Newsy
NOSZENIE DESKI windsurfingowej na lądzie + montowanie sprzętu (łączenie deski z pędnikiem)-szkolenie
NOSZENIE DESKI windsurfingowej na lądzie + montowanie sprzętu (łączenie deski z pędnikiem)-szkolenie
Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są najczęstsze błędy we wszystkich omawianych przeze mnie manewrach windsurfingowych, kliknij w poniższą grafikę. Zostaniesz przeniesiony na dedykowana stronę www, gdzie otrzymasz informację, jak ściagnąć darmowy ebook zatytułowany "Omówienie błędów początkujących i zaawansowanych windsurferów - jak szybko i skutecznie stać się lepszym windsurferem".
Jak nosić deskę windsurfingową na lądzie
Duże deski szkoleniowe ze względu na wagę najlepiej przenosić w 2 osoby. Jeśli nie mamy nikogo do pomocy, najlepiej zastosować następującą technikę. Starajcie się przenosić deskę po zawietrznej stronie – będzie Wam wtedy znacznie łatwiej. W takim ustawieniu, wiatr podwiewa deskę. Możecie złapać za górną część miecza, od strony pokładu deski i oprzeć deskę o biodra. Deskę szkoleniową można również chwycić za miecz od strony dna deski. Inne opcje to chwyt za paletę lub szynę masztu. Małe deski ślizgowe można przenosić chwytając je za footstrapy, paletę lub szynę masztu. W tym fragmencie nagrania niosę deskę po stronie nawietrznej. Zaraz zobaczycie, że przekładam deskę na stronę zawietrzną. Spowodowane jest to trudnością w przenoszeniu tak ustawionej deski. Wiatr popycha deskę na mnie.
Pamiętajcie o wkręcenie palety do deski. A jeśli korzystacie z desek szkoleniowych, to nie zapomnijcie włożyć miecz do skrzynki mieczowej.
Podpinanie żagla do deski
Aby to zrobić, kładziemy deskę na burtę, bokiem i ustawiamy żagiel masztem prostopadle do deski. Metalową końcówkę (pin - trzpień) palety, próbujemy włożyć do otworu w stopie masztu. Jeżeli usłyszymy charakterystyczny "zatrzask" to znaczy, że udało nam się prawidłowo podczepić pędnik. Jeżeli nie słyszymy, to próbujemy do skutku. Ważne - paleta i stopa masztu nie mogą być zapiaszczone. Jeżeli tak jest, to należy je wypłukać - wyczyścić i spróbować jeszcze raz połączyć. W celu odłączenia pędnika od deski, postępujemy podobnie. Deskę kładziemy na burtę (bokiem), żagiel ustawiamy prostopadle do deski, wciskamy przycisk (guzik) w stopie masztu i odciągamy żagiel od deski.
Jeżeli korzystacie ze sprzętu szkoleniowego i nie jesteście w stanie przenieść jednocześnie deski z żaglem do wody, warto oddzielnie zanieść sprzęt na wodę. Wpierw zajmijcie się pędnikiem. Połóżcie go na wodzie. Dlaczego w pierwszej kolejności pędnik? Dlatego, że nie odpłynie tak szybko jest sama deska. Kiedy już żagiel spoczywa w wodzie, wróćcie po deskę, weźcie ją ze sobą, a następnie już na wodzie, podepnijcie pędnik do deski.
Z kolei, gdy już zakończycie sesję na wodzie, kolejność wyciągania sprzętu z wody jest odwrotna. Wpierw zanosicie deskę na brzeg, a następnie pędnik.
Przemieszczanie się z deską i żaglem na wodzie
Weszliśmy już z deską i pędnikiem do wody. Ale mamy kawałek do przejścia, np. do miejsca spotkania z grupą.
Możemy po prostu zostawić żagiel z tyłu, złapać za dziób deski i w ten sposób podejść do obranego celu.
Chcąc wyciągnąć sprzęt z piaszczystego brzegu na wodę, możemy chwycić jedną ręką za rufę deski, a drugą za bom w pobliżu masztu. Podnosimy rufę oraz żagiel i kierujemy się tyłem, plecami do wiatru w stronę wody. Będąc już w wodzie, ustawiamy sprzęt do pozycji startowej.
Istnieje technika przenoszenia małych desek ślizgowych razem z podpiętym żaglem. Chwytacie żagiel, ustawiony po stronie zawietrznej za bom w pobliżu masztu, a drugą ręką deskę za przedni strap. W ten sposób możecie iść pod wiatr, z wiatrem, bokiem do wiatru. Pędnik opieracie na biodrze.
Najczęstsze błędy
-
W nieodpowiednim miejscu chwytacie deskę
-
Zamiast po zawietrznej, przenosicie deskę po nawietrznej stronie
-
Przy wpinaniu żagla do deski, nie ustawiacie deski na burcie
-
Pędnik nie jest ustawiony prostopadle do deski
-
Zanosicie wpierw samą deskę na wodę, a potem żagiel. To grozi szybkim odpłynięciem deski
-
Zanosicie wpierw żagiel na brzeg, a potem deskę. Grozi to podwianiem żagla
-
Chcąc przenieść jednocześnie deskę z żaglem, chwytasz deskę od zawietrznej, a żagiel od nawietrznej, co grozi podwianiem całego sprzętu
Jest masa błędów, które kursanci popełniają podczas nauki windsurfingu. Aby je wyeliminować i zrobić szybkie postępy, dobrze jest ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora.
Na filmach pokazujemy jak wykonywać manewry prawidłowo, ale na kursie szybko wykryjemy Wasze błędy i je wyeliminujemy.
Zapraszam na nasze wyjazdy, gdzie nauczymy Was prawidłowo pływać na desce z żaglem.
Jeśli Ci się podobało, daj łapkę w górę i subskrybuj kanał. Będę również ogromnie wdzięczny, jeśli polecisz mój film swoim znajomym.
https://www.youtube.com/watch?v=_R9Q3cwaYNc
Dziękuję i pozdrawiam,
Krzysztof Lipiński Surfski. pl