Przewodnik - Szwecja - Sztokholm - Skandynawia - wyjazdy, wakacje, biuro podróży
 • Soma Bay LISTOPAD

  Zapytaj o ofertę
  02-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  20-04-2023
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - KWIECIEŃ 2023
 • Soma Bay MARZEC 2023

  Zapytaj o ofertę
  09-03-2023
  Nauka windsurfingu EGIPT Soma Bay MARZEC 2023
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2023

  Zapytaj o ofertę
  19-10-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2023 NR 3
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  05-10-2023
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2023 - PAŹDZIERNIK nr 1
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  12-10-2023
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2023 NR 2
 • Vassiliki Sierpień 2023

  Zapytaj o ofertę
  18-08-2023
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2023
 • Czerwiec w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  08-06-2023
  WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2023
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  14-09-2023
  Obozy windsurfingowe 2023 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  25-08-2023
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2023
 • Power Jibe Week '23

  Zapytaj o ofertę
  21-07-2023
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2023
 • Marzec 2023 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  02-03-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Marzec 2023
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  08-09-2023
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2023 Wrzesień nr 2
 • Soma Bay WIND 2023

  Zapytaj o ofertę
  27-04-2023
  Windsurfing MAJÓWKA 2023 - SOMA BAY - Egipt
 • DAHAB Maj 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-04-2023
  DAHAB Majówka 2023 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  16-06-2023
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2023 nr 3
 • Windsurfing Vassiliki '23

  Zapytaj o ofertę
  30-06-2023
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2023
 • LEFKADA BOŻE CIAŁO '23

  Zapytaj o ofertę
  08-06-2023
  WYJAZDY WINDSURFING VASSILIKI GRECJA - POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU - BOŻE CIAŁO 2023
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zapytaj o ofertę
  04-05-2023
  Soma Bay MAJ 2023 -wyjazd windsurfing nr 2
 • Grupowy wyjazd WIND 2023

  Zapytaj o ofertę
  01-06-2023
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2023
 • MARZEC 2023

  Zapytaj o ofertę
  25-03-2023
  DAHAB SURFSKI INSTRUCTOR TEAM FREESTYLE CAMP 2 - 2023
Powrót

Przewodniki

SZWECJA - SZTOKHOLM

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - SZTOKHOLM - SZWECJA

W niniejszym przewodniku zaprezentujemy Wam kraj jednego z najsłynniejszych producentów mebli, „Dzieci z Bullerbyn” , srogich Wikingów i ponadczasowych przebojów ABBY. Zapraszamy do Szwecji i jej serca - Sztokholmu.

Szwecja to największy kraj Skandynawii, uznawany za jeden z najbezpieczniejszych na świecie i zarazem najmniej dotkniętych korupcją. Otacza swoich mieszkańców opieką dzięki rozbudowanemu systemowi społecznemu, ale przybyszom chcącym poznać ten kraj, również ma wiele do zaoferowania.

Göteborg -  miasto w zachodniej części kraju, leżące nad cieśniną Kattegat. Drugie co do wielkości miasto w Szwecji, powstało w XVII w. na życzenie króla Gustawa Adolfa II. Wydarzenie to, upamiętnia pomnik króla wskazującego palcem miejsce budowy miasta (Gustaf Adolfs Torg). Inne atrakcje miasta to: park Slottskogen, bulwar Kungsportavenyn, kampus uczelniany Chalmers University of Technology, Götaplatsen, , ogród botaniczny, Liseberg, budynek opery i targ rybny (Feskekôrka).

Malmö – odpowiednik duńskiej Kopenhagi pod względem handlowym. Piękne miasto z obejmującym wiele uliczek centrum deptakiem, gdzie z dala od zgiełku samochodów, napijemy się kawy lub posilimy w jednej z licznych restauracji.

W mieście warto zwiedzić Malmömuseer –muzeum miasta, mieszczące się w renesansowym zamku Malmohus; Sankt Petri Kyrka – Kościół Świętego Piotra z największym w Skandynawii ołtarzem z 1611 roku; Turning Torso- wizytówka miasta, 190 metrowy wieżowiec.

Uppsala -  dawna stolica Szwecji, rodzinne miasto reżysera Ingmara Bergmana oraz słynnego biologa Karola Linneusza. Miasto łączy w sobie nowoczesność i tradycję.

Jak na miasto słynnego przyrodnika przystało, możemy podziwiać tu piękny ogród botaniczny (Botaniska Tradgarden), oraz muzeum - Linnemuseum poświęcone znanemu mieszkańcowi Uppsali. Nad innymi zabudowaniami góruje Uppsala Slot – olbrzymi zamek wzniesiony za panowania dynastii Wazów, a także największa w Skandynawii katedra: Domkyrkan.

Karlskrona – miasto mieszczące się na 33 wyspach, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na unikatowy port wojenny nie zmieniony od momentu zaprojektowania w XVII wieku.

W Szwecji, jak widzicie, jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

Dzisiaj jednak skupimy na poznawaniu stolicy kraju – Sztokholmu.

 

Sztokholm

Sztokholm to stolica Szwecji nazywana Wenecją Północy ze względu na położenie na 14 wyspach połączonych ze sobą nawzajem i ze stałym lądem 53 mostami. Ponadto powierzchnia miasta zabudowana jest zaledwie w 1/3, pozostałą część obszaru stanowią lasy, parki i woda.

Ze względu na swoje położenie geograficzne, Sztokholm przywita nas siarczystymi mrozami i zaledwie sześciogodzinnym dniem zimą, latem natomiast należy spodziewać się upałów i słońca przez większą część doby (dzień trwa ponad 18 godzin).

 

Najpopularniejsze atrakcje miasta:

 

Muzeum Okrętu Vasa

Otwarte dla turystów w 1990 roku jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Sztokholmie.

Okręt Vasa to królewski galeon zbudowany  w latach 1626 – 1628, na polecenie ówczesnego króla Gustawa Adolfa. Jego główną misją, miało być wzięcie udziały w wojnie z Polską. Oprócz skuteczności bojowej, okręt miał być również piękny – według zaleceń samego króla największy ze wszystkich, a zarazem smukły.

Niestety wytyczne władcy przyczyniły się do późniejszej katastrofy i spektakularnego zatonięcia galeonu podczas rejsu próbnego. O sabotaż jednak oskarżono polskich agentów mających podobno podmienić dane konstrukcyjne.

W 1628 roku, na oczach licznej widowni, galeon zniknął pod wodą niecałą milę od nabrzeża. Kilkanaście lat później wydobyto z niego działa i zapomniano o wraku.

Przeleżał na dnie ponad 300 lat, aż odkrył go archeolog- amator w 1956 roku. Rozpoczęto wieloletnią operację wydobycia Vasy i przywrócenia mu poprzedniej świetności. Prace, które trwają do dziś, przyniosły zamierzony skutek w postaci otwartego dla zwiedzających
okrętu – muzeum.

Na pokładzie galeonu możemy podziwiać 64 działa różnego kalibru, w tym także moździerze, liczne rzeźby, zdobienia i ornamenty. Drewniany kadłub statku jest szeroki na  ponad 11 metrów, a jego długość dochodzi do prawie 70 metrów.

 

Siedziba Parlamentu Riksdaghuset

Gmach parlamentu szwedzkiego mieści się na niewielkiej wyspie Helgeandsholmen. Wybudowany w 1902 roku pałac mieści Salę Główną – obecnie używaną do posiedzeń, a także dawne sale dwuizbowego parlamentu. Teraz spełniają przede wszystkim funkcje pomocnicze i konferencyjne.

Charakterystyczna jest kolorystyka wnętrza budynku, zachowana od początku funkcjonowania parlamentu w obecnej siedzibie.
 

Muzeum poczty Postmuseum

Mieszczące się w dzielnicy Gamla Stan muzeum, gromadzi w swoich zbiorach ponad 4 mln znaczków pocztowych. Można tu zobaczyć maszynę do drukowania znaczków, pierwszy autobus  pocztowy, a także dyliżans używany w ubiegłym wieku do rozwożenia paczek i listów.

Gmach muzeum był przez wiele lat jedynym urzędem pocztowym w mieście, wybudowany w 1820 roku, został oddany na potrzeby ochrony eksponatów w 1920 roku.

 

Muzeum ABBY

Często nucicie pod prysznicem „Mamma  Mia” albo „Waterloo” ? A może spodnie dzwony i obcisłe trykoty są Wam zupełnie obce? – jednym i drugim polecam muzeum legendarnego szwedzkiego zespołu, mowa oczywiście o grupie ABBA.

W 2013 otwarto dla turystów muzeum  poświęcone członkom zespołu, który wygrał w 1974 roku  międzynarodowy Konkurs Eurowizji przynosząc zaszczyt całej Szwecji i rozpoczynając wielką karierę muzyków pop.

Na fanów ABBY czeka mnóstwo atrakcji. Wśród eksponatów znajdziemy nietuzinkowe kreacje sceniczne zespołu, oryginalne wydania płyt, woskowe figury przedstawiające wokalistów, czy zdjęcia upamiętniające dokonania zespołu, a także kadry z poza scenicznego życia jego członków.

Obejrzymy filmy o historii powstania zespołu i jego największych sukcesach, przymierzymy legendarne białe stroje, czy zobaczymy studio nagrań.

Uwieńczeniem wizyty w muzeum będzie wspólny występ z członkami ABBY, dzięki specjalnym efektom multimedialnym.

Muzeum ABBY będzie częścią większego Swedish Music Hall of Fame .

Ciekawostką jest, iż od końca zeszłego roku, dzięki dużej ilości zwiedzających rodaków w kasach muzeum można nabyć przewodnik w języku polskim.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 195 SEK.

 

Skansen

Jeśli kojarzycie słowo „skansen” z muzeum na świeżym powietrzu, to macie rację. Niewielu jednak wie, że to w Sztokholmie powstało pierwsze takie muzeum na świecie i to właśnie ono dało nazwę dla innych tego typu obiektów.

Szwedzki nauczyciel i badacz folkloru - Artur Hazelius  wpadł na pomysł pokazania współczesnemu pokoleniu, dawnych zwyczajów swoich rodaków, mieszkających zarówno w miasteczkach , jaki i na wsi. W 1891na wyspie Djurgården, zrealizował swoją ideę i tak powstał Skansen.

Na powierzchni 30 hektarów zgromadzono ponad 150 budynków, wśród nich m.in. domy mieszczańskie, lokale użyteczności publicznej, zagrody, dwór, czy szałasy Samów. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIV wieku.

Pomiędzy zabytkowymi zabudowaniami, przechadzają się ludzie z poprzedniej epoki, chętnie pokażą jak wyglądały prace w ogrodzie, tkanie, czy wytwarzanie przędzy z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Dodatkową atrakcją Skansenu jest kolejka górska – Bergbanan.

Dla najmłodszych, ciekawostką  jest mini ZOO,  w którym mieszkają zwierzęta gospodarskie i te naturalnie występujące w lasach Szwecji.

Oprócz zwiedzania zabytkowych budowli, Skansen oferuje swoim gościom różnego typu imprezy plenerowe: pikniki tematyczne, koncerty, czy pokazy tańca ludowego .

Bilet wstępu to koszt 160 SEK.

 

Metro

Pomiędzy wszystkimi atrakcjami miasta, łatwo przemieścimy się korzystając ze sztokholmskiego metra.

Oddane do użytku w 1950 roku ma trzy linie nazwane kolorami, obsługujące 100 stacji. Blisko połowa z nich znajduje się na powierzchni, podczas gdy druga część to stacje podziemne wyryte w skale lub zbudowane z betonu.

Oprócz oczywistej roli komunikacyjnej, metro jest również swoistą, najdłuższą na świecie galerią sztuki. Poszczególne stacje są przestrzeniami, w których prezentują swoje dzieła różni artyści. Czasem są to dzieła ambitne, czasem ocierające się o kicz – nie mniej jednak, wszystkie – bardzo ciekawe.

Po zwiedzaniu, czas na poznanie nocnego życia miasta – starówka  Sztokholmu po zmroku to niezapomniany widok.

Kolorowe kamieniczki kryją w sobie klimatyczne restauracje i bary serwujące specjały kuchni skandynawskiej oraz tradycyjne napoje. Główną atrakcją starówki jest Duży Rynek (Stortorget), od którego odchodzi z kolei najwęższa uliczka Szwecji: Måtren Trotzigs Gränd.

Charakterystyczną dla wielu pocztówek pokazujących Stare Miasto jest Stortorgsbrunnen – studnia na rynku, pozostałość po średniowiecznym okresie, gdy było to miejsce spotkań rajców miejskich i publicznych wieców.

W tej części miasta, zlokalizowany jest również ważny dla Szwedów Zamek Królewski, zbudowany w rokokowo-gustawiańskim stylu. Siedziba głowy Państwa z bogato zdobionymi wnętrzami.

W mieście ponadto warto zwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej (Moderna Museet), Junibacken – muzeum poświęcone autorce książek dla najmłodszych m.in. „Dzieci z Bullerbyn” - Astrid Lindgren, czy Ratusz z trzema złotymi kopułami symbolizującymi Szwecję.

 

SZWECJA-SZTOKHOLM W WEEKEND (STARE MIASTO,MUZEUM NOBLA,MUZEUM POCZTY,SKANSEN,MUZEUM VASY)-STOCKHOLM

PRZELOTY I POBYT - SZTOKHOLM - SZWECJA

Informator:

Jak się dostać:

Możliwości jest całkiem sporo: samolotem z Warszawy – loty odbywają się codziennie, a z Krakowa kilka razy w tygodniu, do lotniska Arlanda położonego 40 km od miasta, (tam możemy się przesiąść do superszybkiego pociągu, autobusu lub taksówki, dowożącej nas do centrum w ciągu 20-40 minut).

Bezpośredni prom z Gdańska do Nynashamn – portu położonego około 60 km od Sztokholmu, odpływa dwa razy w tygodniu.

Potrzebne dokumenty: Szwecja jest członkiem UE i układu Schengen, do przekroczenia jej granic wystarczy nam dowód osobisty lub ważny paszport.

Na miejscu, warto zaopatrzyć się w Kartę sztokholmską – zintegrowany bilet turystyczny, umożliwiający  zwiedzanie galerii i muzeów stolicy oraz nieograniczoną ilość przejazdów komunikacją miejską

Noclegi: za pobyt w jednoosobowym pokoju w hostelu zapłacimy około 600 SEK, w średniej klasie hotelu nocleg kosztuje 750 SEK, a w hotelu czterogwiazdkowym od 1600 SEK.

HOTELE W SZTOKHOLMIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - SZTOKHOLM - SZWECJA

Waluta: mimo należności do UE, Szwecja ma swoją walutę, jest to korona szwedzka SEK.

1 SEK = 0,44 zł

Ceny: nie zależą do najniższych w porównaniu do polskich realiów, średnio za podstawowe produkty zapłacimy:

Chleb 18 SEK; mleko 9 SEK; woda mineralna 10 SEK; cukier 12 SEK.

Kuchnia:

Tradycyjna kuchnia szwedzka wymaga nieco..odwagi, gdyż wśród jej dań spotkamy Blodpudding powstający z połączenia krwi wieprzowej, mąki, mleka, piwa i smalcu, oraz słynny Surströmming – kiszony śledź o bardzo silnym, charakterystycznym zapachu.

Pozostałe dania, nie są już tak kontrowersyjne, gdyż bazują w dużej mierze na dziczyźnie, różnych gatunkach ryb i owocach morza.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Copyright 2014 - 2022

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by