Przewodnik-Rzym-wyjazdy,wakacje,biuro podróży,atrakcje turystyczne
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zobacz ofertę
  21-06-2024
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Grupowy wyjazd WIND 2024

  Zobacz ofertę
  14-06-2024
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zobacz ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Vasiliki 2024 FAMILY CAMP

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  VASILIKI 2024 - FAMILY CAMP
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
Powrót

Przewodniki

RZYM

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - RZYM - WŁOCHY 

Rzym 2015 Włochy - Zwiedzanie - Atrakcje turystyczne - Italy Rome Sightseeing Attractions

Wokół tematu powstania Rzymu krąży wiele historii, a jeden z mitów głosi, że pierwsze zabudowania wzniesione zostały tu w 753 roku przed naszą erą na wzgórzu Palatyn. To tu Romulus zabił swojego brata bliźniaka Remusa. Romulus był pierwszym z siedmiu królów Rzymu, który rozpoczął od podstaw budowę imperium rzymskiego, wiodąc się myślą, że Rzym stanie się najpotężniejszym miastem całego starożytnego świata. I tak roboty publiczne oraz reformy instytucjonalne doprowadziły do powstania Republiki Rzymskiej. Następnie Rzym zwiększył swoją politykę ekspansji i po Wojnach Punickich wyspy Kartagina, Korsyka i Sardynia zostały przyłączone do imperium rzymskiego.  Po nadejściu końca Republiki ustalony został początek dyktatury Sulli (rok 82 przed naszą erą).  Dalej rządy przejął dyktator Juliusz Cezar, który nadzorował okres ciężkiej ekspansji za granicą, po czym został on zamordowany w po blisko 40 latach rządów. W dalszym ciągu jego stanowisko objął cesarz Oktawian August. To on przyczynił się do tego, że Rzym przeszedł swoją „złotą erę"- długi okres pokoju i stabilności, podczas którego zostało wzniesionych wiele monumentalnych budowli. Po Oktawianie Auguście nadszedł czas panowania wielu innych cesarzy, z których każdy zasłynął z jakiejś budowli, podboju czy edyktu. Podczas panowania Traianusa imperium przeżyło okres maksymalnej ekspansji i osiągnęło ono tak wiele, że ziemie należące do Rzymu rozciągały się od Dunaju aż po Nil. Z biegiem lat miasto stawało się coraz bardziej chrześcijańskie, co sprawiło, że siła Imperium rzymskiego słabła. Z kolei Papież zaczął zdobywać coraz to większy autorytet i to spowodowało narodziny Świętego Cesarstwa Rzymskiego ( rok 800 naszej ery). Po koronacji Karola Wielkiego przez papieża moc kościoła nadal rosła, a wraz z nią od nowa zaczęła wzrastać potęga Rzymu. Na przełomie lat 1300 1600 zostało wzniesionych wiele kościołów oraz powstały liczne dzieła sztuki renesansowych artystów takich jak Raffaello i Michał Anioł. Tłumy wiernych rozpoczęły pielgrzymki do Wiecznego Miasta, aby podziwiać jego pałace, fontanny i monumentalne bazyliki.

W Rzymie znajdziemy najbardziej spektakularne kościoły, w tym Bazylikę Świętego Piotra - ogromne sanktuarium religii chrześcijańskiej. Jej fasada ma 45 metrów wysokości, a ogromna Kopuła sięga wysokości 136 metrów. Bazylika Świętego Piotra to największy kościół na świecie. Znajduje się on na placu noszącym tę samą nazwę. Został on zaprojektowany przez Berniniego. Słowa najlepiej opisujące bazylikę Św. Piotra to wielkość i majestat. Wnętrze bazyliki zdobi między innymi jedno z bardziej znanych na świecie dzieł sztuki „Pieta, rzeźba Michała Anioła, która powstała między 1498 a 1500 rokiem.

Kaplica Sykstyńska zawdzięcza swoją nazwę Sykstusowi IV -  Papieżowi, na którego zlecenie została ona wybudowana pod koniec XIV w. Kaplicę zdobią malowidła słynnych malarzy, takich jak Botticelli i Il Ghirlandaio. W późniejszym okresie ( w XVI w.)  na sklepieniu kaplicy zostały namalowane freski, a wykonania dzieła podjął się sam Michał Anioł. Było to nie lada wyzwanie, gdyż sklepienie ma powierzchnię około 1000 metrów kwadratowych. Freski przedstawiają historie biblijne, takie jak Sąd Ostateczny, który wywołał skandal ze względu na nagość około czterystu ludzkich postaci, jakie się na nim znajdują.

Kolejną znaną świątynią jest Bazylika Św. Jana na Lateranie (San Giovanni in Laterano). Jest to najważniejszy kościół znajdujący się w Rzymie, zaraz po Bazylice Świętego Piotra. Pierwszy obiekt został wybudowany tu w roku 314, gdy cesarz Konstantyn podarował ziemię papieżowi. Obecnie kompleks budynków składa się z Kościoła, Baptysterium, Pałacu Laterańskiego oraz Świętych Schodów (Scala Sancta - schody pochodzące z pałacu Poncjusza Piłata).

Bazylika Św. Pawła za Murami (San Paolo fuori le Mura) to kolejna świątynia.  Została ona zbudowana na życzenie Konstantyna, to tam złożone zostało ciało Św. Pawła.

Bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) to Kościół, który został wzniesiony na wzgórzu Eskwilin. To pierwszy z rzymskich kościołów nazwany imieniem Matki Boskiej. Jego dzwonnica jest najwyższą dzwonnicą w Rzymie. Istnieje legenda, że w Bazylice przechowywano fragmenty drewna pochodzące z szopki, w której narodził się Chrystus. 

Jak na prastare miasto przystało, nie mogło tu zabraknąć również muzeów, galerii i pomników.

 • Muzea Watykańskie to grupa muzeów dzieląca się na kilka sekcji, takich jak Muzeum Egipskie, Muzeum Etnograficzne czy Galeria Malarstwa, a to jedynie niewielka namiastka takich miejsc w Rzymie.  Zawierają one setki dzieł sztuki najbardziej znanych artystów w historii wszechczasów.
 • Posąg Laocoonte znajdujący się na dziedzińcu Palazzo del Belvedere jest czymś, czego nie można przegapić.
 • Muzea Kapitolińskie założone w 1471 roku posiadają w swoich zbiorach dzieła sztuki, które opowiadają całą historię Rzymu. Od antycznych rzeźb i płaskorzeźby przedstawiające akty cesarzy, poprzez obrazy i wiele innych.
 • Galeria Borghese posiada jedne z największych zbiorów dzieł sztuki na świecie. Kolekcja została zapoczątkowana w 1600 roku przez rodzinę Borghese. Na początku XIX w.  została ona splądrowana przez Napoleona, po czym częściowo skompletowana została przejęta przez państwo na początku XX wieku. Istnieje tu wiele dzieł sztuki stworzonych przez malarzy i rzeźbiarzy, a tymi, które naprawdę warto zobaczyć są: „Miłość niebiańska i miłość ziemska” Tycjana, „La Pieta” Rubensa, „ Dawid z głową Goliata” Caravaggia, „Apollo i Dafne” Berniniego, „Pluton i Prozerpina” oraz „David” tego samego autora.  

Do najsłynniejszych rzymskich zabytków należy między innymi największa konstrukcja architektoniczna Cesarstwa Rzymskiego, a mianowicie Koloseum. Jest to najstarsza budowla starożytnego Rzymu. Jego budowa rozpoczęła się w 70 roku n.e. , a do użytku zostało oddane w roku 80 n.e. W Koloseum znanym również pod nazwą Amfiteatr Flawiuszów odbywały się krwawe igrzyska, podczas których rozrywały się walki gladiatorów z dzikimi zwierzętami. Legenda głosi, że w Koloseum swoją śmierć znalazło ponad pięć tysięcy zwierząt. Makabryczny typ rozrywki starożytnych rzymian obejmował również „egzekucje” na więźniach poprzez rozszarpanie ich przez dzikie zwierzęta. W roku 438 n.e. okrucieństwa te zostały zakazane, a Koloseum opuszczone.

 • Plac Forum Romanum został zbudowany w VI w. p.n.e.  i szybko stał się centrum życia społecznego, politycznego i religijnego w starożytnym Rzymie. Najstarszy plac miejski Rzymu otoczony jest sześcioma wzgórzami i obejmuje on prastare pałace, świątynie i posągi. 
 • Circus Maximus to ogromna konstrukcja, którą wykorzystywano w celu organizacji imprez rozrywkowych. Jej nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza „Cyrk największy”. Mógł on pomieścić 230.000 widzów.
 • Domus Aurea, czyli Złoty Dom Nerona został zbudowany na życzenie cesarza, który był również prawdopodobnie odpowiedzialny za pożar, w wyniku którego pałac doszczętnie spłonął. Został on odbudowany, a wewnątrz nowego pałacu znajdowały się różnego rodzaju budynki, ogrody i jezioro zwane "Stagnum Neronis" ( Jezioro Nerona). Pałac ogromnych rozmiarów mógł swobodnie pomieścić 35 metrowy brązowy posąg przedstawiający samego Nerona. Po trwających wiele lat pracach konserwatorskich Domus Aurea został otwarty dla odwiedzających Rzym turystów.
 • Panteon jest jednym z najlepiej zachowanych budynków, które pamiętają czasy starożytnego Rzymu. Jego ogromne kopuły i drobne marmurowe dekoracje z pewnością są godne uwagi.
 • Zamek Świętego Anioła (Castel Sant'Angelo) to budynek, którego historia sięga roku 123 n.e. Został on wybudowany pod koniec życia cesarza Hadriana, jako jego grobowiec. Mauzoleum około roku 1200 stało się własnością Watykanu.  W późniejszym okresie dobudowano do Zamku Św. Anioła warowny korytarz łączący mauzoleum z Pałacem Watykańskim.  
 • Katakumby - były to miejsca spotkań i pochówku chrześcijan. Najstarsze pochodzą z II wieku n.e.
 • Termy Karakalli były to najbardziej luksusowe łaźnie uzdrowiskowe w starożytnym Rzymie. Zostały one zbudowane z najwyższej jakości marmuru, a ich skomplikowany system wodno-kanalizacyjny umożliwiał dostarczanie do wanien ciepłej wody. Nawet dziś, po tylu latach z łatwością można sobie wyobrazić, jak wyglądało to w czasach swojej świetności. 

W Rzymie znajduje się wiele placów i fontann, które zasługują na posłanie im chociażby jednego spojrzenia. Piazza di Spagna jest prawdopodobnie najbardziej urokliwym skwerem tego miasta. Jego unikalny kształt zwężający się w jego środkowej części przypomina motyla. Piazza Navona jest kolejnym wspaniałym placem, który warto zobaczyć. Jego niezwykła, wydłużona, owalna forma, jest dokładnie taka sama, jak ta starożytnego Stadionu Dominicjana, w miejscu którego został wybudowany plac.

Do innych ciekawych zabytków należą m.in. Fontana Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi) zaprojektowana  przez Berniniego, Fontanna di TreviFontanna del Tritone, Fontanna della Barcaccia, czy Pałac Pamphilj.

Inne place i budynki godne uwagi to: Piazza Venezia, Vittoriano, Piazza del Popolo, Porta del Popolo, Schody Hiszpańskie, Pałac Montecitorio ( pałac sejmu włoskiego), Pałac Chigi oraz Pałac Madama.

Ponadto Wieczne Miasto obfituje w nieskończenie wiele magicznych miejsc idealnie nadających się na romantyczne przechadzki- niesamowite Ogrody Borghese należące do willi o tej samej nazwie, willa Bel Respiro, ogród Pincio oraz wiele, wiele innych.

Po wielogodzinnym zwiedzaniu Rzymu nadejdzie z pewnością taka chwila, ze nasz żołądek upomni się o swoje. Na szczęście w Rzymie nie brakuje miejsc, w których można dobrze zjeść, a dania serwowane w tutejszych lokalach są naprawdę przepyszne. Potrawy są można raczej proste, można wręcz odnieść wrażenie, że zostały przygotowane „naprędce”.  Kuchnia rzymska być może wygląda mało wyrafinowanie, lecz to przyczynia się do tego, że ma ona swój autentyczny i niepowtarzalny charakter. Dania przygotowywane są ze świeżych, sezonowych składników. Typowa uczta rozpoczyna się zwykle od bruschetty lub mozzarella in carrozza ( zapiekanego sera mozzarella). Wartymi grzechu są oczywiście makarony z różnego rodzaju dodatkami (spaghetti alla carbonara, gnocchi alla Romana, bucatini all'amatriciana lub bucatini cacio e pepe). Daniami głównymi, których trzeba spróbować są coda alla vaccinara ( ogon wołowy w sosie pomidorowym), costolette d'Abbacchio ( danie z jagnięciny), saltimbocca alla Romana ( zrazy cielęce) czy  karczochy "alla giudia". Na deser świetnie nadadzą się maritozzi ( słodkie bułeczki), panna cotta, tiramisu oraz Grattachecca ( kruszony lód ze słodkim syropem).

W Rzymie znajdziemy wiele kawiarni, w których można odpocząć napawając się unikalnym otoczeniem łączącym kulturę, historię i tradycję. Koniecznie należy spróbować również oryginalnej kawy espresso. Najlepsza parzona jest w cofe shopie znajdującym się na placu Sant'Eustachio. Sekret bogatego aromatu espresso z tej kawiarni tkwi w sposobie palenia ziaren kawy.

Wieczorkiem warto usiąść w jakiejś uroczej knajpce i napić się wyśmienitego białego wina Frascati lub Cerveteri. Dodatkowo miłośnicy dobrego wina mogą wybrać się na degustację win w licznych piwnicach i winnicach znajdujących się w mieście.

Wiele słyszy się o włoskim „Dolce Vita”. Rzym wydaje się nie spać nigdy, i tak z łatwością znajdziemy miejsca, w których zabawimy się do białego rana. „Nocnym markom” zaleca się wyprawę do dzielnicy Trastevere. Jest to tętniąca życiem okolica z labiryntem ścieżek i uliczek, wzdłuż których rozsiane są kawiarnie, restauracje, puby i kluby z muzyka grana na żywo. Wizyta w którymkolwiek z tych lokali to wyjątkowe i ekscytujące doświadczenie. Również obszary wokół Via della Pace i Campo de 'Fiori są miejscem odpowiednim dla tych, którzy nigdy nie mają dość wrażeń. To właśnie w Rzymie znajduje się uwielbiany przez polityków i gwiazdy show biznesu klub „Goa Club”, w którym grana jest muzyka elektroniczna. W „Ex Magazzini i Black out rock” bez problemów odnajdą się amatorzy muzyki granej na żywo.

Rzym to wymarzone wręcz miejsce dla zakupoholików, istnieje tu, bowiem nieskończenie wiele sklepów, butików, pchlich targów, itp. Odzież, obuwie i akcesoria od najbardziej znanych projektantów zachęcają do ich kupna z okien wystawowych sklepów znajdujących się przy najbardziej eleganckich ulicach na świecie. Podczas pobytu w Rzymie można kupić dosłownie wszystko – ogranicza nas jedynie zasobność naszego portfela.

Jeśli chodzi o bazę noclegową Rzymu, to miejsc noclegowych jest tu niezliczenie wiele. Liczne hotele, apartamenty, wille – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb gości Wiecznego Miasta i od środków, jakimi dysponują. Możliwe jest zakwaterowanie w centrum, jak i na obrzeżach miasta, w hotelach 5- gwiazdkowych i tych niższej kategorii. Osoby dysponujące raczej skromnym budżetem powinny rozważyć możliwość noclegu na kempingach lub w hostelach. Doskonałą alternatywą dla kosztownych miejsc noclegowych są również gospodarstwa agroturystyczne.

HOTELE W RZYMIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by