HISZPANIA – POŁUDNIOWE WYBRZEŻE ORAZ CENTRALNA CZĘŚĆ KRAJU – WYBRAN...
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zobacz ofertę
  23-05-2024
  Soma Bay MAJ 2024 -wyjazd windsurfing
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Grupowy wyjazd WIND 2024

  Zobacz ofertę
  14-06-2024
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zobacz ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
Powrót

Przewodniki

HISZPANIA – POŁUDNIOWE WYBRZEŻE ORAZ CENTRALNA CZĘŚĆ KRAJU – WYBRANE MIEJSCA

 • HISZPANIA – POŁUDNIOWE WYBRZEŻE ORAZ CENTRALNA CZĘŚĆ KRAJU – WYBRANE MIEJSCA
 • HISZPANIA – POŁUDNIOWE WYBRZEŻE ORAZ CENTRALNA CZĘŚĆ KRAJU – WYBRANE MIEJSCA

PRZEWODNIK HISZPANIA - POŁUDNIOWE WYBRZEŻE ORAZ CENTRALNA CZĘŚĆ KRAJU – WYBRANE MIEJSCA

 

Leżąca w południowo- zachodniej części Europy Hiszpania różni się diametralnie od innych zachodnioeuropejskich państw nie tylko pod względem klimatu, lecz przede wszystkim sposobem życia tubylców.  Linia brzegowa Hiszpanii ma długość około 4.000 km, dzięki czemu ten słynący z niespiesznego stylu życia kraj ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego, Morza Śródziemnego, Morza Balearskiego, Morza Alborańskiego, Morza Mniejszego oraz Cieśniny Gibraltarskiej. W zależności od regionu, słońce świeci tu przez nawet do 300 dni w roku. Ta skąpana w promieniach słonecznych kraina jest mekką sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo, surfing i innych.

Aż ciężko uwierzyć, że około 90% tego kraju znajduje się na obszarach wyżynno-górskich. Pasmami górskimi leżącymi w Hiszpanii są Góry Kantabryjskie, Góry Iberyjskie, Pireneje. Centralna część kraju zlokalizowana jest na wyżynie zwanej Mesetą Iberyjską. 

Hiszpania, czy inaczej Państwo Hiszpańskie podzielone zostało na 17 wspólnot autonomicznych (podział administracyjny kraju), a te z kolei na 50 prowincji. 15 z 17  wspólnot autonomicznych Hiszpanii znajduje się w części kontynentalnej ( Półwysep Iberyjski), dwie zaś leżą na należących do Państwa Hiszpańskiego archipelagach – Wyspach Kanaryjskich i Balearach.  Zaledwie 7 z hiszpańskich wspólnot autonomicznych nie ma dostępu do morza. 

Przed podróżą do Hiszpanii warto zapoznać się z kilkoma faktami, dzięki czemu będziemy w stanie zrozumieć jego kulturę. Bogactwo kulturalne Hiszpanii zachwyca i przeraża zarazem. Osoby podróżujące po południowej części tego kraju z pewnością wrócą do domu z zupełnie innymi doświadczeniami, aniżeli ktoś, kto odbył podróż po innych jego regionach. Zgodnie z ogólną zasadą, Hiszpanie są ludźmi ciepłymi i serdecznymi, którzy bardzo chętnie podzielą się z Tobą historią i tradycją ich pięknego kraju. Są to ludzie, którzy niezmiernie dużą uwagę przywiązują do elementu tradycji, dlatego m.in. walki byków są dla nich aż tak ważnym wydarzeniem. Bez względu na to, jakiego rodzaju doświadczeń oczekujesz, bez problemu będziesz mógł znaleźć to w Hiszpanii. Czasem wystarczy jedynie zmienić prowincję, w której się zatrzymałeś, aby klimat Twoich wakacji zmienił się o 180 stopni.

W Hiszpanii króluje kuchnia śródziemnomorska, aczkolwiek w zależności od regionu, w którym się znajdziemy, będziemy mieć okazje do spróbowania lokalnych specjałów. W Hiszpanii można najeść się do syta zarówno niewielkim kosztem, jak i wydając fortunę. Z pewnością tym, co warto skosztować podczas pobytu tutaj są Tapas ( zestawy przekąsek), ryby i owoce morza (dorsz, morszczuk, krewetki, raki, małże, małże brzytewne, ośmiornice, mątwy, tuńczyk i sola), mięso i jego przetwory (szynkach Jabugo i Traveleza oraz kiełbasa Chorizo), świeże owoce i warzywa (  papaje, mango, szparagi, bakłażany, karczochy i persimmony – inaczej owoc kaki). Z tradycyjnych hiszpańskich dań spróbować warto Chocos con Habas (mątwy z białą fasolą i białym winem), Rabo de Toro (kawałki ogonów byków z warzywami i sherry), Pato i la Sevillana ( kaczka gotowana z cebulą, porami, marchewką, lucerną i sherry) oraz coś dla osób o mocnych nerwach - Tortilla de Sacromonte (specjalność Granady, omlet z mózgu, nerki, papryki, grochu oraz jąder jagnięcych lub baranich).

PRZELOTY / POBYT HISZPANIA

Planując podróż do Hiszpanii najlepiej zdecydować się na lot, wybierając którąś z tanich linii lotniczych. Lotnisk w tym kraju jest naprawdę wiele, dlatego bez problemu dostaniemy się w pożądany region. Czas lotu bezpośredniego z Polski wynosi około 3 godzin. 

Należy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji miejsc noclegowych, gdyż po przybyciu na miejsce i szukając zakwaterowania na ostatnią chwilę możemy napotkać na nie lada problem. Hiszpania jest kierunkiem bardzo atrakcyjnym turystycznie, a co za tym idzie bardzo popularnym, dlatego warto zadbać o swoje miejsce do spania odpowiednio wcześniej. Możemy wybierać spośród ofert tańszych i droższych, a wszystko jest uzależnione od osobistych preferencji oraz oczywiście od zasobności naszego portfela. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE HISZPANIA

KATALONIA

Ta posługująca się własnym językiem i unikalnymi lokalnymi zwyczajami hiszpańska wspólnota autonomiczna  różni się od reszty Hiszpanii. Pirenejskie szczyty znajdują górują nad łąkami i lśniącymi w promieniach słońca jeziorami. To właśnie tutaj tuz przy granicy z Francją znajduje się Kraina wygasłych wulkanów, której krajobraz zapiera dech w piersi. Około 40 stożków wulkanicznych rozsianych jest na ternie liczącym sobie blisko 130km2. Lecz Katalonia to również skaliste zatoczki graniczące z piaszczystymi plażami, a wiejący znad Morza Śródziemnego wiaterek przyjemnie muska twarze ciepłym powietrzem.

 

 • Barcelona – Mylnie uważana przez niektórych za stolicę Hiszpanii, tak naprawdę Ne ma wiele do pozazdroszczenia Madrytowi, który faktycznie nią jest. Jedno z najpiękniejszych miast Europy, szczyci się nietuzinkową architekturą, licznymi zabytkami oraz licznymi atrakcjami turystycznymi.

 

 • Tarragona – niezwykle malownicze hiszpańskie miasteczko położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Historia miasta sięga starożytnych czasów, a niesamowite zabytki sprawiają, że rok rocznie odwiedzana jest przez tysiące turystów z najróżniejszych zakątków Europy.

 

WALENCJA

Region Walencja to przede wszystkim piękne krajobrazy, liczne zabytki, wijące się rzeki, a wszystko to w oprawie wesołej i gościnnej atmosfery tubylców. Zdające się nie mieć końca plaże, osłonięte od wiatru i wścibskich spojrzeń zatoczki, plantacje ryżu, śródziemnomorskie lasy oraz wyrzeźbione przez rzeki sięgające kilkunastu metrów wąwozy sprawiają, że nie sposób wybrać pomiędzy wypoczynkiem na brzegu morza, a wysokogórskimi wyprawami.

 • Miasto Walencja jest stolicą wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Trzecie pod względem wielkości miasto Hiszpanii jest wspaniałym, zachwycającym scenami kulturalnymi, gastronomicznymi miejscem. Onegdaj przez centrum miasta przepływała rzeka Turia, jednakże po tym, gdy w 1957 roku miasto nawiedziła straszna powódź, która pozbawiła życia ponad 80 jego mieszkańców, władze Walencji postanowiły skierować rzekę na przedmieścia i przekształciła dawne koryto rzeki we wspaniały park przypominający zieloną wstęgę wijącą się w mieście. Tu nowoczesne budownictwo idealnie komponuje się ze starodawnym, co daje piorunujący efekt.

 

MURCJA

Murcja jest wspólnotą autonomiczną i regionem historycznym południowo-wschodniej Hiszpanii. Od północy graniczy ze wspólnotą Kastylia La Mancha, od wschodu z Walencją i Andaluzją po zachodniej jej stronie.  Południowa granicę wspólnoty stanowi Morze Śródziemne. Liczne zabytki przykuwają uwagę i szepczą wszystkim odwiedzającym liczącą wiele stuleci historię tego miejsca.

 

 • Cartagena -  była jednym z największych naturalnych portów na świecie i jedną z  nadzwyczaj bogatych kopalń mineralnych. Starożytne centrum handlowe, które III wieku p.n.e. zostało podbite przez Rzymian. Miasto, w którym na każdym kroku napotkać można zabytki, jakich daremnie by szukać w innych miejscach na świecie.

 

 • La Manga del Mar Menor – jest jedna z głównych atrakcji turystycznych na  wybrzeżu Costa Cálida. Leżąca nieopodal miasta Kartagena jest obszarem niezwykłym, gdyż jest wąskim pasmem lądu oddzielającym wielką lagunę Mar Menor od Morza Śródziemnego. Jeśli lubisz sporty wodne, tutaj znajdziesz pełen wachlarz udogodnień i usług (wypożyczysz sprzęt, zapiszesz się na szkolenia oraz bez najmniejszego problemu zarezerwujesz nocleg). Ku uciesz płci pięknej La Manga del Mar Menor jest naturalnym SPA, ze względu na doskonałe właściwości terapeutyczne słynnego błota morskiego.

 

 • Los Alcazares - Los Alcazares to miejscowość uzdrowiskowa położona w pobliżu wybrzeża Mar Menor. Laguna słonowodnej wodzie zajmuje powierzchnię 128 km2, a woda temperatura wody jest o około 5 stopni wyższa od temperatury wody Morza Śródziemnego. Bogate w składniki mineralne wody laguny Mar Menor jest czczona ze względu na jej właściwości zdrowotne, a sama laguna została wyróżniona przez Światową Organizację Zdrowia jako jedno z najzdrowszych miejsc na ziemi. Jest to fakt nieznane większości „zwykłych śmiertelników” i stanowi jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic Hiszpanii.

 

ANDALUZJA

Znana przede wszystkim, jako kraina walk byków, tańca flamenko, sherry i ruin zamków. Najbardziej wysunięta na południe części Półwyspu Iberyjskiego. Andaluzja to przede wszystkim to wielkie mauretańskie zabytki, które bez najmniejszego problemu przykuwają uwagę turystów.  

 • Grenada - to hiszpańskie miasto poetów i romantyków. To miejsce oferuje panoramiczne widoki na góry Sierra Nevada z ich niesamowitymi krajobrazami i białymi szczytami. Ten widok zapiera dech w piersiach.

 

 • Malaga - przesiąknięte historią i jednocześnie pełne młodzieńczego wigoru miasto rodzinne Pablo Picasso. Na przełomie wieków przeobraziło się  w modną turystyczną destylację. Kilka galerii sztuki, nowoczesny port oraz nietuzinkowa dzielnica sztuki o nazwie Soho. Tętniące życiem ulice, wykwintne restauracje oraz pubów restauracyjnych, w których dobrze schłodzone trunki podana zostaną Wam w towarzystwie arcysmacznych tapas.

 

 • Gibraltar - to skalisty półwysep wznoszący się dumnie na wysokości 426 metrów nad poziomem morza. Nie wielu wie, że Gibraltar jest zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii, a przejście graniczne Hiszpanii z Gibraltarem znajduje się w miejscowości La Linea de la Concepcion . To właśnie tu znajduje się jedno z najbardziej niebezpiecznych lotnisk na świecie. Główny pas startowy tegoż lotniska przecina jedną z głównych, znajdujących się zaledwie 0,5 km od centrum miasta ulic!

 

 • Kadyks - wiele krajów i kultur wpłynęło na historię tego starożytnego miasta. Dziś niezapomniane połączenie różnych tradycji, nurtów architektonicznych i artystycznych sprawia, że Kadyks jest niepowtarzalnym miejsce, które bezsprzecznie warto odwiedzić.  Plaże miasta to niezaprzeczalnie skarb dla surferów i żeglarzy. Ze względu na wyjątkowe warunki, przybrzeżna strefa Kadyksu jest miejscem, w którym odbywają się liczne zawodów sportowych i regaty żeglarskie. Zabytki Kadyksu to niepowtarzalny mix chrześcijańskich i mauretańskich budowli oraz istnych perełek architektonicznych pochodzących z różnych epok.

 

 • Tarifa – to piękne, stare miasto otoczone murami znajdujące się w miejscu, gdzie Morze Śródziemne spotyka się z Oceanem Atlantyckim. Tarifa jest najdalej wysuniętym na południe punktem Europy. Niezwykle wietrzna miejscowość jest stolicą sportów wodnych od wczesnych lat osiemdziesiątych. Jako ciekawostkę warto nadmienić iż leżące w Afryce Maroko znajduje się w odległości nieprzekraczającej 20km od Taryfy ( około 30 minut promem).

 

 • Sewilla – miasto rodzinne Don Juana, Cyganki Carmen i tańca Flamenco. Jest to miejsce, które warto odwiedzić choć raz w życiu. Sewilla to miejsce, w którym wiele różnych kultur spotyka się i miesza. Przez stulecia terytorium miasta było domem dla znacznej liczby ludzi różnych narodowości, którzy odcisnęli swoje piętno na sztuce, architekturze, folklorze i lokalnej kuchni.

 

 • Punta Umbria – niewielki port rybacki dopiero w latach 60-tych XX wieku zaczął powolną przemianę w miejscowość turystyczną. Onegdaj miejscowość była zamieszkiwana przez licznych Brytyjczyków, którzy przybyli tu, by pracować w tutejszych kopalniach miedzi znajdujących się w północnej części prowincji.

 

 • El Portil – miejscowość leżąca w prowincji Huelva, graniczącej z Portugalią. To mała, ale popularna nadmorska miejscowość. Obszar ten wyróżnia się słodkowodną laguną znajdującą się w rezerwacie przyrody, a widoki rozpościerające się wszędzie dookoła sprawiają, że żal stąd wyjeżdżać.  

 

 • Isla Canela - to naturalna wyspa połączona mostem wantowym z miastem Ayamonte. Isla Canela znajduje się w południowo-zachodniej Hiszpanii, pomiędzy Andaluzją, a portugalskim Algarve. Piaszczysta plaża, liczne kluby golfowe, port jachtowy oraz możliwość uprawiania sportów wodnych to jedynie namiastka tego, co czeka tu na osoby odwiedzające to miejsce.

 

MADRYT

Ta wspólnota autonomiczna Hiszpanii jest dobrze znana głównie z uwagi na to, że to właśnie tu znajduje się stolica Hiszpanii. Specyficzny klimat sprawia, że lata są tu bardzo gorące, zaś zimy nadzwyczaj mroźne. Jeśli chcesz odwiedzić tę część Państwa Hiszpańskiego, to zdecydowanie powinieneś zaplanować swoją podróż na okres wiosny. Temperatury wtedy nie są tu aż tak wysokie, a i ruch turystyczny jest znacznie mniejszy niż w szczycie sezonu letniego.

 • Madryt – stolica Hiszpanii, słynie z muzeów, tapas i nadzwyczaj ożywionego życia nocnego. Jest to jedno z tych miast, w których prawdziwe życie zaczyna się dopiero po północy. Podczas wizyty tutaj nie zapomnij o odwiedzeniu Prado – jednego z największych muzeów na świecie, oraz Pałacu Królewskiego. Spacer po głównym placu miasta – Plaza Major jest bezwzględnie wskazany.

 

ARAGONIA

Jest to region zajmujący pozycję w północnej części Hiszpanii. W obszarze Aragonii wyróżniamy trzy terytoria geograficzne: Pireneje, dolina rzeki Ebro oraz Góry Iberyjskie. Sprawia to, że w zależności od tego, w której prowincji tej wspólnoty autonomicznej się znajdziemy, takie zabytki, obyczaje, tradycje i jedzenie napotkamy.

 • Saragossa – jest stolicą prowincji Aragonia. Leżące nad rzeką Ebro miasto fascynuje i zachwyca. Spacerując po jej poplątanych uliczkach, co rusz napotykamy prawdziwe perełki architektoniczne, jak choćby Bazylika Pilar, Katedra del Salvador, czy Pałac mauretański Aljaferia.

HOTELE - ANDALUZJA - HISZPANIA

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by