• Rejs Karaiby - rajskie wakacje na katamaranie - rejs żeglarski w terminie 26.01-09.02.2019

  od 4608.00zł
  26-01-2019
  Rejs Karaiby - rajskie wakacje na katamaranie - rejs żeglarski w terminie 26.01-09.02.2019
 • Rejs Kuba - egzotyczne wakacje na katamaranie - rejs żeglarski w terminie 26.02-09.03.2019

  od 4818.00zł
  26-02-2019
  Rejs Kuba - egzotyczne wakacje na katamaranie - rejs żeglarski w terminie 26.02-09.03.2019
 • Rejs Kuba - egzotyczne wakacje na katamaranie - rejs żeglarski w terminie 16.02-26.02.2019

  od 4818.00zł
  16-02-2019
  Rejs Kuba - egzotyczne wakacje na katamaranie - rejs żeglarski w terminie 16.02-26.02.2019
 • TURCJA - WROTA ORIENTU - REJS #23 w terminie 27.10-03.11.2018

  od 1390.00zł
  27-10-2018
  TURCJA - WROTA ORIENTU - REJS #23 w terminie 27.10-03.11.2018
 • CHORWACJA - THE BIG TRIP- EXPEDITION #3 - Rejs u wybrzeży Włoch i Chorwacji w terminie 27.10-03.11.2018

  od 3000.00zł
  27-10-2018
  CHORWACJA - THE BIG TRIP- EXPEDITION #3 - Rejs u wybrzeży Włoch i Chorwacji w terminie 27.10-03.11.2018
 • KARAIBY - THE RUM ROUTE - REJS #25 - rejs żeglarski po Karaibach w terminie 01-15.12.2018

  od 3990.00zł
  01-12-2018
  KARAIBY - THE RUM ROUTE - REJS #25 - rejs żeglarski po Karaibach w terminie 01-15.12.2018
 • Rejs Karaiby - rajskie wakacje na katamaranie - rejs żeglarski w terminie 24.11-08.12.2018

  od 4190.00zł
  24-11-2018
  Rejs Karaiby - rajskie wakacje na katamaranie - rejs żeglarski w terminie 24.11-08.12.2018
 • TAJLANDIA - THAI ASIA EXPEDITION - TRIP #24 - rejs żeglarski w terminie 10.11-24.11.2018

  od 3890.00zł
  10-11-2018
  TAJLANDIA - THAI ASIA EXPEDITION - TRIP #24 - rejs żeglarski w terminie 10.11-24.11.2018
Powrót

Przewodniki

MAROKO-WYSPY KANARYJSKIE-REJS-PRZEWODNIK ŻEGLARSKI

PRZEWODNIK ŻEGLARSKI - MAROKO - WYSPY KANARYJSKIE 

Maroko to państwo znajdujące się w Afryce, w jej północno – zachodniej części, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Pierwsze wzmianki o tym kraju sięgają IV wieku p.n.e. kiedy to teren ten był zamieszkały przez plemiona berberyjskie i zostało utworzone państwo Mauretańskie. Jakiś czas później region ten przejęło Bizancjum. Od zawsze na tym terenie żyli arabowie i królował Islam. W XIX w. Państwa takie jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy walczyły o wpływy na tym terenie. W 1956 roku Maroko uzyskało niepodległość. Jest to niezwykłe Państwo a na jego unikatowość wpływa położenie geograficzne, bo znajdują się tu pokryte śniegiem szczyty górskie Atlasu, piękne plaże nad Morzem Śródziemnym i pustynia. Marokańczycy to głównie muzułmanie i odmiennie do stereotypów bardzo gościnni ludzie. Maroko to kraj głównie turystyczny, o oryginalnej kulturze, niepowtarzalnej kuchni i ciekawych tradycjach. Proponujemy zwiedzić Maroko płynąc jachtem wzdłuż wybrzeża:

trasa: Mohammedia - Jadida- Essuaria - Gracioza – Radazul

Proponujemy dostać się do Maroka droga powietrzną, wiele jest połączeń samolotowych do Fez.

                Fez – jest trzecim miastem Maroka i jednocześnie najstarszym w tym kraju, zostało założone w 789 roku, a decyzja o założenia miasta w tym miejscu związana była z dostatkiem wody. Miasto podzielone jest na trzy odznaczające się części. Pierwszą stanowi Stare Miasto, przepełnione architekturą orientalną, Nowe Miasto to budowle głównie z XIII – XV w i trzecia część z panowaniem Francuzów na tym terenie – Ville Noivelle. W swojej historii miasto to widziało wiele złego i dobrego, przeżywało wzloty i upadki, a aktualnie jest turystycznym centrum kultury i handlu. Warto zwiedzić w Fez:

 • Muzeum Dar Batha – jest to pałac mauretańsko – hiszpański, zbudowany pomiędzy Nowym i Starym Fezem. W muzeum tym znajduje się wielka kolekcja marokańskiej kultury i sztuki. W otoczeniu muzeum znajdują się piękne ogrody.
 • Błękitna brama  - znajduje się ona w dawnych murach obronnych Fezu.
 • Uniwersytet Qairawiyin – został założony w 819 roku i jest on aktualnie najstarszym działającym do dzisiaj uniwersytetem na świecie.

Z Fezu należy pojechać do nadmorskiej miejscowości Mohammedia.

Mohammedia to portowe miasto, leżące pomiędzy Casablancą a Rabatem, znajduje się tutaj  najważniejsza rafineria w Maroku. Ze względu na sytuację polityczną tego kraju, nie przetrwało zbyt wiele zabytków w Mohammedaji, jest to miasto turystyczne, z piękną plażą, warto wiec tu spędzić czas na kąpieli w morzu i plażowaniu. Miasto samo w sobie jest urocze i orientalne, będzie atrakcyjne dla zwiedzającego niezależnie od wieku powstałych budowli. W mieście tym znajduje się meczet Erradouane, który można nazwać atrakcją turystyczną. Warto w mieście Fez zostać trochę dłużej i udać się na jednodniowe wycieczki do miast Casablanca i Rabat.

Casablanca – o największe miasto Maroka, a port znajdujący się w tym mieście jest jednym z największych sztucznych portów na świecie i jednocześnie ogólnie największym portem północnej Afryki.  Nazwa miasta w języku hiszpańskim oznacza tyle co  „biały dom”. Jest to najbardziej zeuropeizowane miasto w tym kraju, w architekturze i sztuce widać wpływy kultury Francuskie. To piękne miasto  w którym kultura europejska tworzy swoisty amalgamat z tradycjami islamskimi. Warto zobaczyć:

 • Place des Nations Unies – to serce Casablanki, duże rondo znajdujące się w południowej części Starego Miasta
 • Meczet Hassana II – budynek tego meczetu jest olbrzymich rozmiarów.

Rabat – to stolica Maroka, ale drugie co do wielkości miasto zaraz o Casablance. Rejon ten ma przebogatą historię, od niewielkiej wioski przy rzymskiej osadzie przez bazy wypadowej wypraw wojennych na półwysep iberyjski, po bycie miejscem w którym śródziemnomorscy piraci stacjonowali. Miasto to jest praktycznie jednym wielkim zabytkiem – by zwiedzić wszystkie nie wystarczy tygodnia. A najciekawsze zabytki to:

 • Kasba al-Uldaja – pozostałość po rzymskiej cytadeli
 • Dar El-Makhzen – pałac królewski
 • Muzeum Antyków
 • Łaźnie x XIV wieku
 • Meczet grobowy z XIII W.
 • Mauzolea
 • Mury obronne miasta z bramami wjazdowymi do miasta
 • Wieża Hassana – minaret jej budowa zaczęła się w XII w. miała być częścią gigantycznego meczetu, ale ani Meczet ani wieża nie zostały ukończone po śmierci fundatora.
 • Ruiny Sala -  rzymskiego miasta

Po zwiedzeniu tych dwóch miast, należy w Mohammedaji odebrać wyczarterowany wcześniej jacht, zejść z lądu i wyruszyć w podróż. Kierunek El Jadida

                El Jadida czy po polsku Al-Dżadida to portowe miasto znajdujące się na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Miasto założyli Portugalczycy i uwolniła się spod ich wpływów dopiero w 1769 roku, za sprawą marokańskiego sułtana. Jest to miasto turystyczne z piękną długą i piaszczystą plażą. Warto tu zobaczyć:

 • Ruiny portugalskiego miasta
 • Cysterna portugalska – budynek zbudowany w 1514 roku, a w  XVI w przekształcony w cysternę.
 • Forteca Mazagan

Po wizycie w El Jadida pora droga morską popłynąć do Essauri.

                Essaouira, to kolejne miasto portowe, a port znajdujący się w tym miejscu był w dawnych czasach i współcześnie ośrodkiem handlu międzynarodowego. Miasto to jak i inne w Maroku miało swoje wzloty i upadki, tak i Essaouira z ośrodka handlowego, stała się wioską, gdy region ten uległ wpływom francuskim i odzyskała to miano dopiero w niedawnych latach.

Wypływając z  Essaouiry należy kierować się na Gracjozę.

Gracjoza – należy do Wysp Kanaryjskich, razem z pięcioma innymi okolicznymi wyspami tworzy rezerwat przyrody. Na wyspie niema dróg, a poruszają się tu jedynie samochody terenowe. Znajduje się tu wiele pięknych zatoczek i dwa miasteczka, głównie turystyczne, z pięknymi plażami i domkami. Zatrzymując się tu w jedynej możliwej marinie, warto się nacieszyć pięknem wyspy. Dla amatorów sportów wodnych polecamy nurkowanie w tych rejonach – będzie to niezwykłe przeżycie.

Po wizycie na drobnej Gracjozie, warto popłynąć na pobliską Fuerteventurę.

Fuerteventura to druga co do wielkości wyspa należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Geograficznie wyspa ta jest średnio – atrakcyjna, wyspa jest pustynna i półpustynna, ale piękne piaszczyste plaże, prawie zawsze piękna pogoda i duże luksusowe hotele – ta wyspa to prawdziwy raj dla turystów.  Po wizycie w tym popularnym turystycznym miejscu pora ruszyć dalej na Teneryfę.

                Teneryfa – należy do Aarchipelagu Wysp Kanaryjskich i jest integralną częścią Królestwa Hiszpanii, jest największą wyspą swojego archipelagu. Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego i w odróżnieniu do Fuerteventury ma zróżnicowane ukształtowanie terenu. Śmiało można powiedzieć, że na gospodarka tej wyspy jest w 80% oparta na usługach turystycznych a Teneryfa jest jednym z głównych ośrodków turystycznych świata. Warto tu odwiedzić:

 • Piramidy w Guimarze – znajduje się w tej miejscowości 6 piramid schodkowych.
 • Miasto Santa Cruz – stolica Teneryfy
 • Bazylika Matki Boskiej z Candelarii
 • Baranco del Infierno – wąwóz piekielny, w którym znajduje się ośmiokilometrowy szlak, gdzie można podziwiać naturalny wodospad.
 • La Cueva del Viento – Jaskinia Wiatru, to ponad 17 km jaskinia pochodzenia wulkanicznego
 • Monkey Park – jest to otwarte zoo, gdzie różna gatunki małp swobodnie chodzą po parku
 • Park Narodowy del Teide – Park Narodowy Teneryfy obejmujący najwyższy szczyt wyspy i okoliczne tereny
 • Jungle Park  - jest to ogród zoologiczny w którym znajdują się liczne atrakcje
 • Loro Park – to ogród zoo-botaniczny, powstał w 1972 roku. Można tu zobaczyć pokazy  tresury orek, delfinów, rekinów i papug.

Na zwiedzeniu tej Wyspy Kanaryjskiej, kończy się ta trasa, ta przygoda i te wakacje. W porcie na Teneryfie należy zdać wynajęty jacht.

Maroko należy do krajów o innej bardzo odmiennej kulturze niż europejska, dlatego należy pamiętać o kilku rzeczach:

 • Nie wolno wwozić ani wywozić żadnych narkotyków w żadnej ilości, dlatego należy uważać na podarunki od nieznajomych i prośby przewiezienia czegoś od nieznajomych, ponieważ strażnicy z psami są wszechobecni i można bardzo szybko wylądować w więzieniu.
 • Maroko to kraj muzułmański, dlatego należy się wystrzegać noszenia poza kurortami, krótkich spódniczek, spodenek, topów itp.
 • Turystom nie muzułmanom nie wolno wchodzić do Meczetów: wyjątek stanowią 4 zabytkowe miejsca kultu, a i tam trzeba zastosować się do zasad zachowania i ubioru.
 •   Islam zabrania picia alkoholu – dlatego nie dostaniecie go w żadnej nie hotelowej restauracji, ani jadłodajni. Można natomiast kupić go s supermarketach.
 • Nie poleca się fotografowania obcych ludzi, może spotkać was gwałtowana, negatywną reakcja takiej osoby.
 • Ze względu na niestabilną sytuacje polityczną – warto przed zwiedzaniem większych miast – upewnić się, że nie ma aktualnie jakichś niepokojących protestów, poruszeń a nawet zgromadzeń ludzi.
 • Dla podróżujących autem: nie zabierać obcych pasażerów, zgodnie z prawem Marokańskim, kierowca odpowiada za pasażerów i ich rzeczy.
 • Na przewodnika należy zawsze wybierać licencjonowanego przewodnika z biura podróży.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2018

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie