Przewodnik-Włochy-wyjazdy,wakacje,biuro podróży,atrakcje turystyczne
 • Soma Bay WIND 2024

  Zapytaj o ofertę
  28-04-2024
  Windsurfing MAJÓWKA 2024 - SOMA BAY - Egipt
 • DAHAB Maj 2024

  Zapytaj o ofertę
  27-04-2024
  DAHAB Majówka 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Lefkada WIND 2024

  Zapytaj o ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  18-04-2024
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - KWIECIEŃ 2024
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zapytaj o ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • WIELKANOC 2024 EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  28-03-2024
  Soma Bay WIELKANOC 2024 wyjazd z polskim instruktorem
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zapytaj o ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  02-05-2024
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2024 - MAJÓWKA NR 3
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • DAHAB Maj 2024

  Zapytaj o ofertę
  30-04-2024
  DAHAB Majówka nr 2 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  21-06-2024
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
 • SOMA BAY Egipt 2024

  Zapytaj o ofertę
  21-03-2024
  Windsurfing w Egipcie SOMA BAY Marzec 2024
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zapytaj o ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • BONAIRE (KARAIBY) - egzotyczny wyjazd Surfski z okazji 10-lecia firmy kwiecień 2024

  Zapytaj o ofertę
  07-04-2024
  BONAIRE (KARAIBY) - największy egzotyczny wyjazd Surfski z okazji 10-lecia firmy kwiecień 2024
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Soma Bay MARZEC 2024

  Zapytaj o ofertę
  14-03-2024
  Nauka windsurfingu EGIPT Soma Bay MARZEC 2024
 • Soma Bay-LUTY/MARZEC 2024

  Zapytaj o ofertę
  29-02-2024
  SOMA BAY - LUTY/MARZEC 2024 - NAUKA WINDSURFINGU
Powrót

Przewodniki

WŁOCHY

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - WŁOCHY

Włochy to swoisty tygiel kultur, kuchni i stylów, co daje postać bardzo urozmaiconego kraju. Taki zlepek jest wynikiem wielowiekowego wpływu panowania różnych państw nad małymi włoskimi państewkami. Praktycznie dopiero w XIX w. miał miejsce proces jednoczenia ich w jedno państwo. Są więc wpływy niemieckie, austriackie czy francuskie. Pełno tu malowniczo położonych miasteczek, dużych miast światowej sławy wraz z monumentalnymi zabytkami, ale są także piękne widoki, winnice, spokój wąskich uliczek, dobre warunki narciarskie i świetne warunki do plażowania. Słowem wszystko, o czym może marzyć turysta. 

PRZELOTY I POBYT - WŁOCHY

Transport, dojazd z Polski. Do Włoch można dotrzeć samolotem, jest wiele połączeń z naszych lotnisk, którymi można dostać się do większych włoskich miast. Można także wybrać się na wycieczkę autokarową. Ale najlepiej zdecydować się na kilkunastogodzinną podróż samochodem, aby potem na miejscu można było samodzielnie zwiedzać, bez konieczności wynajmowania samochodu. Najchętniej wybierane są trzy trasy z Polski. Pierwsza: przez słowacką Bratysławę, austriackie Graz, aż do granicy w okolicach Travisio. Druga: przez czeskie Olomouc i Brno, następnie Wiedeń, a na końcu także włoska granica nieopodal Travisio. Trzecia: przez graniczny Zgorzelec do Niemiec, następnie na Drezno, Zwickau i Monachium, potem Austria i Innsbruck do granicy z Włochami. Zależnie od wybranego wariantu czekają nas opłaty: słowacka winieta miesięczna 14 EUR, austriacka winieta 8 EUR/10 dni, a na koniec opłaty we Włoszech w wysokości 0,10 EUR za każdy kilometr drogi uiszczane na bramkach. 

Ceny. Ceny w uśrednieniu mogą być lekko wyższe niż w Polsce. Jednak patrząc na szczegóły zauważymy, że o ile np. mięso czy nabiał są droższe, to już sery, wino czy makarony, tańsze. Ogólnie kupując artykuły spożywcze mogą nam się dobrze zbilansować. Przykłady: chleb 1,5 EUR, masło 1,5 EUR, wino 2,5 EUR, woda mineralna 0,4 EUR. Gorzej mają się ceny w restauracjach i kawiarniach: kawa około 3,5 EUR, obiad od 10 EUR. Drogie są bilety wstępu do wielu zabytków oraz pamiątki.

Noclegi. Tu widać wyraźnie, że Włochy są dobrze przygotowane pod względem bazy hotelowej dla turystów. Można tu znaleźć różne rodzaje noclegów, są alberghi, rodzinne małe hotele o średnim, ale wystarczającym standardzie, są hotele z gwiazdkami i luksusem, są gospody locanda z tanim jedzeniem i pokojami. W niektórych rejonach, jak Umbria czy Toskania są gospodarstwa agroturystyczne. Są wreszcie rozliczne pola namiotowe i rozległe kempingi z domkami typu bungalow.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - WŁOCHY

Najciekawsze regiony:

 • Lacjum. To region obejmujący Rzym, ale nie tylko. To także malownicze widoki, kwintesencja włoskiego uroku. Wiele tu ciekawych i pięknie położonych miejscowości, zwanych Castelli Romani: Castel Gandolfo, Albano, Nemi, Marino, Veletri, Viterbo, Sutra czy Genzano.
 • Aosta. To górzysty teren, obejmujący wysokie pasma Alp, w tym najwyższy szczyt Europy, Mont Blanc. Ton kolebka alpinizmu, miejsce dla miłośników wspinaczki, górskich wędrówek i sportów zimowych, stąd też wiele ośrodków narciarskich.
 • Piemont. Głównym ośrodkiem jest Turyn. To region w głównej mierze górzysty, z bogatą infrastrukturą narciarską i turystyczną. Piemont słynie też z produkcji wysoko cenionych win.
 • Liguria. Panuje tu śródziemnomorski klimat, bowiem region w całości leży nad morzem. Można tu podziwiać piękne plaże, ale także spektakularne urwiska nadmorskie. W Ligurii produkowana jest najlepsza oliwa z oliwek, zacne wina, a także słynne pesto.
 • Lombardia. Najbogatszy region Włoch, a jego głównym ośrodkiem jest Mediolan, stolica mody. Poza nim warto odwiedzić zabytkowe miasteczka, Mantuę i Sabbionetę, które są w całości wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
 • Trydent. W regionie zawarte są tereny przejęte od Niemiec, gdzie nadal silne są tradycje niemieckie, a mieszkańcy nie do końca pogodzili się z tym stanem rzeczy. Znajdziemy tu wiele nazw podawanych z dwóch językach, niemieckim i włoskim.
 • Wenecja Euganejska. Główne miasta to Padwa i Wenecja, więc już same te miasta przyciągają rzesze turystów. Poza tym to region, gdzie produkuje się cenione wina czerwone oraz popularne białe spumanti.
 • Emilia Romania. Region składa się z połączonych Emilii i Romanii, czego nie zaakceptowali mieszkańcy, dzielą się nadal na romagnoli i emiliani.  Główne miasta to Bolonia, Modena, Parma, Ferrara, Rawenna. To najbogatszy region Włoch, gdzie świetnie jest rozwinięty przemysł, ale także sztuka i turystyka. Od Piacenzy do Rimini ciągnie się wybudowany przez starożytnych Rzymian szlak Via Emilia.
 • Toskania. Klimat, widoki, ilość zabytków, malownicze winnice, zieleń cyprysów, świetne wina, specyficzna kuchnia, maleńkie miasteczka na zboczach gór. Można wymieniać w nieskończoność, a to właśnie jest Toskania, która chyba najbardziej przyciąga turystów, także z Polski.


Rzym. Miasto jest imponujących rozmiarów, niemniej zabytkowe centrum jest niewielkie, a zabytki znajdują się w małych odległościach od siebie. Tam też znajdziemy wszystkie ważne punkty antycznego Rzymu. Na początek Koloseum, pozostałości dawnego amfiteatru, miejsca, gdzie rozgrywały się igrzyska, ale także krwawe turnieje. Kolejny ważny punkt to Panteon na Polu Marsowym. Panteon jest największym zachowanym zabytkiem starożytnym. Dalej warto zajrzeć na dawny rynek, czyli Forum Romanum. Kolejne atrakcje to nieco młodsze zabytki, jak piękna Fontanna di Trevi z XVII wieku oraz liczne obiekty sakralne. Stały punkt wycieczki stanowi także kościół Trinitia dei Monti, do którego prowadzą Schody Hiszpańskie, najdłuższe i najszersze w Europie.

Watykan. Pomimo, że jako państwo ma swoją autonomię, jest nierozerwalnie związany z Rzymem, choćby z racji tego, że jest swoistą enklawą pośrodku tego miasta. Państwo watykańskie jest otoczone murem i stanowi ważny punkt wycieczek, głównie katolickich turystów, ale nie tylko. Ważne punkty to Plac św. Piotra, Kaplica św. Piotra wraz z kopułą, na którą można wejść, Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła, ogrody papieskie oraz Muzeum Watykańskie. Poza murami Watykanu jest także sporo obiektów sakralnych nadzorowanych przez to państwo, a także Muzeum Dusz Czyśćcowych z wyjątkowo niespotykanymi eksponatami.

Wenecja. Patronem miasta jest św. Marek i jego imieniem nazwano w Wenecji największy plac gdzie odbywają się najważniejsze imprezy oraz bazylikę. Wenecja to przede wszystkim dawna stolica sztuki, głównie opery, karnawał z maskami o wielowiekowej tradycji i kanały, po których pływają łodzie gondolierów. Brak tam ulic tradycyjnych a cały transport odbywa się na wodzie. To zarówno dobrodziejstwo Wenecji, dające jej sławę, jak i zagrożenie, ponieważ miasto wciąż boryka się z podtopieniami. Warto zwiedzić wspomnianą bazylikę, Pałac Dodżów, Synagogę Hiszpańską i Włoską, wieżę zegarową, Most Westchnień oraz Most Rialto. No i oczywiście przepłynąć się Kanałem Grande.

Werona. Miasto znane na całym świecie z powodu słynnych kochanków, jakimi byli Romeo i Julia. Z tego też powodu można tu zwiedzić dom i grób Julii, wejść na słynny balkon oraz dotknąć piersi posągu słynnej dziewczyny, co ma przynosić szczęście. To jednak mocno komercyjna część wycieczki, a Werona ma o wiele więcej do zaoferowania. To przede wszystkim spore nagromadzenie pięknej architektury, pełnej renesansowych palazzi i malowniczych balkonów. Pełno tam zabytków sakralnych zbudowanych aż w XII wieku, jest XIV-wieczny most Scaligerów. A przede wszystkim wart zwiedzenia jest Zamek Castelveccio, forteca, która była niegdyś siedzibą władców Werony. Znajduje się tam muzeum sztuki, pomnik Cangrande I oraz teatr rzymski z I w p.n.e.

Florencja. Główny zabytek Florencji to katedra Santa Maria del Fiore z ceglaną kopułą, największą na świecie. Z tejże kopuły lub z katedralnej dzwonnicy można podziwiać piękną panoramę miasta. Warto także podziwiać widok na starówkę rozciągający się z placu Michała Anioła. Inne ważne miejsca Florencji to kościół Santa Maria Novella wraz z unikatowymi przyrządami astronomicznymi, Baptysterium św. Jana z posągiem Dawida wykonanym przez Michała Anioła, bazylika św. Krzyża z grobowcami sławnych Włochów czy galeria Ufiizi, gdzie zgromadzono ogromną kolekcję włoskich dzieł.

Neapol. Duże miasto o gospodarczym i kulturalnym znaczeniu, ale także miejsce docelowe wielu pielgrzymek. Celem jest słynny relikwiarz zawierający krew św. Januarego, która co kilka miesięcy ulega przemienieniu. Krew zmienia kolor i stan skupienia, burzy się, a brak jej powrotu do stanu płynnego traktowany jest jako bardzo zła wróżba. Neapol to także miejsce narodzin pizzy napoletana, spaghetti po neapolitańsku i niestety mafii Camorra. Miejska starówka znajduje się na liście UNESCO. Warto zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, gdzie podziwiać można znaleziska z zasypanych wulkanicznym popiołem starożytnych Pompejów i Herkulanum. Warte uwagi są także: Pałac Królewski Palazzo Reale, dwór andegaweński Castel Nuovo, zamek Sant Elmo, do którego dojeżdża się kolejką oraz opactwo Certosa di Montesano.

Piza. Rzecz jasna, najważniejszy zabytek to Krzywa Wieża z XII wieku, która obecnie jest udostępniona dla zwiedzających. Obecny odchył wieży od pionu to aż 5 metrów. Przy Placu Cudów, gdzie stoi wieża znajduje się jeszcze piękna katedra Santa Maria Asunta Dumo w bizantyjskim stylu. W innych punktach miasta można zwiedzić inne obiekty sakralne, muzea oraz cmentarz Campo Santo, który powstał w XII wieku na ziemi przywiezionej z Golgoty.

Padwa. Miasto w północno-wschodniej części Włoch, ważny ośrodek kulturalny, przemysłowy, ale przede wszystkim uniwersytecki. Uczelnia w Padwie wydała wielu sławnych tego świata, także polskich, Mikołaja Kopernika i Jana Kochanowskiego. Zwiedzać można tutaj niektóre budynki uniwersytetu, bazylikę św. Antoniego, główny budynek tego miasta oraz Kościół Pustelników i wiele innych kościołów. Ciekawostką jest także najstarszy na świecie ogród botaniczny, założony aż 1545 roku, a obecnie znajdujący się na liście dziedzictwa światowego UNESCO.

Mediolan. Nam to miasto włoskie zwykle kojarzy się z modą i faktycznie jest to kluczowy europejski ośrodek tejże branży. Mediolańskie Targi Mody są znane na całym świecie. Kojarzy nam się także z piłką nożną i faktycznie AC Milan to klub znany na całym świecie. Poza tym to drugie co do wielkości włoskie miasto gdzie nowoczesna architektura miesza się z wielowiecznymi zabytkami. Znajdziemy tu wiele ciekawych kościołów, Zamek Sforzów, oraz XIX-wieczną Galerię Vittorio Emmanuele II.

Bolonia. Miasto na północy Włoch, które podobnie jak Padwa, słynie z uniwersytetu. Można tu obejrzeć unikat na skalę światową, starożytne akwedukty. Warto także zwiedzić świetnie zachowany amfiteatr rzymski, a ciekawostką okaże się zegar słoneczny w bazylice San Petronio. Promienie słoneczne wpadają w południe przez otwór zegara i na posadzce bazyliki pokazują dzień i miesiąc.

HOTELE WE WŁOSZECH

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - WŁOCHY

Wizy i inne formalności. Polskiego turystę obowiązują unijne przepisy celne, a wjechać i poruszać się po terenie Włoch można na podstawie ważnego dowodu osobistego

Kuchnia. Znana i uznawana jest na całym świecie, nam także jest bliska. Kuchnia włoska to głownie bogactwo warzyw i przypraw, głównie ziół. To także sery i obfitość owoców morza. A to wszystko zawsze w towarzystwie oliwy z oliwek. Ważne są kuchnie regionalne, gdzie przeważają składniki występujące w danej okolicy. Włoska kuchnia to przede wszystkim pasta, czyli makaron w dziesiątkach odmian podawany na setki sposobów, to także risotto i polenta w różnych odsłonach, albo różne odmiany pizzy. Ale są też befsztyki, potrawy z kurczaka i sosy mięsne. W skład tradycyjnego obiadu wchodzi antipasto, czyli przystawka, primo, czyli danie mączne lub zupa, a na koniec sekondo piasto jako danie główne, na które składają się głównie ryby lub mięso z sałatką. Na deser głównie panna cotta lub tiramisu, ważne, aby było niesamowicie słodkie. Włosi nie mogliby także obejść się bez wina, które w tym kraju jest produkowane w wielu odmianach.

Muzyka. Włochy uznawane są za kolebkę muzyki artystycznej, klasycznej, ale także nowoczesnych przebojów. Tu świetnie rozwinęła się opera, co dało początek muzyce wokalnej, która jest tu bardzo rozwinięta. Sukces spowodowany jest w dużej mierze melodyjnemu charakterowi języka włoskiego, który świetnie pasuje do utworów śpiewanych i nadaje im romantyczny ton. Włosi, poza produkcją światowych przebojów, mają też cały ogrom piosenek śpiewanych przy wspólnym biesiadowaniu.

Ludność. Włoskie społeczeństwo, pomimo wielowiecznego rozbicia, prezentuje duży poziom jednolitości. Praktycznie całość to rodowici Włosi, mniejszości stanowią niewielki odsetek. Wszędzie brzmi język włoski, różniący się jedynie dialektami i ich szczegółami. Włosi to także w 90% katolicy, w dużym stopniu czynnie praktykujący, choć ten odsetek w ostatnich latach drastycznie zmalał. We Włoszech przeważa model rodziny wielopokoleniowej, a młodzi bardzo długo mieszkają z rodzicami.

Klimat. Włoski klimat jest głównie podzwrotnikowy, więc lato jest suche i gorące, a zimy umiarkowane. Dominuje roślinność śródziemnomorska, niskie lasy, sporo krzewów, bujna roślinność kwitnąca. Poza rejonami alpejskimi śnieg na terenie Włoch to rzadkość, np. w Rzymie pada raz na 20 lat. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter

  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by