Przewodnik-Sri Lanka-Windsurfing Kitesurfing-Warunki wiatrowe
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zobacz ofertę
  23-05-2024
  Soma Bay MAJ 2024 -wyjazd windsurfing
 • MAJÓWKA w Soma Bay

  Zobacz ofertę
  25-04-2024
  POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT MAJÓWKA 2024 nr 1
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zobacz ofertę
  21-06-2024
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zobacz ofertę
  02-05-2024
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2024 - MAJÓWKA NR 3
 • Czerwiec w Soma Bay

  Zobacz ofertę
  30-05-2024
  WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • DAHAB Maj 2024

  Zobacz ofertę
  27-04-2024
  DAHAB Majówka 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
Powrót

Przewodniki

SRI LANKA

 • Sri Lanka
 • Sri Lanka

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - SRI LANKA

Sri Lanka (dawniej znana jako Cejlon) to wyspiarskie państwo na południowy wschód od Indii.

W większości nizinna, o zwrotnikowym i równikowym klimacie. Otoczona przez rafy koralowe i błętkitne wody Oceanu Indyjskiego, stanowi coraz popularniejszy cel dla turystów, poszukujących nowych, fascynujących miejsc na mapie świata.

Sri Lanka to nie tylko piękna przyroda, ale także bogactwo kulturowe. Ludność wyspy to przede wszystkim Syngalezi, naród wyznający buddyzm. Jeszcze przed naszą erą przybyli oni na wyspę z północnych Indii. Żyją w ciągłym konflikcie z mniejszością tamilską, zamieszkującą głównie północną część Sri Lanki. Tamilowie, wyznający hinduizm, pochodzą z Indii oraz właśnie ze Sri Lanki. Trzecią grupę etniczną stanowią islamscy Maurowie.  Od lat osiemdziesiątych XX wieku Tamilowie i Syngalezi toczyli wojnę domową, której efektem było wyodrębnienie się niezależnego państwa tamilskiego. Jednak w 2009 roku Tamilskie Tygrysy zostały ostatecznie pokonane.

Sri Lanka to kraj głównie rolniczy. Wydobywa się tu również kamienie szlachetne.

Od pewnego czasu na wyspie kwitnie także turystyka. Bogactwo tropikalnej przyrody, liczne zabytki – kolonialne oraz związane z religią buddyjską, a także piękno wybrzeża decydują o przyciągającej sile wyspiarskiego kraju. Niestety, ta gałąź gospodarki ucierpiała znacznie po katastrofie, jaką było pojawienie się fal tsunami, wywołanych trzęsieniem ziemi w grudniu 2004 roku. Jednak mieszkańcy wyspy w ciągu minionych lat odbudowali większość turystycznej infrastruktury wybrzeża, dzięki czemu dziś można bez obaw wybrać się na wakacje na Sri Lance, zwłaszcza, że system ostrzegania o tsunami jest obecnie bardzo nowoczesny i zapewnia bezpieczeństwo.

Stolicą Sri Lanki jest obecnie niewielkie miasto o trudnej nazwie Sri Dźajawardanapura Kotte, faktycznie będace częścią aglomeracji Kolombo, dawnej stolicy kraju. To właśnie w zachodniej części wyspy gęstość zaludnienia jest największa. Tu również rozwija się przemysł i turystyka. W Zachodniej Prowincji znajdziemy najwięcej kurortów, hoteli i ośrodków turystycznych.

 

Spoty

Kalpitiya – nad laguną Puttalam.

Można tu uprawiać zarówno kite jak i windsurfing. Płaska woda w zatoce, idealna do freestyle'u i freeride'u. Ciepła woda umożliwia pływanie bez pianki. Najsilniejsze wiatry wieją między majem a październikiem (średnio 20-25 knts). Bez trudu trafimy także na dobry wiatr w sezonie zimowym, między grudniej a lutym (15-20 węzłów).

Bentota – płaska woda w lagunie przy ujściu rzeki, wymarzone miejsce dla początkujących.

Hikkaduwa. Pływa się tu od listopada do kwietnia. Płaska woda w lagunie, złota, piaszczysta plaża, chroniona przez pas rafy lub niewielkie fale (do półtora metra wysokości). W miejscu zwanym North Jetty zdarza się wspaniały swell z długą falą, idealną do jazdy.

Negombo Lagoon. W pobliżu Colobo. Od stycznia do marca oferuje fale, które wymagają pewnego doświadczenia. Reszta roku jest odpowiednia dla wzystkich poziomów. Pływa się w płaskiej lagunie, poza nią fale sięgają nawet 3-4 metry wysokości.

Arugam Bay – znany spot po wschodniej stronie wyspy. Wspaniały swell, krystaliczna woda, doskonała infrastruktura czynią ten spot jednym z najbardziej popularnych na świecie. 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

 

PRZELOTY I POBYT - SRI LANKA

Jak dotrzeć?

Dzięki umowie między jednym z biur podróży a PLL LOT, na Sri Lankę można lecieć lotem czarterowym, samolotem Dreamliner na lotnisko w pobliżu Colombo. Można również lecieć przez jeden z portów europejskich (np. Amsterdam).

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - SRI LANKA

Samo Kolombo nie jest szczególnie atrakcyjne turystycznie. Polecane jest raczej podróżnikom którzy chcą lepiej poznać mieszkańców Sri Lanki i jak najwięcej dowiedzieć się o warunkach, w jakich żyją.

Kolombo to miasto pełne kontrastów. Nowoczesność miesza się tu z tradycją, wpływy hinduskie (tamilskie) z syngaleskimi i brytyjskimi. Miasto, jak przystało na azjatycką metropolię, jest niesłychanie gwarne, raczej brudne i można w nim kupić dosłownie wszystko.

Warto zobaczyć w Kolombo starą latarnię morską, wielki meczet, muzeum narodowe, słynną świątynię buddyjską Gangaramaya Temple oraz świątynię Keraniya, z wielkim posągiem bodhisattwy Avalokiteshvary stojącym obok.

Nie można także przegapić Colombo Dutch Museum, które dokumentuje czasy kolonizacji holenderskiej na wyspie.

Bogactwo Sri Lanki to trzy klejnoty – świątynie – buddyjskie i hinduskie, przyroda, którą możemy podziwiać w licznych parkach narodowych, oraz plaże – wspaniałe, piaszczyste, rajskie, ozdobione palmami. Wzdłuż wybrzeży nie brakuje miejsc, gdzie znajdziemy nocleg o różnym standardzie. Plaże Sri Lanki liczą sobie w sumie ponad 1300 km, zatem jest w czym wybierać!

Wyprawy do parków narodowych to przede wszystkim okazja do bliższej znajomości ze słoniami, będącymi jednym z symboli Sri Lanki.

Najbardziej znany z parków to Yala, w południowo-wschodniej części wyspy. Może się on poszczycić ogromną liczbą gatunków zwierząt i roślin, które najlepiej zobaczyć na zorganizowanym safari. Samych ptaków jest tu ponad dwieście gatunków, w tym papugi, orły, pawie czy gatunek zwany kurem cejlońskim. Poza tym spotkamy tu także lamparty, dziki, jelenie, makaki, krokodyle i oczywiście słonie. Na zachód od Yala znajdziemy park Udawalawe, słynący z drzew satynowych i hebanowych oraz ginącego gatunku sambara indyjskiego. Żyją tu także słonie i liczne  gatunki ptaków.

Nie można także przegapić tak zwanego sierocińca słoni w Pinnawala.

Warto wybrać się również do Wilpattu, w północno-zachodniej części wyspy. Tu spotkamy słonie i lamparty. Wielbiciele ptaków powinni natomiast odwiedzić park Boondala, na południowym wybrzeżu. Znajdziemy w nim obszary zimowisk niemal dwustu gatunków ptactwa, między innymi bocianów i pelikanów.

Również na południowym wschodzie leży park narodowy Kumana, także słynący z bogactwa gatunków ptaków. Przylega on do wymienionego wcześniej parku Yala, którego część niegdyś stanowił.

Jeśli interesują nas słonie, jedźmy do Wasgamuwa, w centralnej części wyspy. Tam również mieszka wiele ptaków, a nawet niedźwiedzie, od których park wziął swoją nazwę.

Jadąc na wschód, dotrzemy do parku narodowego Maduru Oya. Żyją w nim słonie, lamparty, małpy, bawoły, krokodyle oraz niezliczone gatunki ptaków.

Z kolei na północ od Wasgamuwa znajdziemy park Angammedilla, zaś dalej na północny zachód – Minneriya.

Prócz parków, na Sri Lance leży wiele rezerwatów przyrody, powstałych zgodnie z buddyjską filozofią ochrony przyrody. Wiele tych miejsc była chroniona już wcześniej przez lokalne władze, zanim formalnie utworzono tu parki narodowe.

Sri Lanka to także raj dla miłośników świątyń, azjatyckiej kultury i religii, przede wszystkim buddyzmu. Na Sri Lance dominuje buddyzm Therawady, najstarszy i najbardziej pierwotny odłam tej religii. Ponieważ Syngalezi przybyli na Sri Lankę z północnej części subkontynentu indyjskiego mniej więcej w czasach, gdy po ziemi chodził najbardziej znany Budda – Siakjamuni, możemy mniemać, iż kultura syngaleska oraz sposób kultywowania zachowały najwięcej podobieństw do tradycji buddyjskiej z czasów wielkiego Nauczyciela. Wolna od naleciałości innych religii, jakimi obrósł buddyzm tybetański, chiński czan czy japoński zen, stanowi idealne pole do badań nad źródłami tej fascynującej religii.

Obowiązkowo należy zobaczyć Świątynię Złotego Zęba Buddy w Kandy, ponad sto kilometrów na wschód od Kolombo. To tu przechowywana jest jedna z najcenniejszych buddyjskich relikwii – lewy, górny kieł Buddy, przywieziony z Indii w IV wieku n.e. Co roku, zazwyczaj w sierpniu, organizowane jest tu wielkie święto, z paradą słoni, które niosą świętą relikwię. Warto wziąć w nim udział i poczuć niesamowitą moc, z jaką rozśpiewany tłum oddaje cześć swojemu pierwotnemu Nauczycielowi.

Innym miejscem na liście buddyjskiego "must see" jest kompleks jaskiniowego klasztoru w Dambulli.

Koniecznie należy także zobaczyć Anaradhapurę – antyczną stolicę Lanki. Są tam pozostałości dawnych świątyni, widoczne w postaci imponujących kolumnad. Spotkamy tam również wiele posągów Buddy.

Innym, nie mniej znanym miejscem, jest pałac na górze (dwustumetrowym monolicie) Sigiriya, gdzie król Kassapa przeniósł stolicę kraju, po dokonaniu mordu na swoim ojcu. Warto wejść na samą górę, gdyż widoki sa niezrównane, aczkolwiek jest to dość męcząca wyprawa, wymagająca niezłej kondycji, zwłaszcza że upał nie pomaga we wspinaczce po niekończących się schodach.

Nie można przegapić także ruin Polonnaruwy, gdzie tysiąc lat temu istniało bajkowe miasto-ogród. Do dziś zachowały się ruiny pałacu oraz kompleksu świątynnego, w tym słynny posąg Buddy - Gal Viharaya, wykuty w skale.

Największy posąg Buddy znajdziemy natomiast w miejscowości Aukana, w centralnej części wyspy. Figura została zbudowana w V w n.e. i ma trzynaście metrów wysokości.

Niezwykle pięknym miejscem jest też wyżyna w okolicy Nuwara Eliya. Na południe od miasteczka znajdują się niezwykłe malownicze wodospady Bakera, położone w Parku Narodowym Horton Plains.

Warto zobaczyć także pola herbaciane w Hill Country, w południowej części kraju.

Na Sri Lance nie brakuje pięknych plaż i luksusowych kurortów. Do najbardziej znanych należy Unawatuna – idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, ze względu na rozbudowaną, wygodną infrastrukturę. Znanym miejscem jest też Mirissa, dość spokojna miejscowość, w pobliżu której znajdziemy również świątynię buddyjską. Nieopodal leży ośrodek Weligama, także doskonały wybór dla wszystkich, którzy poszukują spokoju. Nieco dalej na zachód mamy Hikkaduwę, słynącą z plaży wyjątkowej urody.

Po wschodniej stronie wyspy warto odwiedzić Pigeon Island – niewielką wysepkę ze śliczną plażą, popularną wśród nurków ze względu na niezwykłe bogactwo tutejszej rafy koralowej. W pobliżu znajdziemy najsłynniejsze plaże Sri Lanki – Nilaveli i Uppuveli

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - SRI LANKA

 

HOTELE - SRI LANKA

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - SRI LANKA

Wiza

Można ją otrzymać na lotnisku – kosztuje wtedy ok. 35 USD. Jeśli złożymy wniosek on-line, na stronie www.eta.gov.lk , zapłacimy 5 USD mniej.

Język

Bez trudu porozumiemy się w języku angielskim. 

Waluta

1 rupia lankijska (LKR). 100 LKR = ok. 2,50 PLN

Ważne informacje

Najlepiej jechać na Sri Lankę między grudniem a kwietniem, kiedy jest pora sucha, jednak wtedy jest tu też najwięcej turystów.

Wchodząc do świątyń buddyjskich, pamiętajmy o zdjęciu butów oraz odpowiednim stroju (najlepiej zakryte ramiona i kolana). Nie należy siadać stopami skierowanymi w stronę posągów czy wizerunków Buddy, gdyż jest to uważane za brak szacunku.

Lankijczycy to ludzie przyjaźni i gościnni. Turystyka rozwija się, z czego lokalsi bardzo korzystają, otwierając prywatne pensjonaty. Na targowiskach i na plażach dobrze jest być po prostu asertywnym, gdyż oczywiście zawsze znajdzie się sporo sprzedawców, chcących wcisnąć nam pamiątki czy napoje.

Wtyczki

Pasują tylko płaskie wtyczki, używane w Polsce. Nie będą pasować te z naszym uziemieniem (okrągłe), natomiast bez trudu zaopatrzymy się w specjalny adaptor, są one dostępne w hotelach.

Zdrowie

Sri Lanka to kraj tropikalny, warto zwracać uwagę na podstawowe zasady higieny. Należy wykupić prywatne ubezpieczenie. Karta EKUZ niestety nie będzie ważna.

Prywatna opieka lekarska jest na dobrym poziomie.

Nie obowiązują szczepionki (natomiast warto szczepić się na WZW typu A oraz B, a także na błonicę, tężec czy dur brzuszny), zaś ostatnie przypadki malarii zanotowano kilka lat temu, zatem można na Sri Lankę bez obaw lecieć nawet z dziećmi. Ze względu na teoretyczne zagrożenie, wato wyposażyć się w środki przeciw komarom, zaś spać tylko w miejscu zabezpieczonym moskitierą.

Kuchnia

To raj dla fanów kuchni indyjskiej, ryżu, warzyw i owocow morza. Wyraźne są też wpływy arabskie oraz brytyjskie.

Charakterystyczne jest, iż dania spożywa się palcami. Najpopularniejsze to ryż z curry, zarówno w wersji wegetariańskiej, z warzywami, jak również z mięsem. Je się też wiele owoców morza i ryb. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)
  W dniach 8-21.04.2024r ze względu na firmowy wyjazd zagraniczny, prosimy o kontakt najlepiej poprzez maila, Whatsapp (509103273) lub Facebooka.

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by