Newsy
DUCK JIBE w ślizgu na windsurfingu - jak zrobić - nauka - kurs - szkolenie - błędy
DUCK JIBE w ślizgu na windsurfingu - jak zrobić - nauka - kurs - szkolenie - błędy
Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są najczęstsze błędy we wszystkich omawianych przeze mnie manewrach windsurfingowych, kliknij w poniższą grafikę. Zostaniesz przeniesiony na dedykowana stronę www, gdzie otrzymasz informację, jak ściagnąć darmowy ebook zatytułowany "Omówienie błędów początkujących i zaawansowanych windsurferów - jak szybko i skutecznie stać się lepszym windsurferem".
Jeśli bardzo dobrze opanowaliście rufę i jesteście w stanie bez problemu kończyć ją w pełnym ślizgu, to warto nauczyć się widowiskowego tricku, jakim jest Duck jibe. Duck jibe to zwrot z wiatrem z jednoczesnym przełożeniem żagla nad głową. Co może ułatwić nam wykonanie duck jibe'a? Najlepiej byście ćwiczyli na mniejszych żaglach (poniżej 6m) z dość mocno wciętym likiem dolnym.
Zanim zejdziecie na wodę, polecam poćwiczyć przekładania żagla (czyli jego duckowanie) oraz zmianę stóp na desce na sucho na trenażerze. To z pewnością przyspieszy Waszą naukę na wodzie. Nie będziecie zastanawiali się, kiedy i gdzie położyć rękę, czy nogę.
Manewr rozpoczynamy w taki sam sposób jak zwykłą rufę w ślizgu. A więc sprawdzamy, czy na nikogo nie wpadniemy wykonując zwrot. Jeśli mamy wolną przestrzeń, to rozpoczynamy duck jibe’a, naciskając mocniej na palce stóp znajdujących się w strapach, dzięki czemu odpadamy. Poszerzamy chwyt na bomie. Tylną rękę kładziemy jak najbliżej rogu szotowego żagla. Wypinamy się z linek trapezowych. Obniżamy pozycję. Zaczynamy mocniej odpadać. Uginamy nogi w kolanach. Prostujemy przednią rękę. Wyciągamy tylną nogę ze strapa i kładziemy ją na burtę zawietrzną, pomiędzy przednim i tylnym strapem. Zbliżając się do baksztagu, puszczamy żagiel przednią ręką, czyli ręką masztową. Krzyżujemy ręce. Rękę masztową kładziemy przy samym rogu szotowym żagla. Żagiel musi zostać skierowany do przodu i nad nasze ciało. Nie możemy celowo wychylać się do tyłu, tylko po to, by móc żagiel przełożyć nad głową.
Trzymamy żagiel za róg szotowy. Puszczamy pędnik ręką szotową. Nie możemy w tym momencie dopuścić do zahaczenia żaglem o wodę, gdyż katapa będzie wtedy gwarantowana.
Przekładamy żagiel nad głową. Kładziemy wpierw nową rękę masztową na bom blisko masztu, następnie rękę szotową. Musimy przerzucić żagiel, zanim przekroczymy linię wiatru. Aby to zrobić, mocno szarpiemy żagiel za siebie ręką, która znajduje się przy rogu szotowym żagla. Jeśli korzystacie z dużych żagli, może zdarzyć się, że będziecie potrzebowali wykonać kilka ruchów rękami po bomie. Cały czas powinniśmy być zwróceni barkami i twarzą do środka skrętu. Kolana lekko ugięte. Ciężar ciała przeniesiony mocniej na przednią stopę.
Utrzymujemy ciało w tej samej pozycji. Kontynuujemy skręt. Patrzymy przed siebie. Obniżona pozycja ciała. Powoli, płynnie domykamy żagiel. Wykorzystując rosnący ciąg w żaglu utrzymamy ślizg. Jak już znajdziemy się w baksztagu nowego halsu, możemy zmienić stopy, przenosząc ciężar ciała na bom.
Cały manewr (podobnie zresztą jak zwykłą rufę w ślizgu) wykonujcie po dużym łuku.
Najczęstsze błędy
- Za późno przekładacie żagiel. Powinniście przełożyć pędnik nad głową przed przekroczeniem linii wiatru. Jeśli zrobicie to za późno, to wiatr prawdopodobnie wyrwie wam żagiel z rąk, ponieważ na nowym halsie pędnik będzie generował ogromną moc
- Wykonujecie zbyt wiele małych przechwytów po bomie w trakcie przekładania żagla nad głową. Przed pierwszymi próbami na wodzie, warto byście przećwiczyli prawidłowe ruchy na trenażerze
- Zbyt słabo szarpiecie żaglem po przełożeniu go nad głową. Należy agresywnie pociągnąć końcówkę bomu za siebie. To sprawi, że żagiel bardzo szybko wróci do pionowej pozycji i będziecie mogli położyć ręce na bomie
- Za szybko wybieracie żagiel po przełożeniu go nad głową. To sprawia, że pędnik nie pracuje efektywnie. Utracicie ciąg w żaglu, w konsekwencji prędkość i prawdopodobnie wpadniecie do wody po utracie równowagi. W pierwszej fazie trzymajcie żagiel otwarty, wypełniony wiatrem, a następnie powoli wybierajcie żagiel
- Nieprawidłowo zmieniacie stopy. Tracicie prędkości po zmianie ustawienia stóp ze stwitcha do normalnej pozycji. Warto poćwiczyć zamianę stóp na brzegu
- Wychylacie ciało do tyłu w trakcie przekładania żagla nad głową
- Zbyt szeroko chwytacie rękami bom po przełożeniu żagla
- Patrzycie na sprzęt, a nie w kierunku płynięcia
Jak już bardzo dobrze opanujecie duck jibe’a, możecie pokusić się o wykonanie go z jedną ręką zanurzoną w wodzie. Macie również możliwość wykonania duck jibe ze stopami cały czas włożonymi w strapy. Po wykonaniu zwrotu będziecie dzięki temu płynąć w pozycji switch stance.
Jest masa błędów, które kursanci popełniają podczas nauki windsurfingu. Aby je wyeliminować i zrobić szybkie postępy, dobrze jest ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora.
Na filmach pokazujemy jak wykonywać manewry prawidłowo, ale na kursie szybko wykryjemy Wasze błędy i je wyeliminujemy.
Zapraszam na nasze wyjazdy, gdzie nauczymy Was prawidłowo pływać na desce z żaglem.
Jeśli Ci się podobało, daj łapkę w górę i subskrybuj kanał. Będę również ogromnie wdzięczny, jeśli polecisz mój film swoim znajomym.
https://www.youtube.com/watch?v=elR0TQ0uE1A
Dziękuję i pozdrawiam,
Krzysztof Lipiński Surfski. pl