Newsy
Fitness dla początkujących: przewodnik dla tych, którzy z gimnastyką są na bakier
Fitness dla początkujących: przewodnik dla tych, którzy z gimnastyką są na bakier
Jakkolwiek dziwne może się to komuś wydawać, spora część populacji ludzkiej nie uprawia żadnych sportów. Wyniki badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki są wstrząsające – jedynie 17,5% Polaków spełnia normy aktywności fizycznej rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Co to oznacza? Że tylko co piąty Polak dba o swój stan fizyczny, podczas gdy cała reszta zdaje się nie rozumieć powagi sytuacji i następstw wynikających z siedzącego trybu życia.
Cała prawda czarno na białym
Podjęcie decyzji o zmianie dotychczasowego trybu życia może być trudne. Przyzwyczajeni do pewnego rytmu dnia, nie chcemy lub boimy się cokolwiek zmieniać zwłaszcza, że zmiana ta wiąże się z wysiłkiem fizycznym. Pomimo, iż żyjemy w czasach, w których dostęp do informacji jest łatwiejszy niż kiedykolwiek, to jednak z jakiegoś powodu społeczeństwo zdaje się nie dopuszczać do świadomości powagi konsekwencji płynących z braku aktywności fizycznej w ich codzienności. Punktem zapalnym dla każdej z tych osób ( w tym być może również dla Ciebie) powinny być wyniki badania przeprowadzonego przez MSiT, które skłaniają do głębokiej refleksji.
Jak zacząć?
Jeśli w przeszłości nigdy nie pokusiłeś się o poprawę swojej formy, to jedną z najważniejszych czynności przed rozpoczęciem gimnastyki jest określenie Twoich celów, jakich oczekujesz po fitnessie. Może to być założenie, że zwyczajnie chcesz dodać do swojego życia element aktywności fizycznej lub chciałbyś zrzucić kilka kilogramów w określonym przedziale czasowym. Bez względu na cel, który Ci przyświeca, ważnym jest, aby umieć go jasno określić po to, by jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na samych ćwiczeniach.
Jakie ćwiczenia wybrać?
Pojęcie Fitness obejmuje szeroko pojętą aktywność fizyczną. Celem treningów fitness jest spalanie tkanki tłuszczowej oraz poprawa kondycji całego organizmu, w tym również wydolności układu sercowo – naczyniowego. Najpopularniejszym typem treningu są ćwiczenia kardio. Definicja treningu cardio mówi o dowolnym rodzaju ćwiczeń, który będzie w stanie spowodować ciągłe obciążenie serca i innych narządów układu krążenia przez dłuższy okres czasu. Choć zazwyczaj w planach treningowych sugerowane są szybkie spacery, jazda na rowerze, pływanie itp., to również inne sporty doskonale się do tego nadają (jazda na nartach, pływanie kajakiem, różnego rodzaju sporty wodne np. windsurfing, zwłaszcza te bardziej ekstremalne, jak np. kitesurfing). Badania wykazały, że ćwiczenia cardio pomagają w realizacji dwóch głównych założeń całego przedsięwzięcia - wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i pomagają w utracie wagi. Aby osiągnąć zamierzone cele zaleca się wykonywanie, co najmniej 30 minut takich ćwiczeń pięć razy w tygodniu. Jeśli chcesz zrzucić nadmiar kilogramów, to czas treningów powinien zostać wydłużony do 60 minut, za to może się to odbyć kosztem częstotliwości ( np. godzina ćwiczeń trzy razy w tygodniu). Pamiętaj, że intensywniejsze treningi pozwolą Ci na szybsze osiągnięcie początkowo określonego celu.
Inną odmianą treningu fitness są ćwiczenia siłowe, polegające na obciążaniu mięśni wykorzystywanych podczas zadań mających na celu wzmocnienie ich siły i masy. Zwiększenie masy mięśniowej nie Tylko poprawia wygląd sylwetki, lecz również zwiększa tempo przemiany materii, a tym samym pomaga spalić więcej kalorii i wspomaga Twój cel, którym jest utrata kilogramów. Kilogram masy tłuszczowej waży tyle samo, co kilogram masy mięśniowej, z tą różnicą, że kilogram mięśni ma mniejszą objętość niż kilogram tłuszczu. Większa masa mięśniowa = mniej centymetrów ;) Dodatkowo, istotność utrzymania masy mięśniowej ma kluczowe znaczenie wraz z wiekiem - sprawne, silne mięśnie pomagają m.in. w utrzymaniu równowagi, co w przypadku seniorów oznacza ograniczenie upadków i związanych z nimi kontuzji w postaci pęknięć, złamań i zwichnięć.
Podczas fitness nacisk kładziony jest również na rozciąganie, czyli trenowanie elastyczności ciała osoby ćwiczącej. W celu uzyskania najlepszych rezultatów skupia się na rozciąganiu mięśni, na których koncertowaliśmy się podczas całego treningu. Rozciąganie wykonuje się na koniec każdego treningu i jest to element procesu zwanego fachowo regeneracją. Jest to niesłychanie ważny element każdego treningu, choć prawda jest taka, że prawdopodobnie jest to najczęściej bagatelizowany etap. Regeneracja mięśni po ukończeniu treningu ma za zadanie rozluźnienie napiętych i zmęczonych wysiłkiem mięśni i przygotowanie organizmu do bezpiecznego przejścia w stan odpoczynku.
Nie taki diabeł straszny…
Czy po zapoznaniu się z teoretyczną wiedzą na temat fitness nadal wydaje Ci się, że poziom trudności wykonywanych tam ćwiczeń znacznie przekracza Twoje możliwości? Czy perspektywa utraty kilku/kilkunastu zbędnych kilogramów ( lepszy wygląd) oraz poprawy działania układu sercowo – naczyniowego ( zdrowie) nie brzmi dla kusząco? Czy naprawdę uważasz, że jeśli chodzi o fitness Warszawa nie ma do zaoferowania nic, na, co dałbyś się skusić? Prawda jest taka, że każdy z nas chciałby lepiej wyglądać / schudnąć parę kilo / być sprawniejszy, lecz z samego „gdybania” efekty się nie pojawią. Pokonaj „lenia”, zostaw wymówki i ruszaj do ataku – zawalcz o siebie!