Wyjazdy-Filipiny Boracay-PRZEWODNIK-Windsurfing-Ktesurfing
  • WIND w Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    31-10-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
  • WINDSURFING LEFKADA

    Zobacz ofertę
    21-06-2024
    Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
  • Windsurfing LISTOPAD 2024

    Zobacz ofertę
    07-11-2024
    Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
  • DAHAB Maj 2024

    Zobacz ofertę
    27-04-2024
    DAHAB Majówka 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • Czerwiec w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    30-05-2024
    WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
  • VASSILIKI Lipiec 2024

    Zobacz ofertę
    05-07-2024
    Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
  • Windsurfing Vassiliki '24

    Zobacz ofertę
    28-06-2024
    Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
  • Grupowy kurs Windsurfing

    Zobacz ofertę
    09-08-2024
    Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
  • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

    Zobacz ofertę
    05-12-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
  • Kurs WIND w Egipcie

    Zobacz ofertę
    02-05-2024
    Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2024 - MAJÓWKA NR 3
  • MAURITIUS

    Zobacz ofertę
    06-09-2024
    MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA  SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
  • Grupowy wyjazd WIND 2024

    Zobacz ofertę
    14-06-2024
    Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
  • MAJÓWKA w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    25-04-2024
    POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT MAJÓWKA 2024 nr 1
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    17-10-2024
    SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
  • Power Jibe Week '24

    Zobacz ofertę
    19-07-2024
    Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
  • Jesień 2024 SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    10-10-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
  • LEFKADA Sierpień 2024

    Zobacz ofertę
    02-08-2024
    Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
  • Wind w Soma Bay'24

    Zobacz ofertę
    24-10-2024
    SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
  • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

    Zobacz ofertę
    28-11-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
  • Szkolenia WIND Vassiliki

    Zobacz ofertę
    13-09-2024
    Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
  • Soma Bay WIND 2024

    Zobacz ofertę
    28-04-2024
    Windsurfing MAJÓWKA 2024 - SOMA BAY - Egipt
Powrót

Przewodniki

FILIPINY - BORACAY - PRZEWODNIK

  • FILIPINY - BORACAY - PRZEWODNIK
  • FILIPINY - BORACAY - PRZEWODNIK

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - FILIPINY - BORACAY

Boracay to niewielka wyspa w Archipelagu Filipińskim, położona na północny zachód od jednej z większych wysp Filipin - Panay. Ma około siedem kilometrów długości, w najwęższym miejscu liczy około kilometra. Znana z rangingów najlepszych na świecie miejsc do spędzenia wakacji. 

Jest uwielbiana przez turystów ze względu na wspaniałe plaże. Biały, drobny, mięciutki piasek wybrzeży Boracay mógłby stanowić wzór piasku idealnego.

Znajdziemy tam wszystko, co potrzebne do letniego relaksu. Wakacyjną zabawę, taneczną muzykę, gwarne nocne życie, lokalne atrakcje typu pokazy tańca ognia, drinki przy plaży oraz sporty wodne. Jeśli trzeba, znajdziemy również spokój, ciszę i piękne zachody słońca.

Dwie najpopularniejsze plaże to White Beach (zachodnie wybrzeże wysepki) i Bulabog Beach (po wschodniej stronie). Inne plaże są nieco mniej popularne, dlatego jeśli zależy nam na bardziej odludnym miejscu, warto poszukać hotelu nieco oddalonego od centralnej, najwęższej i najgwarniejszej części Boracay. Poza tym należy wiedzieć, że dobrze jest wybrać się na plażę w godzinach rannych i przedpołudniowych, kiedy większość azjatyckich turystów odsypia godziny spędzone w nocnych klubach.

         

Co można robić w tropikalnym raju, poza leżeniem przy plaży czy popijaniem napojów orzeźwiających? Turkusowa woda i bliskość kolorowej rafy zachęcają do nurkowania z maską czy nurkowania głębinowego. Ciekawym sposobem na spędzanie czasu są też rejsy dookoła wyspy charakterystycznymi, pacyficznymi wąskimi łódkami czy wyprawy katamaranem.

Na Boracay popularny jest też windsurfing i kitesurfing oraz paralotniarstwo.

Jakkolwiek na wyspie nie ma zabytków czy innych obiektów do zwiedzania, warto skorzystać z pobytu na Filipinach i zobaczyć najbardziej interesujące miejsca tego wyspiarskiego państwa.

Zanim zaplanujemy podróż na Filipiny, trzeba dowiedzieć się co nieco o ich historii – a tym samym obcych wpływach, które ukształtowały dzisiejszą kulturę, język i społeczeństwo kraju. Za odkrywcę Filipin uważa się Ferdynanda Magellana, który przybył tu w 1521 roku. Okres kolonizacji rozpoczął się jednak dopiero w roku 1965, gdy na wyspy przypłynął z Meksyku hiszpański konkwistador Miguel Lopez de Legazpi i zostały one włączone do Królestwa Hiszpanii. Przed tymi wydarzeniami na wyspach archipelagu istniały liczne organizmy państwowe, w których dominowały różne religie, takie jak islam, buddyzm i hinduizm. Rdzenna ludność miała przede wszystkim pochodzenie austronezyjskie, a więc przybyła z dzisiejszych terytoriów Chin, Wietnamu, Tajwanu lub Indonezji. Kraje dzisiejszych Filipin były w różnym stopniu rozwinięte cywilizacyjnie. Te z północnych wysp, utrzymywały kontakty handlowe z kontynentalną Azją, natomiast południowa część archipelagu pozostawała bardziej prymitywna.

         

Filiipiny pozostawały pod dominacją hiszpańską aż do końca XIX-wieku, kiedy wybuchło powstanie, kończące okres panowania Hiszpanów na Filipinach. Jednak w wyniku wojny amerykańsko-hiszpańskiej, wyspy stały się faktycznie zależne od USA, a pełną niepodległość zyskały dopiero w latach trzydziestych XX wieku.

Filipińczycy są zatem w większości ludźmi pochodzenia azjatyckiego, o kulturze wyraźnie ukształtowanej przez lata kolonizacji hiszpańskiej oraz silne wpływy amerykańskie. Główne zabytki miast stanowią kościoły i budynki z czasów kolonialnych, a ludność w większości jest wyznania katolickiego (jest to wyjątek wśród wszystkich państw azjatyckich, gdzie dominuje islam, hinduizm i buddyzm). Wielu jest też protestanów oraz muzułmanów.

Kolonizacja pozostawiła po sobie wiele negatywnych zjawisk, takich jak duże rozwarstwienie społeczne, w wyniku którego znaczna część ludności żyje w ubóstwie. Sytuację pogarszają liczne klęski żywiołowe, takie jak tajfuny czy trzęsienia ziemi. Szczególnie trudna jest sytuacja dzieci – powszechne zjawiska to niedożywienie, konflikty z prawem czy brak dostępu do edukacji.

         

Spot

Na Boracay najpopularniejszym spotem windsurfingowym i kitesurfingowym jest Bulabog Beach.

Trzeba wiedzieć, że na Filipinach rok dzieli się na dwa sezony – letni – gorący i wilgotny, zwany tu Habagat oraz nieco chłodniejszy i suchy – Amihan. Najlepiej przyjechać w czasie trwania Amihan, gdyż temperatury są wtedy bardziej przyjazne (ok. 28-30 stopni)  i nie jesteśmy narażeni na silne opady deszczu, występujące podczas sezonu Habagat. W sezonie zimowo-wiosennym mniejsze jest też ryzyko burz tropikalnych czy tajfunów.

W sezonie Amihan wieje największy wiatr, z kierunku wschodniego lub północno-wschodniego. Pas rafy, osłaniający wody zatoki w centralnej części wyspy, stwarza idealne warunki do nauki kite i windsurfingu.

Słowo Amihan oznacza chłodny, północno-wschodni wiatr (Habagat to z kolei południo-zachodni lub zachodni wiatr). Wtedy plaża White Beach jest osłonięta przed wiatrem, co sprzyja wypoczynkowi. Natomiast na Bulabog Beach wiatr jest wzmacniany przez wzgórza w północnym i południowym krańcu wyspy. W czasie trwania Amihan wieje w kierunku onshore.

Warunki na wodzie zależą od pływów – przy niskim stanie wody raczej płasko, przy wysokim mogą tworzyć się falki, a w połączeniu z silnym wiatrem, możemy liczyć nawet na dobry swell, poza linią rafy.

Sezon, zarówno turystyczny jak i wind/kitesurfingowy trwa zazwyczaj od ok. połowy października do czerwca. Warto zatem przyjechać tu gdy u nas trwa zima/wiosna. Najlepszy wiatr wieje w okresie listopad – kwiecień.

Woda jest oczywiście ciepła jak w termalnym basenie, zatem pływanie na Boracay to czysta przyjemność.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - FILIPINY - BORACAY

Jak dotrzeć na Boracay?

Samolotem do Manili lub Cebu, następnie lokalne linie lotnicze zabiorą nas (lot trwa około 40 minut) na lotnisko Caticlan na wyspie Panay, skąd można dostać się na Boracay łodzią, w ciągu dosłownie kilku minut. Można też szukać licznych połączeń promowych z innych wysp, co jest dobrą opcją dla wszystkich, chcących podróżować po Filipinach.

Na wyspach najpopularniejszym środkiem transportu są jeepneye, wewnątrz miastach także tricykle.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - FILIPINY - BORACAY

Filipiny to państwo dość różnorodne i interesujące pod względem kulturowym i przyrodniczym. Warto zaplanować dluższy pobyt i odwiedzić co najmniej kilka wysp archipelagu.

Na uwagę zasługuje niewątpliwie stolica – Manila, na wyspie Luzon. Wchodzi w skład ogromnej metropolii, zwanej Metro Manila, a skladająca się z wielu miast. Cały zespół miejski liczy ok. 11,5 mln ludności. Jego największe miasta to Quezon City, Manila, Caloocan czy Davao (każde powyżej miliona mieszkańców).

Manili warto zobaczyć stare mury Fortu Santiago, hiszpańską dzielnicę Intramuros z licznymi kościołami (m.in. kościół Św. Augustyna, Katedra Niepokalanego Poczęcia czy Bazylika Św. Sebastiana) oraz architekturą w filipińskim stylu bahay na bato, będącym owocem mieszanki wpływów filipińsko-hiszpańsko-chińskich. Okres, gdy na Filipinach dominowali Amerykanie, pozostawił po sobie obiekty w stylu neoklasycystycznym i art deco, charakterystycznych dla przełomu XIX i XX w oraz początków wieku XX.

         

Inne atrakcje to planetarium i orchidarium w parku imienia Jose Rizala oraz rekonstrukcja domu, w którym urodził się ten największy narodowy bohater Filipin.  Interesujące ekspozycje zobaczyć można też w Muzeum Narodowym.

Nie wypada również przegapić starej chińskiej dzielnicy, zwanej Binondo, z przepysznym jedzeniem i wspaniałymi buddyjskimi świątyniami.

Mieszanka kultur – hiszpańskiej, azjatyckiej i amerykańskiej, widoczna jest także wśród mieszkańców Manili. Otwarci, życzliwi, uśmiechnięci, chociaż żyjący w biedzie, często dosłownie na ulicy, obok straganów, stanowiących cały ich dobytek. Poruszanie się po ogromnym mieście ułatwiają charakterystyczne kolorowe jeepneye, wyglądające jak skrzyżowanie jeepa ze starym autobusem oraz tricykle – coś w rodzaju rikszy, montowanej na motorowerze lub rowerze, służącej do przewozu ludzi wewnątrz dzielnic. Niestety, zanieczyszczenie powietrza w stolicy jest tak duże, że nie sposób zbyt długo krążyć po jej uliczkach, pełnych straganów ze wszelkimi możliwymi towarami, dzieciaków, bezdomnych psów i tak typowego dla wielu azjatyckich miast wszechobecnego ubóstwa, sąsiadującego z nowoczesnością stołecznego city.

Manila słynie również z życia nocnego i dobrej muzyki, szczególnie indie-rocka, którego można posłuchać w lokalnych klubach.

W północnej części wyspy Luzon, na której znajduje się Manila, znajdziemy też wspaniałe, górzyste krajobrazy. Warto zobaczyć rejon Cordillera, wraz z najstarszymi tarasami ryżowymi na Filipinach, w pobliżu miejscowości Banaue. Jest to obszar wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Niestety, z roku na rok tarasy niszczeją w wyniku erozji i porzucania upraw.

Kolejnym obowiązkowym punktem turystycznym w tej części wyspy Luzon jest Lumiang Burial Cave, czyli cmentarz-jaskinia, gdzie od setek lat drewniane trumny ustawiane są na dużym stosie. Część z nich rozpadła się ze starości, pozwalając kościom nieboszczyków wysypać się na zewnątrz... Ciekawym przeżyciem jest też zwiedzanie fantastycznie ukształtowanej wielkiej jaskini Sumaging, jednak warto oglądać to miejsce z profesjonalnym przewodnikiem, który zadba o nasze bezpieczeństwo i zapewni odpowiedni sprzęt. W jaskini turyści są bowiem skazani na kompletne ciemności oraz niebezpieczne stromizny.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak wyglądało życie mieszkańców Filipin przed laty, odwiedźmy skansen w Bontoc i jego maleńkie, kamienne chatki, kryte strzechą.

Jednak najsłynniejsze miejsce w górach północnej części Luzon to niewątpliwie Dolina Echa. Zobaczymy tam kolejną osobliwość – wiszące na skale trumny.

Należy wspomnieć, że widok ten doskonale pasuje do filipińskiej mentalności – owocu mariażu hiszpańskiej, katolickiej religijności i azjatyckiej duchowości, w której śmierć nie budzi przerażenia i nie jest tematem tabu, lecz stanowi integralną część ludzkiego życia. W końcu to właśnie na Filipinach, w wiosce San Pedro Cutud (ok. 60 km na północ od Manili), co roku, w Wielki Piątek odbywa się rekonstrukcja drogi krzyżowej, podczas której ochotnicy zostają naprawdę ukrzyżowani. Wprawdzie pozostają na krzyżu jedynie kilka minut, jednak ich dłonie rzeczywiście zostają przebite gwoździami. Towarzyszy im tłum biczujących się do krwi pokutników oraz rzesza uczestników całej uroczystości, innymi słowy - zwykłych gapiów.

Na jednym biegunie mamy więc fanatyczną wręcz pobożność, na drugim – umiłowanie rozrywek typu walki kogutów i konkursy piękności, urządzane przy każdej możliwej okazji.

Interesującym miastem jest niewątpliwie otoczone sosnowymi lasami Baguio, liczące około 300 tys. mieszkańców. Nazywane letnią stolicą Filipin, słynie z łagodnych, jak na ten rejon świata, temperatur. Zostało założone na początku XX wieku, jako kurort wypoczynkowy dla filipińskich elit, żołnierzy i urzędników. To tu znajduje się letnia rezydencja prezydentów Filipin – Mansion House.

Miasto może poszczycić się ładną archiktekurą. Najbardziej znane obiekty w Baguio to katedra oraz park Burnhama ze sztucznym jeziorem. Zwiedzać można także nieczynne już kopalnie złota i srebra. Kilkanaście kilometrów od miasta znajdują się gorące źródła Asin.

Wielbiciele architektury z pewnością będą zadowoleni z wycieczki do miasta Vigan, w północnej części wyspy Luzon. Kolonialny styl, piękne kościoły i klimatyczne ulice, pozwolą wręcz zapomnieć, że znajdujemy się w Azji.

Warto wybrać się też na wyprawę do wulkanu Taal, położonego na wyspie na jeziorze, na południe od Manili. W kraterze wulkanu również jest jezioro, zaś na nim... kolejna wysepka. Widoki są naprawde niezrównane, a trekking do krateru nieszczególnie wymagający.

         

Wielbiciele morskiej przyrody koniecznie powinni rozważyć wypad do Donsol, w południowej części wyspy Luzon. To nieduże, rybackie miasto słynie z możliwości spotkania z rekinami wielorybimi, niegroźnymi dla ludzi, lecz przeogromnymi rybami. Popularne sa tu rejsy wynajętą łodzią i nurkowanie, by choć przez chwilę zobaczyć te wielkie stworzenia.

Niezapomnianych widoków dostarczy też wulkan Mayon, w połudnowo-wschodniej części wyspy Luzon. Jeśli możemy pochwalić się dobrą kondycją i niestraszne nam górskie przygody, wybierzmy się na trzydniową wyprawę trekkingową do kratetu tego aktywnego wulkanu. Jeśli nie czujemy się na siłach – sama panorama wulkanu, nawet z większej odleglości, nie ma sobie równych, ze względu na jego niesamowicie symetryczną, idealną wręcz sylwetkę.

Najbardziej na wschód wysuniętą dużą wyspą Filipin jest Palawan. Znajdziemy na niej górskie, wapienne wybrzeża Nido i podziemną rzekę Porta Princessa w Sabang. Ten cud przyrody również wpisany jest na listę UNESCO. Warto wybrać się też na leśny szlak Monkey Trail.

          

Jeśli mamy dość czasu, by wybrać się w południową część Filipin, warto zobaczyć wulkan Apo na wyspie Mindanao.

Natomiast region wysp Visayas słynie ze wspaniałych plaż.

Znane atrakcje tej części Filipin to malownicze Czekoladowe Wzgórza czyli wapienne formacje, mające kształt kopców. Są one pokryte trawą, przyjmującą charakterystyczne brązowe zabarwienie w porze suchej. Znajdują się na niewielkiej wyspie Bohol, której dumą również są piękne, białe plaże.

Dorównują im wybrzeża wyspy Cebu. Ponadto w mieście Cebu warto zobaczyć jego kolonialną architekturę oraz Fort San Pedro – to nie tylko okazja do poznania historii Filipin, ale również wielu gatunków drzew i innych roślin, posadzonych w parku otaczającym budynki fortu. W pobliżu można zobaczyć umieszczony w kaplicy oryginalny krzyż, postawiony tu przez samego Magellana.

Innym idealnym miejscem na wypoczynek w rajskim stylu, są wyspy Calamian (na północ od wyspy Palawan). Na jednej z nich znajdziemy zoo, w którym żyją gatunki zwierząt afrykańskich, zagrożone wyginięciem.

Wody wokół wysp są niezwykle czyste, dzięki czemu oglądanie raf koralowych jest wyjątkowo satysfakcjonujące. Dodatkową atrakcję dla nurków stanowią wraki japońskich statków, zatopionych przez Amerykanów podczas drugiej wojny światowej.  

Filipiny w ogóle są rajem dla wielbicieli podwodnych "wędrówek". Inne, popularne wśród fanów tego sportu rafy koralowe to rafa Tubbataha i rafa Apo.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - FILIPINY - BORACAY

 

HOTELE W BORACAY NA FILIPINACH

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - FILIPINY - BORACAY

Kuchnia

W kuchni filipińskiej widoczne są wyraźne wpływy chińskie.

Popularne potrawy to grillowany kurczak, szaszłyki, podawany przy każdej okazji ryż oraz makaron z warzywami. Mięsa często są panierowane i oblewane sosem.

Jednym z najbardziej znanych filipińskich specjałów jest lechon czyli mięso z rożna. Lechon manok oznacza kurczaka, a lechon baboy to pieczone prosię, przyrządzane na wyjątkowe okazje. 

Odważni mogą też spróbować ptasiego, niewyklutego jeszcze zarodka, prosto z jaja. "Danie" je się na surowo i zwie się balut.

Na wyspach jada się również wiele owoców i – jak na wyspiarski kraj przystało – ryb i owoców morza. Typowym miejscowym przysmakiem jest pasta z krewetek.

Śniadanie "wyspiarskie" to taho – papka z tapioki i tofu. Powszechne jest też słodkie pieczywo. Filipińczycy w ogóle jedzą dużo słodyczy, często słodki smak może zaskakiwać w daniach raczej obiadowych.

Będąc na wyspiarskich, rajskich wakacjach, należy oczywiście spróbować miejscowych szejków, owocowych koktajli i drinków. Oraz lokalnego piwa San Miguel czy Red Horse.

Krąży wiele mrożących krew w żyłach opowieści na temat kuchni filipińskiej. Niestety, wiele z nich znajduje potwierdzenie w rzeczywistości, a jednak wszystko zależy oczywiście od przypadku i szczęścia. Jeśli, jadąc na jedną z tysięcy filipińskich wysp, trafimy na jednego z wielu złych szefów kuchni, możemy skorzystać z niewysokich cen warzyw, owoców i ryb, i przejść na własne, tanie i dobre wyżywienie :)

Wizy

Jeśli wybieramy się na Filipiny na okres nie dłuższy niż 21 dni, nie jest potrzebna wiza, jedynie paszport (ważny jeszcze przez co najmniej pół roku). Możemy zostać poproszeni o okazanie biletu powrotnego lub dowód, iż mamy odpowiednie środki na pobyt.

Jeśli chcemy przebywać na terytorium Filipin dłużej niż trzy tygodnie, należy wystąpić w ambasadzie o wizę. Można to zrobić również będąc już na Filipinach, np. w biurze imigracyjnym w Manili lub biurach regionalnych.

Ambasada

Konsulat Generalny RP w Manili

Konsul Honorowy: Fernando V. Lising
UPL Building, Sta. Clara St., Intramouros, Manila, Philippines
Tel.: (0-063) 527-15-82, 527-15-75
Fax: (0-063) 527-16-03

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cebu

Konsul Honorowy: pani Carmel de Luzuriaga Durano
102 Advent Business Center, Acacia St., Lahug, Cebu City
Tel.: 0063 32 233 6808
Fax: 0063 32 231 5242

Wtyczki i prąd

Napięcie jak w Polsce 220V, natomiast wtyczki typu amerykańskiego (płaskie bolce), zatem należy zaopatrzyć się w specjalne "adaptory".

Waluta

Walutą na Filipinach jest peso filipińskie (PHP), dzielące się na 100 centavos.

1 PLN = ok. 12 PHP

Ogólnie rzecz biorąc, ceny na Filipinach nie są wysokie. Uważa się powszechnie, że są niższe niż w Polsce, ale trzeba tu zaznaczyć, że tylko biorąc pod uwagę najtańsze jedzenie z ulicznego stoiska czy najtańsze zakwaterowanie, raczej dla niewymagających. Jeśli chcemy mieszkać w godziwym standardzie i jadać w restauracjach, trzeba liczyć się z wydatkami podobnymi do polskich. Wszystko zależy oczywiście od miejsca i rangi danego obiektu.

Zdrowie

Filipiny to kraj tropikalny. Należy uważać na nieprzegotowaną wodę i niemyte warzywa i owoce.

Warto zapoznać się z listą zalecanych szczepień - http://www.medycynatropikalna.pl/kraj/filipiny/70

W miastach możemy liczyć na dobrą opiekę zdrowotną. Wykupienie ubezpieczenia jest absolutną koniecznością. Powinno ono obejmować także zachorowania na choroby tropikalne. Bezpłatne świadczenia ograniczone są do tych najbardziej podstawowych, stąd bardzo liczna rzesza biednych praktycznie pozbawiona jest przyzwoitej opieki medycznej.

Co wiedzieć, jadąc na Filipiny?

Filipiny to kraj kontrastów. Wielu ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa. Należy uważać na kradzieże i unikać pozostawania po zmroku na ulicach miast, nie licząc oczywiście resortów turystycznych, hoteli itd.. W nich – szczególnie z dala od większych miast – jest bardzo bezpiecznie.

Filipińczycy to ludzie bardzo przyjaźni, niemal zawsze uśmiechnięci, życzliwi i gościnni. Mają w sobie wiele z otwartych Latynosów i Amerykanów, których zdają się od lat naśladować, a jednocześnie są typowymi Azjatami, uwielbiającymi na przykład najnowsze modele telefonów.

Powszechnie i wszędzie oczekuje się od turystów napiwków.

Jeśli jesteśmy estetami, chcącymi odpocząć od tłumów, spalin i ludzi, wybierzmy możliwie najspokojniejszą wyspę, unikając filipińskich miast, gdzie bieda, ogromne różnice między luksusem a slumsami i muzyka klaksonów, może nas zupełnie przytłoczyć. W miastach coś dla siebie znajdą raczej podróżnicy ciekawi tak zwanego prawdziwego życia, bardziej ceniący sobie poznanie miejscowych, niż wypoczynek pod palmami w oderwaniu od problemów tego świata.

Język

Język, którym posługują się Filipińczycy, zawiera wiele naleciałości z hiszpańskiego i angielskiego. Wiele zwyczajów (np. prawa ruchu drogowego) zostało zaczerpnięte od Amerykanów. Z kolei Hiszpanom zawdzięczają wiele nazw, takich jak chociażby nazwa filipińskiej waluty.

Językiem urzędowym jest angielski (obok filipińskiego). Wielu Filipińczyków posługuje się tym językiem, szczególnie w turystycznych resortach bez trudu porozumiemy się po angielsku.

Opinie uczestników

    Wyraź swoją opinię

    *
    *

    Dodaj avatar:

    Nie wygrano pliku

    *

    * Pola wymagane

    Polecamy

    Centrum rezerwacji

    • 509 103 273
      (opłata wg stawki operatora)
    W dniach 8-21.04.2024r ze względu na firmowy wyjazd zagraniczny, prosimy o kontakt najlepiej poprzez maila, Whatsapp (509103273) lub Facebooka.

    wyszukiwarka

    producenci

    wyświetl produkty
    wybranego producenta

    Wybierz producenta<

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

    i weź udział w niepowtarzalnej podróży
    po świecie windsurfingu!
    Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
    ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
    Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

    Trwa zapis na newsletter


    Copyright 2014 - 2024

    © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

    Powered by