Wyjazdy-Aruba-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Szkolenia
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Soma Bay-LUTY/MARZEC 2024

  Zapytaj o ofertę
  29-02-2024
  SOMA BAY - LUTY/MARZEC 2024 - NAUKA WINDSURFINGU
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  02-05-2024
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2024 - MAJÓWKA NR 3
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zapytaj o ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Soma Bay MARZEC 2024

  Zapytaj o ofertę
  14-03-2024
  Nauka windsurfingu EGIPT Soma Bay MARZEC 2024
 • SOMA BAY Egipt 2024

  Zapytaj o ofertę
  21-03-2024
  Windsurfing w Egipcie SOMA BAY Marzec 2024
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  21-06-2024
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
 • Bonaire - Karaiby

  Zapytaj o ofertę
  14-02-2024
  BONAIRE (KARAIBY) - największy egzotyczny wyjazd Surfski z okazji 10-lecia firmy luty 2024
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Soma Bay WIND 2024

  Zapytaj o ofertę
  28-04-2024
  Windsurfing MAJÓWKA 2024 - SOMA BAY - Egipt
 • BONAIRE (KARAIBY) - egzotyczny wyjazd Surfski z okazji 10-lecia firmy kwiecień 2024

  Zapytaj o ofertę
  07-04-2024
  BONAIRE (KARAIBY) - największy egzotyczny wyjazd Surfski z okazji 10-lecia firmy kwiecień 2024
 • MAJÓWKA w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  25-04-2024
  POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT MAJÓWKA 2024 nr 1
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Czerwiec w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  30-05-2024
  WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zapytaj o ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Power Jibe Week '24

  Zapytaj o ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • DAHAB Maj 2024

  Zapytaj o ofertę
  30-04-2024
  DAHAB Majówka nr 2 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zapytaj o ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • Lefkada WIND 2024

  Zapytaj o ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zapytaj o ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
Powrót

Przewodniki

ARUBA

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - ARUBA

Aruba jest niezależnym krajem w Królestwie Niderlandów, ma powierzchnię około 193 km2 i około 100, 000 mieszkańców. Wiejące tu nieprzerywanie pasaty sprawiły, że wyspa jest bardzo popularnym miejscem wśród miłośników sportów wodnych wymagających właśnie wiatru.  Zarówno windsurferzy, jak i kitesurferzy znajdą tu wyborne warunki do uprawiania obu tych sportów, bez względu na stopień opanowania posiadanych przez nich umiejętności. Aruba jest gospodarzem corocznych wydarzeń sportowych, takich jak Hi-Winds Windsurfing oraz  Pro-Am Grand Prix -  zawodów  Pucharu Świata w windsurfingu odbywających się w czerwcu.

Aruba jest miejscem zupełnie innym, aniżeli jakiekolwiek inne miejsce na świecie, jeśli chodzi o naukę windsurfingu, czy też kitesurfingu. Dodatkowo doskonałe statystyki wiatrowe, krystalicznie czyste wody oraz świetnie przygotowane spoty sprawiają, że rok rocznie wyspę odwiedzają liczni pasjonaci sportów ekstremalnych i nie tylko.   Wiejące tu z prędkością 15-20 węzłów wiatry są fenomenem spotykanym rzez cały rok. Bezsprzecznie wyspę tę można nazwać tropikalnym rajem otoczonym ze wszystkich stron turkusową wodą.

W znajdujących się na wyspie licznych szkołach windsurfingu oraz kitesurfingu każdego roku podstaw tych sportów uczą się tysiące gości wyspy z różnych zakątków świata.

Najpopularniejszym spotem kitesurfingowym na wyspie jest tzw. „Chata Rybaka” ( Fisherman’s Hut). Spot znajduje się w okolicy hotelu Boardwalk i jest obszarem, którego turkusowe, płytkie wody uważane są za najlepsze do nauki i szlifowania umiejętności kitesurfingowych.  Jak wiadomo, kitesufing jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sportów na świecie, nie należy zapominać jednak o tym, że jest to sport ekstremalny. Kluczowe znaczenie podczas nauki jego podstaw ma pozostawanie pod opieką wykwalifikowanego instruktora. Pod żadnym pozorem nie powinno się próbować nauczyć go samodzielnie, gdyż może mieć to tragiczne skutki. Tutejsze szkoły prowadzące zajęcia dla osób początkujących potrafią wpoić zasady bezpiecznego pływania na kiteboardzie nawet najoporniejszym na wiedzę osobom. Jeśli chcemy, aby podczas naszego wyjazd na kite na Arubę móc skorzystać w 100% z doskonałych warunków wiatrowych, to powinniśmy wybrać okres pomiędzy styczniem, a wrześniem. Wtedy to właśnie wiejące od północy pasaty stwarzają idealne warunki do uprawiania kitesurfingu przy ich niebagatelnej prędkości 18-27 węzłów.

Kolejnym spotem kitesurfingowym godnym polecenia jest Boca Grandi, leżący w południowej części wyspy. To bezapelacyjnie najlepsza miejscówka dla osób średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych, choć i początkujący mogą się tu sporo nauczyć. Plaża Boca Grandi Beach przez wielu kitesurferów wymieniana jest jako numer jeden na Arubie. Zatoka Boca Grandi jest ogromna, a wiatr i fale występują tu o każdej porze dnia i nocy.  

Inne miejsca, w których można popływać z latawcem to Arashi - odosobniony spot leżący w pobliżu starej latarni morskiej w północno- zachodniej części wyspy.  Off- shore wiatr to nie lada gratka dla wszystkich wtajemniczonych w zasady tego sportu.  

Kolejna miejscówka to znajdujące się nieopodal lotniska. Spot Embarcadero polecany doświadczonym kitesurferem z uwagi na zacumowane blisko strefy kiteboardingu łodzie.

Podobnie sprawy mają się przypadku windsurfingu. Aruba jest jednym z najlepiej ocenianych miejsc na świecie do uprawiania tego sportu i trudno się dziwić, bo zaraz po dotarciu tutaj otrzymujemy na to namacalne dowody.  Aruba, wraz z Bonaire i Curacao tworzą wyspy ABC Antyli Holenderskich. Wszystkie trzy wyspy oferują fenomenalne warunki windsurfingowe, o które przecież nam chodzi.  

Spotem numer jeden jest „Chata rybaka” (Fisherman’s Hut). Przeświadczył o tym fakt, że panują tu warunki umożliwiające doskonałą zabawę na desce windsurfingowej zarówno początkującym, jak i zaawansowanym. Przy brzegu płytka woda otoczona przybrzeżną rafą będącą naturalnym falochronem. Głębiej ciepła woda i warunki sprzyjające uprawianiu takich dyscyplin, jak freeride, slalom freestyle czy jazda wyścigowa.

Drugim pod względem popularności spotem windsurfingowym na wyspie jest Eagle Beach znajdujący się północno- zachodniej części wyspy.  Szeroka plaża, biały piasek i łagodne fale to wymarzone wręcz warunki do pływania.

Kolejnym miejscem godnym polecenia jest plaża Boca Grandi na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Wiejące tu wiatry przyczyniają się do powstawania nawet 3- metrowe fale to nie lada gratka dla osób lubiących wyzwania.  

Najlepszym okresem do uprawiania tutaj windsurfingu są miesiące od grudnia do stycznia, choć i w pozostałych warunki są to niezłe, czemu dowodzą organizowane w lipcu zawody windsurfingowe Aruba Hi-Winds. Udział w nich biorą zawodnicy z całego świata, a widowisko jest co najmniej fenomenalne.

 

Aruba w pigułce:

 • Popularny kierunek wśród pasjonatów sportów wodnych
 • Szerokie, zadbane plaże oraz krystalicznie czyste wody
 • Wspaniałe statystyki wiatrowe oraz niezawodne warunki do uprawiania windsurfingu oraz kitesurfingu
 • Spoty kitesurfingowe/ windsurfingowe oferujące doskonałe warunki dla początkujących i zaawansowanych
 • Tropikalny klimat
 • Liczne atrakcje turystyczne
 • Bogata baza noclegowa
 • Liczne lokale gastronomiczne oraz niezliczone miejsca, w których można miło spędzić wieczór

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - ARUBA

Lotnisko na Arubie (Koningin Beatrix International Airport; kod lotniska AUA) jest czyste, nowoczesne i doskonale zorganizowane. Znajduje się tu wiele bezpłatnych wózków bagażowych, a w terminalu mieści się bank i bankomat, kiosk, biuro podróży oraz kilka małych sklepów sprzedających książki, pamiątki i przekąski. Znalezienie transportu do hotelu lub w dniu przyjazdu, zwłaszcza po długim locie może zająć dłuższą chwilę oraz być kosztowne zwłaszcza, jeśli podróżujemy większą grupą, dlatego zaplanowanie szczegółów transferu zawczasu może zaoszczędzić nam wiele nerwów, czasu i pieniędzy.

Doskonale zorganizowana baza noclegowa oferuje pokoje na każdy gust i na każdą kieszeń. Bez względu na budżet, jakim dysponujemy, możemy być pewni, że znajdziemy tu hotel spełniający nasze oczekiwania. 

Na całej wyspie znaleźć można doskonałe lokale gastronomiczne oraz liczne bary, w których zjeść i wypić można dosłownie wszystko. W tutejszych restauracjach zjemy potrawy z ciekawego lokalnego menu. Kuchnia regionalna Aruby uległa wpływom kuchni Holenderskiej, Ameryki Południowej oraz wysp karaibskich.  Wielokulturowa historia wyspy zaowocowała daniami takimi jak sataj ( grillowane szaszłyki z indyka) w sosie orzechowym, ryż nasi goreng (smażony ryż z różnymi dodatkami), holenderska grochówka, placuszki pancakes na słodko lub na ostro.

Poza tym nie brakuje tu miejsc, w których przy gorących rytmach pobawimy się do białego rana, a trzymany w ręku podany w zmyślny sposób koktajl nie pozwoli nam ani na moment zapomnieć o tym, w jakim miejscu na Ziemi aktualnie się znajdujemy. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - ARUBA

Aruba to nie tylko moczenie się w turkusowych wodach i wylegiwanie na ciepłym piasku. Region obfituje w wszelkiego rodzaju atrakcje turystyczne, których nie zobaczenie równoznaczne byłoby z profanacją.

Park Narodowy Arikok to doskonałe miejsce umożliwiające obserwację zwierząt wędrujących po terenie mającym blisko 8000 akrów powierzchni. Przy odrobinie uwagi zobaczyć na żywo można wszelkiego rodzaju jaszczurki, oraz węże, w tym również zagrożony gatunek grzechotnika.

Rezerwat ptaków Bubali, na terenie, którego żyje ponad 80 gatunków ptaków. Jeśli to do Was nie przemawia, to co powiecie na wizytę na farmie motyli? W tym tropikalnym ogrodzie roi się od najbardziej kolorowych i niezwykłych stworzeń na świecie.

Kolejnym punktem na liście „Must to see In Aruba” jest stara latarnia morska o nazwie Kalifornia. Sama budowla jest raczej przeciętna, aczkolwiek widok, jaki ukazuje się naszym oczom po wejściu na nią pozostanie w naszej pamięci prawdopodobie na zawsze. Nie sposób, bowiem zapomnieć panoramicznego krajobrazu obejmującego całe zachodnie wybrzeże wyspy, piaszczyste plaże, skaliste linie brzegowe, koralowce oraz  pięknie zagospodarowane pole golfowe Tierra del Sol.

Liczne jaskinie znajdujące się na wyspie od lat frapują odwiedzających Arubę. Jaskinia Guadirikiri słynie z dwóch komór, oświetlonych przez wpadające przez otwory w górnej części jaskini światło słoneczne. Z kolei jaskinia Fontein znana jest dzięki znajdujących się na jej sklepieniu indiańskim rysunkom. Kolejna to jaskinia Huliba, znana również jako „tunel miłości”. Swój przydomek zawdzięcza znajdującemu się tuż przy wejściu otworowi w kształcie serca.  

Kolejnym osobliwym elementem, nierzadko występującym na wyspie są naturalne mosty, powstałe wskutek fal uderzających w znajdujące się przy brzegu wapienne skały. Największy i najczęściej fotografowany, słynny  Natural Bridge leżący pomiędzy ruinami kopalni złota Bushiribana, a  Andicuri Beach uległ zawaleniu w 2005 roku. Pomimo to jego pozostałości w dalszym ciągu są wyjątkową atrakcją turystyczną. Innym, równie wspaniałym naturalnym mostem jest ten, znajdujący się na Wariruri Black Stone Beach.

Niezły kawałek historii mogą opowiedzieć nam ruiny młyna złota w Bushiribana. Drugi taki młyn znajduje się w Balashi.

Oranjestad jest stolicą oraz uroczym miastem portowym tej malutkiej wyspy. Najbardziej charakterystyczną jego cechą jest holenderska architektura kolonialna, której liczne przykłady zobaczyć można w centrum miasta. Wymalowane na pastelowe barwy budynki zachęcają do wędrówki po uliczkach, przy których turyści znajdą wiele sklepów, restauracji, muzeów, galerii, i lokali rozrywkowych.

Aruba słynie także z doskonałych warunków do nurkowania. Ponad wszelką wątpliwość atrakcyjności dodaje temu miejscu fakt, iż na dnie znajduje się wiele zatopionych wraków, m.in. holowników czy statków towarowych. Szczególnie interesującym elementem, który można obejrzeć po zanurzeniu jest kadłub samolotu. Innymi popularnymi zatopionymi obiektami są 250-metrowy frachtowiec oraz tankowiec Pedernales.  Ci, którzy wolą pozostać susi mogą wejść na pokład łodzi podwodnej Atlantis, skąd zobaczyć będą mieli okazję morskie stworzenia, formacje koralowe oraz wraki.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - ARUBA

HOTELE NA ARUBIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Copyright 2014 - 2022

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by