Treningi motywacyjne – kolejny „cudak”, czy uzasadnione działanie?
 • Kurs WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  27-09-2020
  Nauka windsurfingu PALEKASTRO KRETA Wrzesień / Październik 2020
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  22-10-2020
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2020 - PAŹDZIERNIK nr 4
 • Wrzesień 2020 KOS Kite

  Zapytaj o ofertę
  12-09-2020
  Kitesurfing 2020 - Kos Psalidi - Wrzesień Nr. 3
 • Lipiec 2020 KITE Kos

  Zapytaj o ofertę
  18-07-2020
  Kite wyjazdy - Kos - Psalidi - Lipiec 2020 nr.3
 • Wrzesień 2020 KOS

  Zapytaj o ofertę
  05-09-2020
  Kurs windsurfingu za granicą Kos Psalidi Wrzesień 2020 nr 1
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  08-09-2020
  Obozy windsurfingowe 2020 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Szkolenie WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  21-07-2020
  Wyjazd windsurfingowy LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2020 nr 4
 • Windsurfing KOS 2020

  Zapytaj o ofertę
  22-08-2020
  Windsurfing Kos Wyjazd szkoleniowy Psalidi Sierpień 2020 nr 4
 • Wyjazd KITE Kos 2020

  Zapytaj o ofertę
  15-08-2020
  Wyjazd kitesurfing Kos - Psalidi - Sierpień 2020 nr.3
 • Kurs WIND w Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  22-09-2020
  Windsurfing wyjazdy szkoleniowe LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2020 nr 4
 • Szkolenia KITE na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  31-07-2020
  Polska szkoła kitesurfingu Sycylia Lo Stagnone KURS w LIPCU 2020
 • Psali Kos WYJAZD wind

  Zapytaj o ofertę
  01-08-2020
  Kos Psalidi wyjazd windsurfingowy Sierpień 2020 nr 1
 • Szkolenia kite na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  18-09-2020
  Szkolenia kitesurfingowe POLSKA SZKOŁA NA SYCYLII w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2020
 • LEFKADA Sierpień 2020

  Zapytaj o ofertę
  28-07-2020
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2020
 • KITE za granicą 2020

  Zapytaj o ofertę
  10-09-2020
  Kitesurfing za granicą – Egipt – Soma Bay – Polska Szkoła - WRZESIEŃ 2020
 • KOS kitesurfing 2020

  Zapytaj o ofertę
  26-09-2020
  Kitesurfing Grecja - Psalidi wyspa Kos - Wrzesień 2020 Nr. 5
 • Nauka WIND na Kos 2020

  Zapytaj o ofertę
  26-09-2020
  Kos Psalidi Szkoła windsurfingu Wrzesień 2020 nr 4
 • Szkolenia WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  20-09-2020
  Szkolenia windsurfingowe PALEKASTRO KRETA Wrzesień 2020 nr 4
 • Szkolenia WIND Kreta

  Zapytaj o ofertę
  30-08-2020
  Wakacje z windsurfingiem na Krecie PALEKASTRO Wrzesień 2020 nr 1
 • Windsurfing na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  23-08-2020
  Obóz windsurfingowy dla dorosłych PALEKASTRO KRETA Sierpień 2020 nr 4
 • Kurs WIND w Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  02-08-2020
  Lekcje windsurfingu PALEKASTRO KRETA wyjazd w Sierpniu 2020 nr 1
Powrót

Newsy

Treningi motywacyjne – kolejny „cudak”, czy uzasadnione działanie?

24-05-2017
Treningi motywacyjne – kolejny „cudak”, czy uzasadnione działanie?

Treningi motywacyjne – kolejny „cudak”, czy uzasadnione działanie?

Motywacja jest podstawą wszystkich sportowych starań i osiągnięć. Bez chęci i determinacji, aby poprawić swoje wyniki, wszystkie inne czynniki - jakiekolwiek by one nie były zwyczajnie nie mają znaczenia. Aby móc osiągać sukcesy musisz mieć motywację do tego, aby dać z siebie maksimum – tylko w ten sposób osiągniesz zamierzone cele.  

 

O motywacji w kilku słowach

Motywacja najprościej rzecz ujmując to zdolność do inicjowania czynności i konsekwentne trzymanie swojego stanowiska. Aby zadanie mogło być wykonane jak najlepiej, potrzebna jest chęć oraz gotowość na wszelkie wyrzeczenia i trudności aż do momentu osiągnięcia zamierzonego celu. Podczas uprawiania sportów motywacja ma ogromne znaczenie, ponieważ już na starcie trzeba być gotowym do ciężkiej pracy w obliczu zmęczenia, znudzenia, bólu oraz pokus robienia innych rzeczy w czasie, kiedy odbywa się trening. Motywacja jest ściśle związana z wszystkimi czynnikami mającymi wpływ na wydajność sportowca: kondycją, treningami i psychiką, jak również z pozostałymi sferami jego życia, jak np. odpoczynkiem, dietą, związkami i sposóbem, w jaki dana osoba spędza wolny czas.

Znaczenie motywacji w sporcie

Istnieje racjonalny powód, dla którego motywacja jest tak ważnym czynnikiem w dziedzinie sportowej. To właśnie dzięki motywacji możliwa jest stopniowa poprawa wyników sportowych. Przyjrzyjmy się bliżej na czynniki konieczne do wykonania jakiejś czynności. Są nimi:

 • Predyspozycja – obejmująca możliwości fizyczne, techniczne, taktyczne i psychiczne. Umiejętności zdobywamy przez całe życie, natomiast z predyspozycją się rodzimy, dlatego zdolność ( predyspozycja) jest faktorem, który jest poza naszą kontrolą
 • Wydajność – na którą wpływ może mieć wiele czynników, jak np. umiejętność panowania nad emocjami, czy zwykłe czynniki pogodowe jak temperatura, słońce, wiatr lub deszcz. Podobnie jak w przypadku predyspozycji, również na te czynniki sportowiec nie ma wpływu w ogóle, lub jego wpływ na nie jest znacznie ograniczony
 • Motywacja – to jedyny czynnik, nad którym mamy kontrolę, ponieważ to od nas samych zależy, czy osiągniemy cele, które sami sobie postawimy. Motywacja wpływa bezpośrednio na poziom sukcesu, który ostatecznie osiągamy oraz na samą wydajność.

Bez pracy nie ma kołaczy

Niestety świat, na którym żyjemy jest skonstruowany tak, że nie ma nic za darmo - nawet żeby dostać w „gębę”, trzeba sobie najpierw zasłużyć. Identycznie sprawy mają się w przypadku sportu – aby móc osiągnąć dobre wyniki konieczna będzie ciężka praca. Ciągle treningi i nieustanne podnoszenie poprzeczki w pewnym momencie doprowadzają do punktu, w którym kończy się zabawa, a zaczyna harówka. To właśnie mozolna praca nad kondycją, wynikami i postępami sprawia, że jedni stają specjalistami w swojej dziedzinie, a inni pozostają daleko w tyle.

Chcieć = móc

Podstawowe znaczenie ma tu sposób, w jaki postrzegamy świat. Notoryczny pesymista skazany jest właściwie na klęskę jeszcze zanim podejmie jakiekolwiek działanie. Optymista widzi „szklankę do połowy pełną”, więc dla niego zapełnienie jej to tylko kwestia czasu. Pesymista natomiast znajdzie tysiąc sto powodów, dla których „do połowy pusta szklanka” nie będzie możliwa do zapełnienia. Ważnym jest, aby za każdym razem stawiać sobie za cel coś, co nie jest niemożliwe do osiągnięcia w zbyt krótkim czasie. Nie chodzi tu oczywiście o zaniżanie poziomu, lecz o jego racjonalne stopniowanie.

Zastanówmy się nad tym, jak przeciętnie wygląda droga od momentu „muszę” do chwili osiągnięcia zamierzonego celu.

Jak wynika z powyższego diagramu motywacja nie jest niczym innym, jak uwierzeniem we własne możliwości, podjęciem próby i osiągnięciem założonego celu. Podczas podejmowania „wyzwania” niezwykle pomocne mogą się okazać się treningi motywacyjne, które łączą teoretyczną wiedzę o tzw. stymulantach z praktycznymi rozwiązaniami. Ich celem jest poprawa zdolności do wyjaśniania, przewidywania i zachowania kontroli nad wyznaczonymi celami oraz pokazanie technik, dzięki którym cele te mogą zostać osiągnięte.

Idea treningów motywacyjnych  

Treningi motywacyjne to potężne narzędzie dostępne dla każdego sportowca, niezależnie od uprawianej przez niego dyscypliny. Ich misją jest:  

 • Pomoc w skupieniu się na własnych długoterminowych celach - aby móc być w czymś najlepszym, musisz włożyć wiele czasu i wysiłku w wykonywaną czynność. Nie powinieneś zapominać o powodzie, dla którego tak ciężko pracujesz. Wyobraź sobie gotowy efekt, a następnie powiedz samemu sobie, że tylko konsekwencja w działaniach pozwoli Ci dotrzeć do mety.
 • Dawanie inspiracji, budowanie pewności siebie i uwydatnianie powodów do dumy - technika ta ma zadanie odciąganie Twojej uwagi od wrżenia mozolnej pracy, jaką wykonujesz i zwrócenie jej na to, co dzięki tym „mordęgom” osiągnąłeś do tej pory i co jeszcze możesz osiągnąć.
 • Danie Ci „towarzysza w niedoli” - trudno jest mieć silną motywację w momencie, gdy cały czas działasz indywidualnie.  Ponadto, bez względu na to jak dużo z siebie dajesz, będziesz pracować o wiele ciężej mając kogoś, kto pcha cię naprzód. Może to być właściwe każdy, lecz optymalnie, gdy jest to Twój kompan treningowy, z którym wspólnie pracujecie nad wyznaczonymi celami. Niby każdy nad swoimi, lecz jednak nie w pojedynkę. Dodatkowo może narodzić się między Wami duch rywalizacji, co samo w sobie jest ekstra siłą napędową.

Wszystko pięknie, ale…

W teorii brzmi naprawdę nieźle, ale jak to wygląda od strony praktycznej? W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się motywacyjne treningi grupowe, Warszawa z kolei może poszczycić się wieloma ekspertami w tym fachu. Pewnie zastanawiasz się gdzie znaleźć trenerów, dla których taka działalność to chleb powszedni? Jeśli dobrze poszukasz to prędko przekonasz się, że miejsca, w których można popracować nad swoją motywacją  faktycznie istnieją, a ludzi poszukujących inspiracji i motywu do dalszego działania jest więcej, niż mógłbyś się tego spodziewać.  

Polecamy

 • Pianka Roxy Syncro Base BZ Full GBS 5/4/3mm Black ARJW103046 KVD0 2017

  Pianka Roxy Syncro Base BZ Full GBS 5/4/3mm Black ARJW103046 KVD0 2017

  499
  Szczegóły Kupuję

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Schowek ofert Schowek produktów
Copyright 2014 - 2019

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie