Wyjazdy-Essaouira Maroko-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Warunki wi
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Vasiliki 2024 FAMILY CAMP

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  VASILIKI 2024 - FAMILY CAMP
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zobacz ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
Powrót

Przewodniki

ESSAOUIRA

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - ESSAOUIRA - MAROKO

Essaouira to miasto w zachodniej części Maroka, dawniej znane jako Mogador, w Polsce używa się też nazwy As-Sawira. Liczy około 70 tysięcy mieszkańców. Zostało założone na terenie starożytnego portu fenickiego przez Portugalczyków, którzy na początku XVI wieku wybudowali tu twierdzę Castelo Real de Mogador. W późniejszych latach miasto dostało się pod wpływy berberyjskie i francuskie.

Spoty

Essaouira znajduje się w tej części wybrzeża marokańskiego, której nieodłącznym elementem jest wiatr. Tworzące się z różnicy temperatur (wysoka temperatura nad lądem – stąd wiatr nasila się zwłaszcza latem - niska nad oceanem) passaty wieją nawet do 40 węzłów, zwłaszcza w drugiej połowie dnia. Z tego powodu klasyczne plażowanie nie zawsze będzie tu przyjemne – i miasto polecane jest raczej wind- i kitesurferom niż wielbicielom opalania się, tym bardziej, że plaże nie zawsze są czyste (za to woda tak). Jednak gwarancja wiatru w sezonie (między lutym a sierpniem) czyni Essaouirę jedną z najlepszych miejscówek do uprawiania sportów wodnych w tej części świata. Zimą tworzą się za to większe fale, sięgające nawet 4 metrów, gdy odpłynie się nieco dalej od plaży.

Wybrzeże tworzy tutaj zatokę, w której woda jest płytka – dobre miejsce dla początkujących oraz freeride'u zwłaszcza, że dno i plaża (o długości około 5 km) są piaszczyste i szerokie – szczególnie podczas odpływu, gdy linia wody cofa się nawet o kiladziesiąt metrów.

Wiatr z prawej lub z lewej, wzdłuż wybrzeża lub lekko skośnie od wybrzeża. W północnym rejonie zatoki woda płaska lub trochę choppy, płynąc zaś na południe możemy w pewnej odległości od brzegu liczyć na oceaniczny swell i fale sięgające kilku metrów.

Jeśli chodzi o kitesuring, wymagania co do doświadczenia nieco rosną, ze względu na oszałamiającą siłę wiatru, który w dodatku nie wieje zbyt równo. Jednak nawet mniej zaawansowani mogą się tu czegoś nauczyć w bardziej osłoniętej części zatoki i przy mniej porywistym wietrze.

Spot jest czynny cały rok, ale trzeba pamiętać, że woda nie jest tu zbyt ciepła, a temperatura powietrza może spaść do kilkunastu stopni.

 

20 km na północ od Essaouiry znajduje się mała osada (dosłownie kilka domów) Moulay Bouzerktoun, kultowy spot wave.  Wiatr z prawej side offshore, nawet o 2 Bft silniejszy niż w Essaouirze. Polecany średnio- i zaawansowanym. Fale, zwłaszcza zimą, sięgają tu 5 metrów. Znakomite warunki do jazdy na fali i skoków oraz oczywiście do surfingu. Plaża jest piaszczysta, ale sporo tu kamieni i skał. Nawet jeśli nie odważymy się wejść do wody, często jest okazja by miło spędzić czas patrząc na lokalnych wymiataczy.

 

Sidi Kaouki to wioska rybacka około 25 km na południe od Essaouiry, położona nad brzegiem czterokilometrowej zatoki - drugi bardzo znany spot wave w okolicy. Z Essaouiry można dostać się doń taksówką czy wynajętym samochodem. Fale dochodzą nawet do czterech metrów, zwłaszcza podczas przypływu. Wieje wzdłuż wybrzeża, z prawej. Wiatr w sezonie letnim osiąga nawet czterdzieści kilka węzłów i jest silniejszy niż w Essaouirze i Moulay, zatem nie jest to raczej miejsce dla początkujących, a polecane żagle to maksymalnie 4,7 m2.

Od niedawna istnieje w Sidi Kaouki dobrze wyposażona baza Starboard.

Zarówno w Sidi Kaouki jak i Moulay, próżno szukać tłumów, nie ma też turystycznych atrakcji i stad naciągaczy.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT  - ESSAOUIRA - MAROKO

Jak dotrzeć?

Można wybrać kilka wariantów podróży (oczywiście najlepiej samolotem). Największe porty europejskie oferują loty do Agadiru lub Marakeszu, z tych miast jest autobusowe połączenie do Essaouiry (ok. 2 godzin).

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - ESSAOUIRA - MAROKO

Największe atrakcje Essaouiry to architektura, w której widoczna jest mieszanka wpływów europejskich i arabskich, oraz szerokie plaże z gwarantowanym wiatrem. Ten ostatni sprawia, że nie ma tu morderczych upałów, jednak jeśli ktoś poszukuje okazji do popływania w oceanie, niech lepiej wybierze porę letnią, gdyż w chłodniejszych miesiącach wiatr może wręcz uniemożliwić pobyt na plaży.

Pozostałości wciąż potężnych murów obronnych, twierdza i białe domy z kolorowymi akcentami robią niesamowite wrażenie. Tutejsza starówka, której labiryntu krętych uliczek nie chce się opuszczać, została w 2001 roku wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Interesująca jest również dawna dzielnica żydowska (zwana Mellah) – obecne typowe gwarne arabskie targowisko czyli suk.

Miasto jest doskonałym miejscem dla wielbicieli lokalnej sztuki i kuchni – prócz przypraw, owoców i warzyw, warto tu kupować wyroby z drewna tui i hebanu.

Ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża murami miejskimi, powstałymi około 250 lat temu, można spacerować, podziwiając fale Atlantyku.

Obowiązkowo trzeba odwiedzić też stary port, w którym kupimy świeże ryby i owoce morza, przywożone na małych rybackich łodziach, z porannych połowów. Marokańskie miasta w ogóle są mekką dla tych, którzy lubią porządnie i tanio zjeść – miejscowa kuchnia to wynik przenikania się najlepszych kulinarnych tradycji mauretańskich z francuskimi i portugalskimi.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych fantastyczna, leniwa atmosfera miasta, uczyniła je miejscem "pielgrzymek" rozmaitych hippisów i obieżyświatów. Był tu nawet sam Jimi Hendrix. Owocem tego specyficznego klimatu stał się festiwal Gnaoua, coś w rodzaju marokańskiego Woodstocka, organizowany co roku w czerwcu. Króluje na nim muzyka zwana Gnawa, wywodząca się z muzyki sufickiej, berberyjskiej i innych okolicznych krajów afrykańskich, przede wszystkim z miejscowej animistycznej kultury przedislamskiej. Wpływy Gnawy widoczne są w twórczości znanych rockowych i bluesowych muzyków zachodnich, tj. np. Led Zeppelin. Na festiwal przybywają liczni artyści reprezentujący nurt zwany muzyką świata. Dobrze jest zarezerwować nocleg ze znacznym wyprzedzeniem, gdyż w porze festiwalu miasto przeżywa prawdziwe oblężęnie.

Ciekawostką jest fakt, że miejscowa starówka "grała" w hollywoodzkim filmie "Królestwo Niebieskie" z Orlando Bloomem :).

Hotele i biura podróży oferują również standardowe "pustynne" atrakcje, takie jak wycieczki na quadach czy wielbłądach i koniach.

 

Warto skorzystać z okazji, jaką jest pobyt w Maroku i odwiedzić jego piękne miasta.

Agadir to najbardziej znany kurort Maroka, z dziesięciokilometrową plażą (dobrze osłoniętą przed wiatrem, co nie jest powszechne na wybrzeżu Atlantyku), licznymi hotelami (większość znajduje się przy bulwarze Muhammada V) i trzystoma słonecznymi dniami w roku. Został założony w XV wieku przez Portugalczyków, jednak już wcześniej była tu kolonia fenicka - Thymiaterium. Niestety nie zachowały się w mieście żadne zabytki, ponieważ w 1960 roku miało tu miejsce potężne trzęsienie ziemi, które pochłonęło piętnaście tysięcy istnień ludzkich oraz większość budynków w mieście, w tym zabytkową medynę. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęła się odbudowa starówki (nową medynę zaprojektował Włoch – Coco Polizzi). Agadir ma więc nowoczesną zabudowę, w którą wkomponowane są obiekty naśladujące styl orientalny oraz dawną arabską architekturę.

Nad miastem wznosi się wzgórze (320 m n.p.m.), zwieńczone murami fortecy, tak zwanej kasby, zbudowanej przez Portugalczyków w 1540 roku. Niestety nie osłaniają one już niczego poza starą studnią i nielicznymi pozostałościami twierdzy. Zbocze ozdobione jest ogromnym napisem – Bóg, Ojczyzna, Król i stanowi cmentarzysko ofiar katastrofy, gdyż kiedyś miasto wspinało się tu w górę, lecz przy odbudowie pozostawiono stok niezabudowanym. Warto wspiąć się nań, by móc podziwiać wspaniałą panoramę Agadiru.

Ku pamięci ofiar kataklizmu powstało w mieście muzeum - Musee du Patrimoine Amazighe.

Wystawę poświęconą trzęsieniu ziemi można oglądać w parku miejskim Jardin de Olhao, wartym odwiedzenia również ze względu na bogactwo jego roślinności.

W poszukiwaniu odpoczynku można też odwiedzić zielony Vallee des Oiseaux, w którym mieści się ptaszarnia, mini zoo oraz place zabaw dla dzieci.

Można wybrać się także do portu, gdzie już ok. 9 rano kupimy świeże ryby z porannego połowu.

Ok. 20 km od Agadiru znajduje się słynna plaża Taghazout, mekka surferów, słynna z wielkich fal, idealnych do uprawiania tego sportu. To doskonałe miejsce do plażowania, dostępne dzięki komunikacji autobusowej lub taksówką z Agadiru.

 

Symbolem Maroka jest jego dawna stolica, Marrakesz, położony w głębi lądu, na przedgórzu Atlasu. Słynie on z klimatycznej medyny, której budynki – oraz świetnie zachowane mury miejskie z XII wieku - zachwycają czerwoną barwą. Nad miastem góruje minaret meczetu Kutubija.

Koniecznie trzeba odwiedzić w Marrakeszu dzielnicę żydowską oraz plac Dżemaa El Fna, pełen ulicznych artystów, zaklinaczy węży i innych przedstawicieli miejscowego folkloru. Obowiązkowym obiektem są również ruiny Palais El Badi.

Jeśli jesteśmy w Marrakeszu, jedźmy w góry Atlas. Ich niesamowite kolory, stada pasących się kóz oraz twarze berberyjskich dzieciaków, sprawią, że niemal zapomnimy o słonecznych plażach Agadiru, a Maroko będzie dla nas od tej pory synonimem górskich klimatów.

Warto wybrać się również do wąwozów Todra i Dadez, również w okolicy Marakeszu.

Koniecznie trzeba odwiedzić słynną Casablancę – prawdziwą metropolię i kulturalną stolicę Maroka, którego jest największym miastem (oficjalnie ok. 3 mln mieszkańców!).

Casablanca to stosunkowo nowy ośrodek, gdyż jeszcze w XIX wieku była ona małą wioską. Rozwój nastąpił na przełomie XIX i XX wieku, w czasach protektoratu francuskiego, stąd europejski charakter miasta, chociaż budynki zostały zaprojektowane jako hołd dla stylu mauretańskiego.

Nowym, lecz niewątpliwie imponującym budynkiem, który warto zobaczyć w Casablance, jest gigantyczny meczet Hasana II, zbudowany w latach 90-tych XX wieku. Jego minaret jest najwyższym na świecie, a nocą światła laserów wskazują z meczetu odległą Mekkę.

Jeśli mamy więcej czasu na zwiedzanie Maroka, odwiedźmy również Tiznit z jego starówką – niewielką, za to pełną straganów.

Doskonałym celem dla fanów zabytków będzie Fez – w nim zobaczymy średniowieczną medynę i przeżyjemy podróż w czasie, zwiedzając garbarnię Chouarasa, w której farbuje się skóry w taki sposób, w jaki czyniono to od setek lat.

Bogatą historię ma również stolica Maroka – Rabat, drugie co do wielkości miasto marokańskie. Zostało ono założone jeszcze w czasach Cesarstwa Rzymskiego – koniecznie trzeba zobaczyć pozostałości z tego okresu – cytadelę Kasba al Uldaja. Inne, mające wiele setek lat zabytki Rabatu to Meczet Hassana, zbudowany w XII wieku, pałac Dar El Makhzen oraz mury miejskie i czternastowieczne łaźnie.

Gdy zmęczy nas zwiedzanie miast, jedźmy do małych miejscowości nadmorskich – uroczego Sidi Ifni oraz na przykład Legzira, gdzie zachwycą nas czyste, puste plaże z malowniczą ciekawostką przyrodniczą, jaką są skalne formacje, tworzące łuki nad samym oceanem.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - ESSAOUIRA - MAROKO

HOTELE W ESSAOUIRA W MAROKU

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - ESSAOUIRA - MAROKO

Wizy

Polacy nie muszą posiadać wiz, jeśli nie przyjeżdżają na dłużej niż 90 dni. Niezbędny jest jednak paszport, ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy. 

Zdrowie

Wybierając się do wszystkich afrykańskich krajów, warto pamiętać o tym, by pić wodę butelkowaną lub przegotowaną oraz dokładnie myć warzywa i owoce. Problemy ze strony układu pokarmowego to najczęstsze utrapienie turystów z Europy. Warto mieć przy sobie środki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe. Dobrze jest wykupić ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia w ośrodkach zdrowia i szpitalach, które w Maroku świadczą usługi na niezłym poziomie.

Nie są wymagane szczepienia, ale warto zaszczepić się na wirusowe zapalenie wątroby czy wściekliznę oraz błonicę, tężec i polio.

 

Waluta

Walutą w Maroku jest dirham marokański (MAD). 1 euro to około 11 MAD. Ceny nie są specjalnie niskie, trzeba uważać na wszelkiego rodzaju naciągaczy, usiłujących wcisnąć turystom dosłownie wszystko. Dobrze jest trzymać portfel w bezpiecznym miejscu i mieć się na baczności, a przede wszystkim nie trzymać całego zapasu gotówki w jednym miejscu. Kupując cokolwiek na targu, obowiązkowo należy "negocjować", gdyż ceny zawyżone są nawet kilkukrotnie. Koniecznie należy ustalić cenę – kilkakrotnie powtarzając ją lub zapisując - zanim zostanie dla nas wykonana jakakolwiek usługa, np. przejazd taksówką, gdyż nagminne jest żądanie zbyt wygórowanej należności już po fakcie.

 

O czym jeszcze warto wiedzieć jadąc do Maroka?

Na pewno warto pamiętać o tym, że Maroko, jakkolwiek przyjazne turystom, jest krajem o odmiennej kulturze i należy zachować ostrożność w kontaktach z miejscowymi. Nie warto włóczyć się po zmroku po uliczkach arabskich miast (nie licząc oczywiście typowo turystycznych miejsc, typu bulwary z nocnymi klubami), gdyż możemy stać się ofiarami zwykłego napadu rabunkowego. Najlepiej nocą trzymać się hoteli, a po krętych uliczkach starówek powłóczyć się w ciągu dnia.

W miejscach kultu religijnego – obowiązkowo zasłaniamy nogi i ramiona, kobiety również włosy.

Samotnie podróżujące czy spacerujące po mieście kobiety mogą być zaczepiane przez arabskich mężczyzn. Najlepiej ignorowac ich i pod żadnym pozorem nie warto wdawać się w żadne dyskusje na tematy światopoglądowe.

Prąd

Wtyczki i napięcie są takie jak w Polsce.

Czas

Cofamy zegarki o godzinę.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by