HELIKOPTER (Heli tack) na windsurfingu - jak zrobić - nauka - kurs - s
  • Soma Bay LISTOPAD

    Zapytaj o ofertę
    02-11-2023
    Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023
  • Egipt PAŹDZIERNIK 2023

    Zapytaj o ofertę
    19-10-2023
    Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2023 NR 3
  • Kurs WIND w Egipcie

    Zapytaj o ofertę
    05-10-2023
    Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2023 - PAŹDZIERNIK nr 1
  • Windsurfing w Egipcie

    Zapytaj o ofertę
    12-10-2023
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2023 NR 2
  • Egipt JESIEŃ 2023

    Zapytaj o ofertę
    09-11-2023
    Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023 nr.2
  • Soma Bay jesień 2023

    Zapytaj o ofertę
    26-10-2023
    Soma Bay - jesień 2023 - windsurfing
  • Wyjazd WIND Soma Bay 2023

    Zapytaj o ofertę
    28-09-2023
    Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2023 NR 2
  • GRUDZIEŃ w Soma Bay

    Zapytaj o ofertę
    30-11-2023
    Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Grudzien 2023
Powrót

Newsy

HELIKOPTER (Heli tack) na windsurfingu - jak zrobić - nauka - kurs - szkolenie - błędy

02-06-2022
HELIKOPTER (Heli tack) na windsurfingu - jak zrobić - nauka - kurs - szkolenie - błędy

HELIKOPTER (Heli tack) na windsurfingu - jak zrobić - nauka - kurs - szkolenie - błędy

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są najczęstsze błędy we wszystkich omawianych przeze mnie manewrach windsurfingowych, kliknij w poniższą grafikę. Zostaniesz przeniesiony na dedykowana stronę www, gdzie otrzymasz informację, jak ściagnąć darmowy ebook zatytułowany "Omówienie błędów początkujących i zaawansowanych windsurferów - jak szybko i skutecznie stać się lepszym windsurferem".

Helikopter - Heli tack

Helikopter, to tak naprawdę zwrot na wiatr, ale troszeczkę inaczej wykonany. Różnica jest taka, że nie musimy przechodzić przed masztem na drugą stronę deski. Następuję rotacja żagla nad dziobem deski. Wiele osób woli wykonywać zwrot za pomocą heli tacka, ponieważ zakładają, że istnieje mniejsza szansa wpadnięcia do wody niż przy zwykłym zwrocie na wiatr.

Jak wykonać heli tacka? Zaczynamy od mocnego ostrzenia jak przy sztagu. Musimy deskę ustawić minimum dziobem pod wiatr, a nawet przekroczyć linię wiatru. Zatem luzujemy żagiel, pochylamy go na prostych rękach do tyłu w kierunku rufy. Deska zaczyna ostrzyć. Kładziemy przednią nogę przed masztem. W linii wiatru deska zatrzyma się. Jeżeli chcecie przekroczyć linię wiatru, należy jeszcze bardziej przyciągnąć do siebie żagiel - tak, żeby nawet dotykał naszych nóg (piszczeli). Nie można zbyt długo czekać w tym ustawieniu, gdyż zazwyczaj kończy się to odejściem deski od linii wiatru i manewr trzeba zaczynać od początku. Ok. Zatem co należy zrobić, by dokończyć zwrot?

W linii wiatru, ustawiamy ręce szerzej na bomie i pochylamy żagiel do przodu w stronę dziobu, tak aby wypełnił się wiatrem z drugiej strony. Często zdarza się, że kursanci próbują pochylić żagiel do przodu i zaczynają odpadać. Aby tego uniknąć, przednia ręka musi być wyprostowana, a tylna ugięta - żagiel pochylamy nie tylko w przód, ale również w stronę nawietrznej burty. Wspominałem, że warto przekroczyć wcześniej linię wiatru - tak, gdyż to ułatwia nam złapanie wiatru po drugiej stronie żagla - po zawietrznej. Gdy już złapiemy wiatr z drugiej strony, deska zacznie obracać się w stronę nowego halsu. Aby nie wpaść do wody (będziemy znajdować się po zawietrznej stronie żagla), musimy trzymać ręce na bomie minimum na szerokość ciała i lekko położyć się na żaglu. Im silniejszy wiatr, tym mocniej musimy wychylić się i położyć na pędniku. Ale wszystko z wyczuciem, bo jak za bardzo położycie się na żaglu, to wpadniecie razem z nim do wody. To samo się stanie jeśli zbyt słabo położycie się na pędniku. Wcześniejsze ćwiczenia w pływaniu po zawietrznej stronie żagla, znacznie ułatwiają naukę heli tacka. Po obróceniu deski, musimy jeszcze obrócić żagiel nad dziobem. W tym celu, tuż przed rotacją próbujemy ustawić maszt w pionie. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po rotacji, żagiel zahaczy rogiem szotowym o wodę i do niej wpadnie. Ręka masztowa trzyma bom tuż przy maszcie. Ręka szotowa (tylna) lekko wypycha żagiel, tak by obrócił się on wokół masztu (nad dziobem). Żagiel wypychamy w kierunku wiatru, na dziób. Puszczamy żagiel tylną ręką. Pozwalamy mu obrócić się. W tym samym momencie, kiedy pędnik obraca się, my również musimy zmienić nasze ustawienie - obrócić się plecami do wiatru. Po obrocie pędnika, następuję przechwyt. Tylną, wolną rękę, kładziemy po nowej stronie bomu (następuje skrzyżowanie rąk ze starą ręką masztową). Dotychczasowa ręka masztowa, staje się szotową i chwyta bom z tyłu. Po wykonaniu heli tacka, poprawiamy pozycję. Gdyby po rotacji ciała nasza przednia noga została przed masztem, to cofamy ją. Ale spróbujcie tak się obrócić, by obydwie nogi od razu były ustawione za masztem. Po wykonaniu zwrotu i rotacji pędnika, warto żagiel wyluzować.

 

Najczęstsze błędy

  • Patrzycie na sprzęt, a nie w kierunku wiejącego wiatru
  • W ustawieniu pod wiatr, deska nie skręca lub porusza się do tyłu
  • Maszt przygniata Wam stopę przy obrocie pędnika
  • Żagiel wypada Wam z rąk przy próbie obrotu
  • Wiatr pcha Was bokiem. Prawdopodobnie zbyt słabo wychylacie żagiel do przodu, trzymacie pędnik z dala od ciała, z przednią ręką ugiętą
  • Deska Wam odpada i wraca na stary hals - odpadliście, złapaliście wiatr nie z tej strony żagla co trzeba. Żagiel powinien wypełnić się wiatrem po stronie zawietrznej. Musicie zasłonić się żaglem przed wiatrem. Kierujcie żagiel na dziób i w stronę burty nawietrznej. Przednia ręka wyprostowana lub nieznacznie ugięta
  • Tracicie prędkość - doprowadzacie do zatrzymania się deski w linii wiatru. W tej pozycji jest ona bardzo niestabilna. Postarajcie się wykonać manewr płynnie, bez zatrzymywania
  • Wpadacie do wody - jeden z wymienionych wcześniej błędów lub manewr trwa zbyt długo. Być może za słabo kładziecie się na żaglu. Możecie spróbować również przesunąć rękę trochę dalej od masztu, ale pamiętajcie by przed obrotem żagla, wrócić tą ręką do masztu

Pierwsze ćwiczenia wykonujcie przy słabym wietrze

Jest masa błędów, które kursanci popełniają podczas nauki windsurfingu. Aby je wyeliminować i zrobić szybkie postępy, dobrze jest ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora.

Na filmach pokazujemy jak wykonywać manewry prawidłowo, ale na kursie szybko wykryjemy Wasze błędy i je wyeliminujemy.

Zapraszam na nasze wyjazdy, gdzie nauczymy Was prawidłowo pływać na desce z żaglem.

Jeśli Ci się podobało, daj łapkę w górę i subskrybuj kanał. Będę również ogromnie wdzięczny, jeśli polecisz mój film swoim znajomym.

https://www.youtube.com/watch?v=Au1ZHPrl4-U

Dziękuję i pozdrawiam,

Krzysztof Lipiński Surfski. pl

Polecamy

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Copyright 2014 - 2022

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Powered by