Przygotowanie do sezonu wind/kite/ski - zestaw ćwiczeń
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zapytaj o ofertę
  23-05-2024
  Soma Bay MAJ 2024 -wyjazd windsurfing
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  02-05-2024
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2024 - MAJÓWKA NR 3
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  18-04-2024
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - KWIECIEŃ 2024
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zapytaj o ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Soma Bay WIND 2024

  Zapytaj o ofertę
  28-04-2024
  Windsurfing MAJÓWKA 2024 - SOMA BAY - Egipt
 • DAHAB Maj 2024

  Zapytaj o ofertę
  27-04-2024
  DAHAB Majówka 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • MAURITIUS

  Zapytaj o ofertę
  06-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Czerwiec w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  30-05-2024
  WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
 • Egipt KWIECIEŃ 2024

  Zapytaj o ofertę
  04-04-2024
  Windsurfing w Soma Bay - KWIECIEŃ 2024
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zapytaj o ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • MAJÓWKA w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  25-04-2024
  POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT MAJÓWKA 2024 nr 1
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zapytaj o ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Wind w Soma Bay'24

  Zapytaj o ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • Grupowy wyjazd WIND 2024

  Zapytaj o ofertę
  14-06-2024
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zapytaj o ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zapytaj o ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
Powrót

Newsy

Przygotowanie do sezonu wind/kite/ski - zestaw ćwiczeń

24-01-2018
Przygotowanie do sezonu wind/kite/ski - zestaw ćwiczeń

Przygotowanie do sezonu wind/kite/ski to sprawa niesłychanie ważna. Prezentujemy zestaw ćwiczeń, dzięki którym Wasze ciała będą zawsze w formie. Koniecznie zobaczcie nasz filmik, na którym zobaczycie sposób, w jaki powinniście wykonywać każde z opisanych poniżej ćwiczeń.

 

 

ROZGRZEWKA*

Rozgrzewka mięśni

Podstawą każdego treningu była, jest i zawsze będzie porządna rozgrzewka. Zanim przejdziesz do „właściwego” treningu musisz zadbać o to, by przygotować do niego swój organizm. Rozgrzewka ma na celu rozgrzanie możliwie największej ilości partii mięśni oraz zwiększenie tętna, dzięki czemu wzrasta zapotrzebowanie organizmu na tlen. Przykładowymi ćwiczeniami, które doskonale sprawdzą się w roli rozgrzewki mogą być skoki przez skakankę, marsz, trucht lub marszobieg wykonywane w seriach naprzemiennie z takimi ćwiczeniami, jak pompki czy brzuszki. Ciężko stwierdzić ile powinna trwać taka rozgrzewka, aczkolwiek, gdy zaczniesz się pocić, to oznacza to, że rozgrzałeś się dostatecznie i możesz przejść do kolejnego etapu. Myślę, że 10 minut porządnej rozgrzewki wystarczy.

 

Nie zapomnij o stawach

Choć na pierwszy rzut oka porada ta może się wydawać dziwna, to gros ludzi zupełnie pomija ten etap. I będą to robić tak, długo, dopóki nie nabawią się poważnej kontuzji. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale to właśnie stawy są najbardziej obciążane podczas każdego, nawet najlżejszego treningu. Odpowiednie przygotowanie stawów przed każdą wzmożoną aktywnością fizyczną pomaga wyeliminować praktycznie do minimum ryzyko powstania w nich zmian zwyrodnieniowych będących następstwem aktywności fizycznej.

 

Trzymaj się ustalonego planu! Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie zapomnisz o żadnej partii mięśni ani o żadnym stawie.

 

Jako początek rozgrzewanych partii ciała możesz przyjąć jego „wierzchołek”, czyli głowę. Rozpocznij od ruchów w prawo, lewo, w tył i w przód. Po szyi i karku przychodzi kolej na barki i ramiona, a dalej na łokcie, nadgarstki oraz palce rąk. Schodząc w dół przechodzimy do bioder, kolan oraz kostek. Nie zapominaj o palcach stóp. Możesz wykonywać każde z ćwiczeń osobno, lecz możesz również połączyć je w logiczną całość między sobą – wystarczy, ze podczas biegu/ truchtu będziesz wykonywać jednocześnie naprzemienne wymachy rąk. Proste, prawda?

 

Pracuj nad oddechem

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości tlenu na każdym etapie treningu jest sprawą niesłychanie ważną. Niedotlenione mięśnie, to bezużyteczne mięśnie, dlatego staraj się o tym pamiętać. Regularny oddech, głębokie wdechy i wydechy są całą tajemnicą.


W trakcie treningu pamiętaj o właściwym oddychaniu. Nigdy nie wstrzymuj oddechu, nawet przy najbardziej wymagających ćwiczeniach. Wstrzymywanie oddechu grozi przedwczesnym zmęczeniem oraz kilkukrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia zakwasów.

 

Ścięgna nie mniej ważne

Podczas rozgrzewki można pokusić się o wykonanie lekkiego stretchingu, dzięki czemu rozciągniesz i uelastycznisz swoje ścięgna. Aby uniknąć ryzyka nadwyrężenia lub ich całkowitego zerwania, najlepiej wykonaj rozciąganie dynamiczne, co w przeciwieństwie do rozciągania statycznego pomoże osiągnąć zamierzony cel i nie narazi cię na kontuzję. Pamiętaj, by podczas rozgrzewki ścięgien unikać gwałtownych, nieprzemyślanych ruchów, a kolejne powtórzenia wykonywać w sposób płynny.

Osobiście rozpocząłem ćwiczyć już w bardzo młodym wieku – kiedy miałem około 10 lat. Trenowałem przez wiele lat non stop. Uważam, że dzięki temu uniknąłem wielu kontuzji w trakcie uprawiania sportów wodnych i zimowych. Praktycznie do 30 roku życia, nie miałem żadnej poważniejszej kontuzji i to nawet wtedy gdy nie trenowałem przez rok, czy dwa.

Wiele osób twierdzi, iż nie ma czasu ćwiczyć. Dlatego postanowiłem pokazać, iż wystarczy wygospodarować tylko godzinkę dziennie! Nie trzeba wcale chodzić do fitness klubu, by zrzucić wagę i być wytrenowanym. Sam korzystałem z kilkudziesięciu rodzajów ćwiczeń, ale po latach wybrałem te, które pozwalają ćwiczyć w domu lub w trakcie wyjazdu w miejscu, gdzie nie ma siłowni. To dodatkowo zaoszczędza czas, gdyż nie musimy go poświęcać na dojazd do fitness klubu.

Wybrane ćwiczenia umożliwiają harmonijny rozwój najważniejszych grup mięśniowych. Oczywiście trzeba zdawać sobie z tego sprawę, iż korzystając tylko z tego zestawu ćwiczeń i nie stosując się do specjalnych diet, nie zostaniemy kulturystami, ale chyba to nie jest najważniejsze. Ćwiczenia te umożliwią nam poprawę sylwetki, sprawności, szybkości, a także wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie (nastawienie do życia) :)

 

Jeżeli nie jesteście w stanie wygospodarować godziny dziennie na ćwiczenia, możecie spróbować na początek poświęcić tylko połowę tego czasu wykonując mniejszą liczbę powtórzeń danych ćwiczeń lub mniej serii.

 

Ręce

Ręce to nie tylko biceps. Aby ręka prezentowała się świetnie w ulubionej koszulce nie zapominaj o tricepsie oraz o przedramionach. Jednym z najlepszych ćwiczeń na biceps i przedramiona jest unoszenie hantli tzw. nachwytem lub podchwytem.
Świetnym ćwiczeniem na tricepsy jest uginanie ramion na ławeczce, kanapie lub krześle. Sposób wykonania tego ćwiczenia jest bardzo prosty. Oprzyj dłonie na ławeczce tuż za Twoimi plecami, ramiona miej wyprostowane, nogi lekko zgięte ustaw w wygodnej pozycji na podłodze, ugnij ramiona, jednocześnie opuszczając ku dołowi tułów.
Unoszenie hantli nadchwytem wzmocni Twoje przedramiona.
Pokazane ćwiczenia ułożyłem w takiej kolejności, by było je jak najłatwiej ćwiczyć. Kiedy jedna grupa mięśniowa odpoczywa, drugą trenujemy:)
Mięśnie łydek są mięśniami bardzo silnymi. Trudno jest je zmęczyć, a tym bardziej zmusić do tego, by zaczęły się rozwijać. Do treningu mięsni łydek najlepiej nadaje się ćwiczenie, w którym wspinamy się na palce, po czym pomału opuszczamy pięty ku podłożu.

 

Brzuszki

Brzuszki klasyczne, skośne, z obciążeniem, z uniesionymi nogami oraz te wykonywane w pozycji stojącej, to wszystko brzuszki. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że angażują one różne partie mięśni brzucha. Im więcej odmian brzuszków włączysz do swojego treningu, tym szybsze i bardziej spektakularne efekty osiągniesz. Aby wypracować piękne mięśnie brzucha, nie wystarczą brzuszki klasyczne. Mało tego, aby brzuch wyglądał jak należy musimy popracować również nad niektórymi z partii mięśni pleców.
Jeśli chcesz mieć mocne mięśnie pleców, brzucha, pośladków i łydek, to przysiady są ćwiczeniem, które powinno na stałe zagościć w twoim planie treningowym. Udowodniono, iż wykonywanie przysiadów pozwala na znaczą poprawę ruchomości stawów, jak również na zwiększenie gęstości kości.

 

Pompki to majstersztyk pośród ogółu ćwiczeń gimnastycznych. To niesłychanie skuteczne ćwiczenie, dzięki któremu trenujesz nie tylko mięśnie klatki piersiowej i rąk ( barki oraz ramiona), lecz również mięśnie brzucha, pleców, pośladków, a także ud.

 

Grzbiet

Wyćwiczone mięśnie grzbietu to miej problemów z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa, czy to w odcinku szyjnym, czy też lędźwiowo – krzyżowym. Jak zatem o nie zadbać? Połóż się na brzuchu twarzą do podłogi, ramiona wyciągnięte na wprost – jak u Supermana lub oparte na karku. Unieś na wysokość kilku centymetrów ręce, głowę, nogi oraz odcinek piersiowy kręgosłupa. Wytrzymaj w tej pozycji przez 5 sekund. Powoli wróć do pozycji wyjściowej, po czym powtarzaj nieprzerywanie ćwiczenie.

Podciąganie na drążku powinno stanowić nieodzowny element praktycznie każdego planu treningowego. To świetne ćwiczenie, które poprzez angażowanie kilku różnych grup mięśniowych pozwala na uzyskanie rewelacyjnych efektów, zwłaszcza, jeśli chodzi o mięśnie pleców oraz rąk. Mięśnie grzbietu trenujemy wtedy, gdy rozstaw dłoni na drążku jest większy. Bicepsy trenujemy wtedy, gdy rozstaw dłoni na drążku jest mniejszy.

 

Na pokazanym filmie wykonuję ćwiczenia trochę szybciej niż normalnie po to, aby film nie był zbyt długi. Ćwiczenia lepiej robić wolniej – nawet kosztem liczby powtórzeń w serii.

Każda seria – wykonanie 9 ćwiczeń, zajmuje mi około 7-8 minut. Serii wykonuję 5, co daje w sumie około 40 minut ćwiczeń. Między seriami można zrobić sobie 1-2 minuty przerwy. Suma summarum po nabraniu wprawy jesteśmy w stanie w 50 minut zrobić 5 serii ćwiczeń. Dokładając do tego 10 minut na rozgrzewkę, wychodzi godzina poświęcona na ćwiczenia.

Każdy może ustalić sobie swoją własną liczbę powtórzeń oraz wagę ciężarków. Po pewnym czasie można zwiększać tę liczbę, a także obciążenie. Ja staram się w ostatniej serii wykonywać maksymalną liczbę powtórzeń – aż brakuje mi sił. To pomaga w rozwoju mięśni.

Jeżeli na wyjeździe nie mamy dostępnych hantli, to można skorzystać z dowolnego ciężarka – polecam np. 5 kg baniaki z wodą. Mają idealny uchwyt do ćwiczeń.

Myślę, że 3 takie treningi w tygodniu Wam wystarczą. W pozostałe dni warto wyjść na dwór i pobiegać/pojeździć na rowerze lub przynajmniej zrobić dłuższy spacer. Ruch to podstawa. Jeżeli chodzi o bieganie, to spokojnie w 0,5 godziny jesteście w stanie przebiec 5 km, a w godzinę 10 km. Na rowerze warto pojeździć przynajmniej godzinę. Podobnie ze spacerem.

1 dzień np. Niedzielę możemy zrobić sobie wolną, aby dać odpocząć wszystkim mięśniom.

Podsumowując – spędzicie 6 aktywnych godzin w tygodniu i będziecie znacznie bardziej sprawni, lepiej zbudowani i mieli lepsze samopoczucie. Pamiętajcie, w trakcie ćwiczeń wytwarza się adrenalina, która uzależnia.

*Rozgrzewka

1. Unoszenie hantli podchwytem (5 serii po 20 powtórzeń)
2. Uginanie ramion z oparciem dłoni na ławeczce/kanapie/krześle (5 serii po 30 powtórzeń)
3. Unoszenie hantli nadchwytem (5 serii po 20 powtórzeń)
4. Wspięcia na palce obunóż stojąc z hantlami (5 serii po 50 powtórzeń)
5. Brzuszki (5 serii po 30 powtórzeń) – klasyczne połączone ze skośnymi
6. Przysiady (5 serii po 20 powtórzeń)
7. Pompki (5 serii po 20 powtórzeń)
8. Unoszenie pleców do góry leżąc (5 serii po 50 powtórzeń)
9. Podciąganie na drążku (raz nadchwytem, raz podchwytem) (5 serii po 10 powtórzeń)

Polecamy

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

i weź udział w niepowtarzalnej podróży
po świecie windsurfingu!
Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

Trwa zapis na newsletter

Copyright 2014 - 2024

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Powered by