Wyjazdy-Czechy-Przewodnik,wakacje,biuro podróży,atrakcje turystyczne
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Vasiliki 2024 FAMILY CAMP

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  VASILIKI 2024 - FAMILY CAMP
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
Powrót

Przewodniki

CZECHY

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - CZECHY

Sąsiadujące z nami Czechy są częstym celem turystycznym, a główne cele tych wypraw to Praga i…piwo. Jednak warto zainteresować się także innymi ciekawymi miejscami, których tu nie brakuje. Ponadto warto zauważyć, że nasz południowy sąsiad uznawany jest za jedno z lepiej rozwiniętych ekonomicznie państw, zarówno pod względem dochodów, jak i ekologii. Dla turystów informacje ekonomiczne nie są najważniejsze, ale to przekłada się pozytywnie na wygodę zwiedzania Czech i jakość wielu ze zwiedzanych miejsc.

Atrakcje

Praga. To najczęstszy cel podróży wielu turystów, stolicę kraju odwiedza ich rocznie ponad 5 mln. Miasto dzieli rzeka Wełtawa na części Mala Strana i Stare Mesto. Najpopularniejszy most łączący obie strony to kamienny Most Karola z 1402r. Spacer mostem to obowiązkowy punkt wycieczki, ale należy pamiętać, że będzie tam z nami ogromny tłum. Wieczorem można tam spotkać przeróżnych artystów, performerów i zespoły muzyczne, co daje niesamowity klimat. Stare Mesto to głównie Rynek Staromiejski wraz z Ratuszem i zegarem astronomicznym z XV wieku. Wokół rynku warto zapuścić się w zabytkowe, wąskie i klimatyczne uliczki. Obok znajduje się dzielnica Nove Mesto, gdzie najbardziej znanym miejscem jest ogromy plac Wacława wraz pomnikiem tego świętego i Muzeum Narodowym. Stare Miasto to z kolei ciekawostka w postaci dzielnicy żydowskiej, Josefov. Od ośmiu wieków to miejsce było zamieszkiwane przez największą w Europie społeczność żydowską. Znajdziemy tu zabytkowy cmentarz, synagogi oraz salę obrzędową, a przede wszystkim Muzeum Żydowskie. Kolejne praskie miejsce warte odwiedzenia to wieża na wzgórzu Petrin, mała siostra wieży Eiffla. Na wzgórze można dostać się pieszo lub specjalną kolejką, a na samą wieżę trzeba wejść o własnych siłach po ponad 200 schodach. Warto, bo widok na Pragę wynagradza ten trud. Wieża została wzniesiona z okazji wystawy światowej w roku 1891. Jeden dzień warto poświęcić, aby wybrać się na Hradczany. To kompleks zamkowy na wzgórzu nad Wełtawą, który kiedyś był siedzibą królów, a obecnie jest siedzibą prezydentów kraju. Zajmuje 45 h i w ogromnej części jest udostępniony dla zwiedzających. Najważniejsze miejsca kompleksu to Zamek Praski, katedra św. Wita oraz katedra św. Jerzego oraz Złota Uliczka. Złota Uliczka to zabytkowe kolorowe kamieniczki, gdzie można oglądać eksponaty dawnych domostw i punktów usługowych czy handlowych. W jednej z nich mieszkał i tworzył Franz Kafka. Atrakcją kompleksu na Hradczanach jest zmiana warty honorowej, która odbywa się codziennie w południe.

Cesky Krumlov. Uważany jest za małą Pragę, a jego zabytkowe centrum oraz zamek są od 1992 r. wpisane na listę UNESCO. Zamek, zwany tu Hradek i jego okolica są drugim co do wielkości czeskim kompleksem zamkowym. Z zamkowej wieży rozciągają się piękne widoki, a Cesky Krumlov jest dodatkowo miejscem, gdzie Wełtawa przyciąga zwolenników spływów kajakowych i pikników. Czasami ten odcinek rzeki przecinający miasto zamienia się w jedną, wielką imprezę.

Pilzno. Miasto położone w zachodniej części kraju, stolica regionu pilzneńskiego. Słynie z browaru, gdzie od wieków warzone jest słynne piwo. Sam browar jest zresztą udostępniony dla zwiedzających.

Ołomuniec. Warto wybrać się tam ze względu na wyjątkowość zabytkowego centrum oraz specyficznych serków ołomunieckich. Starówka znajduje się na liście UNESCO i jest uznawana za drugi co do ważności obiekt chroniony po Pradze. Najważniejszy zabytkowy punkt to Kolumna Trójcy Przenajświętszej, z unikatowym nagromadzeniem rzeźb barokowych. Inne ważne zabytki to zamek, Dom św. Wacława, Pałac Arcybiskupa wraz z mieszczącym się tam muzeum oraz Svatý Kopeček, gdzie znajduje się bazylika. A wspomniane wcześniej serki mają specyficzny zapach i są świetne do piwa.

Brno. Ciekawe miejsce, gdzie warto zajrzeć. Znajdziemy tu Stary Ratusz, pilnowany przez dwumetrowego smoka, gotycką katedra św. Piotra i Pawła, twierdzę Spielberg. Centralne miejsce miasta to Plac Wolności, gdzie często odbywają się jarmarki i znajdują się ciekawe kuranty z czarnego granitu. Zostały niedawno ufundowane przez mieszkańców. Inna, nieco odmienna ciekawostka to funkcjonalistyczna willa Tugendhat, wpisana na listę UNESCO. Od niedawna można też zwiedzać miejskie podziemia.

Mikulov. Niewielkie miasteczko o romantycznym wyglądzie. Mimo swych niewielkich rozmiarów ma całkiem sporą ofertę dla turystów, w sam raz na miły weekend. Znajdziemy tu historyczne centrum, synagogę, barokowy zamek, Muzeum Regionalne. Warto też wypożyczyć rower i udać się parę kilometrów dalej w okolicznościach parkowych do kompleksu pałacowo-parkowego, leżącego pomiędzy Lednicami i Valticami.

Karlove Vary. Klimatyczne zdrojowe miasto, słynące z eleganckich uzdrowisk. Trafiają tu osoby chore na zaburzenia metabolizmu i układu trawiennego, a także z problemami onkologicznymi. Gorące źródła osiągają tu wysokie temperatury a skład ich wody działa leczniczo. Miejsca, gdzie źródła wybijają zostały świetnie zagospodarowane tak aby umożliwić chorym wygodne użytkowanie. W mieście odbywa się też co roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy, odwiedzany przez liczne gwiazdy. Samo miasto jest malowniczo położone w dolinie rzeki Tapla. Można odwiedzić tu muzeum Jana Bechera, wynalazcy słynnej ziołowej Becherovki.

Karlštejn. Zamek zbudowany przez czeskiego króla Karola IV stanowi ważny zabytek tego kraju. Znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie, 8 km od miasta Beroun. Główny punkt zamku to Kaplica św. Krzyża w Wysokiej Wieży. Jej bizantyjski wystrój, pełen szlifowanych kamieni i obrazów tablicowych robi spore wrażenie. Zamek został wzniesiony w 1365 roku, a jego główne części to Kasztelania na Podzamczu, dwupiętrowy Pałac Cesarski, wieża Mariańska i Wielka Wieża.

PRZELOTY I POBYT - CZECHY

Transport, dojazd z Polski.

Do Czech można wybrać się pociągiem, mamy kilka połączeń z naszymi sąsiadami. A przemieszczanie się już na terenie tego kraju pociągami to czysta przyjemność, ponieważ poziom transportu kolejowego jest na duże lepszym poziomie niż nasz rodzimy. Sporo jest także połączeń autobusowych z Polski, zarówno w postaci wycieczek, jak i autokarów liniowych. Jednak najwygodniejszym i dającym wolność zwiedzania środkiem transportu jest niewątpliwie własny samochód. Drogi czeskie są dobrej jakości, sporo jest autostrad. Dróg dojazdowych z Polski jest sporo, trzeba jedynie wybrać najlepszą dla siebie. Z zachodu naszego kraju przeważnie jeździ się w stronę Pragi przez Kudowę. Można wybrać się drogą uznawaną za malowniczą, przez Jakuszyce, Harrahov i Czeski Raj. Obecnie jednak najszybszą alternatywą jest trasa autostradą A4 wiodąca do Zgorzelca, a następnie przez Liberec do Pragi. Tu jednak należy liczyć się już w naszym kraju z opłatami za autostradę, więc sporo osób wybiera drogę przez Kudowę i Hradec Králové. W Czechach autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Należy wykupić na stacji benzynowej lub poczcie okresową winietkę, której koszt to 250 koron na 10 dni, 350 na miesiąc, a 1200 na rok. Także auta powyżej 3,5 t mogą korzystać z winietek, bez konieczności opłacania elektronicznie myta. Na winietce należy wpisać numer rejestracyjny auta i nakleić na przedniej szybie, w prawym dolnym rogu. Bez tego jest nieważna, a mandat może sięgać nawet 5000 koron 

Ceny

Ceny w Czechach zależą od miejsca, w którym się znajdziemy. W miejscach obleganych przez turystów, sklepy windują ceny do makabrycznego poziomu. Najlepiej więc kupować tam tylko w razie konieczności. Na uboczu, a przede wszystkim w sieciowych marketach, będziemy mile zdziwieni niskimi cenami i promocjami. Woda mineralna kosztuje około 4-5 CZK, a piwo w całej swej różnorodności to koszt 4-20 CZK. Tania jest komunikacja miejska, na którą warto nabywać karty np. tygodniowe. W większych miastach, a już na pewno w Pradze warto zdać się na taką komunikację, bo parkingi w centrum kosztują bajońsko i są mało dostępne. Bilet godzinny kosztuje około 15 CZK. Jeśli wybierzemy się na obiad w mniej obleganym miejscu, zjemy obiad już za 70-100 CZK. 

Noclegi.

Chcąc zaoszczędzić na kosztach noclegu można skorzystać z oferty licznych ubytowni. To coś pomiędzy hostelem a dawnym hotelem robotniczy. Pokoje są kilku osobowe, a ich standard i wygląd pamięta czasy Czechosłowacji. Jednak, jeśli to komuś nie przeszkadza, to koszt noclegu wynosi około 300 CZK. Poza ubytowniami pełno jest pensjonatów, hoteli i kwater prywatnych o różnym standardzie. Wiadomo jednak, że noclegi w Pradze, zwłaszcza w popularnych terminach, kiedy wiele osób ma urlop, są odpowiednio droższe. Niekiedy ceny są wręcz niewyobrażalnie wywindowane, ale jeśli odpowiednio wcześniej poszukamy i wybierzemy okolice położone nieco na uboczu, to nie będzie tak źle. Noclegi można podzielić na tańsze, których wygląd i standard jest ubożuchny oraz bardzo drogie, ale za to z pełnym dostępem do wszelkich usług hotelarskich i luksusów. 

HOTELE W CZECHACH

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - CZECHY

Wizy i inne formalności.

Polscy turyści wjeżdżają do Czech bez szczególnych formalności, mamy jedynie obowiązek posiadania ze sobą dowodu osobistego. Nie ma kontroli granicznych, a przepisy celne są identyczne z obowiązującymi w całej UE.

Kuchnia.

Kuchnia czeska jest w dużej mierze podobna do naszej, tzn. je się tutaj zupy i drugie dania. Zupy są robione na wywarach mięsnych i zarzucane śmietaną, a na drugie często podaję się sztukę mięsa lub sos. Króluje zupa grzybowa, ziemniaczana, cebulowa i jarzynowa. Potrawy mięsne powstają z drobiu, wieprzowiny i wołowiny. Bardzo popularną rybą w Czechach jest karp, smażony lub pieczony. Do sosów podawane są przeważnie knedliki, chlebowe lub ziemniaczane oraz placki ziemniaczane. Potrawy zawdzięczają swój specyficzny smak sporym ilościom dodawanego kminku. Na słodko można zafundować sobie naleśniki, racuchy czy wafle karlowarskie. Najpopularniejsze ciasto, rodem z Austrii to strudle z nadzieniem owocowym lub makowym. Oczywiście do posiłków ważne jest tu piwo, którego jest tu cała masa marek, w dość atrakcyjnych cenach. Do piwa można spróbować tradycyjnych przekąsek, jak marynowana kiełbasa, czyli utopenec lub marynowany ser pleśniowy, tj. nakládaný hermelín.

Muzyka.

Muzykę czeską kojarzymy głównie z dwójką wykonawców. To Karel Gott oraz Helena Vondrackova. Czesi mają też całą masę muzyki biesiadnej, która towarzyszy spotkaniom przy piwku. Popularna jest tu także muzyka podwórkowa i jazzowa.

Ludność.

Czeskie społeczeństwo w głównej mierze składa się z Czechów, aż 94%. Pozostałe kilka procent to Polacy, Słowacy, Niemcy, Węgrzy i Romowie. Jeśli chodzi o kwestie religijne, Czechy stanowią państwo mocno laickie, 60% to agnostycy i ateiści. Zaledwie 26% to katolicy. Ale wszyscy Czesi są patriotami, przywiązanymi do swojej tradycji, ceniącymi rodzimą kulturę i sztukę. Kochają przesiadywać wspólnie przy piwie, bawić się na biesiadach, także przy piwie. Szczycą się osiągnięciami rodaka Milosa Formana i innymi twórcami.

Klimat.

Klimat na terenie Czech jest umiarkowany ciepły, w pełnym sezonie letnim średnie temperatury oscylują w okolicach 19 stopni, a zimą od -1 do -3 °C. Tereny górskie to oczywiście ostrzejszy klimat i większe opady. 

 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by