ZWROT NA WIATR (sztag) - jak zrobić - nauka - kurs - szkolenie - błędy
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  12-10-2023
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2023 NR 2
 • GRUDZIEŃ w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  30-11-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Grudzien 2023
 • Egipt JESIEŃ 2023

  Zapytaj o ofertę
  09-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023 nr.2
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-09-2023
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2023 NR 2
 • Soma Bay LISTOPAD

  Zapytaj o ofertę
  02-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023
 • Soma Bay jesień 2023

  Zapytaj o ofertę
  26-10-2023
  Soma Bay - jesień 2023 - windsurfing
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2023

  Zapytaj o ofertę
  19-10-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2023 NR 3
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  05-10-2023
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2023 - PAŹDZIERNIK nr 1
Powrót

Newsy

ZWROT NA WIATR (sztag) - jak zrobić - nauka - kurs - szkolenie - błędy

02-06-2022
ZWROT NA WIATR (sztag) - jak zrobić - nauka - kurs - szkolenie - błędy

ZWROT NA WIATR (sztag) - jak zrobić - nauka - kurs - szkolenie - błędy

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są najczęstsze błędy we wszystkich omawianych przeze mnie manewrach windsurfingowych, kliknij w poniższą grafikę. Zostaniesz przeniesiony na dedykowana stronę www, gdzie otrzymasz informację, jak ściagnąć darmowy ebook zatytułowany "Omówienie błędów początkujących i zaawansowanych windsurferów - jak szybko i skutecznie stać się lepszym windsurferem".

Zwrot na wiatr

Zwrot na wiatr to kolejny etap w rozwoju umiejętności windsurfingowych. Jeśli opanowaliście już podstawowe obroty, przyszedł czas na spróbowanie swoich sił ze zwrotem na wiatr, zwanym inaczej zwrotem przez sztag. Zwrot ten polega na przejściu dziobem linii wiatru. Manewr rozpoczynamy od płynięcia w półwietrze. Rozejrzyjcie się. Spójrzcie w stronę wiatru, czy macie odpowiednio dużo przestrzeni na wykonanie manewru. Chcąc rozpocząć zwrot, przechodzimy do ostrzenia. Lekko zatem luzujemy żagiel i pochylamy go w kierunku tyłu deski (rufy). Deska zaczyna skręcać pod wiatr. W miarę skrętu deski, wybieramy żagiel – to przyspiesza proces ostrzenia. Stawiamy przednią nogę przed masztem. Kiedy deska ustawi się dziobem pod wiatr, całkowicie zatrzymuje się (w tzw. linii wiatru). Ten moment należy wykorzystać do przejścia na drugą stronę deski. Stajemy przed masztem tzn. dostawiamy drugą nogę przed maszt. W tym momencie jesteśmy ustawieni plecami do wiatru. Żagiel nisko nad wodą, staramy się go trzymać nad osią deski, tak by mieć wolne miejsce do przejścia na drugą stronę. Co robimy z rękoma? Jest kilka możliwości.

 

Można wykonywać zwrot na wiatr:

1. Krzyżując ręce na bomie.

2. Przekładając ręce z bomu na maszt i z masztu na bom (w tym przypadku kładziemy przednią rękę na maszt poniżej bomu, ostrzymy, dochodzimy do linii wiatru. W linii wiatru, kładziemy tylną rękę na maszt i jednocześnie dawną przednią rękę przekładamy z masztu na drugą stronę bomu, odpadamy i po wyluzowaniu żagla, przekładamy rękę z masztu na bom po drugiej stronie.

3. Kładąc przednią ręką na maszt, a w linii wiatru rękę szotową bezpośrednio na bom po drugiej stronie żagla. W trakcie przejścia na drugą stronę deski, przekładamy rękę z masztu na bom.

 

Ja osobiście wybrałem opcję nr 1, którą samemu stosuję. Polecam rozpocząć naukę właśnie w ten sposób, czyli poprzez skrzyżowanie rąk na bomie.

 

Zatem kontynuując, stojąc w linii wiatru, plecami do wiatru, tylną rękę kładziemy po drugiej stronie bomu – krzyżujemy ręce. Odstawiamy nogę na tył deski. W tym samym momencie musimy również przełożyć drugą rękę na bom. Stara przednia ręka (masztowa), staje się ręką szotową. Aby zrównoważyć przejście ciała w tył, pochylamy żagiel do przodu (na dziób). Dzięki temu od razu po przejściu na drugą stronę deski, możemy zacząć odpadać. Odpadamy od linii wiatru wychylając mocniej żagiel na dziób i wybierając go tylną ręką (pozycja strzału z łuku). Obniżamy sylwetkę. Przednia noga zostaje na początku przed masztem. Gdy już trochę odpadliśmy i znajdujemy się na nowym halsie, luzujemy żagiel i cofamy przednią nogę za maszt.

 

Tipy:

Im szybciej przejdziemy na drugą stronę, tym lepiej. Newralgiczny moment, to ustawienie deski w linii wiatru. Deska kiedy nie płynie jest mało stabilna. Wtedy łatwo wpaść do wody. Na dużej desce szkoleniowej możemy wykonywać zwrot, nawet jak deska stoi w miejscu. Na mniejszych deskach, warto jednak utrzymać prędkość.

Drugi trudny moment, to odpadnięcie z linii wiatru. Wystarczy tylko trochę odpaść, nie czekamy zbyt długo, gdyż wtedy istnieje zagrożenie, że wyrwie nam żagiel z rąk. Zatem odpadamy i po dosłownie chwili luzujemy żagiel. Ustawiamy się na nowym halsie i odpływamy.

Przy przechodzeniu na drugą stronę deski oraz odpadaniu, noga którą stawiamy przed masztem, powinna znajdować się tuż przy nim. Nie może stać zbyt blisko dziobu, gdyż wtedy łatwo stracić kontrolę przy zmianie stron i odpadaniu. Przy odpadaniu, nogi powinny być ustawione przynajmniej na szerokość ciała, a najlepiej troszkę szerzej.

Jeżeli chcemy przyspieszyć ostrzenie, musimy trzymać żagiel nad samą wodą (lecz uważać, by nie przytopić rogu szotowego żagla) i mocno go wybierać w trakcie skrętu – ciągnąc w kierunku wiatru, na rufę, na nawietrzną. W linii wiatru, aby uzyskać więcej wolnego miejsca po drugiej stronie deski, możemy jeszcze trochę przeciągnąć żagiel, cały czas w tę samą stronę co przy ostrzeniu, czyli na wiatr. W momencie, gdy żagiel nie będzie ustawiony nad samą osią deski, tylko bardziej nad burtą, zyskujemy więcej miejsca po zmianie stron.

 

Zwrot na wiatr zwany jest inaczej zwrotem na 3 kroki.

Pierwszy krok to postawienie przedniej stopy przed masztem. Palce jak najbardziej skierowane w stronę tyłu deski. 

Drugi to dostawienie tylnej nogi przed maszt. Palce skierowane w stronę burty deski. 

A trzeci to cofnięcie nogi do tyłu, po drugiej stronie deski.

Postarajcie się z każdą próbą wykonywać zwrot coraz szybciej. Ważne by nie patrzeć na sprzęt. Na małej desce wszystko dzieje się dwa razy szybciej. Także i zwrot należy wykonywać szybciej, inaczej stracimy równowagę.

 

Najczęstsze błędy

 • Patrzycie na sprzęt, a nie w kierunku płynięcia. Patrzenie na sprzęt, ręce, czy stopy podczas zwrotu, może skutkować tym, że na kogoś wpadniemy lub próbą obejścia masztu za wcześnie (zanim dojdziemy do linii wiatru) lub za późno
 • Wykonujecie za dużo drobnych kroków przy obchodzeniu masztu
 • Wychylacie ciało do przodu podczas odpadania
 • Deska nie przekracza linii wiatru
 • Deska nie skręca pod wiatr
 • Wasza deska wraca na stary kurs, po minięciu linii wiatru. Deska nie odpada
 • Wyrywa Wam żagiel z rąk w trakcie odpadania
 • Wpadacie do wody, stojąc przed masztem, w linii wiatru 

 

Jest masa błędów, które kursanci popełniają podczas nauki windsurfingu. Aby je wyeliminować i zrobić szybkie postępy, dobrze jest ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora.

Na filmach pokazujemy jak wykonywać manewry prawidłowo, ale na kursie szybko wykryjemy Wasze błędy i je wyeliminujemy.

Zapraszam na nasze wyjazdy, gdzie nauczymy Was prawidłowo pływać na desce z żaglem.

Jeśli Ci się podobało, daj łapkę w górę i subskrybuj kanał. Będę również ogromnie wdzięczny, jeśli polecisz mój film swoim znajomym.

https://www.youtube.com/watch?v=kX41jBlyDDw

Dziękuję i pozdrawiam,

Krzysztof Lipiński Surfski. pl

Polecamy

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Copyright 2014 - 2022

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Powered by