Rejsy-Grecja Cyklady-Przewodnik-Żeglarstwo-Warunki wietrzne,żeglowanie
  • Czerwiec w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    30-05-2024
    WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
  • Szkolenia WIND Vassiliki

    Zobacz ofertę
    13-09-2024
    Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
  • DAHAB Maj 2024

    Zobacz ofertę
    27-04-2024
    DAHAB Majówka 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • Kurs WIND w Egipcie

    Zobacz ofertę
    02-05-2024
    Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2024 - MAJÓWKA NR 3
  • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

    Zobacz ofertę
    05-12-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
  • Kurs WINDSURFING Grecja

    Zobacz ofertę
    12-07-2024
    Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
  • Grupowy kurs Windsurfing

    Zobacz ofertę
    09-08-2024
    Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
  • VASSILIKI Lipiec 2024

    Zobacz ofertę
    05-07-2024
    Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
  • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

    Zobacz ofertę
    28-11-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
  • Vassiliki WIND wrzesień

    Zobacz ofertę
    06-09-2024
    Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
  • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    26-09-2024
    Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
  • SOMA BAY 2024

    Zobacz ofertę
    03-10-2024
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
  • WINDSURFING LEFKADA

    Zobacz ofertę
    21-06-2024
    Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
  • Ladies on WS Board

    Zobacz ofertę
    23-08-2024
    All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
  • MAJÓWKA w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    25-04-2024
    POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT MAJÓWKA 2024 nr 1
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    17-10-2024
    SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
  • Windsurfing Vassiliki '24

    Zobacz ofertę
    28-06-2024
    Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
  • Jesień 2024 SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    10-10-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
  • Wrzesień w SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    29-08-2024
    Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
  • MAURITIUS

    Zobacz ofertę
    06-09-2024
    MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA  SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
  • Lefkada WIND 2024

    Zobacz ofertę
    30-08-2024
    LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
Powrót

Przewodniki

GRECJA - CYKLADY - PRZEWODNIK ŻEGLARSKI

PRZEWODNIK ŻEGLARSKI - GRECJA - CYKLADY

Słowo Grecja najczęściej przywodzi nam na myśl starożytnych Bogów spoglądających na świat ze szczytu Olimpu, którzy zostawili nam po sobie bogactwo w postaci mitologii i starożytnych zabytków. Oddalając się troszeczkę od Aten możemy jednak spojrzeć na ten kraj z innej perspektywy, a mianowicie z wody, co z pewnością ucieszy wszystkich miłośników żeglarstwa. U południowo- wschodnich wybrzeży rozpościera się jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie – Cyklady, będące rajem dla miłośników żeglarstwa i niesamowitego greckiego klimatu. Archipelag liczy około 220 wysp, charakteryzujących się górzystym krajobrazem. Ciekawostką jest różnica w ich budowie – wyspy północne są zbudowane z łupków, wapieni, marmuru oraz gnejsu, natomiast na wyspach południowych możemy odnaleźć skały wulkaniczne.

Pogoda na Cykladach dopisuje przez cały rok, jednak planując rejs trzeba uwzględnić występowanie w danym okresie wiatru Meltemi, wiejącego na północnych Cykladach z północnego wschodu, na środkowych z północy, a na południowych z południowego zachodu. Najsilniej wieje w lipcu i sierpniu, dlatego najlepiej planować rejsy od kwietnia do czerwca, oraz w miesiącach wrzesień – październik. Silny Meltemi może zmusić do pozostania w porcie, co przy atrakcyjności tego regionu, nie jest najgorszą opcją, zwłaszcza, jeśli zatrzyma nas w jednym z opisanych poniżej miejsc. Między Cykladami a Dodekanezem Meltemi potrafi utworzyć nawet 2-3 metrową falę. Warto jednak pamiętać, że Meltemi jest wiatrem katabatycznym, przez co występuje po zawietrznej stronie wysp Kea, Tinos, Andros, Folegandros, Kos, Serifos, Amorgos, Sfinos, jego przyjście zapowiadają chmury po zawietrznej stronie gór. Jeżeli wiatr zderzy się z klifami na północnych częściach wysp Amorgos, Paros oraz Naxos, po zawietrznej stronie występuje cisza. W cieśninach występują wiatry tunelowe, mogące być niebezpieczne ze względu na mocne podmuchy i tworzenie silnych prądów – należy zwrócić na to uwagę żeglując między Andros i Evvią czy też między Paros i Naxos. Nadejście Meltemi zwiastuje spadek wilgotności, małe altocumulusy rozsiane na niebie, bardzo dobra widoczność oraz wysokie ciśnienie atmosferyczne w rejonie Bałkanów.

Różnorodność Cyklad i bogactwo atrakcji, a ponadto idealne warunki do żeglowania przez większość dni w roku – to wszystko gwarantuje niesamowite przygody podczas rejsu. Wielbiciele historii, architektury jak też miłośnicy plażowania i sportów wodnych – każdy znajdzie tu swoja ukochaną wyspę, do której zapewne wróci w przyszłości.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - GRECJA - CYKLADY

Cyklady Północne

            Andros – porośnięta zielonymi lasami, pełna pól uprawnych, wyróżnia się na tle pozostałych, skalistych wysp archipelagu. Jej urodę docenia wielu zamożnych greków, którzy upodobali sobie to miejsce, jako idealne do wypoczynku. Na szczęście wyspa z równą gościnnością czeka na zwykłych śmiertelników i oferuje odpoczynek w licznych tawernach i kawiarniach z niesamowitymi widokami. Jacht najlepiej zacumować w Gavrio lub w Batsi, gdzie znajdziemy uroczy port osłonięty od Meltemi, dzięki czemu wiatry na wyspie nie są straszne nawet początkującym żeglarzom.

            Tinos – wyspa będąca celem pielgrzymek greków, jak i pątników z całego świata. Znajduje się na niej słynna ikona Matki Boskiej, znana z cudownych uzdrowień, co sprowadza do niej liczne rzesze wiernych. Najwięcej pielgrzymów spotkamy 15 sierpnia, warto pamiętać o tym podczas planowania rejsu. Nie sposób przeoczyć podczas pobytu na wyspie licznych gołębników, zamiłowanie mieszkańców do hodowli gołębi sięga bardzo dawnych czasów. Ponadto na wyspie znajduje się wiele malowniczych, białych kapliczek, uroczych kościółków, gajów oliwnych i pięknych plaż. Miłośników zwiedzania starożytnych zabytków z pewnością zachwyci leżący na górze Eksbourgo klasztor Kechrovniou z XII w. Polecane porty na tej wyspie Tinos z ruinami świątyni Posejdona, oraz Ormos Panormos – oba zapewnią żeglarzom należyte schronienie.

            Syros – wyspa niezbyt wielka, gdyż mierzy zaledwie 22 kilometry długości i 9 kilometrów szerokości, ale na to na niej znajduje się stolica Cyklad – Ermoupolis, będąca największym miastem całego archipelagu. Dzieli się ona na część katolicką i prawosławną, co jednak nie przeszkadza mieszkańcom wspólnie celebrować świąt i żyć w zgodzie, co stanowi swego rodzaju światowy ewenement. Warto ze względu na znajdujące się zabytki zwiedzić obie części miasta – w katolickiej znajdują się klasztory kapucynów i franciszkanów z XVII i XVIII wieku oraz niesamowita katedra św. Jerzego, w prawosławnej natomiast koniecznie trzeba zwiedzić kościół Anastasii. Warto pokonać 800 stopni prowadzących do górnego miasta, aby zachwycić się niezapomnianymi widokami, uroczymi uliczkami i życzliwością okolicznych mieszkańców, zwłaszcza, że na ulicach i w kawiarniach przeważają młodzi Grecy, a nie turyści, w przeciwieństwie do niektórych wysp, jak Mykonos, czy Santorini.  Architektura wyspy jest malownicza, charakterystyczna dla greckich miasteczek. W miejscowościach Galissa, Delfini i Kino żeglarze mogą odpocząć na przepięknych plażach, a dla jachtów znajduje się tu wiele kotwicowisk, między innymi Phoinikas, Aetou, Kini, Megas, Galissas.

Mykonos jest wyspą rajem dla pragnących odpoczynku na złotych plażach, skąpanych w lazurowych wodach. Połączenie złotego odcienia piasku z niesamowitym błękitem wody i bielą budynków znajdujących się na wyspie, stwarza niesamowite doznania. Na wyspę ściągają liczni turyści z całego świata, jak i grecy chcący zakosztować zarówno odpoczynku jak i uroków nocnego życia – Mykonos nigdy nie zasypia. Gdy zostaną zregenerowane siły po nocnych zabawach, warto udać się do muzeum archeologicznego, w którym znajdują się eksponaty ze starożytnych Myken, zwiedzić kompleks kościołów „Paraportiani” oraz muzeum folkloru i muzeum morskie, w którym podziwiać możemy liczne modele żaglowców oraz przedmioty znalezione we wrakach na dnie morza – obowiązkowy punkt na mapie żeglarzy. Piękny piasek i lazurową wodę można znaleźć na licznych plażach – Super Paradise, Agios Stefanos, Psarou, Kalafatis, Platys Yialos, Ornos, Elia and Panormos. Ochronę przed Meltemi jacht znajdzie w porcie Tourlos, można też zakotwiczyć bezpiecznie w zatoce Ormos lub Plati Yalos czy Kalafatis.

Delos – licząca 4500 lat wyspa stanowi centrum Cyklad. W starożytności nosiła nazwę Ortygia i zgodnie z mitologią, początkowo pływała po morzach, a w obecnych miejscu usadowił ją Posejdon. Zrobił to dla Leto, która potrzebowała kryjówki przed Herą. Na tej wyspie Leto urodziła Apollina i Artemidę, przez co wyspa stała się obiektem ich kultu. Dzięki pracom archeologów, udało się osłonic na wyspie pozostałości świątynie Apollina z VI w. p.n.e.  świątynie Artemidy, sanktuarium Dionizosa, jak również obiekty świeckie, takie jak Agora Kompetialistów, musy Dzielnicy Teatralnej i teatru, port i miasto z licznymi domami z I w. p.n.e. Wykopaliska na Delos znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Wielbiciele starożytnej Grecji mogą zakotwiczyć pomiędzy Delos a Rinią, należy jednak pamiętać, że zwiedzanie możliwe jest tylko do godziny 15. Nocleg najlepiej znaleźć na Mykenos, stąd też na Delos kursują promy.

Cyklady Zachodnie

Kea – urocza wyspa leżąca niedaleko Aten, przez co często wybierana za punkt początkowy lub końcowy rejsów po Cykladach. Miejsce odwiedzane przede wszystkim przez żeglarzy z malowniczymi wioskami rybackimi, pełnymi tawern, maleńkich kapliczek, wiatraków i zabytków. Do najsłynniejszych należy miedzy innymi klasztor Panagia Kastrini z XVIII wieku oraz zabudowania świątyni i osady, datowana na 1700 rok p.n.e. Wielbiciele architektury greckiej powinni odwiedzić na wyspie Otzia, Panagia Kastrini oraz Pisses. Odpoczynek żeglarze znajdą na wszelkiego rodzaju plażach lub w cieniu dębów i migdałowców, porastających środek wyspy. Kea szczególnie polecana jest miłośnikom nurkowania, gdyż woda jest to niesamowicie przejrzysta, obfitująca w bogactwo gatunków fauny i flory, a na głębokości 120 metrów leży wrak Brittanica, który zatonął w 1916 roku po wpłynięciu na minę. Najpiękniejsze plaże na wyspie znajdują się w Koundouros, Otzias i Korissi. Koundouros jest również znanym miejscem postoju jachtów. Najbardziej znaną zatoką na wyspie jest Agios Nicolaos, gdzie wiele jachtów cumuje w Ormos Livadhi na północno-zachodnim wybrzeżu. Miłośnicy tawern powinni zakotwiczyć w Vourkari, skąd można urządzić wycieczkę do Panagia Kastriani i zobaczyć sześciometrową rzeźbę w skale z VI w. p.n.e. przedstawiającą Lwa z Keos. Dobrym miejscem na postój jest również Ormos Pisa, a wielbicieli zabytków zachęci zatoka Polais – nieopodal znajdują się ruiny miasta.

Kithnos – malownicza wyspa, zachęcająca żeglarzy do postoju dużą ilością zatoczek z kotwicowiskami. Będąc na Kithnos koniecznie należy odwiedzić Chorę – gwarne miasteczko idealnie odzwierciedlające charakter Cyklad – można pospacerować po wąskich uliczkach, podziwiać liczne wiatraki i kościoły, a po zwiedzaniu zasiąść w tawernie i Raczyc się lokalnymi specjałami. Miłośnicy plażowania złoty piasek i lazurowe wody znajdą w zatokach Fikriada i Apokriosis. Ponadto piękne plaże znajdują się w Mericha, Loutra, Skylou i Koloni. Jacht można zostawić w porcie Merichas, 7 kilometrów od Chory, lub zakotwiczyć w Loutrze, gdzie dodatkowo można skorzystać z atrakcji, jaką są gorące źródła.

Serifos – górzysta wyspa, na której znajdą odpoczynek miłośnicy spokoju. Najwyższym szczytem jest Tourlos sięgający 585 m. n.p.m. Miasteczka znajdujące się na Serifos charakteryzują się małymi, wąskimi uliczkami, białymi domkami i uroczymi kościółkami położonymi na skałach. W zależności od upodobań można zakotwiczyć w zatoce Livadhi, która oferuje również port z dużą ilością tawern, lub w zatoce Koutlas, gdzie można oddać się beztroskiemu lenistwu odpoczywając na plaży. Inną możliwością jest postój w przystani Leivadion w zatoczce Agios Sostis  o głębokości 2 m.

Sifnos – wyspa znana w starożytności ze względu na kopalnie złota i srebra, od strony zachodniej ze stromym i skalistym wybrzeżem, natomiast na wschodzi porośnięta pieknymi gajami oliwnymi, migdałowcami i oleandrami. Dziś zachwyca piękną architekturą, którą odnajdziemy w stolicy Apolonii, do której najlepiej udać się cumując w porcie w Kamares. Będąc w Apolonii koniecznie należy zwiedzić katedrę Agios Spiridin, kościół Panagia Ouranforia z fragmentami świątyni Apollina oraz kościół Agios Athanasios. Warto również udać się do dawnej stolicy, Kastro, gdzie znajdziemy uliczki, mury i kościoły z XVI i XVII wieku. Dobre miejsca na postój na wyspie, to oprócz wspomnianego wcześniej portu, zatoka Vathi, Fikiadha, Piatis Gialos oraz Faros.

Cyklady Środkowe

Paros jest trzecią co do wielkości wyspą archipelagu i miejscem bardzo lubianym przez turystów. Bez wątpienia można stwierdzić, że jest esencją greckości – można tu znaleźć liczne klasztory, stare wioski z uroczymi białymi domkami, porty rybackie z rozśpiewanymi tawernami, przepiękne plaże i rozległe winnice. Dawniej mieszkańcy wyspy zajmowali się głównie rolnictwem, rybołówstwem oraz wydobyciem i obróbką marmuru, który do dziś wydobywa się w miejscowości Marpissa. Stolicą wyspy jest Parokia, malownicze miasto z charakterystycznymi białymi budowlami skąpanymi w kwiatach jaśminu i kapryfolium. Warto zwiedzić tu kościół Ekatondapiliani, pochodzący z VI wieku, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Bizantyjskie, w którym można podziwiać bogatą kolekcję ikon. W Parokii znajduje się port, warto przypłynąć tu w godzinach porannych, ponieważ później można nie znaleźć już miejsca. Naoussa jest idealnym miejscem na odpoczynek – zapewnią go piękne plaże i tawerny pełne pysznego jedzenia i doskonałych trunków. Stąd też można udać się do starego weneckiego fortu. Najciekawszą plażą wyspy jest Kolimbithres z ogromnymi skałami, inne znane i popularne to Piso Livadi, Logaras, Pounta, Chrisi Akti, Drio, Ambelai Glifada Kefalo. Oprócz portów w Parokii i Naoussi, można zakotwiczyć w zatoce Piso Livadhi, Aliki i Marmarze.

Andiparos – wyspa oddzielona od Paros wąską i bardzo płytką cieśniną, kusi żeglarzy pięknymi plażami i przejrzystymi wodami. W miasteczku Andiparos można zacumować w porcie, zjeść pyszny posiłek i udać się na wycieczkę na wzgórze Agios Ioanis, gdzie znajduje się piękna jaskinia ze stalaktytami. Najbardziej znane plaże to Psaraliki, Sifneikos Gialos i Ai Giorgis. Obok Andiparos leży bezludna wyspa Despotiko, gdzie możemy zakotwiczyć jacht w uroczej, piaszczystej zatoczce.

Naxos jest największą wyspą Cyklad – to tu według mitologii Tezeusz porzucił Ariadnę. Centrum wyspy jest górzyste, najwyższe wzniesienie to Mont Zus – 1003 m. n.p.m., natomiast wybrzeże pokrywają długie, piaszczyste plaże, zachęcające turystów do odpoczynku. Mieszkańcy wyspy zajmują się głównie turystyką, rybołówstwem i rolnictwem, stąd zwiedzając Naxos napotkamy wiele gajów oliwnych, winnic, figowców i drzew owoców cytrusowych, położonych w otoczeniu ślicznych wiosek. Miłośnicy historii znajdą na wyspie ponad 500 kościołów i klasztorów z zachowanymi freskami z okresu bizantyjskiego. Stolicą wyspy jest Naxos, zwane również Chorą. Można zostawić tu jacht w uroczym porcie i udać się do jednej z licznych tawern – wyspa słynie z win i likierów. Jeśli raczenie się wybitnymi trunkami jest niewystarczające, można udać się do położonej niedaleko portu świątyni Apollina lub udać się w położoną wyżej część miasta, gdzie znajduje się wenecki zamek, katedra z XVIII wieku, klasztor sióstr urszulanek z XVII wieku i inne, ciekawe kościoły – z pewnością każdy wielbiciel sztuki sakralnej będzie usatysfakcjonowany pobytem na wyspie. Szukający odpoczynku na plaży, powinni zakotwiczyć jacht w jednej z zatok Ay. Ioanis, Kalando, Parnormou, Agios Georgios, Palatia, Agios Prokopios, Agia Anna, Plaka, Mikri Bigla, Kastraki, Pirgaki i Agiassos.

Cyklady Mniejsze

            Amorgos – wyspa charakteryzująca się przepięknym wybrzeżem klifowym po północno-wschodniej i południowej stronie. Wiele jachtów zatrzymujących się na wyspie cumuje w porcie w miejscowości Katapola, która jest dobrym punktem wypadowym na wycieczkę do Chory – położonej na wysokości 400 metrów, jednej z najlepiej zachowanych stolic na Cykladach. Stąd droga prowadzi stromym zboczem w dół prosto do klasztoru Panagia Hozoviotissa z XI wieku, zawieszonego na skałach. Klasztor jest przepiękny, a jego białe ściany w niepowtarzalny sposób kontrastują z szarością skał górującego nad nim klifu. Wielbiciele kotwiczenia w zatokach, powinni udać się do Aegiali, Kalotiri, Akrotiri i Kolofany. Żeglując ku Amorgos należy uważać w przejściu pomiędzy nią, a wyspą Nikouria – w tym miejscu utknęło wiele jachtów. Ciekawostką jest, że w okolicy Luc Bresson kręcił „Wielki Błękit”, a szczęśliwcom uda się zobaczyć pluskającego radośnie w wodzie delfina.

            Inne wyspy, które warto odwiedzić, wchodzące w skład Cyklad Mniejszych, to Iraklia (miejsca do kotwiczenia znajdziemy w Irakli i Pighadi), Skhinoussa (żeglarze najczęściej kotwiczą w zatoce Myrsini, która zapewnia piękny widok na pozostałe wyspy regionu), Kato Koufonisa i Ano Koufonisa (przypomina wyspę rysowana przez dzieci – na pięknej plaży znajduje się jedna palma) oraz Dhonoussa, gdzie można zacumować w porcie lub w zatokach Dendro i Roussa.

Cyklady Południowe

            Milos – wyspa o pochodzeniu wulkanicznym, posiadające bogate złoża geologiczne. To właśnie tu w 1820 roku odnaleziono posąg Afrodyty, znany całemu światu jako Wenus z Milo. Oryginał można podziwiać w Paryżu, natomiast w Place, stolicy wyspy znajduje się gipsowa kopia rzeźby. Nieopodal Plaki znajdują się ruiny starożytnego miasta Melos z zachowanymi fragmentami murów, kolumnami i rzymskim amfiteatrem. Z ruin rozciąga się niesamowity widok na położoną poniżej wioskę rybacką Klima, dokąd warto się udać i zakupić świeże owoce morza. Kolejnym ciekawym zabytkiem położonym zaledwie kilometr od stolicy są katakumby pierwszych chrześcijan z I w. n.e., kryjące w swoich podziemiach aż 294 groby. Niestety, całość nie jest dostępna turystom, niemniej jednak warto podczas pobytu na wyspie udać się w to miejsce. Wyspa zachęca do zacumowania w Adhamas, który określany jest jako najbezpieczniejszy port na Cykladach – niestraszne mu żadne sztormy, czy srogie wiatry. Odpoczynek można znaleźć na przepięknej plaży Paleochori, gdzie płytkie wody zatoczki dodatkowo nagrzewane są przez słupy pary, wydobywające się z podziemi. Tuż obok Milos znajduje się niewielka wysepka Kimolos, gdzie można zakotwiczyć jacht w uroczych zatokach – Psathi i Semina.

            Ios – dawniej przyciągająca rzesze hipisów wyspa, dziś kusi licznymi atrakcjami dla spragnionych dobrej zabawy turystów. Wielbiciele nocnych szaleństw z pewnością znajdą tu wiele miejsc, gdzie zabawa kończy się nad ranem. Wyspa znana jest ponadto z dużej ilości maleńkich kapliczek – podobno jest ich 365. Sercem wyspy jest Chora, gdzie toczy się nocne życie, ale wielbiciele architektury greckiej z pewnością docenią jej malownicze wąskie uliczki, arkady i kościoły – Jana Chrzciciela, św. Katarzyny oraz Kosmy i Damiana. Miłośnicy literatury greckiej powinni udać się na północ wyspy, gdzie w miejscowości Plakoto znajduje się grób Homera. Co prawda, historycy nie są do końca przekonani o autentyczności miejsca spoczynku wielkiego poety, jednak mieszkańcy Ios twierdzą inaczej – mimo wszystko warto się tam udać, zwłaszcza, że niedaleko znajdują się piękne ruiny weneckiego zamku. Jacht można zacumować w przystani Ormos Iou, jednak należy pamiętać o jej gwarnym charakterze. Wielbiciele spokojniejszych okolic mogą zakotwiczyć w zatokach Ormos Milopatamou, Ormos Klises oraz Ormos Manganari, gdzie znajduje się plaża nudystów.

            Santorini – w starożytności nazywana Thirą, jest najpopularniejszą wyspą archipelagu. Ma pochodzenie wulkaniczne, dlatego też na wielu plażach można spotkać czarny lub czerwony piasek. Z Santorini związana jest legenda o Atlantydzie i Szczęśliwych Wyspach zatopionych przez Morze – ze względu na historię wyspy – rozwój w kręgu cywilizacji minojskiej w 3000 roku p.n.e. oraz wybuch wulkanu, który doprowadził do zniszczenia wyspy w 1500 roku p.n.e. Wybrzeże po zachodniej stronie przyjmuje formę ostrych klifów, od wschodu zachęca pięknymi piaszczystymi plażami. Będąc na Santorini koniecznie należy odwiedzić jej stolicę – Fira, warto dostać się do niej drogą powietrzną – kolejką linową prowadzącą z nabrzeża Scala Fira, lub drogą lądową na osiołku, który musi pokonać 580 stopni. Fira jest przepięknym miastem z typową grecką architekturą, mnóstwem tawern, gdzie koniecznie należy spróbować lokalnego wina produkowanego z winogron odmiany Assyrtiko. Warto odwiedzić również położone na górze starożytne miasto Thira oraz udać się krętą drogą do miejscowości Oia. Jacht można zacumować w Scala Fira, Vlichadzie, Finikii lub na sąsiednich wysepkach – Nea Kameni i Therasi.

            Folegendros – idealna wyspa dla miłośników spokoju i chcących odpocząć od tłumu turystów.  Folegendros jest położona pomiędzy Santorini a Milos, posiada piękne wybrzeże klifowe (niektóre z nich sięgają nawet 200 metrów n.p.m.) i wiele piaszczystych plaż, które według telewizji Travel Channel znajdują się w pierwszej dziesiątce najlepszych plaż świata. Stolicą wyspy jest Chora, urocza miejscowość z przepięknym średniowiecznym zamkiem. W zależności od wiatrów jacht można zakotwiczyć w Karavostasi przy wschodnim cyplu, lub w Vahti na zachodnim wybrzeżu.

HOTELE CYKLADY - GRECJA

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

    Wyraź swoją opinię

    *
    *

    Dodaj avatar:

    Nie wygrano pliku

    *

    * Pola wymagane

    Polecamy

    Centrum rezerwacji

    • 509 103 273
      (opłata wg stawki operatora)
    W dniach 8-21.04.2024r ze względu na firmowy wyjazd zagraniczny, prosimy o kontakt najlepiej poprzez maila, Whatsapp (509103273) lub Facebooka.

    wyszukiwarka

    producenci

    wyświetl produkty
    wybranego producenta

    Wybierz producenta<

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

    i weź udział w niepowtarzalnej podróży
    po świecie windsurfingu!
    Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
    ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
    Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

    Trwa zapis na newsletter


    Copyright 2014 - 2024

    © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

    Powered by