Wyjazdy-Ekwador Wyspy Galapagos-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe, b
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  12-10-2023
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2023 NR 2
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2023

  Zapytaj o ofertę
  19-10-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2023 NR 3
 • GRUDZIEŃ w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  30-11-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Grudzien 2023
 • Soma Bay LISTOPAD

  Zapytaj o ofertę
  02-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023
 • Egipt JESIEŃ 2023

  Zapytaj o ofertę
  09-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023 nr.2
 • Soma Bay jesień 2023

  Zapytaj o ofertę
  26-10-2023
  Soma Bay - jesień 2023 - windsurfing
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-09-2023
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2023 NR 2
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  05-10-2023
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2023 - PAŹDZIERNIK nr 1
Powrót

Przewodniki

EKWADOR - WYSPY GALAPAGOS - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - EKWADOR - WYSPY GALAPAGOS

Ekwador (hiszp. Ecuador, Republica del Ecuador)  to najmniejszy kraj andyjski, położony w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. W jego skład wchodzą również Wyspy Galapagos, położone około 1000 km na zachód od części lądowej. Są one największą atrakcją turystyczną Ekwadoru, ich nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego „równik”.

Ekwador sąsiaduje od północy z Kolumbią i od południa z Peru. Powierzchnia całkowita państwa obejmuje, wraz z Wyspami Galapagos, 283 560 km².

Ekwador jest państwem o niewielkim obszarze, jednak z niezwykle zróżnicowanymi warunkami naturalnymi. Przez kraj rozciąga się górskie pasmo Andów, na zachodzie znajdują się nadmorskie obszary nizinne, a na wschodzie, w dorzeczu rzeki Amazonki, porośnięty wilgotnym lasem tropikalnym, region Oriente.

Wyspy Galapagos (Islas Galapagos) położone na równiku stanowią odrębna krainę geograficzną oraz jednocześnie 21 prowincję Ekwadoru.

Miejsca nurkowe

Najciekawszymi miejscami nurkowymi na Wyspach Galapagos są wyspy Wolf i Darwin. Słyną one zwłaszcza z dużej ilości rekinów młotów i endemitycznych gatunków ryb. Ponadto spotkać tu można orlenie, manty, lwy morskie i żółwie, ale także orki, rekiny wielorybie i tygrysie oraz merliny.

Dodatkowo, chcąc przeżyć niezapomniane doznania towarzyszące nurkowaniu wybrać się można do: Puerto Ayora, stolicy Santa Cruz, gdzie świetnie prosperuje centrum nurkowe Sub-Aqua Fernando Zambrano. Na Floreanie (Santa Maria) polecamy odwiedzić nurkowiska: Enerby przy Champions oraz The Devils’ Clown. Ponadto: Cousin’s Rock, wyspę North Seymour, Gordon Rocks oraz wyspę Daphne Island – jedno z najpiękniejszych nurkowisk w regionie.

Nurkowanie wokół wysp środkowych zapewnia spektakularne doznania i niezapomniane wrażenia. W miejscach tych pływa się z rekinami młotami, żółwiami, orleniami i lwami morskimi.

Na wyspie Wolf warto odwiedzić nurkowisko The Rock Fall, gdzie pływa się wśród rafy koralowej, The Caves oraz The Pinnacle.

Natomiast na wyspie Darwin, zwanej klejnotem w Koronie Wysp Galapagos, znanej także z łuku skalnego The Arch, nurkowanie przekracza wszelkie oczekiwania. Nurkuje się tam z ławicami setek rekinów młotów, żarłaczami galapagoskimi, żarłaczami jedwabistymi, delfinami i rekinami wielorybimi.

Inne znane nurkowiska Wysp Galapagos to: Punta Espinosa przy wyspie Fernandina i Punta Vincenta Roca, czy Cabo Marshal przy wyspie Isabela.

PRZELOTY I POBYT - EKWADOR - WYSPY GALAPAGOS

Ekwador jest krajem odległym od Polski. Dlatego też najlepszym i najbardziej polecanym sposobem dostania się do niego, z każdego kraju Europy i świata, jest przelot samolotem. Polecane są przesiadki w Holandii lub Hiszpanii. Długość lotu waha się w granicach 13-15 godzin. Najczęściej śródlądowania odbywają się w Wenezueli, Kolumbii lub Bonaire.

Ekwador dysponuje dwoma międzynarodowymi lotniskami: w Quito i w Guayaquil. Lotniska te obsługują loty z Europy oraz do niej.

Dobrze planując pobyt w Ekwadorze warto rozważyć dogodniejsze połączenie, gdyż miejscowości z lotniskami międzynarodowymi leżą na przeciwległych częściach kraju: Guayaquil w południowo-zachodniej części, a Quito na północy.

Szczególnie polecanymi liniami lotniczymi obsługującymi trasę Europa – Ekwador są, ze względu na dużą częstotliwość odbywanych lotów oraz stosunkowo niską cenę: Avianca i LAN. Obie linie wylatują z Hiszpanii, dzięki czemu czas podróży jest skrócony. Jeśli chodzi o koszta podróży, zarówno wylot z Madrytu, jak i Barcelony stanowi ten sam koszt.

Ponadto godne polecenia są: linie KLM, wylatujące z Holandii. Przewoźnik ten oferuje nieco wyższe ceny biletów niż linie Avianca i LAN.

Pozostałe linie lotnicze obsługujące powyższe połączenia to: Iberia, American Airlines, Delta Airlines, Air Madrid, Air Europa, Taca Intl Airlines, Air France, czy British Airways.

Planując podróż do Ekwadoru warto wziąć pod uwagę również lot z przesiadką w Stanach Zjednoczonych, który może okazać się tanim połączeniem. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o konieczności posiadania wiz przez obywateli Polski.

Transport

Podróż po Ekwadorze ułatwiają niskie ceny benzyny. Jeden galon paliwa (około 3,78 litra) kosztuje zaledwie około 2 dolarów. To sprawia, że koszt przejazdu taksówkami i autobusami jest bardzo tani. Ponadto komunikacja autokarowa na terenie całego Ekwadoru jest świetnie rozwinięta, zatem  przemieszczanie się z miejsca na miejsce jest szybkie i niedrogie. Przykładowo, bilet autobusowy kosztuje średnio około 1 dolara za 100 km podróży. Pamiętać należy, że korzystając z dworców autokarowych obowiązkowa jest dodatkowa opłata dworcowa wynosząca 0,20 dolara od osoby. W przypadku taksówek cena waha się na poziomie około 5 dolarów - za sam kurs, który trwa czasem nawet prawie godzinę.

Noclegi

Na Galapagos oferta hoteli i innych miejsc noclegowych jest bogata i zróżnicowana. Można znaleźć przyzwoite i jednocześnie dość tanie miejsca do spania, jak i wybierać w najwyższej jakości hotelach. Generalnie trzeba się liczyć z wydatkiem od kilku o kilku tysięcy dolarów za noc. Na Galapagos, z powodu dużej liczby turystów, warto wcześniej wykonać rezerwację. Przed rezerwacją w tańszych miejscach warto pytać czy na miejscu jest osobna łazienka i czy jest dostęp do ciepłej wody. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EKWADOR - WYSPY GALAPAGOS

Główne atrakcje turystyczne zapewnia Archipelag Galapagos, gdzie niezwykle popularne jest pływanie z rekinami. Turystów kuszą spotkania z olbrzymimi, metrowymi iguanami, nurkowanie w otoczeniu olbrzymich rozmiarów płaszczek oraz możliwość zobaczenia pięknych morskich ptaków, które podchodzą dosłownie na wyciągnięcie reki.

W Cuenca, trzeciej co do wielkości miejscowości Ekwadoru, turyści mają możliwość spacerowania pięknymi, klimatycznymi, kolonialnymi uliczkami. Swoją niezwykłością kuszą także sklepy z kapeluszami typu panama oraz niezwykłe, tętniące nocne życie miejscowości. O porankach swym urokiem zachwyca spowity rannymi mgłami Parque Nacional Cajas.

W regionie Oriente popularne wśród podróżujących są piesze wycieczki, podczas których dokładnie zwiedzić można tradycyjne miejscowości. Ponadto polecane są spływy rwącymi rzekami, połowy piranii oraz obserwacja kajmanów, słodkowodnych delfinów oraz małp żyjących w lesie tropikalnym.

Turystom gustującym w pieszych wycieczkach polecana jest malownicza trasa biegnąca wysoko w Andach, Pętla Quilotoa. To przy niej umiejscowiona jest Laguna Quilotoa, będąca przepięknym, malowniczo położonym ekwadorskim jeziorem wulkanicznym. Innymi popularnymi atrakcjami są piesze wycieczki po urokliwej okolicy oraz wszechobecne rękodzielnicze, lokalne pamiątki.

Niezwykłą przygodą stanie się około dwutygodniowa wycieczka z miejscowości Coca w regionie Oriente do Iquitos w Peru, łodzią, a następnie statkiem towarowym przemierzającym Rio Napo aż do Amazonki.

Inna, uznawana za jedną z najlepszych wycieczek – to podróż będąca przejazdem autobusem na trasie Riobamba-Guaranda i Guaranda-Ambato. Jest to krótka wycieczka, lecz pełna emocjonujących wrażeń, bogata w cudowne krajobrazy otaczającej przyrody. Wyprawa pozwala na objazd wokół Volcan Chimborazo, najwyższego szczytu w Ekwadorze.

Miłośnicy ptaków będą usatysfakcjonowani wybierając się na Galapagos. To tu ptaki wodne nie bojąc się ludzi, podchodzą do nich.

Wszyscy ci, którzy pasjonują się historią i architekturą powinni odwiedzić zabytkowe części miejscowości Quito oraz Cuence, gdzie zachowana jest architektura barokowa z przepięknymi, dostojnymi kościołami z epoki kolonialnej. Miejsca te wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Warte obejrzenia!

Ekwador jest niewielkim krajem, w którym przeplatają się trzy odrębne światy, a mianowicie górzyste tereny Andów, słoneczne wybrzeże Pacyfiku oraz niezwykle bogaty w roślinność region Oriente, będący tropikalnymi nizinami położonymi po wschodniej części gór. Do tego niesamowite Wyspy Galapagos… Ekwador to prawdziwy raj dla turystów!

 

 

BAZY NURKOWE / CENNIK - EKWADOR - WYSPY GALAPAGOS

Przed wyprawą na nurkowanie należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Ze względu na chłodne wody w tych rejonach, dobrze jest się zaopatrzyć w pianki o grubości nawet około 7 mm. Warto wiedzieć, iż na Galapagos zabronione są nocne nurkowania.

Wyspy Galapagos posiadają dwie komory dekompresyjne – na Santa Cruz i w Guayaquil. Galapagos gwarantują spektakularne doznania podczas nurkowania, jednak przeważnie bez widoków kolorowych raf, za to w obecności i bliskości dużych ryb.

W Ekwadorze walutą obowiązującą jest dolar amerykański. Akceptowane są także karty kredytowe. Ceny za dwa nurkowania z łodzi wokół wysp środkowych kształtują się w przedziale: 100 – 140 USD, a  Liveaboard Sky Dancer: od 2975 USD za tydzień, przy gwarancji do 5 nurkowań dziennie.

HOTELE - WYSPY GALAPAGOS - EKWADOR

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE  EKWADOR - WYSPY GALAPAGOS

Klimat

W Ekwadorze występują tylko dwie pory roku – deszczowa i sucha.

Na wybrzeżu i na Wyspach Galapagos, gdzie dominują prądy oceaniczne, w pierwszych miesiącach roku, tj. od stycznia do kwietnia panuje gorąca pora deszczowa z niezwykle zmienną pogodą. Podczas jej trwania skrajnie wysokie temperatury przerywane są ulewnymi deszczami. Podróżowanie w tym czasie jest utrudnione. W kolejnych miesiącach, od maja do grudnia, opady występują sporadycznie, jednak niebo w przeważającej części jest zachmurzone, a odczuwalna temperatura powietrza jest znacznie niższa.

Obszar Oriente charakteryzuje się opadami deszczu, niemal przez cały rok, szczególnie zaś w miesiącach od kwietnia do czerwca. Opady pojawiają się najczęściej po południu i wieczorem.  Najmniej opadów przypada na miesiące od sierpnia do marca. W czasie pory deszczowej w Ekwadorze występuje najwięcej zachorowań na malarię, natomiast podróże drogą wodną, ze względu na podniesione poziomy wód, są wówczas najłatwiejsze.

Obszary górskie, pomimo częstych, lecz jednak nie codziennych opadów sprzyjają podróżowaniu przez cały rok. Tutaj pora sucha przypada na miesiące od czerwca do września oraz w czasie grudniowych Świąt Bożego Narodzenia.

Ludność

Ekwador jest najgęściej zaludnionym państwem w Ameryce Południowej, gdzie na 1 m² przypada średnio aż 45 osób. Przeważającą część ludności, bo aż 65% stanowią Metysi, 25% Indianie, 7% ludności białej i 3% Murzynów. Nieco mniej niż 1% - to inne grupy etniczne zamieszkujące ten kraj.

Wizy

Obywatele Polski nie podlegają obowiązkowi wizowemu na pobyt do 90 dni.

Waluta

USD – dolar amerykański

Prąd

W Ekwadorze napięcie wynosi 110 V.  Nie jest ono akceptowane przez niektóre stosowane w Europie urządzenia, np. część telefonów komórkowych ulega uśpieniu.

Czas

UTC/GMT – 05:00 godz.

W Ekwadorze nie ma czasu letniego.

Kuchnia

Ekwador posiada niezwykle egzotyczną kuchnię, stanowiącą odzwierciedlenie specyfiki kraju. Mnóstwo naturalnych napojów, przede wszystkim alkoholowych (na przykład chicha).

Ponadto ciekawe w smaku tronquito będące zupą z jąder byka, czy potrawy ze świnki morskiej – cuy stanowią o niezwykłości i potwierdzają egzotykę miejsca. Potrawy wykonane na różne sposoby ze świnki morskiej (grillowane, smażone, czy gotowane z warzywami w zupie),  są obecnie jednym z podstawowych dań zarówno w Ekwadorze, jak i Peru. Cuy jest charakterystyczny dla rejonu andyjskiego. W Ekwadorze królują także fritada de chancho (lechon), będąca pieczoną, a następnie smażoną wieprzowiną. Popularne są tortilla de maiz placki kukurydziane oraz znane zwłaszcza na wybrzeżu ceviche, przygotowywane ze świeżej ryby o białym mięsie i owoców morza, polanych ostrym sosem aji.

Większość tradycyjnych ekwadorskich dań można zjeść na ulicy, gdyż są one serwowane przez sprzedawców z obwoźnych garkuchni.

Muzyka

W Ekwadorze muzyka jest obecna niemal wszędzie. Jej nazwa to cumbia, przypomina galop trzynogiego konia. Jest to muzyka ostro brzmiąca oraz o niezwykle szybkim tempie.

Z kolei wybrzeże kraju tętni dźwiękami salsy.

W Andach natomiast króluje mśsica folklorica, skomponowana w pięciotonowej skali, grana na instrumentach dętych i perkusyjnych.

Parki krajobrazowe

Na terenie Ekwadoru znajdują się 22 parki narodowe, w tym 17 w Andach oraz liczne rezerwaty. Przykładowo, Park Narodowy Galapagos został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

Inne informacje

Dobre warunki do uprawiania surfingu amatorzy sportów wodnych znajdą w okolicach Playas, na przykład w Playas Club Surf. Ażeby jednak znaleźć te miejsca, trzeba umieć porozumieć się z miejscową społecznością.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Copyright 2014 - 2022

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by