Przewodnik - Mikronezja Yap - Nurkowanie - Rafy koralowe, wyjazdy, bazy nurkowe
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  16-08-2019
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2019
 • Szkolenia WIND Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  06-10-2019
  Szkolenia windsurfingowe PALEKASTRO KRETA Październik 2019
 • Windsurfing Vassiliki2019

  Zapytaj o ofertę
  28-06-2019
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2019 nr 1
 • Windsurfing Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  29-09-2019
  NAUKA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT - POLSKA SZKOŁA
 • Kurs KITE Październik2019

  Zapytaj o ofertę
  09-10-2019
  Kitesurfing SZKOLENIE NA SYCYLII w Lo Stagnone Październik 2019
 • Vassiliki Sierpień 2019

  Zapytaj o ofertę
  23-08-2019
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2019
 • PALEKASTRO Kurs WIND

  Zapytaj o ofertę
  28-07-2019
  Windsurfing kursy grupowe- PALEKASTRO KRETA Lipiec/Sierpień 2019
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  12-06-2019
  Kurs kitesurfingu w LO STAGNONE na SYCYLII Czerwiec 2019
 • Szkolenia WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  22-09-2019
  Szkolenia windsurfingowe PALEKASTRO KRETA Wrzesień 2019 nr 4
 • Szkolenia KITE na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  31-07-2019
  Polska szkoła kitesurfingu Sycylia Lo Stagnone KURS w LIPCU 2019
 • Windsurfing w Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  08-09-2019
  Surfski Kreta Wyjazd na windsurfing PALEKASTRO Wrzesień 2019 nr 2
 • Szkolenie KITE 2019

  Zapytaj o ofertę
  17-07-2019
  Nauka kitesurfingu za granicą SYCYLIA Lo Stagnone LIPIEC 2019
 • Palekastro windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  02-06-2019
  Wyjazd szkoleniowy w windsurfingu PALEKASTRO KRETA Czerwiec 2019 nr 1
 • OBOZY KITESURFING dla dorosłych na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019

  Zapytaj o ofertę
  04-09-2019
  OBOZY KITESURFING dla dorosłych na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  25-09-2019
  Kite wyjazdy SZKOLENIE na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019
 • BOŻE CIAŁO 2019 LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  14-06-2019
  NAUKA WINDSURFINGU W GRECJI VASSILIKI NA LEFKADZIE BOŻE CIAŁO 2019 NR 3
 • Kurs WIND w Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  27-09-2019
  Windsurfing wyjazdy szkoleniowe LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2019
 • Wyjazd WIND Kreta

  Zapytaj o ofertę
  21-07-2019
  Kurs windsurfingu KRETA PALEKASTRO Lipiec 2019 nr 4
 • Kitesurfing na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  29-05-2019
  KITESURFING SYCYLIA LO STAGNONE POLSKA SZKOŁA WYJAZD SZKOLENIOWY 2019
 • Październik2019 kurs KITE

  Zapytaj o ofertę
  23-10-2019
  Nauka pływania na kitesurfingu w LO STAGNONE na SYCYLII Październik
 • Wyjazd WIND Kreta 2019

  Zapytaj o ofertę
  07-07-2019
  Szkoła windsurfingu PALEKASTRO KRETA Lipiec 2019 nr 2
Powrót

Przewodniki

MIKRONEZJA - YAP - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - MIKRONEZJA - YAP

Mikronezja ( Sfederowane Stany Mikronezji) to państwo na Oceanie Spokojnym. Składa się z 607 wysp, które rozciągają się na wschód od Filipin wzdłuż archipelagu Karolinów. Wyspy składające się na to państwo dzielą się na cztery grupy: Yap, Chuuk, Pohnpei oraz Kosrae. Stolica państwa to Palikir.

Yap to jeden z czterech stanów wchodzących w skład Mikronezji. Jego powierzchnia wynosi niecałe 122 km kwadratowe. Stolicą jest Colonia. Dzieli się na 22 gminy, które zwane są municypiami.

Nurkowanie

Mikronezja to dla wszystkich pasjonatów nurkowania miejsce idealne. Kilkaset wysepek, czysta i ciepła woda, a do tego bazy nurkowe ze świetnym zapleczem.

Miejsca nurkowe

Wyspę Yap wielu uważa z najbardziej oryginalną w całej Mikronezji. Nie dotyczy to tylko lądu, życie podwodne także jest niezwykle fascynujące. Nie bez powodu nazywa się ją „najlepiej skrywaną tajemnicą o światowej klasy nurkowaniach”.

Populacja żyjących tam mant jest naprawdę ogromna. Gdy tylko zejdziemy pod wodę, będziemy obserwować ich setki. Te stworzenia są niezwykle oryginalne, majestatycznie się poruszają, zasługują, by zrobić im wiele zdjęć.

Mi' il Chanel to miejsce z dość silnymi prądami. Nurkuje się tam przy ścianach kanału, by zatrzymać się na dnie, które jest niezwykle piaszczyste.

W dwóch pobliskich sobie miejscach ( Odl Cleaning Station i New Cleaning Station) można obserwować manty, które zatrzymują się blisko człowieka i oddają swej charakterystycznej procedurze czyszczenia ( ryby-czyściciele usuwają z nich pasożyty).

Yap Cavern to punkt, gdzie niezwykle prawdopodobne są spotkania z tuńczykami oraz rekinami rafowymi. Miejsce położone jest przy południowym skraju wyspy.

Wyspa Yap to także oszałamiająco wręcz kolorowe rafy. Przy ich urwiskach zdarzają się punkty, gdzie istnieje niepowtarzalna możliwość karmienia rekinów. Przewodnicy w specjalnych klatkach umieszczają przynętę i zaraz pojawia się kilka osobników.

Można także oglądać całe rzesze cudownych Mandarin Fish. Rybki są niezwykle kolorowe, a długość ich ciała nie przekracza kilku cm.

Warto wspomnieć, że odkryciem ostatnich lat na Yap jest makroświat. W 2004 roku po raz pierwszy poszukiwania przeróżnych morskich stworzeń rozpoczął Larry Smith.

Spotkanie wielkich ryb jest tu niemalże pewne – różne gatunku rekinów ( black tippes, white tipped, szary rekin rafowy) . W jaskiniach możemy natknąć się na żarłacza rafowego białopłetwego. Piękne rafy obfitują też w barakudy i urocze żółwie.

W pobliżu Yap, na wyspie Palau, będziemy mieć możliwość zobaczenia aż 700 gatunków koralowców oraz 1400 gatunków ryb. Znajduje się tam fascynujące miejsce- Blue Corner, gdzie unosi się mnóstwo tuńczyków, napoleonów, triggerfishy i butterlyfishy. Prąd jest w tamtym miejscu dość mocny.

Na Palau znajdują się także jeziora meduz. Eil Malk- według szacunków może tam ich żyć nawet 5 milionów! Te zbiorniki były odcięte od oceanu, czyli także  od naturalnych wrogów. Dlatego meduzy tak szybko się tam rozmnożyły.

Na uwagę zasługuje także Ulong Channel. To piękna rafa koralowa. Dookoła piaszczyste dno, a widoczność sięga  w niektórych miejscach 30 metrów- można zatem zrobić wiele zdjęć.

Blue Corner zaś to trójkątny cypel porośnięty koralowcami. Barakudy, strzępiele, lucjany- na pewno je tam dostrzeżemy.

Na pobliskiej wyspie Chuuk leży pod wodą zatopiona cała japońska flota. Niektóre wraki są już podniszczone, z innymi jednak czas obszedł się bardzo dobrze i nadal podziwiamy je w niemal nienaruszonym stanie. W ładowniach nadal są  karabiny i samochody. Nurkom  udostępniono ponad 60 obiektów.

Mikronezja to rejon, gdzie nurkowanie stanie się wielką przygodą!

PRZELOTY I POBYT - MIKRONEZJA - YAP

Jak dotrzeć- przeloty

Do Mikronezji odlatują samoloty z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Wrocławia. Istnieje także możliwość, aby swą podróż rozpocząć w Katowicach, Poznaniu lub Rzeszowie. Mamy do wyboru usługi kilku linii lotniczych. Możemy zdecydować się na LOT, Sas czy Lufthansę. Aeroflot czy United Airlines także służą swoją ofertą. Ceny biletów są bardzo zróżnicowane, jednak bez problemu uda się znaleźć coś poniżej 3 tys. zł.

Transport

Pomiędzy wysepkami można się przemieszczać drogą lotniczą – usługę taką oferują tam niewielkie lokalne firmy lotnicze. Jeśli posiadamy kartę Circle Micronesia air-pass, możemy zatrzymywać się na wszystkich wyspach i za przeloty wówczas nie płacić. Transport drogą wodną także jest możliwy – kursują łodzie motorowe, promy oraz niewielkie statki. Możemy także wypożyczyć samochód (ruch jest jak w Polsce, prawostronny) albo zdecydować się na taksówkę.

Wyspa Yap posiada publiczny transport autobusowy.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w tej części świata nie należy do najtańszych. Za niedrogi hoteli trzeba zapłacić od 10 do 20 dolarów amerykańskich. W przypadku wyboru wersji luksusowych kwota ta rośnie nawet do 200 – 250 USD. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - MIKRONEZJA - YAP

W stanie Yap będziemy mogli podziwiać niesamowite kamienie rai – to duże kamienne dyski pełniące niegdyś funkcję  pieniądza. Mają one ponad 3 metry średnicy, więc robią oszałamiające wrażenie! Z owymi niecodziennymi pieniędzmi związana jest postać rozbitka Davida O'Keefe, który podobno spędził z tubylcami 30 lat.

Była to niegdyś japońska baza, zatem nadal pozostaje tam wiele wraków myśliwców oraz fragmenty przeciwlotniczych działek.

Będziemy także mieli okazję oglądania niezwykłych domków wioskowej starszyzny oraz kamienne drogi, które niegdyś stanowiły łącznik pomiędzy miejscowościami.

Na Kosrae podziwiać możemy „sleeping lady” - tutejszy odpowiednik naszego Śpiącego Rycerza

 w Zakopanem. Gdy znajdziemy się na Pohnpei, warto zwiedzić ruiny zabytkowego miasta z XII wieku, nazywanego niekiedy Wenecją PacyfikuNan Madol.

Warto też wdrapać się na słynną, dość stromą skałę- Sokhes Rock. Widok z niej jest bowiem naprawdę niesamowity. Odwiedźmy też stolicę stanu – Palikir, ponieważ architektura nawiązuje tam do budownictwa tradycyjnego. Trzeba także udać się do pebei w Bechiyal. Jest to dom spotkań, ozdobiony barwnymi malowidłami i rzeźbami.

Mikronezja to rejon, w którym warto spędzić nieco więcej czasu niż podczas tradycyjnego kilkudniowego wyjazdu , bowiem na każdej niemal wysepce możemy odkryć wiele fascynujących miejsc.

 BAZY / CENNIK - MIKRONEZJA - YAP

Bazy nurkowe

Baza Yap Divers kierowana jest przez pioniera nurkowań w tej okolicy, Billa Ackera. W ofercie mamy 5-gwiazdkowe centrum PADIpunkt fotograficzny, który jest bardzo profesjonalny, a także kursy nurkowe. Można także wynająć sprzęt, a w odpowiednim punkcie napełnić butlę nitroxem.

Do dyspozycji jest 5 szybkich motorówek, bogato wyposażonych. Zwykle odbywają się dwa nurkowania dziennie, ale istnieje możliwość zorganizowania trzeciego po południu lub w nocy. Z bazy mamy dostęp do ponad 30 wspaniałych miejsc nurkowych.

Mamy także możliwość nurkowania z Seaquest. Organizatorzy gwarantują spotkania z mantamiegzotycznymi rybami i obserwację pięknych korali.

Centrum Diving4u także organizuje nurkowania w Yap. Doświadczeni instruktorzy z pewnością udzielą wielu porad oraz wskażą najwspanialsze do obserwowania punkty.

Możemy także zdecydować się na skorzystanie z usług MDA – Micronesian Divers Association. Oprócz wypożyczalni sprzętu, klubu nurkowego, serwisu oraz sklepu oferuje się tu również nurkowania dla niepełnosprawnych miłośników podwodnych przygód. Butle wypełniane są powietrzem oraz nitroxem.

HOTELE - YAP - MIKRONEZJA

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - MIKRONEZJA - YAP

Klimat

Mikronezja położona jest w strefie klimatu tropikalnego. Opady deszczu są obfite, zaś temperatury przez cały rok raczej wysokie 

( średnio 26-27 stopni Celsjusza). Lasy równikowe są tu naturalną roślinnością.

Yap jest górzysty i obficie zalesiony. Na wybrzeżu występuje namorzynowy las.

Ludność

W Mikronezji mieszka na stałe nieco ponad 106 tys. ludzi. Na jeden kilometr kwadratowy przypada  171 osób. Nieco ponad połowa mieszkańców wyznaje katolicyzm, prawie 42% - protestantyzm, zaś religie plemienne kultywuje nadal 2,7 % ludzi.

W stanie Yap mieszka ponad 11 tys. osób. Występuje tu duże etniczne zróżnicowanie, a ludność posługuje się różnymi językami. Najpopularniejsze z nich to yap oraz ulithi.

Wizy

Bezpłatna wiza udzielana jest na 30 dni pobytu. Istnieje możliwość przedłużenia jej do 90 dni. Nasz paszport musi być ważny przynajmniej 120 dni od chwili wjazdu.

Waluta

Oficjalna waluta to dolar amerykański.

W stanach Yap oraz Pohnpei jest wiele bankomatów, w dwóch pozostałych stanach trudniej je znaleźć.

Przykładowe ceny:

1 litr mleka – 1 dolar

chleb- 1,3 dolara

woda mineralna – 0,5 dolara

Prąd

Wykorzystywany jest prąd o natężeniu 110/120  V, zatem konieczne jest posiadanie adaptera do kontaktów amerykańskich.

Czas

W stanach Yap oraz Chuuk różnica między Polską a Mikronezją wynosi +10 godzin, w Kosrae i Pohnpei + 11 godzin.

Kuchnia

Mikronezję można nazwać prawdziwym rajem kulinarnym,- szczególnie jeśli chodzi o dostępność świeżych ryb oraz owoców morza. Bardzo tanio możemy zjeść grillowanego tuńczyka. Na poszczególnych wysepkach będziemy mogli skosztować m.in. dań kuchni koreańskiej, chińskiej, japońskiej czy tajskiej. Bez trudu odnajdziemy też miejsca, gdzie serwuje się jedzenie w stylu meksykańskim czy amerykańskim. Hotelowe śniadania to zwykle tosty, jajecznica z bekonem oraz dżem. Bogactwo tropikalnych owoców także robi wrażenie. Mleko zaś można pić wprost z zielonych kokosów. 

Muzyka

Mieszkańcy chętnie tańczą i śpiewają, np. przy okazji narodowych świąt, które przypadają  m.in. 31 marca ( dzień kultury i edukacji), 10 maja ( Dzień Konstytucji) czy 24 października ( Dzień Narodów Zjednoczonych).

Warto także wiedzieć, że hymn Mikronezji ( Patriots of Micronesia ), przyjęty w 1991 roku, ma niemieckie korzenie. Wywodzi się bowiem od pieśni Ich hab mich ergeben.

Ciekawostki

Nazwa państwa to w tłumaczeniu „małe wyspy”.

Mikronezja jest pod militarną opieką USA, własnego wojska nie posiada.

Średnia długość życia mieszkańców to nieco ponad 70 lat.

Kraj uzyskał niepodległość w 1986 r.

Tubylcy chadzają w trzcinowych spódniczkach.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  • Potestowy Maszt North Sails Blacklabel Series CC 50% RDM 2018

   Potestowy Maszt North Sails Blacklabel Series CC 50% RDM 2018

   849
   Szczegóły Kupuję

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie