Newsy
Fizjoterapia = fizykoterapia?
Fizjoterapia = fizykoterapia?
Termin „fizjoterapia” stosowany jest powszechnie jako synonim „fizykoterapii”. Czy faktycznie oba te sformułowania mogą być używane wymiennie? Co to właściwie jest fizjoterapia i czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Fizjoterapia = rehabilitacja
Takie zestawienie jest jak najbardziej zgodne z prawdą. Zarówno fizjoterapia, jak i rehabilitacja należą do sfery nazywanej fachowo medycyną rehabilitacyjną, której celem jest pomoc pacjentom w utrzymaniu, odzyskaniu bądź poprawie ich sprawności fizycznej.
Zadaniem fizjoterapeuty oraz fizykoterapeuty jest praca z pacjentami, których zdolność ruchowa została ograniczona poprzez proces starzenia, chorobę, czynniki środowiskowe lub nabyte urazy, np. podczas uprawiania sportów. Fizjoterapeuta ma na celu identyfikację problemu oraz maksymalizację jakości życia i sprawności ruchowej pacjenta poprzez zapobieganie, interwencję (leczenie) i rehabilitację. Fizjoterapia oznacza leczenie bólu, chorób lub obrażeń przy pomocy metod fizycznych.
Rehabilitacja oznacza pracę nad poprawą lub przywróceniem zdolności / umiejętności ruchowej wykonywania danej czynności, którą pacjent dawniej mógł wykonać prawidłowo, lecz w obecnej sytuacji nie jest w stanie.
Fizykoterapia jest jedną z metod używanych w trakcie procesu fizjoterapii i wykorzystuje naturalne czynniki ( promieniowanie UV, ultradźwięki, prąd elektryczny czy temperaturę) do poprawy stanu zdrowia pacjenta. Pomimo, iż fizykoterapia jest ściśle związana z fizjoterapią, to zamienne korzystanie z tych pojęć nie jest poprawne.
Podstawowe pojęcia zostały wyjaśnione, różnice uwidocznione, przyjrzyjmy się zatem bliżej całej tej fizjoterapii.
Kim jest fizjoterapeuta?
Fizjoterapia jest samodzielną dziedziną nauki i w żadnym wypadku nie można jej zakwalifikować do kategorii medycyny alternatywnej. Fizjoterapeuta jest to osoba, która po ukończeniu studiów medycznych posiada wiedzę w zakresie takich obszarów jak anatomia, fizjologia i neurologia, czyli kwalifikacje niezbędne do zapobiegania, diagnozowania, leczenia oraz rehabilitacji pacjentów z problemami ruchowymi.
Wykwalifikowany fizjoterapeuta jest ekspertem w dziedzinie badania i leczenia osób z przypadłościami układu mięśniowo-szkieletowego i chorób nerwowo-mięśniowych. Koncentruje się on na znalezieniu i usunięciu przyczyn powodujących osłabienie zdolności pacjentów do sprawnego poruszania się i funkcjonowania.
Fizjoterapia to o wiele więcej niż sposób na urazy
Chcąc w najprostszy możliwy sposób określić zakres działań fizjoterapeuty przyjrzyjmy się poniższemu diagramowi:
… po czym opracowuje indywidualny plan dla pacjenta opisujący strategię leczenia i jej docelowy wynik.
Specjalista godny polecenia?
Jeśli szukasz fizjoterapeuty w pierwszej kolejności powinieneś zapytać swoich znajomych lub / i współpracowników – być może oni znają kogoś, kogo mogą Ci polecić. W drugiej kolejności przeszukaj Internet i znajdujące się tam ogłoszenia. Po wpisaniu w oknie wyszukiwarki hasła „Fizjoterapia Warszawa” otrzymasz ponad 540 tysięcy wyników, więc z pewnością znajdziesz tam kogoś odpowiedniego. Wystarczy, że poczytasz opinie poprzednich pacjentów danego specjalisty, a będziesz w stanie przynajmniej względnie stwierdzić, czy dana osoba Ci odpowiada. Nie jesteś pewien, czy poszukiwania na własną rękę przyniosą oczekiwane efekty? Pomoc jest bliżej niż się spodziewasz.