć udział w karmieniu niektórych mieszkańców ZOO.

Ośrodek powstał 20 lat temu i oprócz roli edukacyjnej, spełnia również funkcje azylu, biorąc udział w projektach dotyczących ochrony zwierząt.

Dodatkową atrakcją dla dzieci, są  pokazy papug prezentujących najróżniejsze sztuczki. Dorośli na pewno docenią otaczającą Tropical Park roślinność w założonym ogrodzie botanicznym.

Za wstęp na teren Parku zapłacimy 14 euro, dla dzieci w zależności od wieku są odpowiednie zniżki.

 

Orzola

jest to  wioska rybacka, z której bez problemu przeprawimy się promem na wyspę La Graciosa. Orzola zainteresuje turystów unikających przeludnionych kurortów i szukających prawdziwego oblicza wyspy. Atutami miejscowości są ładne, piaszczyste plaże oraz niedrogie restauracje, serwujące rybne specjały, świeżo wyłowione z morza. Dla osób, które chcą tu spędzić kilka dni, czekają dobrze wyposażone apartamenty do wynajęcia.

Femés

Na obrzeżach masywu Los Ajaches leży jedna z najstarszych miejscowości na wyspie – wioska Femés. Najciekawszą budowlą jest tu zabytkowa  kaplica: Ermita de San Marciel. San Marciel jest patronem wyspy i rybaków, stąd wystrój kościółka obfituje w malowidła łodzi. Co roku, odpust w dzień San Marciela jest okazją do całonocnej fiesty z tradycyjnymi śpiewami i tańcami.

Mirador de Haría

W drodze do Teguise, warto zatrzymać się w punkcie widokowym: Mirador de Haría. Zobaczymy z niego panoramę miasta, a z drugiej strony  - widok na „dolinę tysiąca palem”. Nazywana jest tak, wysokogórska dolina Haria, ze względu na porastającą ją drzewa. Według legendy, każdy mężczyzna, któremu urodziło się dziecko, miał w tym miejscu posadzić palmę, dzięki czemu dolina zawdzięcza swój bujny, zielony charakter.

Spot Las Cucharas

Las Cucharas to miejsce popularne wśród amatorów sportów wodnych, przede wszystkim za sprawą rozgrywanych tu międzynarodowych zawodów windsurfingowych (PWA).

Osoby nie związane z wyczynowym uprawianiem sportu, też będą zadowolone. Czekają na nich dwie bazy windsurfingowe, gdzie można wypożyczyć sprzęt, przechować własny, czy skorzystać z rad instruktorów.

Warto pamiętać, że warunki panujące w Las Cucharas nie są najłatwiejsze. Szkwalisty wiatr i kamienne nabrzeże wymagają pewnych umiejętności. Kilkaset metrów od brzegu znajduje się także rafa koralowa, na którą należy uważać.

 

SZKOLENIA / TRENINGI - LANZAROTE - WYSPY KANARYJSKIE

ETAPY NAUKI WINDSURFINGU

 • Zabawy na desce i z żaglem
 • Wyciąganie żagla z wody
 • Pozycja na desce
 • Start - płynięcie do przodu
 • Obroty w miejscu na desce z żaglem
 • Sterowanie (ostrzenie, odpadanie)
 • Zwrot przez sztag + pływanie pod wiatr
 • Zwrot przez rufę
 • Pływanie z pasem trapezowym
 • Wchodzenie w ślizg
 • Używanie footstrapów
 • Carving - sterowanie stopami
 • Spin Out
 • Start z plaży
 • Start z wody
 • Pływanie po zawietrznej stronie żagla
 • Helikopter
 • Pływanie Switch-Stance
 • Bezślizgowe 360
 • Pływanie rogiem szotowym do przodu (Clew-First)
 • Pływanie statecznikiem do przodu
 • Ducking
 • Board 360
 • Sail-Body 360
 • Rufa ślizgowa ( Power Jibe)
 • Speed Jibe
 • Laydown Jibe
 • Duck Jibe
 • Bodydrag
 • Slizgowa 360-tka  (Carving 360)
 • Upwind 360
 • Skok (Chop Hop)
 • Vulcan (Air Jibe) na lewym i prawym halsie

W trakcie zajęć przekazywanych jest wiele treści teoretycznych z zakresu sprzętu, kierunków pływania, zasad pierwszeństwa i bezpieczeństwa na wodzie, taklowania (składania) sprzętu.

 

ETAPY NAUKI KITESURFINGU

 • Latawce
 • Bar
 • Deski
 • Trapez
 • Linki
 • Teoria dotycząca latawców, desek, barów, linek, używania trapezów, kapoku, kasku, pompki
 • Przygotowanie sprzętu - rozkładanie latawca
 • Składanie latawca - zwijanie latawca
 • Rozłożenie i przygotowanie baru
 • Zwijanie baru
 • Pompowanie komór
 • Noszenie napompowanego latawca
 • Obracanie napompowanego latawca
 • Pozostawianie napompowanego latawca
 • Podpięcie linek
 • Naprawa i konserwacja sprzętu
 • Teoria latania
 • Wiatr, okno wiatrowe
 • Zasady bezpieczeństwa
 • Znaki sygnalizacyjne
 • Zasady sterowania latawcem
 • Start latawca treningowego
 • Pilotowanie latawca treningowego
 • Awaryjne niwelowanie ciągu i odzyskiwanie latawca na lądzie
 • Startowanie i lądowanie latawca z partnerem
 • Przygotowanie latawca do zajęć w wodzie
 • Zasady bezpieczeństwa transportu i odpalania latawca podczas zajęć w wodzie
 • Przekazywanie latawca między partnerami
 • Start latawca z wody
 • Używanie systemów bezpieczeństwa
 • Odzyskiwanie latawca na płytkiej wodzie
 • Sterowanie latawcem w wodzie
 • Lądowanie latawca w wodzie
 • Zasady pierwszeństwa na wodzie
 • Poruszanie się z latawcem pod wiatr
 • Body dragi
 • Regulacja mocy latawca za pomocą systemu de-power
 • Kontrolowane skoki (bez deski)
 • Ćwiczenia startu z wody na plaży
 • Samodzielny start latawca na lądzie
 • Ćwiczenia startu z wody na plaży
 • Przygotowanie do startu na desce
 • Start z wody na desce
 • Zatrzymanie podczas halsu
 • Praca latawcem podczas pływanie
 • Akcja samoasekuracyjna
 • Odzyskiwanie deski w głębokiej wodzie
 • Trymowanie latawca
 • Pozycja podczas pływania
 • Halsowanie i pływanie pod wiatr
 • Zwrot z zatrzymaniem (przymoczeniem)
 • Zwrot z ześlizgiem
 • Skok prosty ollie
 • Skok
 • Przejście normal-switch
 • Pływanie switch
 • Przejści normal-switch podskokiem 180
 • Zwrot normal-switch i switch-normal

  BAZY / CENNIK - LANZAROTE - WYSPY KANARYJSKIE

W Las Cucharas działają 2 bazy windsurfingowe:

Fanatic Board Center FBC (Club Natalie Simon)  - super atmosfera. Deski Fanatic, żagle Neil Pryde. Baza oferuje asekurację łodziami na wodzie.

      http://www.lanzarotewindsurf.com/

                                                                    

 

Windsurf Paradise - mała baza z deskami JP i żaglami NeilPryde. Przechowalnia i wypożyczalnia sprzętu. Baza prowadzi szkolenia windsurfingowe.

http://www.windsurflanzarote.com/

                                                                    

 

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE LANZAROTE

HOTELE W COSTA TEGUISE - LANZAROTE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - LANZAROTE - WYSPY KANARYJSKIE

Ważne informacje:

 • Waluta -euro
 • Czas przesuwamy o godzinę wstecz w stosunku do czasu w Polsce. W miesiącach Wrzesień - Październik dni są najdłuższe na Wyspach Kanarysjkich - 11 godzin dziennych. Zatem nie zdziwmy się, gdy w Polsce będzie ciemno o 17, a tam dopiero o 19. Takie zjawisko spotkało mnie właśnie w Pażdzierniku.
 • Przelot z Polski na wyspy kanaryjskie trwa 5h.
 • Na wyspach raczej bez problemu można porozmawiać w języku angielskim.
 • Wyspy objęte są w całości strefą bezcłową, dzięki czemu benzyna jest tańsza - około 4,50zł, a ceny artykułów spożywczych, mimo waluty euro, zbliżone są do polskich.

 

Informacje praktyczne:

Jak się dostać: Opcji jest kilka, jedna z nich to: drogą lotniczą na Fuerteventurę, a stamtąd promem lub samolotem na Lanzarote.

Wiza: do wjazdu wystarczy nam paszport ważny co najmniej sześć miesięcy, nie potrzebujemy wizy jeśli nasz urlop będzie krótszy niż 3 miesiące

Ceny: średnie ceny produktów spożywczych: chleb 1,2 euro; mleko 1 euro; piwo 0,5 euro; pomidory 1kg – 0,9 euro.

Noclegi: W tanim pensjonacie za nocleg w pokoju dwuosobowym zapłacimy ok. 25-30 euro, wraz ze wzrostem standardu, zwiększa się cena i za hotel trzygwiazdkowy – 40 euro, a nocleg w pokoju hotelu pięciogwiazdkowego kosztować nas będzie od 100 euro w górę.

Kuchnia: najczęściej używanym składnikiem dań są ryby – gotowane, duszone, smażone. Zwykle są to sardynki lub vieja. Z lokalnych specjałów możemy spróbować sanchoco – rybę w warzywach, Papas arrugadas to gotowane ziemniaki „w mundurkach”, mojo – wszechobecny sos z oliwy z oliwek, octu i dużej ilości czosnku. Często możemy zauważyć też dania z królika – conejo.

Z lokalnych trunków, godne polecenia jest wino Malvasier – wysokoprocentowe i lżejszy gatunek: Muskateller.


 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie