Przewodniki
EL YAQUE
PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - EL YAQUE
El Yaque to przystań/spot wind- i kitesurfingowy na wyspie Margarita, położonej u wybrzezy Wenezueli (do której wyspa przynależy terytorialnie).
Spot
El Yaque to spot wind- (przede wszystkim slalom, freeride, freestyle) i kitesurfingowy. Wiatr – rano do 5, po południu nawet do 7 Bft. Największe szanse na wietrzne dni mamy od października do maja, (najsilniej wieje od stycznia), potem wiatr nieco się uspokaja i wtedy panują lepsze warunki do windsurfingu – również dlatego, że od czerwca/lipca jest już po sezonie kajtowym. Woda i powietrze są ciepłe, można spokojnie pływać bez pianek przez znaczną częśc roku. Woda przy większym wietrze mocno choppy. Najlepszy kierunek wiatru – północno-wschodni.
Świetne warunki do nauki, jedyny minus spotu to spore oblężenie, czasem lepiej uciec na pobliską wysepkę Coche, z przystani w El Yaque płynie się jedynie 20 minut, jest tam luźniej.
Plaża piaszczysta, troszkę kamieni.
Spot jest nieco trudniejszy niż Coche, ze względu na siłę wiatru (silniejszy niż na Coche, do tego szkwalisty), chop – nieregularne fale różnej wysokości, mogące dawać się we znaki mniej doświadczonym oraz tłok w wodzie.
Generalnie miejsce raczej uniwersalne, nawet dla totalnych profesjonalistów.
OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH
KITE / WIND ONLINE SHOP
Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !
PRZELOTY I POBYT - EL YAQUE
Jak dotrzeć?
W ofercie biur podróży można znaleźć bezpośredni lot (Dreamlinerem) na wyspę Margarita, lotnisko jest w Porlamar.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EL YAQUE
Margarita to prawdziwa Perła Karaibów. Piękne, białe plaże ciągną się kilometrami, umożliwiając uprawianie wielu sportów wodnych czy nawet pływanie z delfinami. Margarita oferuje bogatą ofertę hotelową oraz wycieczkową. Aby zwiedzać wyspę, można wybrać się w rejs łodzią, który umożliwia obejrzenie wybrzeży oraz bogactwa fauny i flory. Jak przystało na Karaiby, możemy zobaczyć m.in. kolorowe papugi i tukany w ich naturalnym środowisku. Jeśli kochamy dziką przyrodę, powinniśmy udać się na wycieczkę do parku narodowego Laguna de la Restinga, królestwo tysięcy ptaków i ryb – doskonałym pomysłem będzie podziwianie ich z kajaka, ale można wybrać się tam również jeepem. Wspaniałą przygodą jest także wyprawa na półwysep Macanao (połączony z resztą wyspy bardzo wąskim paskiem lądu; kiedyś półwysep był odrębną wyspą) i wędrówka po tutejszych górach La Sierra, z których najwyższa ma 745 metrów. W "głównej" części wyspy również są góry i szlaki turystyczne, w tym rowerowy.
Stolicą wyspy jest La Asuncion, gdzie można podziwiać miejscową architekturę i zabytki takie jak Zamek Santa Rosa, muzeum Nueva Cadiz oraz katerda Nuestra Senora de La Asuncion – najstarszy kościół w Wenezueli. Gdy pojedziemy ze stolicy drogą w stronę miejscowości Los Robles, w pobliżu restauracji La Conga, znajdziemy Tropikalny Labirynt, wspaniały ogród z mnóstwem dzikich zwierząt, również tych wyrwanych z rąk nielegalnych handlarzy zwierzętami tropikalnymi.
Wyspa słynie również z połowów pereł, które można kupić. Zresztą, w ogóle warto tu robić również inne zakupy, ponieważ Margarita leży w strefie wolnocłowej. Największą ilość sklepów i centrów handlowych znajdziemy w Porlamar, zwłaszcza wzdłuż Zatoki Pampatar.
Warta zobaczenia jest również forteca z czasów kolonialnych – Castillo San Carlos de Borromeo, również znajdującą się w tej części miasta.
Najsłynniejszą z plaż jest Playa El Aqua, lecz jest tu ich mnóstwo, bez trudu znajdziemy drobniutki, biały piasek i czystą turkusową wodę. Inne znane plaże to Punta Arena – najbardziej wysunięta na zachód plaża na półwyspie Macanao, Playa El Saco i Playa El Restingo – położone tuż przy parku La Restinga, Playa Paraiso, Playa El Yaque czy Playa La Isleta.
Na wyspie trzeba uważać na cenne przedmioty, po zmroku bywa niebezpiecznie, dlatego warto stosować się do zaleceń obsługi hotelu, znających miejscowe zagrożenia związane z lokalną przestępczością. Ceny w Wenezueli nie są wysokie dla osób przybywających tu z dolarami, jednak miejscowi to często ludzie ubodzy, i jak to zwykle bywa w takich miejscach, próbujący powiększyć swój stan posiadania w niezbyt przyjazny turystom sposób.
Jeśli mamy więcej czasu i nie przyjechaliśmy tylko surfować, warto jest wybrać się również na niewielką wyspę Cubagua – około 40 minut łodzią na południe od Margarity. Ciekawostką historyczną jest fakt, że pierwsi osadnicy z Europy osiedlili się tu najwcześniej w całej Ameryce Południowej – założona została osada poławiaczy pereł. Do dziś mieszkańcy wyspy trudnią się tym zajęciem. Zazwyczaj w ofercie wycieczek dostępne jest nurkowanie w pobliżu tutejszej rafy oraz kąpiel błotna.
Jeśli chcemy zobaczyć więcej niż tylko wybrzeże, wybierzmy się na "mainland" czyli do kontynentalnej Wenezueli i zobaczyć niesamowitą przyrodę delty Orinoko, wraz z jej dziewiczymi lasami i gęstą siecią odnóg rzeki. Koniecznie trzeba też zobaczyć Park Narodowy Canaima (z najwyższym wodospadem świata – Salto Angel, mającym niecały kilometr wysokości!). Popularnym celem jest także Los Roques – park narodowy na archipelagu o tej samej nazwie. Znajduje się na północny-zachód od Margarity i najlepiej jest dostać się tam samolotem. Wycieczka trwa zazwyczaj dwa dni i pozostawia niezapomniane wspomnienia. Archipelag tworzy ponad pięćdziesiąt wysp, z których tylko jedna jest zamieszkana (El Gran Roque). Absolutny raj. Świetne miejsce do nurkowania. Są tam również dobre miejsca do wind- i kitesurfingu – jedynie Gran Roque jest zabroniona dla kajciarzy, ze względu na lądujące samoloty. Nie wieje tam szczególnie mocno, ale średnio ok. 18 węzłów, a obecność wielu małych wysepek powoduje różnorodność warunków – od północnej strony atolu oceaniczny swell, południowo-wschodnie plaże – płaska woda.
Wenezuela słynie również z wysokich gór. Najwyższy szczyt, położony w Andach Północnych (w paśmie Cordiliera de Merida) – Bolivar - ma 5002 m n.p.m. Można nań wjechać kolejką linową – niebywała okazja by znaleźć się na dużej wysokości w tak krótkim czasie. Na terytorium Wenezueli znajduje się również Wyżyna Gujańska z malowniczymi górami "stołowymi" (najwyższa z nich to Roraima). To niezwykłe zróżnicowanie terenu sprawia, że Wenezuela jest krajem, w którym nikt nie będzie się nudził – od rasowego bywalca kurortów pod palmami po obieżyświata z plecakiem, szukającego górskich odludzi i cudów przyrody.
Turyści chętnie odwiedzają też rejon jeziora Maracaibo – największego jeziora Wenezueli. W jego zachodniej części znajduje się laguna Sinamaica. Można tu zobaczyć wioski indiańskie (El Barro, Boca del Cano), których mieszkańcy żyją w domkach umieszczonych na palach w wodach laguny.
Poszukiwacze interesujących miejsc powinni wybrać się do Santa Dua de Córo – miasta, które było pierwszą stolicą Wenezueli - by podziwiać wspaniałą kolonialną architekturę oraz wydmy. Ich szeroki pas tworzy prawdziwą pustynię. Ciekawostką jest fakt, że żyją tam wielbłądy, przywiezione z Afryki.
Jakkolwiek stolica państwa, Caracas, również oferfuje miejsca warte odwiedzenia, najlepiej w Wenezueli kierować się w rejony parków narodowych czy małych osad, gdzie ludzie są przyjaźni, a przestępczość znikoma. Większe ośrodki miejskie nie należą w tym kraju do bezpiecznych.
HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - EL YAQUE
HOTELE W EL YAQUE W WENEZUELI
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG
INNE INFORMACJE - EL YAQUE
Waluta
Walutą są bolivary (VEB). Ceny są bardzo niskie (niższe niż w Polsce), jeśli wymienimy dolary na miejscową walutę w odpowiednim miejscu, a wysokie, jeśli zrobimy to w banku. Trzeba podpytać na miejscu, gdzie dokonać korzystnej wymiany.
Język
Obsługa zazwyczaj zna podstawowe zwroty w języku angielskim, lecz największą łatwość porozumiewania się mają ci turyści, którzy posługują się językiem hiszpańskim.
Wizy
Nie jest potrzeba wiza, paszport powinien być ważny przez minimum 6 miesięcy. Uznawane jest polskie prawo jazdy.
Prąd
Wtyczki i napięcie (110 V) – takie jak w US, (tak zwany typ A) trzeba zaopatrzyć się w specjalne przejściówki.