Przewodnik-Tatry-wyjazdy,wakacje,biuro podróży,atrakcje turystyczne
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zobacz ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • Vasiliki 2024 FAMILY CAMP

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  VASILIKI 2024 - FAMILY CAMP
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Grupowy wyjazd WIND 2024

  Zobacz ofertę
  14-06-2024
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zobacz ofertę
  21-06-2024
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
Powrót

Przewodniki

TATRY POLSKIE

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - TATRY POLSKIE

Tatry Polskie - Kasprowy Wierch, Giewont, Dolina 5 Stawów

Tatry są najwyższą i najpiękniejszą częścią pasma górskiego Karpat Zachodnich, które znajdują się dokładnie na granicy Polski i Słowacji. Tatry polskie są zaledwie niewielką częścią całego masywu po Polskiej części znajduje się zaledwie 1/5 łańcucha górskiego Tatr, podczas gdy cała ich reszta zakresie leży po stronie słowackiej.

Tatry zostały "odkryte" przez polskiego lekarza pochodzącego z Warszawy, który już pod koniec 19 wieku polecał region swoim pacjentom, jako miejsce sprzyjające rekonwalescencji. Dzięki temu nie tylko wielu pacjentów odzyskało zdrowie, ale spowodowało to również to, iż mnóstwo z nich zapałało niecodziennym i odwzajemnionym uczuciem do pięknych gór, które pomimo przemijającego czasu trwa po dzień dzisiejszy.

Biorąc pod uwagę geologiczne formacje skalne, Tatry możemy podzielić na trzy odrębne regiony: Tatry Zachodnie, Tatry Bielskie oraz i Tatry Wysokie. Tatry polskie składają się z Tatr Zachodnich i niewielkiej części Tatr Wysokich. Te ostatnie, wydaje się, że są najatrakcyjniejsze dla turystów, i dlatego też są najczęściej przez nich odwiedzane. Ich głównymi atrakcjami są strome szczyty, głębokie wąwozy, dziesiątki malowniczych jezior, piękne wodospady i rwące strumienie. Tatry Zachodnie natomiast słyną ze swoich bujnych lasów sosnowych, oraz z uwagi na mniejszy ruch turystyczny niezmąconych niczym ciszy i spokoju.

Najwyższym szczytem po polskiej stronie są Rysy, wznoszące się dumnie na wysokość aż 2,499 metrów nad poziomem morza. Polskie Tatry słyną z bardzo spektakularnych widoków, a panorama rozciągająca się z wysokogórskich szlaków obejmuje jeden z najpiękniejszych zakątków Tatr Wysokich, a mianowicie Dolinę Rybiego Potoku. To również tu – po polskiej stronie znajduje się najbardziej malownicza dolina w Tatr Zachodnich- Dolina Kościeliska.

Tatry Polskie są bardzo atrakcyjną alternatywą dla Alp oraz Apeninów, jeśli chodzi o zwolenników aktywnych form spędzania wolnego czasu. Zarówno miłośnicy pieszych wędrówek, jak i narciarze znajdą tu wspaniałe warunki sprzyjające uprawianiu ich ulubionych dziedzin sportowych.  Oszałamiająco piękne granitowe szczyty ukształtowane przez zlodowacenia zapierają dech w piersi, a fakt, iż ich powstanie datuje się na ponad 60 milionów lat temu zmusza do refleksji nad przemijającym czasem oraz potęgą i nieprzemijalnością przyrody. 

Znajdujące się w odległości zaledwie dwóch godzin jazdy samochodem od Krakowa, Tatry oferują wszystko to, co miejsce wypoczynkowe leżące w górach mieć powinno wspaniałe widoki, przebogatą florę i faunę, krystalicznie czyste jeziora, pachnące lasy, liczne wodospady, oraz najlepsze miejscówki do jazdy na nartach oraz liczne obiekty rekreacyjne, umożliwiające takie działania jak piesza turystyka, wspinaczka, jazda na rowerze, itp.

Każdego roku Tatry przyciągają swoim pięknem ponad trzy miliony turystów, i choć nie są one jeszcze aż tak popularnym kierunkiem wśród gości z zachodu Europy, to zgodnie z oczekiwaniami władz obszaru, turystyka jest głównym źródłem dochodu całego regionu. Pomimo wzmożonego ruchu turystycznego- zjawiska, które trwa już od ponad połowy wieku, całemu obszarowi udało się zachować jego dziewiczy urok. Jest to fakt godny pochwały. Całe Tatry ( zarówno część znajdująca się po stronie polskiej, jak i ta leżąca po stronie słowackiej) zadeklarowane są jako Parki Narodowe ( Tatrzański Park Narodowy oraz Tatransky Narodny Park) i prawdopodobnie dzięki temu odwiedzający region turyści podchodzą do niego z należytym respektem.

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne regionu, to jest ich tu wiele, ale bezsprzecznie jednym z najatrakcyjniejszym miejsc tutaj jest Morskie Oko. Legenda głosi, że jezioro to jest połączone z Morzem Adriatyckim poprzez podziemne tunel i stąd właśnie pochodzi jego nazwa. Jest to również jedno z najgłębszych jezior w Tatrach, z krystalicznie czystą wodą. Jeden ze szczytów, który schodzi w kierunku jeziora jest jednocześnie najwyższym szczytem polskich Tatr ( Rysy ). Obecność jeziora pomiędzy górskimi szczytami sprawia, że jest do miejsce doskonałe na pieszą wycieczkę zakończoną piknikiem.  Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Dolina Chochołowska. To największa dolina w polskich Tatrach. Jej dolna partia jest w znacznej części zalesiona, co sprawia, że ma ona melancholijny urok, który jest cechą charakterystyczną praktycznie całych Tatr Zachodnich. Również Dolina Kościeliska zasługuje na wspomnienie jej tutaj, z uwagi na jej wyjątkowy urok. Dolina ta obfituje w niezwykle malownicze zakątki oraz w fantastyczne i zróżnicowane wapienne jaskinie, studnie i skały.

Jeśli wybieramy się w Tatry aby pojeździć na nartach, to bez wątpienia powinniśmy od razu obrać kierunek na Kasprowy Wierch w Kuźnicach, który wznosi się od głównej grani Tatr na granicy polsko-słowackiej i leży prawie w samym centrum Tatr Polskich. Jest to punkt wyjścia dla wielu szlaków górskich i wspinaczkowych, a także centralny punkt idealnie nadający się do jady na nartach w okresie zimowym. Kilka tras narciarskich zaczyna się właśnie od szczytu Kasprowego Wierchu, do którego prowadzą kolejki linowe, z których podziwiać można wspaniałe wysokogórskie widoki. Pasjonaci wspinaczki powinni koniecznie spróbować swoich sił w drodze na Giewont - najbardziej znany (po Kasprowym Wierchu) szczyt w Tatrach Polskich. Niesamowite, niemal pionowe klify znajdują się po jego jednej stronie, z drugiej zaś znajdziemy dość łagodne trawiaste zbocza, Długi grzbiet Giewontu, naturalnie uformowany jest na kształt śpiącego rycerza. Plotki głoszą, że przez ogromną liczbę turystów odwiedzających Giewont każdego roku, jego wysokość obniżyła się. Ile w tym prawdy? Nie wie nikt. Osoby chcące po prostu pochodzić po górkach, bez znacznego nadwyrężania się powinny wybrać się na znacznie łatwiejszą wyprawę z celem, której jest Gubałówka. To doskonałe miejsce do zażywania kąpieli słonecznych. Również stąd rozpościerają się niesamowite widoki.

Miejscowościami turystycznymi znajdującymi się w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr są Zakopane, Rabka, Niedzica oraz Nowy Targ.

Zakopane jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną tatrzańską miejscowością, nazywane jest również „bramą Tatr. Miejscowość ta znajduje się w dolinie pomiędzy Tatrami, a Gubałówką. Fakt, iż kurort ten przyciąga rok rocznie ponad 2 miliony turystów mówi sam za siebie. Jego naturalne piękno, doskonale oznakowane szlaki turystyczne oraz liczne zajęcia rekreacyjno- sportowe sprawiają, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Polsce. Oprócz tego odwiedzającym Zakopane gościom nie zabraknie dosłownie niczego znajdą tu oni doskonale rozbudowaną bazę gastronomiczną, liczne kawiarnie oraz wiele sklepów. Jego lokalizacja tuż u podnóża Tatr, daje natychmiastowy dostęp do świetnych stoków narciarskich. Wycieczka do Zakopanego zimą jest niemal rytuałem dla wielu Polaków. To górskie miasteczko jest dobrze znane ze swoich skoczni narciarskich oraz licznych tras biegowych, a także z uwagi na fakt, iż gościło ono Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2006 roku.

Rabka to położona zaledwie 62 kilometry na południe od Krakowa znana miejscowość uzdrowiskowa zawdzięczająca swoją sławę specyficznemu mikroklimatowi sprzyjającemu w leczeniu chorób układu oddechowego i układu krążenia. Posiada cztery naturalne źródła wody bogatej w sole fizjologiczne, używane w wielu szpitalach i sanatoriach z uwagi na swoje właściwości terapeutyczne. To tu znajduje się również drewniany, neogotycki kościół Świętej Marii Magdaleny, który został wzniesiony w XVII wieku.

Nowy Targ jest najstarszym miastem w regionie i słynie on słynie z rynku, który odbywa się w każdy czwartek. Można kupić tu wiele pamiątek, a także różne rodzaje sera, wełniane swetry i buty w przystępnych cenach. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że to właśnie tutaj przez ponad rok mieszkał Lenin, zanim przeniósł się do Szwajcarii, a więc jest to również miejsce mogące „opowiedzieć” wiele historii. 

Niedzica jest znana przede wszystkim dzięki XIV wiecznemu zamkowi, który został zbudowany w celu zapewnienia obrony granicy węgierskiej. Dzisiaj, zrekonstruowany zamek spełnia rolę muzeum, w którym podziwiać można ciekawą kolekcję rzemiosła ludowego.

Atrakcji w Tatrach jest nieskończenie wiele, a obok klasyków, takich jak piesze wędrówki, jazda na rowerze i jazda na nartach ( sezon narciarski trwa tu przeważnie od grudnia do marca, a narciarze znajdą tu stoki o różnym stopniu trudności. Najpopularniejszymi z nich są Nosal, Gubałówka i Kasprowy Wierch) można spróbować tutaj bardziej ekstremalnych sportów, jak chociażby skoki z klifu oraz loty na paralotni. Zwłaszcza ta ostatnia dyscyplina w ostatnim okresie czasu cieszy się ogromną popularnością.

Kuchnia na Podhalu charakteryzuje się szeroką gamą wyśmienitych dań, do przygotowania których wykorzystuje się podstawowe produkty spożywcze. Być może to właśnie w prostocie tkwi cały sekret?  Podczas pobytu w Tatrach grzechem jest nie spróbowanie oscypka, kwaśnicy, moskoli, ora potraw z baraniną w roli głównej. Istnieje tu sporo lokali serwujących doskonałe dania przystępnych dla każdego cenach.

Baza noclegowa tutaj jest doskonale zorganizowana i z łatwością znajdziemy miejsce odpowiednie dla siebie. Największy wybór hoteli, pensjonatów i pokoi prywatnych znajdziemy w Zakopanem, należy jednak pamiętać o dokonaniu rezerwacji w z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż może okazać się, że miejsc wolnych brak. Zakopane nazywane również „zimową stolicą Polski i z racji tego cieszy się ogromną popularnością. Najlepsze „miejscówki” wymagają rezerwacji nawet z rocznym wyprzedzeniem. Mniejszą popularnością cieszą się schroniska górskie, w których panują raczej ubogie warunki.

HOTELE W TATRACH

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by