Przewodniki
HAMATA
PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - HAMATA - EGIPT
Hamata to niewielka wioska w Egipcie, położona około 420 kilometrów na południe od Hurghady (i 160 km na południe od Marsa Alam, gdzie znajduje się najbliższe lotnisko międzynarodowe). Dlaczego warto jechać tak daleko? Przyczyn jest kilka. Hamata wciąż jest osadą nieskażoną wpływem masowej turystyki. Składa się z niewielkiej grupy chatek miejscowych rybaków. Przejrzyste wody Morza Czerwonego są ciepłe niemal przez cały rok (wszak około stu kilometrów na południe mamy już granicę z Sudanem, zatem jesteśmy blisko prawdziwej Afryki, a nie tylko jej turystycznej wersji), a występowanie wspaniałej, dziewiczej rafy (leżącej w obrębie parku narodowego Waadi Gamal) czyni Hamatę doskonałą bazą dla adeptów nurkowania. Można liczyć na spotkanie z delfinami, rekinami oraz pooglądać niezliczone gatunki rybek czy koralowców. Dlatego właśnie nurkowie są tu najczęstszymi gośćmi.
Ale nie jedynymi. Drugą, nie mniej liczną grupę przybyszów, stanowią kitesurferzy. Płaska, płytka woda, równy i niemal gwarantowany wiatr sprawiają, że Hamata to idealny spot dla pływających z latawcem, na wszystkich poziomach zaawansowania. Dodatkową frajdę może sprawić bliskość ciekawostki przyrodniczej – drzew mangrowców, dosłownie wyrastających z morza, których rezerwat znajduje się nieopodal plaży. Można również liczyć na towarzystwo wielbłądów, kręcących się w okolicy spotu.
Zarówno jedni i drudzy mają tu wymarzone warunki, ale nie oznacza to, że miejsce jest tłumnie oblegane. Wprost przeciwnie. Każdy (nawet jeśli nie uprawia żadnego z wymienionych sportów, chociaż w Hamacie ma idealną okazję, a wręcz obowiązek, by to zmienić), kto szuka ciszy, pustej plaży i chce poznać Egipt z innej, nieznanej perspektywy, powinien tu przyjechać.
Spot
Hamata Kitesurfing Spot Kite Village Egipt
Hamata to prawdziwy kajtowy raj. Pływa się tu na spocie zwanym Kite Village, położonym w zatoczce (czemu zawdzięczamy ogromną połać płaskiej i płytkiej wody) i rozciągającym się na szerokość ok. 5 km. Jest on również naturalnie wyznaczony przez rezerwat mangrowców z jednej strony i coś w rodzaju przystani dla rybaków z drugiej.
Wieje tu bardzo równo, najczęściej side off shore lub side shore (po południu).
Zalety spotu to również piękna piaszczysta plaża (i najwyżej drobne kamyczki), oraz brak skał czy innych przeszkód (oczywiście poza mangrowcami).
Należy jedynie pamiętać, że lądowanie na malowniczych wysepkach w pobliżu wybrzeża jest zabronione.
W bazie możemy liczyć na wspaniałą atmosferę. Dostępna jest przechowalnia sprzętu, możliwość skorzystania z pomocy obsługi (na przykład przy starcie), prysznice i toalety. Znajduje się tu również bar i taras do wypoczynku. Wszystko utrzymane w chilloutowym klimacie beduińskiej wioski.
Koniecznie trzeba skorzystać również z możliwości masażu na plaży.
OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH
KITE / WIND ONLINE SHOP
Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !
Jak dotrzeć?
Do Egiptu najlepiej dostać się samolotem. Najbliższe lotnisko to Marsa Alam i latają tam zarówno loty czarterowe jak i liniowe (możemy przebierać w bogatej ofercie wielu linii lotniczych).
Noclegi
W pobliżu Hamaty nocować można w jednym z trzech hoteli (dla klientów polskich biur podróży dostępna jest oferta hotelu Wadi Lahmy Azur Resort - ok. 7 km od spotu dla kiciarzy, hotel oferuje transport busem na spot) lub w wiosce namiotowej czy bungalowach. Hotele oferują standard podobny do tego w znanych, egipskich kurortach – zatem można liczyć na klimatyzację, basen, brodzik dla dzieci, restauracje, bary czy dyskotekę. Jednak raczej nie jest to miejsce polecane osobom szukającym towarzystwa (poza oczywiście uprawiającymi kitesurfing czy nurkowanie) i miejskich rozrywek. W ciągu dnia hotel świeci pustkami, gdyż wszyscy goście są na spocie lub pod wodą.
Jeśli zdarzy się bezwietrzny dzień (co nie jest tu zbyt częste), wspaniałą atrakcją, prócz nurkowania, może być wyprawa do miejsca zwanego Al Shalateen, tuż przy granicy z Sudanem, gdzie znajduje się słynny targ wielbłądów.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - HAMATA - EGIPT
Hamata Miasto - Hamata City Sighsteeing 2015 Egypt
Aby zobaczyć symbole Egiptu czyli piramidy i inne pozostałości po czasach wielkich faraonów, lepiej wybrać sobie jednak bazę na północy kraju. Jeśli koniecznie chcemy jednak „zaliczyć” te atrakcje, można przylecieć z Polski np. do Kairu czy Hurghady i po odwiedzeniu „historycznej” części Egiptu, lecieć do Marsa Alam, skąd później możliwy jest transfer do Hamaty.
Najbardziej dostępnym miejscem dla turystów mieszkających w Hamacie będą okolice Asuanu, słynącego z wyjątkowo suchego klimatu. Miasto, które z pewnością nas zachwyci, pokazuje nieco inne oblicze Egiptu (dzięki wyraźnym wpływom nubijskim). Tu została zbudowana Wielka Tama Asuańska, która uregulowała poziom wody w Nilu i zapobiega powodziom. W rejonie tego miasta trzeba zobaczyć miejscowość Abu Simbel, nad brzegiem Jeziora Nasera (sztuczny zbiornik powstały po zbudowaniu tamy asuańskiej), gdzie znajdują się dwie świątynie – większa poświęcona jest bogom słońca – Amonowi-Re oraz Re-Horachte oraz Ptahowi, zaś mniejsza została zbudowana dla bogiń Hathor i Nefertari. Ciekawostką jest fakt, że świątynie te zostały w całości przeniesione o kilkadziesiąt metrów wyżej – aby zapobiec ich zalaniu przez wody Nilu, po zbudowaniu tamy w Asuanie. Inne atrakcje w tej okolicy to świątynia Izydy na wyspie Agilkia (przeniesionej z wyspy File, zalanej po budowie tamy) oraz świątynia Mandulisa oraz Ramzesa II na wyspie Kalabsze.
HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - HAMATA - EGIPT
HOTELE W HAMACIE
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG
INNE INFORMACJE - HAMATA - EGIPT
Waluta
W Egipcie walutą jest funt egipski (EGP lub LE). Można wymienić walutę w Marsa Alam, ośrodku nieco częściej odwiedzanym przez turystów niż Hamata, aczkolwiek kantor spotkamy również w resorcie Wadi Lahmy.
1 funt egipski to ok 0,46 złotego. Ceny piwa lub przekąsek nie różnią się znacząco od tych w Polsce. Napiwki są ogólnie przyjętą normą.
Paszport/wizy
Wiza egipska kosztuje obecnie 25 USD i jest wydawana na lotnisku. Jest wydawana na okres trzydziestu dni. Należy pamiętać, by ważność paszportu w chwili przylotu do Egiptu był ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy. Dzieci również muszą mieć swój paszport.
Ambasada polska w Egipcie znajduje się w Kairze - Kair Sh. Aziz Osman 5, Zamalek, Tel. (0020) 27359583, 27367456.
Kuchnia i zdrowie
W Egipcie mamy okazję zjeść niedrogo i bardzo smacznie. Niezbędnym składnikiem podawanym do każdego posiłku jest chleb typu pita – pusty w środku, tak by można było wypełnić go jedzeniem. Je się tu większość znanych nam mięs, z wyjątkiem wieprzowiny, zabronionej muzułmanom. Tradycyjne potrawy egipskie to na przykład foul czyli fasola przyrządzona na tłuszczu, najczęściej podawana w sosie pomidorowym, taameja – kotlety z fasoli, mahszi czyli coś w rodzaju gołąbków – mięso z ryżem, z tą różnicą, że najczęściej zawija je się w liście winogron. Często używany jest sezamowy sos tahini. Egipcjanie, prócz mięsa, jedzą dużo warzyw – pomidorów, fasoli, bakłażanów, ogórków, itd. oraz owoców. Należy pamiętać o dokładnym myciu owoców oraz piciu wyłącznie wody butelkowanej lub przegotowanej, ze względu na duże ryzyko biegunek i zatruć.
Nie są wymagane szczepienia.
Kultura i język
Egipt to przede wszystkim kraj islamski i od turystów wymagany jest szacunek dla tutejszych zwyczajów. Przede wszystkim dotyczy to stroju, zachowania kobiet oraz kwestii jedzenia i picia. Zazwyczaj latem w Egipcie przez miesiąc trwa Ramadan – muzułmański post. W tym czasie wierni nie mogą jeść ani pić przez cały dzień, dopiero po zachodzie słońca zasiadają do wspólnego posiłku (iftar). Dobrze jest zatem nie afiszować się w te dni z jedzeniem czy papierosem na ulicy, gdyż będzie to niegrzeczne wobec muzułmanów.
Kobiety podróżujące samotnie czy przechadzające się po ulicach miast bez męskiego towarzystwa, muszą przygotować się na zaczepki ze strony mężczyzn. Muzułmanie przywiązani do tradycji nie pozwalają swoim żonom, córkom czy narzeczonym na samotne spacery, dlatego zaczepiając kobiety z Zachodu, pokazują brak akceptacji dla naszych "rozwiązłych" obyczajów, trochę tak, jakby chcieli nauczyć nas moralności.
Absolutną koniecznością jest odpowiedni strój, gdy odwiedzamy miejsca kultu religijnego – ramiona i nogi nie powinny być odkryte (zarówno u kobiet jak i mężczyzn), kobiety powinny mieć również zakryte włosy. Warto stosować się do tego zakazu również podczas zwykłych spacerów po mieście, gdyż dzięki temu nie narazimy się na nieprzyjazne spojrzenia miejscowych (oczywiście nie dotyczy to plaży czy ulic typowych kurortów, gdzie panuje swobodniejsza atmosfera). Nie jest to pozbawione sensu również ze względów praktycznych – słońce grzeje naprawdę mocno i warto jest osłaniać skórę przed jego działaniem.
Pogoda
Sucho i gorąco latem, zimą bardzo ciepło w ciągu dnia, lecz noce mogą być zimne (nawet ok. 10 stopni). W Morzu Czerwonym można kąpać się cały rok, jednak w najzimniejsze dni z pewnością podczas kąpieli będą nam towarzyszyć wspomnienia z zimnego, nadbałtyckiego lata.
Czas
Do czasu polskiego należy dodać jedną godzinę. Przed wylotem należy upewnić się, jaki jest aktualny czas w Egipcie, gdyż zmiany czasu w tym kraju nie pokrywają się ze zmianami czasu w Polsce. Można to zrobić tutaj: http://24timezones.com/czas_na_swiecie2.php
Prąd
Napięcie i wtyczki jak w Polsce.