Treningi biegowe – dużo więcej niż typowa aktywność fizyczna
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Kurs WIND Lefkada 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-09-2021
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2021
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Wrzesień 2021 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  23-09-2021
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2021
 • Szkolenie Wind Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2021
  Szkolenie windsurfingowe na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 3
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  17-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  10-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  27-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  13-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
Powrót

Newsy

Treningi biegowe – dużo więcej niż typowa aktywność fizyczna

24-05-2017
Treningi biegowe – dużo więcej niż typowa aktywność fizyczna

Treningi biegowe – dużo więcej niż typowa aktywność fizyczna

Jedni to kochają, inni na samą myśl dostają torsji. Jedni robią to przez lata, inni boją się nawet najkrótszego dystansu. Z jednej strony mowa o korzyściach dla zdrowia i poprawie nastroju, z drugiej stos wymówek i ogólna niechęć. Jak to właściwie jest z tym całym bieganiem?

 

Pomimo różnicy poglądów wśród zwolenników i przeciwników biegania, prowadzone na całym świecie badania niejednokrotnie potwierdziły korzystny wpływ treningów biegowych na ogólny stan naszego zdrowia. Bieganie pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia i związanych z nią czynników, takich jak nadciśnienie i choroby cywilizacyjne. Co więcej, osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe przedstawiają zmniejszone ryzyko zachorowań chociażby na infekcje sezonowe, z uwagi na większą ilość komórek immunologicznych ( układu odpornościowego), aniżeli u osób prowadzących siedzący tryb życia. Wygląda dobrze? A to jedynie namiastka profitów płynących z treningów biegowych…

Włóż w to serce – zrób to dla serca

Prawdopodobnie najważniejszym efektem treningów biegowych jest poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego, co z kolei ma wpływ na całe ciało. Jak wiadomo, serce jest mięśniem, co oznacza również, że zachowuje się dokładnie tak, jak one. W celu skutecznego działania, musi być ono „trenowane”. Ludzkie serce dostosowuje się do obciążenia przez zwiększanie ilości uderzeń oraz ilości pompowanej krwi. Dzieje się tak przy jednorazowym wysiłku. Serce osoby trenującej regularnie przystosowuje się do trybu życia swojego „właściciela”, dzięki czemu, pomimo iż podczas treningu zapotrzebowanie organizmu na tlen wzrasta, jest ono w stanie przepompować tyle krwi, ile jest potrzebne w danym momencie, ale bez zwiększania częstotliwości skurczów. Oznacza to, że serce pracuje bardziej wydajnie, a w dłuższej perspektywie, sprawia to, że serce jest bardziej odporne i bardziej wytrzymałe.

Weź głęboki oddech!

Podobnie, jak w wypadku wspomnianego wyżej serca sprawy mają się w przypadku płuc. Regularny trening wytrzymałościowy wzmacnia również mięśnie oddechowe, co w efekcie prowadzi to do powiększenia objętości płuc. Nie jest tajemnicą, że zwiększenie pojemność skutkuje zwiększeniem wytrzymałości fizycznej jak również lepszym ogólnym samopoczuciem.  

Czerwone krwinki – dotlenianie w sprinterskim tempie

Zadaniem erytrocytów jest transport tlenu z płuc. Ciało ludzkie posiada o wiele więcej czerwonych krwinek, niż faktycznie ich potrzebuje, dlatego podczas treningu do akcji wkraczają „zapasowe” zasoby krwinek, dzięki czemu nie grozi Ci niedotlenienie / omdlenie. Odpowiednio dopasowany trening wytrzymałościowy w połączeniu z dietą bogatą w mikroelementy i witaminy wspomagające produkcję erytrocytów pozwoli Ci na wyprodukowanie dodatkowych krwinek, a Ty podołasz każdemu treningowi oraz każdej sytuacji, w której będziesz zmuszony do wzmożonej aktywności fizycznej.  

Wymiana gazowa – drobne naczyńka, ogromne znaczenie

Naczynia krwionośne, transportują do komórek i tkanek tlen i zabierają z nich produkty uboczne, takie jak np. dwutlenek węgla. Podczas treningu procesy te zachodzą z wzmożoną prędkością, co jest swego rodzaju treningiem również dla Twoich naczyń krwionośnych. Przyczynia się to do poprawy działania procesu wymiany gazowej w organizmie.  

Wszystkie te czynniki prowadzą do zwiększenia pułapu tlenowego (VO2max), co z kolei oznacza obniżenie kosztu fizjologicznego wysiłku. Co to oznacza?

Na treningu, to przede wszystkim znaczna poprawa metabolizmu mięśni. Konsekwencje: Wyższa wydajność, mniejsze zmęczenie. Pomaga to w szybkiej zamianie masy tłuszczowej na masę mięśniową. 

Jak zacząć?

Mówiąc o zbawiennym wpływie treningów biegowych na ogólną kondycję i wygląd Twojego ciała mamy na myśli treningi przebiegające zgodnie z Twoimi możliwościami w danym momencie i stopniowej ich intensyfikacji. Najlepiej, choć na początku skorzystać z cennych porad certyfikowanego instruktora specjalizującego się w treningach biegowych. Dobierze on program, dzięki któremu w sposób bezkontuzyjny osiągniesz formę, o jakiej nawet nie śniłeś. Jeśli chodzi o treningi i bieganie Warszawa obfituje w wielu entuzjastów tego sportu, świetnych instruktorów oraz piękne miejsca, które do biegania nadają się świetnie. 

Polecamy

Centrum rezerwacji

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Schowek ofert Schowek produktów
Copyright 2014 - 2019

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie