Żeglarstwo
-
WIOSŁA, BOSAKI, PAGAJE - Bez bosaka będziesz musiał nieźle się nagimnastykować podczas takich czynności, jak odpychanie łodzi od nabrzeża czy próby chwycenia ucha boi cumowniczej. Wiosła i pagaje z czystym sumieniem można zaliczyć do elementów obowiązkowego wyposażenia każdego jachtu.
-
WIMPLE - Znajomość kierunku wiatru podczas rejsu może być niezwykle przydatna, a wręcz konieczna. W ustaleniu kierunku, z którego wieje wiatr niezwykle pomocny jest wimpel, którego nie powinno zabraknąć na żadnym jachcie.
-
WIATROMIERZE - Wiatromierz to przyrząd służący do pomiaru siły i kierunku wiatru.
-
UPOMINKI ŻEGLARSKIE - Przemyślany i trafiony upominek żeglarski może mieć szczególną wartość sentymentalną
-
TORBY I WORKI ŻEGLARSKIE - Organizacja i przechowywanie rzeczy osobistych w trakcie rejsu ma kluczowe znaczenie, a jeśli posiadane do tego celu torby i worki żeglarskie mogą dodatkowo zapewnić ochronę przed wodą, tym lepiej dla Ciebie.
-
ŚCIĄGACZE ŻEGLARSKIE - Służą do napinania lin olinowania stałego. Jeden w wielu elementów okuć jachtowych, bez których żegluga nie byłaby możliwa.
-
SZYNY - Wózek szotowy ma za zadanie kontrolę punktu na pokładzie, przez który przebiega lina kontrolująca żagiel. Pozycję wózka można zmienić dzięki szynie wózka szotowego, na której wózek jest zamocowany.
-
STOPERY ŻEGLARSKIE - Mają za zadanie unieruchomienie lin olinowania ruchomego.
-
SPRZĘT TURYSTYCZNY - Wszelkiego rodzaju przedmioty, których możemy potrzebować do przyrządzenia lub spożycia posiłku.
-
SPODNIE I SPODENKI ŻEGLARSKIE - Wygodne, szybkoschnące i wodoodporne spodnie projektowane i szyte z myślą o żeglarzach.
-
SILNIKI ZABURTOWE - Podstawową różnicą występującą pomiędzy silnikami zaburtowymi, a tymi innego rodzaju jest taka, że wał napędowy, śruba oraz układ chłodzenia przystosowane są do pracy w wodzie, a nie na lądzie.
-
RZUTKI, PŁAWKI - Rzutka ratunkowa ma za zadnie pomoc osobie ratującej w bezpiecznym wyciągnięciu z wody poszkodowanego. Pławka ratunkowa to środek sygnalizacyjny, który jest jedyną alternatywą dla tradycyjnych rac pirotechnicznych.
-
ROLKI KOTWICZNE - Rolka kotwiczna zmniejsza opór tarcia spowodowany opuszczaniem i wyciąganiem kotwicy, dzięki czemu całe przedsięwzięcie staje się łatwiejsze, a wysiłek potrzebny do wykonania czynności związanych z kotwiczeniem redukowany jest do minimum.
-
RĘKAWICE ŻEGLARSKIE - Głównym zadaniem rękawic żeglarskich jest ochrona dłoni przed poparzeniami spowodowanymi przez przesuwającą się przez nie linę i zapobieganie powstawaniu pęcherzy.
-
RADIOTELEFONY - Radiotelefonem jest każde urządzenie, które służy do wysyłania transmisji głosu za pomocą fal radiowych.
-
PRZELOTKI I KIPY - To „oczka”, przez które przeciąga się liny miękkie ( np. liny szotowej)
-
PÓŁKLUZY - Rodzaj okucia, który zapobiega przecieraniu się liny cumowniczej oraz zabezpiecza burtę przed otarciami spowodowanymi przez wciąganą po niej linę.
-
PONTONY - Istnieje wiele różnych rodzajów pontonów i niezliczona ilość sposobów i celów, do których są one wykorzystywane na całym świecie.
-
POMPY ZĘZOWE - W utrzymaniu najniżej położonej wewnętrznej części kadłuba łodzi niezwykle pomocnym narzędziem jest pompa zęzowa.
-
PIROTECHNIKA - Czyli wszelkiego rodzaju rakiety sygnalizacyjne, pochodnie oraz pławki, które swoje działanie opierają na środkach pirotechnicznych.
-
PIANKI- Przeznaczone są głównie do żeglugi w chłodne dni, np. w okresie zimowym. Szyte są one z oddychającej i wodoodpornej pianki neoprenowej, która zapewnia możliwość utrzymania ciała suchym i ciepłym.