PORTUGALIA – POŁUDNIOWE I ZACHODNIE WYBRZEŻE – WYBRANE MIEJSCA
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zobacz ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • Grupowy wyjazd WIND 2024

  Zobacz ofertę
  14-06-2024
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Vasiliki 2024 FAMILY CAMP

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  VASILIKI 2024 - FAMILY CAMP
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
Powrót

Przewodniki

PORTUGALIA – POŁUDNIOWE I ZACHODNIE WYBRZEŻE – WYBRANE MIEJSCA

 • PORTUGALIA – POŁUDNIOWE I ZACHODNIE WYBRZEŻE – WYBRANE MIEJSCA
 • PORTUGALIA – POŁUDNIOWE I ZACHODNIE WYBRZEŻE – WYBRANE MIEJSCA

PRZEWODNIK PORTUGALIA – POŁUDNIOWE I ZACHODNIE WYBRZEŻE – WYBRANE MIEJSCA

 

Portugalia jest jednym z najstarszych krajów Europy. Starożytne królestwo bronione było przez zamki wznoszące się na wzgórzach, a miasta chronione były przez solidne mury obronne. Tuż po przybyciu na miejsce zostaniesz oczarowany niezwykłą przyjacielskością, jaka emanują tubylcy. Niedrogie jedzenie, świetne wino oraz liczne atrakcje turystyczne z łatwością sprawią, że zakochasz się w tym miejscu. W tutejszych miastach znajdziesz jedne z najlepszych klubów nocnych w Europie kluby oraz finezyjną i niejednokrotnie zaskakującą nowoczesną architekturę. Im dalej w głąb kraju będziesz się przemieszczać, tym więcej możliwości na spędzenie wolnego czasu będzie się przed Tobą pojawiać. Zwiedzanie winnic, piesze wędrówki, rowerowe wycieczki czy spływy kajakowe po rzekach śródlądowych to jedynie namiastka tego, co czeka Cię w tym pięknym kraju. Przepiękne plaże zdają się wołać do turystów, zachęcając ich do tego, by choć na chwilę położyli się na gorącym piasku.  

Portugalia stała się niepodległym raju w XII wieku i od tamtej pory jej granice niewiele się zmieniły na przełomie wieków. Góry stanowią granicę z jedynym sąsiadem Portugalii  -  Hiszpanią, a wielkie rzeki Minho na północy i Guadiana na południu uzupełniają tę naturalną granicę.

Plaże leżące pomiędzy wysokimi klifami Portugalii są prawdziwą jej ozdobą i jeśli pominąć klify oraz górzyste tereny zlokalizowane w północnej części kraju, to reszta Portugalii jest krajem, na obszarze którego głębokie doliny i niewielkie pagórki przeplatają się wzajemnie. W południowej części kraju napotykamy rozległe równiny.

Portugalia jest jednym z najwolniej rozwijających się krajów w Europie, a ludność większość XX wieku zmuszona była przeżyć w głębokim ubóstwie. Być może właśnie dlatego w ludziach tych znajduje się jeszcze tyle człowieczeństwa. Przygotuj się na naprawdę liczne chwile wzruszeń i uniesień.

Kuchnia portugalska jest tak samo różnorodna, jak cały kraj. Sztampowe portugalskie dania przygotowuje się oczywiście z ryb i owoców morza. Osoby preferujące dania mięsne powinny spróbować cozido à portuguesa, mieszanki mięs, warzyw i różnych kiełbasek, przyrządzonej w nieziemsko pyszny sposób.  Również lokalne sery zasługują na poświęcenie im choć chwili uwagi. Warto zadbać o dobranie odpowiedniego wina do danego posiłku i dać się ponieść niebiańskim nutom smaków rozpływających się w naszych ustach. 

PRZELOTY / POYBYT PORTUGALIA 

 

Do Portugalii najłatwiej dostać się drogą lotniczą. Bezpośredni lot z Polski do Portugalii trwa około 4,5 godziny. Liczne porty lotnicze rozsiane po całym kraju ułatwiają komunikację z pozostałymi państwami nie tylko Europy, ale i całego świata.

Baza noclegowa w Portugalii jest niezwykle rozbudowana i jeśli zadbamy o to, by zarezerwować swoje miejsca noclegowe z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, to będziemy mogli wybierać spośród naprawdę dobrych i niezbyt nadwyrężających nasz budżet ofert. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE PORTUGALIA

 

TAVIRA

Usytuowana nad brzegiem rzeki  Gilao, Tavira jest prawdopodobnie najbardziej uroczym miastem w Algarve. Ruiny zamku na szczycie wzgórza, stary rzymski most oraz wspaniałe gotyckie i renesansowe kościoły należą do jego najważniejszych atrakcji. Bogate zaplecze gastronomiczne, jak i nadzwyczaj rozbudowana baza noclegowa  sprawiają, że Tavira jest najprawdopodobniej najlepszym punktem wyjścia do rozpoczęcia zwiedzania  wschodnich zakątków Algarve.

 

ALBUFEIRA

To duży port, stare miasto i jeden z najpopularniejszych portugalskich kurortów. Niezależnie od tego, czy celem Twojej podróży tutaj jest komfortowy wypoczynek, wylegiwanie się w promieniach słonecznych na czystych plażach, zwiedzanie atrakcji turystycznych, shopping w nowoczesnych sklepach czy dobre jedzenie i szaleństwa w klubach nocnych po blady świt, to możesz być pewny, że znajdzie tu to wszystko. Najbardziej godnym odwiedzenia miejscem jest Stare Miasto, oraz kościół Św. Anny. Niestety wiele z zabytkowych budowli Albufeiry uległo całkowitemu zniszczeniu wskutek potężnego trzęsienia ziemi w 1755 roku.

 

FARO

Największe miasto prowincji Algarve stanowi dobrze rozwinięte centrum gospodarcze i kulinarne regionu, a to za sprawą zlokalizowanych tutaj złóż soli kuchennej. Miasto, choć jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, to z powodzeniem przyciąga licznych turystów dzięki swojemu naturalnemu pięknu i bogatemu dziedzictwu historycznemu. Miejscem, które warto odwiedzić jest rezerwat przyrody Ria Formosa, w którym można zobaczyć na własne oczy przedstawicieli różnych gatunków zwierząt zamieszkujących tutejszy region. W parku znajdują się obszary poświęcone ptakom i dzikim zwierzętom, a akwaria pełne są różnych małży i ryb.

 

PRAIA DO MARTINHAL

To mała plaża zlokalizowana w dość płytkiej zatoce Baleeira w pobliżu Sagres. Lokalizacja ta jest dość wietrzna z powodu wiejących tu północnych wiatrów, jednak woda tu jest nadzwyczaj spokojna. Panują tu wymarzone wręcz warunki do uprawiania windsurfingu oraz do nurkowania.  Podczas pobytu tutaj warto zapytać o organizowane przez tutejszych rejsy łodzią, podczas których można zwiedzić piękne wapienne wysepki znajdujące się przy plaży słynącej ze skalistych zatoczek i podwodnych grot.

 

PORTIMAO

Jedno z najstarszych miast wybrzeża Algarve. Już w czasach starożytnych Greków, Portimao było znane jako port handlowy. W dawnych czasach mieszkańcy miasta utrzymywali się głównie z rybołówstwa; aż do lat 80 XX wieku większość dochodów skarbu miasta pochodziło z tutejszych fabryk konserw rybnych.  Dopiero pod koniec  XX wieku na skutek recesji i została podjęta decyzja o zmianie strategii i tak Portimao stało się znanym kurortem turystycznym. W mieście zobaczyć można kilka historycznych budowli, takich jak np. niewielkich rozmiarów twierdza w dzielnicy  Armacao de Pera , czy stary młyn, w którym obecnie mieści się muzeum.

 

ALVOR

Położony w zachodniej części Algarve, Alvor oferuje idealne połączenie uroku tradycyjne wioski rybackiej i nowoczesnego, oferującego wszelkie udogodnienia kurortu turystycznego. Ponad 200 kilometrów wyścielonych złotym piaskiem plaż, parki krajobrazowe oraz liczne zabytki sprawiają, że rok rocznie do Alvor przybywają turyści z najróżniejszych zakątków Europy i nie tylko.

 

KITE LAGUNA

Na końcu plaży o nazwie Meia Praia znajduje się miejsce znane pod nawą Ria de Alvor. Ria de Alvor to miejsce spotkań pasjonatów kitesurfingu. Piaszczyste brzegi mierzei oddzielającej ten obszar od Oceanu Atlantyckiego sprawiają, że laguna ta idealnie nadaję się dla osób początkujących oraz średniozaawansowanych. Przyjemna temperatura wody oraz fakt, iż laguna jest dość płytka są cechami niezwykle cenionymi przez osoby tu pływające.

 

LAGOS

To portugalskie miasteczko jest bardzo znaną miejscowością usytuowaną na południowym wybrzeżu Algarve, w odległości nieprzekraczającej 35 kilometrów od południowo-zachodniego krańca Europy – Przylądka Świętego Wincentego (Cabo de Sao Vincente). Podobnie, jak wiele innych miejscowości w Portugalii, Lagos odniosło ogromne straty wskutek trzęsienia ziemi, które w 1755 roku nawiedziło ten kraj. Prace mające na celu odbudowę miasta rozpoczęto w XIX wieku, i tak, pomimo iż w wielu miejscach można jeszcze zauważyć przykre konsekwencje żywiołu, to znacznej części miasta udało się przywrócić dawny wygląd. Oczy turystów mogą dziś więc podziwiać nie tylko fort, mury obronne, zabudowania Starego Miasta czy też niebanalne obiekty sakralne, lecz również nieprzemijające piękno tutejszych plaż i krajobrazów.

 

SAGRES

Miejsce zdecydowanie polecane miłośników nietkniętej ludzką ręką natury, dziewiczych krajobrazów oraz takich sportów wodnych, jak nurkowanie, SUP, kajakarstwo czy surfing. O wyznaczające granice regionu wysokie klify, rozbijają się z impetem fale Oceanu Atlantyckiego, a na stojąca na skraju przylądka Świętego Wincentego stara latarnia morska nawiguje przepływające jednostki pływające informując je o tym, że dotarli do południowo – zachodniego krańca Europy.

 

LIZBONA

Znajdująca się u ujścia rzeki Tag Lizbona jest głównym portem Portugalii. Otoczona ze wszystkich stron malowniczymi wzgórzami stolica kraju nazywana jest również „miastem na siedmiu wzgórzach”. Niszczycielskie trzęsienie ziemi (1755 rok) odcisnęło swoje piętno również i tutaj, lecz kluczowe obiekty znajdujące się w mieście udało się odbudować lub odrestaurować, i tak odwiedzający Lizbonę turyści mogą podziwiać to miejsce w pełnym jego majestacie. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najnowocześniejszych obiektów zbudowanych ludzką ręką, a mianowicie Most Vasco da Gamy, który łączy miejscowe lotnisko w siecią miejskich autostrad, i który jest ważną drogą komunikacyjną, łączącą Lizbonę z resztą Europy. W mieście obejrzeć możemy obiekty architektoniczne będące wizytówką różnych okresów historycznych. Liczne obiekty sakralne, wspaniałe pałace i uważany za jeden z najpiękniejszych europejskich placów Praca do Comercio to tylko namiastka tego, co powinniśmy zobaczyć podczas pobytu tutaj.

 

NOVA VAGA (LIZBONA)

To oficjalne miejsce spotkań miłośników kitesurfingu, oraz najpopularniejsze w całym regionie centrum kite. Najlepsze warunki do nauki pływania panują tu w okresie letnim, podczas gdy zimą, ku uciesze zawansowanych kitesurferów potrafią się tu wytworzyć naprawdę potężne fale. Wiejący od północnego zachodu wiatr o nazwie Nortada jest najbardziej sprzyjającym podniebnym ewolucjom wiatrem, w przeciwieństwie do plaży Guincho, gdzie warunki do pływania diametralnie się różnią od tych, panujących na Nova Vaga.

 

PRAIA GRANDE DO GUINCHO

Szeroka, piaszczysta plaża Grande do Guincho znajduje się pomiędzy dwoma skalistymi klifami. Dzięki czystej i krystalicznej wodzie została nieoficjalnie okrzyknięta jedna z najlepszych plaż w kraju, dlatego też jest tłumnie odwiedzana przez plażowiczów, jak również przez miłośników sportów wodnych, takich jak  surfing, windsurfing i kitesurfing. Warto nadmienić, iż na tej właśnie plaży niejednokrotnie odbywały się mistrzostwa świata w sportach wodnych. Rozpościerający się dookoła krajobraz obejmuje Góry Sintra oraz wydmy porośnięte mchem i porostami.

 

ERICEIRA

Mała wioska rybacka, która swoją nazwę zawdzięcza stworzonkom morskim – jeżowcom. Zbudowana na wysokich klifach, zdaje się trzymać pieczę nad leżącą około 30 metrów niżej plażą. Z uwagi na funkcjonujące tu do dziś hodowle skorupiaków, Ericeira pomimo swoich niewielkich rozmiarów stała się ważnym ośrodkiem handlowym, a jej naturalny port  odwiedzają duże łodzie z takich krajów, jak Szkocja, czy Brazylia. To właśnie stąd pochodzi najbardziej znany portugalski surfingowy zawodnik- Tiago Pires, który bez chwili zastanowienia poleca około 30 miejsc, w których można poszaleć na desce. Jednym z nich jest słynna plaża Praia da Ribheira d'Ilhas, która jest oficjalną miejscówką ASP World Surf League. Pomimo wciąż rosnącej liczby otwieranych tu szkół surfingu oraz sklepów surfingowych, Ericeira potrafiła uniknąć wprowadzenia tu niezdrowej atmosfery, w przeciwieństwie do równie słynnego Peniche.

 

NAZARE

Portugalskie miasteczko mogące się poszczycić wieloletnią tradycją rybołówstwa. Podczas spaceru po uliczkach miasteczka spotkać możemy żony rybaków, które po dzień dzisiejszy ubrane w tradycje siedem spódnic oporządzają i sprzedają ryby przywiezione z porannych połowów przez ich mężów. Dalej, na plaży, tuz przy łodziach ubrani w tradycyjne kraciaste koszule mężczyźni szykują łodzie do kolejnych morskich eskapad oraz w specjalnie wydzielonym sektorze, wykładają ryby do suszenia na przygotowanych do tego celu siatkach. Tuż po wyjściu na plażę, naszym oczom ukazuje się jeden z najbardziej znanych punktów widokowych. Mowa tu oczywiście o miejscowości Sitio zbudowanej na szczycie klifu. Oprócz punktu widokowego znajduje się tu również owiana nutą legendy kaplica Ermida da Memori, jak i Sanktuarium Matki Bożej z Nazare. Nazare to również świetne miejsce do uprawiania surfingu, windsurfingu i kitesurfingu. Wyjątkowe dobre warunki wiatrowe sprawiają, że pasjonaci sportów wodnych przybywają tu tłumnie z najróżniejszych zakątków Europy.

 

PENICHE

Peniche to bardzo atrakcyjna i tętniąca życiem wioska rybacka w Portugalii, położona na cyplu w otoczeniu Atlantyku. Aż do XVI wieku ta część Portugalii była w rzeczywistości oddzielną wyspą, jednak prądy morskie przesuwające piasek po dnie sprawiły, że dziś Peniche jest trwale połączone z lądem.  Peniche jest znane na całym świecie ze swoich niesamowitych długich, piaszczystych plaż, na których oprócz standardowego plażowania możemy z powodzeniem uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Potężne fale i sprzyjający wiatr działają niczym przynęta na pasjonatów surfingu, windsurfingu i kitesurfingu, którzy niezmęczenie prezentują swoje umiejętności obserwującym ich z plaży turystom.

 

PRAIA DA BORDEIRA

Jedna z najbardziej znancych plaż w Portugalii, słynąca z urwistych skał wapiennych oraz rozległych wydm Praia da Bordeira. Panują tu niezwykle sprzyjające uprawianiu sportów wodnych warunki wiatrowe, mimo to, o dziwo nie ma tu tłumów walczących o kawałek miejsca na wodzie. Jeśli cenisz sobie możliwość plażowania w ciszy i spokoju, lub jeśli chcesz popływać na windsurfingu, czy kitesurfingu mając dla siebie praktycznie całą szerokość plaży, to jest to miejsce odpowiednie dla Ciebie.

 

CAPO DA ROCA

Smagany wiatrem klif Cabo da Roca to zachodni kraniec Europy. Cabo da Roca zlokalizowany jest 16 km na zachód od zabytkowej wioski Sintra. Ten majestatyczny klif w rzeczywistości jest częścią masywu Serra de Sintra i przez wiele stuleci europejski kontynent oficjalnie kończył się właśnie tutaj. Na skraju klifu znajduje się latarnia morska, a rozpościerający się stąd widok nie raz już był natchnieniem do napisania dzieł literackich.

 

COIMBRA

Usytuowane na wzgórzu z widokiem na Rio Mondego miasto Coimbra jest otoczone zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Samo miasto jest imponującą mieszanką starożytności z nowoczesnością, wiejskiego z miejskim. Znakiem charakterystycznym Coimbry są tutejsi studenci, paradujący po mieście ubrani w tradycyjne stroje akademickie – czarne peleryny.

 

PORTO

Podczas panowania Rzymian, Porto było znane jako Portus Cale i było to najważniejsze miasto w kraju. Później od nazwy też właśnie miasta powstała nazwa całego państwa. Porto rozciągnięte jest po obu brzegach rzeki Douro, przez którą przebiega przepiękny most.  Historyczne centrum miasta charakteryzuje się niepowtarzalną atmosferą, a w praktycznie każdym lokalu skosztować można słynnego wina Porto.  Spacerując po uliczkach miasta obejrzeć możemy liczne budynki sakralne, które naprawdę warto zwiedzić. Na odwiedzenie ich zasługują również leżące po przeciwnej stronie rzeki piwnic, w których leżakuje znane na całym świecie wino. 

HOTELE W PORTUGALII POŁUDNIOWEJ

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by