Limnos- Lemnos;Przewodnik;Windsurfing na greckiej Limnos;Kitesurfing
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  13-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  17-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Wrzesień 2021 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  23-09-2021
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2021
 • Szkolenie Wind Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2021
  Szkolenie windsurfingowe na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 3
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  10-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • Kurs WIND Lefkada 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-09-2021
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2021
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  27-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
Powrót

Przewodniki

LIMNOS

 • Limnos
 • Limnos

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - LIMNOS - GRECJA

Limnos (lub Lemnos) to nieduża wyspa grecka na Morzu Egejskim, w połowie drogi między Grecją kontynentalną a tureckim wybrzeżem. Charakteryzuje się raczej ubogą roślinnością - przede wszystkim są to gatunki odporne na suszę czyli sukulenty (w tym kaktusy!) oraz dość wietrzną pogodą, dzięki której miejsce staje się coraz popularniejsze wśród windsurferów i kitesurferów. Wyspę pokrywają niewysokie wzgórza; najwyższe i najbardziej skaliste wzniesienia znajdują się od północno-zachodniej strony Limnos. Znaczną część powierzchni zajmują pastwiska, głównie dla owiec, oraz pola uprawne i gaje oliwne. Na Limnos uprawia się też winorośl, migdały, arbuzy, figi oraz kilka gatunków warzyw. Wyspa słynie także z produkcji miodu.

         

W starożytności na Limnos najbardziej czczonym bogiem był Hefajstos, który po strąceniu z Olimpu przez gniewnego Zeusa, tu znalazł schronienie.

Limnos nie jest jeszcze zbyt popularna wśród turystów w Polsce, jednak z pewnością nie dlatego, iż czegolwiek jej brakuje. Piasek na plażach, jak dobrze wiemy, towar rzadki i mocno poszukiwany na wybrzeżach śródziemnomorskich, małe kamienne wioski czy miasteczka, szerokie, kwitnące pastwiska, cisza i spokój. Czegóż chcieć więcej? Koniecznie odwiedźcie Lemnos, zanim pojawią się tu prawdziwe tłumy.

Na razie zatłoczona nie jest nawet stolica wyspy – Myrina. Mieszka w niej zaledwie pięć tysięcy osób, a historia miasta sięga starożytności. Myrina może wyglądać na trochę zaniedbaną, zwłaszcza ze względu na nieco odrapane elewacje kamiennych domów oraz krzywe uliczki, zdające się żyć własnym życiem. Jednak z pewnością nie brakuje jej uroku. Spodoba się wszystkim poszukiwaczom "prawdziwej Grecji", zmęczonych nieco pocztówkowymi, lukrowanymi widoczkami z bardziej znanynych, a przez to bardziej oblężonych wysp Hellady.

         

Jest tu też wystarczająco wiele tawern, knajpek i restauracji, by bez trudu znaleźć miejsce i w spokoju obserwować łodzie wpływające do portu.

Najważniejszym zabytkiem miasteczka są pozostałości zamku z czasów Bizancjum. Zamek nietrudno znaleźć, gdyż wyraźnie góruje nad stolicą. Warto wejść na wzgórze, na którym znajdują się ruiny, nie tylko ze względu na chęć zobaczenia starych murów, lecz także wspaniały widok na wyspę.

Warte uwagi jest również Muzeum Archeologiczne, którego najstarsze eksponaty pochodzą nawet z epoki brązu. Zobaczymy w nim też wiele przedmiotów z czasów starożytnych.

W stolicy znajdują się też antyczne ruiny Świątyni Artemidy oraz śliczne kościoły. Najbardziej charakterystycznym z nich jest Agios Nikolaos, stojący na wzgórzu. Sprzed budynku roztacza się piękny widok na port i górzyste wybrzeże.

         

Wspaniale prezentują się także Agia Triada, obok której znajdziemy cmentarz, pełen białych nagrobków oraz Agia Paraskevi, u stóp zamku.

Sam port również wart jest uwagi. W zasadzie mała Myrina posiada dwa porty Rzymski i Turecki. Ten pierwszy nie jest już czynny. Wokół niego znajdziemy wiele klimatycznych tawern i restauracji, rozsianych po całym wysokim nadbrzeżu.

Natomiast w Porcie Tureckim ciągle obsługiwane są statki i łodzie – zarówno turystyczne jak i rybackie. Port można podziwiać z długiego deptaku, jak również wstąpić do którejś z tawern w jego sąsiedztwie.

Prawdziwym bogactwem Limnos są jednak plaże. Najbardziej znana plaża stolicy to Richa Nera, w pobliżu starego Portu Rzymskiego. Czysty, żółty piasek oraz przejrzystość wody mogą zachwycić wszystkich, którzy nie spodziewali się takich luksusów na plaży miejskiej.

Główną plażą Myriny jest jednak Neas Madytou, z której korzystają przede wszystkim mieszkańcy miasteczka. Woda nie jest tu już zbyt czysta, a bliskość miasta pozbawia ją nieco uroku.

Plaż na wyspie jest bardzo wiele – znaczna część z nich jest piaszczysta. Co najważniejsze – na żadnej nie musimy obawiać się tłumów! To doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy szukają alternatywy dla wielkich kurortów oraz parawaningu nad Bałytkiem, a jednocześnie nie przepadają za dzikimi, skalistymi plażami typowymi dla greckich wysp.

Inne atrakcje turystyczne poza stolicą, to malownicze, tradycyjnie budowane wiatraki w pobliżu Kontias, rezerwat wydm Gomati (które robią wrażenie prawdziwej pustyni i są oficjalnie uznawane za jedną z dwóch europejskich pustyń – drugą jest Pustynia Błędowska w Polsce), położony w północno-wschodniej części wyspy, oraz malownicze jezioro Chortarolimni - objęte programem Natura 2000 ze względu na liczne gatunki ptaków. Na Lemnos znajdziemy też ruiny świątyni jej "głównego" boga, Hefajstosa. Obowiązkowo należy zobaczyć też klasztor Agios Sozon, w pobliżu wioski Skandali, na południowo-wschodnim krańcu wyspy.

         

 

Spot

Limnos Spot Keros Grecja Windsurfing Kitesurfing 2015

         

Na Limnos pływa się przede wszystkim w zatoce Keros  - w sezonie letnim.

Jak na wielu greckich wyspach, wieje lokalny, północny wiatr Meltemi. Nie jest on tu najsilniejszy, ale warunki do pływania na tym spocie i tak są bardzo dobre, a nawet doskonałe – i to dla każdego poziomu zaawansowania. Wszystko to ze względu na nieduże obłożenie spotu, dzięki czemu zgodnie koegzystować tu mogą windsurferzy i kajciarze, oraz różnorodność warunków – od płaskiej i płytkiej (i czyściutkiej!) wody po umiarkowane fale, idealne do nauki skoków czy bump&jump.

Nie ma tu zbyt szerokiej bazy noclegowej, co jest niewątliwą zaletą miejsca – dzięki temu zatoka Keros to, jak na Grecję, niemal kompletne odludzie. Najbliższe miasteczko znajduje się niecałe trzy kilometry od spotu, jednak Surf Club Keros oferuje zakwaterowanie tuż przy plaży w bardzo wygodnych namiotach (wyposażonych i urządzonych tak, że bardziej przypominają luksusowe domki campingowe niż namioty) oraz namiotach bardziej tradycyjnych.

Warto wspomnieć, że ekipa Surf Clubu na pierwszym miejscu stawia ekologię. Energię uzyskuje się tu z paneli słonecznych – i wszelkimi sposobami dba o to, by istnienie spotu miało jak najmniejszy wpływ na tutejszą przyrodę.

Zimą działa tu też spot waveGomati, gdzie fale mogą mieć nawet cztery metry wysokości.

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - LIMNOS - GRECJA

Jak dotrzeć?

Na wyspie znajduje się międzynarodowy port lotniczy – Lemnos International Airport (LXS). Z Polski można lecieć lotem czarterowym z oferty biur podróży lub wybrać połączenie z przesiadką w Atenach.

Poruszanie się po wyspie zdecydowanie ułatwi wynajęcie samochodu.

Jeśli wolimy przyjechać własnym samochodem, mamy do dyspozycji prom na Limnos, płynący z miasta Kavala w kontynentalnej części Grecji. Rejs trwa kilka godzin – w zależności od rodzaju promu (z Kavali płynie 'highspeed ferry' lub tradycyjny prom) oraz ilości odwiedzanych po drodze portów.

Rozkład jazdy ;) promów można sprawdzić tutaj: https://www.ferries-greece.com/travel-guide/eastern-aegean/limnos/

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - LIMNOS - GRECJA

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - LIMNOS - GRECJA

HOTELE NA LIMNOS W GRECJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - LIMNOS - GRECJA

Kuchnia

Na Lemnos znjadziemy wyśmienitą, tradycyjną kuchnię. Je się tu dużo makaronów (co jest nieco nietypowe dla greckich wysp), warzyw, mięs (przede wszystkim jagnięciny) oraz owczych i kozich serów (tutejszym specjałem jest przede wszystkim owczo-kozi ser Kalathaki Limnou).

Innym ważnym składnikiem jest miód, z którego słynie wyspa Hefajstosa.

Koniecznie należy spróbować słynnego Ouzo. Nie należy również przegapić okazji do jedzenia pysznych, świeżych arbuzów i melonów.

Kryzys

W związku z niestabilną sytuacją ekonomiczną, do Grecji najlepiej latać z gotówką

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie