Windsurfing warunki
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  05-10-2023
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2023 - PAŹDZIERNIK nr 1
 • GRUDZIEŃ w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  30-11-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Grudzien 2023
 • Soma Bay jesień 2023

  Zapytaj o ofertę
  26-10-2023
  Soma Bay - jesień 2023 - windsurfing
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2023

  Zapytaj o ofertę
  19-10-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2023 NR 3
 • Soma Bay LISTOPAD

  Zapytaj o ofertę
  02-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023
 • Egipt JESIEŃ 2023

  Zapytaj o ofertę
  09-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023 nr.2
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-09-2023
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2023 NR 2
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  12-10-2023
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2023 NR 2
Powrót

Newsy

Windsurfing - jakie warunki panują na spocie

04-02-2023
Windsurfing warunki

Windsurfing - jakie warunki panują na spocie

Gdzie sprawdzić prognozę pogody? Jakie warunki panują na spocie? Jak mocno będzie wiało i z jakiego kierunku? 

Na te pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym wpisie:

Decydując się na uprawianie windsurfingu musisz pogodzić się z tym, że Twoja pasja jest ściśle uzależniona od wiatru. Jeśli nie powieje, nie popływasz. Skoro tę kwestię mamy już wyjaśnioną, pozostaje znalezienie sposobu na to, by właśnie wtedy, gdy planujemy pływanie wiało. I tu opcje są dwie. Albo sprzedasz swoją duszę bogom wiatru, albo nauczysz się korzystać ze stron internetowych takich jak windguru.cz czy windfinder.com

Obstawiam, że opcja druga jest tą, z której zaczniesz korzystać (o ile jeszcze tego nie robisz).

Sprawdzanie prognozy to coś, co każdy szanujący się windsurfer powinien mieć we krwi. Znajomość warunków na danym spocie może zaoszczędzić nam wielu rozczarowań, tudzież pomóc w pakowaniu ekwipunku niezbędnego podczas naszej eskapady.

 

PROGNOZA WIATROWA NA WINDGURU - VASSILIKI, LEFKADA, GRECJA

Windsurfing - jakie warunki panują na spocie

* Archiwalne dane - aby sprawdzić aktualną prognozę kliknij tutaj

Windguru wiatrowa prognoza pogody

Vassiliki to spot gdzie z reguły nie występują wiatry frontowe. U nas funkcjonuje wiatr termiczny zwany ERYKIEM. Wystarczy, że windguru pokazuje wiatr po południu z kierunku płn-zach (pogoda bez chmur) i będzie wiała termika. 10-12 węzłów na windguru (pierwsze zdjęcie powyżej) oznacza 20-25 węzłów po południu. 15-17 knt oznacza wiatr ponad 30 węzłów (drugie zdjęcie powyżej). Na Windguru warto zapoznawać się z tabelką WRF 9km, bo to właśnie ona pokazuje dokładniejszą prognozę wiatrową. Nie powinno patrzeć się na prognozę w Vassiliki i porównywać jej do innych znanych spotów, gdzie windguru pokazuje wiatry frontowe. Żadna prognoza nie potrafi pokazać prawdziwej siły lokalnego wiatru termicznego! Właśnie za to kochamy Vassiliki, gdzie w okresie lipiec-sierpień wiatr ślizgowy wieje przez 80-90% dni :)

 

PROGNOZA WIATROWA NA WINDFINDER - DAHAB, EGIPT

Windsurfing warunki

Windfinder wiatrowa prognoza wiatrowa

W przypadku Windfindera sytuacja jest podobna do tej na Windguru - jeśli chcecie poznać dokładniejszą prognozę przejdźcie do zakładki SUPERFORECAST (drugie zdjęcie powyżej).

Zarówno na Windguru jak i Windfinder możecie sprawdzić historyczne statystyki wiatrowe. Na windguru dostępne jest także "Dzienne archiwum" wiatrowe.

Dla początkujących i zaawansowanych

Jako osoba początkująca potrzebujesz łagodnych warunków wiatrowych oraz płaskiej wody. Wszystko to po to, abyś mógł oswoić się z zestawem, zrozumieć technikę, potrenować w praktyce podstawowe zwroty.

Osoby zaawansowane mają potrzebę zgoła innych warunków. Coś, co dla osoby początkującej jest warunkami optymalnymi, dla wprawionych zawodników może być jednoznaczne z katastrofą.

Wraz ze wzrostem doświadczenia ograniczenia, bariery, strach zmniejszają się. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim dlatego, że jako ktoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z windsurfingiem całą swoją uwagę kierujesz na to, by utrzymać równowagę, kontrolować bezustannie gdzie są Twoje stopy, dłonie oraz inne części ciała. Słuchasz i koncentrujesz się na tym, co mówi instruktor, a Twoim największym lękiem jest to, że mocniejszy powiew wiatru uderzy w Twój żagiel, a Ty nie będziesz w stanie zrobić nic, poza wpadnięciem do wody.

W miarę upływu czasu pewne czynności zaczynasz wykonywać podświadomie, wcale o nich nie myśląc. To trochę tak, jak z jazdą samochodem, gdzie na początku full zestresowany próbowałeś wyczuć moment, kiedy zmienić bieg, co z kolei sprawiało, że nerwowo spoglądałeś na drążek zmiany biegów, by przypomnieć sobie w którą stronę powinieneś go przesunąć. Albo gdy auto gasło podczas próby zwolnienia lub szarpało w trakcie ruszania. Z biegiem czasu wszystkie te czynności zacząłeś wykonywać instynktownie, a po stresie z pierwszymi razami za kółkiem zostało tylko wspomnienie. Tak samo jest w przypadku pływania na desce z żaglem.

Jest wiatr, jest zabawa

Najważniejszymi wskaźnikami pogodowymi podczas uprawiania windsurfingu są jak łatwo się domyślić prędkość i kierunek wiatru. Wiadomo, że dane jakie możesz znaleźć na wspomnianych we wstępie stronach internetowych lub innych aplikacjach należy traktować poglądowo. W praktyce może się okazać, że w danym miejscu występują lokalne wiatry, których prognoza nie jest w stanie przewidzieć (jak np. wiatr termiczny Eryk w Vassiliki na Lefkadzie).

Oprócz prędkości i kierunku wiatru warto obserwować również pływy i charakterystykę fal.

Śledzenie prognoz jest integralnym elementem ekscytującego życia każdego windsurfera. Nie podlega dyskusji fakt, iż każda osoba pływająca ma desce z żaglem polega na hojności matki natury, która obdarza nas wiatrem.

Nie znam lepszego uczucia niż te, kiedy jestem sam na sam ze swoim zestawem i mknę po tafli wody ujarzmiając wiatr, wykorzystując jego moc. To niesamowity kop adrenaliny i hormonów szczęścia – koktajlu, który najlepiej smakuje na wypełnionym wiatrem akwenie.

Polecamy

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Copyright 2014 - 2022

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Powered by